Kategorilenmiş | ÖYP Gündem

   

ÖYP’ye Başvuru Yaparken Hangi ALES Puanımı Kullanmalıyım?

Kategori: 10 Mayıs 2014 Ekleyen: akademikpersonel.org

ÖYP’ye Başvuru yapılırken;

  •   Atama yapılacak programın lisans eğitimine hangi alanda öğrenci alınıyorsa o alanda en az ALES 70 puan almaları gerekmektedir.
  •  Özel yetenek sınavı ve yabancı dil puanı ile öğrenci alınan alanlara başvurularda herhangi bir puan türünden en az ALES 70 puan almaları gerekmektedir.
  •  Eğitim Bilimleri Bölümüne (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık anabilim dalı hariç) yapılan başvurularda, adayların lisans öğreniminde mezun oldukları alandan en az ALES 70 puan almaları gerekmektedir.
  •  Alan türü değişen programlardan mezun olanların, lisans eğitimine başladıkları puan türünden en az ALES 70 puan almaları gerekmektedir.

ALES Puan Hesaplaması ve  ALES Alanları Hakkında Bilgiler için TIKLAYINIZ

 

ÖYP Puan Hesaplama

ALES Muafiyet

 • “Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Naklen Veya Açıktan Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi sınav İle Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” hükümleri uyarınca;

  • Doktorasını tamamlamış olanlar,
  • Yükseköğretim Kurumlarında öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarındaçalışmakta olanlar,
  • Yükseköğretim Kurumlarında öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarında çalışmaktayken ayrılan öğretim elemanlarının çalışmakta oldukları kurumlarında veya başka yükseköğretim kurumlarında öğretim elemanı kadrolarına başvurularında merkezi sınavdan( ALES) muaf olup, bu adayların yerleştirme işlemlerinde ALES puanı 70 olarak değerlendirmeye alınacaktır.

ÖYP ve diğer Akademik Kadro konularında aradıklarınızı bulabilmek ve sorularınıza daha hızlı cevap alabilmek lütfen AKADEMİK PERSONEL FORUMUNU kullanınız.

505 Bu Gönderi İçin Yapılan Yorumlar

 1. sabri Diyor ki:

  merhabalar, öyp ye 2010 yılında atanmış bir araştırma görevlisiyim. 2008 yılına ait ales puanıyla yerleşmiştim. şimdi yüksek lisans progra<mlarına başvurmak istiyorum. bu puanla başvyrabilirmiyim??*

 2. Yönetici Diyor ki:

  @sabri
  Önceden atanmış bile olsanız lisansüstü başvurularında süresinde geçerli bir ALES puanına ihtiyacınız vardır.

 3. giss Diyor ki:

  merhaba, bis öyp başvurularını daha önceden yapmamış mıydık bu ne başvursudur ben anlamadım :S

 4. Yönetici Diyor ki:

  @giss
  Bu sadece bilgilendirme başvuru yok şu anda. Aralık ayında olacak soranlar var onlar için.

 5. gZnp Diyor ki:

  merhabalar, ben daha önce ÖYP ye başvurmadım bu ilk olacak ve güz dönemi kontenjanları açıklanmış, alanımla ilgili oralara mı başvurmam gerekiyor? yapmam gerekenleri tam olarak bilmiyorum, günlerdir nette bunu araştırıyorum ancak hala ne yapacağım hakkında bir bilgim yok. aydınlatırsanız çok mutlu olurum. teşekkürler…

 6. Yönetici Diyor ki:

  @gZnp
  Bunlar ÖYP ile atananlar için lisansüstü alımlarıdır. Siz aralıkta ilk defa olacak alımlara başvurabilirsiniz. Mesela geçen alımlarda ne yapıldığı hakkında bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.

 7. sümeyye Diyor ki:

  Merhaba, ben ales türü değişen bir programdan mezunum. Atanırken yukarıdaki maddeye istinaden bir problem olmadı ama şimdi lisansüstü başvurularında bazı üniversiteler bu konuyu problem ediyorlar ne yapmalıyım bilemedim. Bu madde sadece atamalarda mı geçerlidir? Bir de bu maddenin kaynağı nedir? Teşekkür ederim.

 8. Yönetici Diyor ki:

  @ sümeyye
  Bu madde sadece atamalar için geçerlidir, lisansüstü eğitimler için enstitü karar verir. Madde YÖK’ün resmi ÖYP sayfasından alınmıştır. Tamamı için TIKLAYINIZ

 9. hasan Diyor ki:

  eğitim bilimlerine araştırma görevlisi olmak için ales ten kaç puan almak gerekiyor. ve bu alanda açık var mı alım olacak mı

 10. Yönetici Diyor ki:

  @hasan
  ÖYP ile senede iki kere alım oluyor en az 70 almalısınız ALES’den tabi ne kadar yüksekse o kadar iyi olur.

 11. hasan Diyor ki:

  peki alım çok oluyor mu ortalamam 3,33

 12. Yönetici Diyor ki:

  BURADAN yerleştirme puanlarına bakarak alım sayısını görebilirsiniz. Ayırca yukarıdaki menüden ÖYP puanınızı hesaplayabiliriniz ona göre düşük ya da yüksek olup olmadığı hakkında fikriniz olur.

 13. furkan Diyor ki:

  merhabalar… sınıf öğretmenliğinden öyp ile hangi alanlara başvurabilirim.. özel eğitim okulöncesi de olabiliyor mu ?
  teşekkürler..

 14. Yönetici Diyor ki:

  @ furkan
  Kendmi bölümünüze ve eğitim fakültesi mezunu olmak şartlı ilanlara başvurabilirsiniz.

 15. furkan Diyor ki:

  eğitim fakültesi mezunu olma şartlı olanlar hangileri öğrenebilir miyim
  çok tşkkr edyrm..

 16. Yönetici Diyor ki:

  @ furkan
  Eğitim bilimleri bölümü ilanlarıdır. Örnek; EĞİTİM PROGRAMLARI VE ÖĞRETİM-EĞİTİM YÖNETİMİ TEFTİŞİ PLANLAMASI VE EKONOMİSİ vs.

 17. ayse bayram Diyor ki:

  kamu yönetimi mezunuyum aralıktaki acılacak kontejanlar hakkında bılgı verırmısınız benım alanımda ne kadar kontejan acılırmı sansım olurmukı ek kontejanda?bir de atanırsam eger baska bır unıversıteye daha sonra gecıs yapabılırmıyım yoksa hep atandıgım unıversıtede kalmak zorundamıyım.çok tesekkurler

 18. Yönetici Diyor ki:

  @ayse bayram
  Ne yazık ki bölüme göre açılacak kadro sayısı hakkında bir bilgi verilmiyor.Atandığınız üniversitede devam edersiniz, akademik kadrolarda geçiş gibi bir durum söz konusu değildir.

 19. alp Diyor ki:

  Merhabalar,öncelikle yardımlarınız için teşekkür ediyorum.Benim de bir sorum olacak.İstanbul Üniversitesi İktisat Teorisi bölümünde yüksek lisans’a kayıt yaptırdım.Ben aralıkta öyp için başvurabiliyor muyum burdan?Pek bir bilgim olmadığı için sormak durumunda kaldım.Yoksa üniversite kendi mi bilgi veriyor bu konuda,araştırma görevlisi olmak için?Diğer bir sorum ise araştırma görevlisi olmak için kendi üniversiteme mi başvurmak zorundayım,yoksa diğer üniversitelere de başvurabiliyor muyum?Teşekkürler..

 20. Yönetici Diyor ki:

  @alp
  ÖYP başvuruları YÖK tarafından merkezi bir alım ile yapılır. Başvuru için kriterlere uyan herkes başvurabilir. Sadece kendi üniversitenize değil ilanı açılan tüm üniversitelere başvurabilirsiniz.

 21. İlknur yıldız Diyor ki:

  Ben matematik bölümü mezunum ama farklı alanda ilerlemek istiyorum örneğin eğitim bilimleri formasyon almıştım ne yapmam gerekiyo bu mümkün mu ilk defa başvuracağın aydınlatır misiniz beni

 22. Yönetici Diyor ki:

  @İlknur yıldız
  ÖYP’de lisans bölümünüzün dışında devam edebiyorsunuz (ilanda aksi yazmadıkça) ancak eğitim bilimleri fakültesi fakültesi mezunları için eğitim fakültesi mezunu olma şartı ilanları vardır fakar pedojojik formasyon bu şartı sağlamaz.

 23. engin bey Diyor ki:

  Özel yetenek sınavıyla lisansüstü eğitime öğrenci kabul eden anabilim dalları için ise ilgili Yükseköğretim Kurumunca özel yetenek sınavı yapılır. Değerlendirme ve yerleştirme adayların ÖYP Puanının % 75’i ve ilgili Yükseköğretim Kurumunca yapılan Özel Yetenek Sınavının % 25’i hesaplanarak yapılır. .. deniyor, ama özel yetenek sınavında ne tip sorular sorulacak, enstrüman performansı mı, kulak ölçme mi, dikte-solfej bilgisi mi sorulacak hiç açıklama yapılmamış.. ben müzik öğretmenliği mezunuyum. bu soruların cevabını bilmeden boşuna ALES çalışmak istemiyorum.. lütfen yardım.

 24. Yönetici Diyor ki:

  @engin bey
  O dedikleriniz ÖYP ile atandıktan sonra lisansüstü başvurusu için. ÖYP alımında özel yetenek sınavı yoktur, ALES, mezuniyet notu ve varsa dil puanı yeterlidir.

 25. engin bey Diyor ki:

  http://www.yok.gov.tr/content/view/1236 adresinde İKİNCİ BÖLÜM ÖYP Araştırma Görevlisi Kadroları, Başvuru, Değerlendirme ve Atama bölümü madde 7 de yazılmış. yani bizde atama özel yetenek puanının %25’i ve öyp puanının %75’i hesaplandıktan sonra değerlendirme ve yerleştirme oluyor galiba, başta da ”Özel yetenek sınavıyla lisansüstü eğitime öğrenci kabul eden” diye belirtmiş. benim burdan anladığım atama öncesi özel yetenek sınavı yapılacak ve atama puanı yüksek olan adaydan başlayacak. sanırım kontenjan açan üniversiteleri tek tek telefonla arayarak ayrıntılı bilgi alabiliriz. doğru mu düşünüyorum? siz bu konuda detaylı araştırma yaptınız mı? bu kadar çabuk cevap yazdığınız için teşekkürler.

 26. Yönetici Diyor ki:

  @engin bey
  Madde 7- 3. bölümde yani “Lisansüstü eğitim kontenjanları ve yerleştirme” bölümünün altında dikkatlice okuyunuz atama ile ilgisi yok o maddenin. Kesin bilgi; atama esnasında yetenek sınavı hiç bir bölüm için yoktur.

 27. engin bey Diyor ki:

  3. madde de ”Belirlenen kontenjanlara BAŞVURACAK adaylarda aranacak asgari şartlar” demiş. yani bu sadece başvuru ile ilgili. üçüncü maddenin altına da bir ilgi yerleştirmiş. o da ”Özel yetenek sınavıyla lisansüstü eğitime öğrenci kabul eden anabilim dalları için” diye başlıyor. yani atama olduktan sonra neden sınava tabi tutsun ki. özel yetenek sınavının amacını da ”değerlendirme ve yerleştirme” için diye açıklıyor. 3. maddenin 1. paragrafı normal bölümler için 2. paragrafı da özel yetenek gerektiren bölümlerin ”değerlendirme ve YERLEŞTİRME”si için bir açıklama.. üzgünüm ama ikna olamadım.. 🙂

 28. Yönetici Diyor ki:

  @engin bey
  ÖYP ile sınava tabi tutulmadan atanırsınız daha sonra ise ÖYP kapsamında lisansüstü eğitim (yüksek lisans-doktora) yapmanız istenir. İşte bu eğitimler için ÖYP puanınızın yanı sıra özel yetenek sınavı yapıcaklar. YÖK’ü arayarak ikna olabilirsiniz aynı şeyi söyleyeceklerdir, usul ve esaslar gayet açık ÖYP yerleştirmelerinde hiç bir şekilde sınav yoktur zaten YÖK’ün sayfasıdan başvuru yaparsınız merkezi yerleştirme ile Üniversite atama esnasında hiç bir şekilde müdahil olmaz.

 29. engin bey Diyor ki:

  ”daha sonra” demişsiniz, bu ne kadar bir süre acaba? ve sınavda başarısız olursam neler olur?

 30. Yönetici Diyor ki:

  @engin bey
  1 ay sonra. 2 dönem ÖYP lisansüstüne başvurma hakkınız var yoksa ilişiğiniz kesilir. Zaten %25’i özel yetenek başarısız olsanız bile geriye kalan puanla bir yüksek lisansa yerleşirsiniz meraklanmayın.

 31. engin bey Diyor ki:

  ”bir yüksek lisans” derken öyp’den çıkmış mı oluyoruz?

 32. Yönetici Diyor ki:

  @engin bey
  Hayır “ÖYP kapsamında bir yüksek lisans” demek istedim. Tavsiyem önce atamanız olsun daha sonra yetenek sınavını düşünün 🙂 Atanmak zor olan diğeri kolay meraklanmayın.

 33. engin bey Diyor ki:

  teşekkürler, yarın YÖK’e telefon açmak gerek.. 🙂

 34. Yönetici Diyor ki:

  @engin bey
  Mailinizde yazan doğum tarihiniz mi? Hangi ay doğdunuz?

 35. engin bey Diyor ki:

  1979 ekim’de doğdum.

 36. Yönetici Diyor ki:

  @engin bey
  O zaman sorun yok. 35 yaşından gün almamış olmak gerekiyor başvuru yapabilmek için, başarılar.

 37. engin bey Diyor ki:

  teşekkürler..

 38. engin bey Diyor ki:

  müzik öğretmenliği için öyp kadrosu açan üniversiteleri ve kontenjanlarını nasıl öğrenebiliriz?

 39. Yönetici Diyor ki:

  @engin bey
  Müzik öğretmenliği için bu yaz Dokuz Eylülde 1 kişilik kadro vardı sadece. Ancak eğitim bilimleri ilanlarına da başvuru yapabilirsiniz. (Eğitim bilimleri fakültesi mezunu iseniz)

 40. engin bey Diyor ki:

  eğitim fakültesi müzik öğretmenliği mezunuyum. eğitim bilimleri derken hangi bölümleri kastettiniz? ve bunların kontenjanları nasıl?

 41. Yönetici Diyor ki:

  @engin bey
  BURADAN yaz kontenjanlarına bakabilirsiniz. Bölümler yazıyor.

 42. engin bey Diyor ki:

  404 Not Found uyarısı alıyorum..

 43. Yönetici Diyor ki:

  @engin bey
  Linki düzelttim; BURADAN indirebilirsiniz.
  Kefalet oları üniversiteye göre farklılık gösterir. Bazıları ediyor bazıları etmiyor belirli bir yönetmeliği yok.

 44. engin bey Diyor ki:

  atandıktan hemen sonra mı yoksa lisansüstü yerleştirmeden sonra mı maaş alabiliyoruz?

 45. Yönetici Diyor ki:

  @engin bey
  Atandığınız gün maaş başlar.

 46. Ayşegül Diyor ki:

  merhabalar..2012 aralık ayında yapılacak öyp alımlarında kaç araş. görv olacak tahminen.bilginiz var mı acaba?

 47. Yönetici Diyor ki:

  @ Ayşegül
  Yaklaşık 2 bin kişi alınacak.

 48. engin bey Diyor ki:

  üzgünüm yine 404 Not Found…

 49. Yönetici Diyor ki:

  @engin bey
  BURADAN son 🙂 İkidir harfi yazamadım..

 50. ayfer inceoz Diyor ki:

  hocam ales puanm 80 okul ortalamam 3.30 puanımı nasıl ögrenicem öyp puanım kaç olur ve kaç olması gerekiyor bu yeterimidir normal şartlar altında

 51. Yönetici Diyor ki:

  @ayfer inceoz
  BURAYA tıklayarak hesaplayabiliriniz. Yeterli olup olmadığna ise BURAYA tıklayarak yerleştirme puanlarına bakıp öğrenebilirsiniz.

 52. Arzu Diyor ki:

  merhaba ben lisans mezunuyum. bu programında tam anlamıyla ne yapmam gerektiğini anlayamadım 🙁 ben şuan üds ye başvurdum ve ales e de gireceğim. bu sınavlara girdikten sonra yeterli puanı alırsam mı bu programa başvurabilrim . Nasıl olcak . beni ne yapmam konusunda detaylı bilgilendirirseniz çok sevinirim .
  Teşekkür ederim

 53. Yönetici Diyor ki:

  @ Arzu
  Gireceğiniz sınavlar yeterlidir; detaylı bilgiler için BURAYA tıklayınız.

 54. ersin başaran Diyor ki:

  ben türkçe öğretmenliği mezunuyum hangi bölümlere öyp ile başvurabilirim açıklarsanız sevinirim

 55. Yönetici Diyor ki:

  @ersin başaran
  Türkçe öğretmenliği bölümüne ve EĞitim fakültesi mezunu isteyen ilanlara başvurabilirsiniz.

 56. Burak Bozkurt Diyor ki:

  Oluşturduğunuz platform için teşekkürler. Ben bu sene mezun oldum ve akademik kariyer düşünüyorum. Öyp ile akademisyen olmak için hangi aşamaları takip etmeylim. Ales > … bilgi verirseniz teşekkür ederim.

 57. Yönetici Diyor ki:

  @Burak Bozkurt
  ÖYP için ALES ve mezun durumda olmak yeterlidir. Dİğer araştırma görevlisi karoları için ise min. KPDS veya ÜDS 50 istenir ve + mülakat vardır. ÖYP için de dil sınavlarına girebilirsiniz başvuru için şart olmasa da ne kadar yüksekse puan o kadar iyi olur şansınız artar. Bunun yanı sıra biran önce bir yüksek lisans programına başlayınız tezli olarak ve lisans alanınızdan devam ediniz.

 58. Arzu Diyor ki:

  yani alesten 70 alamadıgımız takdırde başvuramayacagız 🙁

 59. Yönetici Diyor ki:

  @ Arzu
  ALES 70 tüm akademik kadrolara için şarttır ve 70 yetmiyor zaten en az 80-85 gibi bir puan gerekir.

 60. samet Diyor ki:

  ben ilköğretim matematik öğretmenliğinden bu sene mezun oldum, öyp ile eğitim bilimlerinden bir alana başvuru yaparken sayısal mı yoksa ea ales puanımı kullanmam gerekir ??

