Kategorilenmiş | ÖYP Gündem

   

ÖYP ve Yabancı Dil Eğitimleri

Kategori: 06 Eylül 2012 Ekleyen: akademikpersonel.org

ÖYP ile atanan araştırma görevlilerine ÖYP olanakları kapsamında yurtiçinde ve/veya yurtdışında yabancı dil eğitimleri verilmektedir.

Yurtiçi Yabancı Dil Eğitimi

Eğer atandığınız zaman yabancı dil puanınız 65’in altındaysa  yurtiçide 6 aylık bir dil merkezine devam etmeniz zorunludur(başvuru yaparken yabancı dil puanı ne olursa olsun 65 veya üstünde olanlar yurtiçi dil kurslarından yararlanamaz). Dil merkezinde eğitim görürken 65 puanın alsanız bile dil kursunu bırakamazsınız. Bitene kadar devam etmeniz zorunludur. Ayrıca dil eğitimi süresince maaşınız yatmaya devam etmektedir.

6 aylık yabancı dil eğitimi sona erdikten sonra atandığınız üniversiteye geri dönersiniz ve atandığınız tarihten itibaren 1 yıl içinde 50 puanı, 2 yıl içinde ise 65 puanı almalı veya geçmelisiniz. Aksi taktirde ilişiğiniz kesilir. (Dil kursuna devam ederken aynı zamanda halihazırda yaptığınız bir lisansüstü eğitime de devam edebilirsiniz)

2011 yılında 17-21 Ekim tarihleri arasında adayların dil eğitimi için tercihleri alınmıştır ve 14 Kasım 2011 tarihinde başlayan dil eğitimi için dil merkezlerine yerleştirilmeleri gerçekleşmiştir. 2012 yılı içinde bu tarih aralıklarında olacaktır.

2010 yılında toplam 877;
2011 yılında ise toplam 686 kişi yurtiçi yabancı dil eğitiminden faydalanmıştır.

2010 Yılında Açılan Yurtiçi Yabancı Dil Merkezleri

1- Akdeniz Üniversitesi
2-Anadolu Üniversitesi
3- Ankara Üniversitesi
4- Çukurova Üniversitesi
5- Dokuz Eylül Üniversitesi
6-Erciyes Üniversitesi
7- Gazi Üniversitesi ( İngilizce- Fransızca- Almanca)
8-Gaziantep Üniversitesi
9- Hacettepe Üniversitesi
10- İstanbul Teknik Üniversitesi
11-Orta Doğu Teknik Üniversitesi
12- Sakarya Üniversitesi
13-Selçuk Üniversitesi
14-Yıldız Teknik Üniversitesi
15- Marmara Üniversitesi ( İngilizce- Almanca)

2011 Yılında Açılan Yurtiçi Yabancı Dil Merkezleri

1- Anadolu Üniversitesi
2-Ankara Üniversitesi
3- Akdeniz Üniversitesi
4- Boğaziçi Üniversitesi
5- Dokuz Eylül Üniversitesi
6- Gazi Üniversitesi ( İngilizce- Almanca)
7- Hacettepe Üniversitesi
8- İstanbul Teknik Üniversitesi
9- Orta Doğu Teknik Üniversitesi
10- Marmara Üniversitesi
11- Yıldırım Beyazıt Üniversitesi

ÖYP yurtiçi dil merkezleri hakkında bilgileri BURADAN alabilirsiniz.

Yurtdışı Yabancı Dil Eğitimi
Eski usul ve esaslarla 3 aylık bir süresi olan yurtdışı yabancı dil eğitimi 201’de yayınlanan yeni usul ve esaslar ile 6 aya çıkartılmıştır. İlk yurtdışı dil eğitimine gönderim 2010 yılında Malta dil kurslarına olmuştur. Maltaya gönderilmek için YÖK tarafından tercih alınmış ve tercihler yabancı dil puanına göre sıralanarak yapılmıştır.

