Kategorilenmiş | ÖYP Gündem

   

ÖYP Tercih ve Atama Rehberi

Kategori: 30 Aralık 2014 Ekleyen: akademikpersonel.org

ÖYP Aralık 2014 Kontenjanları Açıklandı, Başvurular 1250 ÖYP araştırma görevlisi kadrosuna tercih işlemleri 30/12/2014 (Saat:14:00) – 05/01/2015 (Saat:17:30) tarihleri arasında yapılacaktır.

Toplam 1250 ÖYP kontenjanı açılmıştır. YÖK Başkanlığınca 30/12/2014-05/01/2015 tarihleri arasında yapılacak olan başvuru işlemlerinde, adaylar 2012 Bahar ve sonrasında alınan ALES sonuçlarından birini kullanabileceklerdir
öyp şema

 

DİKKAT!!

Burada yazılanlar mevcut ÖYP Usul ve Esaslardan Alınmıştır! herhangi bir güncellemede yazı yenilenecektir.


ÖYP Başvuru, Tercih, Yerleştirme ve Atama Kılavuzu


1- YÖK ÖYP kontenjanlarını BURADAN yayınlar, eğer bu yayınlanan ilanların özelliklerine baktığınızda eğitiminizi karşılayan, başvurabileceğiniz ilanlar varsa ve ilgili alandaki ALES puanınız 70 veya üzerinde ise (ÖYP’ye Başvuru Yaparken Hangi ALES Puanımı Kullanmalıyım?aynı zamanda da başvuru tarihleri arasında mezun olabilecek durumda iseniz ve diploma notunuz belirlendiyse o zaman başvuru hakkına sahipsiniz demektir.

*YDS Puanı ÖYP Başvurularında Zorunlu Değildir!

2- Kontenjanlar yayınlandıktan yaklaşık bir hafta sonra 30/12/2014-05/01/2015  tarihleri arasında YÖK’ün resmi sayfasından (BURADAN) Online olarak merkezi tercih sistemi açılır (bkz: ÖYP Başvuru Kılavuzu)

3- Bu süreçte 10 Tercih hakkınız olacaktır ve yanlış tercih yaparsanız bir daha ÖYP’ye asla başvuru yapamayacağınız için bu tercihler esnasında Tercih Kılavuzunu dikkatlice okumanız gerekir.

4- Tercihlerinizi doğru bir şekilde yaptıysanız ve ÖYP Puanınız yeterli (ÖYP Puan Hesaplama) olduysa (Tüm ÖYP Puanları) kadroya yerleşmeye* hak kazanırsınız.

*Yerleşmeye hak kazanmanız atamanızın yapılacağını garanti etmez, evraklarınızda bir eksik varsa veya kadro özelliklerini taşımıyorsanız atamanız yapılmaz.

5- a) Eğer başvuru yaparken yabancı dil puanınız 65’in üzerindeyse atandıktan sonra lisansüstü eğitiminize devam edebilir veya ÖYP lisansüstü tercihlerin açılmasını beklersiniz. (Bknz. madde 6)

b) Eğer başvuru yaparken yabancı dil puanınız 65’in altındaysa ÖYP Dil Merkezlerinde 6 ay yabancı dil* eğitimi alırsınız. Atamanız yapıldıktan sonra 1 yıl içnde 50 puanı, 2 yıl içinde de 65 puanı geçmelisiniz yoksa kadro ile ilişiğiniz kesilir.

*Talebe göre Fransızca, Almanca ve Arapça dillerine ait kurslar da açılmaktadır.

6- a) Eğer hiç bir lisansüstü programına kayıtlı değilseniz ve atandığınız yerde Yüksek Lisans ya da Doktora Programınız yoksa o zaman YÖK tarafından yine aynı sayfadan yapılacak olan ÖYP Lisansüstü yerleştirmelerini bekleyeceksiniz, Ağustosun sonu Eylül’ün başı gibi olur tercihler ve aynı şekilde ÖYP puanı ile yapılır. Eğer atandığınız Üniversitede Yüksek Lisans ve Doktora Programınız varsa orda devam etmenizi isterler ve sizi başka Üniversiteye göndermezler.

b) Özel yetenek sınavıyla lisansüstü eğitime öğrenci kabul eden anabilim dalları için ilgili yükseköğretim kurumunca özel yetenek sınavı yapılır. Değerlendirme ve yerleştirme adayların ÖYP Puanının % 75’i ve ilgili yükseköğretim kurumunca yapılan özel yetenek sınavının % 25’i hesaplanarak yapılır.

