Kategorilenmiş | ÖYP Gündem

   

ÖYP Yurtdışı Eğitim Bursları

Kategori: 02 Eylül 2012 Ekleyen: akademikpersonel.org

ÖYP kapsamında atanan araştırma görevlileri, ilgili şartları sağlamaları durumunda, bknzilgili şartlar yüksek lisans tez araştırma desteği ile en fazla 3 ay, doktora tez araştırma desteği ile ise en fazla 1 yıl yurtdışına gönderilebilmektedir. Ayrıca bu burs ÖYP ödeneği olan 50 bin tl’den ayrı olarak verilmektedir.

Ayrıca; ÖYP araştırma görevlilerinin ilgili şartları sağlaması, bknz. ilgili şartlar ve kadrolarının bulunduğu üniversitelerin ve YÖK yürütme Kurulunun uygun bulması halinde doktora eğitimlerini 2547 sayılı Kanunun 33. maddesi uyarınca yurtdışında yapabilirler.

Başvurularda istenecek belgeler;

 1. Teklif Yazısı
 2. Üniversite Yönetim Kurulu Kararı
 3. Lisans not çizelgesi (transkript)
 4. Yabancı dil belgesi (TOEFL, IELTS, KMK II, v.b.)
 5. Lisansüstü bir programa kabul edildiğine dair yurtdışı üniversiteden kesin kabul belgesinin aslı (Kabul belgesinde adayın kabul edildiği program, düzeyi, varsa kabul edilme koşullarının ne olduğu ve eğitim ücreti açıkça bildirilmelidir.)
 6. Sağlık Kurulu Raporu

Burs destek miktarları BURADA

Yurtdışında Lisansüstü Eğitim Yapılabilecek Üniversiteler ise BURADA‘dır.

ÖYP ve diğer Akademik Kadro konularında aradıklarınızı bulabilmek ve sorularınıza daha hızlı cevap alabilmek lütfen AKADEMİK PERSONEL FORUMUNU kullanınız.

 

42 Bu Gönderi İçin Yapılan Yorumlar

 1. Hayri Aslan Diyor ki:

  Peki bu burstan faydalanan öyp li arkadaşlarımız varmı şu an

 2. Yönetici Diyor ki:

  @Hayri Aslan
  Kişisel olarak bilmiyorum. Facebook sayfamızda yararlananlar görüşlerini iletiyordu ama.

 3. hasan kapıcı Diyor ki:

  arkadaşlar öyp ars gor.um ve YÖK yurtdışı doktora bursu ile doktoraya yurtdışına gitmeyi planlıyorum ancak bir sorum vardı eger bilen arkadaslar yardımcı olurlarsa sevinirim ve çok makbule geçer. YÖK yurtdışı bursu başvuru şartlarında diyorki;
  “Lisans öğrenimi ile ilgili genel akademik ortalamasının en az “dört üzerinden 2,80”, “on üzerinden 7”, “yüz üzerinden 70″ olmak veya lisans öğrenimi bölüm ilk %10’u arasında bitirmek (bu durumu belirten Rektörlük yazısı gerekmektedir.) Bu not ortalamaları, mezun olunan üniversitenin kendi sistemi içinde değerlendirilecek, diğer üniversitelerin sistemleri ile kıyaslama yapılmayacaktır. Yüksek lisans öğrenimi ile ilgili akademik not ortalaması kesinlikle göz önüne alınmayacaktır.”
  Benim sorum şu: 4luk sistemde 2.59 ortalamam var ama unıversıtenın 100luk sıstemıne gore 75.9. Bu durumda bu burstan yararlanmak için basvuru yapabılırmıyım?

 4. Mesut Yılmazoğlu Diyor ki:

  ÖYP Araştırma görevlileri bu ekte gönderdiğiniz koşullarla gitmeyecek. Bu verdiğiniz link doğrudan yurtdışı doktora eğitimine ait şartları içeriyor. ÖYP statüsünde araştırma görevlisi olarak görev yapanlar ”YÖK Yurtdışı Doktora Araştırma Bursu” şartlarına göre gönderilecekler. Bilgileri bu hususta düzeltirseniz daha uygun olur.

 5. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Mesut Yılmazoğlu
  Hayır tüm araştırma görevlileri bu şartlar ile gidiyor. ÖYP’de dahil, verilen link şudur: http://burs.yok.gov.tr/?page=yazi&c=81&i=82 bu link de YÖK Yurtdışı Doktora Bursuna aittir, araştırma farklı bir burs. Ayrıca link YÖK ÖYP Koordinatörü Ayşegül Hanım tarafından verilmiştir siz daha iyi biliyorsanız kendisine iletebilirsiniz.