 61. Yönetici Diyor ki:

  @ samet
  Eğitim bilimleri başvurusu için lisans alanı kullanılır siz Sayısal puanınızı kullanacaksınız.

 62. ercan Diyor ki:

  Ben Üniversite son sınıftayım yarınki başvurusu başlanılacak olan ales e başvuru yapabiliyor muyum? Yoksa illa 2013 bahar yarıyılındakini mi beklemem gerekiyor?

 63. Yönetici Diyor ki:

  @ercan
  Başvuru yapmanızda hiçbir sakınca yoktur.

 64. olcay Diyor ki:

  slm. Ben kasımda ales ve dil sınavına girecem. Aldığım puanlar aralıktaki yerleştirmelere yetişir mi ?

 65. Yönetici Diyor ki:

  @ olcay
  Evet kasımdaki sınavların puanları belli olduktan sonra alımlar başlar.

 66. ruya cınar Diyor ki:

  Merhaba,
  benım okul not ortalamam 2,50 altında ve iktisat mezunuyum,ben ales sınavına gırdıgım zaman en az 70 üstü puan alırsam hangi üniversiteler ve hangi bölümlere basvurabilirim?
  bir arkadaşım selcuk üniversitesinden iktisat mezunu olup hukukta yaptı yuksek lisansını ama not ortalaması 2,51 di. o zamanlar selcuk üniversitesi 2,50 altındaki kabul etmiyordu.hangi üniversite hangi bölümlere kaç puanlarla alıyor ogrenebilecegim bir yer varmı?

 67. Yönetici Diyor ki:

  @ruya cınar
  Kendi mezun olduğunuz bölüme başvurabilirsiniz ancak. Mezuniyet notu ortalaması önemi yoktur, mezun olmak yeterlidir.

 68. ruya cınar Diyor ki:

  farklı bölümde yüksek lisans yapamıyormuyum?
  o zaman ales girdigim zaman notum iyiyse istedigim üniversitede master yapabilirim? dogru mu anlıyorum?

 69. Yönetici Diyor ki:

  @ruya cınar
  Farklı bölümde yapabilirsiniz, ÖYP için sadece kendi bölümünüze başvurabilirsiniz. Ayrıca ALES puanının yanında mülakatta yapılmaktadır yüksek lisans başvurularında.

 70. svd ktk Diyor ki:

  arkadaşlar merhaba ben güzel sanatlar mezunuyum öyp için ales puan turü için böyle yazıyor “◦ Özel yetenek sınavı ve yabancı dil puanı ile öğrenci alınan alanlara başvurularda herhangi bir puan türünden en az ALES 70 puan almaları gerekmektedir.” ben hangı puan turunden en yuksek alırsam o kullanıcak anladığım kadarıyla ama soyle bır sorun var ben guzel sanatlara dgs sınavınn sayısal puan turunden gırdım yetenek sınavı ıle degıl yanı bu sorun oluru mu. bir de öyp için atanacaım unıv ıcın sorun olurmu

 71. Yönetici Diyor ki:

  @svd ktk
  Dikkat ederseniz sizin nasıl girdiğinizi değil, o bölüme “öğrencilerin” nasıl girdiği önemli yani DGS ile geçmiş olmanız bir şey değiştirmez istediğiniz ALES puanı ile başvurabilirsiniz. “Özel yetenek sınavı ve yabancı dil puanı ile öğrenci alınan alanlara başvurularda”

 72. ömer emir Diyor ki:

  merhaba, aralık ayı başvuruları ne zaman başlar ve “kazandınız” yazısından sonra atama ne zaman yapılır, bu konuda yaklaşık tarihlerle de olsa beni aydınlatırsanız sevinirim. Bir sorum daha olacak, stajyerliği kalkmamış öğretmenlerin başvur süreci nasıl olur, muvafakatname nedir , niçin alınır ve kimden alınır? Teşekkürler

 73. Yönetici Diyor ki:

  @ömer emir
  15 Aralık gibi başlar. 20 gün sürer atama Ocak 15 gibi hepsi sonlanır göreve başlamış olursunuz. Muvafakatnameyi MEB’den istersiniz o da vermez istifa edersiniz. Daha MEB’den akademisyenliğe geçmek isteyene muvafakat verildiğini görmedim zaten yıllık izinden başka da kayıp olmuyor.

 74. ömer emir Diyor ki:

  Hocam yıllık izinden başka kayıp olmuyoru biraz açarmısınız ben stajer aday öğretmen olarak başladım, muv.i milli eğitim il mem mi verecek olası durumda okul müdürü ile ilgisi yok mu. muv. Nin artısı nedir hocam,

 75. Yönetici Diyor ki:

  @ömer emir
  Bir de yolluk hakkınız yanar o kadar. Başka bir artısı yok, İl MEB veriyor okul müdürü ile ilgisi yoktur.

 76. ömer emir Diyor ki:

  Emeğinize sağlık hocam

 77. mertcan Diyor ki:

  Ben kamu yönetimi mezunuyum fakat türk dili okumak istiyorum bu mümkün mü öyp kapsamında türk dilinden alım yapan fakültelere başvurabilir miyim?

 78. Yönetici Diyor ki:

  @ mertcan
  ÖYP’de sadece mezun olduğunuz lisans bölümüne başvurabilirsiniz.

 79. süheda Diyor ki:

  öyp programına sonbahar ales sınavından sonra başvuru var mı.bir de dil sınavım yok başvuru için dil şart mı ?

 80. Yönetici Diyor ki:

  @ süheda
  Aralıkta olacak dil şart değil başvuruda. Sıkça Sorulan Sorularımıza bakabilirsiniz.

 81. nur yıldız Diyor ki:

  iyi günler

  3. sınıfın ilk dönemindeyim. lisans öğrencisiyim. sınava 3. sınıfın ilk döneminde girebiliyor muyum? yoksa 3. sınıfın 2. dönemini mi beklemeliyim?

 82. Yönetici Diyor ki:

  @nur yıldız
  Girebilirsiniz bir sakıncası yok ama mezun olduktan sonra sadece 1 yıl kullanabilirsiniz puanı.

 83. özlem Diyor ki:

  merhaba, ben şu an bir üniversitede yüksek lisans tez dönemindeyim.. aralıkta öypye başvuracağım.. alındığım takdirde sadece doktora öğrenimimi öyp kapsamında yaparsam, sorunlu hizmetim de sadece o süreyi mi kapsayacak?

 84. Yönetici Diyor ki:

  @özlem
  Evet zorunlu hizmetiniz sadece doktora yaptığınız dönem için olacak.

 85. kemal özkul Diyor ki:

  merhaba öyp ile öğretim görevlisi olmak istiyorum. 2012 ales sonbahar dönemine başvurdum. ösym başvuru sayfasında

  AKADEMİK PERSONEL OLMAK
  LİSANSÜSTÜ EĞİTİME BAŞVURMAK
  DİĞER

  seçenekleri var hangisini seçmeliyim.? tşkler…

 86. Yönetici Diyor ki:

  @kemal özkul
  O bir anket sorusudur istediğinizi işaretleyiniz.

 87. tarihçi Diyor ki:

  mrb öyp progmanına başvurmak için sonbahar ales sınavına başvuracam ama başvuru formunda lisans üstü ve akedemik personel diye şıklar var hangisini işaretleyecem tşk.

 88. Yönetici Diyor ki:

  @ tarihçi
  İstediğiniz bilgiler şu linkte mevcut; http://www.oyp.com.tr/ales-basvurusu-icin-sikca-sorulan-sorular.html

 89. tahir aslan Diyor ki:

  1998 felsefe grubu öğretmenliği girişliyim..o zaman felsefe sosyal yani sözel puanı ile öğrenci alıyordu daha sonra eşit ağırlık ile almaya başladı şimdi ben sözel puan ile başvurma şansım varmı ÖYP ye.. Bu konuda bilgisi olan varsa Cevap verirse şimdiden teşekkürler….

 90. Yönetici Diyor ki:

  @tahir aslan
  Konuda yazıyor sorunuzun cevabı; Alan türü değişen programlardan mezun olanların, lisans eğitimine başladıkları puan türünden en az ALES 70 puan almaları gerekmektedir.

 91. tahir aslan Diyor ki:

  teşekkürler hocam..peki biz başvururken mesele felsefe eşit ağırlık istiyor bunun için bizim yökten belge ya da başka bir şey almamız gerekirmi?

 92. Yönetici Diyor ki:

  @tahir aslan
  Sözel olarak puanınız kaydediyorsunuz ve ÖSYM’den ÖSS ya da zamanında ÖYS ile kazandıysanız onun kazandı belgesini bulmanız gerekir.

 93. tahir aslan Diyor ki:

  teşekkürler hocam..hocam kazandı belgesini ösym den aldıktan sonra başvuru sırasında Yök emi götürmem lazım?

 94. Yönetici Diyor ki:

  @tahir aslan
  ÖSYM’den alıp atandığınız okula evraklarınızla birlikte vericeksiniz siz şimdiden alın yanınızda bulunsun.

 95. Mehmet Akkuş Diyor ki:

  Merhabalar

  Kamu Yönetimi mezunuyum. Araştırma görevlisi olmak için aleste hangi bölümleri yapmam gerekir. sözel 1 sözel 2 sayısal 1 sayısal 2 acaba hangi bölümleri yapmam gerekir?

 96. Yönetici Diyor ki:

  @Mehmet Akkuş
  Eşit Ağırlık Mezunuyum Hangi Alanları Çözeceğim?
  Sayısal1, Sayısal2 ve Sözel1 alanlarını çözeceksiniz toplamda 150 soru. Sözel2 alanı size hiç bir puan getirmez.

 97. glycerine Diyor ki:

  merhaba ben bu sene kasim 11 Ales e girecegim gereken sartlari saglarsam tercihlerimi ne zaman yapmam gerekiyor ? yaz ayinda mi oyp alimlari oluyor ? ? ?acil bilgi verirmisiniz lutfen

 98. Yönetici Diyor ki:

  @ glycerine
  Aralık ayında yapılacak olan tercihlere katılabilirsiniz.

 99. zeynep Diyor ki:

  ya şimdi aklıma geldi bu alımlar başvurular kontenjanlar nerden bildiriliyor benim bu konu hakkında hiçbr bilgim yok beni aydınlatırsanız seviniri

 100. merve nalçacıgil Diyor ki:

  Mrb. şuan Türk dili ve edb. 4.sınıf okuyorum.lisede tm çıkışlıydım bu durumda sözelden mi tm den mi giricem Ales’e.
  bide başvuru sırasında bunu sordular
  SINAVA GİRİŞ AMACI : AKADEMİK PERSONEL OLMAK
  LİSANSÜSTÜ EĞİTİME BAŞVURMAK
  DİĞER
  burdan hangisini seçmeliyim ? formasyonum yok.

 101. Yönetici Diyor ki:

  @merve nalçacıgil
  Onlar anket soruları istediğinizi seçebilirsiniz ama başvuru sona erdi. Sözel puanınız geçerli sizin.

 102. melike Diyor ki:

  iyi günler ben haziran 2012 de mezun oldum ve hemen yüksek lisansa başladım asistan olarak okulumda nasıl kalabilirm ales 80 kaç türlü yolu var bunun

 103. Yönetici Diyor ki:

  @ melike
  YÖK’ün sitesinden kendi niversitenize ait araştırma görevlisi kadrolarını takip etmeni lazım. İlanlara bakmak için TIKLAYINIZ

 104. kiyana62 Diyor ki:

  Merhaba arkadaşlar Fransıza öğretmenliği mezunuyum. Eğitim bilimlerinden tercih yaparken ales sözel puanımı kullanabilir miyim?

 105. Yönetici Diyor ki:

  @kiyana62
  Yularıda da yazdığı gibi evet zaten sadece Sözel puanınızı kullanabiliyorsunuz.

 106. ali Diyor ki:

  merhaba lisansta uluslararası ilişkiler okudum.yüksek lisansımı sosyolojiden yaptım şimdi öyp başvururken hangi ana bilim dalını esas alacagım. çünkü ikisininde puan agırlığı farklı. öyp yi kazandıgımda doktoraya sosyolojiden devam edebilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim

 107. Yönetici Diyor ki:

  @ali
  Hangi ilana başvuracaksanız onun alanını kullancaksınız. İlanda uluslararası ilişkiler lisans mezunu olmak yazar ve başvurursanız yeniden o alanda yüksek lisans yaparsınız. Ama ilanda sosyoloji alanında yüksek lisans yapmış olmak derse o zaman doktoradan o alanda devam edebilirsiniz.

 108. Mehmet Zeki SARI Diyor ki:

  Merhaba iyi çalışmalar, ben 3. sınıf besyo öğrencisiyim. öyp ye hazırlanmak istiyorum. tam olarak girmem gereken sınavlar almam gereken puanlar nelerdir öğrenebilirmiyim. şimdiden teşekkürler. iyi çalışmalar.

 109. Yönetici Diyor ki:

  @Mehmet Zeki SARI
  Adayların ÖYP puanı (lisans genel not ortalamasının %25’i ile Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavında (ALES) ilgili alandan (bknz.) alınan puanın %60’si ve varsa yabancı dil puanının %15’i) dikkate alınarak hesaplanır.

  Ayrıca; ÖYP Puan hesaplamasında Yüksek lisans mezunu olsanız dahi hesaplama lisans notu kullanılır. Lisans mezuniyet ortalamasında bir baraj notu bulunmamaktadır, mezun olmak yeterlidir.

  Mezuniyet notunuz eğer 4′lük sistem ise mutlaka BURADAN (YÖK çevrimi) 100′lük sisteme çevirmelisiniz.

  Yabancı dil puanınız olmasa dahi ÖYP başvuru yapabilirsiniz.

 110. pınar orkcu Diyor ki:

  zıraat muhendısılıgı bahce bıtkılerı yada tarımsal bıyoteknolojı alımları ne zaman olur bır bılgnız varmı?

 111. Yönetici Diyor ki:

  @pınar orkcu
  Aralık ayında ÖYP alımları olacak o zaman ilanlara bakmanız gerekir.

 112. bstsyl Diyor ki:

  Merhaba ben sınıf öğretmenliği mezunuyum. Rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü veya okul öncesi öğretmenliği bölümüne başvuru yapmak istiyorum ancak açıklamada eğitim bilimleri bölümünde rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü hariç diyor.. Peki bu durumda rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü için hangi ales puanı kabul ediliyor?

 113. Yönetici Diyor ki:

  @bstsyl
  Siz sadece sınıf öğretmenliği bölümüne veya eğitim bilimleri bölümüne başvurabilirsiniz. İkisi içinde EA puanınızı kullanacaksınız. PDR’ye başvuramazsınız.

 114. bstsyl Diyor ki:

  Çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için. Ben PDR’yi de tercih edebilirim sanıyordum. İyi oldu öğrendiğim. O zaman sadece sınıf öğretmenliğine başvurabiliyorsam okul öncesine de başvuramam öyle mi 🙁

  Eğitim bilimleri bölümünden bölüm araştırmam gerekecek bu durumda..

 115. Yönetici Diyor ki:

  @bstsyl
  Evet sadece kendi bölümünüz ve eğitim bilimleri.

 116. gökçe çıkrıkcı Diyor ki:

  öyp ye başvurup kabul edilmeyenler bir daha başvurabilir mi? 2. veya 3. başvuruda puan kesilir mi?

 117. Yönetici Diyor ki:

  @gokce cikrikci
  Hayir atanmadikca tekrar basvurularda puan kesilmez. Atanana kadar basvurabilirsiniz. Atandiktan sonraki 1 yil icinde basvurursaniz %10 puan kesilir.

 118. gökçe çıkrıkcı Diyor ki:

  teşekkürler

 119. gökçe çıkrıkcı Diyor ki:

  bir de rica etsem geçen yıllarda hangi okul kaç puanla almış ve kontejjanları kaç kişiymiş,hangi bölümlerden almış onları nereden bulabilirim yardımcı olur musunuz?

 120. Yönetici Diyor ki:

  @gokce cikrikci
  Yukardaki menu de hepsi bulumaktadir. Yerlestirme puanlarinin linki; http://www.akademikpersonel.org/anasayfa-haberleri/18650-tum-oyp-puanlari-excel-sirali.html

 121. gökçe çıkrıkcı Diyor ki:

  öyp için atamalar sen içinde hangi aylarda oluyor? ve başvuru tarihleri nezamn belli oluyor ?

 122. Yönetici Diyor ki:

  @gozkce cikrikci
  Aralik ve Temmuz.ayinda olur 15 gun once haber verirler.

 123. Yusuf Arıkan Diyor ki:

  Merhaba, benim mezun olduğum lisans ve yüksek lisans programlarım farklı yani lisansım matematikten, yüksek lisansım işletmeden. ÖYP de sadece lisans programımla ilgili ilanlara mı başvurabilirim. Bir diğer sorumda, ÖYP ilanlarında “İşletme bölümünde yüksek lisans yapmış olmak” gibi bir ilan çıkma durumu var mıdır? Eğer böyle bir ilan çıkarsa ALES’den hangi puan türünü kullanmam gerekir.

 124. Yönetici Diyor ki:

  @Yusuf Arıkan
  İlana bağlı dediğiniz gibi lisansınızda da çıkabilir yüksek lisansınızdan da. İkisinden de çıkarsa tercih yaparsınız tercih ettiğiniz alanın ALES puanını kullanırsınız. İşletme bölümü için çıkarsa o zaman EA puanınızı kullanacaksınız.

 125. gökçe çıkrıkcı Diyor ki:

  öyp ile atandığımız okuldan eş durumundan ayrılıp eşimizin olduğu ildeki okulda kadro alabiliyor muyuz? aslında aslen sormak istediğim ayrı şehirlerdeki eşler için öyp kapsamında bir düzenleme.çözüm var mıdır?

 126. Yönetici Diyor ki:

  @gökçe çıkrıkcı
  Hayır YÖK’e bağlı kurumlarda eş durumu tayin vs. yoktur.

 127. tolga hayıt Diyor ki:

  öypde dil puanı mutlaka gereklimi genelde ilanlarda en az 50 sınırı var.bazı soru cevaplarda, sadece ales yeterli denilmiş. o zaman o 50 sınırı ne oluyor açıklarmısınız?

 128. Yönetici Diyor ki:

  @tolga hayıt
  Hiç bir ÖYP ilanında başvuru için dil sınırı ibaresi yoktur.