c) ÖYP kapsamında atanan ve yabancı dil sınav puanı 65 ve üzeri olan araştırma görevlileri, YÖK tarafından yerleştirildikleri ÖYP lisansüstü programlarına kayıt yaptırdıktan sonra, YÖK Yürütme Kurulu kararı ile 2547 sayılı Kanunun 35 inci maddesi uyarınca ÖYP kapsamındaki diğer yükseköğretim kurumlarında görevlendirilebilirler. Talepleri halinde ÖYP kapsamında atanan ve yabancı dil puanı 65 ve üzeri olan araştırma görevlileri yüksek lisans eğitimlerini atandıkları yükseköğretim kurumlarından da alabilirler. Ancak Doktora eğitimi için, ilgili anabilim dalının ÖYP kapsamında eğitim veren program sayılıp sayılmayacağına, kuruluş tarihinden itibaren 10 yıl geçmeyen yükseköğretim kurumları için, YÖK Yürütme Kurulunca karar verilir. İlgili alanda ÖYP kapsamında eğitim veren programlara sahip yükseköğretim kurumları kendi kadrolarına atanan araştırma görevlilerini YÖK Yürütme Kurulu kararı gerekmeksizin doktora eğitimine başlatabilirler.

d) ÖYP kapsamında atanmış olup, atanma tarihinden önce Yürütme Kurulunca belirlenen lisansüstü eğitim kontenjanları dışında başka bir yükseköğretim kurumu ve/veya bölümde lisansüstü eğitime başlamış araştırma görevlilerine aynı yerde lisansüstü eğitim yaptırmak isteyen yükseköğretim kurumlarının kontenjan talepleri, Yürütme Kurulunca karara bağlanır.

e) ÖYP kapsamında atanmış olup, atanma tarihinden sonra Yürütme Kurulunca belirlenen lisansüstü eğitim kontenjanları dışında başka bir yükseköğretim kurumu ve/veya bölümde lisansüstü eğitime başlamış araştırma görevlilerine aynı yerde lisansüstü eğitim yaptırmak isteyen yükseköğretim kurumlarının kontenjan talepleri değerlendirmeye alınmaz.

f) Halen bir devlet yükseköğretim kurumunda lisansüstü (yüksek lisans, doktora, bütünleşik doktora) eğitimine devam edenÖYP araştırma görevlilerinin devam ettikleri yükseköğretim kurumu/bölüm/anabilim dalı Yükseköğretim Kurulu kararı ile ilan edilen ÖYP kapsamında lisansüstü eğitim yapabilecek yükseköğretim kurumları arasında yer alıyorsa, bu anabilim dalına yerleşen araştırma görevlileri bu yükseköğretim kurumuna tahsis edilen lisansüstü eğitim kontenjanları dışında tutulur. Yükseköğretim kurumunun bu durumdaki araştırma görevlileri için kontenjan talep etmesine gerek yoktur.

Önemli Notlar:

-ÖYP kapsamında yüksek lisans eğitimini tamamlayan araştırma görevlilerinin doktora eğitimlerine bir başka yerde devam etmelerine yükseköğretim kurumunun teklifi üzerine Yürütme Kurulunca karar verilir. Kısacası Yüksek Lisansı bitirdiğiniz yerde doktora programı varsa normal şartlarda başka bir Üniversiteye Doktora eğitimine gidemezsiniz.

ÖYP araştırma görevlilerinin atandıkları anabilim dalında lisansüstü eğitim yapmaları esastır. Aynı bölümde olmak kaydıyla atandıkları anabilim dalı dışındaki bir anabilim dalında lisansüstü eğitim yaptırmak yükseköğretim kurumunun takdirindedir. Ancak, bölüm değişikliği yükseköğretim kurumunun teklifi ve Yürütme Kurul kararı ile yapılabilir. Yani Anabilim Dalınızı Dekanlığınız sizin isteğiniz üzere değiştirme hakkına sahiptir.