 6. handan Diyor ki:

  Ben halihazırda b doktora programına kayıtlıyım ama yurtdışında tekrar başlamak istiyorum. Bu hakkımdan feragat etsem gönderirler mi öyp kapsamında?

 7. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ handan
  Atandığını züniversitenin dekanlığı ile görüşmeniz gerekir.

 8. Quanter Diyor ki:

  Ben tüm şartları (yurtdışı doktora, 33. madde) fazlasıyla sağlıyorum ancak Sn. Rektör hocamız beni göndermedi. Gerekçe ise çoooook komik! “Sen gidersen herkes gitmek ister.” ee zaten millet sırada bekliyordu ya!

 9. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Quanter
  Evet üniversitenin izin vermesi gerekiyor.

 10. Mesut Yılmazoğlu Diyor ki:

  Bakınız, ben çok bildiğim iddiasında değilim bu bir. İkincisi ben de ÖYP araştırma görevlisiyim. İlk yayınladığınız linkte verilen ve 2.80 minimum lisans ortalaması gerektiren ‘Yurtdışı Doktora Araştırma Bursu’ tüm doktora eğitiminin yurtdışında bir üniversitede yapılmasını öngören bir burstur. Açıklamada verdiğiniz en az 3 ay, en fazla 1 yıl süreyle sağlanan bursun adı ‘Yurtdışı Doktora Araştırma Bursu’dur. ÖYP asistanları da zaten doktora eğitimleri için Türkiye’de bir üniversitde görevlendirilir ve yurtdışında doktora yapamaz, doktora araştırma faaliyeti yürütür, 3 ay-1 yıl arası…

 11. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Mesut Yılmazoğlu
  ÖYP Araştırma görevlileri doktorasının tamamını yurtdışında yapabilir. Tekrarlıyorum bilgi YÖK ÖYP koordinatörlüğü tarafından verilmiştir. ÖYP’de bir 33/a araştırma görevlisi kadrosudur ve 33/a’nin yapabildiği her şeyi yapar ben de ilk ÖYP’lilerdenim ve YÖK’de görev aldım atanmadan önce. O yüzden kesin konuşuyorum.

 12. ayse Diyor ki:

  Benim merak ettigim tum doktorayı yurtdısında yapma hakkı elde ettigimiz taktirde o sure ıcın yine zorunlu hizmet yapılacak mı atanılan universitede acaba

 13. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ ayse
  Evet yurtdışında kaldığınızın iki katı zorunlu hizmetiniz olacak.

 14. Ahmet Akif Diyor ki:

  Merhabalar. Hocam ben bu sene Marmara Hukuk Fakültesinden 2013 haziranda mezun olacağım inşallah. ÖYP kadrosundan Akdeniz Hukuk’a yerleşmek istiyorum. Sualim şu: Akdeniz Hukuk’a yerleştikten sonra Yüksek Lisans Eğitimini yurt dışında yapma şansım var mı? Varsa bunun şartları nelerdir?

 15. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Ahmet Akif
  Sadece doktoranızı yurtdışında yapabilirsiniz ÖYP ile burdan bakabilirsiniz şartlara: http://www.oyp.com.tr/oyp-burs.html

 16. hayrettin karasu Diyor ki:

  Ben lisans eğitimimden başka bir alanda yüksek lisans yapmış bulunmaktayım. sonradan başladığım bu alanda doktoraya öyp ile başlayabiliyor muyum? Teşekkürler

 17. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @hayrettin karasu
  Eğer ilan yüksek lisans yapmış olduğunuz alandan alım yaparsa olur tabiki örnekleri çok.

 18. derya ince Diyor ki:

  ben öyp ile atandım ancak yüksek lisansmı atndığım bölüm dışında bir alanda yaptım bu durumda doktoraya başlayabilir miyim yoksa yüksek lisans yapmam gerekiyor mu*

 19. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @derya ince
  Eğer çok farklı bir bölüm değilse bitirdiğinzi bölüm dekanlığınız doktoradan devam etmenize onay verecektir ama farklıysa ve ilan lisans mezunu olma ilanı ise o zaman yeniden yaptırabilirler.

 20. Safak Ozkan Diyor ki:

  Bende yuksek lisansımı başka alanda yaptım ve öyp ile atandığım alanda doktoradan devam edip edemiyeceğimi merak ediyorum.