  Adayların ÖYP puanı (lisans genel not ortalamasının %25′i ile Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavında (ALES) ilgili alandan (bknz.) alınan puanın %60′si ve varsa yabancı dil puanının %15′i) dikkate alınarak hesaplanır.

  Yabancı dil puanınız olmasa dahi ÖYP başvuru yapabilirsiniz.

  Ayrıca; ÖYP Puan hesaplamasında Yüksek lisans mezunu olsanız dahi hesaplama lisans notu kullanılır. Lisans mezuniyet ortalamasında bir baraj notu bulunmamaktadır, mezun olmak yeterlidir.

  Mezuniyet notunuz eğer 4′lük sistem ise mutlaka BURADAN (YÖK çevrimi) 100′lük sisteme çevirmelisiniz.

 129. yiğit can Diyor ki:

  öyp başvuru için alan dışı tercih yapabiliyor muyuz .. örneğin işletme bölümü mezunu birisi turizm otelcilik yazabiliyor mu ?? son olarak 2 sene boyunca dil puanını geçemedik sonuç ne oluyorr ??

 130. Yönetici Diyor ki:

  @yiğit can
  Alan dışı yapamazsınız. 2 boyunca 65’i geçemezseniz ilişiğiniz kesilir yani işten çıkartılırsınız.

 131. yiğit can Diyor ki:

  peki 2 yıl boyunca dil puanını geçemediğimiz takdirde ilişiğimiz kesilir dediniz peki devlete herhangibir ödeme yada borçlanma oluyor mu ?? benim ales ve diploma notum iyi.fakat dilde sorun varda .. senet ne zaman imzalanıyor??

 132. Yönetici Diyor ki:

  @yiğit can
  Kurs paranızı ödersiniz yaklaşık 20 bin tl. Senet dil kursuna giderken imzalanıyor. Atama yapıldıktan 1.5 ay sonra.

 133. Mehmet Yetim Diyor ki:

  Alan dışı tercih yok derken bu alan dışıya örneğin bir kamu yönetimi bölümü mezunu işletme ya da aynı alanda dahil ancak farklı fakülte olan kamu hukuku bölümüne tercih de yapamaz mı?

 134. Yönetici Diyor ki:

  @Mehmet Yetim
  Hayır aynı fakülte olsa bile yapamaz. Sadece kendi bölümü içinde farklı anabilim dallarında tercih yapabilir.

 135. aslı Diyor ki:

  ben lisanstan felsefe mezunuyum başka alanlardan öyp başvurusu yapabiliyor muyuz ?

 136. Yönetici Diyor ki:

  @aslı
  ÖYP sadece kendi bölümünüze ve onun anabilim dallarına başvuru yapabilirsiniz.

 137. aslı Diyor ki:

  öyp başvurularında mezun olduğumuz bölümden başka bir bölüme başvuru yapabiliyor muyuz ???

 138. serap tepe Diyor ki:

  ben iktisat fakültesi turizm işletmecilik bölümü mezunuyum.öyp için nerelere başvurabilirim.bölüm dışı tercih yapamıyoruz peki fakülte de mi aynı olmak zorunda?
  bilgilendirir misiniz?

 139. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @serap tepe
  İlanda özellikle şu fakülte mezunu denmemişse sorun olmaz. Mesela sinema tv hem iletişim fak. da var hem de güxel sanatlar fak. da ama ilan ileitşim fak. sinema tv olarak açıldı ve güzel sanatlar mezunu arkadaşımızı kabul etmediler.

 140. gökçe çıkrıkcı Diyor ki:

  merhaba,
  öyp ye henüz başvurmadım ve yüksek lisansımı muhasebe finans üzerine yapıyorum.ancak muhasebe finansın öyp puanları genel olarak yüksek(geçmiş yıllara baktığımızda) sorum şu olacak’işletme bölümünde muhasebe yuksek lisansı yaparken öyp ye ticaret hukuku bölümünden başvurabilir miyim ?’

 141. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @gökçe çıkrıkcı
  İlanlarda aksi belirtilmedikçe ÖYP’de sadece kendi bölümünüze ve onun anabilim dallarına başvuru yapabilirsiniz.

 142. serap tepe Diyor ki:

  turizm işletme bölümünden öyp ye başvurduğumda şansım ne kadar olur peki üstelik diploma notum da düşük ve fazla alım olmadını sanıyorum bu bölümden

 143. serap tepe Diyor ki:

  fakülte şartı varsa dediniz peki şu bölüm ama şu fakülte de olmalı diye şart sürme durumu çok oluyormu çümkü turizm işletme bölümü çeşitli fakülteler bünyesinde açılabilyor.anabilimdalına da başvurulabilr deniyor ben iktisat fakültesi mazunu olarak nası bır tercih yapabilirim.v eson olark seyahat…konaklama vb.alanlara turzm işletme bolumu başvurabilir mi.teşekkürler…

 144. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @serap tepe
  İlanda belirtilirse başvurabilirsiniz dediğimiz gibi faklı alanlar olumuyor. Şansınız her zaman vardır yukardan yerleştirme puanlarına bakabilirsiniz.

 145. vey sel Diyor ki:

  Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Usul ve Esaslar’ın 3.Maddesi H Fırkasında “…lisans genel not ortalamasının %25’i ile Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavında (ALES) ilgili alanda alınan puanın%60’ı ve varsa yabancı dil puanının %15’i alınarak hesaplanan…” bir ÖYP Puanı’ndan bahsedilmektedir. Üniversitelerin mezuniyet not sistemleri birbirinden farklılık göstermekte olup ÖYP Puanı hesaplanırken 4’lük ve 5’lik not sistemlerindeki notlar YÖK Dönüşüm Tablosu Kullanılarak 100’lük sisteme dönüştürülmektedir. 100’lük sistemden mezun olan adaylar ise hiçbir dönüşüm yapmadan mezuniyet not ortalamalarını kullanmaktadırlar.
  Benim mezuniyet transkriptimde ise hem 100’lük hem de 4’lük not ortalamam yazmaktadır. Çeşitli paylaşım ve forum sitelerinde var olan bilgi kirliliği sebebiyle ÖYP başvurusu yaparken Lisans Not Ortalaması Bölümüne ne yazmam gerektiğini bilmemekteyim. Bu nedenle mezuniyet transkriptimde yazılı olan 100’lük not ortalamam 80,20’yi mi yoksa 4’lük not ortalamam olan 2,81’in YÖK Dönüşüm Tablosundaki karşılığını mı bulup kullanmalıyım?

 146. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @vey sel
  Her ikiside varsa kesinlikle YÖK çevrimi kullanılacak. 2.81’i YÖK’e göre çevireceksiniz. Sadece ve sadece 100’lük olsaydı o zaman yazabilirdiniz. Bu konu 2010 yılından beri tartışılmaktadır ne yazık ki sadece bu hata yüzünden o kadar çok kişinin ataması yapılmadı ki..

 147. ömer emir Diyor ki:

  Hocam atanmayanlardan %10 luk kesinti olmayacığını belirtmişsiniz tercih sürecinden sonra kazanan lakin atanmayanlardan bu kesinti yapılmıyor anladığım kadarı ile, hocam yönetmelikteki puan kesinti maddesine bir daha bakabilir misiniz, maddede ataması yapılmasa dahi eksik ya da yanlış beyan verilmesi durumunda da kesilebileceği belirtiliyor, hocam sizden ricam bir daha incelemeniz. örneğin ales puan türü söz iken yanlış bilgilendirme sonucu ea veren öyp kazanan ama atanamayan birinin durumu ne olur. Şimdiden sağolun hocam…

 148. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ömer emir
  Durum şu şekildedir; atanmaya hak kazanıp gitmezseniz bir yıl içinde %10, atanmaya hak kazanıp atamanızın yapılması için evraklarınızı verdiğinizde hata eksik vb. varsa o zaman yine bir yıl için %10 kesinti cezası alırsınız. Yani yanlış bilgi vermeye gerek yok atanmaya hak kazanıpta gitmezseniz yine de kesilir zaten amaç bunu engellemek.

  “ÖYP kapsamında araştırma görevlisi kadrosuna atanmaya hak kazandığı halde göreve başlamayanlar, göreve başladıktan sonra istifa edenler, kendilerine avantaj sağlamak amacıyla yanlış beyan vererek ataması yapılmayanlar ile halen ÖYP araştırma görevlisi kadrosunda bulunanların yeniden ÖYP araştırma görevlisi kadrolarına başvurmaları halinde ÖYP puanları 1 yıl süreyle % 10 oranında düşürülür.”

 149. ufuk Diyor ki:

  Dgs ile lisans tamamlayan kişiler önlisans diplomasındaki mezuniyet notu + lisans mezuniyet notunun ortalamasını mı yazacak yoksa sadece lisanstan mezun olduğu notu mu?

 150. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ ufuk
  Lisansı bitirdikten sonra artık önlisans notunuz hiç bir şekilde hesaba katılmaz. Sadece lisansı kullanacaksınız.

 151. ufuk Diyor ki:

  Kafama birşey takıldı. Tercih yaparken diyelim siyasal bilgiler fakültesi işletme mezunuyuz ama iibf işletme bölümünden tercih yapıcaz burada mezun olduğumuz fakülte de önemli mi yoksa sadece işletme mezunu olmamız yeterli mi?

 152. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ ufuk
  İşletme mezunu olmnız yeterlidir.

 153. gökçe çıkrıkcı Diyor ki:

  yeni tasarıya göre öyp puan hesaplamasında değişen bir şeyler oldu mu ?

 154. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @gökçe çıkrıkcı
  ÖYP’nin uygulanması usul ve esaslar ile yapılır. Yasada belirtilmez usul ve esaslar yeni değişti şu anda da başka değişiklik yoktur.

 155. Gokhan Diyor ki:

  Bir üniversitenin 50/D kadrosunda araştırma görevlisiyim. ÖYP ye başvurduğumda ALES notum 70 mi sayılacak, sınavdan aldığım daha yüksek not geçerli değil mi? Bilen bir arkadaş cevap verebilirse çok sevinirim.

 156. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Gokhan
  Yüksek bir puanınız varsa kullanabilirsiniz. Sizin dediğiniz ALES puanı olmayanlar için muafiyet.

 157. tahir aslan Diyor ki:

  hocam Öyp başvururken lisans not ortalaması yada yüksek lisans not ortalamasından hangisini kullanmamız gerekir…böyle bir hizmet sağladığınız için teşekkürler…

 158. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @tahir aslan
  ÖYP Puan hesaplamasında Yüksek lisans mezunu olsanız dahi hesaplama lisans notu kullanılır. Lisans mezuniyet ortalamasında bir baraj notu bulunmamaktadır, mezun olmak yeterlidir.

 159. kerem Diyor ki:

  ünv isterse x bölümünden lisans mezunu y bölümünün şu anabilimdalından yüksek lisans yapıyor olmak gibi bir ilan yayınlayabilirmi. yoksa sadece x bölümüne ait bir anabilimdalından yüksek lisans yapıyor olmak gibi bir şartmı aramak zorunda

 160. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ kerem
  Evet dediğiniz gibi yayınlamak zorunda. Bölüm değiştiremez, anabilim dalı lisans bölümüne ait olmalı.

 161. ali güroğlu Diyor ki:

  Hocam, “merkezi sınavdan muaf olan adayların son iki yıla ait ALES notunun bulunmaması halinde, ALES puanı 70 olarak kabul edilir” hükmü kafamı karştırdı.bir üniversitede okutman olarak çalışan biri bu yıl ALESe girmiş ve 70 puanın altında almışsa yine de ALES muafiyetinden faydalanabilir mi?

 162. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ali güroğlu
  Doğru tabiki faydalanabilir. Sizin 70’in altında notunuuzn olup olmadığını zaten bilemezler sorun yok.

 163. Kazim has Diyor ki:

  Merhaba benim sormak istediğim bir okulda doktoram devam ediyor. Oyp ile başka bir üniversiteye arastirma gorevlisi olarak atamam olursa doktoramı, aldığım dersleri atandığım üniversitede saydirabilir miyim ?

 164. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Kazim has
  Eğer anabilim dalı aynı ise orda bile devam edebilirsiniz. Ama sadece dersleri saydırmak istiyorum derseniz enstitü yönetim kuruluna bağlı büyük ihtimal ile sayarlar.

 165. elif veli Diyor ki:

  meraba.öyp puanı hesaplanırken,varsa dil puanıda kullanılıyor ya benim sormak istediğim dil sınavına girmedim herhangi bir puanım yok.ales puanımın yüzde 60 lisans puanımın yüzde 25 i mi alınarak ve dil punım 0 bununda yüzde 15 alınarak mı hesaplanacak.

 166. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @elif veli
  Doğrudur zaten ana sayfada hesaplama scriptimiz var. %15’i 0 olarak hesaplanacak.

 167. alı yıldız Diyor ki:

  öyp de alımlar bir kılavuz şeklinde mi yayınlanıyor yoksa hepsi ayrı ayrı günlerde dağınıkmı ilan veriyorlar teşekkürler

 168. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @alı yıldız
  Kılavuz değilde YÖK’ün personel alımları gibi tek sayfada yayınlanıyor aynı yerde yani dağınık değil.

 169. gökçe çıkrıkcı Diyor ki:

  merhaba.sorum şu olacak: öyp ile alım yapan devlet üniversiteleri her yıl diyelim ki muhasebe finans alanında yetiştirilmek üzere alım yapmak zorun da mı yoksa o yılki ihtiyacına göre mi alım yapıyor? kısacası ben öyp ile üniversite seçimi yaparken hangi üniversitenin hangi bölümden kaçö kişi alacagını görebiliyor muyum ? ve kaç tercih yapma şansım var?

 170. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @gökçe çıkrıkcı
  Zorunda değil tabiki, ihtiyacı var ise alımı yapar. Görebiliyorsunuz elbetteki, ilanlar yayınlanınca yazıyor kaç kişi nereye alınacak. 10 tercih hakkı var.

 171. gökçe çıkrıkcı Diyor ki:

  peki dil puanımız olmadan öyp ile atandık diyelim. bunun bi yaptırımı var mı? dil puanı sınırı var mı en az şu olacak diye? yaa dil puanını o sınıra çekemezsek atılma var mı?

 172. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @gökçe çıkrıkcı
  Yurtiçindeki altı aylık yabancı dil eğitimini tamamlayan ÖYP araştırma görevlileri, kadrolarının bulunduğu yükseköğretim kurumlarına dönerler. Ancak ÖYP araştırma görevlisi olarak atandığı tarihten itibaren; yabancı dil puanı halen 50’nin altında olan araştırma görevlilerinin bir yılın sonunda, yabancı dil puanı 65’in altında olan araştırma görevlilerinin ise iki yılın sonunda kadroları ile ilişikleri kesilir.

 173. gökçe çıkrıkcı Diyor ki:

  yüksek lisansı muhasebe finans alanında yaparken öyp ye yönetim ve organizasyondan başvurabilir miyiz? bunların hepsi aynı alanın(işletmenin) dalları?

 174. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @gökçe çıkrıkcı
  İlan muhasebe finansman alanında yüksek lisans yapıyor olmak şartı ile çıkarsa başvurabilirsiniz ya da işletme alanında yüksek lisans yapıyor olmak diye çıkarsa yine başvurabilirsiniz. Ama siz aynı bölüm içinde eğitim aldığınızdan başka bir anabilim dalına başvurmak istiyorsunuz, ilan o şekilde çıkmaz başvuramazsınız.

 175. funda özer Diyor ki:

  merhaba umarım sorularıma doğru yanıt bulabilirim burda. ben siyaset blimi ve uluslararası ilişkiler mezunuyum iktisat fakültesi çıkışlıyım.bölümüm dışında bir alanı tercih edebiliyor muyum öyp de bunu merak ediyorum ve kpds puanım yok sıkıntı olur mu ?

 176. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @funda özer
  ÖYP’ye Farklı Bölümden Başvurabilir miyim?
  İlanlarda aksi belirtilmedikçe ÖYP’de sadece kendi bölümünüze ve onun anabilim dallarına başvuru yapabilirsiniz.

  Yabancı Dil Puanım Yok ÖYP’ye Başvurabilir miyim?
  ÖYP’ye başvuru yaparken herhangi bir yabancı dil puanına gerek yoktur. Ayrıca dil puanınız kaç olursa olsun %15′i alınır. Puanın oranlanmasında herhangi bir baraj yoktur. 0 ile 100 arasındaki herhangi bir puan kullanılabilir.

  Tüm sıkça sorulan sorular için: http://www.oyp.com.tr/oyp-sikca-sorulan-sorular.html

 177. gizem c. Diyor ki:

  Fen bilgisi ogretmenligi lisans programindan mezun olacagim egitim programlari veya egitim yonetiminde oyp arastirma gorevlisi kadrosuna basvurmak istiyorum ales puan turumun hangisi esas alinacak bir yerde sozel puan turu oldugunu duymustum

 178. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @gizem c.
  Yanlış duymuşsunuz. Eğitim Bilimleri Bölümüne (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık anabilim dalı hariç) yapılan başvurularda, adayların lisans öğreniminde mezun oldukları alandan en az ALES 70 puan almaları gerekmektedir. Sizin Sayısal olucak puan alanı.

 179. sedat özgenel Diyor ki:

  öyp de üds puanıda gecerlı olur mu

 180. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @sedat özgenel
  Evet kpds ve üds geçerlidir.

 181. sedat özgenel Diyor ki:

  peki sonbahar ales puanım ilk bhar ales puanımdan daha ıyı dıyelım her ıkı puanda hangısı gecerlı olur

 182. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @sedat özgenel
  İstediğinizi seçebilirsiniz. Sonuncusu olacak diye bir durum söz konusu değil.

 183. sedat özgenel Diyor ki:

  saolun

 184. serdar ozboga Diyor ki:

  2012 aralik alimlari kesin olacak mi bilen varmi.ayrica cografyada taban puanin kacla bittigini bilen varmi yaada nasil ve nerden ogrenebilirm.

 185. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @serdar ozboga
  Kesin olacak ama tarih net değil Aralık ayı içinde.

