Kategorilenmiş | ÖYP Gündem

   

ÖYP ve Zorunlu Hizmet

Kategori: 04 Eylül 2012 Ekleyen: akademikpersonel.org

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında atanan araştırma görevlileri lisansüstü eğitimlerini (yüksek lisans ve doktora)  atandıkları üniversiteden farklı bir üniversitede yapacaksa  kendilerine 35. madde görevlendirmesi kapsamında zorunlu hizmet seneti imzalattırılır, Bu imzalatılacak senedin tutarı; görevlendirileceğiniz süre (toplam ay) * brüt maaş + %50’si + yasal faizlerdir.

Zorunlu hizmet senedini imzalayarak eğitim gördüğü üniversitede lisansüstü eğitimini bitiren araştırma görevlisi en geç bir ay içerisinde kadrolarıyla birlikte kendi üniversitelerine (ilk atandıkları) dönerler. (Dr. Araştırma Görevlisi olarak)

Zorunlu hizmet süresi yurtiçinde aldığınız eğitim süresi ile bire bir eşittir. Ancak yurtdışı görevleriniz olmuşsa bu süre zorunlu hizmetinize yurtdışında görevlendirildiğiniz sürenin iki katı olarak eklenir.

Zorunlu hizmet süreniz dolduğu zaman istediğiniz üniversiteye (kadro açılırsa) geçebilir, istifa edebilir veya yer değiştirebilirsiniz.

2547/35. maddeye göre; Yurt içi veya yurt dışında yetiştirilen öğretim elemanları, genel hükümlere göre bağlı oldukları yükseköğretim kurumlarında mecburi hizmetlerini yerine getirmek zorundadırlar. Bu yükümlülüğü yerine getirmeyenlere, yükseköğretim kurumlarında görev verilmez.

Ayrıca; ÖYP Usul ve Esasların 6 ncı maddesi gereğince yabancı dil yeterliliği sağlamak için verilen süreler ile Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği gereğince verilen ek süreler de dâhil olmak üzere eğitim‐öğretim süresi içinde çalışmalarını tamamlayamayan, ÖYP’ye devam etmek istemeyen, kadrosunun bulunduğu yükseköğretim kurumunda görevine başlamayan veya görevine başlayıp mecburi hizmet yükümlülüğünü yerine getirmeyen ÖYP araştırma görevlilerinin ilişikleri kesilerek haklarında taahhütname ve kefaletname senedi uyarınca işlem yapılır.

Senetle ilgili diğer sorular;

ÖYP’de Senet ne Zaman İmzalanır
Senet dil kursuna giderken veya ÖYP kapsamında Lisansüstüne 35. Madde görevi ile giderken imzalanır.

ÖYP Senet Turarı Ne Kadar Olur?
Eğtim alacağınız süre kadar maaşınız çarpılır ve %50’si eklenir. 6 yıl için yaklaşık 275-300 bin turarında olur.

ÖYP Senedinde Kefillerin Memur Olması Şart mı?
Bu yetki personel dairesi başkanlığına bırakılmıştır. Genellikle memur veya emeklisi kefil isterler. Ama şart değildir.

ÖYP Senedi sadece Noter İle mi Yapılmalı?
Birçok üniversite noter aracılığı ile yapılmasını istese de kefillerle beraber birim amirinizin önünde imzalanan senet geçerli kabul edilir.

Not: Zorunlu hizmet senedi sadece ÖYP için yapılmaz, tüm 35. madde görevlendirmeleri için YÖK tarafından zorunlu hizmeti senedi uzun yıllardır yapılmaktadır.

ÖYP ve diğer Akademik Kadro konularında aradıklarınızı bulabilmek ve sorularınıza daha hızlı cevap alabilmek lütfen AKADEMİK PERSONEL FORUMUNU kullanınız.

454 Bu Gönderi İçin Yapılan Yorumlar

 1. ayşe Diyor ki:

  şimdi 6 yıl için 6 yıl mı zorunluhizmet süremiz oluyor bunu anlayamadım

 2. Yönetici Diyor ki:

  @ayşe
  6 yıl eğitim alırsanız 6 yıl zorunlu hizmet yaparsınız.

 3. Sezai Diyor ki:

  ÖYP ile Zorunlu hizmet hep ilişkilendiriliyor ve sanki zorunlu hizmeti kefalet senedini ÖYP çıkardı diye düşünülüyor. Zorunlu hizmet ve kefalet senedi ÖYP nin değil Yükseköğretim Kanununun getirdiği bir yükümlülüktür. ÖYP’li de olsan DYPli de olsan bu senet imzalanır. Lütfen buna da yazınızda yer verip herkesi aydınlatın.

 4. Yönetici Diyor ki:

  @Sezai
  Not eklenmiştir ilginiz için teşekkür ederiz.

 5. betül Diyor ki:

  Bu zorunlu hizmet sürecinde yardımcı doçent kadrosuna atanabiliyor muyuz?

 6. Yönetici Diyor ki:

  @betül
  Gerekli şartlar sağlandığı zaman Profesör olarak bile tamamlayabilirsiniz zorunlu hizmeti.

 7. elvan Diyor ki:

  bu öyp de öncelikle alesi kazanmış olmak mı gerekiyor ben kasımda giricem alese bu sınava şimdi başvuru yapamıyor muyum seneye kadar beklemem mi gerekiyor yani bir bilen varsa lütfen cevap?

 8. Yönetici Diyor ki:

  @elvan
  ALES’den en az 70 almak lazım. Kasım ayındaki ALES’e girebilir sonra da Aralık ayında ÖYP için tercih yapabilirsiniz.

 9. aslı Diyor ki:

  Ben de kasım ayında ki alese gireceğim ama dil sınavına girmeyeceğim sadece ales puanıyla atanabiliyor muyum?

 10. Yönetici Diyor ki:

  @aslı
  Dİl puanı zorunlu değildir ALES puanı yeterlidir.

 11. Kamil Diyor ki:

  zorunlu hizmet sonunda kadro açılırsa demişsiniz,bunun olmadığı oluyormu? ne sıklıkla??

 12. Yönetici Diyor ki:

  @Kamil
  Dekanlığa bağlı yeni Üniversitelerde kadro açılır ama eski köklü üni.lerde zor açılı bayaa beklemek gerekir.

 13. virciculus Diyor ki:

  hocam, ben suanda öypliyim ve masterımı bitirmek üzereyim. normal senet süresinde tamamlayamama durumunda (2yıl) baglı olduğum üniversitenin izleyeceği yol ne olacaktır? senet yeniden düzenlenip önceki geçersiz mi olacak yoksa ek bir senet mi imzalanacaktır. demek istediğim diyelim ki senet 24 ay üzerinden maaşla çarpılarak hesaplandı ancak ben faraza 28 ayda tamamlayabildim ek 4 ayın resmiyete dökümü nasıl olacak? diğer bir sorum ise şu: sadece master için senet imzalamış bulunuyorum ve diyelim ki doktoraya öyp dahilinde devam etmek istemiyorum. masterdan sonra görev yerime dönüp zorunlu görevime başlayabilirmiyim arş.gör. statüsünde. başlayabildiğimi varsayarak, herhangi bir doktoraya başvurmayarak/başlamayarak en fazla kaç dönem orada arş gör statüsünde kalabilirim? bu süreyi aştığım zaman ne gibi bir uygulama devreye sokulur ünv. tarafından? son olarak bir sorum daha var. 24 aylık zorunlu görevime başladım diyelim ve 8. ayın sonunda bırakmak istedim. senedin uygulanacağı açık. sanırım kalan 16 ayın bedeli önce benden ARDINDAN kefillerden talep edilecek doğru mudur? bu noktada ana para + %50 faiz ve yasal faizler deniliyor. burada bu yasal faizler tam olarak nedir ne kadardır hangi para üzerinden hesaplanır bir bilginiz varmıdır? yazdıkça aklıma geliyor 🙂 yakın zamanda şöyle bir duyum aldım. öypden eğitim süresi devam ederken istifa edip ben parayı ödeyecem dediğiniz zaman dahi eğitim için gittiğiniz üniversitede eğitiminize devam hakkı sunulmuş sanırım, bu doğru mudur? cevabını tahmin etsem de, bu eğitim üniversitesindeki asistanlık kadrosu da haliyle bu durumda elimizden alınır sanırım? yardımcı olursanız sevinirim.

 14. Yönetici Diyor ki:

  @ virciculus
  Senet lisansüstü eğitiminiz süresince uzatılabilir zaten senette yazan miktar önemli değildir önemli olan süresi. ÖYP’den çıkmak isterseniz senedi ödersiniz, doktora ile bir bütündür. Yasal faizleri merkez bankasının kuruna göre hesaplıyorlar tam emin değilim. ÖYP’den ayrılsanız bile lisansüstü eğitim devam ediyor ordan ilişiğiniz kesilmiyor.
  Ödenek kullanımı senede yansımaz zaten siz kendinize harcamıyorsunuz aldıklarınızın tümü okula zimmetlenir.

 15. virciculus Diyor ki:

  hocam, esas sormak istediğim sorulardan biri de şu: malumunuz öypli öğrencilerin master ve doktora için ayrılmış bütçeleri bulnmakta. master için 20 bin tl olduğunu biliyorum. bu bütçe üniversitelere dağıtılmış olsa da henüz bize ulaşmadı ancak hocam ısrarla bu bütçeyi kullanmak niyetinde. ben zorunlu hizmeti ödeme ihtimalini düşünerek bu bütçeden harcama yaptığım zaman harcama miktarının senede yansıyıp yansımadığını öğrenmek istiyorum. bütçeyi kullansak da kullanmasak da yine senette yazılmış tutarını mı ödüyoruz yoksa harcamalar da sonradan eklenir mi? bu durumda faiz olayı da işin içine girer mi? ilginiz için teşekkür ederim.

 16. aylin Diyor ki:

  6 aylık dil eğitimine gönderildik ve senet imzaladık fakat yüksek lisans ve doktorayı atandığım ünide yapacağım için senet imzalamıcam dil eğitiminden okula döneli 6 ayı geçti ve ben başka üniye cari usulle geçeceğim dil eğitimi için imzaladığım seneti ödeyecekmiyim
  onun mecburi hizmetini zaten yapmış olmuyormuyum 6 aydır burada çalışıorum

 17. Yönetici Diyor ki:

  @aylin
  Dil eğitimi bittikten sonra 6 ay boyunca çalışsanız zorunlu hizmetiniz bitmiş demektir istifa edip istediğiniz yere geçebilirsiniz.

 18. oktay Diyor ki:

  hocam, kadromun bulunduğu üniversiteye senedin fotokopisini bıraktım. ayrıca kefillerim de yanımda yoktu ve amir önünde yapılmadı imzalar.( noter onayı da yok). bu durumda bu senedin harhangi bir yaptırımı olur mu?

 19. Yönetici Diyor ki:

  @oktay
  Üniversiteniz biraz acemiymiş galiba, resmi olarak bir şey yapılamayacağını düşünüyorum.

 20. cagatay Diyor ki:

  Birkaç sorum var açıklarsanız sevinirim;
  1. Dil kurslarına yönlendirilmemiz ne zaman başlıyacak(Bugün:05.09.2012)
  2. Dilimizi ve ALES puanımızı yükseltip yeniden tercih yapıp başka bir üniversiteyi kazanabilirmiyiz? Yani zorunlu hizmet ilk kazandığımız üniversitede yapmamız için şart koşulur mu?

 21. Yönetici Diyor ki:

  @cagatay
  Dil kurları için ydyo’lar ile toplantı yapıldı, ekimde tercihler alınır kasımda ise dersler başlar. Zorunlu hizmet devri iki üniversite anlaştıktan sonra olur ama çok zor devir vermezler, başka yeri kazanırsanız senedi ödemek durumunda kalırsınız.

 22. İsmail Diyor ki:

  hocam şimdi bu zorunlu hizmet meselesine kafam takıldı.ben eğitim süresi ne kadarsa o kadar hizmeti yapmamız gerektiğini biliyodum.yüksek lisans ve doktora atanılan üni de yapılınca zorunlu hizmet olmuyormu ekstradan.mesela 6 yılda yüksek ve doktora bitti bi 6 yıl daha orada çalışmayacakmıyız??

 23. Yönetici Diyor ki:

  @İsmail
  Hayır yukarıda da yazdığmız gibi atandığınız üni.de lisansüstü eğitim aldığınıza zorunlu hizmet olmuyor.

 24. Gül Diyor ki:

  ABD si bulunan bir okula atandım. Bölüm ingilizce anlayabilecek kadar iyi dereceye sahip değiim Almanca 65 üzeri ile atamam yapıldı. Yüksek lisans a bu yıl ve atandığım okulda başlamak zorunda mıyım? Yoksa başka bir okula başvurabilir miyim? ya da bir dönem beklemem mi mantıklı

 25. Yönetici Diyor ki:

  @Gül
  Atandığınız okulda yapacağınız için dekanlığınıza bağlıdır, bu dönem başla derse başlamak zorundasınız. Bir önceki verdiğim cevaptaki gibi dekanlığınız izin verirse başka yere başvurabilirsiniz. Bir dönem beklemeyin boşuna.

 26. Derya Diyor ki:

  Merhaba yüksek lisans ve doktora bitiminde okuldan atılma gibi bir durum olabilir mi ? Eğitim bitiminde öyp haklarımız devam eder mi

 27. Yönetici Diyor ki:

  @ Derya
  Dr. araştırma görevlisi olarak devam edersiniz yrd. doç. kadrosu beklersiniz gerisi size kalmış. Atılma yok.

 28. sevinç Diyor ki:

  Dil puanı için ilerki dönemlerde bir sorunluluk sart yok mu? yani bizim belli süre içierisiinde gerkli olan dil puanını almamız gibi bir zorunluluk yok mu? Teşekkürler.

 29. Yönetici Diyor ki:

  @ sevinç
  ÖYP araştırma görevlisi olarak atandığı tarihten itibaren; yabancı dil puanı halen 50’nin altında olan araştırma görevlilerinin bir yılın sonunda, yabancı dil puanı 65’in altında olan araştırma görevlilerinin ise iki yılın sonunda kadroları ile ilişikleri kesilir.

 30. RUVEYDA ÇAKAR Diyor ki:

  Bu senet sadece öyp kapsamındaki üniversitede değil de istediğin başka bir üniversitede yüksek lisans yapınca mı imzalatılıyor.Yoksa dil eğitimine başlamış biri de bu senedi imzalıyor mu amaç nedir?

 31. Yönetici Diyor ki:

  @RUVEYDA ÇAKAR
  Senet zorunlu hizmet senetidir. Yaptığını eğitimlerin karşılığında ilk atandığınız üni.de hizmet yaparsınız doktora sonrası.

 32. RUVEYDA ÇAKAR Diyor ki:

  Ben ilahiyat mezunuyum, yabancı dil eğitimini arapça olarak alamıyor muyum?Öyp tarafından atandığım üniversitede yüksek lisansa başlarsam yine senet imzalamak zorunda mıyım bir de öyp ye başlarken ücret falan yatırıyor muyuz?

 33. Yönetici Diyor ki:

  @RUVEYDA ÇAKAR
  Ne yazık ki yurtiçi yabancı dil eğitimleri İngilizce, Fransızca ve Almanca olarak açılmaktadır. ÖYP devlet memurluğudur ücret yatırmazsınız başvuru yaparken de. Atandığınız üni.de lisansüstü eğitim yaparsanız senet olmaz.

 34. hale cakır Diyor ki:

  dil egitiminden sonra atandığın unıversıte zorunlu hızmet yapılacak olan unıversıte olacak fakat esım farklı bır ıldekı unıversıtede akademısyen benım onun bulundugu fakulteye gecme gıbı bır sansım olurmu?

 35. Yönetici Diyor ki:

  @hale cakır
  Akademik kadrolarda tayin, yer değiştirme şu an için mümkün değildir. İki üniversite rektörü anlaşırsa ancak aynı yerde tamamlayabilirsiniz.

 36. ARZU KAPLAN Diyor ki:

  ALES PUANI SÜREM 10 ARALIKTA SONA ERİYOR ARALIKTAKİ BAŞVURU İÇİN YETİŞİRMİ?

 37. Yönetici Diyor ki:

  @ARZU KAPLAN
  ALES yapıldığı tarih itibari ile 3 yıl geçerlidir. Sizin puanınız Kasım ayında doluyor, kısacası yetişmez.

 38. pınar altınay Diyor ki:

  şu an lisans son sınıfım. bölümüm gazetecilik. dil konusunda kendime güvenmiyorum ama alesten gereken puan için çabalarım. ne yapmam gerek, en az kaç puan almam gerekiyor. bilgi verirseniz çok seviniri.

 39. Yönetici Diyor ki:

  @pınar altınay
  Ne kadar yüksek alırsanız o kadar iyi. 85-90 arası işinize yarar ama tabi dil puanı ve ortalama da önemli. Önceki yerleştirme puanlarına BURADAN bakarak fikir edinebilirsiniz.

 40. pınar altınay Diyor ki:

  lisans mezunu olup başvuru yapıyoruz ve kabul edildikten sonra çalışan bireyler mi oluyoruz yoksa eğitim süreci dahilinde mi oluyor. yani maaşımız oluyor mu? bilgi verirseniz sevinirim, iyi çalışmalar.

 41. Yönetici Diyor ki:

  @pınar altınay
  ÖYP bir araştırma görevliliği-devlet memurluğudur. Atandığınız günden itibaren maaş yatmaya başlar, eğitim alırken de yatar yurtdışında da yatar kesilmez.

 42. pınar altınay Diyor ki:

  zorunlu hizmet kaç yıl devam eder? bir de okulların kontenjanları değişkenlik göstermekte midir?

 43. Yönetici Diyor ki:

  @pınar altınay
  Bknz. yazımızın 3. paragrafı; “Zorunlu hizmet süresi yurtiçinde aldığınız eğitim süresi ile bire bir eşittir. Ancak yurtdışı görevleriniz olmuşsa bu süre zorunlu hizmetinize yurtdışında görevlendirildiğiniz sürenin iki katı olarak eklenir.” Kontenjandan kastınız nedir onu anlamadım.

 44. pınar altınay Diyor ki:

  öyp den belli sayıda aday yararlanıyor ya bunun da belli bir sayısını gördüm bu sayı değişken mi? yurt içindeki eğitim süresi yüksek lisans+ doktara dan mı oluşuyor. kusura bakmayın siteden bilgi edinmeye çalışıyorum ama kafamdaki soruları tam cevaplayamadım.

 45. Yönetici Diyor ki:

  @pınar altınay
  Sayı her sene değişiyor, 2010 yılında 3 bin, 2011 yılında 3 bin 5 yüz, 2012 yılında 4 bin kontenjan verilmiştir yükseliyor her sene. Evet eğitim süresi 2 + 4 yıl. Tabiki sorun aklınıza takılanları, amacımız kafanızdaki soru işaretlerini silmek 🙂

 46. pınar altınay Diyor ki:

  bu durumda üniversitelerin de alım sayısı değişiyo oluyo:) 2012 de Marmara üniversitesinde alım yapılmış ama İstanbul üniversitesinde hiç yok iletişim fakültesi için. önümüzdeki başvurularda da değişiklik olmaz mı?

 47. Yönetici Diyor ki:

  @pınar altınay
  Olabilir hiç bir şey kesin değil ancak.

 48. murat Diyor ki:

  Öyp ıle yurt dısında egıtım gormeye basladıgımız zaman bıze burs veya maas verılıyormu. verılıyor ıse mıktarı nekedar oluyor?

 49. Yönetici Diyor ki:

  @murat
  Maaş yatmaya devam ediyor, burs bilgileri ve koşullarına BURADAN bakabilirsiniz.

 50. ege Diyor ki:

  Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında atanan araştırma görevlileri lisansüstü eğitimlerini (yüksek lisans ve doktora) atandıkları üniversiteden farklı bir üniversitede yapacaksa kendilerine 35. madde görevlendirmesi kapsamında zorunlu hizmet seneti imzalattırılır,diyor.Yani diyelim Trabzon Mğhendislik Fakültesine atandım.Gidip Samsun veya başka üniversitede görev yapmak istemem halinde mi senet yükümlüsüyüm.Trabzon olursa,senet vs sorumluluğu yok mu?

 51. Yönetici Diyor ki:

  @ege
  Evet başka üni.de olursanız imzalarsınız. Aynı üni.de eğitim alırsanız imzalamazsınız.

 52. gzm Diyor ki:

  iibf mezunuyum. eğitim bilimleri alanında öyp ile yüksek lisans yapmak istiyorum. bu konuda yardımcı olur musunuz? fakültemin bölümleri dışında farklı alanlardayüksek lisans yapabilş?
  rmiyim

 53. Yönetici Diyor ki:

  @gzm
  ÖYP’de sadece lisans mezuniyet alanınızda eğitim alabilirsiniz. (İlanda aksi yazmadıkça, ancak eğitim bilimlerinde yapmanız imkansızdır belki yakın bölümler olabilir iktisat vb.)

 54. esra Diyor ki:

  fen edebiyat mat mezunuym.sosyal hizmet ya da eğitim bilimleri alanlarında öyp ile yüksek lisans yapabilir miyim?ya da hangi alanlarda yapabilirim,lütfen yardımcı olur musunuz 🙁

 55. Yönetici Diyor ki:

  @esra
  Hayır ne yazık ki yapamıyorsunuz ÖYP’nin amacı lisans alanınızdan devam ettirmek ve uzmanlaşmanızı sağlamaktır. Kendi bölümünüzde veya ilana göre yakın bir bölümde yapabilirsiniz o da belki.

 56. RUVEYDA ÇAKAR Diyor ki:

  İlk defa öypye başvuracağım önce kasımdaki sınava girilecek sonra aldığımız puana göre üniversitelerimiz de belli oluyor ve sonrasında 2 yıl dil eğitimini geçince mi bu üniversitelerde devam ediliyor?

 57. Yönetici Diyor ki:

  @RUVEYDA ÇAKAR
  Dil eğitimi 6 ay ama size 2 yıl süre veriliyor geçebilmeniz için erken geçerseniz yüksek lisansa erken başlarsınız.

 58. engin bey Diyor ki:

  eşim memur, bana kefil olabilir mi?

 59. Ayşegül Diyor ki:

  Bir konuda kafam biraz karıştı, toplamda 12 yıl mı tutuyor öyp de yoksa 6 yıl zorunlu hizmetin içinde atandığımız üni de 6 yıllık eğitimimizi de tamamlayabilir ve bu süreyi toplamda 6 yıl olarak sonuçlandırabilir miyiz? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

 60. Yönetici Diyor ki:

  @ Ayşegül
  Toplam 12 yıl, 6 yıl eğitimin karşılığı 6 yıl zorunlu hizmet. Ancak atandığınız üniversitede eğitim aşırsanız zorunlu hizmet olmaz.

 61. semaa Diyor ki:

  üniversitesini uzatanlarda başvurabilr mi gerekli puanlari alip atamasi yapilan kişi bu yüzden sorun yaşar mi

 62. Yönetici Diyor ki:

  @ semaa
  Hayır sorun yaşamaz, mezun olmak yeterli.

 63. Ayşegül Diyor ki:

  peki dediğiniz gibi atandığımız üniversitede eğitim alırsak zorunlu hizmetin kalkması toplam 12 yıl değil, 6 yıla indirgendiği anlamına gelmez mi? Bir de zorunlu hizmet kalkınca artık istediğimiz üniversitede çalışmaya başlayabiliriz anlamına geliyor bu değil mi?

 64. Yönetici Diyor ki:

  @ Ayşegül
  Zorunlu hizmet olmuyor demekle o anlama geliyor evet. Doktoranız bitince istediğiniz üniversiteye (oranın sınavını kazanarak) geçebilirsiniz.

 65. semaa Diyor ki:

  lisans üstü eğitim için başvurular 2013den sonra merkezi sistemle yapılacak deniliyor bu ne demek acaba zaten merkezi sistemle yapılmıyormuydu??şimdiden teşekkür ederim aklımızı kurcalayan sorulara cevap bulabilmemiz çok güzel

 66. Yönetici Diyor ki:

  @semaa
  ÖYP başvuruları merkezi sistemdir, atandıktan sonra bir de ÖYP lisansüstü kantenjanlarına başvurursunuz yüksek lisans ve doktora için bunlar merkezi değildi merkezi olacak 2013’de.

 67. eyup ozkaya Diyor ki:

  benim anlayamadigim bisey var, aydinlatirsaniz sevinirim. Lisans mezunu oldugumuz bolumden mi oypye devam edebiiriz sadece? Yani ben uluslararasi iliskiler mezunu olacagim kismetse, oypyi sinema-tv bolumunden de yapabilir miyim yoksa sadece uluslararasi iliskilerden mi?

 68. Yönetici Diyor ki:

  @eyup ozkaya
  ÖYP’de lisans alanından devam etmeniz gereklidir.

 69. kamil Diyor ki:

  Ben yüksek lisans eğitimimi tamamladım. Eğer öyp ile atandığım üniversitede doktoramı yapabilirsem 4 yıllık doktora eğitimi ve buna eşit 4 yıllık zorunlu hizmet beraber yapılabiliyor mu? yoksa önce 4 yıl doktora sonra 4 yıl zorunlu hizmet olarak toplam 8 yılda mı programı bitireceğim?

  Bir de zorunlu hizmet bittikten sonra çalıştığım okuldan istifa etmek zorunda mıyım? orada çalışmaya devam edebilir miyim?

 70. Yönetici Diyor ki:

  @kamil
  Zorunlu hizmet eğitim bittikten sonra başlar. Eğitim alırken zorunlu hizmet olmaz. Hayır zorunlu hizmet sonrası kadro devam eder sadece siz isterseniz değiştirebilirsiniz.

 71. kamil Diyor ki:

  teşekkür ederim. Bir sorum daha olacak. Eğitim ve zorunlu hizmet aynı yerde yapılacaksa senet imzalatmıyorlar mı? yukarıdaki yazının ilk cümlesini okuyunca imzalanmayacağını düşünmeye başladım da..

 72. Yönetici Diyor ki:

  @ kamil
  Doğrudur, atandığınız yerde olacaksa senet ve zorunlu hizmet olmuyor.

 73. büşra Diyor ki:

  öncelikle merhaba benim sorum öyp ile atanan bir kişi lisansüstü yerleştirmeleri nasıl yapıyor açıkta kalma gibi bir problem yaşar mı bu yerleştirmelerde merkezi olacağı için üniversitelerin mülakat yada özel aradığı şartalar yok değilmi? teşekkürler..

 74. Yönetici Diyor ki:

  @ büşra
  Mülakat yok ancak başvurcağınız üniversitenin ekstra ales ve dil şartı varsa onu sağlamalısınız mesela ODTÜ dil şartı olarak 75 istiyor. Açıkta kalma ihtimali düşük ama var.

 75. büşra Diyor ki:

  benim anlamadığım nokta şu hocam üds puanı düşük olupta atanan bir kişi ne yapacak peki çogu ünivetsite yabanci dil icin 65 puan ve üstü şartini ariyor cunku lisans üstünde

 76. Yönetici Diyor ki:

  @büşra
  Dil şartı yalnızca başvuruda aranmıyor. SOnrasında 2 yıl içinde 65 almalısınız yoksa ilişik kesilir ve 65 almadan zaten lisansüstü eğitimie başlayamazsınız.

 77. yasemin etli Diyor ki:

  öyp kapsamında atanmak için üds veya kpds den de 70 üzeri puan almak gerekmiyor mu, öyleyse bunun yükseklisanstan ne farkı kalıyorki?

 78. Yönetici Diyor ki:

  @yasemin etli
  Hayır gerekmiyor, bknz. http://www.oyp.com.tr/oyp-sikca-sorulan-sorular.html

 79. m.fatih Diyor ki:

  öyp ye tercıh ıcın herhangı bı lısans programından mezun olmak yeterlı mı yoksa belllı bolumler mı basvurabılıyo şımıden teskr.

 80. Yönetici Diyor ki:

  @ m.fatih
  Herhangi bir programdan mezun olmak yeterli.

 81. Derya Diyor ki:

  öyp ile atandığı dönem yüksek lisans a kayıt olmayan biri Yüksek lisans a başladığı dönemden itibaren 6 dönemde mi bitirmesi gerekli? Yoksa atandığı dönemden itibaren mii???

 82. Yönetici Diyor ki:

  @Derya
  Başladığı dönem baz alınır.

 83. Derya Diyor ki:

  geç başlanabilir öyleyse bir dönem?

 84. Yönetici Diyor ki:

  @ Derya
  Evet Ocakta başlayabilirsiniz yüksek lisasn veya doktoraya.

 85. Derya Diyor ki:

  Peki maaş yatar mı ben okulda göreve başlayacağım ama lısansustune ocakta baslayacagım

 86. Yönetici Diyor ki:

  @ Derya
  Kamu görevlisi oluyorsunuz, maaş başladığınız günden emekli olana kadar yatar, sonrada emekli maaşı yatar 🙂

 87. halil pan Diyor ki:

  Ara dönemde mezun olacağım. Okuduğum üniversiteye bütünleme sistemi geldiği için 1 ekimde acılacak ilk dönem. şubat başında ise bitecek. Yani çıkışımı şubat ayında alabileceğimi sanıyorum. Bu haldeyken,çıkışımı alamamışken, ocak ayındaki Öyp ye başvurabilecek miyim?

 88. Yönetici Diyor ki:

  @halil pan
  Başvuru yaparsanız ve atanmaya hak kazanırsanız en geç Ocak 15 gibi mezun olmanız lazım. Aksi taktirde atamanız yapılmaz ve 1 yıl boyunca ÖYP puanınız %10 kesilir.

 89. halil pan Diyor ki:

  Kardeşim bir sorum daha olacak. Üniversite sitesinde tüm dersler geçti gözüktüğü andan itibaren her an çıkışımızı alabiliyor muyuz? Çıkış almakla elimize mezun olduğumuza dair bir belge hemen veriliyor mu? Yoksa beklenip bir süre sonra geçici diplomamı alınıyor?
  Diğer konu ise ÖYP de 2 yıl yüksek 4 yıl doktora süresi mevcutken. Bu sürenin istediğimiz zarfında askere gidebiliyor muyuz? Askerdeki geçireceğimiz süre bu bize tanınan 6 yıldan mı götürüyor yoksa ek süre tanılıyor mu askerlik için?

 90. Yönetici Diyor ki:

  @halil pan
  O tamamen okulun prosedürlerine bağlı ama şu olabilir, eğer mezuniyet işlemleri devam ediyorsa ve tüm derslerinizin sınavı bitmişse sonucu açıklanmışsa yani ortalama belli ise ÖYP’ye başvuru yapabilirsiniz başvuru esnasında ortalamanızı doğru girmeniz yeterlidir. Askerlik görevine istediğiniz zaman gidebilirsiniz, o sürelerden sayılmaz ücretsiz izinli görünürsünüz.

 91. Muhammed Ali Aydın Diyor ki:

  Öncelikle bütün sorulara çok açık bir şekilde cevap verip ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.
  Ben şu an lisans 4. sınıf öğrencisiyim; ekim ayında ÜDS’ye Kasım ayında ALES’e gireceğim.Sorulara verdiğiniz cevaplardan okuduğum kadarıyla Aralık ayında ÖYP sistemine kaydolup Araştırma Görevlisi kadrolarına başvurulabiliyormuş.Mesela diyelim ki ben mezun olmadan Öyp kapsamında bir üniversitenin( mesela Selçuk üniversitesi diyelim) araştırma görevlisi kadrosuna başvurdum.Kabul edilip edilmediğim yani atanıp atanmadığım ne zaman belli olur?
  2. sorum, diyelim ki ben mezun olmadan veya mezun olduktan sonra birkaç ay içerisinde bir üniversitenin araştırma görevlisi olarak atandım.Ancak henüz yüksek lisans eğitimi almaya başlamadım, bu durumda bu aradaki süreçte başka bir üniversitenin kadrolarına cari sisteme göre başvurabilir miyim?Yani mesela Selçuk üniversitesinin kadrosuna ÖYP kapsamında yerleştim ama eğitim almaya başlamadan İstanbul Üniversitesinde kadro bulmuş olsam ÖYP’den direkt çıkıp o kadroya geçebilir miyim?
  3. sorum ÖYP sistemi dahilinde bir üniversiteye araştırma görevlisi olarak atanmış olsam daha sonra yine ÖYP sisteminde bir üniversitenin o alanının kadrosu açılmış olsa o kadroya geçebilir miyim?Geçebiliyorsam hangi şartlarda geçebilirim?Çünkü sırf kadro için Erzurum’da bir kadro seçip de daha sonra hiç değiştirememek korkutuyor beni.
  4.sorum-Öyp’ye kayıtlı üniversitelerin bir alanla ilgili kadrolarının alım ilanları hep aynı tarihte mi oluyor?Örneğin İdare Hukuku Araştırma Görevlisi kadrolarını bütün kayıtlı üniversiteler belli tarihlerde mi açıyor yoksa her üniversite kendi kafasına göre belirlediği bir tarihte mi açıyor?

 92. Yönetici Diyor ki:

  Okulunuz bitmeden yapamazsınız başvuru en azından tüm derslerin bitmiş notların belli olması lazım siz 2013 Temmuzu bekleyeceksiniz. Mezun olmadan atama olmaz. ÖYP ile senet imzalamadan istifa edebilirsiniz senet’de lisansüstü eğitime başlarken imzalanır yani atandıktan 2 ay sonra. ÖYP’den başka bir ÖYP kadrosuna geçiş mümkün değildir. ÖYP senede iki kere olur Aralık ve Temmuzda üniversiteler ayrı ayrı açmaz.

 93. Sami Diyor ki:

  merhaba,
  Ben istanbul univ de doktora ogrencisiyim ve Bingol e oyp den atandim. Su anda tez asamasindayim. Dil sorunum yok. 35 den istanbula gorevlendirme istiycem ama bir sorum var: Tez asamasinda oldugum icin 35 den yararlanmayip Bingolde kalabilir miyim? Eger Bingolden ayrilmazsam senet de imzalamam gerekmiyor bildigim kadariyla. Bu durumda doktora sonrasi mecburi hizmetim oluyor mu? Bilgisi olan arkadaslar yqrdimci olursa sevinirim. Tesekkurler…

 94. Yönetici Diyor ki:

  @ Sami
  ÖYP’de git-gel’i engellemek amacı ile 2 dönem üstsüte 35. madde görevlendirilmesi almayanların ilişiğinin kesilmesi kararlaştırılmıştır yani 35. madde ile gitmeniz zorunludur.

 95. halil pan Diyor ki:

  Kardeşim bana Allah rızası için şu sorumun cevabını ver. Dokuz eylül üniversitesine bu yaz ilk kez bütünleme geldi. Hem yaz okulu hem bütünleme oldu. Oyuzden yeni dönemin başlaması uzadı da uzadı. 1 ekimde başlıyor. Finallerin son günü 2 şubat olacakmış. Ve ben bu finallerden sonra mezun olacağım. Ben önümüzdeki öyp ye başvuramayacak mıyım çıkışımı daha önce alamayacağım için? 2012 öyp tarihleri başvuru tarihleri , 2011 öyp başvuru tarihlerinden daha ileri alınmış sanırım? Bu ara dönemde olacak da aralık-ocak ayından ocak-şubat ayına alınır mı sizce? Lütfen yanıtınızı bekliyorum…

 96. Yönetici Diyor ki:

  @halil pan
  Çıkış almakla ilgisi yok durumunuzun. Aralık 15 gibi ÖYP başvurularının başladığını ve 15 gün sürdüğünü düşünürsek sizin bu başvuru süresi içinde notlarınızın tamıtamına belli olması gerekir. Şubata sarkmaz çünkü ara dönem başlamış olur.

 97. halil pan Diyor ki:

  tmm kardeşim çok sagol yardımların için

 98. Ali Çayırlı Diyor ki:

  Benim sorum askerlikle ilgili. Askerlikte yaş sınırı (doktora için) 35. Şimdi ben 30 yaşındayım, Doktora bitiminde 36 yaşında olacağım. Askere alınırsam, bu durumda senetin durumu ne olacak?

 99. Yönetici Diyor ki:

  @Ali Çayırlı
  Bir sorun yok istediğiniz zaman askere gidebilirsiniz, ücretsiz izinli sayılıyorsunuz senetle bir ilgisi bulunmuyor.

 100. halil şentük Diyor ki:

  öyp tercihlerimizi neye göre yapabiliyoruz? yani ben Bilgisayar öğretmenliği mezunu isem her kadroyu seçebiliyor muyum yoksa belli kadroları mı? öyle ise bu bölümleri nereden öğrenebilirim?

 101. Yönetici Diyor ki:

  @halil şentük
  Siz kendi bölümünüze ve eğitim bilimleri fakültesi mezunu olma şartı taşıyan ilanlara başvuru yapabilirsiniz.

 102. büşra Diyor ki:

  hocam öyp alımlarında üniversiteler daha çok yüksek lisans/doktora yapanları tercih ediyor deniliyor bu doğru mu?

 103. Yönetici Diyor ki:

  @ büşra
  Hayır doğru değil. Lisans mezunu olanlar için ilanlar neredeyse %80’dir. Zaten mülakat ya da sınav yok alımlarlarda nasıl tercih edebilirler ki.

 104. Nuray ATAY Diyor ki:

  Merhaba,bu konuyla yeni ilgilenmeye başladım bu nedenle bir kaç sorum olacak. 1) yüksek lisans için KPDS den min kaç puan alınması gerekmektedir ? ( dil puanı zorunlu değil denmiş bu durumda ÖYP puan hesaplanmasındaki %15 nasıl dağıtılıyor ? ) 2)yurtdışında yüksek lisans yapmak istediğimizde bu eğitimin zamanı nasıl belirleniyor? ve yüksek lisansımız bittikten sonra o okulda göreve başlama sürecimiz nasıl belirleniyor? 3) yurtdışında yüksek lisans yapabileceğimiz üniversiteler belirli mi yoksa kendimizin araştırıp bu üniversitelere kendimizi kabul ettirmemiz mi gerekmekte ? 4) yurtiçinde yüksek lisans yaptığımız zaman eğitimimiz süresince alacağımız burs ne kadar ve hangi üniversitelerden bu program sayesinde yararlanabileceğimizi nasıl öğrenebiliriz ? Şimdiden teşekkürler

 105. Yönetici Diyor ki:

  @Nuray ATAY
  Yüksek lisans için üniversitelere ve bölümlere göre yabancı dil puanları değişmektedir örneğin istanbul üniversitesi y.lisans başvurularında dil puanı istemezken ankara üniversitesi ister. Forumda hangilerinin istemediğine dair liste var. ÖYP başvurusu için dil puanı yoksa %15’lik dilim “0” olarak hesaplanır. Yurtdışında eğitim yapılacak üni.ler bellidir BURADAN bakabilirsiniz. ÖYP bir kamu görevliliğidir yani devlet memuru olursunuz burs almaz maaş alırsınız ve sonrasında doktora bitince öğretim görevlisi olmaya hak kazanır ve kadro beklersiniz.

 106. ece Diyor ki:

  öyp ıcın aralık ayı harıcınde basvuru sansımız var mı cunku ben daha bu sene mezun oluyorum ve henuz kpss puanım da yok .

 107. Yönetici Diyor ki:

  @ ece
  ÖYP için KPSS değil ALES puanı lazım. Aralık ve Temmuzda oluyor ve ALES başvuruları şu anda devam ediyor son sınıfta girebilirsiniz sınava.

 108. ece Diyor ki:

  ALESe basvurdum .. ancak tek basına ALES ın yeterlı oldugunu bılmıyordum . sıtenın sag ust kısmında öyp puan hesaplama kısmında lısans dıl ve AlES puanıyla hesaplandıgı gosterılmıs. bu durumda öyp puanımızn minimum kac olması gerekıyor .

 109. Yönetici Diyor ki:

  @ ece
  Orada dil puanı için özellikle “varsa” denmiştir dikkat ederseniz yoksa da başvurabilirsiniz yani. Minimum puan yok, ne kadar yüksek olursa o kadar artar atanma şansınız.

 110. ece Diyor ki:

  tesekkurler ılgınız ıcın .

 111. Nuray ATAY Diyor ki:

  Cevabınız için çok teşekkür ederim.Bir kaç sorum daha olacak. Yurtdışındaki yüksek lisans süremiz ne kadar?( 3 ay gibi bir ibare okudum ) Ve beni bilgilendirdiğiniz listedeki yurtdışındaki üniversitelerin hepsinde yüksek lisans şansımız bulunmakta mıdır ? ( yoksa bölümümüze göre mi tercih yapabiliriz ? ) çok teşekkürler emekleriniz için

 112. Yönetici Diyor ki:

  @Nuray ATAY
  Yurtdışı ÖYP bursu sadece doktora için geçerlidir. Ama yüksek lisans yaparken esarmus ile 3 aylığına ve ayrıca yine araştırma bursu ile 3 aylığına da gidebilirsiniz. Ve evet doktora yaptığınız bölüme göre gidiyorsunuz, bölümünüzün olduğu tüm üni.lere başvuru yapabilirsiniz.

 113. Nuray ATAY Diyor ki:

  Lisans eğitimim süresince Erasmus ile yurtdışında eğitim aldım bu nedenle sanırım yüksek lisans süresince bu haktan yararlanma şansım yok.Bu listede 414 üniversite bulunmaktadır.Hangi okulda bölümümün bulunduğunu nasıl kontrol edebilirim ? Yüksek lisansımı yurtdışında yapma şansım kesinlikle yok sanırım ?

 114. Yönetici Diyor ki:

  @Nuray ATAY
  Yurtdışındaki okullarla tek tek bakmanız lazım bölümünüz için ve yüksek lisans için kesinlikle yok ne yazık ki. En fazla 3 ay gidebilirsiniz dediğim gibi araştırma bursu ile.

 115. hande kara Diyor ki:

  merhaba. benim anlamadığım nokta şu. öyp ye başvuruluyor, atama yapılıyor. ama atandığımız üniversite bizi başka bir üniversiteye yollarsa (lisansüstü eğitim için veya dil kursuna) senet imzalıyoruz ve bu zorunlu hizmet sayılıyor öyle mi? herkes atandığı üniversitede kalmak istemez mi zaten resmi olarak oraya atanmıştır? neden üniversiteler başka bir yere yolluyorlar ve insanları böyle bir senet için mecbur bırakıyorlar? Dil eğitimi için anlıyorum ama yüksek lisansa başlamak için bu demek ki şansa kalmış. Acaba ben mi yanlış anladım?

 116. Yönetici Diyor ki:

  @hande kara
  Düşünceniz doğru ama hesaba katmadığınız bir şey var o da şu; yeni açılan 46 üniversitede lisansüstü bölüler yok hatta bir çoğunun lisans bölümleri bile açık değil. Burdaki ayraç şudur; eğer atandığınız yerde lisansüstü program varsa orda yaparsınız ve senet imzalamazsınız eğer yok tercih yapar ve başka bir yerde lisansüstü eğitim alır ve senet imzalarsınız bitincede dönersiniz zorunlu hizmetinizi yaparsınız.

 117. nur Diyor ki:

  fen edebiyat mat bölümü mezunuym istatistik alanında öyp ile atanabilir miyim yardımcı olur musunuz 🙁

 118. nur Diyor ki:

  yanı istatistik bölümü mezunu olmadığım halde öyp ile atanabilir miyim?

 119. Yönetici Diyor ki:

  @ nur
  Hayır ÖYP’de sadece mezun olduğunuz bölüme atanabilirsiniz. (İlanda aksi yazmadıkça)

 120. doğan Diyor ki:

  ben burslu olarak yurtdışında dil alanında yüksek lisans yapmaktayım. türkiye’ye döndükten sonra gerekli sınavlara girerek doktora ve doçentlik programları için başvuru yapma imkanım var mıdır?

 121. Yönetici Diyor ki:

  @ doğan
  Eğer yaptığınız yüksek lisansın YÖK tarafından eşdeğerliği varsa tabiki yapabilirsiniz.

 122. çetin ÇETİN Diyor ki:

  arkadaslar ben bu sene matematik 4 e gectım. okul bu sene bıtecek ve bıter bıtmez öyp ye basvuracam… 11 kasım dakı ALES e gırcem ama bı sonrakı ALESede gırcem (ılkbahar) sorum şu hangısınden yüksek alırsam onu baz alırlarlı yoksa en son gırdıgımızımı baz alıyorlar…. bılgısı olan arkadaslardan rıcam yazsınlar…

 123. Yönetici Diyor ki:

  @çetin ÇETİN
  ALES’in yapıldığı tarih itibari ile 3 yıl geçerliliği vardır ve geçerlilik süresi içinde olan en yüksek puanlısı kullanılabilir.

 124. elif Diyor ki:

  Benim okul notum 66.0 matematik mezunuyum bu sekilde yerlesme ihtimalim fazla mı? yoksa … bilgi verirseniz sevinirim.

 125. Yönetici Diyor ki:

  @ elif
  ÖYP puanınız hesaplarsanız daha iyi yardımcı oluruz. Bu şekilde bir fikir verilemez. Hesaplamak için; http://www.oyp.com.tr/oyp-puan-hesaplama.html

 126. kenan durmuş Diyor ki:

  ben bir kamu kurumunda memurum araştırma görevlisi olarak atanırsam ve 2 yıl içinde dil sınavı vermesem durumum ne olacak eski görevmi dönermiyim yoksa atandıgım yerde normal memur kadrosunda mı kalırım

 127. Yönetici Diyor ki:

  @kenan durmuş
  Memuriyetle ilişiğiniz kesilir işten çıkartılmış olursunuz eski çalıştığınız yere geri dönüşünüz için hali hazırda çalıştığınız kurumunuzdan bilgi alabilirsiniz.

 128. Pelin ARI Diyor ki:

  merhaba,ben tıp doktoruyum ancak henüz tıp fakültesi sonrası yapmamız gereken zorunlu hizmeti yapmış değilim. öyp sonrası bizim için zorunlu hizmet durumu nasıl oluyor biliyor musunuz acaba?

 129. Yönetici Diyor ki:

  @Pelin ARI
  Ne yazık ki zorunlu hizmet devri için yeterli bilgiye sahip değilim. Kurumunuzla görüşmeniz daha uygun olacaktır.

 130. Ali yavuz Diyor ki:

  ben öyp başvuruları merkezi bir sistem tarafından mı yapılıyor yoksa yine her üniversitenin sitesinden ayrı ayrı mı başvuruluyor. Yani klys gibi bir tercih sistemi mi var

 131. Yönetici Diyor ki:

  @Ali yavuz
  ÖYP alımları YÖK’ün anasayfasından duyurulmaktadır ve oradan merkezi olarak yapılır. Sayfa alım tarihlerinde açılır 2012 yılındaki alımın nasıl yapıldığına dair bilgiyi BURADAN alabilirsiniz.

 132. Ahmet Uçar Diyor ki:

  katsayıların değiştirilme gibi bir durumu yok mu?? oran bazında yani

 133. Yönetici Diyor ki:

  @Ahmet Uçar
  Daha yeni değişti bundan sonra zor..

 134. ismail kuray Diyor ki:

  merhaba. ÖYPde doktora yapma zorunluluğu var mı? yoksa sadece yüksek lisans yapıp sonra 2 yıl zorunlu hizmetle programın yükümlülüklerinden kurtulabilir miyiz? teşekkürler

 135. Yönetici Diyor ki:

  @ismail kuray
  OYP adi uzerinde bir programdir. Program icinde yuksek lisans ve doktora bulunur. Doktora yapmadan ogretim uyesi olamayacaginiz icin “ogretim uyesi yetistirmek” maksatina ulasmayacaktir. Dolayisi ile zorunludur.

 136. ali yıldız Diyor ki:

  öyp kapsamında atananlar yüksek lisans öğrencissi mi oluyor . yani diğer hocalar gibi saba 8 akşam artık kaçta çıkılıyorsa öylemi yoksa ders bittikten sonra eveine gidebilyon mu:) yani sonuçta memur sun ama öğrencisin aynı zamanda tam anlayamıyorum

 137. Yönetici Diyor ki:

  @ali yildiz
  Arastirma gorevlisi yani kamu calisani oluyorsunuz ayni zamanda egitim aliyorsunuz. Mesai saatelerine uymak zorundasiniz.

 138. Leman Çanakçı Diyor ki:

  ÖYP ile bir üniversiteye atanırsam, şu an yüksek lisans yaptığım üniversitede araştırma görevlisi olarak mı çalışacağım?

 139. Yönetici Diyor ki:

  @Leman Çanakçı
  Aynı bölüm ve aynı anabilim dalına atanırsanız evet yüksek lisansınız bitene kadar orda çalışırsınız, doktora da ise ÖYP üniversitesine geçersiniz.

 140. Mert Diyor ki:

  Öyp yi Ege Üniversitesinde kazandım diyelim ve doktora bitene kadar Ege üniversitesinde kaldım. Doktoram bitince başka üniversiteye geçebiliyor muyum? Bunun için herhangi bir ceza alır mıyım?

 141. Yönetici Diyor ki:

  @ Mert
  Eğer senet imzalarsanız geçemezsiniz. Ama lisansüstü eğitimi ege de alırasnız ve senet imzalamazsanız geçebilirsiniz ve hiç bir yaptırımı olmaz.

 142. neslihan öztürk Diyor ki:

  diyelim ki atanılan üniversite de yüksek lisans eğitimi verilmiyor o zaman görevlendirilecek olan üniversiteler neye göre seçiliyor kendi isteğimiz göz önünde tutuluyor mu programın kendi yerleştiriyorsa neyi göz önüne alarak yerleştiriyor tam anlayamadım şimdiden teşekkürler..

 143. Yönetici Diyor ki:

  @neslihan öztürk
  YÖK liste yayınlıyor o da artık merkezi atama yolu ile olacak tercih yapıyorsunuz. Tbiki bu tercihler size sunulan seçenekler içinden oluyor bazen sadece bir tane üni. de çıkabiliyor sizin için. Ve yine ÖYP puanı ile yerleştiriliyorsunuz.

 144. neslihan ozturk Diyor ki:

  Cok tesekkur ederim zahmet oluyor ama bi sorum daha olacak bundan once merkezi sistemle degilmiydi bundan oncekiler nasil gorevlendirildi

 145. Yönetici Diyor ki:

  @neslihan ozturk
  Şu ana kadar listeler yayınlanıyordu ve bireysel olarak başvuru yapıyorduk yine ÖYP puanına göre.

 146. gökhan karakeçili Diyor ki:

  ben şuanda 3.sınıf öğrencisiyim ALES e girebilirmiyim? girsem alacağım puanı gelecek yıl mezun olduğumda kullanabilirmiyim?ve öğretim üyeliği için iş tecrübesi şartmı?

 147. Yönetici Diyor ki:

  @gökhan karakeçili
  Girebilir ve kullanabilirsiniz 3 yıl geçerlilği var.

 148. Leman Çanakçı Diyor ki:

  Tekrar merhaba, bir önceki iletime cevap verdiğiniz için çok teşekkürler “@Leman Çanakçı Aynı bölüm ve aynı anabilim dalına atanırsanız evet yüksek lisansınız bitene kadar orda çalışırsınız, doktora da ise ÖYP üniversitesine geçersiniz.” olarak yazmışsınız doktorayı mutlaka zorunlu görev yapacağım üniversitede mi yapmam gerekiyor, yoksa mesela Gazide yüksek lisans yapıyorum , diyelim ki Kırıkkale üniversitesine ÖYP ile atandım, doktorayı Gazide yapamıyor muyum? ve kırıkkalede doktora yaparsam, zorunlu görevim yüksek lisans eğitim süresi ile mi sınırlı kalacak yoksa mutlaka doktora bittikten sonra mı görev başı yapıyorum? çok karışık anlattım ama kafama çok takılıyor, yardımcı olursanız çok sevinirim 🙂

 149. Yönetici Diyor ki:

  @Leman Çanakçı
  Eğer doktora ÖYP kapsamında eğitim veren bir anabilim dalına sahipse yapabilirsiniz bunun için her sene liste yayınlanıyor. Zorunlu hizmet üni. dışında eğitim aldığınız süre içindir. Ne kadar dışarda eğitim almışsanız o kdar zorunlu hizmetiniz olur.Doktora bitince de 15 gün içinde zorunlu hizmete başlamalısınız. İsterseniz bir de forumumuza bakın ordan daha çok cevap bulabilirsiniz konu hakkında. http://www.akademikpersonel.org

 150. melek özdemir Diyor ki:

  merhaba kusura bakmayın aynı soruyu kısa ve net olarak sorucam ama kafam iyice karıştı netleştirmek istiyorum. kadronun olduğu unı.de yuksek lısans ve doktora olmadıgı ıcın baska unı.de görevlendırıldık dıyelım 6 yıl yüksek lısans, doktora bıttıkten sonra kadronun oldugu unı.ye dönup 6 yıl da orda kalmak zorunluluğu mu var ?

 151. Yönetici Diyor ki:

  @melek özdemir
  Tamamen doğru anlamışsınız. Evet yurtiçinde aldığınız hizmet kadar bire bir orda zorunlu hizmet yapacaksınız.

 152. ayşegül çambel Diyor ki:

  zorunlu hizmet yaparken maaştan herhangi bir kesinti olacak mı? yoksa diğer hocalarla aynı maaş alınıyor mu?

 153. Yönetici Diyor ki:

  @ayşegül çambel
  Kesinti için bir neden bulunmuyor. Maaş değişmez, herkes aynı alır.

 154. busr Diyor ki:

  merhba hocam belirlenen surede yuksek lisans ve doktora egitimini tamamlamayanlr icin
  250 300 bin civarnda senet mi imzaltlyr??

 155. Yönetici Diyor ki:

  @ busr
  Makalemizde de yazdığımız gibi, evet.

 156. busr Diyor ki:

  bu süre nedir peki 6 yıl mı cunku makalenzde ek süredende bahsetmişsinz

 157. Yönetici Diyor ki:

  @ busr
  Normal eğitim süresi yani y.lisans + doktora 6 yıldır. Bunlarında toplam uzatma süreleri 3 yıldır, uzatma süreleri aşılırsa ilişik kesilir ve senet tahsil edilir.

 158. Nilüfer Diyor ki:

  Merhaba,
  Diyelim 2 sene yüksek lisans yaptıktan sonra bir şekilde doktora yapmak istemedik, vazgeçtik, bir aksilik oldu, hayat bu ya. Doktora yapmadığımız için bu cezayı ödeyecek miyiz yoksa atandığımız okula dönüp 2 sene zorunlu hizmet yapsak oluyor mu?

 159. Yönetici Diyor ki:

  @ Nilüfer
  ÖYP bir programdır. Doktora da bu programa dahildir. Yapmak istemezseniz 2 yıllık senedinizi ödeyerek ayrılmanız gerekir.

 160. Hülya Diyor ki:

  Bu siteyi iyi ki bulmuşum. Başka forumlarda ya da sitelerde hep farklı şekilde anlatılmıştı ÖYP’deki zorunlu hizmet, senet, soktora sonrası. Çok teşekkür ederim. Yüksek lisans öğrencisiyim. Şimdilik, tez savunmam ocak sonu-şubat olacakmış gibi görünüyor. Not ortalamam belli de. Benim sorum şu olacaktı:
  Bizim okul ÖYP için yüksek lisans mezun şartı koyuyor. Ben mezun olmadan aralıkta başvurumu yapıp kazansam ve kayda kadar yüksek lisanstan mezun olsam bir sorun çıkar mı? Kayıt tarihini YÖK mü belirliyor yoksa okulun akademik takvimine göre mi tarih belirleniyor? Okulun akademik takvimine göre ise lisansüstünü kazananlar için kesin kayıt tarihi şubat ortası. Bu tarihi mi dikkate almalıyım? Yanlış beyanda bulunup kendimi riske atmak istemiyorum.
  Teşekkürler

 161. Yönetici Diyor ki:

  @ Hülya
  Atanmaya hak kazandıktan sonra 15 gün içinde atamanız yapılır ve başvuru tarihinizde beyan ettiğiniz şartları taşımıyorsanız atamanız yapılmaz. Yani başvuru yaptığınız gün Yüksek Lisans mezunu olmanız gerekir. Eğer ilan o şartı arıyorsa.

 162. şeyda aksoy Diyor ki:

  – her üniversitede senet var mı ? insanlık hali her an her şey olabilir sonuçta.. :/
  – ve diploma notu transkriptte hem 4 lük hem 100 lük sistemde yazılı, 4 lüğü çevirmesem de direkt 100 lük not karşılığını kullansam olur mu ?

 163. Yönetici Diyor ki:

  @şeyda aksoy
  Her üniversitede var. Transkriptte ikidi de varsa maalesef 4’lüğü YÖK’ün çevrimi le 100’lüğe çeviriyorsunuz ve onu kullanıyorsunuz. SAdece ve sadece 100’ük varsa onu kullanabilirsiniz.

 164. emrah karabayır Diyor ki:

  Senedi herkes mi imzalıyor yoksa sadece atandığı üniversitenin dışında yüksek lisans yapanlar mı imzalıyor?

 165. Yönetici Diyor ki:

  @emrah karabayır
  Makalemizin ilk cümlesini kopyalıyorum;

  Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında atanan araştırma görevlileri lisansüstü eğitimlerini (yüksek lisans ve doktora) atandıkları üniversiteden farklı bir üniversitede yapacaksa kendilerine 35. madde görevlendirmesi kapsamında zorunlu hizmet seneti imzalattırılır.

 166. Kaan iri Diyor ki:

  Yüksek lisans ve doktora kendi üniversitemizde yok farklı bir okulda yapıyorsak yüksek lisans ve doktora yaparken yinede ar. gör maaşı alıyormuyuz.

 167. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Kaan iri
  Almamanız için bir neden yok.

 168. deniz Diyor ki:

  Yurtdışı dil kursları hakkında bilgilendirme ne zaman yapılır ?

 169. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ deniz
  Ne yazık ki iki yıldır bir bilgilendirme yapılmıyor. Kesin bir zamanı yok.

 170. meral adalı Diyor ki:

  merhaba ben şimdi 31 yaşındayım.öyp için 35 yaş şartı aranıyor.öyp başvurduğum anda mı yaş önemli yoksa doktora bitiminde olacağım yaş mı önemli?teşekkür ederim.

 171. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @meral adalı
  Başvurduğunuz zamandaki yaşınız önemli.

 172. büşra ayşe Diyor ki:

  ben şu an istanbul üniversitesinde yüksek lisans öğrencisiyim yalnız süremi uzattım 4. yılımdayım. öyp ile alınsam yine eğitim süresi 6 yıl(2yüksek lisans 4 doktora) olarak mı hesaplanır?
  bir de bizim doktorayı bitirene kadar çalışma zorunluluğumuz oluyor değil mi, yani sonrası bize kalmış??

 173. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @büşra ayşe
  ÖYP ile atanırsanız o yüksek lisans sayılmaz çünkü ÖYP’de 3 sene süresi var yeniden başlarsınız. Zorunlu hizmet doktoradan sonra başlar hem doktoraya kadar hem de doktoradan sonra zorunlu hizmetiniz var. Detaylı bilgi için; http://www.oyp.com.tr/oyp-ve-zorunlu-hizmet.html

 174. fth Diyor ki:

  merhaba sitenizde yayınlanan öyp ile üniversitelere yerleşenlerin puanlarını incelediğimde şırnak üniversitesine(iktisat) 70 puanla yerleşilmişken başka üniversiteler 85 puandan aşağı düşmemiş bu ilden kaynaklanan bir durum mu?? arada uçurum var çünkü. yada düşük puan ile yerleşen kişiler halihazırda yüksek lisans yada doktora yapan/yapmış kişiler midir??

 175. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ fth
  İktisat bölümü hangi anabilim dalı? Muhtemelen hukuk ya da farklı bir lisans mezuniyeti istemiştir. İktisattan o kadar düşük olmaz.

 176. büşra ayşe Diyor ki:

  ben şu an öğretmen olarak çalışıyorum. aralıkta açılacak öyp kadrolarına baş vurabilir miyim, açıktan atama mı oluyor, nakil atama da oluyor mu?

 177. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @büşra ayşe
  Başvurabilirsiniz muvafakat alırsanız naklen atama alamazsanız istifa eder açıktan atama ile yerleştirilirsiniz.

 178. fth Diyor ki:

  abd-iktisat tarihi yazıyor. ama anlamadığım bir şey var muhtemelen hukuk yada başka lisans mezuniyeti istemiştir demişsiniz. herkes kendi mezun olduğu lisans programına başvurmyr mu? hukuk mezunu nasıl iktisata başvuracak?