 21. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Safak Ozkan
  Tamamen dekanlığınıza bağlıdır onay verilirse devam edebilirsiniz çok farklı bir alan değilse onaylarlar.

 22. merve eryılmaz Diyor ki:

  sonuç olarak öyp araştırma görevlileri olarak yök desteği ile doktora “eğitimi” ile yurtdışına çıkabiliyoruz. doktora araştırma ve doktora sonrası araştırma için yevmiye destekleri ve destek süreleri belli iken doktora eğitimi için nasıl bir destek alıyoruz ? eğitim ücretleri, burs vs. bu husus hakkında bilgilendirseniz çok sevinirim, herhangi bir yönetmelik veya bilgiye ulaşabilmiş değilim. teşekkürler.

 23. merve eryılmaz Diyor ki:

  YÖK’ün sık sorulan sorular ve cevaplar bölümünde sorduğum husus için “arş görlere burslu-aylıklı oldukları süre içerisince yurtdışı aylığı, maaşının %60’ı, okul ücreti ve sağlık sigortası ödemeleri yapılacaktır” diyor. Bu durumda yurtdışı aylığı ne kadar bir miktardır ?

 24. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ merve eryılmaz
  http://burs.yok.gov.tr adresi siber saldırıdanm sonra açılmadığı için ne yazık ki şu anda bilgilere ulaşamıyoruz. Yakında açılacaktır.

 25. fikretyildiz Diyor ki:

  merhabalar,
  brn universitede araştırma görevlisiyim Japonaydan PhD İÇİN KABUŞ ALDIM YÖK YURTDIŞI BURSUNA BASVURU YAPACAĞIM SÜREÇ NE KADAR SÜRER ACABA BEN TEMMUZ AYINDA ORDA OLNAK ZORUNDAYIM PAZARTESİ GÜNÜ KENDİ ÜNİVERSİTEME DİLEKÇEMİ YAZCAM GÖEVLENDİRME İÇİN .bU KONU HAKKINDA NE YAPMALIYI GENİŞ BİR BİLGİ ALABİLİRMİYİM?TEŞEKKÜRLER

 26. fikretyildiz Diyor ki:

  Kabul belgesi elime ulaştı Pazartesi günü üniversiteme başvuru yapacağım doktora görevlendirmesi için.Yök bursundan yararlanabilemem için hem yöke hem kendi universiteme ayrı ayrı basvurumu gerekli yoksa kendi universitem Yök ile yazısmaları yapacak mı?Ben kendim takip etsem yazışmaları daha çabuk ilerler mi süreç?Ayrıca yök burs basvurusu için gerekli belgelerden olan TEKLİF YAZISINI universiteden mi alacağım?
  teşekkürler.

 27. Tuba Diyor ki:

  Merhabalar Bende öyp araştırma görevlisiyim Şu an Yl programındayım ve doktora için yurtdışını araştırıyorum Fikret Bey süreç hakkında biraz bilgi verebilir misinz?

 28. Yusuf Ozturk Diyor ki:

  Anladığım kadarıyla bu aslında bir YÖK bursu değil. YÖK sadece görevlendirme ve izin sürecinde devreye giriyor. Onun dışında eğitim ücreti, yolluk yevmiye vs. bunların hepsi bağlı bulunduğumuz üniversitenin kendi bütçesinden ödeniyor, YÖK bunun için bir kaynak ayırmıyor. Memurlar.net’te bunun birkaç örneğini okumuştum, yurtdışından kabul alıp kendi üniversitesi onaylayıp YÖK’ten geçtikten sonra üniv tarafından bütçe ayıramayız denip mağdur olan araştırma görevlileri var. Süreçteki en zor ve sıkıntılı nokta da burası bence… Konuyla ilgili deneyimi olan var mı?

 29. fikretyildiz Diyor ki:

  Merhabalar,
  Öncelikle yurtdışından ilgili üniversiteden kabul belgesi alınması gerekiyor.Daha sonra YÖK yurtdışı bursu için istenen belgelerle( lisans transkript, dil belgesi,sağlık raporu vs.) beraber kadronuzun olduğu üniversitenin hangi birime bağlıysanız bu belgelerle beraber başvuru yapıyorsunuz.Universite senatosu uygundur yazısı verdikten sonra yazınız YÖK’e gönderiliyor.Benim sureç burda şimdilik.Eğer YÖK te uygun görürse universitenize burs,okul ücreti ,ucak bileti vs için para aktarıcakmıs.Bu konudaki bilgim şimdilik bu kadar.İşlemlerim tamamlanınca tekrar bilgi vermeye çalısırım.

 30. Tuba Diyor ki:

  Merhabalar
  Fikret Bey cevabınız için çok teşekkür ederim. Bu konu hakkında
  araştırmalarımız devam ediyor ben ve arkadaşlarımında İşlemleriniz
  ilerledikçe bilgi vermeye devam ederseniz de çok sevinirim.

 31. Çiğdem güngör Diyor ki:

  Arkadaşlar merhaba,

  yurt dışı doktora bursu ile gidenler ne kadar yurt dışı aylığı alıyor?? http://www.yok.gov.tr/documents/202887/204919/Ogretim_uyesi_ve_arastirmaci_yetistirilmesi_amaciyla_yurtdisina/218b0cdd-f483-4866-b35d-71c6ae4d8da6

  burada belirtilen kadar olmasa gerek. ozaman 6 aydan sonra bir kesintiden de söz ediliyor. zaten toplamda yurtici aylıkla birlikte 1700 euroyu bile bulmuyor, bide kesinti olursa naparız?? net bi bilgisi olan dönüş yapabilir mi lütfen…

  Teşekkürler.

 32. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Çiğdem güngör
  Orda verilen günlük yevmiye miktarları doğrudur. Kesinti görevlendirme 1 yıldan fazla ise yapılır, maaşın %40’ı kesilir.

 33. yakup Diyor ki:

  arkadaşalar şu “Bu not ortalamaları, mezun olunan üniversitenin kendi sistemi içinde değerlendirilecek, diğer üniversitelerin sistemleri ile kıyaslama yapılmayacaktır” ne demek? ortalama 2.8 altında olup da 100 üzerinden 70 i geçiyorsa kişi bu hakkı elde eder mi?

 34. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ yakup
  Okulunuzun sistemi 4’lükse ne yazık ki kabul edilmiyor 100’lük çevrimi.

 35. ışık Diyor ki:

  merhaba

  ‘Ayrıca; ÖYP araştırma görevlilerinin ilgili şartları sağlaması, bknz. ilgili şartlar ve kadrolarının bulunduğu üniversitelerin ve YÖK yürütme Kurulunun uygun bulması halinde doktora eğitimlerini 2547 sayılı Kanunun 33. maddesi uyarınca yurtdışında yapabilirler.’

  şeklindeki ifadeyi herhangi bir mevzuatta bulamadım, eğer mevzuatta var ise bu konu üzerinden başvuru yapacağım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 36. aysen Diyor ki:

  @fikretyildiz

  Fikret bey merhabalar,

  Basvurunuzun sonucu ne oldu, yurtdisina görevlendirilebildiniz mi?

 37. Fatih Kırşanlı Diyor ki:

  http://www.yok.gov.tr/web/burs/anasayfa

  buradan bakılabilir 2547. nin 33. maddesi gereğince diye açıklamış sanırım mevzuat yerine geçer bu çünkü ben yök’ü arayarak teyit ettim.İnşallah herkes umduğuna nail olur.

 38. dergi Diyor ki:

  Haberiniz ve bilgilendirmeniz için teşekkürler.. Kolay gelsin!

 39. ammar Diyor ki:

  merhaba. ben de yüksek lisansın ikinci senesine başlayacağım bu sene. doktora başvurularını yurtdışındaki üniversitelere şimdiden başlatmak gerekir mi? ayrıca buradaki yök-üniversite yazışma süreçleri vs ne kadar sürer? aylarca beklemek söz konusu mu? elimizi hızlı mı tutmak lazım? teşekkürler.

 40. Kubilay Diyor ki:

  Öyp araştırma görevlilerinin yine öyp kapsamında fulbright,tübitak vb burslarla ,(yök bursu olmadan) doktora eğitiminin tamamını yurt dışında alması mümkün mü?teşekkürler..

 41. Büşra Diyor ki:

  zorunlu eğitim için atandığımız üniversiteye döndüğümüzde imzaladığımız senetteki ödeyeceğimiz meblağ maaşımızdan mı kesilir? Yani kesilmesi gibi bir durum mevcut mu?

 42. serdar karpat Diyor ki:

  arkadaşlar , şu an bir ünide öyp ile araştırma görevlisiyim seneye ylisans bitmiş olacak, bittiğinde ydışına doktora için başvurabilir miyim ?

Fikrini Söyle

ÖYP Puan Hesaplama

 Ales Puanı:

 Lisans Puanı:

 Dil Puanı:

ÖYP Puanınız:

Puanlarınızı Yazarken; "Nokta" Kullanınız!