Malta’da dil eğitiminden yararlanan kişi sayısı;

2010 Haziran -112 kişi
2010 Temmuz -136 kişi
2010 Ağustos – 41 kişi

Malta da Dil Eğitimi Verilen Okullar ise ;
European School of English Ltd.
Institute of English Language Studies
EC Malta Language House

2011 ve 2012 yazında ise yurtdışı ile ilgili bir tercih alınmamış ve gönderim yapılmamıştır. Ancak ÖYP çalıştaylarında verilen bilgiler 6 aylık dil kurslarının kabul sistemine bağlanacağı ve anadili ingilizce olan ülkelerde eğitim alınabileceği şeklinde olmuştur.Fakat ne zaman gönderileceği konusunda herhangi bir bilgi verilmemiştir.

ÖYP ve diğer Akademik Kadro konularında aradıklarınızı bulabilmek ve sorularınıza daha hızlı cevap alabilmek lütfen AKADEMİK PERSONEL FORUMUNU kullanınız.

59 Bu Gönderi İçin Yapılan Yorumlar

 1. M.Selim Doğru Diyor ki:

  2012 OYP ile atanan araştırma görevlileri için Yurtdışı Dil eğitimi kontenjanları ne zaman belli olacak ?

 2. Yönetici Diyor ki:

  @M.Selim Doğru
  O konuda bir bilgi verilmedi çalıştaylarda.

 3. Gül Diyor ki:

  Almanca ile başvuru yaptım ve dil belgem üds kpds eşdeğeri 65 üstü Atandıgım okul ingilizce eğitim veriyor bu dönem yüksek lisansa baslarsam basarılı olabılecegımı dusunmuyorum. Dil kursundan yararlanamaz miyim Ya da okulda görev yapip yüksek lisansa baharda başlayabilir miyim?

 4. Yönetici Diyor ki:

  @Gül
  Yabancı dil puanınız 65’in üstünde olduğu için yurtiçi yabancı dil kursuna gidemiyorsunuz. Lisansüstü eğitime başlamak için 2 dönem hakkınız var baharda başlayabilirsiniz ama onu da kaçırısanız ilişiğiniz kesilir.

 5. Gül Diyor ki:

  peki bu yıl kazandığım okula mı başvurmak zorundayım ABD var okulumda başka okula başvuru yapabilir miyim yine haklarımdan yararlanabilir miyim o hallerde ve 4 dönemde bitirme zorunluluğum var mı?

 6. Yönetici Diyor ki:

  @Gül
  Atandığınız üniversitede varsa karra dekanlığa aittir genelde ihtiyaçtan dolayı göndermezler dışarıya. Ama izin verirlerse başka bir. üni.ye başvurabilirsiniz. 6 dönemdir bitirme süresi.

 7. esra Diyor ki:

  Şu anda bir üniversitede yüksek lisans tez aşamasındayım(devam zorunluluğum yok,tez çalışmalarını yürütmek için arazi çalışması bitti yazım aşaması var ), dil puanım yeterli olmadığı için 6 ay kursa gitmem gerekiyor. Kursa gittiğim süre için yüksek lisansı dondurmak zorunda mıyım?

 8. Yönetici Diyor ki:

  @esra
  Dİl kursuna giderken aynı anda yüksek lisansınızı tamamlayabilirsiniz yasal olarak bir sorun bulunmuyor.

 9. esra Diyor ki:

  Peki dil kursunu bitirip döndüğümde , yeterli dil puanını almış olsam bile (65 üstü) istediğim takdirde yüksek lisansımı tamamlayıp(Bir aksilik olmaz ise dil kursundan 6 ay sonra y lisans bitmiş olur..Toplamda atandıktan sonra 1 yıl) doktora için öyp ile görevlendirme alsam olur mu? (Kusura bakmayın sizlere soruyorum ama kurumdan net bir cevap alamadım.
  Şu anda y lisans yaptığım üniversite öyp kapsamında değil.Dil kursunu bitirip döndüğümde direkt görevlendirme ile öyp kapsamında bir üniversiteye gönderileceğim söylendi. Bu durumda y lisansım yanmış oluyor.)