ÖYP İçin İhtiyacınız Olan Linkler


ÖYP Tercih Rehberi- Tercih Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

ÖYP Bölümlere Göre Bilgi ve Puan Paylaşımı

ÖYP Hakkındaki Sorularınız

ÖYP Sık Sorulan Sorular 

Tüm ÖYP Yerleştirme Puanları EXCEL Sıralı

ÖYP Puan Hesaplama » ÖYP Puan Hesaplama Motoru

ÖYP İle Atandım Ya Sonra? Ataması Sonrası Rehberi ve Soru-Cevap

344 Bu Gönderi İçin Yapılan Yorumlar

 1. büşra ayşe Diyor ki:

  ben şu an öğretmenim. öyp ye başvursam tercihlerde bulunsam alınsam ama göreve başlamasam benim için bir sorun olur mu hem öğretmenliğim açısından hem de daha sonra tekrar öyp ye başvurma durumunda?

 2. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @büşra ayşe
  Sadece başkasının hakkını yemiş olursunuz bunun dışında sorun olmaz. O yüzden gitmeyecekseniz tercih etmeyiniz, ihtiyacı olanlar etsin boşuna kadro yanmasın.

 3. merve mrv Diyor ki:

  benim üniversitem 100lük sistemde ayrı,4lük sistemde ayrı transkript veriyor. ben 100lük sistemde transkript aldım ve orada 4lük ortalama görünmüyor, sadece 100lük var. bunu öyp de kullanabilir miyim? aydınlatırsanız çok sevinirim

 4. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @merve mrv
  Sadece 100’lük varsa kullanabilirsiniz sorun değil.

 5. yavuz Diyor ki:

  Merhaba, ben özel üniversite burslu mezunum. öyp ile tercih edeceğim üniversitede benim mezun olduğum bölümden yüksek lisans eğitimi henüz verilmiyor, eğer kazanırsam, kendı unıversıtemde yuksek ıısans yapmam gerekecek, fakat ozel unıversıre cıkıslıyım, burslu mu gıdıcem yoksa burssuz mu? ya da lısansta burslu oldugum ıcın yıne mı burslu gıdıcem, ya da lısans mezununu oldugum ilde benım cıkıslı oldugum bolumden doktora ve yuksek lısans olan unıversıte var bu unıversıteye mı dırekt olarak gonderılecegım.
  Ayrıca, lisans mezunu oldugum ozel unıversıtede benım bolumumun benzerı bır bolum var, öypden başvuracagım ve lısans mezunu oldugum bölümün ismiyle geçmiyor, yine de geçerli olur mu. mesela iletişim fakültesi altında film tasarımı ve radyo sinema tv gibi

 6. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @yavuz
  Vakıf üniversitelerinde ÖYP uygulanmaz sizi devlet üniversitelerine yerleştirecekler ÖYP lisansüstü tercihi ile.

 7. Hüseyin Gül Diyor ki:

  matematik bölümünden mezunum ve tezsiz y.lisans yaptım.direk doktoraya olarak başvurabilir miyim ve eğitim alanında olmak istiyorum. hangi şartlarda başvurabilirim. eğitim alanında hepsi ilköğretim mat. diyor onlara başvurabilir miyim?

 8. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Hüseyin Gül
  Bölüm mezunları eğitim bölümlerine başvuru yapamaz. İlanlara bakmalısınız, sizin alanınızla iligli varsa onlara başvuru yapabilirsiniz.

 9. leyla Diyor ki:

  İki bölüm mezunuyum ve iki bölümüm için de Ales’ten puanım var. öyp’de her iki bölümden de tercih yapabilir miyim? sistem buna izin veriyor mu? yök’ü sürekli arıyorum ancak telefonlara cevap vermiyorlar maalesef, bilgi alamadım. cvp için şimdiden teşekkürler

 10. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @leyla
  Yapamıyorsunuz. Sistem sadece bir ALES seçmenize olanak veriyor.

 11. ayşegül yılmaz Diyor ki:

  Lütfen bana yardımcı olun. Alesten 80 aldım uds yok okul ortalamam da 3.20 civarı sınıf öğretmenliği mezuuyum.Atama bekliyorum ben öğretim görevlisi olmak istiyorum.Şimdi ne yapacağım illa 2 yıl eğitim görmem mi lazım olmak için birde olurda kabul edildim şubatta atama olurda gidersem ne olacak lütfen bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler.

 12. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ayşegül yılmaz
  ÖYP ile başvuru yaptığınızda toplamda 6 yıleğitim almanı zve doktorayı bitirmeniz lazım. Sonrasında öğretmen olarak atama yapılırsa istifa eder gidersiniz isterseniz.

