Kategorilenmiş | ÖYP Gündem

   

Üniversite Bazında Aralık Ayında Açılması Muhtemel ÖYP Kadroları

Kategori: 30 Eylül 2012 Ekleyen: akademikpersonel.org

Daha önce YÖK tarafından ÖYP çalıştaylarında verilen kadro sayılarından temmuz ayında verilenlerinin düşülmüş halidir. Bu kadroların üstüne ayrıca temmuzda açılan ve kayıt olmayan ya da yanlış beyan verilerek dolmayan kadrolar da ilave edilecektir. Hiç bir kesinlik arz etmez fikir verilmesi amacı ile forum üyelerimizden relaxy tarafından hazırlanmıştır, kendisine teşekkür ederiz.

Üniversite Bazında ÖYP İle 2012 Temmuzda Açılan ve Aralıkta Açılması Muhtemel Kadro Sayılarını BURADAN indirebilirsiniz.

ÖYP ve diğer Akademik Kadro konularında aradıklarınızı bulabilmek ve sorularınıza daha hızlı cevap alabilmek lütfen AKADEMİK PERSONEL FORUMUNU kullanınız.

125 Bu Gönderi İçin Yapılan Yorumlar

 1. ömer emir Diyor ki:

  Dosyayı açamıyorum bakabilen arkadaşlar cevap verebilir mi Gazi görme engelli öğr öyp kadrosu var mı ve başka hangi üniversitelerde var

 2. Yönetici Diyor ki:

  @ömer emir
  Bölümlerle ilgili bir bilgi yok maalesef başlıkta denildiği gibi üniversite bazında.

 3. Ayten Diyor ki:

  İyi günler , oyp ile akademisyen alımları ne zamana kadar sürecek acaba yada hangi yıla kadar devam edecegine dair bir bilgi var mı?, bu konuya dair herhangi bir yazı bulamadım, ben rus dili ve edebiyatı bölümü mezunuyum temmuz ayında 6 kişilik kadro verildi, aralık ayında da yine temmuz ayında verilen bölümlere kadro ayrılacak mı?Bu konuda bir bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim…Teşekkürler…

 4. Yönetici Diyor ki:

  @ Ayten
  İlgili yazımızı BURADAN okuyabilirsiniz.

 5. sima sorar Diyor ki:

  meraba ben bu sene okulu bitiyorum şimidi sonbahar 2012 alesi kazndım dielim atamalar ne zman yapılıor ve istediğimiz ünüversiteye atanmamız için ne yapmamız gerekior

 6. bayram aydın Diyor ki:

  yök başkanı yaptığı açıklamada sonbahar’da öyp alımı olacak dedi yanılıyor muyum acaba?

 7. bayram aydın Diyor ki:

  siz ise aralık ayı diyorsunuz.

 8. Yönetici Diyor ki:

  @bayram aydın
  Biz 2 yıldır olan zamanı söylüyoruz, kasım sınavları açıklanınca ancak aralıkta çıkıyor ilanlar.

 9. burhan cetın Diyor ki:

  mrb. ben bu yıl sdu sosyolojıden mezun oluyorum alesten 2012 baharda 81 aldım genel ort 3.50 acaba oyp ıle yerlesır mıyım

 10. Yönetici Diyor ki:

  @burhan cetın
  ÖYP puanınızı BURADAN hesaplayıp, BURADAN yerleştirme puanlarına bakarak fikir edinebilirsiniz.

 11. samet Diyor ki:

  merhaba. ben bu sene mezun oluyorum. Öyp ile Akademisyenlik düşünüyorum. Ales dil puanı ve ortalama hakkında fikrim var. Fakat yökün sayfasına kayıt yaptırmam gibi birşey okumuştum. Bilgi verirseniz sevinirim.

 12. Yönetici Diyor ki:

  @samet
  Sadece alim zamani aciliyor kayit sayfasi. Sıkca sorulan sorular linkinden bakarsaniz OYP YE NASIL BASVURABILIRIM sorusunun altinda ornek ekran goruntulerini bulabilirsiniz.

 13. hasan mert Diyor ki:

  bnm ales 95 ingilizce sınavına daha girmedim ama 65-70 arası bi not alabilirim acam yurt genelinde matematik bölümü gelirmi

 14. Yönetici Diyor ki:

  @hasan mert
  ÖYP yerleştirme puanlarına bakarak fikir edinebilirsiniz; http://www.akademikpersonel.org/anasayfa-haberleri/18650-tum-oyp-puanlari-excel-sirali.html

 15. nursel Diyor ki:

  merhaba ben iktisat son sınıf öğrencisiyim.1 yıl hazırlık okudum öyp için tekrardan dil sınavına gırmem zorunlu mu?Hazırlık okuyanların dıl sınavına gırmesıne gerek olmadıgını duymustum doğrumudur.Şimdiden teşekkürler.

 16. Yönetici Diyor ki:

  @nursel
  Yanlış bir bilgi verilmiş. KPDS veya ÜDS’den en az 65 almanız gerekir. (2 yıl içinde)

 17. gamze gök Diyor ki:

  mrb.öyp maaşlarının 2085tl olduğunu okudum.yüksek lisans bitip doktoraya başlayınca da mı aynı maaşı alıyoruz..ne zaman bu maaşta artış olur?teşekkürler..

 18. Yönetici Diyor ki:

  @gamze gök
  ÜDS puanı Akademik kadrolar için sınırsız geçerlidir. 2010 puanı ile başvurabilirsiniz ÖYP’ye. Maaş yardımcı doçent olana kadar artmaz. Doktora yaparken de araştırma görevlisisiniz çünkü.

 19. gamze gök Diyor ki:

  mrb üds puanı kaç yıl geçerli?2010 aralık üds puanı aralıktaki kadrolar için geçerli olur mu? teşekkürler..

 20. ali yıldız Diyor ki:

  boş kalan kadrolar yeniden açılır mı aynı şartlarda yoksa değiştiriler mi

 21. Yönetici Diyor ki:

  @ali yıldız
  Kesin değil bazıları cari olarak açıldı bile.

 22. Ece Keskin Diyor ki:

  Arkadaşlar bu üniversiteler dışında kontejan açılabilmesi mümkünmü yoksa sadece bu bu üniversiteler mi alım yapabilir ? Malatya İnönü Üniversitesinin alım yapması ihtimali var mı örneğin ? Yetkili arkadaş cevap yazarsa sevinirim. Şimdiden teşekkürler

 23. Yönetici Diyor ki:

  @Ece Keskin
  İhtimal tabiki var, bunlar muhtemel kadrolar istekte bulunursa rektörlük alım yapılır ÖYP ile.

 24. Ece Keskin Diyor ki:

  Teşekkürler:)Umarım yüklü alım yapmaz ve sene sonuna bırakırlar. Bende dil puanımı yukarı çemiş olurum:)

 25. hazal karadeniz Diyor ki:

  ben bu konu hakkında çok detaylı bilgi alamak istyorum ne yapmm gerek…

 26. Yönetici Diyor ki:

  @hazal karadeniz
  YÖK ÖYP koordinatörlüklerinin listesi vereilm onlardan kesin bilgi alabilirsiniz; https://oyp.yok.gov.tr/?page=yazi&c=0&read=50a173ffa434090be87c0ad15e78c74b

 27. Enes Gök Diyor ki:

  Ben makine müh. mezunuyum şimdi yüksek lisans yapıyorum yüksek lisans yaptığım alanda değil de başka bir alanda öyp ile atansam bani yeniden yüksek lisansa başka bir alanda başlatırlarmı(şu an imalat ve konstrüksiyon anabilim dalında yüksek lisans yapıyorum ama öyp kadrosu açılmadı ancak enerji anabilim dalına asistan alımı yapsalar bende başvurup yerleşsem tekrar enerjiden mi yüksek lisana başlamak zorundamıyım)

 28. Yönetici Diyor ki:

  @Enes Gök
  Evet farklı anabilim dalına atanırsanız dekanlığınızın atandığınzı anabilim da yeniden yüksek lisansa başlatma hakkı var.

 29. Hüseyin UÇAK Diyor ki:

  Merhaba öncelikle siteniz ve bilgilendirmeniz için teşekkürler. Benim birkaç sorum olacaktı.

  1-Ben 2004 yılında Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden mezun oldum. Bizim dönemimizde sözel ile alıyordu ve sözelden giriş yaptık. Şimdi ise EA bildiğiniz üzere. Benim sorum şu : Sizce ÖYP mi yoksa yüksek lisans mı ama bildiğiniz üzere şu anda alanımdan yüksek lisans yapma şansım yok çünkü EA ile öğrenci alıyor PDR.
  Alan dışı tercih yapmam gerekecek yüksek lisansta . Alanımda yüksek lisans şansı ÖYP de mevcut.
  2- Ben MEB de rehber öğretmen olarak çalışıyorum. ÖYP ye kabul edildiğim zaman bu görevimi bırakıp üniversite bünyesinde mi çalışmaya başlıyorum. Yoksa yüksek lisansta olduğu gibi öğretmenlik görevime devam ederken sadece belirli günlerde mi üniversitede bulunmam gerekiyor?
  3-Kasım ALES’e gireceğim ama geçen sene ÜDS ye girdim ama dil puanım düşük. Eğer aralık başvurusu yaparsam dil puanım hesaba katılır mı ? Sizce mart ÜDS’ den sonra temmuz başvurusu mu yapmam iyi olur?
  4-Şu anda kasım ALES puanımla başka bir yüksek lisans programına başvuru yaparsam aynı puanı temmuz ÖYP için kullanabilir miyim ve yüksek lisans programına devam ederken ÖYP ye başvurup kabul edilebilir miyim ? Kabul edilirsem yüksek lisansa devam mı ediyorum yoksa onu bırakıp ÖYP de mi devam ediyorum?

 30. Yönetici Diyor ki:

  @Hüseyin UÇAK
  ÖYP ve yüksek lisans tamamen farklı bir durumdur. ÖYP hem yüksek lisansı hem de doktorayı içine alan bir kamu görevliliğidir. Maaş alırsınız sonuçta ve profesörlüğe kadar gider. Buna göre tabiki öğretmenliği bırakacaksınız ikisi de kamu görevliliğidir çünkü. Dil puanınız kaç olursa olsun hesaba katılır iki dönemde de deneyebilirsiniz atanıp gitmemezlik yapmadıkça puan kesilmez. Aynı ALES puanını her iki başvuru için de kullanabilirsiz sakınca yoktur.

 31. derya kanı Diyor ki:

  ben açıköğretim fakültesi maliye bölümü mezunuyum.öyp ye girmem için hangi şartları sağlıyor olmam lazım?

 32. Yönetici Diyor ki:

  @derya kanı
  Mezun olmanız ve ALES’den yeterli puan almanız lazım. Detaylı bilgilere BURADAN ulaşabilirsiniz.

 33. SERHAT ERDAL Diyor ki:

  İyi Çalışmalar

  Öğrenim görülecek yüksek lisans programı ile Öğretim görevlisi olarak çalışılacak bölümler farklı olabilir mi? Yani illa okuduğumuz bölümde mi çalışabiliyoruz? Teşekkürler

 34. Yönetici Diyor ki:

  @SERHAT ERDAL
  Olabilir; ÖYP Araştırma Görevlilerinin atandıkları anabilim dalında lisansüstü eğitim yapmaları esastır. Aynı bölümde olmak kaydıyla atandıkları anabilim dalı dışındaki bir anabilim dalında lisansüstü eğitim yaptırmak yükseköğretim kurumunun takdirindedir. Ancak, bölüm değişikliği yükseköğretim kurumunun teklifi ve YÖK Yürütme Kurul Kararı ile yapılabilir.

 35. elif ünsal Diyor ki:

  ben sınıf öğretmenliği okuyorum . öypden nasıl yararlnbilirim?

 36. Yönetici Diyor ki:

  @elif ünsal
  Okulunuzu bitirmeniz ve ALES’e girerek 70’in üstünde puan almanız gerekiyor. Daha detaylı bilgiler için; http://www.oyp.com.tr/oyp-sikca-sorulan-sorular.html

 37. esra ynr Diyor ki:

  ben istatistikten mezun oldum..öyp den yerleşme durumum nedir?

 38. Yönetici Diyor ki:

  @esra ynr
  Hiç bir bilginizi vermemişsiniz puan vs. durumunuzu nasıl tahmin edebiliriz 🙂

  İlk önce şurdan ÖYP puanınızı hesaplayın; http://www.oyp.com.tr/oyp-puan-hesaplama.html sonra da şuradan yerleştirme puanlarına bakın; http://www.akademikpersonel.org/anasayfa-haberleri/18650-tum-oyp-puanlari-excel-sirali.html Böylece bölümünüzün kaç puanla aldığı hakkında fikir edinebilirsiniz.

 39. şahin er Diyor ki:

  öyp puanı yüksek olsa bile üniversitenin yüksek lisans mezunu olma şartını sağlayamama durumunda ne oluyo bilgi lütfen?

 40. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @şahin er
  Atanmak için tüm şartlar sağlanmalı, yüksek lisans mezunu olma şartı varsa ve sağlanmıyorsa puan ne kadar yüksek olursa olsun atama yapılmaz ve yanlış bilgiden bir yıl %10 puan kesilir.

 41. piedras Diyor ki:

  Ağrı üniversitesine bu yaz atamalarında atandım,33 kişilik toplam kadrodan sadece 8i kayıt yaptırdı.geri kalan kadrolar tekrar açılacakmış.bu listede hepsi atanmış görünüyor, diğer üniversitelerde de bu durum vardır, yani listedeki sayi artabilir

 42. emine kevser Diyor ki:

  merhaba, din felsefesi kadrolarında en düşük puan 61 gözüküyor bu puan başvuru puanı olsa gerek değilmi? Atanma puanı 83 civarında sanırım.yani ben puan aralığını anlaymadım yardımcı olursanız sevinirm.

 43. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @emine kevser
  Siz nereye bakıyorsunuz onu sçylerseniz tabiki yardımcı oluruz.

 44. emine kevser Diyor ki:

  ben hangi puanı baz alacağım onu anlamamıştım ama sanırım 80 civarı din felsefesi

 45. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @emine kevser
  Evet ÖYP puanı olanı en yükseğini yani.

 46. sanem cankurt Diyor ki:

  iyi günler benm öyp puanım 79.33 kamu yönetimi mezunuyum yerleşme ihtimalim ne kadardır yaklaşık ve aralık yerleştirmelerinde puanlar düşermi ağustosa göre.şimdiden teşekkürler

 47. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @sanem cankurt
  Ne yazık ki puanlar yükseliyor her sene.

 48. sanem cankurt Diyor ki:

  peki bu puanla yerleşme şansı hiç yok mudur?

 49. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @sanem cankurt
  Şans her zaman vardır 🙂

 50. fatih gencel Diyor ki:

  slm hocam ben bu senet olayını pek anlamadım, rica etsem açıklarmısınız?

 51. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @fatih gencel
  Senet zorunlu hizmet karşılığı imzalatılıyor; konu hakkındaki yazımız: http://www.oyp.com.tr/oyp-ve-zorunlu-hizmet.html

 52. Arat Benli Diyor ki:

  öyp puanım 85 uluslararsı ilişkiler mezunuyum sizce atanma şansım nedir?Nereler olabilir?Yardımcı olursanız sevinirim

 53. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Arat Benli
  Şansınız her zaman vardır, fikir edinmek için lütfen önceki yerleştirme puanlarına şuradan bakınız; http://www.akademikpersonel.org/anasayfa-haberleri/18650-tum-oyp-puanlari-excel-sirali.html

 54. hayriye başaran Diyor ki:

  puanlar hayatta düşmez bana kalırsa her sene giderek artıyor çünkü

 55. filiz boy Diyor ki:

  iyi günler. daha önce de yazmıştım soruma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. başka sorularım da olacak. üds puanım 65 altı ise öyp puanına katılır mı
  ben yüksek lisans yaptım not ortalamamda lisansımı mı kullanacağım. y.lisansın hiç katkısı yok mu

 56. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @filiz boy
  ÖYP Puan hesaplamasında Yüksek lisans mezunu olsanız dahi hesaplama lisans notu kullanılır. Lisans mezuniyet ortalamasında bir baraj notu bulunmamaktadır, mezun olmak yeterlidir. Dİl puanı kaç olursa olsun ortalamaya katılır.

 57. kerem sarihan Diyor ki:

  x bolumune asistan alinack.x bolumunden mezunum.y bolumunde yuksek lisans yapiyorum.normalde X bolumunden lisans mezunu olmak y bolumunde yuksek lsans yapiyor olmak diye bir ilan cikabilir ve cikmis. Acaba bu öyp ilanlarnda mùmkunmu.yök tarafndan olumsuzmu olur.niye oyp ayrimi yaptm diye sorarsanz cunku oypde atandgnzda o bolumde yuksek lisans sart. Ama bi yandanda oyp ile carinin tek farki merkezi olmasi

 58. emine kevser bakan Diyor ki:

  merhaba,kpss yabancı dil puanı öyp de dil puanı olarak kullanıalabiliyor mu yoksa sadece üds ve kpds puanı mı olmak zorunda.Yardımcı olursanız sevinirim.

 59. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @emine kevser bakan
  Hayır kullanamazsınız. ÜDS, KPDS veya TOEFL-IELTS kullanılabilir.

 60. kerem sarıhan Diyor ki:

  hocam bi soru sormustum

 61. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @kerem sarıhan
  Hocam sorunuzu örnekle biraz şekillendirebilir misiniz açıkcası anlayamadım.

 62. ilkay Diyor ki:

  merhaba
  öyp ile bir üniversiteye yerleştiğimde benden daha kıdemli olan eşimin benimle gelmesi söz konusu mudur? yabancı dil eğitimi alma zorunluluğu olsa dahi.Eğer söz konusu ise ne kadar sürer? teşkkür ederim

 63. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ilkay
  Eşiniz ne iş yapıyor? Kurum ismini vs. yazar mısınız?

 64. okhan Diyor ki:

  tablodaki b c d neyi temsl ediyor. Boş kadro hangisidir ?

 65. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ okhan
  b- Toplam Kadro c- 2012 Temmuzda Açılan d- 2012 Aralıkta Açılması Düşünülen

 66. ilkay Diyor ki:

  eşim genel cerrahi uzmanı sağlık bakanlığında çalışıyor

 67. ilkay Diyor ki:

  eğitim ve araştırma hastanesinde çalışıyor

 68. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ ilkay
  O zaman sağlık bakanlığı kadrosunda bulunduğunuz ildeki bir hastaneye gelebilir. Şu andaki mevcut kanun ile akademik kadrolar yer değiştiremiyor ama eşiniz gelebiliyor.

 69. Nagika Diyor ki:

  Merhaba benim oyp puanım 76 eczaciyim Aralık’ta atanma şansım cok mü düşük bunu öğrenmek istiyorum.. Birde ben hastane eczacısının burdaki kadromu hoca izniyle YÖK’e taşıyabilir miyim ner yapmalıyım….tskler

 70. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Nagika
  Kadrolara yalnızca açıktan atama ile girebilirsiniz. ÖYP başvurusuna katılmak zorunlu taşım olmuyor. Yerleştirme puanlarına bakarak atanma şansınıza bakabilirsiniz: http://www.akademikpersonel.org/anasayfa-haberleri/18650-tum-oyp-puanlari-excel-sirali.html

 71. ramazan altundağ Diyor ki:

  Merhaba bişey sormak istiyorum.ben sağlık bakanlığında memurum ama önümüzdeki aralık ayında öyp de tercih yapmak istiyorum.sonuçta öyp çıkarsa da memur olacağım.bu durumdan dolayı başvurmadan önce istifa etmem gerekir mi yada buna gerek yok mu? teşekkür ederim..

 72. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ramazan altundağ
  Hayır istifa etmeyeceksiniz, yasal olarak ilk önce muvafakat istenecek okul tarafından verilmezse o zaman istifa edin gelin diyecekler siz yeter ki atanın gerisi kolay 🙂

 73. RÜVEYDA Diyor ki:

  MERHABA ÖYP PUAN HESAPLAMASINA BAKTIM GÜYA DİL PUANI ZORUNLU DEĞİL, DİL PUANI 0 YAZDIĞIMDA BENİM İSTEDİĞİM BÖLÜME GİREBİLMEM İÇİN ALESTEN EN AZ 100 ALMAM GEREKİR, MEZUNİYET NOTUMUN DA EN AZ 95 OLMASI GEREK BU NE İŞTİR ANLAYAMADIM.

 74. selin Diyor ki:

  merhaba
  Oyp ile atandiktan sonra yer degisikligi soz konusumudur? Ornegin ankara universitesindeysek istanbul universitesine gecebilirmiyiz ve gecebilirsek nasil?

 75. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ selin
  Geçemezsiniz, akademik kadrolarda nakil yoktur.

 76. alı yıldız Diyor ki:

  Yerleştiği halde ataması yapılamayanlar derken ne demek istiyorlar ben anlamadım. Adaylar kendisi mi evrakları getirmediğinden dolayı ataması yapılmıyor yoksa başka bir durum mu: “YÖK yetkililerinden alınan bilgiye göre, aralık ayı içerisinde ise bu yıl yerleştirildiği halde ataması yapılamayan 886 boş kadro için ve 1.755 açılmayan araştırma görevlisi kadrosu için atama yapılması planlanıyor.”

 77. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @alı yıldız
  Yerleşen adayın işe başlamaması veya yanlış bilgi verdiği için atamasının yapılmaması demektir.

 78. alı yıldız Diyor ki:

  Yerleştiği halde ataması yapılamayanlar derken ne demek istiyorlar ben anlamadım. Adaylar kendisi mi evrakları getirmediğinden dolayı ataması yapılmıyor yoksa başka bir durum mu: “YÖK yetkililerinden alınan bilgiye göre, aralık ayı içerisinde ise bu yıl yerleştirildiği halde ataması yapılamayan 886 boş kadro için ve 1.755 açılmayan araştırma görevlisi kadrosu için atama yapılması planlanıyor.”