 179. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ fth
  İlanda aksi belirtilmedikçe diye bir notumuz var. İktisatın hukuk ile ilgili anabilim dallına hukuk fakültesi mezunu olma şartı getiriliyor. Bana tam hangi kadro hangi yıl hangi okul olduğunu söylerseniz bakmaya çalışayım daha doğrusu sadece 2012 var elimizde şartları olarak.

 180. fth Diyor ki:

  zaten bende bu kadar düşük olmasına ihtimal veremediğim için sordum. şırnak üniversitesi 2012.ana bilim dalı iktisat tarihi puan 70,662

 181. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @fth
  “İktisat Tarihi alanında yüksek lisans yapmış olmak.” Şartı varmış o yüzden normaldir o puanla alması.

 182. eren altun Diyor ki:

  zorunlu hizmet süresi bitince bizim ilgili üniversiteyle ilişkimiz direk kesiliyormu yani aynı üniversitede araştırma görevlisi olarak devam edebiliyormuyuz

 183. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @eren altun
  Zorunlu hizmet süresi bitince ilişik kesilmez, artık kendiniz emekli olana kadar ya da istifa edene kadar orda çalışırsınız.

 184. ali genc Diyor ki:

  Iyi günler dil eğitimine devam ederken istifa etmem durumunda bir ceza oder miyim? Sozlesme imzalamadim. Merak ettiğim kurs ücretini benden talep ederler mi

 185. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ali genc
  Senet imzalanmadıysa hiç bir şey ödemezsiniz.

 186. Ayşegül Diyor ki:

  pardon hocam ben anlayamadım…imzanalacak olan senet zorunlu hizmet yapmama durumları karşılığında mı yürürlülüğe girecek olan bi nevi sözleşmedir?

 187. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Ayşegül
  Evet, zorunlu hizmet yapmazsanız veya ÖYP’ye devam etmek istemezseni ya da lisansüstü eğitimlerinizi tamamlayamazsanız ödemeniz gereken tutarlardır.

 188. Merve Nur Çubuk Diyor ki:

  Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında atanan araştırma görevlileri lisansüstü eğitimlerini (yüksek lisans ve doktora) – ATANDIKLARI ÜNİVERSİTEDEN FARKLI BİR ÜNİVERSİTEDE YAPACAKSA- kendilerine 35. madde görevlendirmesi kapsamında zorunlu hizmet seneti imzalattırılır.

  Şu halde atandığımız üniversitede yüksek lisans ve doktora yapmak istiyorsak; zorunlu hizmet süresi var mıdır varsa süresi nedir? Zorunlu hizmet senedi imzalatılır mı?

 189. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Merve Nur Çubuk
  Yoksa imzalatılmaz ve zorunlu hizmet süresi olmaz, zaten yukarıda o anlatılmak istenmiştir.

 190. nagihan Diyor ki:

  eğitim-öğretim süresi içinde çalışmalarını tamamlayamayan kadrodan çıkarılmış denilmiş. Bir proje yada tez sunmamız gerekecek yani öyle mi…

 191. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @nagihan
  Hayır, eğitimleri süresi içinde bitirmek kastediliyor.

 192. ahmet koç Diyor ki:

  Merhaba, 3 sorum olacak:
  1)Şu an devlet memuruyum..öyp ile bir üniversiteyi kazandığım takdirde, kurumumdan muvafakat alarak mı üniversiteye geçerim, yoksa istifa ederek mi

  2)Ben şu an bir üniversitede doktora öğrencisiyim ve tez dönemindeyim..öyp kontenjanları içinde benim üniveristemdeki bölüm yok..bu nedenle öyp de başka bir üniversitede doktora yapmakta olduğum bölümü tercih etmek durumundaym..Kazanırsam, doktoraya baştan mı başlayacağım?Yoksa şu an öğrencisi olduğum üniversiteye görevlendirme mi isteyeceğim..(öyp lisansüstü kontenjanlarında benim şu an doktora yapmakta olduğum üniversite ve bölümünün olmadığını düşünürsek)

  3)Doktora tez döneminde olduğum halde, başka bir üniversiteye öyp ile atandığım takdirde yine de görevlendirme yapılması gerekiyor mu? Çünkü büyük bir ihtimalle öyp de kazandığım üniversite yönetimi beni tez döneminde olduğum için şu an öğrencisi olduğum üniversiteye göndermek istemeyecek ve fakülte bünyesinde çalışma zorunluluğu getirecek..bu durumda benim senet imzalamam mantıksız olacak..sizce nasıl?

 193. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ahmet koç
  Resmi olarak ilk önce muvafakat istenecek verilmezse istifa et gel diyecekler. ÖYP araştırma görevlisi olarak atanmadan önce bir başka yükseköğretim kurumunda atandığı anabilim dalına/bölüme uygun bir lisansüstü programa devam edenlerin bu lisansüstü programlara devam edip edemeyecekleri yükseköğretim kurumlarının takdirindedir. Görevlendirmenin yapılması zorunludur ÖYP’de. 2 dönem üstüste 35. madde ile görev alınmazsa ilişik kesilir. Atandığınız yerden başka bir yerde yaptığınız sürece senet imlamanız lazım ama geciktirebilirsiniz.

 194. Çağrı Ülkü Diyor ki:

  Benim şu anda hali hazıra yüksek lisans yaptığım üniversitede kendi bölümümün araştırma görevlisi kadrosu açılmış durumda.. bu kadroya başvurup yerleşirsem, bir yandan araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlayıp bir yandan da y.lisansıma (tez dönemindeyim) devam ediorum deil mi? peki y.lisans bitiminde doktoraya direkt devam etmek zorunda mı olucam? kendi ünimde doktora yoksa başka bi üniye geçmek zorunda mı olucam? doktora yapmak istemiyorum demem halinde senet mi ödemem gerekecek? yani şu anda kendi y.lisans yaptığım ünimde araştırma görevlisi kadrosuna yerleşirsem doktorayla birleşik zorunlu paket program şeklinde mi oluyor?

 195. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Çağrı Ülkü
  Evet ikisini aynı anda yapıyorsunuz. Doktora için okulunuzda varsa devam edersiniz yoksa başka üni.ye geçersiniz. Doktora zorunlo yoksa senedi ödersiniz.

 196. gökhan düz Diyor ki:

  ben yeni atanmış bir öğretmenim.. ÖYP ile bir üniversiteye atanırsam, 1.öğretmenlikten istifa mı edeceğim?
  2.zorunlu hizmet durumum ne olacak?
  3. maaş durumum ne olacak?
  bilgilendirirseniz sevinirim..

 197. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @gökhan düz
  Muvafakat talep edecek üniversite siz bir şey yapmayacaksınız verilmezse istifa et gel diyecekler.

  Maaş: http://www.oyp.com.tr/oyp-ozlukhaklari-maas-ve-odenekler.html
  Zorunlu hizmet: http://www.oyp.com.tr/oyp-ve-zorunlu-hizmet.html

 198. meltem A. Diyor ki:

  merhaba. ben eğitim yönetimi abd yüksek lisans öğrencisiyim. bu öyp alımında başvuru yapmak istiyorum. eğer atama gerçekleşecek olursa mı ilişik kesmem gerekecek? teşekkürler.

 199. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @meltem A.
  Merhaba; ÖYP araştırma görevlisi olarak atanmadan önce bir başka yükseköğretim kurumunda atandığı anabilim dalına/bölüme uygun bir lisansüstü programa devam edenlerin bu lisansüstü programlara devam edip edemeyecekleri yükseköğretim kurumlarının takdirindedir.

 200. hakan bolat Diyor ki:

  slm. aklımda bikaç soru var:

  1) atandığım üni. de yüksek lisans ve doktora programı var. benim dil puanım 50 ve dil eğitimine gittim. 6 ay sonra atandığım üni. ye döndüm. ve 6 ay çalıştım. dil için imzaladığım senetten kurtuluyor muyum? 6 ay sonra istifa edersem benden 16 000 tl isterler mi?

  2) bazı akdrolar fen enstitü kadrosu. ben onlara başvurursam bana her sene sözleşme mi imzalatacaklar? istediğim zaman sitifa edemeyecek miyim sözleşme süresi bitmeden

 201. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @hakan bolat
  Dil kursu ücretini isteyebiliyor bazıları evet. Senet olmazsa istediğiniz zaman istifa edebilirsiniz sözleşme önemli değil.

 202. Ozan Diyor ki:

  ÖYP programını kazanırsam 65 puan olan dil puan zorunululuğunu kaç sene içerisinde vermem gerekiyor ve belirtilen süre içerisinde dil puan zorunluluğunu veremezsen ne gibi bir uygulamaya tabi tutulurum.

 203. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Ozan
  Yurtiçindeki altı aylık yabancı dil eğitimini tamamlayan ÖYP araştırma görevlileri, kadrolarının bulunduğu yükseköğretim kurumlarına dönerler. Ancak ÖYP araştırma görevlisi olarak atandığı tarihten itibaren; yabancı dil puanı halen 50’nin altında olan araştırma görevlilerinin bir yılın sonunda, yabancı dil puanı 65’in altında olan araştırma görevlilerinin ise iki yılın sonunda kadroları ile ilişikleri kesilir.

 204. Çağrı Ülkü Diyor ki:

  Peki doktoradan sonra öğretim üyesi olarak yerleşeceğim üniversiteyi kendim seçebiliyor muyum? ve eğer öğretim üyesi olarak istenilen yıl kadar çalışma zorunluluğum mu oluyor? çalışmazsam yine senet ödemem mi gerekiyor?

 205. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Çağrı Ülkü
  Bugün yayınladığımız şu yazıya bir bakınız: http://www.akademikpersonel.org/oyp-ogretim-uyesi-yetistirme-programi-hakkinda-genel-bilgiler/28149-oyp-kadrosu-gecici-midir-doktora-sonrasinda-ilisik-kesilir-mi-zaman-ogretim-uyesi-olunur.html

 206. hakan bolat Diyor ki:

  peki enstitü kadrolarındaki o her sene sözleşmenin amacı ne oluyo? sözleşme 1 senelik ama ben 9. ayında istersem istifa edebilirim yani. 16 000 tl lik dil kursu ücretini istemek yasal mı? sonuçta 6 aylık dil kursuna karşılık ben atandığım üni. de 6 ay çalışmışım hani bir nevi zorunlu hizmetimi yapmış gibiyim. yani bunda bi birlik olmalı bence

 207. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @hakan bolat
  Tüm akademik kadrolar sözleşmelidir. Bağlayıcılığı yoktur. Ama uygulamada birlik yok senet için ne yazık ki.

 208. hakan bolat Diyor ki:

  tüm akademik kadrolar sözleşmelidir demişsiniz. şimdi biz öyp ile atansak bile sözleşmeli mi oluyoruz? soru sordukça yeni bilgiler ediniyoruz 🙂 16 000 tl lik ücreti vermemek için hukuk yollarıyla hakkını arayan olmamış mı yasal değil bence ödeyen olmuş mu yani.

 209. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @hakan bolat
  Ödeyeni bilmiyorum ama mahkemelik olanlar var.

 210. Noyan F. Diyor ki:

  Merhaba,

  Üç sorum vardı.

  1) Eğer Öyp ile atandığım üniversitede lisansüstü eğitimimi yaparsam zorunlu hizmetim oluyor mu?

  2) Dil eğitimi tahminlerinize göre ne zaman başlar?

  3) Dil eğitimi için senet imzalanması zorunlu mu yoksa enstitülerin inisiyatifinde mi?

  Teşekkürler.

 211. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Noyan F.
  1- Hayır olmaz.
  2-Şubat 20 gibi
  3-Senet zorunlu YÖK karar aldı.

 212. hakan bolat Diyor ki:

  değerli hocam somut şeylerle kendi durumumu anlatayım sizlere. abtü yeni açılmış bir üni. bu üni. hedefleri arasında 2013-2014 yılı için lisansa öğrenci almak istiyorlar. 2013 ekiminde de yüksek lisans eğitimine başlamaya çalışıyolar. şimdi ben 50 puan aldığımdan dolayı 65 i geçmek için 2 yıl sürem var yani 2014 ün sonuna kadar. benim 6 aylık dil eğitimim bitti abtü ye geri döndüm veve dil eğitiminden döndüğümde 65 i geçememiş durumdayım diyelim. ben 65 i geçene kadar abtü de mi kalacam? idari işler veya başka görevlerde mi yer alacam? abtü de dil eğitiminden sonra 6 ay bana verilecek görevde çalışırsam zorunlu hizmetimden de kurtulmuş olur muyum? dil için imzalayacağım senet yükümlülüğünden de kurtulacak mıyım? zamanınızı aldığım için çok özür dilerim yardımlarınız için de teşekkürler

 213. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @hakan bolat
  Evet orda kalacaksınız ve idari işleri yapacaksanız ya da size evrecekleri diğer görevleri. 6 aylık zorunlu hizmet 6 ay sonra biter evet ama senetten dil eğitimi masrafından kurtulamazsınız. 16 bin tl isterler.

 214. hakan bolat Diyor ki:

  16 000 tl dil ücreti hangi üni. ye gidersek gidelim geçerli zaten. isteyebilirlerde istemeyebilirlerde değil mi? peki senetten niçin kurtulamıyoruz. orda ödenen ücret (ay sayısı* brüt ücret+ %50 fazlası+ diğer masraflar….) gibi şartlardan kurtulamıyor muyum yani 🙁

 215. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @hakan bolat
  Evet hepsi için geçerli değil, bazıları istiyor.

 216. hakan bolat Diyor ki:

  16 000 tl nin yanında “Eğitim alacağınız süre kadar maaşınız çarpılır ve %50’si eklenir”maddesi gereğince bu ücreti de isteyecekler mi?

 217. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @hakan bolat
  6 aydan sonra onları alamazlar.

 218. hakan bolat Diyor ki:

  işi özetleyecem doğru anlamış mıyım? abtüye atandım diyelim. burası yeni bir üni. seneye lisans yl doktora programına başlamayı planlıyorlar şu an için yok. dil puanım 50. 6 ay dil eğitimine gidiyorum. 65 i geçene kadar yl başlayamıyorum ve 65 i geçene kadar 2 senem var. dil eğitiminden sonra abtüye geri dönüyorum ve 65 i geçene kadar idari işlerde veya verecekleri görevlerde yer alıyorum. bu görevlerde 6 ay çalışırsam zorunlu hizmetten kurtuluyorum ve benden “dil Eğitimi alacağınız süre kadar maaşınız çarpılır ve %50’si eklenir” bu miktarı isteme hakları olmuyor. ama 16 000 tl lik dil ücretini isteyebilirlerde istemeyebilirlerde. kusura bakmayın zamanınızı bu sorularla alıyorum. yardımlarınız için çokk teşekkür ederim

 219. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @hakan bolat
  Tamamen anlamış ve çok iyi özetlemişsiniz 🙂

 220. hakan bolat Diyor ki:

  😀 şimdi içten içe kızabilirsiniz bana ama cidden şu senet işi olunca korkuyoruz o yüzden böyle sorularımla sizleri rahatsız ettim tekrardan kusura bakmayın…

 221. Noyan F. Diyor ki:

  Cevaplarınız için teşekkür ederim.

  Bir sorum daha var. Şimdi lisansüstü eğitimimi kazandığım üniversitede yaptığım zaman bir zorunlu hizmetim olmuyorsa, bunun anlamı benim için doktoram bittikten sonra üniversiteden ilişkim kesilebilir demek. Yani enstitü kadrolarından hiç bir farkı yok o zaman. Peki öyp kadrosuna sahip araştırma görevlilerinin kadroları üniversite tarafından kalıcı kadroya çevrilme ihtimali ya da bu konuda bir emsal var mı? (33’e döndürülmesinden bahsediyorum)

 222. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Noyan F.
  ÖYP zaten kalıcı kadro ve 33/a kadrosudur, zorunlu hizmetinizin olamaması ile nasıl bir bağlantı kurdunuz anlamadım ama öyle bir durum söz konusu değil zaten ihtiyaçalrı olduğu için “yetiştirmek” üzere alıyorlar yetiştirip neden ilişik kessin ki? Forumda bunlarla ilgili bir çok yazımız mevcut oradan da inleceyebilirsiniz.

 223. sudem ulaş Diyor ki:

  hocam merhaba tekrardan .iletişim fakültesi için öyp ile atndığımızda yüksek lisans ve doktoramızı aynı üniveristede mi yoksa başka üniveristede mi yapacağımıza nerden bakabiliyoruz bi liste varmı yoksa üniveristeleri arayıp tek tek sormak mı lazım..hocam bide yüksek lisansa başlayınca hem eğitim görüp hemde çalışıyormuyuz.çalışırken ünvanımız ne oluyor.araştırma görevlisimi yoksa doktora yaparken mi araştırma görevlisi oluyoruz.

 224. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @sudem ulaş
  Öyle bir liste yok ne yazık ki. Aramanız lazım. Evet hem çalışıp hem eğitim alıyorsunuz. Atandığınız gün araştırma görevlii olur ünvanınız.

 225. Ozan Diyor ki:

  Öyp ilanlarının iletişim fakültesi alımlarında alınacak bölüme ”İletişim Fakültesi veya İletişim Bilimleri Fakültesi Lisans Mezunu Olmak.” olarak adlandırılıp tıkladığımızda detaylar bölümüne, bulunduğu üniversitenin fakülte adı ve bölümün adı yazılmış. Örnek verecek olursak; Abant İzzet Baysal Üniversitesi fakülte adı: İletişim Fakültesi, Bölüm adı: Gazetecilik yazıyor.
  Bunun anlamı sadece gazetecilik bölümü mezunlarımı başvurabilecek yoksa tüm iletişim fakültesi mezunlarımı başvurabilecek?

 226. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Ozan
  İlanın açıklaması sadece “”İletişim Fakültesi veya İletişim Bilimleri Fakültesi Lisans Mezunu Olmak.” budur. Bölüme vs. bakmayacaksınız. Tüm ileitşim fak. mezunları başvurabilir anlamında.

 227. Noyan F. Diyor ki:

  Tekrar teşekkür ederim.

  Dediğiniz gibi ben ilgili yazıları okumuştum. Ben o yazıları okuduktan sonra şöyle bir çıkarımda bulunmuştum: Eğer lisansüstünü kazandığımız üniversitede yaparsak zorunlu hizmetimiz olmadığından 33/a kadrosuna geçemiyoruz zannetmiştim. Ama sizin dediklerinizden anladığım kadarıyla nerede ve nasıl olursa olsun ÖYPliler daima 33/a kadrosuna sahip oluyorlar. Diyebilir miyiz?

 228. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Noyan F.
  Evet ÖYP’lilerinde kadroları 33/a’dır ve süreklidir.

 229. Hülya Diyor ki:

  Merhabalar, zorunlu hizmet konusunda kafam karıştı. Bu yüzden sorum olacak. Tez döneminde olan yüksek lisans öğrencisiyim. Aksilik olmazsa 1-2 ay sonra tez savunmam olacak inşallah. Benim öyp ile başka bir üniversiteye başvurup kazandığımı varsayalım. YL yaptığım kurum A olsun, ÖYP ile atandığım B olsun. Atamam B’ye yapıldıktan sonra B’deki görevime devam ediyorum. A’ya gitmiyorum çünkü tez deneylerim bitti ve sonuçlarını aldım. Tezimi yazmaktayım. Tezimi savunup A’dan çıkışımı alana kadarki süre nasıl değerlendirilecek?
  1. Ben zaten atandığımdan beri B’deydim. O yüzden zorunlu hizmet yok.
  2. A’dan çıkışımı alana kadar geçen süre kadar B’de zorunlu hizmet yapacağım.

  2. seçenekteki gibi olursa ve ben B’de doktoraya başvurursam zorunlu hizmetimi doktora bitince mi yapacağım? Yoksa zaten B kurumuna yl bitince geçmiştim. B’de geçirdiğim zaman zorunlu hizmetimin yerine geçer mi?

  İnşallah anlatabilmişimdir derdimi :S

 230. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Hülya
  Tez döneminde olmanız başka yere gitmenize engel değil dekanlık orda da görevlendirebilir ve senet yapar o zaman. Siz anlattınız ama bende sadece şunu söyliyeyim, görevlendirme bitip döndüğünüz zaman zorunlu hizmet başlar sonra doktoraya gidersiniz yeniden zorunlu hizmet süreniz olur.

 231. seher t. Diyor ki:

  afedersiniz ben yeni mezunum ve üniversitem alanımda öyp için 1 kişi alıcak sorun şu ki üniversitemde yüksek lisans var ama doktora programı yok. ben öyp kazanıp ünvme gidip 2 yıl yüksek lisansımı yapıcam sonra başka ünvde doktoramı tamamlicam diye tahmin ediyorum. işte doktora yaparken gidip o ünvde çalışmam mı gerekiyor, yoksa kendi ünvmde kalıp doktora derslerine gidip gelip doktoramı tamamlayabilirmiyim ?

 232. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @seher t.
  Hayır git-gel ÖYP olmaz doktoraya giderken senet imzalayacak ve 35. madde ile gideceksiniz.

 233. hülya Diyor ki:

  merhaba. ben fen edebiyat fakültesinden mezun olduktan sonra pedagojik formasyonumu aldım. bu durumda eğitim fakültesi mezunu olma şartı ya da sosyal bilimler mezunu olma şartı arayan eğitim bilimleri alanında öyp programına başvurabilir miyim? kime soracağımı bilemiyorum ve yanlış tercihte bulunmaktan çekiniyorum

 234. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ hülya
  Formasyon “eğitim fakültesi mezunu olma” şartını karşılamaz. Sosyal bilimler mezunu iseniz onun şartını arayan kadrolara başvuru yapaiblirsiniz.

 235. Noyan F. Diyor ki:

  Merhaba bir sorum daha var 🙂

  Ben şuan yüksek lisans yapıyorum.Dolaysıyla yüksek lisans yapıyor olma şartı olan kadrolara da başvurdum. Yüksek lisansım en geç bir ay içerisinde bitecek. Atamam yapıldığında yüksek lisansımın bitmiş olması sorun yaratır mı?

 236. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Noyan F.
  Tam olarak hangi tarihte biticek?

 237. Noyan F. Diyor ki:

  Ocak ayının 2. haftası.

 238. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Noyan F.
  Tercihler biterken öğrencilik devam ediyorsa sorun olmaz.

 239. Noyan F. Diyor ki:

  Teşekkürler.

 240. hatice citak Diyor ki:

  Her yil oyp basvurusu oluyormu

 241. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @hatice citak
  BURADAN gerekli cevaplarınızı alabilirsiniz.

 242. busrayse Diyor ki:

  merhaba bu yazının başında “Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında atanan araştırma görevlileri lisansüstü eğitimlerini (yüksek lisans ve doktora) atandıkları üniversiteden farklı bir üniversitede yapacaksa kendilerine 35. madde görevlendirmesi kapsamında zorunlu hizmet seneti imzalattırılır” diye geçiyor. yani ben bir üniversiteye atansam ve orada hem yüksek lisans doktora yapıp hem de araştırma görevlisi olarak çalışsam zorunlu hizmet diye birşey söz konusu olmuyor ve istediğim zaman da bırakabiliyorum ya da başka bir üniversiteye geçiş yapabiliyorum öyle mi???
  zorunlu hizmet durumu sadece ataması ve eğitimi farklı üniversitede olacaklar için mi geçerli, ben yukardaki yazıdan böyle anlıyorum ama tam tersi olarak biliyordum?

 243. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ busrayse
  Dedikleriniz anlattığımız gibidir ve doğrudur. Eğitim farklı yerde alınacaksa zorunlu hizmet olur yanlış biliyormuşsunuz.

 244. tuba k Diyor ki:

  öyp programı boyunca yalnızca atandığım yerlerde görev yaparsam senet imzalamayacağım kesinlikle değil mi?

 245. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @tuba k
  Evet doğrudur.

 246. meninblack Diyor ki:

  merhaba, akademikpersonel.org.tr de nazmi hocamın yazdığı bir yazıda, doktora tez yılında kadromuzun bulunduğu üniversiteye dönebileceğimizi, bu süreleri de mecburi hizmet sürelerinden saydırarak daha az bir süre ile yükümlü olacağımıza dair bir yazı vardı. bu konu hakkında daha geniş bilgi verebilir misiniz?

 247. İlkr Yksl Diyor ki:

  Hocam, merhabalar
  Farzedelim ki dil puanım 65’in üzerinde, atandığım üniversitede bölümüme ait yüksek lisans eğitimi mevcut, bende yüksek lisans eğitimime araştırma görevlisi olarak başladım. Aradan 7 ay geçti ve istifa etmek istiyorum.
  Kendi bölümümde yüksek lisans yaptığım için senet imzalamadım, dolayısıyla mesela 7 ay sonra istifa edersem tazminat,vb. olarak benden hiçbir şey talep etmiyorlar mı? İstifa etmem bana mali olarak herhangi bir yükümlülük getirmeyecek mi, 7 ay boyunca aldığım maaşları fazlasıyla geri ödeme gibi?
  Teşekkürler

 248. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @İlkr Yksl
  Hiç bir şey talep etmezler o durumda.

 249. ekrem Diyor ki:

  merhaba ben ankara ün. de doktora ders dönemimi bitirdim şu an yeterlilik aşamasındayım. öyp ile ağrı ün. atandım. 35. madde gereği doktora yaptığım ün. gitmek zorunda mıyım? gitmeyerek direk ağrıda göreve başlama hakkım var mı? bunu öğrenmek istedim. bu konu hakkında bilgilendirirseniz müteşekkir olurum.

 250. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ekrem
  Merhaba, yeterliliği geçtikten sonra tez zamanında danışmanınızın onayı ile 35. madde ile gitmeden atandığınız yerde kalabilirsiniz. Bir de YÖK’ün kararı lazım ama.

 251. ekrem Diyor ki:

  peki ben bu durumu ağrıdaki yetkililere mi söyleyeceğim? tahmini olarak buna izin verirler mi acaba?

 252. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ ekrem
  İnsiyatife bağlı olduğu için bilemiyoruz ne yazık ki. Danışmanınız tez danışmanınız olacak, izni ondan alacaksınız ilk önce.

 253. ali narman Diyor ki:

  Sayın site yöneticileri, öyle zannediyorum ki eksik veya yanlış bazı anlaşılmalar var. ÖYP kadrosunda olup, yüksek lisans veya doktora öğrenimini tamamlamak üzere başka üniversitelere gönderilen öğretim elemanlarına tıpkı ÖYP’den önce olduğu gibi 35. madde kapsamındaki işlemler uygulanır ve o şekilde senet uygulanır. 35. maddeyle giden öğretim elemanlarından zorunlu hizmetlerini tamamlamak istemeyip açtıkları davaları kazanan belki 100’e yakın emsal dava bulunmakta ve her gün bu davalara yenileri eklenmektedir. Bu davalarda en çok dikkat çeken husus, “senetin eşit koşullarda imzalanmadığı, bir tarafın yaşamının 5 yılını ve ya 250. 000 tl değerinde bir tazminat riski ortaya koyduğu, diğer tarafın ise (üniversite) son derece orantısız bir üstünlükle anlaşmayı imzalatan taraf olduğu” gerekçesidir. Gelelim ÖYP’ye. Öyp usül olarak farklı bir mevzuat ya da senet uygulamıyor, sizin atamanızı yine 35. madde çerçevisinde gerçekleştiriyor, ve yakın gelecekte danıştayın emsal ÖYP davaları ile dolup taşacağından emin olabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gerekn nokta, devlet üniversitelerinin sizi yüksek lisans, doktora veya belirli bir dil barajını aşmakla mükellef kılıp,bu imkanları kendi bünyesinde veremeyip, sizi başka bir üniversiteye gitmeye zorunlu kılıp,
  senet imzalattırıp, ardından da 5 – 7 yıl önceki koşullarınızda imzaladığınız bu kağıt parçasıyla sizden 5-7 yıl zorunlu hizmet beklemesi. Unutmayın ki sizler yükseklisans ve doktora eğitimleriniz boyunca bulunduğunuz üniversitelerde burs almadınız , size verdiğiniz hizmet karşılı hak ettiğiniz maaşınız ödendi (Mahkemelerin 35. maddede en çok vurguladığı husus).

 254. SİNAN YILMAZ Diyor ki:

  Merhabalar sayın yetkili,
  Ben Arkeoloji bölümünde okurken aynı zamanda Sosyoloji Bölümünü de Çift anadal yönetmeliği kapsamında bitirdim. Arkeoloji Bölümüne Sözel puan türüyle başladım. Ancak sosyoloji Eşit ağırlık puan türünden alımlar yapıyor. Ben Sosyoloji Bölümünün lisans diplomasına da sahip birisiyim. Öyp’ye Sosyolojiden başvurmak istiyorum. Ancak puan türüm sözeldir. Başvurum değerlendirilirken arkeolojiye girdiğim puan türü mü değerlendirmeye alınır mı yoksa sosyolojinin alımlarında esas olan puan türümü işlem görür. Bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

 255. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @SİNAN YILMAZ
  Merhaba, ne yazık ki bölümünüze ait ALES’i kullanacağınız için EA olacak sosyolojiden tercih yaparsanız.

 256. gül Diyor ki:

  Merhaba ağustosta ÖYP ile atandım ancak yüksek lisansa bahar döneminde başlayacağım azami süremi ders almadığım güz yarı dönemi de mi kapsıyor? Yeni taslakta belirtilen o ancak önceden ders aşamasına başlanması itibariyle deniyordu?
  Teşekkürler şimdiden.

 257. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ gül
  Yüksek lisansa başladığınız gün itibari ile başlıyor.

 258. ismail can Diyor ki:

  hocam sormak istediklerim var. en başından tane tane sormak istiyorum:

  – x üniversitesine öyp ile atandık diyelim. sanırım şimdi de yüksek lisans yeri tercihi olacak yine YOK üzerinden. atandığımız okulda benim bölümümün 1) yüksek lisans var ama doktorası yoksa
  2) yüksek lisans ve doktorası varsa
  3) yüksek lisans ya da doktorası yoksa ne olacak?

  diyelim ikisi de yok, başka bir üniversiteye yüksek ve doktora için mi atanacağım yoksa sadece yüksek lisans için mi? bu üniden yüksek lisans bitince mi doktora bitince mi döneceğiz? yasal süre 6 yıl sanırım ama ben yüksek ve doktorayı 5 yılda bitirdim diyelim, hemen dönüyor muyuz, dönünce o 6 yıllık senet 5 yıla düşer mi (para ve zorunlu hizmet süreleri)

  benim gibi fakir biri için bahsedilen rakam olan 300bin tl çok tehlikeli. her hangi bir sorun çıkabilir, hayat bu, sonra o parayı ödeyemeyebilirim. hapis mi yatacağım, ne olacak?
  sanım benim gibi fakir fukara biri için kendi yüksek lisans ve doktora programı olan bir okula atanmak çok mantıklı olacak 🙂

  son soru: sinema televizyon mezunu olacağım kısmetse, internetten, forumlardan felan 2010,2011 ve 2012 de atananların puanlarına baktım, istanbuldan bu 3 yıl içinde sadece marmara üniversitesi 1 tane almış. ben mi bulamadım yoksa koskoca istanbulda üniversiteler hoca mı dolu, alım mı yapmadılar?

  cevaplarınızı sabırsızlıkla bekliyorum, sabaha karşı 4 te yazdığım için, uykulu kafayla yanlış bir şey yazmadım umarım 🙂

  Saygılarımla,
  İsmail.

 259. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ismail can
  İkisi de yoksa tercih yapacaksınız başka okula eğitime gideceksiniz, ikisi de varsa göndermezler, sadece y.lisans varsa doktorada gidersiniz mecburen. Yüksek lisans için atanırsınız orda doktoraya devam ederseniz doktoraya uzatılır. Senetteki meblağ ne olursa olsun sadece aldığınız maaşdan sorumlusunuz uzamaz da kısalmaz da. Ben geri döner zorunlu hizmetimi aparım diyorsanız senetin size hiç bir zararı yok. Marmara baya çok aldı ben de marmaradayım 🙂

 260. fatih Diyor ki:

  öyp programında sectığimiz anabilim adalı bulundugumuz üniversite icerisinde varsa baska bir üniversiteye gönderilmeyıp kendi bünyesi içierisinde eğitimine devam ettiriliyormus.peki bu egitim süresinde senet imzalanıp herhangi bir kefaret altına giriliyor mu?

  ayrıca baska ir üniversiteye gönderilsin gönderilmesin dil eğitimini karsılıyor mu?

 261. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ fatih
  Atandığınız yerde yaptığınızda senet olmaz. Dil eğitimini YÖK karşılar.

 262. fatih Diyor ki:

  hocam oyp basvurusunda tercıh yapabılıyor muyuz yoksa merkezi olarak yök mü gönderiyor bizi?

 263. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @fatih
  10 tercih hakkınız var.

 264. fatih Diyor ki:

  öncelikle verdıgınız cevaplar ıcın cok tesekkur ederım.bı rorum daha olacak.tercıhımı yukseklısansımı yapmayı dusundugum anabılım dalı olan universıtelere göre yapsam tabıkı kadro acarlarsa.bu sekılde lisansutu egitim ıçin baska bir yere gitmemiş olurum ve anı zamnda senette ımzalamam tabi universıte uygun gorurse.bole bır durum olusablır mı sızce fıkrınızı ogrenebilir miyim ?

 265. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ fatih
  Tabiki zaten eğer atandığınız yerde kazandığınzı lisansüstü programlar varsa sizi göndermezler böylece senet imzalamamış olursunuz.

 266. fatih Diyor ki:

  merhabalar. kpss tercıhınde atanıp calısmaya basladıktan sonra oyp ye basvuru yapbılıyor muyuz?

 267. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ fatih
  Yapabilirsiniz, hiç bir kısıtlama yoktur.

 268. murat karaman Diyor ki:

  Merhaba öyp yi kazanip atandiktan sonra baska bir üniye yl yada doktora yapmaya gittik ve bu yüzden senet imzaladik. Ama hastaliktan yada kazadan yada doktora sinavini yada doktora calismasini biteremeyip -yani istifa ederek degilde elimizde olmayan sebeplerle- öyp den atildigimiz zamanda tazminat ödemek zorunda kalirmiyiz.
  simdiden tesekkürler

 269. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @murat karaman
  Hastalık ya da kazada ödetilmez. Senette de yazar.

 270. Sefa Diyor ki:

  Slm.. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği mezunu bir kimse ilahiyatta yani temel islami bilimler alanında açılan öyp kadrolarına başvurabiliyor mu.. Teşekkürler..

 271. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Sefa
  Açılan ilanlara göre değişiyor, bu seneki ilanlar kaldırıldı forumdan bilgilere ulaşabilirsiniz. http://www.akademikpersonel.org

 272. sevgi Diyor ki:

  Merhaba,
  tezsiz yüksek lisans yapanlar (formasyon değil)benzer bir alanda ÖYP alımına başvurabilir mi? Doktora yapabilir mi?

 273. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ sevgi
  Önceden tezsiz yapmış veya yapıyorsanız doktor da olur ÖYP’de ama bu dönemden itibaren Tezsiz Y.lisansa başlamışsanız olmaz, yeni yönetmelikte belirtiliyor.

 274. sevgi Diyor ki:

  Tezsiz yüksek lisans mezunuyum. Ama doktora programımız olmadığı için devam edememiştim. Alanımla ilgili benzer bir alım olursa başvurabiliyorum o zaman?

 275. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ sevgi
  Evet daha önceden bitirdiğiniz için başvurabiliyorsunuz.

 276. mustafa yılmaz Diyor ki:

  merhabalar. ben ağustos 2012 yerleştirmelerinde öyp arş. gör olarak atanmıştım. daha sonra üniversite ile aramda gelişen kendi hatalarından kaynaklanan problemden dolayı kadrom iptal edildi. üniversitemle davalık durumdayım. dava lehime sonuçlanırsa kadromu geri alacağım fakat bu durumda üni değişikliği yapabilir miyim veya istifa edebilir miyim? teşekkürler

 277. nuri Diyor ki:

  Merhabalar…
  Ben bir üniversitede memur olarak çalışıyorum.
  Üniversitemiz tarafından hocamız 2547/35 maddeye göre görevlendirilip yüksek lisans ve doktorasını yapmış. Bitirdikten sonra bir süre çalışıp mecburi hizmet süresinin dolmasına 3 yıl kalarak istifa etti. Kefalet senedinde çalıştığım süreler düşüldükten sonra kalan mecburi hizmet borcumu %50 fazlasıyla ödeyeceğini taahhüt etmiş. Söz konusu olayda mucburi hizmet yükümlülüğünü nasıl hesaplamam gerekir. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 278. aslı Diyor ki:

  merhaba,ben 4. sınıf öğrencisiyim bu yıl öyp ye başvuracağım,fakat şu senet olayı kafamı karıştırdı.Diyelim ki öyp başvurum kabul edildi dil kursuna da gittim ama yeterli puanı alamadım tazminat ödüyor muyum? ya da kabul edildim dili de geçtim fakat göreve başlayamadım yine tazminat ödemek zorunda mıyım?

 279. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ aslı
  Evet her iki durumda da dil kursunun ücreti olan 16 bin tl’yi isteyebiliyorlar.

 280. hüseyin Diyor ki:

  yds ye de girdim fakat puanım 2012 kpds güzden daha düşük hangi puanım kullanmam gerekir. tesekkürler

 281. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ hüseyin
  İstediğinizi kullanaiblirsiniz, zamana bağlı değil.

 282. Murat BÜYÜKAKSU Diyor ki:

  Merhaba,
  öyp’den dil kursu olmayan bir üniversiteye atandım diyelim. 6 aylığına senet imzalayıp dil eğitimimi başka bir ilde tamamladım, daha sonra asıl atandığım üniversiteye dönüp yüksek lisansıma başladım. 6 aylık zorunlu hizmetim yüksek lisansa başlayınca mı başlıyor, yoksa yüksek lisans ve doktorayı bitirdikten sonra mı başlıyor?

 283. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Murat BÜYÜKAKSU
  Yüksek lisan yaparken zorunlu hizmet 6 ay sonra biter.

 284. serkan akoglu Diyor ki:

  merhaba. bu yariyil sonunda lisans egitimimden mezun oluyorum. ales sinavina girdim, yazinda yds’ye girecegim. oyp basvurusu yapip tek bir universite tercih edip atanirsam, yuksek lisansim icinde yanlizca ayni universiteyi tercih edebilirmiyim ve bu durumdada zorunlu gorev senedi imzalamak zorunda kalirmiyim?

 285. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @serkan akoglu
  Atandığınız yerde lisansüstü eğitim varsa zaten tercih yapmadan orda devam edersiniz ve zorunlu hizmet olmaz.

 286. SAMUEL Diyor ki:

  Selam. Ben Eski Türk Edebiyatından yüksek lisans yapmayı düşünüyorum ama bu öyp sisteminde aklımı kurcalayan o kadar çok şey var ki. yüksek lisans yapmak isteyen birinin zorunlu hizmeti kaç yıl olur ve illa dedikleri üniversitede mi görev alınmalı ? Yüksek lisans tezini bitiremezse imzaladığı senedi ödemek zorunda m? yabancı dili olmayan yine başvurabilir mi ve yabancı dil sınavını veremezse yine bir cezaya maruz kalır mı? yoksa yabancı dil sadece doktora için mi geçerli? bu konularda beni aydınlatırsanız sevinirim. Şimdiden Teşekkür ederim.

 287. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ SAMUEL
  Zorunlu hizmet süresi 35. madde ile bir başka üniversitede görevlendirildiğiniz zamandır. Üniversitenizi siz merkezi olarak seçiyorsunuz. Yabancı dil puanı zorunlu değil bakınız tüm bunlara şu linkte cevap verdik oraya bir göz atınız: http://www.oyp.com.tr/oyp-sikca-sorulan-sorular.html

 288. bahtiyar konuk Diyor ki:

  senet tutarı hesaplanırken dil eğitimi, yl ve dr’nın eğitim süreleri ayrı ayrı mı hesaplanır. yani dil eğitimine giden için 6 ay çarpı maaş + %50 gibi mi yoksa bütün alacağı eğitim süresi(dil eğitimi, yl, dr)mi. yani üç ayrı senet gibi mi. eğer hepsi ise bıraktığı aya kadar olan miktarı mı öder yoksa bütün senet tutarını mı?

 289. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @bahtiyar konuk
  Senet tutarı baz alınmaz. SAdece görevli olduğunuza ayların maaşı ve faizleri istenir. İstifa edene kadarki süreden mesul tutulursunuz.

 290. bahtiyar konuk Diyor ki:

  dil görevlendirmesi alırken ingilizce eğitim almış olsam sonra yeterli puan aldığım başka bir dili versem kabul edilir mi. mesela arapça
  ayrıca başvururken kullandığımız puan 50nin üzerinde 65in altındaysa dil görevlendirmesindeki ilk senemizde 65 almak zorunda mıyız yoksa o sene yeni aldığımız 50nin üstünde bir puan yeterli olur mu(65 almamız gereken diğer seneye geçebilmek için yeter mi)

 291. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @bahtiyar konuk
  Kabul ediliyor, YDS’deki herhangi bir dil kabul ediliyor. Başvurduğunuz andaki dil puanı önemli değil yine de 2 yıl süreniz oluyor.

 292. fatih çetin Diyor ki:

  merhabalar.
  örneğin gazi üniversitesine atandım diyelim. yüksek lisans ve doktora eğitimimi de aynı okulda alıyorum. 35. maddeyle bir görevlendirme olmadığı için bu durumda da yine senet imzalamam gerekecek mi? zorunlu hizmet işi nasıl olacak?
  aydınlatırsanız sevinirm

 293. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @fatih çetin
  İmzalamıyorsunuz ve zorunlu hizmetiniz olmuyor.

 294. Gül Diyor ki:

  Yabancı Dil yurtdışı dil okulları ile alakalı hala bir haber yok mu? Bu sene de mi kaldı??

 295. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Gül
  Maalesef yok 🙁

 296. Uğur Diyor ki:

  Merhaba,

  Zorunlu hizmetin tamamı Dr. Araştırma Görevlisi olarak mı yapılır? Üniversitede kadro açılırsa öğretim üyesi olarak devam edemez miyiz zorunlu hizmete?

  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 297. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Uğur
  Kadronuz gelirse zorunlu hizmetin ilk gününde bile yrd. doç. olabilirsiniz. Zorunlu hizmetin kadro ile bir bağlantısı yoktur süre ile vardır bu sürede prof. bile olabilirsiniz.

 298. ali Diyor ki:

  hocam, 6 aylık dil eğitimi sonrası 65 puanı geçmemize rağmen yüksek lisansa başlamayıp atamamızın yapıldığı okulda 6 aylık zorunlu hizmetimizi yapıp istifa ettiğimizde dil eğitimi ücreti yada senet tazminatı istemezler di mi? yada zorunlu hizmetin 4 ayını tamamlayıp istifa ettiğimizde ne kadar borçla mükellefiz..?

 299. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ ali
  İstemiyorlar hocam. (üniversiteye göre dedeğişebilir)

 300. ALİ SİNAN TEKŞEN Diyor ki:

  İyi çalışmalar.Ben hayali bir Öyp süreci yaratmak istiyorum ve bu processte eğer yanlış varsa beni uyarırsanız sevinirim.Zira soru-cevap yöntemiyle pek sağlıklı olmuyor.Ben tekstil mühendisliği bölümü mezunuyum ve yds puanım 65 in üzerinde. Şu an için YL yapıyor olmadığım için sadece tekstil müh.bölümü lisans mezuniyeti gerektiren bir kadroya baş vurabilirim ( ki kadro sayısı 0,1,2 veya en çok 3 her sene 🙁 ) Örneğin Ç.Ü. ni tercih ettim ve atandım.Bu üni. bünyesinde YL ve Doktora eğitimi olduğu için 6 yıl lisans üstü eğitimimi burada tamamlıyorum ve ekstra bir zorunlu çalışma süresi söz konusu değil.Ancak YL ve Doktora eğitimi bu üni. de olmasa baska bi ünide tamamlanıp Ç.Ü. ye dönüldüğünde 6 sene de burada zorunlu hizmet vermek zorundayım.Ve bu şartlarda senet imzalama durumu da yok ( atandığım ünide lisans üstü eğitimini yapıp yds notumda 65 in üzerinde olduğu için)

 301. ALİ SİNAN TEKŞEN Diyor ki:

  Ayrıca öyp sürecinde gerek lisans üstü eğitim gerekse de zorunlu hizmet tamamlandı diyelim.( 6 + 6 = 12) Bu süreçten sonra 1 sene içerisinde öğretim görevlisi kadrosuna girilemezse ilişik kesiliyor ve bir anda onca sene sonra boşta kalıyorsunuz diye bir durum vardı.daha doğrusu bu onaylanmak üzere olan bir tasarıydı.Bu durumun akıbeti ne oldu.Takdir edersiniz ki 1 sene gibi kısa bir süre içerisinde ve Türkiye’de sadece 10-12 üni de bulunan tekstil mühendisliği bölümünde kadro bulmak gayet zor bir durum.Yani ar. gör.Dr. olarak devam etme durumumuz yok senelerce? Öyle mi?

 302. Arzu Arabacı Diyor ki:

  Merhaba, benim merak ettiğim, Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında atanan araştırma görevlileri lisansüstü eğitimlerini (yüksek lisans ve doktora) atandıkları üniversiteden farklı bir üniversitede yapacaksa maddesine uygun olduğumda, hangi üniversitede hem okuyup hem araştırma görevlisi olabılecegım, bu neye gore belırlenecek ? ne zaman belırlenecek, bu sırada her hangıbır yuksek lısans ya da doktora programını kazanırsam..?

 303. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Arzu Arabacı
  Ağustos ayında yine merkezi yerleştirme ile ÖYP lisansüstü atamaları BURADAN bakınız.

 304. Gülnur Şengil Diyor ki:

  Ayrıca öyp sürecinde gerek lisans üstü eğitim gerekse de zorunlu hizmet tamamlandı diyelim.( 6 + 6 = 12) Bu süreçten sonra 1 sene içerisinde öğretim görevlisi kadrosuna girilemezse ilişik kesiliyor ve bir anda onca sene sonra boşta kalıyorsunuz diye bir durum vardı.daha doğrusu bu onaylanmak üzere olan bir tasarıydı.Bu durumun akıbeti ne oldu.Takdir edersiniz ki 1 sene gibi kısa bir süre içerisinde kadro bulmak gayet zor bir durum.Yani ar. gör.Dr. olarak devam etme durumumuz yok senelerce? Öyle mi?

 305. ugur korkmaz Diyor ki:

  benim çözüme kavuşturmak istediğim iki önemli sorun var, öncelikle ben şu anda Ankara üniversitesi’nde yüksek lisans yapıyorum atandığım üniversitede örneğin Batman’da atandığım bölümde yüksek lisans programı varsa buradaki yüksek lisans eğitimim ne olacak? Eğitimime burada devam edemez miyim? Eğer atandıgım bölümde yüksek lisans programı yoksa burada devam edebilir miyim?
  İkini olarak da atandım ve burada yüksek lisansa devam ediyorum diyelim, bitirdiğimde doktorayı yine burada yapabilir miyim? Yoksa yök kendi mi beni atayacak doktora eğitimi için(yüne atandığım üniversitede YL ve doktora eğitimi olmadıgını varsayıyorum)

 306. ümit hidayet Diyor ki:

  Öyp de senet imzalamak durumunda kalmamak için atandığımız üniversitede lisansüstü eğitime devam etsek olur mu acaba, yani senet yükümlülüğünü almamak için A üni.ve atandık DİYELİM dokuz eylül gazi gibi büyük üni.ler mesela senet imzalıyor muyuz ?

 307. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ümit hidayet
  Evet, yazımızda belirttiğimiz durum o zaten.

 308. Elif Pop Diyor ki:

  ÖYP ile atandıktan sonra bir sene içerisinde dil sınavının en az 50, iki sene içerisinde 65 olması bekleniyor. bu süre zarfında mevzu bahis olan senedler imzalanıyor ise dili geçemeyenler de sözleşmede geçen tazminatı ödüyorlar mı. bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim..

 309. eda589 Diyor ki:

  merhabalar..haftalardır 10larca sayfa ve 100lerce soru cevap okuduğum için sanırım bildiklerim karışıyor. senet konusu sıkıcı hak verisinizki bilgilerimi garantilemek istiyorum.
  1.dil eğitiminden sonra 65 aldıysam ve yl’a başlayıp 6 aydan sonra devam etmek istemezsem zorunlu hizmeti tamamlamış olup 16000tl lik ücretten kurtulmuş oluyor muyum? yada yl başlamadan o 6 aylık hizmeti nasıl yapabilirim?
  2. dil eğitiminden sonra 65 alamadıysam 1. yıl 50 2.yılsa 65 almam gereken sınavlar atandığımda kullandığım dil sınavı mı?
  3.atandığım ünide 6 yıllık lisansüstü eğitim varsa ve bende başladıysam senet yok ama diyelimki doktoranın 2. yılında vazgectim öypden. aldığım 4 yıllık maaşı isteyebilirler mi? ve aldığım eğitimler yanacak mı? en azından yl diplomam geçerli olacak mı?
  4.birde hem öyp kapsamında hemde lisansüstü eğitim veren üniversiteler için bir ek var mı? mesela iktisat bölümü için?

 310. borakara Diyor ki:

  Merhaba,
  öyp ile 2013 ağustosta atandım.2014 te görevime devam ederken 2014 aralık ayında alım olursa tercih yaparsam puanım kesilirmi?

 311. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @borakara
  2014 aralıkta puan kesilmez. 2013 aralık ve 2014 temmuzda kesilir.

 312. Halil İbrahim Diyor ki:

  Merhabalar. Geçen sene eylül alımlarında öyp ile yerleştim. altı aylık dil kursunu tamamladım ancak 65 puan alamadım. Şu an atandığım üniversitede vazife yapmaktayım. senet karşılığında istenen altı aylık süre kurstan dönüşten itibaren görev yaptığım altı aylık süre ile tamamlanmış oluyor mu. Yani senedin yükümlülüğünden kurtulmuş oluyormuyum? bir de bir sene sonra yeniden tercih yapıp başka üniverrsiteye geçtiğimiz de ya da altı aylı görev süresini tamamladıktan sonra istifa ettiğimizde kurs parası isteniyor mu? Verdiğiniz biligiler için teşekkür ederiz.

 313. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Halil İbrahim
  Evet 6 ay geçince senedin etkisi kalmıyor. Başka yeri tercih edip geçerseniz kurs parası ödemiyorsunuz.

 314. gmz Diyor ki:

  merhabalar, size günlerdir düşündüğüm bir kaç soru sormak istiyorum. Tercih ettiğim yerler dışında yök beni başka bir ile atama yapabilir mi? ve zorunlu hizmet süresi ne kadar?

 315. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ gmz
  Başka bir yere atama olmaz, zorunlu hizmet süresi de yorum yaptığınız yazıda şu şekilde belirtilmiştir; “Zorunlu hizmet süresi yurtiçinde aldığınız eğitim süresi ile bire bir eşittir. Ancak yurtdışı görevleriniz olmuşsa bu süre zorunlu hizmetinize yurtdışında görevlendirildiğiniz sürenin iki katı olarak eklenir”

 316. gmz Diyor ki:

  Teşekkür ederim, 6 yıl zorunlu hizmetim var yani. Şimdi ben atıyorum tercihlerimi yaptım ve atandım gittiğim okulda yüksek lisansımı eğer varsa kesinlikle yapabilecek miyim? neden bazı arkadaşlar önceden yüks lisans programı var mı bunu araştırmadan atama istiyorlar ve sonrasında yine tercih yapıp yüksek lisans ve dokrota için 6 yıllık süreçte başka bir yere atanıp senet yükümlülüğü altına giriyorlar onu tam anlayamadım.

 317. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ gmz
  Varsa kesinlikle yaparsınız göndermezler bir yere. Yoksa gitmek zorunda oldukları için tercih yapıyorlar, zaten dediğim gibi varsa ve tercih yapsalar bile okul göndermez.

 318. gmz Diyor ki:

  Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında atanan araştırma görevlileri lisansüstü eğitimlerini (yüksek lisans ve doktora) atandıkları üniversiteden farklı bir üniversitede yapacaksa kendilerine 35. madde görevlendirmesi kapsamında zorunlu hizmet seneti imzalattırılır.
  şimdi ben yüksek lisansımı atandığım ünide yaparsam senede tabi tutulmuyorum. Bu bilgi için teşekkürler öncelikle, atandığım kendi üniversitemde zorunlu hizmet sürem ne kadar peki? yine 12 yıl mı? yoksa 6 yıllık eğitimi başarıyla tamamlayınca zorunlu hizmetim sona eriyor ve tayinimi isteyebiliyor muyum?

 319. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ gmz
  Atandığınız üniversitede yaparsanız zorunlu hizmet olmuyor bunu mu sormak istediniz anlamadım?

 320. gmzzyksl Diyor ki:

  merhaba; yuksek lısansa devam ederken öyp programına basvuru yapabılıo muyuz kabul edıldıgımz takdırde avantaj veya dezavantajları var mı ?
  ayrıca zorunlu hızmet suresı ne kadar?
  yardımcı olursanız cok sevınırım .
  sımdıden tesekkurler.

 321. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @gmzzyksl
  Yüksek lisans devam ederken yapmakta bir sakınca yok görev sürenizi kısaltırsınzı dezavantajı yok. Zorunlu hizmet süresi makalemizde yazıyor kaç yıl okursanız o kadar yapılır.

 322. derya sakin Diyor ki:

  merhaba, yüksek lisans yapıyorken doktora için eğitim tercihi yapabiliyor muyuz?

 323. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @derya sakin
  Hayır yapamazsınız.

 324. Bilal Diyor ki:

  İyi çalışmalar,sorularımızı yanıtladığınız için teşekkürler..Eski sorulara baktım daha önce sorulmuşmu diye sorulmuştur muhtemelen ben farketmedim, senet işinde atıyorum gazi yi kazanıp gazide yüksek ve doktora eğitimi aldım,o durumdada senet imzalamam gerekiyor mu, yoksa sadece kazandığı okuldan farklı yerde eğitim görenler mi imzalıyor?

 325. funda Diyor ki:

  Merhabalar. Şuan benim başvurmak istediğim 2 kadro var o bölümlerde hem y.lisans hem de doktora programı var. Yani eğer o kadrolardan birine atanırsam senet imzalamayacak mıyım? Şimdiden teşekkür ederim.

 326. predatory Diyor ki:

  merhaba, öncelikle sorulara verdiğiniz değerli cevaplarınız için teşekkür etmekle birlikte sorumu sormak istiyorum.eğitim fakültesi biyoloji eğitimi anabilim dalından mezun olupta öyp başvurularında fen fakültesine atanma oluyor mu? duyumlarıma göre özel şartlarda fen fakültesi lisans mezunu olmak yazıyor olsada yürütme kurulu kararı ile atanma imkanı oluyormuş bu konuda doğru bilgiye kendi imkanlarımla ulaşamadım sizlerden rica ediyorum şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.

 327. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @predatory
  Hayır öyle bir karra yok maalesef şartlarde ne yazıyorsa ancak o şekilde atama yapılabilir. Eğitim fakültesi mezunu olma şartıilanlarına da başvurabilirsiniz bölümünüz yoksa. Ancak fen fakültesi ilanlarında bölümünüz yazarsa başvurabilirsiniz aksi taktirde atanamazsınız.

 328. özgür özkal Diyor ki:

  Merhaba. Ben ve erkek arkadaşım öyp ye başvurup akademisyen olmak istiyoruz. Ama merak ettiğim bir şey var. Biz öyp ile ayrı yerlere atandık diyelim, 35. madde gereği ile kadromuzdan farklı bir üniversitede yüksek lisansa başladık. Evlendiğimiz takdirde zorunlu hizmet durumuna ne oluyor? Aynı üniversitede birlikte çalışma olanağımız var mı?

 329. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @özgür özkal
  Ne yazık ki çok zor, insiyatife kalmış bir durum.

 330. fuat erman Diyor ki:

  seneti imzalayıp yüksek lisansa başlayalı 3 yıl oluyor benim. kpssden mühendislik kadrosuna atanma durumum var. zatanırsam öyp istifa edince senet ödemek gerekirmi yoksa senet karşılığı zorunlu hizmeti kpssyle atandığım mühendislik kadrosunda tamamlayabilirmiyim?
  teşekkürler

 331. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @fuat erman
  Muvafakt verirlerse geçersiniz ama çok zor bir ihtimal sağlam bir dayı lazım 🙂

 332. Furkan Tok Diyor ki:

  ben öyp programı ile atanırsam mesela öyp ile yıldız teknik üniye atandım ama itüde yüksek lisans yapıyorum yinede görevlendşrme olacak mı?

 333. Umur Şahin Diyor ki:

  İyi günler, öyp ile atandığımız kurumdan başka bir fırsat ya da akademik ortamda uyumazlık gibi bi nedenle 2-3 ay sonra ayrılmak durumunda kalırsak ödememiz gereken tazminat miktarı 6 yıl sonra ayrılan biriyle aynı mı olur. Bu nasıl hesaplanır? Teşekkürler

 334. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Umur Şahin
  Şuradan hesaplayabilirsiniz: http://www.oyp.com.tr/oyp-ve-zorunlu-hizmet.html

 335. Cansu Korkmaz Diyor ki:

  İstifa durumunda ödeyeceğimiz tutar, eğitim gördüğümüz yıl ile orantılı mıdır, bütün programı kapsar mı ? Örneğin görevlendirme ile yüksek lisans yapıyorum 1 yılın sonunda istifa ettin yine de 275-300 bin ödemem gerekcek mi, yoksa aldığım maaş üzerinden mi hesaplancak.. teşekkürler

 336. akademikpersonel.org Diyor ki:

  Cansu Korkmaz
  Şuradan detaylı bilgi alabilirsiniz: http://www.oyp.com.tr/oyp-ve-zorunlu-hizmet.html

 337. AYŞEN ZEYBEK Diyor ki:

  dokuz eylul unıversıtesınde yukseklısans ogrencısıyım bıtlıse atandım bır 2 yıl sonunda ıngılızceyı vermezsem mecburı hızmetı yınede yapabılıyormuyum yanı

 338. asla Diyor ki:

  hocam merhaba benim ödeyemediğim kredi kartı borcum var avukatlık olmuş yani sicili bozuk biraz acaba senet imzzalarken sicile bakılıyor mu? bu konuda sıkıntı yaşarmıyım?

 339. akademikpersonel.org Diyor ki:

  Hayır bakılmaz. Sorun yoktur.

 340. Öznur Diyor ki:

  Merhabalar,

  “Yabancı dil puanım 62,5” ilk yıl 50’yi geçme koşulu benim için geçerli midir (yoksa ilk yık 50’yi geçmiş mi kabul ediliyorum)?

  Ayrıca ilk yıl 50’yi, ikinci yıl 65’i geçme koşulu 6 aylık yabancı dil eğitimi bittikten sonra mı başlıyor yoksa üniversiteye araştırma görevlisi olarak atandığımız tarihten sonra mı başlıyor?

  Saygılar…

 341. fadime Diyor ki:

  hocam merhaba memur olarak çalışırken öypyi kazandım. muvafakat ile gittiğimde dili geçemezsem veya herhangi bir olumsuz durumda geri dönebilir miyim? bunun bir süresi var mı?

 342. seviluyar Diyor ki:

  Merhabalar

  Öyp programı sürecinde evlenen kişiler eşinin yanına atanabiliyor mu ? Her ikisi de farklı üniversitelerdeyse evlendiklerinde atama gerçekleşebiliyor mu ?

 343. Gökhan Diyor ki:

  Merhaba. Öyp kapsamında gerekli olan puanı aldım. Bundan sonraki süreçte tercih ettiğim bir kurumda yüksek lisansa başlıyorum ve yüksek lisans biterse aynı üniversitenin varsa doktorasına başlıyorum. Doktoramı da bitirdikten sonra aynı üniversitede bana kadro açılıyor mu? Öyp sistemi bize bu konuda nasıl bir güvence sağlıyor? Özellikle doktoradan sonraki süreçler hakkında bilgi almak istiyorum. Teşekkürler…

 344. aslıhan Diyor ki:

  merhaba,lisans öğrencisiyim,fenbilgisi öğretmenliği okuyorum.sorum şu:bölümümün öyp taban puanları 90 puan civarında ve bence çok yüksek,ben diğer eğitim fakültesi bölümlerine(puanı daha düşük olan) başvuru yapabilir miyim?illa kendi bölümüme mi başvuru yapma zorundayım?şimdiden teşekkürler,

 345. aslıhan Diyor ki:

  hocam bir de öyp puanı hesaplanırken taban puan üzerine mi hesap yapıyoruz? yanılmıyorsam %60 ales,%25 diploma notu puanı %15 dil,,bu durumda dil puanı olmayan ya da çok düşük olan birinin puanı max 85 olacak? bu durumda ben hayatta atanamam hocam 🙂 (dil puanım şimdilik 37,5) ki diploma notum da 2,80 🙁 lütfen bi fikir verin imkansız mı atanmam?

 346. Brhn352 Diyor ki:

  Arkadaşlar merhabalar, öncelitkle bn lisans eğitimimi turizm işlermeciliği alanında yapmış bulunmaktayım ancak şuan aile ekonomisi ve beslenme eğitim alanında y.lisans eğitimimi sürdürüyorum. Bu neticede beslenme alanına başvuruda bulunur ve kabul edilir miyim bilgi almak istiyorum şimdiden teşekkürler.

 347. mehmet Diyor ki:

  hocam 1 yıl içinde 50 yi geçemediğimden kadromun bulunduğu üni. ilişkimi kesiyor fakat senet’in tarihinin dolmasına 2 ay var. ben zorunlu hizmeti tamamlamak istiyorum. ben istifa etmiyorum. benden senet miktarını istiyorlar ne yapmalıyım. acil cevap olursa sevinirim. teşekkürler.

 348. özge Diyor ki:

  Atandığım üniversite isterlerse üniversitede bana ihtiyaçları olmadığı gerekçesiyle mecburi hizmetimi başka yerde yapmamı sağlayabileceklerini söyledi. Bu mümkün müdür? Mümkünse bu konuda benim seçme şansım yok mudur?

 349. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ özge
  Evet, isterlerse bunu yapma hakları var ne yazık ki.

 350. danış Diyor ki:

  kolay gelsin ben bi bölümde oyp ıle calışmayı düşünüyorum mesela pamukkale anatomi kazandım diyrlim zorunlu hizmet pamukkalede mı olacak baska ile beni yollama hakları var mı cevabınız için teşekkürler

 351. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ danış
  Merhaba, atandığınız üniversitede lisansüstü eğitimleriniz varsa zorunlu hizmetiniz olmaz ama yoksa ve başka yerde eğitim almaya giderseniz o zaman senet imzalarsınız ve zorunlu hizmetiniz olur.

 352. yunus emre Diyor ki:

  pdr öğrencisiyim.ales ve dil sınavından sonra yurt dışında yüksek lisans ve doktora yapabiliyormuyum?bursları yök karşılayacak mı?

 353. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @yunus emre
  Evet yapabilirisiniz BURADAN yazımızı okuyunuz.

 354. zeynep Diyor ki:

  Merhaba ben matematik 3. Siniftayim yuksek lisans yapmadan oyp ile atanabilir miyim sayet atanabiliyor isem sürec nasıl ilerliyor adım adım anlatır mısınız. Ayrıca arastrma gorevlisi oldugumuzda bize maas veriyorlar mi .

 355. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ zeynep
  Tüm lisans mezunları ÖYP ile atanabilir. Tabiki maaş alıyorsunuz atandığınız gün maaş başlar.

 356. Ferhat Diyor ki:

  Merhabalar, ÖYP kapsamında 7 yıl Araştırma Görevlisi olarak çalıştım, ardından 2011 yılında Atatürk Üniversitesine döndüm, orada kadro verilmediği için Nev. Üniversitesine geçtim ve buraya geleli 3 yıl oldu. Şimdi asıl konu: 2012 Kasım da Doçent oldum ve Nev. Ünv.’den kadro alamadım, bende bir başka üniversitesinin açmış olduğu Doçentlik kadrosuna müracaat ettim ve kadroya atanmam için işlemler başladı. Nev. Ünv. Muvaffakat veriyor, gideceğim üniversitede zaten alıyor, bir üst kadroya gidiyorum (Doçent olarak), gittiğim yer de bölüm öğrenci alıyor (Nev. Ünv. almıyor), gittiğim yer de sadece 2 öğretim üyesi var (Nev. Ünv. bölümde 6 öğretim üyesi), tüm bunlara rağmen geçen hafta YÖK mecburi hizmetimle beraber Nev. Ünv.’den yeni üniversiteme geçişimi uygun bulmadı. Bu konuda ne yapmalıyım ya da neler yapılabilir. Şimdiden teşekkürler

 357. ismail Diyor ki:

  1) Hocam ben yüksek lisansımı yaparken öyp ile Kastamonu’ya atandım. Atandığım üniversitede yüksek lisans programım olmadığı için halen yüksek lisans yaptığım Konya’ya 39. madde ile görevlendirildim. 35 ile görevlendirmem 3 ayı bulur diyorlar. Ben de bu arada yüksek lisansımın ders dönemini bitirip tez döneminde Kastamonu’da çalışmayı düşünüyorum. Bu durumda benim imzaladığım senet ne olacak? Ben zaten 35 ile görevlendirilmeden üniversiteme geri döneceğim. (YÖK’e danıştım tez dönemimde kadromu bulunduğu üniversiteye gidebiliyormuşum) Bu durumda nasııl bir yol izlemem gerekir?
  2) Üniversitenin bana verdiği senette eğitimi bitince İKİ misli çalışmakla yükümlüdür diyor. Yurtdışı-yurtiçi ayrımı yapmamış. Bu yönetmeliğe aykırı değil midir? Bu durumda ne yapmalıyım.
  Teşekkürler

 358. hakan Diyor ki:

  merhabalar
  ben düzce üniversitesi araştırma görevlisiyim 35. madde ile akdeniz üniversitesinde doktoramı yapıyorum ben yeterlilik sonrası 6 ay yök bursu ile yurtdışına gitmek istiyorum ve gidip geldikten sonra yurtdışından gelen 1 yıllık zorunlu hizmetim düzce üniversitesine mi olacak yoksa 35 ile görevlendirildiğim akdeniz üniversitesine mi olacak bilgisi olan varmı acaba??????
  teşekkürler

 359. özü Diyor ki:

  merabalar
  ben dil eğitiminden geleli 6 ay oldu mecburi hizmet süresini doldurmuş oldum ancak dil puanını alamadım. bu durumda istifa etsem senet tutarını öder miyim? teşekkürler…

 360. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ özü
  Hayır ödemezsiniz 6 ay dolmuşsa.

 361. nil Diyor ki:

  merhaba.. ben şuan kadrolu öğretmenim ve OYP ile başvuru yapabiliyor muyum? Atanırsam da memuriyetim ne olacak?

 362. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ nil
  ÖYP bir devlet memurluğudur zaten, atanırsanız ya muvafakat alıp geçeceksinzi ya da istifa edip geçeceksiniz.

 363. mehmet Diyor ki:

  merhaba öyp de bir başkası başka bölümden tercih yapabiliyor mu? mesela ben mekatronik mühendisliği bitirdim, bir başka bölümü makina elektrik mühendisliği gibi tercih edebilirmiyim teşekkürler…

 364. Murat AKTAN Diyor ki:

  @mehmet
  İlanların genelinde böyle durumlar olabiliyor. Yani, Elbette yapabilirsiniz, bir sıkıntı yok. Zaten çok paralel bölümler.

 365. Yusuf Diyor ki:

  Merhaba Tıp fakültesinde biyokimya alanına öyp ile girip doktoramı tamamladıktan sonra istifa edip biyokimya uzmanı olarak hastanelerde çalışabilirmiyim. yoksa sadece akademisyen olarakmı çalışabilirim üniversitelerde.. çalışabilmek için tus sınavına giripte biyokimya uzmanlığımı okumam gerekiyor… Teşekkürler.

 366. İlhami Diyor ki:

  İyi günler;
  Benim sorum kefalet senedinde belirtilen borcun yapılandırılarak geri ödenmesine ilişkin:
  Borç miktarı 30.000 Tl. ve % 50 fazlası ile birlikte tutar 45.000 TL. oluyor.
  Ben yapılandırma talep ettiğimde borcun yapılandırılmasına ilişkin üniversiteden net bir yanıt alamadım.
  Bu konuda bilginiz var ise ivedilikle bilgi verebilir misiniz?
  Zira süre sınırlaması var ve işlem için sürem dolmak üzere.
  Teşekkürler ve iyi çalışmalar.

 367. ÖYP Danışmanı Diyor ki:

  @İlhami
  Borç senedinde kefalet yapılandırması tamamen üniversitenin insiyatifinde..
  Siz onlarla konuşarak uygun bir ödeme planı ayarlamaya çalışacaksınız..
  Tamam üni ile sizin aranızdaki müzakereye göre olacağı için birşey söylemek çok doğru olmaz..

 368. Mehmet Diyor ki:

  Merhaba diyelim ki lisansüstü eğitimimi ve zorunlu hizmetimi tamamladım. Ancak sonrasında bulunduğum üniversitede dahil kendime hiç bir yerde kadro bulamadım. O zaman ne olur? Öyp ile aldığım maaş devam eder mi?

 369. ÖYP Danışmanı Diyor ki:

  @Mehmet
  ÖYP’de önceki uygulamalarda görülen bu problem çözülmüş durumdadır. Atanmış olduğunuz üniversitede kadronuz her zaman hazırdır.

 370. Ulkuhan Diyor ki:

  Merhaba, ÖYP’ye başvurmak için gerekli olan belgeler neler, başvuruyu nerden nasıl yapıcam?ilginiz için şimdiden teşekkürler

 371. filiz Diyor ki:

  Merhaba, öyp başvurmak istiyorum ama kafamda ciddi sorular var. Dil puanım 50’nin altında 1 yılın sonunda 50 barajını geçemezsek ne kadar tazminat ödeniyor. 1 yıl içinde 50 yi geçtik diyelim, sonra 65i geçemezsek tazminat yine ödeniyor mu yoksa sadece kadro ile ilişk mi kesiliyor?

 372. Hasan Yılmaz Diyor ki:

  Hocam benim sorum şu olacak. Şu an yüksek lisans tez aşamasındayım bir kaç gün içerisinde tezi enstitüye vereceğim Allah’ın izni ile. Ancak yüksek diplomamı büyük ihtimalle öyp başvuru bitiş tarihine kadar alamayacağım ve ben bu süreçte öyp’ye yüksek yapmak için başvuracağım. Ancak gerçekte bitirmiş olduğum yüksek lisansın etkisi olur mu?

 373. Serkan Diyor ki:

  Merhaba, öyp temmuz atamalarına başvuru ne zaman oluyor ve başvurulunca atanmaya hak kazanıp kazanamama yani sonuç temmuz ayının içerisinde mi açıklanıyor ? Teşekkürler.

 374. akademikpersonel.org Diyor ki:

  Temmuzun 2. haftası oluyor ve 1 hafta sonra açıklanıyor.

 375. Serkan şenel Diyor ki:

  Teşekkürler ilginize,Peki temmuzda atamamız yapılınca hemen maaş bağlanıyor mu ? Yoksa eylülde yüksek lisansa başlayınca mı maaş başlıyor ? Bir diğer sorum da temmuz atamasıyla atanan birisi eylülde göreve başlamayıp askere gitse öyp ona maaş ödüyor mu o süre içerisinde ve en fazla ne kadar geç başlayabilir atandıktan sonra ? Böyle bir hak var mı, yani kaç dönem geç başlama hakkı var atanan kişinin aceba ?sıkıntı olur mu geç başlamak ? Teşekkürler.

 376. akademikpersonel.org Diyor ki:

  Maaş atandığınız gün başlar ve bir daha kesilmez. Askerdeyken maaş alamazsınız hiç bir kamu kurumu vermez. Hakkınızı donduramazsınız.

 377. gonca Diyor ki:

  hocam mrb.ben 2 yillik muhasebe mezunuyum daha sonra acikogretimden isletme okudum lisans mezunuyum.alese gircem oyp ye basvurabiliyirum degilmi.

 378. akademikpersonel.org Diyor ki:

  Evet İşletmeden ÖYP tercihi yapabilirsiniz, ALES’den EA çözünüz.

 379. Serkan Şenel Diyor ki:

  Merhaba tekrardan, benim son bir sorum olacak: YDS puanı elinde olan adayın, YDS puanı elinde olmayan adaya göre ne gibi bir üstünlüğü var ? Çünkü anladığım kadarıyla Yds’de yeterli puan alamayan kişilerin de öyp ‘de ataması oluyor ?

 380. mustafa Diyor ki:

  ÖYP de zorunlu hizmet sadece öğretim görevlisi olarak mı oluyor. Mesela ben öyp kapsamında yüksek lisansa başladım. Fakat başaramadım diyelim. Bu durumda direkt olarak senedi mi ödetiyorlar yoksa bir devlet kurumunda okuduğun kadar hizmet ederek mi yükümlülüğünü yerine getirtiyorlar?

 381. ÖYP Danışmanı Diyor ki:

  @mustafa
  Başarısızlık durumunda senedi direkt olarak ödetebilirler. Zorunlu görev dr. olduktan sonra başlar. Ancak, bu rektörlüğün insiyatifinde sizi üniversitenize de çekebilir ve çalışmanıza izin verebilir.

 382. büşra Diyor ki:

  merhaba öyp kapsamında zorunlu hizmet süresi boyunca araştırma görevlisi olarak mı kalınıyor yani yükselme olmuyor mu?

 383. Emrah Diyor ki:

  Merhaba,
  Çeşitli sitelerden kaynaklardan tazminat ve zorunlu hizmet hakkında bir sürü yazı,yorum okudum ama işin içinden çıkamadım.
  Öncelikle ÖYP kapsamında atandık diyelim atandığımız üniversitede YL ve doktora yapabiliyorsak yine de senet ve zorunlu hizmet yükümlülüğümüz var mı?
  Bu durumda Yüksek lisans veyahut doktora eğitimini bitiremezsek ne olur?
  Bir diğer sorum da YL ve doktorayı atandığımız üniversite dışında biryerde yaparsak başarılı olursak veya başarısız olursak yükümlülüklerimiz nelerdir?

  Teşekkür ederim.

 384. akademikpersonel.org Diyor ki:

  Yazımızda bunu belirtmiştik, atandığınız yerde eğitim alırsanız senet yok. Başka yerde yaparsanız eğitimi ve başarısız olursanız imzaladığınız senet tutarı faizi ile sizden tahsil edilir.

 385. Ali Diyor ki:

  merhabalar.
  öyp kapsamında yüksek lisans sonunda dil puanımız 65 altında olursa ilişik kesilirse imza attıgımız senedi ödemek zorunda mıyız.

 386. ÖYP Danışmanı Diyor ki:

  @Ali
  Evet zorundasınız

 387. idris Diyor ki:

  Hocam şu soruya sıkça cevap verdiniz farkındayım ama özür dileyerek tekrar soruyorum: atandığım üniversitede lisans eğitimimi görüyorsam ve öyp’nin verdiği sürede lisans eğitimimi tamamlayamadıysam 200-300 bin denen seneti ödemem gerekmeyecek ve ilişiğim kesilmeyecek öyle mi? Teşekkür ederim şimdiden

 388. ÖYP Danışmanı Diyor ki:

  @idris

  Bu linkten okuyabilirsiniz.
  http://www.akademikpersonel.org/oyp-2014-ogretim-uyesi-yetistirme-programi/36644-oyp-2014-tercih-sistemine-uye-olmak.html

 389. idris Diyor ki:

  Hocam verdiğiniz linki okudum ve soruma yanıt bulamadım.sadece üyelik sistemini anlatıyordu.neyse yine de sağolun sayenizde çok şey öğrendik

 390. Fatma Diyor ki:

  İyi günler, ben 4.sınıfa geçtim ve yeni yeni yüksek lisans yapmaya karar verdiö. Ortalamam gayet iyi bölüm birincisiyim, şimdilik. Ben cari mi yoksa öypden mi başvursam daha karar veremedim sma baya araştırma yaptım ama soruma tam cevap bulamadım gibi ama çok şey öğrendim bunun için öncelikle teşekkür ederim. Başlangıç olarak mülakatla kendi ünimde başlamak istiyorum çünkü ingilizcem yok ve öyp puanında da %15 etkili iyi bir yer için geliştirilmeli diye düşünüyorum. Şimdi soruma gelicek olursam ben diyelim cariden ist ünisinde başladım sonra öyp ile de atandım ama ben ömrüm boyunca ist ünisinde kalmak istiyorum bu mümkün müdür? Cari ile başlayıp öyp ile istediğimiz ünide devam etmek mümkün müdür?yani ben ist ünisinde yüksek yaparken x ünisine öyp ile atandım. İst ünisinde kalmak için ne yapmam gerekir. 35. Madde bununla mı ilgilidir? Teşekkürler.

 391. Enes Abanoz Diyor ki:

  @Fatma
  Cari usül ile İstanbul Üniversite’sine girdiğinizde tüm eğitim hayatınız boyunca, kendi istediğiniz ve okulun yönetiminin isteği dışında aynı okulda eğitime devam edebilirsiniz. Eğer ÖYP ile İstanbul Üni. atandıysanız ve atandığınız bölümde yükse lisans, doktora eğitimi mümkünse yine eğitim hayatınız boyunca burada devam edebilirsiniz. 2547 sayılı Kanunu 35. maddesi; bir üniversite adına başka bir üniversitede yüksek lisans eğitimini tamamlamak için görevlendirme yapılmasına dairdir. Bu durumda, yasa gereği yasal eğitim sürecinde bir üniversitede görevlendirilirsiniz ve eğitiminz bittiğinde asli kadronuzun bulunduğu üni. geri dönerek zorunlu hizmetinizi yerine getirirsiniz.Zorunlu görev süreniz dolduğunda istediğiniz bir üni. geçmek için uygun hale gelirsiniz.
  Not: Ünviersiteler, kadro karşılığı atama yaptığından öncelikel bu kadronun tahsis edilmesi gerekir. Bu da oldukça zor bir süreçtir.

 392. Anonim Diyor ki:

  Sorum şu, şimdi Öyp ile atandım diyelim ne kadar süre dil eğitimi alacağım, bunun ne kadarı yurtdışında olabilir ve dil eğitimiyle aynı anda mı göreve başlayacağım? Atandığım yerde ne kadar görev yapmak zorundayım ve ayrıca bu 260 bin tl senet olayı nedir tam anlayamadım?

 393. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Anonim
  6 ay alacaksınız hepsi yurtiçi olacak şu an için yurtdışı yok. Dil eğitimi bitince göreve başlayacaksınız, senet durumu şu anda yorum yaptığınız yazıda detaylı olarak açıklanmaktadır.

 394. murat Diyor ki:

  Merhaba, öyp ile atandığımızı varsayalım, Yüksek lisansımızı atandığımız üniversitede yapıyorsak (herhangi bir senet imzalamadıysak) istediğimiz zaman istifa edip, kpss ile bir devlet kurumuna atanmamızın önünde engel olur mu? herhangi bir bekleme süresi, engel veya cezayla karşılaşırmıyız?

 395. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ murat
  Hayır hiiç bi rşeyle karşılaşmazsınız, istifa edebilirsiniz senet yoksa sorun da yok.

 396. guney Diyor ki:

  Merhabalar, ben buyuk olan a universitesinde yuksek lisansi kazandim ama paralel olarak oyp de doguda b universitesine atandim.yuksek lisans ve doktora egitimimi (doktora programi olan) a universitesinde surdurup 6 yilin sonunda b universitesine zorunlu hizmet icin donme sansim varmi? Yani egitimimi a universitesinde surdurebiliyormuyum?

 397. Enes Abanoz Diyor ki:

  @guney
  A Üni. eğitiminizi devam ettirmek için;
  B Üni. bu bölümde eğitiminze devam etmenize izin vermesi, A Üni. eğitim aldığınız bölümde ÖYP araştırma görevlisini kabul ilanı yayınlaması, sizin bu ilanda belirtilen aday sayısında aday arasında olmanız gerkmektedir. Tüm bunlar sonucunda eğitiminize devam edebilir ve 6 yıl sonra B Üni. zorunlu hizmet için dönebilirsiniz.

 398. ayse aydin Diyor ki:

  Merhaba oyp de atandigimiz bolumde dr. Programi yoksa ama ayni universitede yakin bir bolumde dr. Programi varsa onda baslayabiliyor muyuz? Ornegin basladik sonra yok demesin sen kendi bolumunde dr.ya baslamadin oypden ilisigin kesilir diye. Cevap verirseniz sevinirim

 399. Enes Abanoz Diyor ki:

  @ayse aydin
  Bölüm değişikliği sadece üni. talebi ve yök’ün onaylı gerçekleşir ama bu uzun ve sıkıntılı olmaktadır. İlişiğiniz kesilmez ama kazandığınız bölümde eğitimnizi tamamlamanızı şart koşarlar.

 400. Elif Diyor ki:

  6 yıl eğitimden sonra 6 yıl Zorunlu hizmet yapacağım üniversiteyi değiltirebiliyor muyum? Nasıl?

 401. Enes Abanoz Diyor ki:

  @Elif
  Hayır

 402. Elif Diyor ki:

  6 yıl eğitimden sonra 6 yıl Zorunlu hizmet yapacağım üniversiteyi, zorunlu hizmet sırasında değiltirebiliyor muyum? Nasıl?

 403. Enes Abanoz Diyor ki:

  @Elif
  Hayır

 404. zehra Diyor ki:

  Merhaba her üniverste senet imzalaniyor mu. Bide senet imzalama zamani ne zamn hemen atandigimiz zamn mi imzalaniyor.

 405. Enes Abanoz Diyor ki:

  @zehra
  Atanmanız sonucunda dil eğitimi, yüksek lisans eğitimi başlaması ile birlikte süreç başlar ve dil için daha kısa sürede olmakla birlikte yüksek lisansta 3-4 ay içinde senet imzalananır gerekir.

 406. zehra Diyor ki:

  Peki tesekkur ederim. Zorunlu egitim seneti dilden sonra mı imzalanacak peki yoksa ayni zamanda mi. Bide zoeunlu eğitim senetini imzalamak istemezsek ne olur.

 407. Enes Abanoz Diyor ki:

  @zehra
  Dil için senet dil eğitiminden önce, yüksek lisans eğitim senedi ise eğitimin başladığınızdan itibaren 4-6 ya içinde imzalatırlır. Senedi imzalamak zorundasınız aksi halde kadro ile ilişiğiniz kesilir.

 408. tümay Diyor ki:

  merhaba ben bu yıl kpssyede girdim ve kpssden de atanma durumum olabilir diyelimki öyp ile atandım ve dil kursu aşamasındayım ve onuda yarım bıraktım sadece dil için imzalamış olduğum senetimi ödemek zorunda olurum?

 409. Engin Diyor ki:

  Merhaba;

  Ben temmuz 2013 atamasında öyp ile atandım.Dil puanım olmadığımdan dil eğitimi için senet imzaladım. Dil eğitimimin ardından bağlı bulunduğum üniye geri döndüm. Fakat atanmadan önce devam eden yüksek lisans eğitimim olduğundan 39.madde ile görevlendirildim. Şuan dil eğitiminin ardından 4 ay geçti. Atandığım üniversitedeki Dekanın mobbingleri sonucunda istifa etmeye karar verdim. Bu durumda ödemem gereken ücret ne kadar? Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

 410. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Engin
  Merhabai 2 aylık brüt maaşınız + %50 fazlasını ödersiniz.

 411. Engin Diyor ki:

  Geri dönüşünüz için öncelikle çok teşekkür ederim. Peki bundan sonraki süreçte sağlık raporu alıp 6 aylık süreci tamamlama durumum olabilir mi? ve ödemem gereken sadece maaş + 50’lik faiz mı oluyor? Bazı yerlerde dil eğitimini de talep edebilirler yazılarıyla karşılaştım. Üniversitenin talep edip etmeyeceğini nereden öğreneceğim?

 412. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Engin
  Dil eğitimini artık talep etmiyorlar ama rapor ile elbetteki o süreyi doldurabilirsiniz yasal bir işlemdir. Dilerseniz bu konuları personel dairesi başkanlığınıza da bir sorun senetler konusunda onlar yetkilidir.

 413. fikret Diyor ki:

  Hocam 35. Madde gibi bir durumum yoksa yani atandigim gittigim unv de hem yl mi hem doktorami yapabiliyorsam senet imzalarmiyim ya da soyle izah edeyim ars. Gorevlisi olarak ise baslasam 2 ay sonra istifa etmek istesem benden yasal olarak geri odeme talep edilir mi. Çok tesekkur ederim.

 414. fikret Diyor ki:

  Dil egitimi gibi bir durumumda yok hocam ayrica. Gittigim unv koklu bir unv ve yl mi de doktoramida orda yapabilmekteyim.

 415. kadir Diyor ki:

  merhaba hocam
  OYP programında 6 aylık dil eğitimini aldıktan sonra dil sınavından gerekli puanı alamazsam ne olur. senet te belirtilen miktarı bizden talep ederler mi?

  gerekli puanı almam halinde izleyeceğim yol haritası ne olur ?

 416. Abdulkadir Diyor ki:

  Merhaba,
  Hocam bu sene dil tercihleri ne zaman olur. 6 Eylül’de toefl’a giricem 10 günede açıklanır dil tercih dönemi bu süreden önce olur mu? Puanı alıp dil kursuna gitmek istemiyorum. Başka üni’ye master için 39.maddeyle geçici atandığımızda senet imzalar mıyız yoksa 35. Maddeyle aldıktan sonra mı senet imzalanır.
  Teşekkürler..

 417. akademikpersonel.org Diyor ki:

  Eylül ayının sonuna doğru olur hocam. Senet 35. madde çıktığında imzalanır 39. madde ile imzalanmaz.

 418. murat Diyor ki:

  öyp ile master ve doktora bittiğinde atama beklerken(henüz atanmadan) maaş alınıyor mu?

 419. ÖYP Danışmanı Diyor ki:

  @murat
  ÖYP de hem eğitim hayatınız bittiği zaman atama işlemleriniz hemen gerçekleşir.
  Ayrıca, yüksek lisans ve doktora boyunca da bulunduğunuz üniversiteden maaş alırsınız.

 420. yıldız Diyor ki:

  39 ile görevlendirildiğim üniversitede yüksek lisansım 39 umun süresi bitmeden cuma itibari ile sona erdi.yani öğrenci olarak ilişiğimi kestim. bu arada doktorada yine öyp kapsamında başka bir üniversiteyi kazandım ve kaydımı salı günü yaptırdım. şimdi öyp ile kazandığım üniversitede tekrar hemen göreve başlamak zorunda mıyım? 39. madde ye göz attım ama buna ilişkin birşey bulamadım.

 421. mihriban Diyor ki:

  Merhaba hocam ben Viyana üniversitesi pisikoloji bölümü mezunuyun sormak istediğim şey öyp ye başvurmak için yurtiçindeki okullardan mi lisans mezunu olmak gerekiyor yoksa bende başvurabilir miyim cevaplarsanuz sevinirim

 422. yaren Diyor ki:

  Merhaba hocam ben İşletme lisans mezunuyum,Tarım ekonomisi bölümünde yükseklisans yapıyorum sormak istediğim şey eğer öyp ile tercih yaparken hangi bölümden tercih yapmaliyim yani tarım ekonomisi kadrolarına başvurabiliyormuyum yada her ikisine yokasa lisans bölümümdenmi başvurmak gerekiyor eğer öyleyse yükseklisansım geçersizmi olacak???şimdiden teşekkür ederim

 423. ozge Diyor ki:

  hocam iyi gunler 2. sinif ogrencisiyim oyp aratiriyorum ben merak ettigim bir nokta var oyp ile atanacagimiz universiteleri kendimiz secme sansimiz var mi? yani osym usulu puanlarimiza gore tercih yapabiliyor muyuz

 424. akademikpersonel.org Diyor ki:

  İyi günler,
  Atanmak istediğiniz üniversiteleri belirleyip online sistemde tercihlerinizi yapıyorsunuz ve öyp puanınız belirlediğiniz üniversitelerden hangisine yetiyorsa oraya yerleştiriliyorsunuz.

  ÖYP hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için ÖYP SIKÇA SORULAN SORULARI okuyabilirsiniz.

 425. ozge Diyor ki:

  peki hocam diyelim basvurduk ama acilan yerlere gitmek istemedik bu durumda mi para cezasi oduyoruz yoksa tercih edip gitmezsek mi?

 426. zeynep Diyor ki:

  hocam günaydın ben 6 sene bakü de tıp okudum şimdi türkiyede tc vatandaşı ile evlilik yapıcam tus sınavını kazanıp uzman dr. olduğumda benimde zorunlu hizmet görevim olcakmı yanıtlarsanız çok sevinirim.

 427. aysun@ Diyor ki:

  Su an siirtte devlet memuruyum cukurovada mimarligi kazandim fakat egitim durumundan tayin verilmiyir bende oyp icin ales ve dil sinavina girip adanayi dusundum bunun icin sizce bu sekilde hem orda mimarligi okuyup hem yuksek lisans yapilabilirmi? Mesai buna uyarmi ?

 428. cem Diyor ki:

  Merhabalar. Gazi üniversitesi istatistik mezunuyum. Örneğin Hacettepe’de yüksek lisans yapıyor olalım. ÖYP sonucu Hacettepe dışında herhangi bir üniversiteye atandığım zaman Hacettepe’deki yüksek lisansım yanar mı? Eğitime Hacettepe’de devam edip zorunlu hizmetimi atandığım yerde yapabilir miyim? Teşekkürler.

 429. Derya Diyor ki:

  Ben cari usülle atandım ve 35. madde ile başka bir üniversiteye doktora yapmak için görevlendirildim. şimdi doktoram bitti. fakat kadromun bulunduğu üniversiteye gitmek istemiyorum. yeni açılmış bir üniversitede yrd. doç. dr olarak görev alabilmem için benim üniversitem muvaffakatname verse yök bu duruma itiraz eder mi? imzaladığım senet kefiller ve noter yanımızda olmaksızın imzalandı. senetteki rakam da gelişigüzel yazıldı.

 430. fatma Diyor ki:

  hocam bozok üniversitesinde yüksek lisans eğitimi verilmiyor dediler eğer ki ben yozgata başvurup atanırsam 6 yıl boyunca başka okullarda mı eğitim almak zorundayım?

 431. @byt Diyor ki:

  ben işletme mezunuyum ögretim görevlisi veya arastırma görevlisi olmam için hangi yolu izlemeli hangi sınavlardan kaç puan almalıyım? Teşekkürler

 432. ali Diyor ki:

  dil sınavından öyp için gerekli olan 65 puanı öyp ye başvurmadan önce aldım öyp ye başladığım zaman dil kursuna gönderiyorlar mı yine de…teşekkürler….

 433. mmt Diyor ki:

  Merhaba,

  Ben üniversitede bir anabilim dalını okurken bölüme bağlı başka bir anabilim dalından çift anadal yaptım. iki anabilim dalından da lisans diplomam var; iki anabilim dalının da ales puanı sözel. Benim halihazırdaki yds puanım çift anadal yaptığım anabilim dalına uygun olduğu için öyp tercihimi çift anadal yaptığım anabilim dalından yana kullanmak istiyorum. Böyle bir hakkım var mı yoksa bu benim için sorun teşkil eder mi?

  Teşekkür ederim, saygılar

 434. Fatma Diyor ki:

  Dediğinize göe ”atandığımız günden itibaren maaş yatıyor” yani ben başka üniversitede yüksek lisansımı yaparken (2 yıl örneğin) maaşım yatacak. Peki mecburi hizmetimi yaparken de yine maaş alıyor olacak mıyım?

 435. Gsamsa Diyor ki:

  Hocam öncelikle yardımlarınız için teşekkürler. Yüksek lisans yaptığım üniversiteye öyp ile araştırma görevlisi olarak atansam fakat doktora yapmaktan vazgeçip yüksek lisanstan sonra okuldan ayrılsam devletin bana herhangi bir yasal yaptırımı olur mu?

 436. Burak Diyor ki:

  Merhaba değerli arkadaşlar, şu sorunun net cevabını bulamadım, en son yönetmeliğe göre, dil sınavından gerekli puan alınıp yüksek lisans/doktora programına başladıktan sonra, eğer yüksek lisansta başarısızlıktan kalınırsa senedi ödemek zorunda mıyız?..teşekkürler..

 437. Tulya Diyor ki:

  Merhabalar, ben Ankara’da yüksek lisansımın ilk dönemini bitirdim. Öyp ile Maraş’a atandım. Maraş’ta bölümüme ait bir yüksek lisams programı yok, dolayısıyla eğitimime Anlara’da devam edeceğim sanırım. Dil puanım 65 altında olduğu için dil kursuna gönderileceğim. Bu 6 aylık sürede aynı zamanda yüksek lisansıma devam edebiliyor muyum? Yoksa dondurmam mı gerekiyor? Ayrıca dil kursuna Ankara dışında bir yere gönderilme ihtimalim var mı? Teşekkürler

 438. Seda Diyor ki:

  Merhabalar.. Ben endustri muhendisligi son siniftayim .Oyp ye girmek icin lisans puani en az kac olmali. Lutfen yardimci olun cok onemli!!..

 439. Berre Diyor ki:

  Merhaba,ben Boğaziçi’nde okuyorum, son sınıf öğrencisiyim. Ben bu yıl öyp’ye başvursam ve mesela Medeniyet üniversitesi’ne atansam ama yüksek lisansımı boğaziçinde tamamlasam. Ardından bir zorunlu hizmetim olacak tabii. Bu zorunlu hizmeti de yerine getirdikten sonra bu noktada ya da -en azından bu sürecin bir noktasında- kendi imkanımla yurt dışına doktoraya gidip -bu kısmı öyp’ye saydırmadan- geri gelme imkanım, sonrasında da istediğim üni’ye kadromu aldırma olasılığım var mı? Yoksa illa ben program kapsamında y. lisans doktora bitirip zorunlu hizmeti de yerine getirip ne yaparsam ondan sonra mı yapabiliyorum, yani mesela y. lisans bitti, doktora da atandığım ini’de bitti borcumu da orada ödedim artık yurt dışına gidip kendi imkanımla eğitim alabilir ve aynı zamanda kadromu da yitirmeden geri dönüp bir üniversitede kadromla devam edebilir miyim?

 440. serkan Diyor ki:

  öyp den yüksek lisansımı tamamladım. Şimdi istifa etmek istiyorum bu durumda tazminat ödemem gerekecek mi? nasıl bir süreç beni bekliyor? teşekkürler…

 441. sibel Diyor ki:

  Merhaba
  Ben son alımlarda atandım. Atanmadan önce doktora öğrencisiydim. Bu ikinci dönemim. 39. Madde ile doktora eğitimimin olduğu üniv e gönderildim. 35. in çıkması muhtemelen yazı bulur dediler.
  Sorum şu benim zorunlu hizmetim kaç sene olacak? Örneğin toplam 4 sene de bitirirsem 1 seneyi zaten geçirmiş olduğum için zorunlu hizmetim 3 sene mi olacak?

 442. Banu Diyor ki:

  Merhaba, ben herhangi bir staretejik araştırmalar enstitüsünde yüksek lisans yaparsam öyp ye başvuru yapabiliyor muyum? Ve de yüksek lisansım sayılıyor mu ,atandıktan sonra yeniden yapmam gerekir mi? Teşekkürler

 443. Baaaaanu Diyor ki:

  Merhaba ben uluslararası ilişkiler anabilim dalında yüksek lisans yaparken uluslararası hukuk ya da devletler hukuk ana bilim dallarına başvuruda bulunabılıyor muyum? Bölümüm siyaset bilimi ve uluslararsı ilişkilerdi , teşekkürler.

 444. ilhan Diyor ki:

  iyi aksamlar….

  merak ettigim bir durum var,dil puanim 62.5 yani 6 aylik kursa girecegim ben dil puanimi ve ales puanimi yukseltirsem baska bir universiteye 6 aylik dil kursu parasini odeyerek mi geciyorum,eger gecebiliyorsam yaklasik.ne.kadar oluyor dil kursu seneti tesekkurler…

 445. Nazlı Diyor ki:

  Merhabalar,
  ben 2012 yılında oyp ile atandım.Dil kursuna gidip geldikten sonra yaklaşık 4 ay atandığım kurumda görev yaptım daha sonra yüksek lisans egitimi için gorevlendirme aldım. Şimdi bazı ailevi sebeplerden dolayı atandığım üniversiteme dönmek istiyorum. Kendi üniversitem de doktora programı yok bölümde açık değil ama aynı şehirde başka bir ünide görevlendirme almadan doktora yapabilirmiyim?. Veya istifa etsem zorunlu hizmetimi ödeyebilir miyim? Konu hakkında bilgisi olan varsa bana yardımcı olabilirmisiniz

 446. Fatma Diyor ki:

  Öyp ile yerleşildiği zaman yuksek lisans yaptik doktorayı da tamamlamak zorunda mıyız

 447. Çağla Diyor ki:

  Merhaba hocam. Eğer atandığımız üniversitede yüksek lisans ve doktora yaparsak yine de senet imzalıyor muyuz? MEcburi hizmet süremiz olur mu ve istediğimiz zaman istifa edebilir miyiz?

 448. trgtkzlky Diyor ki:

  Merhabalar;
  Yüksek lisansımı belirtilen süre içinde tamamlamadığımdan dolayı ÖYPden ilişiğimin kesilmesi gündemde. Öyp ile ilişik kesildikten sonra “mecburi hizmet” durumu nasıl uygulanır tam olarak. Yüksek lisans için diğer üniversitede geçirdiğim süre kadar atandığım üniversitede çalışmak zorunda mı oluyorum yoksa diğer üniversitede geçen sürenin karşılığı kadar para mı tanzim edilir? (Not: tez aşamasında atandığım üniversiteye döndüm. Ben döndükten bir ay sonra yök; tez aşamasında dönülse bile atanılan üniversitede geçirilen süre mecburi hizmetten sayılmaz diye bir karar aldı.)Teşekkür ederim.

 449. Melike Diyor ki:

  Merhaba. Öyp kapsamında 35. Madde ile görevlendirildim. Doktora yaptığım üniversiteden memnun değişim, doktorada 3. Senem. Başka bir üniversiteye doktora için geçiş yapabilir miyim?

 450. Furkan Diyor ki:

  Hocam benim sormak istediğim şey şu ben diyelim ki yüksek lisansı zamanında bitiremedim ve senetle muhattap olmak zorunda kaldım ama ben bunu ödemek istemiyorum hizmet olarak sunmak istiyorum üniversiteme öyp buna imkan tanıyomu yani yoksa direk araştırma görevliliğin de gitti senedide illa ki ödeyeceksin mi diyo.Yani bu biliyorum ki bir çok arakadaşında kafasını kurcalıyo çünkü senet mevlası çok yüksek mevlalar ve ödenemeyecek cinsten ben üniversiteme geri dönüpte çalışmakta istiyorum illa da tamamalayamadım diye senedi mi öde diyolar yani özetle

 451. Gül Diyor ki:

  Merhaba Ben İtü de yüksek lisans öğrencisiyim. Eğer öyp ile başka bir üniversiteye atanırsam yüksek lisansa İtü de devam edebiliyor muyum? Eğer itü de kadro açılmazsa bu iki yıllık süre de ne yapmam gerekiyor? Son olarak yüksek lisans yaptıktan sonra doktora için atandığım üniversiteye dönebiliyor muyum? teşekkürler..

 452. @ayşe Diyor ki:

  Merhabalar; bu durumda atandığım üniversitede gidip eğitimime başlamam halinde hiç bir şekilde senet imzalamıyor ve istediğim zaman hiç bir ödeme yapmadan istifa edebiliyorum değil mi?

 453. ayşe Diyor ki:

  Merhabalar; bu durumda atandığım üniversitede gidip eğitimime başlamam halinde hiç bir şekilde senet imzalamıyor ve istediğim zaman hiç bir ödeme yapmadan istifa edebiliyorum değil mi?

  Aynı zamanda eğer atanırsam ve gidemezsem ne gibi bir yaptırımı olur?

 454. Gülşen Diyor ki:

  merhaba. ben öyp li yüksek lisans öğrencisiyim. kadromdan başka bir yerde yüksek yapıyorum. ales puanımın süresi bu bahar döneminde bitiyor.ben büyük ihtimal diğer bahar döneminde doktoraya başlayacağım. ales puanımı doktora için yenilemem gerekir mi?

1 Gelen Bağlantılar

 1. Anonim Diyor ki::

  […] […]

Fikrini Söyle

ÖYP Puan Hesaplama

 Ales Puanı:

 Lisans Puanı:

 Dil Puanı:

ÖYP Puanınız:

Puanlarınızı Yazarken; "Nokta" Kullanınız!