  İlk önce şurdan ÖYP puanınızı hesaplayınız; http://www.oyp.com.tr/oyp-puan-hesaplama.html sonra da şuradan yerleştirme puanlarına bakınız; http://www.akademikpersonel.org/anasayfa-haberleri/18650-tum-oyp-puanlari-excel-sirali.html Böylece bölümünüzün kaç puanla aldığı hakkında fikir edinebilirsiniz ve şansınızın olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

 186. gökçe çıkrıkcı Diyor ki:

  Yüksek lisansı tamamladıktan sonra öyp de doktoradan mı başlanır?
  zorunlu hizmet ; öyp ile kadrolu atandığımız yerde yüksek yapmışsak 4yıl yapmamışsak 6 yıl hizmet vermek zorundayız mı demek? doğru anlamış mıyım ?
  teşekkürler

 187. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @gökçe çıkrıkcı
  Evet yüksek lisansınız alanınızla ilgili ise direkt doktoradan başlarsınız. Zorunlu hizmet kaç sene çalışırsanız o kadar hizmet yaparsınız demek yani 4 yıl doktora sürdüyse 4 yıl zorunlu hizmetiniz olur.

 188. gökçe çıkrıkcı Diyor ki:

  yani kadrom ankaradaysa zorunlu hizmetim ankarada mı? yoksa atama fln mı oluyor zorunlu hizmet için ?

 189. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @gökçe çıkrıkcı
  Kadro ilk atandığınız yerdir. İlk atandığınız yere döner ve zorunlu hizmet yaparsınız.

 190. gamze eren Diyor ki:

  alesten 66 aldım.lisans puanım 93.öyp ye başvurum kabul edilmeyecek mi 🙁

 191. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @gamze eren
  ALES 70 neredeyse tek şarttır.

 192. HASAN ŞİMŞEK Diyor ki:

  benim anlamadığım benim puanım ösym de farklı çıkıyor akademik personel alespuan hesaplamada yaptığım doğru yanlış sayısını girdiğimde farklı sonuç çıkıyor 1 2 puan fark eediyor…

 193. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @HASAN ŞİMŞEK
  Zaten puan hesaplama motorları 1-2 puan oynar normaldir ÖSYM en doğru olandır.

 194. gamze eren Diyor ki:

  bölümle alakalı bir durum olmalı aslında.benim bölümden geneli bu civarda puanlar aldı.
  peki tercih hakkım yok mu?

 195. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @gamze eren
  Tercih hakkı demekle ne tercihinden bahsettiniz?

 196. gamze eren Diyor ki:

  aleste 70 sınırı var ya.ben 66 olduğu için tercih yapamayacakmıyım?

 197. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @gamze eren
  Yapamazsınız maalesef.

 198. tahir aslan Diyor ki:

  aslantahir
  felsefe grubu öğretmenliği mezunuyum felsefe bölümlerine başvurabilirmiyim…örneğin Felsefe bölümü lisans mezunu olmak. 1 28 Aralık 2012 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ Felsefe bölümü lisans mezunu olmak. 1 28 Aralık 2012 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ Felsefe Bölümü lisans mezunu olmak. 1 28 Aralık 2012 GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ Fen Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü için; Fakültelerin Felsefe Bölümü Mezunu olmak.

 199. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @tahir aslan
  Hayır başvuramazsınız bölümler öğretimenliğe, öğretmenlikler de bölüme başvuramaz.

 200. hayat ceylan Diyor ki:

  merhabalar ben eğitim fak.mezunuyum fen edebiyatta yüksek lisans yapıyorum.Bazı üniversitelerin şartlarına uyuyorum.O zaman şartlarına uyduklarıma tercih yapabiliyosrsam aleste hangi puanı yazmalıyım?Çünkü eğitim fak için ea,fen edebiyat say alıyor?Yada şöyle sorayım hem eğitim hemde fen edebiyattan bölüm tercihi yapabiliyor muyum?

 201. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @hayat ceylan
  Birini seçiceksiniz o zaman, ikisine aynı tercihlerde yer vermezsiniz. Bir ALES puanı seçilebiliyor çünkü.

 202. tahir aslan Diyor ki:

  hocam rahatsız ediyorum ama o zaman galiba felsefe grubu öğretmenliğinden mezun olduğum için hiç bir şeye başvuramayacam…bu arada bu sene felsefe bölümünde tezli yüksek lisansı bitirdim…bu rağmen başvuru şansım yokmu???

  akademikpersonel.org Diyor ki:
  Aralık 14th, 2012 at 18:03
  @tahir aslan
  Hayır başvuramazsınız bölümler öğretimenliğe, öğretmenlikler de bölüme başvuramaz.

  198 tahir aslan Diyor ki:
  Aralık 14th, 2012 at 17:05
  aslantahir
  felsefe grubu öğretmenliği mezunuyum felsefe bölümlerine başvurabilirmiyim…örneğin Felsefe bölümü lisans mezunu olmak. 1 28 Aralık 2012 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ Felsefe bölümü lisans mezunu olmak. 1 28 Aralık 2012 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ Felsefe Bölümü lisans mezunu olmak. 1 28 Aralık 2012 GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ Fen Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü için;

 203. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @tahir aslan
  Eğer bölümünüzle ilgili ilan yoksa başvuru yapamazsınız evet.

 204. sinan çelik Diyor ki:

  iyi akşamlar.
  eğitim fakültesi mezunuyum. fakülteye sözel puanıyla yerleştim.
  Ölçme ve değerlendirme
  Eğitim programları ve öğretim
  Eğitim yönetimi teftişi ve planlama

  bölümlerini tercih etmeyi düşünüyorum.

  hangi ales puanımı kullanabilirim.
  sözel mi? eşit ağırlık mı?

 205. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @sinan çelik
  Şu linkte açıkladık: http://www.oyp.com.tr/oyp-ye-basvuru-yaparken-hangi-ales-puanimi-kullanmaliyim.html

 206. Süleyman kök Diyor ki:

  Ben eğitim fakültesi lisans mezunuyum, şartlarda bazı yerlerde eğtim alanında yüksek lisans yapmış olmak yazıyor. Bu şart varsa ben başvuramayacak mıyım? Çünkü öyp nin yüksek lisansımı da kapsayacak bir program olduğunu biliyorum. Teşekkürler

 207. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Süleyman kök
  Sİz sadece eğitim fakültesi mezunu (lisans) olan ilanlara başvuru yapabilirsiniz. Yüksek lisans şartı olabilir olnlar da doktorra yapar.

 208. gökçe çıkrıkcı Diyor ki:

  öyp kadrolu atanıp göreve başlamayanlar neden başlayamıyor?? bunu sormamdaki neden merak ettiğim şey yüksek lisansa öyp ile atandıktan sonra mı başvurulabiliyor.yani yüksek lisans için fln mı başlayamıyor bu insanlar göreve?? yoksa dil puanları 65i geçmediği için mi başlayamıyorlar?

 209. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @gökçe çıkrıkcı
  Hayır zaten açıklamasını şurada yaptım buyrun: http://www.akademikpersonel.org/content/319-oyp-basvurusunda-dikkat-edilmesi-gerekenler-yerlestirme-sonrasinda-kadrolarin-40-ina-atama-yapilamiyor.html

 210. Savaş UZUN Diyor ki:

  SINIF ÖĞRETMENLİĞİ MEZUNUYUM. EĞİTİM BİLİNLERİ ALANINNA ÖYP BAŞVURMAK İSTİYORUM. Sözel alesimi kullanabilirmiyim

 211. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Savaş UZUN
  Kullanamazsınız. EA kullanacaksınız.

 212. gökçe çıkrıkcı Diyor ki:

  merhaba yüksek lisans başvuruları için ilan yayınlıyorsunuz sorum şu olacak öyp kapsamında yüksek lisans tercihiyle normal yüksek lisans başvurusu arasında fark var mı ki? önce yüksek lisansa başvursak yuksek lisansın 2.senesinde öyp ye başvursak böyle bir şey olabiliyor mu ?

 213. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @gökçe çıkrıkcı
  Olabilir tabiki, yüksek lisans yaparken ÖYP’ye başvuru yapabilirsiniz.

 214. gökçe çıkrıkcı Diyor ki:

  öyp ile atanmaya hak kazananlar ile kesin ataması yapılanlar arasındaki fark ne? atanmaya hak kazanan herkesin kesin ataması yapılmıyor mu yada neye göre atanmaya hak kazanıyorsun neye göre atanıyorsun ?

 215. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @gökçe çıkrıkcı
  Yerleşen Aday: Atamaya hak kazanmış ancak daha beyan ettiği evrakları teslim etmemiş adaydır.
  Ataması Yapılan Aday: Atama evraklarını doğru ve eksiksiz olarak kuruma teslim eden ve göreve başlayan adaydır.

 216. harunseker Diyor ki:

  iyi akşamlar ingilizce 4. sınıf öğrecisiyim. öyp de eğitim bilimleri alanından tercih yapabileceğimi biliyorum sorum ales puanında sözel puanımı kullanabilirmiyim. rehberlık ve ölçme değerlendirme hariç kullanılabilir diye bi kaç yerde okudum ama emin olamadım. teşekkür ederim.

 217. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ harunseker
  Siz Sözel kullanacaksınız zaten Eğitim bilimlerinden tercih yaparken. Hangi alandan mezunsanız onu kullanıyorsunuz.

 218. gökçe çıkrıkcı Diyor ki:

  merhaba öyp başvuru için ales puanı minimum 80 barajı geldi mi yoksa bu da şehir efsanesi çnkü hiç bir yerde böyle bir şey okumamıştım daha önce?
  diğer sorum da dili 65 olmayanlar öyp yüksek lisasn kapsamında başvuru yapabiliyorlar değil mi 2 yıl içine bu puanı yükseltmek koşuluyla?

 219. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @gökçe çıkrıkcı
  80 ALES bütünleşik doktora için geldi insanlar yine efsane uydurmaya başladı 🙂 Evet dil puanınız hiç olmasa bile başvuru yapabiliyorsunuz ve 2 yıl içinde geçmeniz isteniyor.

 220. feraye Diyor ki:

  iölp mezunları da bu programa katılabilir mi????

 221. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @feraye
  iölp nedir?

 222. feraye Diyor ki:

  anadolu üniversitesi ingilizce öğretmenliği lisans programı

 223. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ feraye
  ÖYP’ye tüm lisans mezunları katılabilir. Kendi bölümünüzle iligli ilanlara başvurabilirsiniz tabiki ayrım yok.

 224. feraye Diyor ki:

  bu program anadolu üniversitesinde açıköğretim bünyesinde bu sorun teşkil eder mi???? ama tabiki biz 4 yıllık lisans mezunuyuz. sadece son iki yılı dışardan okuduk. ingilizce dil öğretimi programlarına başvurmak istiyorum ales üds ikisi de 92 lerde…. çok istiyorum lütfen beni ayrıntılı bilgilendirir misiniz…

 225. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @feraye
  Durumu biliyorum, açıköğretim olması hiç bir şeyi değiştirmiyor tamamen eşit şartlarda yarışıyorsunuz puanınız yeterse tabiki atanıyorsunuz. AÖF’li olup çok atanan var.

 226. feraye Diyor ki:

  teşekkürler:) yorumlarda bir arkadaş da benim gibi sormuş olmaz başvuramazsınız diye cevap verilmiş ondan kafam karışmıştı:) tekrar teşekkürler:)

 227. salih boybay Diyor ki:

  turizm ve otel işletmeciliği mezunuyum.öyp ye girmek istiyorum .aleste hangi puan türü benim için geçerli oluyor?cevaplarsanız cok memnun olurum şimdiden tşkler.

 228. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @salih boybay
  Eşit Ağırlık çözeceksiniz.

 229. AYŞE KILINÇ Diyor ki:

  fizikj öğretmenliği mezunuyum. eğitim bilimlerinde özellikle rehberlik ve psikolojik danışmanlık alanında öyp ye başvuru yapmak istiyorum. hangi türden ales puanım kullanılacaktır?

 230. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @AYŞE KILINÇ
  Siz PDR’den tercih yapamıyorsunuz, PRD dışındaki eğitim bilimleri abd’lerine başvurabilirsiniz.

 231. Murat Saltuk Diyor ki:

  Ömrümü yedin ALES!!!Yeter artık kalksın şu saçma sapan sınav. Ben uluslarcıyım, matematik ile ne işim olur

 232. halil kara Diyor ki:

  ekonometri mezunuyum hangi puan türüyle basvurmam lazım

 233. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @halil kara
  Eşit Ağırlık ile başvuracaksınız.

 234. halil kara Diyor ki:

  Hocam ekonometri mezunuyum hangi ales puanıyla basvurmam gerekir

 235. sevinç Diyor ki:

  Mimarlık mezunuyum, y.lisansımı da tamamladım.Şimdi alese girmek istiyorum,hangi soruları cevaplamam gerekiyor?

 236. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ sevinç
  Say-1,Say-2 ve Söz-1 cevaplayacaksınız.

 237. sevinç Diyor ki:

  teşekkür edrimverdiğinizbilgi için,kolay gelsin….

 238. ibrahim Diyor ki:

  Sosyal bilgiler öğretmenliği son sınıfım. Aleste hangi soruları çözmem gerekir ? Hangi puan türüyle başvuracağım ?

 239. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ibrahim
  Söz1-Söz2-Say1 çözeceksiniz yani SÖZEL

 240. gülden feyzi Diyor ki:

  merhaba.müzik öğretmenliği mezunuyum.diploma notum 4 üzerinden 3.75 fakat iletişim üzerine yüksek lisans yapmak istiyorum ortalamanın bu bölüme etkisi var mı bu bölümü seçebiliyormuyuz ya da sonrası doktora.

 241. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @gülden feyzi
  Ortalamanın elbetteki etkisi var. Siz yüksek lisansınızı ileitşim üstüne yapaiblir ve doktorasına da devam edebilirsiniz ancak ÖYP ile bu mümkün olmaz.

 242. Gülden feyzi Diyor ki:

  Peki ne yapmam gerekiyor.ve cevapladığınız için çok teşekkür ederim.

 243. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Gülden feyzi
  Haziran ayında Yüksek Lisans ilanları başlayacak. FOrumdan takip edebilirsiniz siz şimdiden bir ingilizce puanı ve ALES puanı almaya bakın. SOnra başvuru yapacaksınız.

 244. Gülden feyzi Diyor ki:

  İlginiz için çok teşekkür ederim gerçekten yol gösterici cevaplar..herşeyin başı ales 🙂

 245. hakan Diyor ki:

  arkadaşlar şimdi ben araştırma görevlisi olmak istiyorum. ama hiç bilgim yok. öyp puanını hesaplarken ales, lisans ve dil puanı karşıma çıkıyor.
  ben eğitim fakültesi türkçe bölümünden 2012 yılında mezun oldum.

  alesten 76 aldım. diploma notum beşlik sisteme göre 2.95 idi.

  şimdi ben dil puanı olmadan ( çünkü ingilizcem hiç yok ) başvuru yapamaz mıyım? hiç yolu yok mu?
  varsa ne yapmalıyım. mesela alesden kaç almalıyım ki atanayım.

 246. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ hakan
  Dil puanı istenmiyor başvuru için, detaylı bilgi: http://www.oyp.com.tr/oyp-sikca-sorulan-sorular.html

 247. hakan Diyor ki:

  akademikpersonel.org hemen inceleyip aklıma takılanları sorcağım hocam. teşekkür ederim.

 248. hakan Diyor ki:

  hocam yararlı oldu baya teşekkür ederim fakat şu sorum olacak. türkçe geçmiş atama puanlarını incelediğimde en düşük türkçe bölümüne öyp 84 puanla atanmışlar. ben dilsiz hesapladığımda ise alesten 90 alsam dahi öyp ortalamam lisans puanıyla birlikte 72 oluyor. yani bu dil puanı olmadan atanamazsın anlamına gelmiyor mu?

 249. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ hakan
  Evet bu durumda ne yazık ki bir dil puanına ihtiyacınız olacak.

 250. Gözde avsa Diyor ki:

  Aleste turkce oğretmenliği eşit ağırlık puanıyla mı alıyor?

 251. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Gözde avsa
  Sözel puan ile alıyor Türkçe öğretmenliği.

 252. aliye Diyor ki:

  ben Eğitim fakültesi Türkçe Öğretmenliği mezunuyum, 2012 KPDS Rusça sınavından 91,25 puan aldım. ÖYP’ye başvuru yaparen Rus Dilinden başvuru yapmak istiyorum, bu mümkün mü? Yoksa sadece mezun olduğum bölümden mi başvuru yapabilirim? saygılar

 253. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ aliye
  Aldığınız Rusça dil puanını ÖYP’de kullanbilirsiniz ancak bölümünüzü değiştiremezsiniz ne yazık ki.

 254. seda kaya Diyor ki:

  ben felsefe mezunuyum ve aynı bölümde araştırma görevlisi olmak istiyorum. aleste matematik çözmem gerekiyor mu? gerekiyorsa mat1 ve mat2 yi de mi çözeceğim?

 255. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @seda kaya
  Say1-Say2 ve Söz1 çözmeniz lazım. Açıklamalara Bakınız: http://www.akademikpersonel.org/anasayfa/281-ales-puan-hesaplama.html

 256. seda kaya Diyor ki:

  teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için ama ben sonuçta 4 yıldır felsefe okuyorum ve matematik görmüyorum, ne kadar lisede eşit ağırlık okumuş olsam da lisans eğitimim tamamen sözeldi. sizce bu saçma değil mi?

 257. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @seda kaya
  Ne yazık ki durum bu şekilde. Lisans bölümüne öğrenci hangi alandan alınıyorsa o alandan çözmeniz gerekiyor bakınız: http://www.akademikpersonel.org/akademik-personel-atama-kriterleri-ve-yonetmelikleri/27801-arastirma-gorevlisi-aliminda-hangi-ales-puani-kullanilir.html

 258. gul Diyor ki:

  Merhabalar ben geleneksel türk sanatlarında yüksek lisans yapıyorum.öyp de hangi puan türünü kullanacağımı bilmiyorum.Bilgilendirirseniz sevinirim.

 259. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ gul
  Lisans bölümünüz nedir? Çünkü lisans bölümünüz hangi alandan öğrenci alıyorsa onu kullanacaksınız.

 260. gökçe çıkrıkcı Diyor ki:

  Sorum şu olacak,tüm araştırma görevlileri için 35.madde zorunlu olduğu için artık imzalanan taahhütname senetleri geçerli eğil mi? yani belirli bir meblağanın altına imza atmak kalktı mı ?

 261. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @gökçe çıkrıkcı

  Hayır tam tersi herkese senet zorunlu hale getirildi demek bu.

 262. gökçe çıkrıkcı Diyor ki:

  işletme bölümü mezunuyum,ticaret hukuku’na başvurabiliyor muyum ? yoksa sadece hukuk mezunları mı başvurabiliyor? işletme anabilim dalı mezunu olunması şartını koşmuş gecen sene bu bölüm ama puanları çok düşük o yüzen merak ediyorum.

 263. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @gökçe çıkrıkcı
  Sadece hukuk mezunları başvurabiliyor. Şartlara baktım.

 264. aliye Diyor ki:

  EĞİTİM FAKÜLTESİ TÜRKÇE ÖĞRETMENLİĞİ MEZUNUYUM, 2013 YILINDA EĞİTİM YÖNETİMİ TEFTİŞİ PLANLAMASI-EKONOMİ VE EĞİTİMDE ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME BÖLÜMLERİNE ÖYP KAPSAMINDA BAŞVURU YAPABİLİRMİYİM?SAYGILAR

 265. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ aliye
  Evet eğitim fakültesi mezunları Eğitim Bilimleri ABD’ye bağlı olan programlardan tercih yapabilir.

 266. aliye Diyor ki:

  tesekkürler sayın yönetici

 267. aliye Diyor ki:

  sayın yönetici;ÖYP kapsamında geçmiş yıllarda yerleştirme kontejanları sayısını öğrenebilirmiyim… Birde misalen ben eğitim fakültesi türkçe öğretmenliği mezunuyum, fen edebiyat fakültesi edebiyat bölümü derslerinden bir çoğunu aldık, öyp kapsamında fen edebiyat fakültesi edebiyat bölümü ile ilgili bölümler tercih edebilirmiyiz? bu konuda vereceğıiniz ayrıntılı bilgiler için şimdiden çok teşekkür ederim. saygılar

 268. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ aliye
  İlanda aksi belirtilmedikçe sadece bölümünüze ve onun anabilim dallarına başvurabilirsiniz. Ama öğretmenlikler bölümlere bölümlerde öğretmenliklere başvuramıyor. Puanlar ve yıllara göre kontenjanlar için bakınız: http://www.akademikpersonel.org/anasayfa-haberleri/18650-tum-oyp-yerlestirme-puanlari-excel-sirali.html

 269. Gokce cikrikci Diyor ki:

  Peki tic.hukukuna yalnizca hukuk bolumu mezunlarinin basvurabilecegi sartini nereden okudunuz linki paylasabilir misiniz? Madem sadece hukuk bolumu mezunlari basvurabiliyor o zaman neden okullarin puanlarini gosteren excel listelerinin tumunde tic.hukuku icin anabilim dali olarak isletme yaziyor ?

 270. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Gokce cikrikci
  Bizde tüm listeler mevcuttur. Hepsini harddiskimize kaydettik zamanında ancak şu anda sizin görebileceğiniz bir yerde yoktur ne yazık ki. İşletmenin anabilim dalı olmasına rağmen hukuk bilgisi içerdiği için hukuk bölümünden alıyorlar o yüzden puanları düşüktür. 70’e kadar düşer hatta.

 271. hafize Diyor ki:

  öypye başvuru /kayıt vb ne zaman ne şekilde oluyor . ösym nin sayfasında öyp’ye kaydol gibi bir secenek yok

 272. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ hafize
  Haziran sonu Temmuz başı gibi oluyor sistem o zaman açılıyor şimdi üye olamazsiniz.

 273. hafize Diyor ki:

  pardon yök diyecektim

 274. gökçe çıkrıkcı Diyor ki:

  muhasebe bölümünde yuksek lisans yaparken üretim bölümüne öyp ile hoca olarak atanabilir miyim ?

 275. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @gökçe çıkrıkcı
  İlana bağlı dediklerinizin ikisi de anabilim dalı sanırım? Hangi bölüme bağlılar?

 276. gökçe çıkrıkcı Diyor ki:

  işletme bölümüne bağlı muhasebe de yuksek lisans yaparken gene işletme bölümüne bağlı üretim işlemlere öyp ile atanabilir miyim olacak sorum ?

 277. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @gökçe çıkrıkcı
  O şekilde atanamazsınız. Ama ilan işletme lisans mezunu olmak diye çıkarsa ve siz de işletme lisans bitirmiş iseniz atanırsınız, abd değiştirir ve muhasebeden devam edebilirsiniz.

 278. Mustafa Serdar Güneş Diyor ki:

  Merhabalar.ben işletme 2 sınıf öğrencisiyim işletme alanında yüksek lisans yapmak istiyorum Aleste hangi alanlardan sorumluyum.? teşekkür ederim

 279. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Mustafa Serdar Güneş
  Eşit ağırlık çözeceksiniz yani Say1, Say2 ve Söz1.

 280. gökha o. Diyor ki:

  Meslek yüksek okulunda öğretim görevlisi olmak istiyorum. Dumlupınar İşletme mezunuyum. Fakat ALES’ten sözel bölümünden sınava girdim ve kazandım. Sözel bölümlerle ilgili ilanlara başvurabilir miyim ? Teşekkürler

 281. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @gökha o.
  Hayır öğretim görevlisi olmak için mezun olduğunuz alanı yani Eşit Ağırlığı kullanmanız gerekiyor.

 282. bilal göde Diyor ki:

  üniversitelerin ilanları ne zaman belli olur?

 283. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @bilal göde
  Haziranın sonunda belli oluyor temmuzun ilk haftasında başvurular başlıyor.

 284. engin saka Diyor ki:

  merhaba. Ben kimya bölümü mezunu oluyorum bu yıl. Ales sözelden 75 puan aldım. Sözel bölümden yüksek lisans veya öyp yapmak istiyorum. Yapabiliyor muyum ? Ve hangi bölümlerde öyp kullanabilirim sözel puanla. Teşekkürler.

 285. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @engin saka
  ÖYP’de sadece kendi bölümünüze ve onun anabşilim dalları için başvuru yapabilirsiniz. ÖYP’de sözel puanınızı kullanamazsınız ama isterseniz yüksek lisans yapabilirisniz sözel bölümlerde mesela iletişim bölümlerinde.

 286. mavi zamir Diyor ki:

  Merhab,
  Bir önceki Ales puanım en son girdiğimden daha yüksek, başvuruda bulunurken bir öncekını kullanabilirmiyim? bir bilgisi olan var mı?

 287. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @mavi zamir
  Geçerlilik süresi içindeki en yükseğini kullanabilirsiniz.

 288. Necati Diyor ki:

  2008 yılında başladığım lisans öğrenimime B.E.S.Y.O. Rekreasyon bölümünde ÖSYM nin tercih kılavuzunu EA puanımla kazandım. Özel Yetenek sınavına girmeden yerleştirildim. Diğer üniversiteler BESYO rekreasyon bölümleri özel yetenek sınavı ile Söz, Say, ve EA puanlarından en yüksek olanı kullanarak lisans’a yerleşmektedirler. Sadece benim üniversitemde ÖSYM tercih kılavuzu ile EA puanı kullanılarak yerleştirme yapılmıştır. Ales söz:82 EA:71 puan aldım.
  üniye girerken EA puanımı kullandım yüksek olan söz puanımı kullanabilirmiyim?
  diğer tüm üniversitelerde rekreasyon yetenek sınavı ile öğrenci alamakta ve lisans öğrenimi için EA, Söz ve Say puanlarından en yüksek olanı kullanarak girmişlerdir. Öyp atamalarında da e yüksek puanlarını kullanacakları belirtilmiştir.
  eğer kullanamıyor isem diğer tüm üniversitelerde besyo rekreasyon okuyanlar en yüksek puanını kullacak ben EA puanımı kullanmak zorunda mı kalacağım?
  Bu eşit yarışmamıza engel olmazmı bu konu hakkındaki beni aydınlatırsanız sevinirm.

 289. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Necati
  Şu anda özel yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümlerde istenilen puan türü kullanılmaktadır sizin alındığınız puan türü önemli değil. Siz de en yükseğini kullanabilirsiniz.

 290. esat agaya Diyor ki:

  Sinif ogretmenligi mezunuyum hangi puan turunu kullamaliyim

 291. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @esat agaya
  Eşit Ağırlık puanınızı kullanacaksınız.

 292. bilal göde Diyor ki:

  abiler ne derssiniz bu yılki yds ve alesin zorluğu ortada. yds puanlarında düşme olur mu sizce?

 293. Hasan Diyor ki:

  Peki ben Necati arkadaşımın dediğine ters açıdan yaklaşarak bir şey sormak istiyorum, örneğin ben özel yetenek sınavı ile sözel puanımı kullanarak girdim.Ancak zaman içerisinde öğrenci alımı özel yetenek ile değil de başka bir puan türü ile misal vermek gerekirse EA veya Sayısal ile öğrenci almaya başladı. Bu durumda benim hangi kriterleri gözetmem gerekir. Okuduğum kadarıyla “Alan türü değişen programlardan mezun olanların, lisans eğitimine başladıkları puan türünden en az ALES 70 puan almaları gerekmektedir.” ifadesi yer alıyor. Bu herhangi bir yönetmelikte geçiyor mu? Geçiyorsa hangi yönetmelikte? ve son olarak cari alımlarda da aynı ifadeler yer alıyor vereceğiniz olası cevaplar hem cari hem de öyp için geçerli midir? Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

 294. SAİT KAYHAN AL Diyor ki:

  Nevşehir Üni. Turizm ve Ticaret Eğitim Fakültesi Konaklama İşl.A.B.D mezunuyum(2007-2012), şuan Erciyes Üni Sosyal Bilimler Ens.Halkla İliş.ve Tanıtım A.B.D Tessiz Yüksek Lisans yapmaktayım.Öyp ile atanmak istiyorum.Malum durumum biraz karışık hangi bolumlere başvurmalıyım?

 295. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @SAİT KAYHAN AL
  Turizmden başvurursanız yeniden o bölümde yüksek lisasn yapıcaksınız eğer ilan halkla ilişkilerde yüksek lisans yapmak diye olursa halkla ilişkilerden başvurun şansınız artar ama tezsiz yüksek lisansa da 6 şubat 2013 den sonra başladıysanız onunla ÖYP’ye başvuramazsınız. Bir de biri sözel biri ea bölümü hangi puanınız yüksekse ona bakın.

 296. Sait Kayhan Al Diyor ki:

  Hocam öncelikle ilginize teşukkur ederim.Yuksek lisansa eylülde kayıtlıyım.

 297. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Sait Kayhan Al
  O zaman başvurabilirsiniz.

 298. ingilizce Diyor ki:

  ingilizce öğretmenliği mezunuyum ales sözel 83 yds 81.5 lisansta 96 yüksek lisansım yok. sadece kendi bölümüme mi başvuru yapabilirim? alındıktan sonra yüksek lisans yapmam şart mı?

 299. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ingilizce
  ÖYP bir programdır, yüksek lisans ve doktora yapmanız şarttır amaç sizi öğretim üyesi olarak yetiştirmektir. SAdece kedni bölümünüze ve ona ait anabilim dallarına başvurabilirsiniz.

 300. 03 afyon Diyor ki:

  ziraat fakültesi bitki koruma bölümünden bu sene mezun oldum.öyp ile atanmak istiyorum.hangi puan türünü kullanmam gerekir?

 301. Kaan Hakyemez Diyor ki:

  Ben ilköğretim matematik mezunuyum ve eğitimdeki alanlara basvuru yapmak istersem hangi puanımı kullanmam lazım? teşekkürler

 302. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Kaan Hakyemez
  Siz yine sayısalı kullanacaksınız.

 303. Kaan Hakyemez Diyor ki:

  peki öyp basvurularında yuksek lisans ortalaması kullanılabilir mi? ayrıca matematik eğitiminde yüksek lisans mezunu olan biri oypde eğitim alanına basvuru yapabilir mi?

 304. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Kaan Hakyemez
  Kullanılamaz bakınzı tüm sorularınızın cevapları için: http://www.oyp.com.tr/oyp-sikca-sorulan-sorular.html

 305. Ayşe Dündar Diyor ki:

  Ben Turizm Rehberliği öğrencisiyim.Fakat bölümüm daha sonra Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği olarak değişti.Sorum şu:Turizm Rehberliği yabancı dil(sözel) den alırken Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği bölümü üniversiteye eşit ağırlık bölümünden alıyor.Ben ALES’e girince hangi puan türü hesaplanacak bu konuda bilgi almak istiyorum.

 306. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Ayşe Dündar
  Alan türü değişen programlardan mezun olanların, lisans eğitimine başladıkları puan türünden en az ALES 70 puan almaları gerekmektedir.

 307. emine orta Diyor ki:

  mrb ben almacca öğretmenliği bitrdim ve öypye eğitim bilimlerinden başvurabiliyorum değilmi ales sözel puanmım ile

 308. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @emine orta
  Evet eğitim bilimlerine Sözel puanınız ile başvuracaksınız bölümünüzden dolayı.

 309. Demet Sertdemir Diyor ki:

  Merhaba,
  Tercihlerde yardımcı olabilcek, ÖYP konusunda tercrübeli bi kurs ya da hoca var mı danışabileceğimiz?

 310. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Demet Sertdemir
  Şuradan tercih rehberi bölümüne ne sorarsanız cevaplıyoruz 🙂 kurs nerden bilsin bu işleri, sorun yardımcı olalım: ÖYP Tercih Rehberi

 311. B Aktas Diyor ki:

  Merhaba, ben lisans eğitimini eşit ağırlık puan türü ile öğrenci alan bir bölümde tamamladım.
  Halen Sözel puan türü ile alim yapılan bir alanda yuksek lisansa devam etmekteyim.
  Başvuracağım kadro da Sözel puan türünde.
  Lisans mezuniyetim dolayısı ile eşit ağırlıklı ales puanımı mı kullanmam gerekiyor?
  Yoksa kadro dolayısı ile Sözel puanımı mı?

 312. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Aktas
  Kadronun alanına bakıcalsınız lisans alanı hangisiyse onun puanı kullanılır.

 313. gulay a Diyor ki:

  Merhabalar.Başvuracağım alan benim lisans mezuniyet alanım ve ben ünv girerken say ile girmiştim.Şuan lisans eğitimine bölümüm hem EA puanı hem de özel yetenek ile alıyor.Genel şartlara baktığımızda özel yetenek ile alan bölümlere başvuranların herhangi bir puan türünü kullanabileceği maddesi var.Bu durumda ben istediğim en yüksek puanı kullanabilir miyim? Sevgilerimle..

 314. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @gulay a
  Atanacağınız üni.ye sorunuz.

 315. gulay a Diyor ki:

  üniversitenin öyp koordinatörlüğüne kadar aradım ancak kimsenin bilgisi yok çok ilginç bir durum ünv bunu bilmemesi.Öyp çağrı merkezini aradım orası başvurabilirsiniz dedi ama günümüz şartlarında neye güveneceğimizi pek kestiremez olduk. Teşekkür ederim.

 316. Goker Ekin Diyor ki:

  Merhaba,

  Ben Bilgisayar Mühendisliği lisans mezunuyum (SAY) ve Yönetim Bilişim Sistemleri kadrolarına (EA) başvurmayı düşünüyorum. Hangi ALES puanımı kullanmam gerekiyor?

 317. kartal 1990 Diyor ki:

  merhaba ben ilköğretim matematik mezunuyum öyp den ölçme ve değerlendirme tercihi için hangi ales puanımı kullanmalıyım. teşekkürler.

 318. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @kartal 1990
  SAY puanınızı kullanacaksınız.

 319. savaş gayaker Diyor ki:

  hocam muhtemelen bu soruyla çok karşılaşmışsınızdır şöyle bi göz gezdirdim o kadar yoruö var ki arasından çekip bulamadım.size zahmet bir kez daha cevaplarsanız sevinirim. ben istatistik mezunuyum ve ales say ile hesaplanan öyp puanım 90.17 . eğer ales ea yı kullanırsam 89.93 oluyo. şimdi bu sene (2013) kadrolarında gazi ekonometri var. ve istatistik lisans mezunuda başvurabilir diyo.ben hangi puanımı kullanmalıyım.ben sayısal çıkışlıyım ama başvurduğum yer mi önemli?

 320. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @savaş gayaker
  Başvurduğunuz bölüm önemli olduğu için EA kullanacaksınız ne yazık ki.

 321. evrim akalıb Diyor ki:

  merhaba.öyp başvurusu için lisans puanımızın en az kaç olması gerekiyor?

 322. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @evrim akalıb
  Baraj yok mezun olmanız yeter.

 323. evrim akalın Diyor ki:

  lisans diploma notum düşük ve öyp puanımda sıkıntı yaşıyorum.yüksek lisans diploma notumuzu saydırabiliyor muyuz

 324. ekin özer Diyor ki:

  Merhaba;

  Mühendislik mezunuyum ancak İletişim Bilimlerinde yüksek lisans yapıyorum. Bu iki bölümün ales puan türleri farklı olduğu için ÖYP başvurularımda ikisinden birini tercih etmek zorunda mı kalacağım? (Sisteme sadece 1 ales puan türü girilebildiği için) Herhangi birinin tercih limiti 10 olduğuna göre, bunu benim de kullanabiliyor olmam gerekmez mi? Bu sorunun çözümü için nereye başvurmalıyım?

  Teşekürler.

 325. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ekin özer
  Evet ne yazık ki bir ALES puanınızı seçebileceksiniz. Bu sorunu yıllardır çözemediler ÇAP mezunlarına bile birini seçtiriyorlar. Konu ile ilgili saban.calis@yok.gov.tr adresine mail atınız kendisi en üst yetkilidir.

 326. BAHAR KOÇ Diyor ki:

  Merhaba, ben bıyolojı lisans mezunuyum.veterenerlık-mıkrobiyolojı anabılım dalına açılan kadrolara basvurmayı duşunuyorum.hangı ales puanını kullanmalıyım?

 327. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @BAHAR KOÇ
  Sayısal puanınızı kullanacaksınız.

 328. heval Diyor ki:

  merhaba, ingilizce öğretmenliği bölümü mezunuyum. ingiliz dili ve edebiyatı kadrolarına başvurmam mümkün mü, yardımcı olursanız sevinirim. tesekkurler.

 329. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @heval
  Eğer özel şartlarda yazmıyorsa başvuramazsınız.

 330. sınıf öğretmeni Diyor ki:

  merhaba, ben sınıf öğretmenliği mezunuyum (EA) fakat ales sözel puan ile öyp’ye başvurmak istiyorum bu mümkün mü ?

 331. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @sınıf öğretmeni
  Mümkün değildir SÖZ puanı ile ilgili hiç bir alana başvuramazsınız.

 332. gökçe çıkrıkcı Diyor ki:

  Merhaba,
  ÖYP tercih yaparken istek sırasına göre mi sıralamalıyım yoksa tahmini olarak puanı yüksek olandan mı başlamalıyım tercih sırama? yani benimle aynı puanı almış ve o ilk tercihine yazmış ben 2.tercihime yazmışsam ilk tercihe yazan kişi mi atanır?

 333. emine orta Diyor ki:

  mrb ben basvuru icin oypye uye olup egitim ve sinav bilgilerimizi ekledikyem sonra cikan ilan ekle sayfasindan tercihlerimi yaptim ve kaydettim basvuruu islemim tamamlanmisimdir yada baska bisey varmi yapmam gerken cunku herhangi bir islemnz tamamlandi gibi bir uyari gelmedi de nasil oluyor acaba tessekkrler

 334. zafer ertürk Diyor ki:

  ben fen edebiyat fakültesi matematik bölümü mezunuyum öyp de eğitim fakültesi öçlme ve değerlendirme bölümünede başvurdum matematik sayısal alan bende öyp tercihlerinde matematik bölümlerini tercih etmek için mecburen ales sayısal puanını girdim ama öçlme ve değerlendirmeyi kazandım bir sorun olur mu

 335. Gurcan Bezde Diyor ki:

  Hocam Merhaba,

  İşletme mezunuyum ve ilgilendiğim universitenin alım sartlarında ales puan ıcın sadece 70 yazıyor ne EA ne SAY Ne de Soz puanından bahsetmıyor.Bu herhangı bır bolumden 70 ve uzerı almamı yeterli kılacakmı ya da ıllakı bu alanlardan bırını mı isteyecekler.

 336. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Gurcan Bezde
  Eşit Ağırlık’tan en az 70 almalısınız.

 337. metin çalış Diyor ki:

  eşit ağırlık mezunuyum şartlar sağlandığı taktirde sözel puanla alım yapan yere sözel puanımı kullanıp atanabilirmiyim? teşekkürler.

 338. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @metin çalış
  Örnek verir misiniz? Şartlar bu duruma göre pek uygun olmaz çünkü.

 339. metin çalış Diyor ki:

  turizm işletmeciliği mezunuyum ama turizm rehberliğine başvuracağım şartlarda turizm fakültesi mezunu olmak diyo yani tutuyo ama turizm rehberliği sözel bölüm ben eşit ağırlık bölümden mezun olup sözelden bir bölüme atanabilrmiyim

 340. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @metin çalış
  Evet bu örneğinize göre Sözel bölümden atanabilirsiniz ve atanacağınız program Sözel ile aldığı için Sözel puanınızı kullanabilirsiniz.

 341. metin çalış Diyor ki:

  teşekkür ederim cevabınız için .

 342. zeynep Diyor ki:

  mrb.ben sosyoloji lisans programına ea puanımla yerlestım.yuksek lısansımada ılahıyat felsefe ve dın bılımlerı abd sozel puanımla gırmıstım.oyp de felsefe ve dın bılımleri ana bılım dalında sozel mı ea puan turumu mu kullan malıydım

 343. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ zeynep
  İlahiyat bölümü SÖZ ile aldığı için EA puanınız kabul edilmez ve atamanız yapılmaz.

 344. zeynep Diyor ki:

  afedersınız ben ea puanımla yerlestım fakat suan oyp de sorun olurmu ilişigimi kesermı

 345. Yasemin uysal Diyor ki:

  2010 kpds dil puanimi 2013 de oyp basvurusu icin kullanabilirmiyim

 346. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Yasemin uysal
  Evet kullanabilirsiniz.

 347. öznur aslan Diyor ki:

  1—hocam ben coğrafya öğretmenliği bölümü mezunuyum. ilanlarda şöyle yazıyor çoğrafya bölümü mezunu olmak..şimdi ben eğitim fakültesi mezunuyum ben bu coğrafya mezunu olmak denilen kadroya başvurabilir miyim?

  2-Bazılarında da şöyle bir şey var coğrafya bölümü mezunu olmak ve ya coğrafya bölümünde yüksek lisans yapmış olmak. ben coğrafya öğretmenliği mezunuyum ama coğrafya bölümünde yüksek lisans yaptım buna başvurabilirmiyim…teşekkürler..emekleriniz için..

 348. halil aslan Diyor ki:

  ben 2005 pdr mezunuyum. biz üniversiteye söz. puanıyla girdik. su an pdr ea puanıyla öğenci alıyor. ben şimdi öyp tercihi yaparken ea mı söz puanıyla mı tercih yapcam

 349. hll Diyor ki:

  merhaba ben sınıf öğrt. mezunuyum. su an zihin eng. de yüksek lisans öğrencisiyim..zihin eng..yüksel lisans yapıyor şartı olan kadrolara başvuracağım..burda sözel alesi kullanmam gerektiği söyleniyor..yök ü arayınca mezun olduğunuz lisansa girerken olan puan türünü göstereceksiniz dediler..başka kişilere de söylemişler..acaba kazandığın uniye mi sormammız gerekiyor kabul edip etmeyeceklerini??

 350. cagatayugur Diyor ki:

  Merhaba Tıp fakültesi mezunları için yönetmelik nasıl? yani hangi tercihler bizim yazabileceğimiz alanda?
  Veterinerlik fak? Eczacılık fak? Sağlık Bilimleri? Hemşirelik vb alanlardatercih yapabiliyormuyuz?

 351. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @cagatayugur
  Tıp fakültesi mezunları için bu dönem kadro açılmadı ne yazık ki ilanda tıp fakültesi mezunu olmak yazar normalde.

 352. metin çalış Diyor ki:

  bu öyp ales puan türü kafamı karıştırıyor. ea mezunu biri sözel bölümden atanabilirmi? (örneğin: turizm işletmeciliği eşit ağırlıkla alıyo gastronomi sözel ben turizm işletmecliğinde mezun olup yani ea mezunu gastronomi yani sözel puanımı kullanıp sözelden atanabilirmiyim) ilanta 2 si içinde şart turizm fakültesi mezunu olmak şartı var yani tutuyo tek sorun ales puan türü cevap için teşekkürler

 353. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @metin çalış
  Bu durumda mezun olduğunuz öblümün hiç bir etkisi kalmıyor lınacak bölüm Sözel ise sözel puanla başvurulur.

 354. metin çalış Diyor ki:

  yani başvuru yapablirim sorun olmaz?

 355. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @metin çalış
  Evet başvurabilirsiniz, yazıda da dediğimiz gibi “Atama yapılacak programın lisans eğitimine hangi alanda öğrenci alınıyorsa o alanda en az ALES 70 puan almaları gerekmektedir.”

 356. özge yılmaz Diyor ki:

  Eğitim Bilimleri Bölümüne (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık anabilim dalı hariç) yapılan başvurularda, adayların lisans öğreniminde mezun oldukları alandan en az ALES 70 puan almaları gerekmektedir denıyor pekı pdr mezunları ales sözel mi ales ea mı kullanacak

 357. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @özge yılmaz
  PRD mezunları EA kullanıyor.

 358. metin çalış Diyor ki:

  yök e sorularımızı gönderebileceğimiz mail adresi varmı?

 359. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @metin çalış
  444 8 965 arayabilirsiniz sadece.

 360. öznur aslan Diyor ki:

  hocam bu sorunun cevabını bilen var mı acaba….
  1—hocam ben coğrafya öğretmenliği bölümü mezunuyum. ilanlarda şöyle yazıyor çoğrafya bölümü mezunu olmak..şimdi ben eğitim fakültesi mezunuyum ben bu coğrafya mezunu olmak denilen kadroya başvurabilir miyim?

  2-Bazılarında da şöyle bir şey var coğrafya bölümü mezunu olmak ve ya coğrafya bölümünde yüksek lisans yapmış olmak. ben coğrafya öğretmenliği mezunuyum ama coğrafya bölümünde yüksek lisans yaptım buna başvurabilirmiyim…teşekkürler..emekleriniz için..

 361. çağlar sarıdede Diyor ki:

  rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü için hangi puan türü kullanılıyor bilen varmı acaba

 362. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @çağlar sarıdede
  ALES EA kullanacaksınız.

 363. nur ak Diyor ki:

  merhaba,
  biyoloji lisans mezunuyum. ilahiyat bölümünde yükseklisans yaptım. şimdi de doktoraya başladım. öyp kadrosu için ilanda benim yükseklisans yaptığım anabilim dalında y.lisans yapmış olmak şartı var (ilahiyat lisans mezunu olmayı istemiyor)ben bu ilana sözel ales puanımla başvurdum. ancak lisansım sayısal bir alan ve haliyle ales sayısalım daha yüksek. ales sayısal puanımla başvurabilirmiyim?

 364. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @nur ak
  Hayır yazımızda da dediğimiz gibi, alınacak program önemli sizin bitirdiğinzi değil. SÖZEL ALES ile başvurmanız lazım.

 365. Gökhan Diyor ki:

  Puan hesaplamada bir yanlışlık var galiba, 200 puan alsanda çok az ortalama veriyor gibi.

 366. Ender Diyor ki:

  Sayın editör, 363 numaralı soruda Sayın nur ak’ın sorduğu soruya verdiğiniz yanıtın dayanağı nedir? Saygısızlık olarak anlaşılmasın, merak ettiğimden soruyorum. Çünkü, ben de Sayın nur ak ile aynı durumdayım ve bunu YÖK çağrı merkezine (4448965) sorduğumda, şu anda yüksek lisans yaptığım ana bilim dalına hangi ALES puan türüyle kabul edildiysem, o puan türüyle ÖYP tercihi yapabileceğim söylendi.
  (NOT: Mühendislik mezunuyum. Şu anda tefsir abd’nda yüksek lisans yapıyorum. SAY-EA-SÖZ puanlarının üçüyle de alım yapıyorlardı. Ben SAY puanı ile girdim.)

 367. gizem Diyor ki:

  Merhaba, ben 2009’da böte’ye sayısal-1 puanı ile yerleşmiştim, ancak şu an değişen puan türleriyle birlikte yükseklisans başvurularında üniversiteler ales EA puanına göre alım yapmışlar. Şu an ÖYP’de Alesin hangi puan türünü kullanmam gerekiyor?

 368. mehmet çalış Diyor ki:

  Alanlarındaki puan türünden yüz üzerinden yetmiş puan (70) alanlar sınavda başarılı sayılırlar. araştırma görevlisi genel şartlarda yazıyor. bu öyp yide kapsıyomu. yani biz alan dışı tercih yapamıyomuyuz ?

 369. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @mehmet çalış
  ÖUYP’de alan dışı tercih yapılmaz.

 370. zeynel dündar Diyor ki:

  Sayın editör,
  ”Özel yetenek sınavı ve yabancı dil puanı ile öğrenci alınan alanlara başvurularda herhangi bir puan türünden en az ALES 70 puan almaları gerekmektedir.”
  bu yazının kaynağına ulaşmam gerekiyor kısa sürede lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim. yazıyı kullanarak bir başvuruda bulunacağım. url gönderseniz de olur kaynağını belirtseniz de….

 371. akademikpersonel.org Diyor ki:

  zeynel dündar
  Kaynak şu: http://www.yok.gov.tr/documents/10279/34561/ogretim_uyesi_yetistirme_programina_iliskin/bd3c88a7-a76f-4741-9d79-2373e30ce381

  Açıklama da şudur: Özel yetenek sınavı ve yabancı dil puanı ile öğrenci alınan alanlara başvurularda herhangi bir puan türünden en az 70 almaları gerekmektedir.

 372. Gülçin ÇELİK Diyor ki:

  Merhaba, Ekim ÖYP atamalarında Atatürk Üniversitesi İç Mimarlık bölümüne yerleştirildim.Lisansa özel yetenek sınavı ile girdiğim için sözel puanımı kullandım. Fakat okul ales puan türünün sayısal olması gerektiğini bundan dolayıda atamanın yapılmadığını söylüyor.Atatürk Üniversitesinde İç mimarlık Bölümüme şu anda öğrenci alınmamaktadır. Bazı üniversitelerde İç Mimarlık bölümüne öğrencilerin bir kısmı yetenek sınavı ile bir kısmı da üniversite sınavı ile yerleştirilmektedir.Bu durumda ”Özel yetenek sınavı ve yabancı dil puanı ile öğrenci alınan alanlara başvurularda herhangi bir puan türünden en az ALES 70 puan almaları gerekmektedir” den yola çıkarak ales sözel puanı kullanılamaz mı?

 373. müge Diyor ki:

  benim alanım fransızca ben eğitim alanında eğitim yönetimi teftiş planlama yapmak istiyorum benim alesden eşit ağırlık puanım 59 bu alan hangi puan türüne göre alıyor.sözel puanım 81 ben başvuru yapamıyormuyum birde bütün ilanlarda şu alanda yüksek lisans yapıyor olmaK YAZIYOR o zaman şartları sağlamadığım için başvuru yapamıyormuyum

 374. ekrem dağci Diyor ki:

  merhaba,ben sınıf öğretmenliği mezunuyum,eğitim bilimleri ana bilim dalında yüksek lisan yapıyorum.Doktora için PDR2ye başvurabiliyormuyum.ilgili alanda yüksek lisan yapıyor olmak bölüm bazında ilanlarda bölüm,anabilim dalı bazındaki ilanlarda anabilim alınır diyor. pdr nin bölümü ile benim bölümüm aynı anabilim dalları farklı

 375. Ahmet Gelir Diyor ki:

  Merhabalar,lisans matematik mezunuyum ve Sosyoloji bölümünde yüksek lisans yapıyorum. Anadolu üniversitesi Sosyoloji bölümü genel sosyoloji ve metodoloji anabilim dalında kadro açmış. İlgili alanda yüksek lisans yapıyor olmak şartını sağlamak için sosyoloji bölümünde yüksek lisans yapıyor olmam yeterli midir yoksa özel olarak genel sosyoloji ve metodoloji anabilim dalında mı yüksek lisans yapmam gerekir?

 376. metin acar Diyor ki:

  turizm rehberliği dil 1 ile lisansa öğrenci alıyor. buraya ea ales le başvuru yapabilirmiyim.

 377. bahar koç Diyor ki:

  merhaba.ben veterinerlik fakültesinde yüksek lisans yapıyorum.enstitü yüksek lisansa başvururken ales ea puanımı aldı.yani enstitü kayıtları bu şekilde.şimdi öyp de açılan veterinerlik fakültesi mikrobiyoloji kadrolarına ve biyoloji lisans mezunu alan kadrolara basvurmak istiyorum.hangi ales puanımı kullanmalıyım?

  ayrıca fakülteden aldıgımız çıkış belgelerinde hem 4’lük sistemde hem de 100’lük sistemde not ortalamam mevcut yine de yök e göre çevrimi mi almalıyım? ilginiz için şimdiden teşekkürler.

 378. KÜBRA k Diyor ki:

  2010 güz ales puanıda çıkıyo başvuruda, şimdi 2013 başvurularında ales 2010 güz kullanılabilecek mi?

 379. akademikpersonel.org Diyor ki:

  Hayır kesinlikle kullanılmayacak, kullanırsanız yerleştirmeniz yapılmaz.

 380. eylulf Diyor ki:

  Genel şartlarda açıkça belirtilmiş 2010 güz ales’in kullanılabileceği, nasıl bu kadar kesin bir dille yanlış yönlendirme yapabiliyorsunuz!!

  “Başkanlığımızca 18/12/2013-25/12/2013 tarihleri arasında yapılacak olan başvuru işlemlerinde, adaylar 2010 Güz ve sonrasında alınan ALES sonuçlarından birini kullanabileceklerdir”

 381. akademikpersonel.org Diyor ki:

  İlk gün kullanılmayacak denildi elimizde dokuman var, sonra biz de gerekli uyarıyı yaptık bilmeden böyle sert sert yazmayınız.

 382. sevgiyıldız Diyor ki:

  merhabalar,
  forumda okudum ama emin olamıyorum. ben ilk.mat mezunuyum. şuanda eğitimden (eytpe) yl yapıorum. öyp de sayısal alesimi mi tercih etmek zorundayım. sonuçta eğitim (eytpe) ea tan öğrenci alıyor. ea alesini kullanıp öyp de eğitim alanlarına yerleşen sayısal çıkışlı arkadaş yok mu örnek teşkil edecek (tabi yl yapıyor olarak). yök ün genel şartlarında boşluk var bu konuda yerleşirsek sorun çıkıyormu? dava açsak kazanabiliyor muyuz?

 383. enes demir Diyor ki:

  gazi sanat ve tasarım fakültesi geleneksel türk el sanatlarında yüksek lisans yapıyorum öyp de sanat ve tasarım fakülteleri ile güzel sanatlar fakültelerinden tercih yaptım ales sözelden alıyor değil mi oralar

 384. esra acar Diyor ki:

  ya çok aklım karıştı ben hemşirelik 4. sınıf öğrencisiyim mayıs alesine giricem nisandaki yds ye giricem. ama nasıl tercik yapıcam anlamadığım durum ana bilim dalı mı tercih edicem örn:psikiyatri hemşireliği yada hemşirelik diye mi tercih yapıcam lütfen yardım edin

 385. büşra Diyor ki:

  merhabalar. biyoloji bölümündeyim öyp ile hangi alanlarda atanabilirim yada biyolojıden atama yok mu çok inceledim ama görememdim

 386. akademikpersonel.org Diyor ki:

  Ne yazık ki biyolojiden atama sayısı çok az.

 387. büşra Diyor ki:

  peki başka hangi alanları seçebilirim ya da böyle bir hakkım var mı?

 388. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ büşra
  Ne yazık ki sadece kendi bölümünüzden veya ilanda izin verilen bölümlerden yapabilirsiniz.

 389. büşra Diyor ki:

  ilanlar tercih dönemi mi açıklanıyor nerden erişebilirim bilgiler için teşekkürler

 390. esra Diyor ki:

  merhaba işletme lisans mezunuyum ve pazarlama bölümünde yüksek lisans yapıyorum. seneye tezimi yazıcam şimdiden öyp ye başvuru yapabilir miyim? yoksa tezimi bitirmem mi gerekiyor? ayrıca başvurumu yüksek lisansta bitirdiğim bölümle mi yapmam gerekiyor yoksa lisans bölümü ile mi? şimdiden teşekürler.

 391. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ esra
  Temmuz 2014’de başvuru yapabilirsiniz. Tezinizi bitirmeden de başvurabilirsiniz, lisans mezuniyetiniz veya devam eden yüksek lisansınızla ilgili ilan çıkarsa ikisine birden de başvurursunuz.

