Kategorilenmiş | ÖYP Eşdeğerlik

   

ÖYP’de IELST (General-Academic) Puanı Geçerli midir?

Kategori: 10 Temmuz 2013 Ekleyen: akademikpersonel.org

ÖYP’de IELST Denkliği

ÖYP başvurularında kullanılan eşdeğerliklere göre IELTS General ve IELTS Academic Modülleri kabul edilmektedir. ÖYP başvurusu yaparken IELTS’den aldığınız puanı hiç bir şekilde bir yere onaylatmanıza gerek yoktur. YDS karşılığını BURADAN öğrenip ÖYP başvuru formuna yazmanız gerekmektedir. IELTS sonucu 2 yıl geçerlidir. ÖYP’ye başvuru yaparken kullandığınız IELTS sonucu 2 yıl sonra geçerliliğini yitireceği için eğer yüksek lisans ile başlamışsanız doktoraya başvuru yaparken yeniden bir dil sınavına girmeniz gerekebilir.

 

12 Bu Gönderi İçin Yapılan Yorumlar

 1. İdil Yıldırım Diyor ki:

  Bu durumda IELTS General modulü ile eşdeğerlik sağlanabilecek mi?

  Eğer öyle ise bence hepimiz IELTS sınavının general modülüne girelim!

  Bu konuda herhangi bir açıklık yok, bu durumda IELTS sınavının daha zor olan ve akademik çalışmaya yönelik olan Academic modülünden alınan puan ile genelikle göçmenlerin girdiği,daha kolay olan General modülünden alınan puan bir mi sayılıyor?

  Eğer ikiside aynı değere sahipse bu durumda General modülüne girip, kolay writing ve reading bölümlerini hiç zorlanmadan yaparak daha yüksek puan elde edebiliriz ve sınavın Academic modulune girmiş ve daha düşük puan puan almış arkadaşlarımızı geçebiliriz , öyle mi?

  Bu konuyu açıklayan mevzuat bölümünü paylaşabilirseniz sevinirim.

  Ben aradım ama eşdeğerlik için IELTS sınavının Academic modülünün kabul edilmesi gerektiği ile ilgili bir şey bulamadım.

 2. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @İdil Yıldırım
  YÖK’ün çağrı merkezini aramanız yeterli olacaktır. Çünkü sizin de bildiğiniz gibi aksi yazmıyorsa geçerlidir. Geçerli olmasaydı Academic modül geçerli değil denirdi, ikisi arasında bir ayrım yoktur eşdeğerlik tablosunda hangisinin kolay olacağı da kişiye göre değişir bu şekilde bir yargı ile geçersiz olabileceğini çıkartamazsınız.

 3. idil Yıldırım Diyor ki:

  Bu durumda general modülden alınan puan ile de ÖYP ye başvurabiliriz öyle mi?

  General modülün daha kolay ve basit olduğu herkes tarafından bilinen bir yargıdır, buna tek başıma karar vererek varmadım.

  Ayrıca Academic modül ile General modülü aynı kefeye koymak büyük bir haksızlıktır çünkü sadece Academic modül, akademik çalışmaya yönelik bir sınavdır.General modül göçmenlerin örneğin Britanyada ikamet etmek , çalışma izni alabilmek için vermeleri zorunlu bir sınav modülüdür ve bu nedenle academic modülüne nazaran daha kolaydır.

  Ben daha detaylı bilgi almak için çağrı merkezini aramak değil karşımda somut bir mevzuat , hukuki düzenleme görmek istiyorum.Bu düzenlemeyi paylaşabilirseniz sevinirim.Ben arıyorum ama bulamıyorum

  IELTS sınavı , sadece eş değerlik düzenlemesine ilişkin değil, yüksek lisans başvurularında da hangi modülünden alınan puan ile başvuru yapılması gerektiğinin yazılmamış olması yine karışıklığa yol açmaktadır.

 4. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @idil Yıldırım
  Somut tek düzenleme ÖSYM’nin sayfasından indirebileceğiniz yabancı dil eşdeğerlilikleridir, eşdeğerliğe bakacak olursanız bir ayrım yapılmadığını, yalnızca “IELTS Puanı” i
  ibaresinin geçtiğini görürsünüz. Merak etmeyiniz üniversiteler de sadece ona bakıyor o yüzden her iki modülü de lisansüstü eğitim başvurusunda kabul ediyorlar. (aksi belirtilmedikçe) Diğer sorunuzun cevabı ise yazımızda da belirttiğimiz gibi hem General hem de Academic modül ÖYP başvurularında geçerli olmaktadır.

 5. bilgirehberim Diyor ki:

  zaten genel modülde daha fazla doğru cevaba daha az puan veriliyor puanlama mantıklı bence

 6. merve kaya Diyor ki:

  Hocam ben Hacettepe Üniversitesi yüksek lisans öğrencisiyim. 1 yıl içerisinde dil şartını yerine getirmem gerekiyor. Ielts ye girmeyi düşünüyorum. general mı akademik mi geçerli diye tekrar size sormak istedim. General öyp/ asistanlık kadrolarında da geçerli mi? ielts ye girdikten sonra 90 gün geçmesi gerekiyormuş tekrar sınava girmek için bunun için bu konuyu işin ehli olan size danışmak istedim. teşekkür ederim. saygılar..

 7. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @merve kaya
  Konumuzda da yazdığımız gibi ikisi de TÜM AKADEMİK kadrolarda geçerli(Yani ÖYP’de de).

 8. merve kaya Diyor ki:

  yazıyı okudum ama her gün bir şeyler değişebiliyor. Tekrar onun için sorma ihtiyacı duydum. Üniversiteler generalı kabul etmeyebiliyormuş. bunun doğruluk payı var mıdır.

 9. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @merve kaya
  Herhangi bir değişklik bulunmamaktadır, akademik kadrolarda kabul etmeme gibi bir durum yoktur bu geçerli bir eşdeğerliktir. Yalnız yüksek lsiasn veya doktorada kabul etmeme hakkları vardır.

 10. mustafa ali Diyor ki:

  İdil kardeşim öncelikle ielts general ve academic training puanlamaları konusunda daha detaylı bilgi edinmeni öneririm. Eğer detaylara ulaşırsan general’daki sorulara verdiğin doğru cevap sayısı ile acdemic’deki sorulara verdiğin doğru cevap sayından elde edeceğin puanlar arasındaki farkı göreceksin. Yani academeic’de 23 doğru cevap ile general’deki 27 doğru cevap sayısının aynı puan getirisi olduğunu göreceksin. Dolayısıyla ortada kolay veya zor kavramı göreceli hale gelmektedir. Bizim seviyemizdeki insanların varsayımlar, zanlar veya kulaktan dolma bilgiler yerine bilginin kaynağına ulaşması beklenir! Saygılar..

 11. aykut Diyor ki:

  ielts puanı ile atandığımız zaman iki yıl içinde 65 puanı alma şartını ortadan kaldırmış oluyoruz değil mi ? Daha sonradan karşımıza çıkmayacak değil mi?

 12. Yusif Diyor ki:

  OTDÜ üçün İELTS academic modul 6.0 kecerli ola bilər?

Fikrini Söyle

ÖYP Puan Hesaplama

 Ales Puanı:

 Lisans Puanı:

 Dil Puanı:

ÖYP Puanınız:

Puanlarınızı Yazarken; "Nokta" Kullanınız!