 10. Yönetici Diyor ki:

  @esra
  Zaten normal olan budur; “Atandığı tarihte veya yurtiçi yabancı dil eğitimi sonunda, Yabancı dil puanı 65 ve üzeri olan ÖYP araştırma görevlilerinin, iki yarıyıl içinde Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının belirlediği lisansüstü eğitim programlarından birine başlamamaları durumunda kadroları ile ilişikleri kesilir.”
  Sizin dil kursunuz ancak mayısın ortasında biter 6 ay dediklerine bakmayın tatili vs. var hepimiz gittik kursa. O zamana kadar siz zaten yüksek lisansınızı bitirirsiniz, meraklanmayın.

 11. esra Diyor ki:

  Teşekkürler,şimdi rahatladım.Bana aynı anda iki yerde olamazsınız ondan ylisans dondurulmalı dediler.Emin misiniz? diye sorduğumda, yani bilmiyoruz v.s dediler.
  Öyp görevlendirmesini y lisans bittikten sonra alsam dediğimde ise kurstan sonra görevledirme ile göndermemiz gerekiyor y lisans yaptığın üvt öyp kapsamında olmadığından başka üniversitede yeniden başlarsınız, araştırın sonra süprizle karşılaşmayalım denildi.Trajikomik durumlar.

 12. Yönetici Diyor ki:

  @esra
  O zamana bitmiş olur, direkt doktoradan başlarsınız. Tez döneminde zaten okulda olmanıza gerek yoktur, yönetmeliğinizde de yazar tez döneminde devam mecburiyeti yoktur. Kendilerine göre mantık yürütmüşler sadece.

 13. izzet sat Diyor ki:

  Merhabalar hocam. Benim üds puanım 62.5 . öYP ile atandım.ve ekimde üds ye gireceğim muhtemelen 65 i geçerim.Fakat sınav sonucunun geç açıklanma ihtimali ve yabanci dil eğitimlerinin başlaması ihtimali var. Bu durumda zorunlu olarak yabancı dil eğitimine gideceğim.Yabancı dil eğitimnde iken şubatda açıklanan öyp lisansüstü eğitimine başvurabilirmiyim?

 14. Yönetici Diyor ki:

  @izzet sat
  Yazıda da belittiğimiz gibi “Dil merkezinde eğitim görürken 65 puanın alsanız bile dil kursunu bırakamazsınız. Bitene kadar devam etmeniz zorunludur.” Ancak dil kursu başlamadan 65’i geçerseniz dil kursuna gitmeden ocak ayında lisansüstü yerleştirmelerine katılabilirsiniz.

 15. izzet sat Diyor ki:

  @Yönetici Cevap için Teşekkürler. Sizinde söylediğiniz gibi dil kursu basvuruları erken baslıyor ekım ortası gibi.. Tercih yaptık diyelim mecburiyetten. Dil Tercih sonucu açıklanmadan Üds sonuçları açıklansa yinede dil eğitimine gidecekmiyim

 16. Yönetici Diyor ki:

  @izzet
  Tercih önemli değil yeter ki kurs başlamasın. Ona göre ücret yatırıyorlar.

 17. mehmet aslan Diyor ki:

  peki 64 almıştım bu puan bana yeterli olmayacak mı atanmak için

 18. Yönetici Diyor ki:

  @mehmet aslan
  ÖYP Puan hesaplamasında ALES puanınızın %60′ı Lisans mezuniyet notunuzun %25′i (yüksek lisans mezunu olsanız dahi hesaplama lisans notu kullanılır) ve Varsa Yabancı dil puanınızın %15′i alınır.
  Yurtiçi Yabancı Dil Eğitimi
  Eğer atandığınız zaman yabancı dil puanınız 65′in altındaysa yurtiçide 6 aylık bir dil merkezine devam etmeniz zorunludur.

 19. Gökhan Karabulut Diyor ki:

  Atamam dün gerçekleşti ancak dil sorunum var. Dil kursları başlamadan ÜDS’den (7 Ekim)65 üstü alırsam “Eğer atandığınız zaman yabancı dil puanınız 65′in altındaysa yurtiçide 6 aylık bir dil merkezine devam etmeniz zorunludur…” ibaresini dikkate almıyoruz bu durumda? Halihazırda yüksek lisans yaptığım için dil kursuyla vakit kaybetmek istemiyorum.

 20. Yönetici Diyor ki:

  @Gökhan Karabulut
  Dil kursuna başlamadan 65’i geçerseniz sorun olmaz. Başlama tarihi sonuç açıklandıktan önce olursa ne yazık ki ayrılamazsınız.

 21. zafer Diyor ki:

  öyp kapsamında yüksek lisans ve devamında doktorayı yurtdışında yapma imkanımız var mı? varsa herhangi bir özel şart gereklimi? son olarak eğer varsa bitirdikten sonra yurtiçinde görevlendirmeye hangi ünvanla başlıyoruz?

 22. Yönetici Diyor ki:

  @ zafer
  Doktorayı yapabilirsiniz detaylı bilgiyi BURADAN alabilirsiniz. Doktora bitince Dr. Arş. Gör. olarak dönüyorsunuz.

 23. malestic23 Diyor ki:

  Benim de bir sorum olacak. YÖK’den öğrenemediğim için burda sorma ihtiyacı hissettim. yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler…
  Ocak 2012’de ÖYP ile yerleştim. Dil puanım 65’in altında olduğu için dil kursuna gönderildim. Dil kursu bitti ve geçtiğimiz hafta (7 ekim 2012) ÜDS’ye girdim. 65 üstü bir puan almam halinde yurt dışı dil eğitiminden de yararlanabilir miyim? Yani aynı kişinin hem yurt içi hem de yurt dışı dil eğitimini almasında bir engel var mı?
  Yurt dışı dil eğitimi gönderimlerinin ne zaman olacağı belli değil demişsiniz. 65’i geçmem halinde hemen doktoraya başlayacağım. Doktora eğitimim devam ederken yurt dışı dil kursuna öğrenci gönderileceği belirlenmiş olsa doktora eğitimine ara verip veya dondurup dil kursundan yararlanabilir miyim?

 24. Yönetici Diyor ki:

  @malestic23
  Yurtiçi dil eğitimi almanız yurtdışı dil eğitimini almanıza engel değildir 65 puan ve üstü alan tüm ÖYP’liler yurtdışı dil eğitimine gidebilir. Ancak son iki yıldır yurtdışı dil eğitimi açılmamıştır.

 25. majestic23 Diyor ki:

  peki doktoraya başladıktan sonra yurt dışı dil eğitimi açılması halinde gitmemde bir engel var mı?

 26. Yönetici Diyor ki:

  @majestic23
  Hayr hiç bir engel yok.

 27. invictus Diyor ki:

  Öyp li ve atandığım yerde doktora yapıyorum. Ders aşamasının 2.dönemindeyim. dil puanım 65 üstü. Yurtdışı dil eğitimi yerleri açıklanırsa dil eğitimine şu durumda gidebilir miyim?

 28. Yönetici Diyor ki:

  @ invictus
  Gidebilirsiniz, ancak 2 yıldır bir gönderim olmuyor. ÖYP kapsamında atanmanız yeterli.

 29. invictus Diyor ki:

  peki derslerimi bitirmek zorunda değil miyim? dondurabiliyor muyum?

 30. Yönetici Diyor ki:

  @ invictus
  Hayır ders dönemini tamamlamış olmak gerekmiyor, 6 ay olacağı için mecburen donduruyorsunuz.