 392. metin saydam Diyor ki:

  Oyp de alan disi tercih yapabilirmiyiz.sartlar saglandigi taktirte ea mezunu sozel alesi kullanip sozel bolumlere basvuru yapabilirmi.

 393. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @metin saydam
  Hayır yapamazsınız.

 394. Elif Diyor ki:

  Fransızca öğretmenliği son sınıf öğrencisiyim öypye eğitim bilimlerinden başvurmak istiyorum ama matematik yapmak zorundamıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

 395. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Elif
  Evet tabiki yapmalısınız. Söz1-Söz2 ve Say1 çözeceksiniz yoksa düşük puan alırsınız.

 396. Ali Diyor ki:

  Alese başvuru yaparken sınava giriş nedeni diye biryer var. Orda akademik personel olarak işaretledim ve aldığım puanla öyp ye yerleşemediğimi farzedelim. Bu durumda benim aleste aldığım puanı herhangi bi üniversiteye yüksek lisans için başvuruda kullanabilir miyim. Yoksa aldığım puan sadece öyp için mi geçerli olur.

 397. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Ali
  Hayır hiç bir önemi yok sadece anket sorusu o.

 398. Ali Diyor ki:

  Bide başvuru kılavuzunda dilerseniz bütün soruları çözebilirsiniz diyor. Bütün soruları çözdüğümüzde ek puan alır mıyız.

 399. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Ali
  Bütün soruları çözerseniz tüm alanlardan puanınız hesaplanır ama hepsiniz çözmenize gerek yok zaten vaktiniz yetmez kendi alanınıza göre olan ve işinize yarayacak bölümleri çözünüz.

 400. Ali Diyor ki:

  Sorularıma verdiğiniz cevaplardan dolayı teşekkür ederim..

 401. akademikpersonel.org Diyor ki:

  Başarılar dileriz.

 402. metin saydam Diyor ki:

  Bana alan disi tercih yapamassin dediniz yukarda atama yapilacak lisans programi hangi alansa o puan turu gecerli diyo buna nefiyosunuz?

 403. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @metin saydam
  Dediğinizin alan dışı tercihle bir ilgisi bulunmamaktadır, o sadece hangi ALES puanınızı kullanacağınız hakkında fikir veren bir cümledir. Ve evet ÖYP’de alan dışı tercih yapılmamaktadır.

 404. amehsa Diyor ki:

  hocam ben ilköğretim mateasmtik öğretmenliği mezunuyum. Ales’ten Eşit ağırlık mı yoksa Sayısal puan türüne mi ihtiyacım var başvuru yapabilmek için?

 405. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ amehsa
  Sayısal puanınızı kullanacaksınız.

 406. Savaş Diyor ki:

  Hocam ben hemşirelik bölümü mezunuyum. Sadece hemşirelik bölümünden mi tercih yapabiliyorum yoksa başka alternatiflerim de var mı bunu öğrenmek istiyorum şimdiden teşekkürler

 407. Murat AKTAN Diyor ki:

  @Savaş
  Evet alternatifleriniz var..Bunu anlamak için ise ÖYP ilanlarını takip etmek gerekiyor..
  Örn: Bilgisayar mühendisliği alanında bir yüksek lisans, matematik bölümü mezunları da başvurabiliyor..Sizin branşınızda da bu şekilde paralel branş tercihleri yapılabilir.

 408. metin saydam Diyor ki:

  ben anlatamadım tekrar soruyorum benim başvuracagım bölümün ilanı genel açılıyo yani şartlarım tutuyo, ama ben ea mezunuyum başvuracagım bölüm sözel diyorumki sözel puanımı kullanıp sözelle örenci alan bir bölüme başvuru yapabilirmiyim diger şartlar tamam .

 409. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @metin saydam
  Gelen ilan açılan bölümünüzün adını öğrenebilir miyiz? Teşekkürler.

 410. yemek Diyor ki:

  70 puanı yakalamak çokta zor değil üzerinde puanlar almak için biraz çalışmak yeterli olacaktır.

 411. metin çalış Diyor ki:

  ben turzm işletmeceiliği mezunuyum gastronomi terci edecem şimdi ilanda diyoki turizm fakültesi mezun olmak bu tamam.ama merak ettiyım ben ea mezunuyum ama gastronomi sözel ben bu bölüme sözel puanımı kullanarak başvurursam bana sen lisansta ea mezunusun atamıyoruz derlermi yani atanabilirmiyim.sorum bu teşekkür ederim…

 412. akademikpersonel.org Diyor ki:

  Merhaba, atanılacak programın lisans eğitimi Sözel olduğu için zaten siz de Sözel puanınız ile başvuru yapacaksınız ve atamanız olacak hayır atamıyoruz diyemezler kural bu zaten 🙂

 413. Ayfer Diyor ki:

  Merhaba Hocam; ben fen-edebiyat fakültesi edebiyat bölümü mezunuyum ales puanım 78 diploma notumda 2.60 civarı öyp ya da yüksek lisans yapmak için yeterli midir yardımcı olursanız sevinirim.

 414. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Ayfer
  Yükseklisans için yeterli olabilir onda bir de mülakat yapılır ancak ÖYP atamaları için düşük bir puan ne yazık ki..

 415. metin çalış Diyor ki:

  çok teşekkürler hocam

 416. osman turer Diyor ki:

  Merhaba hocam sosyal bilgiler mezunuyum ales sözel puanım 83. not ortalamam 2.70. kendi bölümüm dışında eğitim bilimlerine sözel puanımla başvurabiliyor muyum? ayrıca sizce bu puanla öyp yapabilme şansım nedir? şimdiden teşekkürler.

 417. Murat AKTAN Diyor ki:

  @osman turer
  Kendi bölümünüz dışındaki eğitim bilimlerine başvurabilirsiniz. Bu fakültenin nasıl ilana çıkmasıyla ilgili.
  Not ortalamanız biraz daha yüksek olsaydı şansınız artardı, ayrıca bir de tabiki dil puanı.

  ÖYP’de de rekabet var artık..

 418. osman turer Diyor ki:

  ayrıca ilköğretim kadrosuna bütün eğitim fakültesi mezunları başvurabiliyor mu ? yoksa sadece belli bölüm öğrencileri için mi geçerli örn: ilköğretim matematik öğretmenliği gibi

 419. ahmet alkan Diyor ki:

  merhaba bilgisiyar mühendisliği (SAYISAL) yönetim bilişime başvurcam (EA) hangi alesi kullanmam gerekir teşekkürler

 420. akademikpersonel.org Diyor ki:

  Başvuracağınız anabilim dalına ait bölüm önemlidir, Sayısal kullanacaksınız.

 421. SERKAN Diyor ki:

  ben beden egitimi okuyorum 2.sınıftayım alesden 80 aldım sozel puan acaba bu sene aldıgım puan geçerli olur mu ales birde bizim bölüm sözelden mi kabul edıyor yardımcı olursanız sevinirim

 422. Murat AKTAN Diyor ki:

  @SERKAN
  Beden eğitimine özel yetenekle girildiği için herhangi bir Ales puanınız kabul ediliyor…O bakımdan en yüksek olan puanınızı kullanabilirsiniz…

 423. Anıl Diyor ki:

  Merhabalar, YÖK’ün yayımladığı usül ve esaslarda ALES için 70 taban sınırı konulmamış. Link: http://www.yok.gov.tr/web/oyp/usul-ve-esaslar .. YÖK’ün bu konu ile ilgili maddelerine hangi linkten ulaşabilirim.

 424. akademikpersonel.org Diyor ki:

  Tüm akademik kadrolarda ALES 70 sınırı vardır dolayısı ile ÖYP’de de vardır BURADAN bakabilirsiniz ÖYP’de o linkteki yönetmeliğe başlıdır.

 425. ezgi Diyor ki:

  şuan devlet okulunda kadrolu matematik öğretmeniyim. öyp ile üniversiteye başvurmak istiyorum ama sadece eğitim bilimlerinden bir bölümemi başvurmam gerekli? sosyoloji gibi sözel bölümlerede başvuru yapabiliyor muyum?

 426. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ ezgi
  Mezun olduğunuz alanda veya eğitim bilimleri alanına başvuru yapabilirsiniz. Sosyoloji zaten Eşit Ağırlıktır ancak başvuru yapamazsınız.

 427. melik Diyor ki:

  merhaba ben bu sene mezun oldum ve ales ede girdim 74 aldım araştırma görevlisi olmak istiyorum ama başvurların ne zaman yapılacağını,prosedürün ne olduğu hakkında bir bilgim yok yardımcı olurmusunuz

 428. dilan Diyor ki:

  merhabalar. ben eğitim fakültesi son sınıf öğrencisiyim. ÖYP ile atanmak için neler yapmam gerekiyor acaba? hangi sınavlara girmem gerekiyor? şartlar nelerdir acaba? Ales gerekiyormuş sanırım. Bununla ilgili daha kapsamlı bilgi verebilir misiniz? Ya da bunu öğrenebileceğim bir web adresi? teşekkürler

 429. musa Diyor ki:

  merabalr TÜRK DİLİ VE EDEBİYAT ÖĞRENCİSİYİM ALES 80 YDS 63 ORTALAMA 3,05 ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ İÇİN YETERLİ Mİ NEYE GÖRE DEĞİŞİR BİLGİLENDİRİR MİSİNİZ LÜTFN

 430. Erhan Diyor ki:

  Merhabalar,

  İngilizce Öğretmenliği mezunuyum. ÖYP ile Ölçme ve Değerlendirme yüksek lisans programına başvurmak istiyorum. ALES SÖZEL çözüyorum, ama Ölçme ve Değerlendirme ALES EA istiyor galiba (?). Bu durumda ben Sözel puanımı mı kullanacağım yoksa EA puanımı mı ?

 431. Zeynel Diyor ki:

  Selamlar, ben öyp’de sosyal hizmet programına başvurmak istiyorum. Bu bölüm örgün eğitim lisans ve önlisansta eşit ağırlıklı puan türüyle öğrenci alıyor. Ancak Anadolu ve Atatürk Üniversitelerinin açıköğretim programlarında lisans ve önlisansta “herhangi bir puan türü”nden öğrenci alıyor. (Atatürk Üniversitesi’nin lisans programı 2000 kişi ile sınırlı ve staj mecburiyetleri var) Örgün ya da açıköğretim mezunları arasında da bir fark yok. Bu durumda Sosyal hizmet programına başvuru için ALES’ten EA’nın yanında Sözel puan türüyle de başvuru yapabilir miyim? (Sözel puanım çok daha yüksek olduğundan bunu avantajıma kullanmak istiyorum) Hizmet ve yardımlarınız için teşekkür ederim.

 432. Pharmd Diyor ki:

  Eczacılık fakültelerinin anabilim dallarında açılan öypye başvurmak için hangi ales puan türünü kullanmalıyım? Farklı anabilim dalları eşit ağırlık ya da sayısal yazmış ancak öyp başvurusunda hangisini yazmalıyım bulamadom, yardımcı olursanız sevinirim.

 433. Beyzade Diyor ki:

  Merhaba. Ben lisede sayısal çıkışlıyım ayrıca 2013 işletme mezunuyum. Öyp başvurmak istiyorum ancak Açıkcası çok bir fikrim yok. Hangi bölümlere başvurabilirim? Ales’de hangi bölümleri çözmem gerekiyor? Dil sınavına girmem şartmı ve KPDS ile YDS ayrımı nedir? Bölümüm dışında farklı bölümler içinde ÖYP başvurusu yapabilirmiyim? Tezsiz yüksek lisans nedir ne değildir ales gerekiyormu onun için de ? .. Aklım çok karışık net bir bilgi alamıyorum yardımcı olursanız çok memnun olurum. Çok teşekkürler..

 434. zülal Diyor ki:

  öyp başvurmak için illa 70 mi almış olmam gerekiyor 65 aldım alesten başvuru yapamıyormuyum eğer yapamıyorsam birdahaki ales ne zaman ondan 70 alırsam birdahaki öyp tercihini aralıktamı yapabiliyorum ? bilen açıklayabilirmi lütfen

 435. ÖYP Danışmanı Diyor ki:

  @zülal
  Bir sonraki Ales 23 Kasım 2014 olacak..Ales 70 olmadan başvuramıyorsunuz. Kasım ayında Ales skorunu alıp Aralık alımlarına başvuracaksınız

 436. Nilay Diyor ki:

  Merhaba. Ben 2003 mezunuyum. Sinif ogretmenliginden oyp ye basvurmak istiyorm. Ben unv.ye girdigimde bolumum ea ve sozelden ogrenci aliyordu. Simdi ben hangi alandan basvurabilirim?

 437. yengeç Diyor ki:

  merhabalar hemşirelikte öyp ye başvuru yapmnak için hangi lisans puanımı kullanmam gerekiyor.bir de transkriptimizde hem üniversite mezuniyet notu hem de yök mezuniyet notu yazıyor.tercih yaparken hangisini kullanmalıyım. bir de öyp için yöksis e üye olamıyorum ? şimdiden teşekkkürler

 438. esra Diyor ki:

  moda tasarım bölümümezunuyum. bu bölüm için bazı üniversiteler hem özel yetenek sınavı ile bazı üniversiteler de eşit ağırlık puanı ile alım yapıyor. bu durum da ales puanı ile ilgili nasıl bir yol izlemem gerekli?

 439. Enes Abanoz Diyor ki:

  @esra
  ÖYP’de özel yetenek sınavı olmadığından ALES puanınız dikkate alınır ve atamanız yapılır.

 440. ahmet kara Diyor ki:

  merhabalar ben matematik lisans mezunuyum ve öyp den hem ekonometri hem de matematik tercihi yapmayı düşünüyorum fakat ekonometri içi ales-ea puanı matematik için ise ales-say puanı geçerli ve öyp tercihini yaparken tek bir puan türünü kullanmak zorundayız. Burada kafama takılan soru diyelim ki ben öyp tercihi yaparken ales-say puanımı kullandım ve ekonometri geldi ki ales-ea puanım daha düşük. Bu durumda belgelerimi daha sonra ibraz ederken ortaya çıkan bu uyumsuzluk yanlış beyanda bulunma veya yanlış tercih gibi bir sorun oluşturur mu? Çünkü böyle bir sorun da bir sonraki öyp de belkide başvuru yapamayacağım. Bu konuda yardımcı olabilirseniz mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler..

 441. Enes Abanoz Diyor ki:

  @ahmet kara
  Sistem tek bir ales puanı kabül ettiği için, tek bir bölüm için işlem yapabilir diğeri için işlem yapmanız sakınca doğurur.

 442. EFNAN Diyor ki:

  Merhaba arkadaşlar,
  Ben kendi alanlarımla ilgili bir konuda size danışmak istiyorum. Ben önlisans Turist rehberliği mezunuyum. Bu yılda Fransız Dili ve Edebiyatı lisans bitirdim. Ales puanım 70, Yds 2008 77 bu yıl ise 65 İngilizce olarak. Ben turizm bölümlerinde öğretim görevlisi olarak yer almak istiyorum o sırada da yüksek lisans ve doktora ile ilerlemek istiyorum. Öyp için klavuzu inceledim fakat şartlara göre başvuru yapamıyorum. Bu plan ile başka nasıl bu alanda kariyer yapabilirim ?Nereden başlayabilirim ? Bu konuda bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. Teşekkür ederim.

 443. Enes Abanoz Diyor ki:

  @EFNAN
  Önlisans mezunu olarak turizm bölümleri ile ilgili ilanlara başvuramazsınız. Bunu yapabilmek için lisans tamamlama (DGS) yapabilir, açık öğretim varsa buradan yapailirsiniz, zaman kaybetmek istemiyorsanız Fransız Dili ve Edebiyatı’ndan başvuru yapabilirsiniz.

 444. reyyan Diyor ki:

  Ben bolu matematik mezunuyum eğitim dili yüzde yüz ingilizceydi dil sınavına girmedim. Puan hesaplarken dil puanı bölümüne ne yazmam gerekli? Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim

 445. Enes Abanoz Diyor ki:

  @reyyan
  Eğitim dilinin ingilizce olması, dil sınav sonucu yerine kullanılamaz.

 446. Harun Diyor ki:

  Ben lisansa sayısal bolum okudum ama oyp başvurularında lisansdan eşit ağırlık puan türünde öğrenci alan bir yerde başvuru kabul ediyor ama ben sayısal ales puanımlamı başvurcam eşit ağırlıkmı ?

 447. Enes Abanoz Diyor ki:

  @Harun
  Buradan detaylı bilgi alabilirsiniz.
  http://www.oyp.com.tr/oyp-ye-basvuru-yaparken-hangi-ales-puanimi-kullanmaliyim.html

 448. ahmet kara Diyor ki:

  @enes abanoz. İyi günler enes bey öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim burada bir sorum daha olacak. Madem iki farklı bölüm tercihi sorun olacak o halde ben ekonometriyi seçip ondan tercih yapmaya karar verdim diyelim bu durumda mezun olduğum alan say. olmasına rağmen sisteme ales-ea puanımı mı girmek gerekir??

 449. Enes Abanoz Diyor ki:

  @ahmet kara
  Başvurduğunuz bölümün kabul ettiği ales puanını yazmalısınız.

 450. kilyoslu Diyor ki:

  Arkadaslar bir sorum vbar bana kafalari yedirdi ne olur biri cevap versin zira ne yok ne universite sorumu cevaplayamiyor.

  Mutercim tercumanlik bolumune OYP ile yerlestim.Bu yerlestirme sirasinda beni alacak olan universite Ales-sozel puani ile aldi.Su an mutercim tercumanlik yuksek lisansi icin tercihte bulunacagim.DEU`yu yazmak istiyorum ancak bu bolum normal lisansustu alirken Ales-EA puaniyla aliyo ben basvuru surecimde hangi ales puanimi sisteme girmeliyim.Atandigim puani mi yoksa Ales-EA puanini mi?

  Lutfen birisi cevap versin.Ne yok biliyo ne universite kafayi yiyecegim artik

 451. inci Diyor ki:

  Merhaba, öncelikle herkesin sorularına verdiğiniz cevaplar için sizi tebrik ederim. Ben aöf işletme mezunuyum. İklimlendirme teknikeriyim aynı zamanda ve mesleğimde 4,5 yıldır çalışıyorum. Önümüzdeki Ales sınavına gireceğim. ÖYP ile atanmak istiyorum. Önce atanıp sonra YL olursa, aynı bölümden yapmak gerekiyormuş. Ama önce YL tercihi yapacak olursam, İşletme bölümünden YL yapmak için çok seçenek var. Bu bölümleri tam olarak bilmiyorum. Benim için hangi alanda YL yapmak mantıklı olur??

 452. muhsin Diyor ki:

  mrb
  uluslararası ilişkiler yüksek lisans mezunuyum mezuniyet notumn4.00 ales puanım 82 yds puanım 61,25 doktora için öyp den atana bilir-miyim yoksa yüksek lisansım damı öyp den olmalıydı

 453. mahmut Diyor ki:

  ÖYP Başvurularında Sadece İngilizce Dili mi Geçerli?

 454. ÖYP Danışmanı Diyor ki:

  @mahmut
  Hayır diğer dillerde geçerlidir.

 455. Ali Ekber Diyor ki:

  En son kac yıl önceki yds sonucumuzu kullanabiliriz acaba? bir şarta tabi midir? Kaç yıl önceki yds sonucumuz geçerliliğini yitirmiş sayılır yani?

 456. ÖYP Danışmanı Diyor ki:

  @Ali Ekber
  YDS’den istediğiniz skoru aldığınızı düşünüyorsanız bu skoru her zaman kullanabilirsiniz. Zaman limiti bulunmamaktadır.

 457. hülya Diyor ki:

  mrb ben 4.sınıf öğrencisiym.Ales ten 74 aldım.sonbahar dönemde 85 alsam mezun olmamama ragmen Ales puanımı öyp başvurusu için kullanabilir miyim ?

 458. ALİ Diyor ki:

  Merhaba, ÖYP puanı hesaplanırken %65 ales, %25 lisans mezuniyet ort. %15 de yabancı dil diyor bunun yanında yabancı dil zorunluluğu yoktur diyor. yabancı dil puanımız yoksa %15 lik yabancı dil puanı ortalamaya katılmıyor mu yada diğerlerine mi dağıtılıyor yoksa yabancı dil puanı 0 (sıfır) olarak mı sayılıyor? Teşekkürler,

 459. akademikpersonel.org Diyor ki:

  Merhaba, dil puanınız olmadan başvuru yaptığınızda %15lik payı olan dil puanınız sıfır (0) puan olarak işleme alınıyor.

 460. gizem Diyor ki:

  öyp için alese gireceğim mühendisim. alesde sözel 2 çözmelimiyim _? çözsem getirisi ne olur_?

 461. mvd Diyor ki:

  liseden sayısal çıkışlıyım fakat aöf den sosyoloji mezunu olacağım..
  ALES’te hangi sorulardan sorumlu olacağım? (say-1, say-2, söz-1, söz-2) EAhangi soruları içeriyor bilgilendirirseniz sevinirim… şimdiden teşekkür ederim…

 462. Muhammet Diyor ki:

  ortalamam 2.67 (68.89) Ales ten 75 aldım dil puanı yok hesaplama robotu 62 ÖYP puanı diyor Ales im 100 olsa bile dil puanı olmadan ÖYP puanım 77 olacak ki bu da zor bir ihtimal yani bu durumda ÖYP den ümidimi kesmelimiyim. Puanlara baktım 80-90 aralığında cevabınızı bekliyorum. Teşekkür ederim.

 463. melek Diyor ki:

  dil puanı olmadan bir yere yerleşmemiz için alesten en az ortalama ne kadr puan almamız gerekir ve diploma notumuz en az kaç olmalı sizce

 464. zhr Tng Diyor ki:

  merhabalar, coğrafya bölümü kontenjanları ve alım yapan üniversiteler hangileri acaba, şimdiden çok teşekkürler.

 465. zhr Tng Diyor ki:

  merhaba, coğrafya bölümü kontenjanları ve alım yapan üniversiteler hangileri,ya da nerden öğrenebilirim acaba, şimdiden çok teşekkürler.

 466. tuğba Diyor ki:

  Merhaba ben 2 yıllık radyo tv mezunuyum şuanda üstüne açıköğretimden uluslararası ilişkiler bölümünü tamamlıyorum.hocalarımdan biri 2 yılıgın üzerine açıköğretimden herhangi bir bölüm oku yüksek lisansını 2 yıllık okudugun bölümle ilgili yap akademisyen olursun dedi.ben ise şuanda tereddüteyim bilgisi olan yazsın lütfen

 467. gizem Diyor ki:

  merhabalar, ben şu anda işletme yüksek lisans yapıyorum. 2015 öyp alımları için başvurmayı düşünüyorum. Yüksek lisansa hak kazandığım ales puanı mı geçerli olacak yoksa daha sonra aldığım daha yüksek ales puanımı kullanabilir miyim ?

 468. hümeyra Diyor ki:

  ben 2011 ales sonbahar sınavından 72 sözel puan aldım ama işletme mezunuyum bu yıl üniversiteye başvuru yapabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim

 469. esra Diyor ki:

  merhaba, farkli bolumlerden lisans ve yuksek lisans diplomam var. oyp’ye yuksek lisans yaptigim alandan basvurmam mumkun mu?

 470. esra Diyor ki:

  merhaba, lisans ve yuksek lisansim iki farkli bolumden. Yuksek lisans yaptigim bolumden oyp’ye basvurabilir miyim?

 471. gülsüm Diyor ki:

  yüksek isans yapmadan öyp ye başvurablir miyim

 472. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ gülsüm
  Evet lisans mezunu olarak ÖYP’ye başvuru yapabilirsiniz.

 473. zeynep Diyor ki:

  Merhabalar sosyoloji bölümü mezunuyum ALES2te sözel bölümden 87 aldım ancak eşit ağırlık çıkışlıyım bu puanımı ÖYP de kullanma şansım var mı?

 474. Fatih Diyor ki:

  Merhaba forumu takip ediyorum ama kafam karıştı öyp ile atanmak için sadece alesten 90 üzeri almam yeterli mi? Yoksa öyp puanına göre mi atanıyoruz yani %60ales,%25ortalama,%15yds

 475. sümeyra Diyor ki:

  Ben iktisat mezunuyum anadolu üniversitesinden. Ales’e hiç girmedim alese girip 70 veya üzeri alıp öyle mi öyp ye başvurmam gerek.Dil sınavına da ayrıca girmem gerekiyor mu? ylsy sınavı için demi öncesinde başka sınavlara girmem gerek?

 476. sümeyra Diyor ki:

  DİPLOMA NOTUN 2,50 VEYA ALTINDA ALINMIŞSA ÖYP YADA YLSY SINAVINA GİREMİYORMUYUZ.ALES TEN 70 VE ÜZERİ ALMAMIZ MI GEREKİYOR BU SINAVLARA GİRMEMİZ İÇİN

 477. kamil Diyor ki:

  int sayi = Convert.ToInt32(textBox1.Text);

 478. kamil Diyor ki:

  lisans eğitimimi alesin say puanı olan alandan tamamladım.ancak öyp kadroları arasında lisansını eşit ağırlıktan alan ama benim koşullarımı sağladığım bölümde var. başka kadrolarda ise kendi alanım olduğu için say puanı kullanabileceğim kadrolarda var. ea lık la alan bölümü nasıl tercih edebilirim.bu bölüme başvurursam kendi alanıma başvuramayacak mıyım? teşekkrüler..

 479. Gökhan Diyor ki:

  Yeni atanmış, 3 aylık öğretmenim. Adaylığım 1 senenin sonunda kaldırılacak. Öyp başvurusunu yapıpda kazanırsam eğer istifamı etmem gerekecek. Yoksa memurluğum dondurulacak mı? ve sadece ales puanım var. Yüksek lisans yapmış değilim. Sadece Ales puanıyla başvuru yapabilirmiyim?

 480. magdur Diyor ki:

  Ben 2012 ilkbahar alese girdim fakat sonuc belgemin ciktisini almamistim suan ulasamiyorum nasil bulucam bide toice puani dil icin gecerli mi yardimci olursaniz sevinirim..

 481. siriüs Diyor ki:

  Hocam,
  “Atama yapılacak programın lisans eğitimine hangi alanda öğrenci alınıyorsa o alanda 3 yıl geçerlilik süresi içinde ALES’den en az 70 puan almış olmak.”

  Peki, Atama yapılacak programın Lisans eğitimine ÇAP (Çiftanadal)yoluyla girmişse ve mezun olmuşsa hangi ALES puan türü kullanılacak?

 482. oguz Diyor ki:

  Iyi gunler ben oyp icin hem egitim programi ve ogretimi hem de ilkogretim matematik bolumune basvurcam Tercih islemlerinde EA mi yoksa SAY ales puani mi girmeliyim tek puan turu var cunku

 483. Kübra Diyor ki:

  merhaba
  ocakta mezun oluyorum.
  başvuru sayfasında mezuniyet yılı kısmında 2015 yazamıyorum.
  acaba bu dönem başvuru yapmam mümkün değil mi ?

 484. onur Diyor ki:

  Merhaba
  iktisat mezunuyum. ÖYP de iktisatla ilgili alandan başvuru yapacağım.
  hangi ales puan türünü kullanacanacağimi bilmiyorum( ea:88 say:90). iktisat, sayısal ve teme den alim yapan bi bölüm olması sebebiyle kafam karıştı.bölümümle ilgili net bir sekilde ales türü varmı veya hangisi yüksekse onu kullanabilir miyim.(öyp yi aradım onlar da net bişey söylemeyip tercih yaptığım okullara yönlendiriyorlar. 1-4 malum de tatil). bu konuda yardımcı olabilir misiniz.
  Saygılarımla

 485. elif Diyor ki:

  ben siyasal bilgiler fakültesinden mezunum ana bilim dalım ve programım uluslararası ilişkiler ama öyp tercihi kısmında lisans bilgilerinde bulamıyorum üniversite adınımı değiştirdi acaba bana lütfen yardımcı olun

 486. Onur Dinç Diyor ki:

  Öncelikle merhaba
  Ales puanım : 85
  Lisans puanım : 62.66
  Öyp puanım bu notlar ile 64.40 çıkıyor
  Yerleşme adına hiç şansım yok sanırım değil mi ?

 487. Betül Diyor ki:

  Mrb ben muhendislik fakultesi mezunuyum yüksek lisans icin diğer bölümlere basvurabiliyormuyum?

 488. aslan Diyor ki:

  merhabalar. ben ingilizce öğretmenliğini mezunu olacağım bu sene. eğitim bililmlerinden yüksek lisans yaparken ales ten sözel puanım mı yoksa eşit ağırlık puanım mı hesaplanacak. teşekkürler

 489. tuğba Diyor ki:

  merhaba arkadaşlar ben sosyal bilgiler 4. sınıf öğrencisiyim bu yıl alese gireceğim diploma notum 3.20 civarında olacak alesten 80 ve üzei alırsam öğretim görevlisi olabilir miyim öğretim görevliliğinde dil şartı olmadığını duydum ayrıca kendi aanıda değil tarih alanında öğretim görevlsi olmak istiyorum sizce şansım nedir

 490. yurdagül Diyor ki:

  Merhaba ben 2015 bahar donemi ales gircem fakat oyp başvurusu yapmadim güz donemi ales görmediğim için bahar donemi girenler içinde yeni bir başvuru yapilacakmi yada nasil olacak bilgilendirirseniz çok sevinirim .

 491. kübra Diyor ki:

  Fen edebiyat fakultesi fizik mezunuyum.formasyon aldim.ales ve uds puanim yeterli ancak ben fizik alaninda degil formasyon derslerinden egitim fakultesinde asistan olabilirmiyim

 492. Gökçen Diyor ki:

  Ben öyp ile üniversitede hem araştırma gorevlisi olmak hemde doktorami yapmak istiyorum.Eğitim Fakültesi müzik öğretmenliği mezunuyum.yine eğitim fakültesi istiyorum puan ortamalarını biliyorum ama toplamda kaç puan olmasi gerektigini bilmiyorum.

 493. okan Diyor ki:

  merhaba. ben işletme fakültesi işletme bölümü lisans mezunuyum. öypye başvuracağım.

  atıyorum mezun olduğum üniversitenin işletme fakültesi değil de iktisat fakültesindeki işletme bölümü için veya izmirdeki bir üniversitenin işletme bölümüne başvurabilir miyim? yani fakültenin farklı olup bölümün aynı olması veya üniversitenin farklı olup bölümün aynı olması problem mi?

  işletme mezunu olduğum için sadece işletme için öypye başvurabiliyorum galiba?

 494. felsefe Diyor ki:

  merhaba. öypye başvuru yaparken elimizde olması gerekenler ALES puanı ve lisans ortalaması mı sadece ? yds puanımızın da olması gerekmiyor mu ? yoksa ales ve lisans ortalamasıyla öypye kabul edildikten sonra mı yds puanı 65 olarak istenecek? yani yds sınavına, öypye başvurduktan sonra veya önce de girebilir miyiz?

 495. felsefe Diyor ki:

  ben felsefe grubu öğretmenliği okuyorum. ama öyp kadrosunda felsefe bölümü ve felsefe ve din bilimleri bölümü olarak kadrolar açılmış. öğretmenlik diye belirtilmemiş. giremez miyim? illa fen edebiyat mezunu mu olmak gerekiyor?

 496. Yasin Diyor ki:

  Merhabalar, Ben şu anda yurtdışında “Çince Öğretmenliği” yüksek lisans eğitimi almaktayım ve haziran ayında mezun oluyorum. Öyp’ye başvurmayı düşünüyordum fakat alan olarak lisansı temel alıyorsunuz. Benim lisans alanım “Kamu Yönetimi”. Bu durumda ben Çin Dili alanına başvuruda bulunamıyorum doğru mudur?

 497. gökçen Diyor ki:

  2013 atamalarında içmimarlık bölümünden araştırma görevlisi olarak atandım(ÖSYM nin başvuru şartlarına göre;üniversiteyle defalarca teyitleşerek)
  son başvuru tarihi geçtikten sonra yüksek lisans belgemin eksik olduğunu söylediler.bu şekilde atamam iptal oldu.
  tekrar başvuru nezaman yapabilirm?yada tekrar tercih nezaman yapabilirim?
  tekrar üniversite rektörüyle görüştüğümde mağdur olduğumu söyledim yüksek lisansa başvuru yapın ilk sizi değerlendirelim dediler.

  1.öyp atamalarıyla tekrar tercih nezaman yapabilirim?
  2.üniversitenin kadrosunda atanmış görünüyorum y.lisans belgemi aldığımda aynı kadroma başvurabilirmiyim?
  2.

 498. berat Diyor ki:

  hocam EA mezunuyum alese sözelden hazırlanabilirmiyim işletme lisans mezunuyum

 499. u.ul. Diyor ki:

  merhabalar ben bu sene yuksek lisansı kazandım ve kısmetse 1 ay sonra dersler başlıyor başvurduğum bölümün lisans programı Sözelden öğrenci alıyor yüksek lisansı ise EA ales puanı ile kabul etti beni şimdi bir sonraki ÖYP alımlarında ben yüksek lisans öğrencisi olarak başvuracam EA puanı mı geçerli olacak Sözel puan mı ?? kafam karıştı çünkü sözel puanım 70den düşük

 500. Nurten Diyor ki:

  Merhaba benim yds puanım 28 ama daha ales e girmedim alesten en az kaç almam gerekiyor öyp için ve siyaset bilimi ve kamu yönetimi mezunuyum ortalamam 2.70

 501. deniz Diyor ki:

  Merhaba ben İngiliz Dilbilimi mezunuyum. Fakültemde bir başka bölüm olan sosyolojiye basvurmak istiyorum ÖYP ile. Alesten esit agırlık tan alıyor sosyoloji ben sözelden girmiştim üniversiteye şimdi sosyoloji için eşit agırlıktan girmem gerekiyor dimi puanımı yükseltmem için? sözel 2 dısında geri kalan kısımdan sorumlu oluyorum yani..?

 502. gamze Diyor ki:

  Merhaba. 2013 yılında atanmış bir araştırma görevlisiyim. Yeniden başka bir üniversiteye başvurmak istiyorum. Sanırım alesten muaf sayılıyorum. ancak güncel bir ales puanım da var, onunla başvurabilir miyim? Ya da muafsam puanım nasıl hesaplanır? Teşekkürler

 503. Kübra Diyor ki:

  Merhaba ben ebelik mezunuyum ales icin hangi bölüm cozmeliyim acaba ?? Tesekkurler

 504. Kübra Diyor ki:

  Merhaba ben ebelik mezunuyum aleste hangi bolumu cozmeliyim ?? Tesekkurler

 505. duygu daştan Diyor ki:

  merhaba ben işletme mezunuyum eşitağırlık puanı ile yerleşmiştim. alese sözelden girdim sözel çıkışlı olduğum için. 85 aldım. sözel puanım ile nereye başvuru yapabiliyorum. daha önce alese girmediğim için bilgiye sahip değilim. yardım lütfen

5 Gelen Bağlantılar

 1. Anonim Diyor ki::

  […] […]

 2. 2014 ÖYP Başvuru, Tercih, Yerleştirme, Atama Şeması ve Kılavuzu | Akademik Personel 2014-2015 Diyor ki::

  […] başvurabileceğiniz ilanlar varsa ve ilgili alandaki ALES puanınız 70 veya üzerinde ise (ÖYP’ye Başvuru Yaparken Hangi ALES Puanımı Kullanmalıyım?) aynı zamanda da başvuru tarihleri arasında mezun olabilecek durumda iseniz ve diploma notunuz […]

 3. ALES Sıkça Sorulan Sorular | Güncel Sınavlar Diyor ki::

  […] istememektedir.ÖYP’ye Başvuracağım Hangi ALES Puanımı Kullanmam Gerekir?BURADAN dataylı bilgi alabilirsiniz.Araştırma Görevlisi, Öğretim Görevlisi, Okutman, Uzman Olmak […]

 4. ALES Hakkındaki tüm sorularınızın cevabı buradaMazot Kaçakçısı Diyor ki::

  […] Başvuracağım Hangi ALES Puanımı Kullanmam Gerekir? BURADAN dataylı bilgi […]

 5. ÖYP'ye Kimler Başvurabilir? | ÖYP 2014-2015 Diyor ki::

  […] -Atama yapılacak programın lisans eğitimine hangi alanda öğrenci alınıyorsa o alanda 3 yıl geçerlilik süresi içinde ALES’den en az 70 puan almış olmak. Detaylar için: ÖYP başvurusunda Hangi ALES Puanımı Kullanmalıyım? […]

Fikrini Söyle

ÖYP Puan Hesaplama

 Ales Puanı:

 Lisans Puanı:

 Dil Puanı:

ÖYP Puanınız:

Puanlarınızı Yazarken; "Nokta" Kullanınız!