 79. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @alı yıldız
  Yerleşen adayın işe başlamaması veya yanlış bilgi verdiği için atamasının yapılmaması demektir..

 80. mad forever Diyor ki:

  hojam mrb dil sınavı konusunda hala bi secim yapamadım acıkcası kararsızım. bi de siz ielts tavsiye etmistiniz bu sınavın kpdsye göre avantajı dezavnatajı nedir ikincisi de ielts akademik sart mı yoksa normalide kabul ediliyor mu ayrıca ielts hakkında pek bi bilgim yok ne zaman yapılır vs.. yard. olur musunuz tesekkür

 81. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @mad forever
  Ielts’in ikisi de kabul ediliyor. Listening’iniz iyi ise kesinlikle daha kolaydır. 15 günde bir yapılıyor bir çok yerde.

 82. hll Diyor ki:

  öncelikle merhaba.. size bir kaç sorum olacak. iktisat bölümü mezunuyum ve öyp düşünüyorum ama kafama takılan bazı sorular var. iktisat lisans mezunları ortalama kaç puan ile atanabilirler? ales kalkacak yerine bilim sınavı gelecek deniliyor bu yıl içerisinde bizi etkiler mi?

 83. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ hll
  Bilim sınavı konusunda ÖSYM’nin bile bilgisi yok o yüzden bu sene devreye girmesi zor ama evet YÖK’ün yasa taslağında var. Kaç puanla atanabileceğinizi yerleştirme puanlarına bakarak öğrenebiliesiniz puanlar: http://www.akademikpersonel.org/anasayfa-haberleri/18650-tum-oyp-puanlari-excel-sirali.html

 84. meral adalı Diyor ki:

  merhaba.öyp ile araştırma görevlisi alacak üniversiteler belli oldu mu?

 85. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @meral adalı
  Hayır sadece rakam belli oldu haberimizden okuyabilirsiniz: http://www.oyp.com.tr/oyp-ile-aralik-2012de-2-600-kisi-atanacak.html

 86. ebubekir sıddık Diyor ki:

  iyi günler araştırma görevlisi alımlarında bazı kadrolarda yüksek lisans yapıyor olmak şatrı oluyor. Bu kadrolara başvururken lisansımıza bakılıyor mu ? mesela arkadaşım fizik mezunu mühendislikte yüksek lisans yapıyor mühendislikte yüksek lisans şartlı kadroya başvurabilir mi şimdiden teşekkürler

 87. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ebubekir sıddık
  Hayır ilanda sadece …. alanda yüksek lisans yapıyor şarıtı varsa lisansa bakılmaz. O yüzden ilanın özelliklerine iyi bakmak lazım.

 88. Ece Keskin Diyor ki:

  Verdiğiniz linkte Dicle Üniversitesi ni göremedim. Bu Dicle nin sömestr alımı yapmayacağı anlamına geliyor sanırım:)

 89. kamil yıldız Diyor ki:

  aralık ayında hangi alanlarda hangi üniversitelerde kaç atama atama yapılacağını, tercihleri nereden yapacağımızı nereden öğrenebilirim?

  yök sitesindeki öyp kadroları kısmı şu an kapalı

 90. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @kamil yıldız
  Ancak orası açılınca öğrenebileceğiz hepimiz, şu an için bilgi yok.

 91. ömer emir Diyor ki:

  Merhaba, bu “bilim sınavı” hakkında sizlerden bilgi istiyorum ales yerine mi düşünülüyor öyp ile bağlaantısı nedir, yaklaşık ne zaman gelir, içeriğinde neler olur. Teşekkürler.

 92. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ömer emir
  ALES yerine geçicek, düşünülmekten öte şu andaki yeni YÖK yasa tasarısında yer alıyor. ÖSYM yapıcak yine, ÖYP’de nasıl ALES puanı varsa onun yerine bu bilim sınavı geçicek. Ne zaman geleceği konusunda ve içeriği konusunda bir bilgi bulunmuyor henüz.

 93. ibrahim önder Diyor ki:

  Merhaba oyp puanım 75.55 ve elektrik elektronik müh. mezunuyum oyp ile yerleştirilme şansım ne kadar acaba bilgi verir misiniz?

 94. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ibrahim önder
  Şuradan yerlştirme puanlarına bakarak fikir edinebilirsiniz: http://www.akademikpersonel.org/anasayfa-haberleri/18650-tum-oyp-puanlari-excel-sirali.html

 95. AYŞE ARSLAN Diyor ki:

  Merhabalar;
  Ben Ege Ünv Turist Rehberliği mezunuyum ,KPDS den 78 ve ALES sözelden 77,55 aldım.Hangi bölümlere başvuru yapabilirim ve hangi üniversitelerde kontejan var nasıl öğrenebilirim ?
  Teşekkürler…

 96. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @AYŞE ARSLAN
  ÖYP’ye Farklı Bölümden Başvurabilir miyim?
  İlanlarda aksi belirtilmedikçe ÖYP’de sadece kendi bölümünüze ve onun anabilim dallarına başvuru yapabilirsiniz.

  Kontenjanlar belli değil ancak; İlk önce şurdan ÖYP puanınızı hesaplayınız; http://www.oyp.com.tr/oyp-puan-hesaplama.html sonra da şuradan yerleştirme puanlarına bakınız; http://www.akademikpersonel.org/anasayfa-haberleri/18650-tum-oyp-puanlari-excel-sirali.html Böylece bölümünüzün kaç puanla aldığı hakkında fikir edinebilirsiniz ve şansınızın olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

 97. Erkan Diyor ki:

  ben matematik öğretmenliği mezunuyum aynı zamanda 2. üniversite kamu yönetimi mezunuyum. Daha önce 2006 da girmiş olduğum ÜDS fen bilimlerini Kamu yönetimi öyp başvurularında kullanabilir miyim. ÜDS sosyal bilimler olmak zorunda mı? acil cevp lütfen.

 98. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Erkan
  Face sayfada söylediğim gibi evet kullanabilirsiniz.

 99. betül Diyor ki:

  merhaba ben kamu yönetimi mezunuyum, yani Eşit ağırlık çıkışlıyım ÖYP başvurusunda Ales ten aldığım sözel puanı kullanabilrmiyim.

 100. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ betül
  ÖYP için kullanamazsınız.

 101. Muhammed Han Diyor ki:

  Hocam, Spor Yöneticiliği mezunuyum Ales puanım 80. Atanma şansı nedir? Hangi ana bilim dalına başvuru yapabiliriz? Ayrıca Sosyal Yapı’da yüksek lisans yapıyorum öyp olursa inşaALLAH, o yanacak mı?

 102. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Muhammed Han
  İlk önce şurdan ÖYP puanınızı hesaplayınız; http://www.oyp.com.tr/oyp-puan-hesaplama.html sonra da şuradan yerleştirme puanlarına bakınız; http://www.akademikpersonel.org/anasayfa-haberleri/18650-tum-oyp-puanlari-excel-sirali.html Böylece bölümünüzün kaç puanla aldığı hakkında fikir edinebilirsiniz ve şansınızın olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

  ÖYP’ye Farklı Bölümden Başvurabilir miyim?
  İlanlarda aksi belirtilmedikçe ÖYP’de sadece kendi bölümünüze ve onun anabilim dallarına başvuru yapabilirsiniz.

  ÖYP araştırma görevlisi olarak atanmadan önce bir başka yükseköğretim kurumunda atandığı anabilim dalına/bölüme uygun bir lisansüstü programa devam edenlerin bu lisansüstü programlara devam edip edemeyecekleri yükseköğretim kurumlarının takdirindedir.

 103. Muhammed Han Diyor ki:

  Fakülte ismi sosyal bilimler enst. bölüm yine sosyal bilimler ens. yazan yerler var. Bu ne anlama geliyor?

 104. ab-ı nisan Diyor ki:

  Merhaba ben eski Türk edebiyatı bilim dalı tezli yüksek lisans ikinci sınıf öğrencisiyim. Tezimi hazırlamaktayım…
  ALES: 89.87 KPDS:41.25 Mezuniyet Notum:85.82 ÖYP Puanım:81.54

  Ben aralık öyp başvurusunda bulunmayı düşünüyorum, sizce atanma şansım var mı? Eğer varsa atamam olduktan sonra ne yapmalıyım. Yoksa yaptığım mantıksız bir davranış mı, yüksek lisansı tamamlamayı mı beklemeliyim, çünkü dil puanım düşük ve dil için zorunlu olarak bir yere gönderilirsem yüksek lisansım sekteye mi uğrar?

 105. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ab-ı nisan

  İlk önce şurdan ÖYP puanınızı hesaplayınız; http://www.oyp.com.tr/oyp-puan-hesaplama.html sonra da şuradan yerleştirme puanlarına bakınız; http://www.akademikpersonel.org/anasayfa-haberleri/18650-tum-oyp-puanlari-excel-sirali.html Böylece bölümünüzün kaç puanla aldığı hakkında fikir edinebilirsiniz ve şansınızın olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

  Ayrıca yüksek lisansı bitirmeyi beklemnize gerek yok.

 106. sedef ergün Diyor ki:

  ya ben bu öyp yi hep bi araştırıorum ama hıç tatmin olamıyorum.başvurular ne zaman? yerleştirmeler nasıl oluyor?

 107. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @sedef ergün

  ÖYP araştırma görevlisi kadroları 14/12/2012 tarihinde ilan edilecek olup, tercih işlemleri ise 21/12/2012-28/12/2012 (Saat:17:00) tarihleri arasında YÖK Başkanlığının resmi internet sitesi üzerinden yapılacaktır. Yerleştirme sonuçları ise 03/01/2013 tarihinde duyurulacaktır.

 108. senem senem Diyor ki:

  meraba. 15 gun önce hemşire olarak kadrolu atandım.bu durumda öyp basvurabılır mıyım .

 109. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @senem senem
  Elbetteki başvurabilirsiniz.

 110. satı köksaldı Diyor ki:

  ben kpss girdim önlisans mezunuyum basvuru yApabilirmiyim

 111. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @satı köksaldı
  Lisans mezunu olmak ve ALES’e girmek lazım. Başvuru yapamazsınız.

 112. derya AKSOY Diyor ki:

  kadrolar bugün açıklanmayacak mı ? hala ulasamadım yardımcı olurmusunuz

 113. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @derya AKSOY
  Maalesef henüz açıklanamsı akşama doğru açıklanır.

 114. Mecnun Suskun Diyor ki:

  Ben Yurt dışından bir Üni. mezunuyum. Diplomamı aldım ama henüz denklik belgemi alamadım. Denklik belgemi almadan başvuru yapabilir miyim?

 115. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Mecnun Suskun
  28’ine kadar denklik belgesini alabilirseniz başvurabilirsiniz aksi taktirde atamanız yapılmaz.

 116. pınar Diyor ki:

  arkadaşlar benim transkripte 4 lük notumum yanında 100 lük sisteme çevrilmiş notum var ama ösym nin notu ile uyşmuyor transkripte 78 yazıyor ösym nin çevirisi 69 acaba hangisi geçerli olur

 117. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ pınar
  Öncelikle ÖSYM değil YÖK’ün çevrimi olacak ve ikisi birden yazılmışsa YÖK’e göre çevireceksiniz. Konuyu dikkatlice okuyunuz: http://www.akademikpersonel.org/oyp-tercih-rehberi-ve-yardimi/28023-oyp-tercih-rehberi-tercih-yapilirken-dikkat-edilmesi-gerekenler.html

 118. pınar Diyor ki:

  arkadaşlar bir de sınıf öğretmenliği adıyaman üniversitesi taban puanlarını bilen var mı benim öyp puanı 70.2 çok mu düşük acaba? yanıtlarsanız çok sevinirim

 119. AYFER ARAN Diyor ki:

  meraba. ben üniversiteye sene başlıycam. öyp ya nasıl başvuruluyo şartları nedir ne yapmam lazım beni aydınlatırsanız çoooookkkk sevinirim açık öğretim olacağı için girebiliyormuyum? benim için çokkk önemli bu lütfen beni aydınlatınn:(

 120. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @AYFER ARAN
  Bakınız şu linkte her şeyi anlattık: http://www.oyp.com.tr/oyp-sikca-sorulan-sorular.html

 121. elif avdan Diyor ki:

  ben lisana mezunu hemşireyım mesela öyp den atandım fakat dil puanım 65 in altında bunun kesin 65 in ustune cıkarmam gerekiyor yoksa o şekilde devam edebilir miyim.tesekkürler..

 122. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @elif avdan
  2 yıl içinde kesilnlikle çıkartmalısınız yok ilişiğiniz kesilir kadrodan.

 123. Ahmet Özervarlı Diyor ki:

  Selam

  2013 yerleştirmelerinin ne zaman yapılacağı hakkında bilginiz var mı?

  Teşekkürler!

 124. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Ahmet Özervarlı
  Merhaba, 2013 Haziran ve Aralık aylarında yapılacak

 125. beb2 Diyor ki:

  merhaba açılacak kontenjanlar ne zaman açıklanır acaba

Fikrini Söyle

ÖYP Puan Hesaplama

 Ales Puanı:

 Lisans Puanı:

 Dil Puanı:

ÖYP Puanınız:

Puanlarınızı Yazarken; "Nokta" Kullanınız!