 31. invictus Diyor ki:

  çok teşekkürler.

 32. kadir Diyor ki:

  benim dil puanım 51 olduğu için yurtiçi dil eğitimine gidicem.peki sonraki yıl için yurtdışı dil eğitiminden de yararlanma hakkım var mı acaba?

 33. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ kadir
  Elbetteki var.

 34. Gül Diyor ki:

  Merhabalar yurt dışı dil okulları ile alakalı bir gelişme var mı acaba?

 35. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Gül
  YÖK başkan danışmanı ve ÖYP sorumlusu Nisanda bilgi vericeklerini söylediler.

 36. Murat Kılıç Diyor ki:

  Yurtdışı dil eğitimine öyp yüksek lisans tercihinde yerleşmeden gidilebilir mi? dil eğitimi sonrası yüksek lisans tercihi yapmak istiyorumda.

 37. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Murat Kılıç
  Evet 65’i geçmek tek şarttıe y.lisansa başlamadan gidebilirsiniz.

 38. Murat Kılıç Diyor ki:

  Fakat benim 2. dönemim ve bu dönemde bir yere yerleşemedim, dilim 65 üzeri o zaman yurtdışı dil kursuna gidip dönüşte yüksek lisans tercihi yapma hakkı verirler dimi ? yani 2 dönem yerleşemedin demeleri için bu dönem dil kursuna felan gitmeseydim derlerdi, dil kursundan dolayı bu dönem 2 dönem için sayılmayacak öyle algılayabilirmiyim?

 39. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Murat Kılıç
  Hocam dil eğitimi 6 aylık olacak ama ne zaman olacağı belli değil sizin bu 2. döneminizse zaten kısa ir süre sonra YÖK’ten durumunuzu öğrenmek için yazı göndereceklerdir. O yüzden bir an önce görevlendirme almaya bakın.

 40. Murat Kılıç Diyor ki:

  Hocam yerleşemediğim kesin. Bu ay YÖK yüksek lisans kazandığım halde üniversite kayıttan önce ekstra yetenek sınavı yapıp başarısız diyip kaydımı almadı. Tek ümidim bir an önce yurtdışı dil eğitiminin başlaması umarım erken olurda başvurabilirim.

 41. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Murat Kılıç
  İnşallah hocam.

 42. tagi21 Diyor ki:

  2013 ÖYP ile atandım. dil puanım 55.Atandıgım Üniversite yüksek lisans açtı. Yökde tanıyor. 1 eylül 2013 de yapılacak yds den 65 ve üstü alırsam yüksek lisansa başlayabilirmiyim? 65 altı puan alırsam dil kursuna giderken y.lisansa devam edebilir miym?

 43. VİRA VİRA Diyor ki:

  Ben 2013 temmuz atamalarında öyp ile atandım.Ancak YDS puanım 65’in altında olduğundan bir dil eğitimi almam gerekiyormuş. Biz bu dil eğitimine tam olarak ne zaman ve hangi yolla başvuracağım? Ve başvurduğum üniversiteler beni hangi kriterlere göre seçecekler? Örneğin ÖYP puanım 81 YDS puanım 48 Ankara’da bulunduğum için ODTÜ, Hacettepe, Ankara, Gazi gibi üniversiteleri tercih etmeyi düşünüyorum. Beni kabul etmeme gibi bir insiyatifleri var mı? Cevaplarsanız çok makbule geçer. Bir de dil kursuna başlama durumum çok sarkar mı, başlayana kadar atandığım okulda durmak zorunda kalır mıyım?

 44. gözde yıldız daş Diyor ki:

  ya benden başka atanıp muhavakatname bekleyen yok mu? bılgısı olan lutfen soylesin

 45. gözde yıldız daş Diyor ki:

  2013 temmuzda atandım ve eylul ayı herkes başlamış atandığı üniversiteye.ama ben muhafakatname beklediğim için başlayamadım. İngılızce kursuna nasıl gidicem ne zaman atandığım üniversiteye başlarım ..lütfen bilen biri cevap versın….teşekkürler….

 46. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @gözde yıldız daş
  Muvafakat beklerken ikinci dil kursuna kalıyorsunuz maalesef.

 47. Sıdıka Daban Diyor ki:

  Merhabalar Öyp Aralık atamalarında OMÜ Sağlık Yüksekokuluna Sosyal Hizmet bölümünden atandım. 76 puanla atandım ve dil puanım 46 mecburen dil kursuna gideceğim.. Şuan hali hazırda bir kamu kurumunda 4 aylık memurum aday memurluk sürecim kalkmadı istifa etmem gerekiyor.. Öyp kapsamında dil kursuna gittim diyelim, başarısız olursam imzaladığım senedi ödemek zorundamıyım? Birde bu kursa giden herkes başarılı mı oldu ya da başarısız olan var mı çok merak ediyorum? İstifa edip gideceğim ingilizceyi geçemezsem ve iki işimden de olursam bu çok kötü olacak…

 48. Aysel Diyor ki:

  Merhaba öyp ile atandım ve şu an doktora yapıyorum bu dönem 1.ders yılımı tamamlayacağım.özel yurt dışı 15 günlük dil kurslarına katıldığımız taktirde öyp ödeneğinden yararlanabilirmiyiz?

 49. akademikpersonel.org Diyor ki:

  Evet ÖYP ödeneğiniz 15 günlük yurtdışındaki eğitimleriniz karşılıyor ancak Enstitünüzün ve danışmanınızın izin vermesi lazım.

 50. mustafa Diyor ki:

  Bi sorum olacak yardimci olursaniz çok sevinirim. Ben ielts den 55 aldım. Dil kursundan sonra ilk sene 50 ikinci sene 65 almak gerekiyo. Benim aldığım 55 ilk sene istenen 50 yi sağlıyor mu yani benim 65 almak için atandığım tarihten itibaren iki sene gibi bir sürem mi var

 51. sevde Diyor ki:

  pekı öyp nin yurt dışında ögretim görevlisi yetiştirme programına hak kazanmak için napmamız gerekir?

 52. ÖYP Danışmanı Diyor ki:

  @sevde
  ÖYP’nin güncel uygulanışı Türkiye içinde lisansüstü eğitime yönelik.

  YLSY’i tavsiye ederiz.
  http://www.akademikpersonel.org/anasayfa/ylsy-nedir.html

 53. eczaci he Diyor ki:

  Arkadaslar dil egitimi icin kac paralik senet yapiyorlar? Lutfen yapanlar varsa paylassin

 54. ofikirli Diyor ki:

  MERHABALAR,
  BİR KONUYA KAFAM TAKILDI BİLGİLENDİREBİLİRSENİZ SEVİNİRİM
  BEN ÜDS FEN BİLİMLERİNDEN 65 ALMIŞTIM ŞİMDİ BU PUANI OYPYE İKTİSAT BÖLÜMÜNDEN BAŞVURU YAPARKEN KULLANABİLİR MİYİM
  TEŞEKKÜR EDERİM

 55. Betül Diyor ki:

  Merhaba, Ağustos 2014 ile atandım. Ingilizce puanımı ise Eylül dönemi Yds ile 65e tamamladım. Şu an atamam fakültemde ve göreve başladım. Ancak YÖK’ün bu puanı kabul etmeyebileceği ve eğitime gidebileceğim söylendi. İngilizce eğitim dersleri başlamadan kadrom fakültemde olduğu ve 65 puan şartını sağlamış olduğum halde böyle bir durum söz konusu olabilir mi? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 56. Esra Diyor ki:

  Merhaba,
  Yurt içi dil eğitimimi ODTÜ de tamamladım. Şimdi de yurtdışı dil eğitimi almak istiyorum. YÖK’ü 2 kez aradım, Birincisinde; Malta dışında başka bi üniden kabul alırsam dil eğitimi için o üniversiteye göndereceklerini söylediler. İkincisinde ise; Malta dışında bir yere gönderim olmayacağını çünkü ÖYP anlaşmasının Malta ile olduğunu söylediler. Aldığım hangi bilgi doğru ? Yardımcı olursanız çok sevinirim, şimdiden teşekkürler

 57. Duygu Diyor ki:

  ocak 2015 te araştırma görevlisi olarak atamam yapıldı. dil tercihi yaptım ve bir üniversiteyi kazandım ancak hala muvafakat işlemlerim devam ettiği için dil kursuna yetişemiyorum. bu durumda bir sonraki dil kursuna mı kalırım? bilen arkadaşlar, daha önce böyle birşeyle karşılanlar varsa bana yardımcı olabilirler mi? dil kursunun başlamasına 1 hafta kaldı, iyice tedirgin oldum bu belirsizlikler yüzünden. yök ü arıyorum atandığınız üniversitenin öyp koordinatörlüğünden öğreneceksiniz bu sorunun cevabını diyorlar, atandığım üniversitenin öyp koordinatörlüğü de bana net bir bilgi veremiyor. yardımcı olursanız çok sevinirim, şimdiden teşekkürler…

 58. Deniz Diyor ki:

  Merhabalar, aralık ayı atamaları için başvuruda bulundum ve dil puanım 61. Şu an yüksek lisans yapiyorum ve tez dönemindeyim atandığımı varsayarsak bununla ilgili 2 sorum olacak.
  1. Atanirsam kasımda dil kursuna başlayacağım, bu süre içinde tezimi tamamlayabilir miyim? Haziran’da bitmesi gerekiyor.
  2. Tezini teslim ettikten sonra aynı üniversitede doktora programına başlayabilir miyim? Ağustos’ta başvurular oluyor, bu arada kabul edilır ve derslere baslarsam kasımda başlayacağım dil kursu için bir sorun teşkil eder mi?
  Tesekkurler

 59. İzel Özen Diyor ki:

  Merhaba arkadaşlar benim anlayamadığım bazı konular var hala. Şöyleki ÖYP başvurumu yaptım. Ancak herhangi bir dil sınavına girmedim henüz diyelim ki atanırsam dil eğitimini almak zorunda mıyız? Bu eğitime katılmadan sınavdan 65 üzeri almak yeterli olmuyor mu?
  2.si Şuan mezun olduğum okulda yüksek lisans eğitimimi görmekteyim, atanma durumunda illa ÖYP lisansüstü eğitim veren üniversiteler de mi eğitim görmek zorundayım kendi üniversitemde devam edemez miyim? keza aynı soru yaşadığım şehirde ÖYP dil merkezi olmadığı için şehir değiştirmek zorunda mıyım?
  3. ÖYP dil merkezindeki görevlendirmeden kasıt da ne oluyor araştırma görevliliğini başka bir üniversite de mi yapıyoruz?
  4. Birde bu ÖYP’ye bağlılık ne zamana kadar yada hangi akademik seviyeye kadar devam ediyor?

2 Gelen Bağlantılar

 1. 2014 ÖYP Başvuru, Tercih, Yerleştirme, Atama Şeması ve Kılavuzu | Akademik Personel 2014-2015 Diyor ki::

  […] Eğer başvuru yaparken yabancı dil puanınız 65′in altındaysa ÖYP Dil Merkezlerinde 6 ay yabancı dil* eğitimi alırsınız. Atamanız yapıldıktan sonra 1 yıl içnde 50 puanı, 2 […]

 2. Anonim Diyor ki::

  […] […]

Fikrini Söyle

ÖYP Puan Hesaplama

 Ales Puanı:

 Lisans Puanı:

 Dil Puanı:

ÖYP Puanınız:

Puanlarınızı Yazarken; "Nokta" Kullanınız!