 13. Kemal Nalbantoğlu Diyor ki:

  İlk kez ÖYPye başvuracağım. YÖK’ün sitesinde başvuru sistemini bir türlü bulamıyorum. Başvuruyu nereden ve nasıl yapacağım ve son başvuru tarihi ne zaman? Şimdiden teşekkür ediyorum.

 14. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Kemal Nalbantoğlu
  Başvuru 21 aralık ta yani yarın başlayacak. 28 aralığa kadar sürecek. Başvuru sistemi açık olmadığı için bulamıyorsunuz, yarın bizi takip ederseniz adım adım nasıl başvuru yapacağınızı görebileceksiniz.

 15. Evren Ercan Diyor ki:

  Merhaba Ben Bilkent Arkeoloji mezunuyum. Not ortalamam 2.28 Bilkentte bu notun 100 lük karşılığı 68.7 oluyor. Ama YÖK ün sisteminde 59.8 gibi bir rakam çıkıyor. Aradaki fark ne olacak? Teşekkürler.

 16. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Evren Ercan
  Sadece 100’lük not içeren transkript alırsanız sorun olmaz. Yoksa düşecek puanınız.

 17. rabia Diyor ki:

  slm bir sorum olacaktı. şimdi ben kendi bölümümde tezli yüksek lisans yapıyorum ve öyp ile aynı üniversitenin mühendislik değilde teknoloji fakültesinde 2 kişilik kontenjan açılmış. eğer yerleşirsem yine dil puanımı 65 yapana kadar derslere giremyecek miyim? yoksa derslere devam ederken mi dil kursuna gideceğim. şimdiden teşekkürler

 18. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @rabia
  Dil kursu haftada 5 gün günde 5 saattir zaman bulursanız girersiniz. Yasak değil ama dil kursunu aksatmamanız lazım.

 19. rabia Diyor ki:

  bu arada bölümüm elektrik elektronik mühendisliğidir

 20. kagan aktas Diyor ki:

  Ganom 2,69 yök’ün 100’lük sistemde cevirisinde 69,43 puan cıkıyor.
  Bu puanla öyp ye basvurabılırmıyım.
  Yoksa min 70 kuralı burada da gecerli mi?
  Teşekkürler..

 21. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @kagan aktas
  Mezun olmanız yeterlidir başvuru yapabilirsiniz.

 22. Tuğçe Akan Diyor ki:

  Merhaba.. Akdeniz üniversitesi sosyoloji bölümü yüksek lisans mezunuyum. Başvuracağım bazı bölümlerde Uygulamalı Sosyoloji Anabilim dalı ya da Genel sosyoloji ve metodoloji ana bilim dalı gibi şartlar var. ama biz mezun olurken sosyoloji bölümü anabilim dalı olarak mezun olduk. ben bu bölümlere başvuru yapabilir miyim? Teşekkürler

 23. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Tuğçe Akan
  Eğer ilanda spesifik bir anabilim dalı belirtilmişse başvuramazsınız. Eğer sosyoli alanında y.lisans mezunu olmak deseydi başvurabilirsiniz.

 24. kamıl Diyor ki:

  ÖYP BAŞVURULARI ILE ILGILI SORUM OLACAKTI. YARDIMCI OLURSANIZ SEVINIRIM.
  A UNIVERSITESINI 1. KIŞI ILK TERCIHINDE DIGERI 2. TERCIHINDE YAZIYOR. 1. KIŞININ PUANI DIGERINDEN DAHA DUŞUK OLMASINA RAGMEN KAZANIR MI?

  TESEKKURLER..

 25. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @kamıl
  Hayır kazanamaz. Rehberimizde bu da anlatılıyor dikkatlice okuyabilirisiniz.

 26. HK Y Diyor ki:

  öyp başvurularında işletme alanında yüksek lisans yapıyor olmak diyor,bende mba yapıyorum,illa tezli olma şartı var mı başvurmak için yoksa tezsizlerde başvurabilir mi

 27. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @HK Y
  Hayır tezli şartı yok.

 28. ismail Diyor ki:

  merhabalar kamu yönetimi ilanları ile ilgili sorum vardı.ilanda kamu yönetimi alanında yüksek lisans yapıyor olmak yazınca.bu genel bir ifade mi oluyo.kentleşme ve çevreyi de kapsıyormu ? siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümü yazan ilana kamu yönetimi mezunu başvurabilir mi ?

 29. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Kamu yönetimi altındaki tüm anabilim dallarını kapsar sizin kamu yönetimi bölümünde y.lisans yapıyor olmanız yeterlidir.

 30. ismail Diyor ki:

  cevapta biraz sıkıntı yokmu hocam sizce de ? 🙂

 31. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ ismail
  Düzeltiyorum.
  Kamu yönetimi altındaki tüm anabilim dallarını kapsar sizin kamu yönetimi bölümünde y.lisans yapıyor olmanız yeterlidir.

 32. ismail Diyor ki:

  çok teşekkür ederim.sorumun geri kalanı ile ilgili bir bilginiz var mı hocam ?.üniversitenin kendisini aradım.yök e sorun dediler ilanı onlar düzenlio die.orayı aradım.burası makam öyp uzmanlarına sorun sitedeki dediler.halen yök ün sitesinde o uzmanları arıorum :).bir de uludağ da kamu yönetimi ve yönetim bilimleri alanında diye açmış ilanı o yüzden aradım onlar da biz deil yök düzenlio dediler ama yönetim bilimleri bizim ihtiyacımız dediler.madem öyle kamu yönetimi alanı veya yönetim bilimleri neden yazmışlara acaba. çok uzun oldu kusura bakmayın. bu forum ve sizden başka da bu işten anlayanı görmedim zaten 🙂

 33. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ ismail
  Hocam ilanın linkini verir misini? Bir de mezuniyet bilgilerinizi.

 34. leo Diyor ki:

  hocam ben 5 senelik sosyal bilgiler öğretmeniyim. söz. ales puanım79.09 mezuniyet ortalamam 80 dil sınavına hiç girmedim .sizce şansım varmı hiç başvurmasam daha mı mantıklı…

 35. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ leo
  Başvurup şansınızı deneyin sonuçta ücret yok ya da bir kayıp yok başvurursanız.

 36. ismail Diyor ki:

  http://oyp2.yok.gov.tr/OypDuyuru/?find=kamu+y%F6netimi&sayfa=search&search=++Ara++ BU İLAN LİNKİ HOCAM

  MEZUNİYETİM DOKUZ EYLÜL KAMU YÖNETİMİ
  YLİSANS DEVAM EDİYOR KENTLEŞME VE ÇEVRE SORUNLARI

 37. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ismail
  Hocam burda bir çok üniversite ilanı çıkıyor. Hangisi?

 38. Ayşegül Diyor ki:

  cehaletimi mazur görün ama bi konuyu anlamış değilim..şimdi ben diyarbakıra atandım diyelim..yüksek lisans için yök ün anlaştığı üniv lerden birinde mi yapmak zorundayım? ve eğer öyle ise atandığım üniv de ders verip yüksk lsns yapacağım ünivde nasıl öğrenim görebilirim ki? heleki arada uzun bi mesafe varsa..yani demek istediğim bu konuyu asıl esnetiyorlar nasıl işliyor? yardımcı olursanız çok sevinirim..:(

 39. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Ayşegül
  ÖYP’de doktora bitene kadar ders vermezsiniz. Atandıktan sonra lisansüstü için tercih yapacaksınız ve bir başka üniversiteye eğitim gideceksiniz ve örda yüksek lisans ve doktora eğitimi alacaksınız. Gİt-gel olmayacak orda görevlendirileceksiniz kadronuz aktarılacak oraya.

 40. Ayşegül Diyor ki:

  bi konuda daha bilginize ihtiyacım var.bi ing öğrtmeni mezunu olarak öyp den(kendi programımdan tabi) atandım diyelim..yabancı dil puanım 90 ama benden alanım dışında başka bir yabancı dil öğrenmem isteni mi?yani bunun için kursa gitmeli miyim?

 41. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Ayşegül
  ÖYP’de başvuru için yeterlidir ama doktora yaparken ikinci bir dil istenme ihtimali vardır onu lisansüstü tercih yaparken seçtiğiniz üni. ile görüşmelisiniz.

 42. siyah Diyor ki:

  merhaba,
  ben işletme lisans mezunuyum ve işletme abd yüksek lisans yapıyorum.başvuracağım bölüm işletme lisans ve sayısal yöntemler alanında yüksek lisans yapıyor şartını arıyor.spesifik olarak alan belirtmiş fakat ben işletmede yüksek lisans yapmakta olduğum için başvuru yapabilirmiyim?

 43. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ siyah
  Hayır, sadece işletme alanında yüksek lisans yapıyor olma şartılarına ya da işletme abd’de yapıyor olmak veya işletme lisans mezunu olma şartlı ilanlara başvuru yapabilirsiniz.

 44. ismail Diyor ki:

  pamukkale,dokuz eylül,uludağ,ahievran dan hangilerine başvurabilirim hocam.uludağ ı aradı yönetim bilimleri istiyoruz dediler,ama kamu yönetimi ve yönetim bilimleri alanı yazmış ama anlayamadım.bir de ahi evrana girdim diyelim şuan yüksek lisans yaptıgım için gaziye gönderecektir değil mi,ahi evranda yapmama izin verilir mi bilmiyorum.

 45. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ ismail
  Hocam hitit üni. tunceli üni. dumlupınar üni. ahi evran üni. deu oluyor pamukkale ile uludağ olmuyor gördüğüm kadarı ile. Ahi evrana girerseniz mecburen göndericek 35. madee ile yoksa ilişik kesilir.

 46. devrim Diyor ki:

  Selamlar

  Bir ilanda sosyoloji bölümü mezunu olup, uygulamalı sosyoloji “alanında” (anabilim dalı demiyor) yüksek lisans yapıyor olmak şartı aranmış. ben sosyoloji anabilim dalında okuyorum. başka bir anabilim dalı da zaten yok. bunlar anabilim dalının alt dalları. fakat kimsenin kaydında ayrı ayrı bu alanlarda eğitim görüyor şeklinde geçmiyor. uygulamalı sosyoloji anabilim dalında değil de uygulamalı sosyoloji alanında yüksek lisans yapıyor olma dediği için başvurabilir miyiz? İkinci sorum, okulum 4’lük sistemde beni mezun etti. 100’lüğe çevirmelerini istedim ve bir kağıt aldım. Dolayısıyla yök’ün 4’lük sistemdeki puanımdan daha fazla bir puan hesapladı okul. Okulun akademik ortalamamı 100’lük sisteme çevirip verdiği bu belgedeki puanı kullanabilir miyim? Teşekkürler

 47. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ devrim
  Hocam normalde başvuruyor olmanız lazım ama atama tamemen üni.ye kalmış yanlış bir şey söylemek istemiyorum. Sadece 100’lük puanınızın olduğu bir transkriptiniz varsa onu kullanabilirsiniz. İkisi de varsa YÖK’ü kullanmak zorundasınız.

 48. nur Diyor ki:

  Merhaba
  ben işletme mezunuyum yüksek lisansımı da sayısal yöntemlerde yapıyorum ama daha bitirmedim.Bilgi giriş ekranında yüksek lisans yaptığım okul ve bölümü doldurmalı mıyım?
  Teşekkürler

 49. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ nur
  Çok önemli değil o alan atamanızı etkilemiyor, ama YÖK bitirmeyenler doldurmasın dedi özellikle doldurmanızı tavsiye etmiyoruz.

 50. bahar aydas Diyor ki:

  Ben okul öncesi lisans mezunuyum. Eğitim yönetimi, teftişi planlaması veya eğitimde ölçme değerlendirme gibi bölümlere başvurabiliyor muyum ve başvurduğum takdirde EA puanımı kullanmak zorunda mıyım SÖZ puanım ile o bölümlere başvurabilir miyim? Beni aydınlatırsanız çok sevinirim…

 51. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @bahar aydas
  Eğitim bilimleri için mezun olduğunuz alanı yani EA’yı kullanacaksınız SÖZ kullanamazsınız.

 52. şeyma Diyor ki:

  merhaba,bi sorum olcak. bir üniversite benim bölümüm için mimarlık fakültesi mezunu olmak şartı koymuş,fakat ben mühendislik-mimarlık fakültesi mezunuyum.bu küçük detay sorun yaratır mı başvurabilirmiyim yine de?

 53. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ şeyma
  Yaratabilir, o yüzden üniversite ile görüşmek lazım atamayı onlar yapıyor bu tür farklılar atamalarda sorun çıkartıyor.

 54. ismail Diyor ki:

  Hocam çok teşekkür ederim.elleriniz dert görmesin

 55. Ömer Diyor ki:

  Merhaba
  …lisans mezunu olmak.
  Şeklinde verilmiş bir ilana yüksek lisans mezunu başvurabilir mi?
  Yoksa sadece lisans mezunları mı başvurabilir.

 56. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Ömer
  O lisans programından mezun olmuşsanız başvurabilirsiniz. Sorun yok.

 57. ömer emir Diyor ki:

  Merhaba hocam, iyiakşamlar diliyorum, bazı sorularım olacak,
  1. Kazandığımız takdirde aday öğretmen olaraktan evraklarımızı teslim ettikten sonra gelin başlayın dediklerinde atamamız yapılmış maaşımız ve diğer özlük haklarımız elde edilmiş oluyor mu, hocam bu süreçte henüz istifayı vermedik, istifa hangi aşamada veriliyor. İstifamızı verdikten sonra çalışmakta olduğumuz okulumuzda istifanın onaylanmasını bekleyecek miyiz, biz beklerken orada araş. Gör. Olaraka özlük haklarımız maaş v.s. Devam edecek mi? Şu an çalıştığm mebden ocak 15 maaşımı alacak mıyım yoksa almayacak mıyım?
  2. Görme engelliler öğretmenliği öyp için yük lisans kontenları geçen güz ve bahar dönemlerinde açıldı mı özellile şubat döneminde açılıp açılmadığını öğrenebilir miyim.
  3. öyp atama evrakları götürmek için bulunduğumuz milli eğ.den idari izin v.b. Kullanabiliyor muyuz , tek yol rapor almak mı, malum 15 saatlik uzaklıkta öyp kadroları var.
  4. Hocam, yaklaşık olarak evrak teslim süresi ne kadar sürer ve atanırsak gel başla demeleri yaklaşık olarak hangi tarihe gelir. Yardımlarınız için teşekkürler.

 58. ONUR Diyor ki:

  merhaba, ben şöyle bir soru sormak istiyorum; atamalar yapıldıktan sonra yabancı dil puanımız 65 altı ise dil eğitimine gitmemiz gerekiyor galiba. bu yerleri biz mi seçiyoruz yoksa atandığımız üni mi seçiyor? birde atandığımız üni yeni bir üni ise ve bölüm yoksa yüksek lisans ve doktora eğitimi için başka üni ye gitmemiz gerekiyo o üni nasıl belirleniyor peki? biz mi yok sa üni mi belirliyor?

 59. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ ONUR
  ÖYP puanınız ile siz tercih ediyorsunuz.

 60. Ayşegül Diyor ki:

  merabalar..bi konuda tam anlamıyla fikir sahibi olmuş değilim bilgi edinmek istiyorum.öyp ile atandığımız taktirde 2 yıl zorunlu toplam 6 yılı gerektiren bi süreç olduğunu biliyoruz ama benim anlamadığım bu süreç zarfında atandığımız üni de ders verip görev alabiliyo muyuz aynı zamanda?yoksa sadece öğrencilikten ibaret bi süreç mi bu? şididen teşekkürler

 61. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Ayşegül
  ÖYP ile doktora bitene kadar sadece eğitim alır ve size verilen idari işleri ve lendi çalışmalarınızı yaparsınız. Sonra dr. arş. gör. olursunuz. Yrd. doç. olana kadar ders vermezsiniz.

 62. burçin burçin Diyor ki:

  merhaba:
  ben tercih kısmında ales puanı sorgulama esnasında hep hata alıyorum ve tercih gerçekleştremiyorum. aynı hatayı alan var mıdır?yardımlarınızı rica ederiz.

 63. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @burçin burçin
  Bakınız: http://www.akademikpersonel.org/genel-guncel-olaylar/28222-osym-altyapisinda-calisma-ve-oyp-basvurusu.html

 64. hilal aslan Diyor ki:

  iyi geceler.Ben Ankara’da yasıyorum.öyp tercih secedneğim az oldugu ıcın baska sehırlerede basvuru yapmayı dusunuyorum.acaba baska bı sehırde goreve ne kadar devam etme sartı var.yanı ordakı gorevımı bıtırıp tekrar Ankara’ya donmem kac senemı alır.sımdıdedn tesekkurler.

 65. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @hilal aslan
  Ne kadar eğitim alırsanız o kadar yaklaşık 6 yıl eğitim olursanız toplam 12 yılınızı alır.

 66. RABİA GÜNGÖR Diyor ki:

  Merhaba, Burçin ben de aynı hatayı alıyorum. Sanırım ales notumuz, ