Kategorilenmiş | ÖYP Gündem

   

ÖYP’ye Kimler Başvurabilir?

Kategori: 27 Aralık 2014 Ekleyen: akademikpersonel.org

ÖYP Başvuruları Ayın 30’unda Başlıyor, Bu Yazımızda İse ÖYP Yerleştirmelerinde Ceza Almamak İçin Kimlerin Başvurabileceğini ve Hangi Şartları Taşıması Gerektiğini Anlatacağız.

 

 

 

Bildiğiniz gibi artık ÖYP yerleştirmelerinde ÖYP Usul ve Esaslarına göre ÖYP kapsamında araştırma görevlisi kadrosuna atanmaya hak kazandığı halde göreve başlamayanlar, göreve başladıktan sonra istifa edenler, 10 uncu madde uyarınca kurumlarınca ilişikleri kesilenler ile ÖYP araştırma görevlisi kadrosunda bulunanlar üç yıl süre geçmeden yeniden ÖYP araştırma görevlisi kadrolarına başvuramazlar, bu süre geçtikten sonra yapılacak ilk başvuruda ÖYP puanı % 10 oranında düşürülür. Ayrıca Kendilerine avantaj sağlamak amacıyla yanlış beyanda bulundukları tespit edilenlerin ÖYP araştırma görevlisi kadrolarına ataması yapılmaz ve bir daha ÖYP’ ye başvuruları kabul edilmez.

Bu eklenen maddeler ile ÖYP’de tercih yapmak ayrı bir önem kazanmıştır çünkü yukarıdaki maddelere göre hatalı bir beyan ile yerleşirseniz maalesef bir daha ÖYP başvurularına hiç bir zaman katılamazsınız. 

Şimdi ÖYP Başvurularına Kimlerin Katılabileceğine Göz Atalım;

-Türk Vatandaşı olmak.

-30/12/2014 – 05/01/2015 tarihleri arasında yapılacak olan başvuru
işlemlerinde, adaylar 2012 Bahar ve sonrasında alınan ALES sonuçlarından birini
kullanabilecektir.

-35 yaşını doldurmamış olmak (30.12.1979 tarihinden sonra doğanlar başvuru
yapabilecektir.)

-Araştırma görevlisi olarak çalışmasına engel olacak herhangi bir sağlık problemi bulunmamak.

– Askerliğini yapmış olmak veya muaf olmak veya tecilli olmak. (Bknz. ÖYP ve Askerlik)

-Atama yapılacak programın lisans eğitimine hangi alanda öğrenci alınıyorsa o alanda 3 yıl geçerlilik süresi içinde ALES’den en az 70 puan almış olmak. Detaylar için: ÖYP başvurusunda Hangi ALES Puanımı Kullanmalıyım?

-Başvuru süresi içinde adayın mezun durumda olması ve diploma notunun belirlenmiş olması gerekir.

-Eğer kadronun özel şartlarında Yüksek Lisans Yapıyor veya Yapmış olma şartı varsa o Yüksek Lisans programının Tezli olması gerekir, Tezsiz Yüksek Lisans ile başvuru yapılmaz.

-Kamu haklarından mahrum bulunmamak.

-Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile;  kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkum olmamak.

Not: Şirket hissedarları ÖYP ile başvuru yapabilir, hisseniz olması kamu görevlisi olmanıza engel olmaz ancak çalışan ya da müdür olarak görünemezsiniz ve hisselerinizi iade etmeniz gerekmez.

ÖYP ve diğer Akademik Kadro konularında aradıklarınızı bulabilmek ve sorularınıza daha hızlı cevap alabilmek lütfen AKADEMİK PERSONEL FORUMUNU kullanınız.

130 Bu Gönderi İçin Yapılan Yorumlar

 1. timucin Diyor ki:

  Merhaba,
  Oyp’ye yuksek lisans yapıyor olma şartı ile başvuru yapmayı planlıyorum fakat yüksek lisans yaptığım bölüme bir önceki dönem ders kaydı yapmadığım için önümüzdeki dönemdeki ders kayıtlarına kadar öğrenci belgesi alamıyorum. Öğrenci belgesi yerine üniversitenin ilgili bölümünde kayıtlı öğrenci olduğuma dair onaylı bir belge(yazı) verebileceklerini söylediler. Kazandığım takdirde bu belge(yazı) kayıtlarda bir sorun yaratır mı?

 2. Enes Abanoz Diyor ki:

  @timucin
  Okuldan öğrenci olduğunuzu berliten onaylı ve imzalı bir belge alabilmeniz durumunda kayıtlardan sorun yaşamazsınız.

 3. ZEYNEP Diyor ki:

  CARİ USÜLLE KADROYA ALINMIŞ VE HAK-LEN ÇALIŞMAKTA OLAN BİR ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ DE ÖYP YE BAŞVURU YAPABİLİR Mİ

 4. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ ZEYNEP
  Evet tabiki başvurabilirsiniz.

 5. ZEYNEP Diyor ki:

  ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

 6. ZEYNEP Diyor ki:

  BİR KONUDA DAHA BİLGİ ALMAK İSTİYORUM. BAŞVURULAR YÖK’ÜN SAYFASINDAN MI OLACAK. NE ŞEKİLDE BAŞVURU YAPABİLİRİM.

 7. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ ZEYNEP
  Evet YÖK’ün sayfasında olacan BURADAN detaylı bilgi alabilirsiniz.

 8. ZEYNEP Diyor ki:

  TEŞEKKKÜR EDERİM.

 9. Ece Diyor ki:

  Merhaba,
  Benim yüksek lisansım Tezsiz Bilgisayar Mühendisliğinden. Şu an Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapıyorum. Aynı zamanda yine başka bir üniversitede Yazılım Mühendisliğinde araştırma görevlisiyim.
  OYP’ ye başvurmak istiyorum ama Doktora yapmama rağmen yüksek lisansım tezsiz olduğu için başvuramıyor muyum?

 10. Enes Abanoz Diyor ki:

  @Ece
  Tezsiz yüksek lisans yaptığınız için, sadece doktora yapıyor ilanları ile lisan mezuniyetinin tuttuğu ilanlara başvurabilirsiniz.

 11. ercan Diyor ki:

  İngiliz dili ve edebiyatı mezunuyum ancak formasyonum var. İlanlarda “ingilizce öğretmenliği mezunu olmak” ve ingiliz dil bilimi mezunu olmak olan ilanlara basvurabılır mıyım saygılarımla.

 12. Enes Abanoz Diyor ki:

  @ercan
  Mezun olunan lisan programı ile başvurulan ilandaki lisan bölümü bire bir tutmalıdır. Formasyon mezunu olmak öğretmenlik ilanına başvurmanıza izin vermez.

 13. ZEYNEP Diyor ki:

  BAŞVURU YAPACAĞIM KADRODA LİSANS MEZUNU OLMAK ŞARTI VAR. FAKAT BEN YÜKSEĞİMİ BİTİRDİM. BU DÖNEM DOKTORA BAŞVURUSU YAPACAĞIM. ŞU DURUMDA BU KADROYA BAŞVURU YAPAMAZ MIYIM.

 14. Enes Abanoz Diyor ki:

  @ZEYNEP
  Lisans mezunu olma ilanlarına başvurabilirsiniz ancak yüksek lisans eğitiminizi üni. kabül etmesi sonucunda direkt doktora eğitimine başlayabilirsiniz.

 15. ayla Diyor ki:

  mernis tc ile uyuşmuyor diyor üyeliğimi kabul etmiyor sistem ne yapmam gerekir

 16. Enes Abanoz Diyor ki:

  @ayla
  Karşılaştığınız sorunu buraya yazabilirsiniz. Tüm sorunlar iletilecektir.

  http://www.akademikpersonel.org/oyp-2014-ogretim-uyesi-yetistirme-programi/36733-2014-oyp-tercih-sisteminde-gordugunuz-hatalar.html

 17. ercan Diyor ki:

  Teşekkür ederim Enes bey

 18. Ebru Diyor ki:

  Enes bey merhaba,benım yüksek lisansım tezsiz halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden.2009da mezun oldum ÖYP ye başvuru yapamaz mıyım?

 19. Enes Abanoz Diyor ki:

  @Ebru
  Tezsiz yüksek lisansınız ile doktora yapamayacağınız için o kadrolara sadece lisans alanınızla başvurabilirsiniz. Sonrasında da tezli yüksek lisans yaparsınız tekrar.

 20. elif Diyor ki:

  Merabalar….öyp sonuclari ne zaman açiklanacak ve nereden ogrenecegiz sonuclari 🙁 tesekkurler simdiden….

 21. ÖYP Danışmanı Diyor ki:

  @elif
  ÖYP ve benzeri haberleri güncel takip edebileceğiniz bir site..

  http://www.akademikpersonel.org/oyp-2014-ogretim-uyesi-yetistirme-programi/36817-oyp-2014-temmuz-zaman-aciklanir.html

 22. funda Diyor ki:

  Merhaba, ben Uluslararası Lojistik Yönetimi bölümü lisans mezunuyum. İki yıldır öyp kadrolarını inceliyorum. Ama özel şartlarda bu bölümün birebir yazdığı hiçbir kadro bulamıyorum. Yanlış tercih yapmak da istemiyorum. Acaba uluslararası ticaret ve lojistik, uluslararası ticaret ve lojistik yönetimi bölümü lisans mezunu olmak ibaresi yer alan kadroları yazabilir miyim? YÖK e dilekçe yazdım geçen pazartesi, aynı zamanda YÖK bilgi edinme sisteminden de durumu sordum. Henüz bi cevap alamadım. Sizce ne yapmalıyım? Hiçbir yer icin tercih yapma hakkım yok mu?

 23. ENGİN Diyor ki:

  Kadroda, özel şartlar kısmında, ilgili bölümle alakalı LİSANS MEZUNU OLMAK veya ilgili bölümde YÜKSEK LİSANS YAPIYOR OLMAK diyor. bense aynı bölümde yüksek lisansımı bitirdim. Lisans mezunu şartını sağlıyorum, tercih edebilirim değil mi? Teşekkürler

 24. ÖYP Danışmanı Diyor ki:

  @ENGİN
  Evet zaten ilanda “veya” diyor, bu bakımdan sadece y.lisansı o alandan yapıyor olmanız yeterli.

 25. Hasan Diyor ki:

  Başvuru koşullarındaki yüksek lisans yapıyor olmak şartı çok saçma değil mi? bu durumda yüksek lisansını bitiren biri başvuru yapamıyor. Yani yüksek lisans mezunu olanlar bir nevi cezalandırılıyor. Yüksek lisans tez aşamasında biri başvuru yapıpta kazandığında zaten atandığı üniversiteye bu bağlamda bir faydası olmayacaktır çünkü yüksek lisansını başladığı yerde bitirecektir muhtemelen. Birilerinin bunu dile getirmesi gerekiyor ama özel şart olunca da birşey yapılamıyor sanırım. Haksızlık bu!

 26. aynur Diyor ki:

  fizik öğretmenliği 5 yıllık lisans mezunuyum eğitim bilimleri kontenjanından başvuru yapabilir miyim?

 27. Hevci Diyor ki:

  Merhaba Yüksek lisans şartı arayan bölümler var acaba tezli tezsiz fark ediyor mu?

 28. elif Diyor ki:

  Yuksek lisans yapmak istiyorum fakat fen bgisi mezunuyum egitim bilimleri disinda yuksek lisans yapma sansim varmi birde alesin hangi puan turunde oldugu onmli mi

 29. akademikpersonel.org Diyor ki:

  Sadece mezun olduğunuz alanda değil, başka alanlarda da yüksek lisans ve doktora yapabilirsiniz. Üniversiteden üniversiteye ve programdan programa başvuru şartları değişiklik gösterebilmektedir. Evet ALES puan türünüz de kabul alacağınız programa göre değişiklik göstermektedir. Başvuru yapacağınız programı belirlerken, üniversitelerin başvuru koşullarına dikkat etmelisiniz. BURADAN üniversitelerin yüksek lisans başvurularını ve başvuru şartlarını takip edebilirsiniz.

 30. Çağrı Diyor ki:

  YDS’nin kaldırılacağına dair bazı sayfalarda yazılar okudum haberler gördüm böyle bir durumda oluşacak olan manzara nasıl olur veyahut hangi yabancı dil sınavının gerekliliği getirilir, değişim veya YDS’nin kalkması durumunda bu karar ne aman yürürlülüğe girer 2015 Nisan’daki sınavın böyle bir durumda kaldırılması söz konusu olur mu?

  http://www.medyamemur.com/yds-sinavi-gercekten-kalkiyor-mu-2438.html

 31. SEVDA Diyor ki:

  Mrb hastane ve sağlık kurumları yöneticiliği bölümünde tezsiz yüksek lisans yaptım. Öyp ye başvurabiliyor muyum ?

 32. martin Diyor ki:

  Merhaba ben yabancı uyrukluyum lisansımı Türkiye’de bitirdim ve şuanda Türkiye’de yüksek lisans yapıyorum araştırma görevlisi olmak istiyorum öyp ye başvurabilirmiyim? Teşekkürler

 33. zümra Diyor ki:

  İyi gunler. Benim merak ettigim konu ylsye basvuru yapan biri öypye basvuru yapabilir mi. Örneğin simdi tercih süresindeyken geldi ylsy ve öypyede basvuru yapabilir miyiz ayni sure icinde senet imzalamamisken. Yani ayni anda ikisininde olup olmayacagini bekleyebilir miyiz yoksa tek hakkimiz mi var.Şu an ylsy mulakatina gidecegim icin soruyorum eger basvuru olmazsa öyp istiyorum.Cok merak ediyorum cevaplarsaniz sevinirim. Tesekkurler.

 34. yasmin Diyor ki:

  Öyp ye ales ve dil puanla başvuruyoruz, peki inglizce dışında bir dil puanını kabul etmiyorlar mı

 35. olcay Diyor ki:

  Merhaba ben lisans hemsirelik mezuniyum oyp’ye basvurmak istyorum ne yapmam gerekiyor?

 36. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ olcay
  ALES puanınız varsa ve 70 üstü ise Aralık alımlarını beklemeni gerekiyor YÖK’ün sitesinde başvurular açıklanıyor.

 37. ilhami Diyor ki:

  Slm, 2014 lisans mezunuyum.Turizm rehberligi bolumunden.lisans ortalamasi 2.47 dil puani 53 ales puani 66.5 ama yetmis olmasi gerekiyor. Yardimci olursaniz sevinirim.

 38. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ ilhami
  İlk önce şurdan ÖYP puanınızı hesaplayınız; http://www.oyp.com.tr/oyp-puan-hesaplama.html sonra da şuradan yerleştirme puanlarına bakınız; http://www.akademikpersonel.org/anasayfa-haberleri/18650-tum-oyp-puanlari-excel-sirali.html Böylece bölümünüzün kaç puanla aldığı hakkında fikir edinebilirsiniz ve şansınızın olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

 39. Ali Diyor ki:

  Cari usulle alımda, yüksek lisans yapıyor olmak şartına, yüksek lisansta azami süreyi aşan biri başvurabilir mi?

 40. muge Diyor ki:

  Merhaba ben bu sene izmir de yuksek lisansa basladim oyp de baska bir ilde universiteye basvurabilirmiyim? Ve kabul edildiginde yuksek lisansim nasil etkilenecek atandigim okulda mi devam etmek durumunda mi kalirim?

 41. kaan_ed Diyor ki:

  merhabalar;
  ben eem de enerji tesisleri anabilim dalında yükseklisans yapıyorum.Aralık ayı başvurularında diğer anabilim dallarına da (örn; kontrol,manyetik dalgalar vs…)başvurabilir miyim?

 42. ÖMER Diyor ki:

  Merhabalar,

  veya ilgili alanda yüksek lisans mezunu olmak derken bölümü mü yoksa anabilim dalından mı kasttetmekte. Ben yüksek lisans şartı üzerinden başvurduğumda Öyp puanım nasıl hesaplanacak. Yani demek istediğim istediğim bir lisans diplomasını kullanabilecekmiyim.

  Teşekkürler,

 43. Sami Başkaya Diyor ki:

  Slm ben tezli yüksek lisansımı yapıyorum inşallah yakındada mezun olacağım.Şimdi yüksek lisansı bitirdikten sonra öyp’ye başvurup doktoramı başlata bilirmiyim.

 44. ümit Diyor ki:

  memuruyetinde 1 yılı doldurmamış asaleti tasdik olunmamış birisi öyp’ye başvurup göreve hemen başlayabilir mi?

 45. meda Diyor ki:

  ales puanım 75 küsür güzel sanatlar heykel lisans mezunuyum.Aynı alanda yüksek yapıyorum.okul puanımda 78 küsur.dil puanım yok.Bu atamalarda şansım olur mu?

 46. berna Diyor ki:

  MerhabA hemsirelik lisans mezunuyum ve kpss ile atandım.oyp ye basvuru yapabilir miyim? Yoksa istifa mi etmem gerekiyor?

 47. mehmet ali Diyor ki:

  meraba ben yüksek lisans mezunuyum 2014 Aralık ÖYP kadrolarımda başvuru için lisans mezunu olmak veya Yüksek lisans yapıyor olmak şartı aranmakta benim bu kadrolara başvuru yapmam mümkünmüdür lisans mezuniyetimi kullanarak?

 48. nyt Diyor ki:

  merhaba , benim başvuracağım alanda yüksek lisans şartı istiyor. yüksek lisansa ocak 25te başlayacağım.
  hocalarla da görüştüm. başlayacağım büyük ihtimal. şimdi başvurabilir miyim? şu an yüksek lisans yapmıyorum. ama 25 ocak’ta başlamış olacağım. sonuçta belge isteyecekler istedikleri tarihe yetiştiririm.
  başvuruda bulunabilir miyim ?

 49. özlem Diyor ki:

  arkadaşalar ben sosyal bilğiler öğretmenliği mezunuyum ve coğrfaya öğretmenliğine çift anadal yaptım şuan tarih eğitimi lanında yüksek lisans yapıyorum tam olarak hangi kadrolara basvuru yapabilirim bir bilğisi olan var mı acaba

 50. arabic Diyor ki:

  Bu yil nisan ayında türk vatandaşi oldum ales e tc kimligimle girdim kpds ve diplomam da yabancı uyruklu numaram var oyp de bu puanlarimi kullanirken sorun olur mu

 51. Tezcan Diyor ki:

  Reklam tasarımı ve iletişimi mezunuyum, direk bu isimle bölüm açıklanan kadrolarda bulunmamakta. İletişim fakültesinden diğer bölümlere başvuru yapabilir miyim, yapılabiliyorsam hangileri? Teşşekkürler.

 52. kamil Diyor ki:

  okuduğum bölüm alesin sayısal bölümünde yer alıyor. ancak başvuru yapacağım alanın ales puanı ise eatır. buna göre ea puanımla mı başvuru yapmalıyım. yardımcı olursanız sevinirim

 53. leyla Diyor ki:

  10. ÖYP araştırma görevlisi kadro ilanlarında belirtilen Yüksek Lisans’a ilişkin şartlarda, adayların Tezli Yüksek Lisans yapıyor veya yapmış olması gerekmektedir. (Tezsiz yüksek lisans yapmakta olan adayların, yerleşseler bile, atamaları yapılmayacaktır)… merhaba ben psikolojiden tercih yapacağım ama yüksek lisans yapmıyorum şuan. bu 10. madde engel olur mu?

 54. Eda Diyor ki:

  ÖYP ilanlarında … ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS YAPIYOR VEYA YAPMIŞ OLMAK şartının arandığı ilanlara ilişkin olarak, yüksek lisansta 4. yılında olanlar tercih yapabilir mi, bu bir sıkıntı doğurur mu, güvenilir bilgiye nasıl erişebiliriz? 3 yılda yüksek lisansınız bitmemiş diye ilk defa tercih yapacaklar için sıkıntı oluşur mu? Acil yardımcı olun lütfen. Teşekkürler.

 55. Burak Diyor ki:

  Merhaba, ben 2013 Kasım’da atandım ve halen araştırma görevlisiyim. Tekrar başvurmak istiyorum, ve alınan son karara göre 3 yıl başvuramama şartı 2013 Aralık sonrası için geçerli değil mi? Ayrıca 1 yıl dolduğu için %10 puan kesintisi de olmaz diye umuyorum, doğru mudur?
  Teşekkür ederim.

 56. Bahar Diyor ki:

  6 ay dil Eğitimini tamamladıktan sonra yüksek lisansa başlamadan programdan çıkmak istersek bunun yaptırımı olur mu

 57. salih Diyor ki:

  Merhabalar Lisans olarak sağlık yüksek okulu mezunu yum şuan sosyal bilimler de yüksek lisans yapıyorum öyp ye sağlık hizmetleri yüksek okuluna yada sağlık yüksek okuluna başvurmak istiyorum alesden hangi alanda 70 üstü puan almam gerekiyor teşekkürler

 58. rousseaux Diyor ki:

  Basvuramazsiniz başvuru esnasinda yüksek lisans yaptuginiz yeri senesini vs soruyor sistem ona cevap yazamayacaginiz için tercihiniz olmaz yerlesseniz dahi kadrpnuz yanabilir ve o zaman omur boyu basvurazsaniz

 59. selin Diyor ki:

  Merhaba,

  Başvuru şartında yüksek lisans yapıyor olmak ibaresi olan ilana bütünleşik doktora yapıyor olan kişi başvurabilir mi?

 60. emine Diyor ki:

  merhabalar ben 2013 ÖYP temmuz ayı ve öncesinde Öyp yapmış olanlar 3 yıl geçmeden tekrar öyp tercihi yapabiliyorlar diye biliyorum acaba yanlış mı biliyorum?

 61. Duygu Diyor ki:

  Merhaba , veteriner hekimliği diş hekimliği gibi 5 yıllık bölümler yüksek lisans mezunu sayılıyor. Tıp temel bilimler öyp kadrolarında yüksek lisans yapmış olmak şartını sağlamış olur muyuz bu durumda ?? Teşekkürler

 62. aycan Diyor ki:

  Gebelik bi saglik problemi midir?

 63. birsen Diyor ki:

  Merhabalar

 64. Taner. Diyor ki:

  Merhabalar; Hali hazirda suan öyp arastirma gorevlisi olarak calisan biri yeniden 30 araliktaki ilanlara başvuru yapamaz mi? Yaziyi okudum ancak tam emin olmak istedim

 65. Ceylan Diyor ki:

  Temmuz 2013 de atanıp gitmedim, o zamanki usule göre 1 yıl süreyle %10 puan kesintisi cezası vardı ama buna rağmen aralık 2013 ve temmuz 2014te tercih bile yapamadım ekran açılmadı. Şuan tercih yapabilirmiyim?

 66. Ceylan Diyor ki:

  Bir sorum daha var ben şuanda kendi alanım dışında bir bölümden yüksek lisans yapıyorum. Bazı ilanlarda bu bölümde yüksek lisans yapıyor olmak şartı var. Bu ilanlara ve aynı zamanda kendi bölümümün ilanlarına başvurabilirmiyim?

 67. ramazan Diyor ki:

  Suanda askerde olanlar basvuru yapamiyor degil mi?

 68. Alperen Diyor ki:

  ÖYP araştırma görevlisi kadrosunda bulunanlar üç yıl süre geçmeden yeniden ÖYP araştırma görevlisi kadrolarına başvuramazlar,

  Bu kural aralık 2013 ve sonrasında yerleşenleri kapsıyordu. Doğru mu?

 69. celal Diyor ki:

  merhabalar öyp e başvuru yapacağım bölüm için, lisans mezunu olmak yükseklisans yapmiş veya yapıyor olmak şartı var.ben şuan devlet üniversitesi değilde bi özel üniversitede yükseklisans yapıyorum . acaba istenen şartları karşılıyor muyum? tsk ederim

 70. elif Diyor ki:

  merhaba bir kadro sartında yüksek lisans yapıyor olma sartı var. fakat ben yüksek lisansımı bitirdim. başvuru yapamazmıyım o kadroya?

 71. seraya Diyor ki:

  merhaba
  su an yuksek lısans basvuru surecinde olduğum için calıstığım alanla ilgili bölümleri secerken nasıl tercihte bulunmam gerekiyor?hocalara göre kabul surecınde bır sıkıntı yok.
  tercıhte kendi alanım icin secim yaparken yuksek lısans yapıyor olmak sartını saglamış olur muyum?
  tesekkürler.

 72. tuğba Diyor ki:

  merhaba, ben şu an yüksek lisans yapıyorum, OYP ye başvuracağım bölüm yüksek lisans yaptığım bölümden farklı. atandığım takdirde bu yüksek lisansım kabul edilebilir mi? ikinci olarak da yds puanım 65 in altında, atandığımda yüksek lisansıma devam ederken dil eğitimi de alabilir miyim?

 73. seraya Diyor ki:

  Merhaba
  yüksek lisans başvuru sürecinde olanlar nasil bir tercih yapmalı?
  Kabul edilme tarihi ve OYP sonuçlarının açıklanması çok yakın. Dolayısıyla bu surede basvurup kabul edilenler yüksek lisans yapıyor olma şartıni sağlamış olur mu?
  Tesekkurler..

 74. metehan Diyor ki:

  selam , yükseklisans yapıyor olmalı dediği kadrolarda başvurup kabul edilince yüksek lisansa başlanabiliyor mu yoksa öncesinde zaten yapıyor olmamız mı gerekir illa…teşekkürler..

 75. Çetin Diyor ki:

  Merhabalar ben ekonometr(ing) mezunuyum bitirme notum 70.08. acaba bu alanda alımlar nasıl tavsiye edermisiniz yoksa hiç bulaşmayımmı? dil çıkışlı olduğum için bu alanı istiom fakat pek bilgim yok ve detaylı bilgi bulamadın:(

 76. şahin Diyor ki:

  Merhabalar.
  Ben Kocaeli Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümünden mezun oldum(2014). Bologna sistemiyle ilk mezun olan öğrencileriz. Geçme notu yüksek olduğundan transkripte belirtilen 4’lük not sistemi ve 100 üzerinden not şu şekilde (79.98/100 – 2.98/4). Fakat öyp sistemine 2.98/4 girince 76,6/100 puanını veriyor. Puanım kırıldığından dolayı yukarıda yazan 100 lük notumu girdim(79.98). İleride sıkıntı yaratır mı kayıt esnasında?
  ikinci olarak da Sosyal Hizmet alanında yüksek lisans yapıyorum şu anda. Sosyal Hizmet bölümü dışında açılmış kadrolara başvuru yapabilir miyim? (Sosyoloji, sosyal politika vb.) Yanıtlarsanız sevinirim.
  İyi günler
  Şahin

 77. Hanifi Diyor ki:

  özel üniversiteden yüksek lisans yapıp ” yüksek lisans yapıyor olmak ” sartına dayanarak atanırsak öyp atamamızı iptal eder mi yoksa yüksek lisansımıza devam edebilir miyiz?

 78. akademikpersonel.org Diyor ki:

  Özel üniversite farketmez, atama yapılır ama sizin sonradan bir devlet üniversitesine geçmeniz gerekir eğitime devam etmek için.

 79. gul Diyor ki:

  merhaba, ben doktoramı tamamladım.Aslında mantık olarak tuaf geliyor ama koşullarda muafiyetlerde doktorayı tamamlamış olmak var, bu durumda Oyp’ye basvurabiliyor muyum? Başvurup, kabul edilirsem, Ar. Gör. Dr. olarak mı devam edilir? senet imzalanmadığı için zorunlu hizmet olmaz mı?

 80. haydar Diyor ki:

  MERHABALAR
  BEN TIP FAKÜLTESİ MEZUNUYUM. ŞU AN TEMEL TIP BÖLÜMÜNDE (FARMAKOLOJİ) DOKTORA YAPMAKTAYIM. FAKAT BU FAKÜLTENİN ÖYP KADROSU AÇILMADI. SİZE 2 KONUYU DANIŞMAK İSTERİM
  1- BAŞKA BİR FAKÜLTEDE, FARMAKOLOJİ DIŞINDA TEMEL TIP BÖLÜMÜNÜ KAZANMAM DURUMUNDA KAZANDIĞIM FAKÜLTEDE FARMAKOLOJİ BÖLMÜNE ALINMA ŞANSIM VAR MI?
  2- DEĞİŞEN KANUN İLE OLABİLECEK%10 PUAN AVANTAJI NEYE GÖRE BELİRLENENECEK?
  ACİL YARDIM??

 81. aslan Diyor ki:

  10-ÖYP araştırma görevlisi kadro ilanlarında belirtilen Yüksek Lisans’a ilişkin şartlarda, adayların Tezli Yüksek Lisans yapıyor veya yapmış olması gerekmektedir.

  Bu maddeye göre bir ilanda “A alanından Lisans mezunu olmak VE A alanında Yüksek Lisans Yapıyor olmak” şartı varsa A alanında Lisans ve Yüksek Lisans Mezunu biri başvuru yapabilir mi?

  Yani Yükseğini bitirmiş biri bu ilana başvurabilir mi?
  ÖYP 10. maddeye göre başvurabiliyor diye yorumladım ben.
  Siz ne dersiniz?

 82. akademikpersonel.org Diyor ki:

  Hayır ne yazık ki başvuramaz. “ve” var dikkat ederseniz.

 83. fatih Diyor ki:

  Merhaba, öyp not hesaplamasında ben okulumdaki 100 üzerinden mezuniyet notumu yazdım 75 olarak. Çünkü bizim okulda 75 notu 2,34 e geliyor ama yökün tablosunda 2,34 notu 61 puana denk geldiği için arada uçurum var. Eğer kazanırsam bu durumdan dolayı bir ceza alma olur mu

 84. Özgür Diyor ki:

  iyi günler ben şu anda askerim tercih yaptım askerliğim 20 gün sonra bitiyor. Herhangi bir sıkıntı yaratır mı bu ?

 85. özge Diyor ki:

  ben türkçe öğretmenliği okuyorum son senem sadece iki dersşm kaldı yani mezun durumundayım simdi oyp ye basvurabiliyor muyum yoksa illaki mezun olmak mi gerekiyor.

 86. Didem Diyor ki:

  Merhaba, oyp ile bir universiteye arastirma gorevlisi olarak atanmis biri tekrar oyp ile baska bir universiteyi tercih edebilir mi?

 87. betül Diyor ki:

  merhaba ben 30 aralık 2014 tarihi itibariyle başlayan öyp alımlarında tercih hakkımı kullandım.fakat sonuçların açıklanmasının nerdeyse 1 ayı bulabileceği söyleniyor.bu sürede milli eğitim bakanlığı öğretmen alımı yapacak.bu atamada atanma ihtimalim yüksek.öyp alımlarına başvurmuş olmam milli eğitim bakanlığındaki atamama engel olur mu ?? çok acil cevap

 88. seda Diyor ki:

  Öyp başvurusunda bulundum.fakat özel şartlarda yuksek lisans yapıyor veya yapmış olmak şartı var.ben lisans mezunuyum başvurum değerlendirmeye alınır mi

 89. gülcan Diyor ki:

  Merhabalar, 50d li araştırma görevlisiyim, aynı zamanda 35. maddeyle başka bir üniversitede de doktora yapıyorum. doktora yaptığım üniversite de öyp kadrosuna başvurmak istiyorum. mümkün olur mu?

 90. psyc Diyor ki:

  merhaba öyp de kendi alanımız dışında farklı bir alandaki kadroyu tercih edebilir miyiz acaba? mesela ben Psikoloji mezunuyum farklı bi alandan kadroya yerleşebilir miyim ?

 91. serhat Diyor ki:

  Merhaba,öncelikle bilgilendirici ve sorun çözücü tavrınızdan dolayı size tüm arkadaşlar adına tekrardan teşekkür ederim.Benim sorum ise öyp kadrosuna atanmam gerçekleşti.Öyp kadrosundayken cari alımlara başvurabiliyor muyum ?Diyelim ki öyp kadrosunda görev yaparken Erzurum da , cari alımda izmir de kadro var ve kazandığım zaman oraya gidebiliyor muyum ? gidince tazminat ödeyecek miyim ?

 92. esma Diyor ki:

  maden müh. bölümünde okumaktayım.bu sene son sınıfım.öyp hakkını kullanabiliyor muyum?neler gerekli hiç bilmiyorum.ingilizce ve yüksek lisans şart mı?nasıl bir yol izlemeliyim bana yazarsanız çok sevinirim..

 93. ömer Diyor ki:

  Fen edebiyat fakültesi Fizik mezunuyum ve Ziraat Fakültesi zootekni alanında yüksek lisans yapmayı düşünüyorum. Bitirdiğim lisans programının farklı olması durumunda ÖYP ye başvurabilirmiyim.

 94. Seda Diyor ki:

  Merhabalar ben endustri muhendisiyim OYP ye basvurmak icin ortalamam en az kac olmali ?

 95. zekki kaba Diyor ki:

  tezsiz Yüksek lisans mezunu olan biri nasıl atanır ne yapması gerekir.
  Maliye mezunuyum tezsiz Yüksek lisans yapmayı düşünüyorum. Bilgi verebilir misiniz ?
  Teşekkürler. Iyi çalışmalar.

 96. Kübra Diyor ki:

  Merhaba ben geçen sene mezun oldum aile ekonomisi ve beslenme öğretmenliği hangi bölüme başvurmam gerekiyo bi türlü bulamadım ne yapmam gerekiyo devamlı bir adım gerideyim lütfen yardım edermisiniz

 97. emine Diyor ki:

  ben ingilizce öğretmenliğinden mezunum ama öyp de eğitim bilimleri öğretmenliklerine başvurabiliyor muyum?

 98. mutlu Diyor ki:

  merhaba ÖYP ile araştırma görevlisi olan bir kişi kurumlar arası geçişten yararlanıp devlet memuru olabiliyor mu ?

 99. hulya Diyor ki:

  ÖYP başvurusu için YDS şart mı, yani 0 puan bile olsa girmek zorunda mıyız? bugün yds basvurularının son günüymüş. yardımcı olabilir misiniz aciiilll

 100. Volkan Diyor ki:

  Merhabalar,
  Üniversiteden yeni mezun yüksek lisans yapmayanlar ÖYP’ye başvurabiliyor mu?

 101. Asuman Diyor ki:

  Merhaba,baska bir universitede arastirma gorevlisiyken oyp ye basvurabilir miyiz ?

 102. özden asu Diyor ki:

  merhaba ben sosyal bilgiler öğretmenliğinden mezun olacagım bu yıl öyp için detaylı bilgi edinmek istiyorum ve başvuru yapabilir miyim ve hangi bölümlere başvuru yapabilirim bununla ilgili bilgi verirseniz yada yönlendirirseniz cok memnun olurum

 103. Faruk çelikkanat Diyor ki:

  merhaba
  ben kara harp okulu mezunuyum.lisans diplomam da sistem mühendisi yazıyo. transkripte bölüm dalı işletme yazıyr. normalde işletme ağırlıklı dersler aldım ama mezun olan herkese sistem mühendisi lisans veriyorlar. bu bizim okul için özel bi durum. bu şartlarda işletme bölümüyle ilgili tercihyapabilirmiyim. yada sistem mühendisi olarak ne tür tercihler yapabilirim.lütfen yardımcı olun teşekkürler

 104. Ceren Diyor ki:

  Tezli yüksek lisans yaptım. Fakat doktoraya henüz başlamadım. ÖYP ye başvurabilirmiyim? mutlaka bir yerde okuyor olmam mı gerek?

 105. Ali Diyor ki:

  Öyp ye üniversite de okuduğumuz bölümden devam etmek şart mı yoksa değiştirme şansımız var mı?

 106. merve Diyor ki:

  Iyı gunler ben bısey sormak ıstıyorum.ben yurt dısında bır unıversıteden mezun oldum ve yok e basvurarak denklıgımı aldım bu ulkenınn sartlarında 5 yıl okudugumız ıcın dırek doktora egıtımıne basvurulabılıolrdu fakat yok sımdı yuksek lısans dıploması kosulu getırdı ve ben doktora egıtımımın 1. yılını bıtırıyorum.alese gırdım ve turkıyenın bır unıvetsıtesıne kabul edılırsem 2 egıtımımıde aynı anda yurutebılırmıyım? Ve lısansta uluslarararası nezunuyum doktoramda bu bolumde yuksete aynı olmak zorundamı? Tesekkur ederım.

 107. Altan Diyor ki:

  merhabalar ben 12.sınıf bilişim teknolojileri ağ işletmenliği öğrencisiyim ve bu sene oyp ile bilgisayar programcılığı okumak istiyorum il farketmez acaba alan üniv. yazar mısınız ?

 108. ferdi Diyor ki:

  Alandan alınan puan degerlendiriliyor mu yani puana ekleniyor mu

 109. Melek Diyor ki:

  Merhabalar , lisanstan mezun olduktan sonra 1yıl ales ve ydsye hazırlanmak ne derece mantıklı acaba? Öyp ile yerleşmek istiyorum ve bunun içinde 1yıl iyice hazırlanmak istıyorum öte yandan lisans derslerimin zorluğu da beni bu düşünceye iteliyor merak ettiğim şu ki bir yıl kayıp mı? Dezavantajı olur mu ? Teşekkürler

 110. kemal Diyor ki:

  aday devlet memuruyken disiplin cezası gibi sebeplerle memurlukla ilişiği kesilenler öypye başvurup koşulları sağlamaları durumunda öypden atanabiliyor mu

 111. Derda Diyor ki:

  Merhabalar, ben 81 Haziran doğumluyum. Yukarıdaki duyurudan yola çıkarak 2016 yılı mayıs ve kasım sonrası alımlar için başvurabileceğimi düşünüyorum. Yanılıyor muyum? Bu sene son şansım mı? Kimseden net bir cevap edinemedim, bilgilendirirseniz çok sevinirim.

 112. demet Diyor ki:

  Oyp için lisans ortalamasının(diploma notu) kaç olması gerekiyor?

 113. şefika Diyor ki:

  Önlisans mezunları da başvuru yapabilir mi

 114. merve Diyor ki:

  Yüksek Lisans YAPIYOR OLMA şartı var mı? ben yeni mezun oldum henüz yüksek lisansa başlamadım atandıktan sonra direkt olarak mı başlıyorum yardımcı olur musunuz teşekkkürler ..

 115. Melis kirmaci Diyor ki:

  Oyp ye basvurmak icin bir not ortalamasi sarti kosuluyor mu yoksa 2.5 olan herkes basvurabiliyor mu??

 116. Mesude Diyor ki:

  35 yaş sınırı ve yabancı dil şartını hiç bir zaman anlayabilmiş değilim. Makul bir açıklaması var mıdır?
  Memlekette onca üniversite varken, buralarda öğretim görevlisi ihtiyacı varken sınırları zorlamanın manadı nedir? En son nezaman bilimsel bir çalışma yapılıp ülkemizin adı duyulmuştur acaba? Yaşvs ile uğraşılacağına eğitim gayretinebakılsadaha iyi olmaz mı?

 117. Ferhat Diyor ki:

  Özel veya vakıf üniversitesi (tam burslu) mezunları başvurabilir mi ?
  Teşekkürler

 118. Elif Diyor ki:

  İngilizce öğretmenliği mezunuyum öyp de bu alanda bir alım oluyor mu.yada başka bir alana a başvurabilir miyim

 119. yasemin şen Diyor ki:

  Merhabalar, ben hukuk fakültesi mezunu olacağım bu sene. ÖYP’ye başvuru için asgari aranan bir not ortalaması var mı acaba? Bir de 2016 ÖYP’de ales ve yds’ye ek olarak, üniversitelerin kendi bünyesinde bir bilim sınavı yapacağını öğrendim.Bunun doğruluğunu nedir acaba?

 120. Gül Diyor ki:

  Merhaba, Yükseklisans yapıyor olmak şartı olan bi ilana başvurabilir ve atanan kurumda yükseklisansa başlayabilir miyiz? Yani yds puanı sonradan da alsa oluyor, atandıktan sonra master yapmaya başlansa gibi?

 121. Bensu Diyor ki:

  Merhaba iktisatçı mezun oldum standarda ekonometriden yüksek yapıyorum öyle ile atanabilir miyim birde atamada lisans ortalamasını yüksek lisans ortalaması mineyle alınıyor

 122. Bensu Diyor ki:

  Merhaba iktisattan mezun oldum ekonometriden yüksek yapıyorum öyp ile atanabilir miyim

 123. su Diyor ki:

  Merhaba, 1977 doğumluyum ve kamu da görevliyim.Mevcut bulunan 35 yaş koşulu benim için de geçerli olacak mıdır yoksa kamuda çalışılan yıllar yaş koşulunu ortadan kaldırabilecek bir durum mudur?

 124. gülsu Diyor ki:

  mrb, şu an doktora yapıyorum. ÖYP ye başvurabiliyor muyum? başvuru olup da kabul edilirsem nasıl bi eğitim süreci olur benim için? yine 4 yılı tamamlamak zorunda olucak mıyım? Şimdiden teşekkür ederim

 125. Sibel kineşeci Diyor ki:

  35 yaş üstüne öyp başvuru hakkı neden verilmiyor başka haklarımız neler var altı ay dil kursundan yararlanmak için teşekkürler

 126. denizz Diyor ki:

  Arkadaşlar

  Basvuracağım kadrolarda yuksek lisans şartı yok.
  Fakat ben yuksek lisans yapıyorum. Basvuru formundaki yuksek lisans kısmına bu bilgiyi yazmalı mıyım yinede?

  Bazı eski tarihli forumlarda yazmayın ceza alırsınız yazıyor. Yazmazsam kendimle ilgili eksik bilgi verdim diye ceza alır mıyım diye korkuyorum. Anlayamadım bunun sebebini.

  Yuksek lisansımı isterlerse baska bir okula aldırabilirlermiş. Ben yüksek yaptıgımı atandıktan sonra mı bildiricem. Nasıl işliyor bu süreç?
  YÖK ü aradım kesinlikle cvplamıyorlar. Beni bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim. ÇOK ACİL!

 127. Baver Diyor ki:

  Merhaba ben sosyal hizmetler 3. Sinif ogrencisiyim mezun olur olmaz oyp programina basvurabilir miyim? Oyp programina basvurmak icin yuksek lisasn yapmis veya yapiyor olmak sartmi

 128. Sefa Diyor ki:

  Yüksek lisans yapmadim başvuru yaparken başvuru amacı yüksek lisans mi akademik personel mi tercih edecegiz oyp icin

 129. caner öz Diyor ki:

  Merhaba ,
  Öyp puanı için Yüksek Lisans diploma notunu kullanmak istiyorum lisans puanını değil,puan hesaplamasında bu mümkün müdür ? Yüksek lisansımı yaptım ,İş sağlığıgüvenliği Bölümünden.

 130. Berna Diyor ki:

  Ocak 1979 doğumluyum. Diğer tüm şartları karşılıyorken neden başvuramıyorum? Yaş deneyimi araştırma görevlileri ve beraber çalıştığı diğer eğitimciler için avantajdır.

Fikrini Söyle

ÖYP Puan Hesaplama

 Ales Puanı:

 Lisans Puanı:

 Dil Puanı:

ÖYP Puanınız:

Puanlarınızı Yazarken; "Nokta" Kullanınız!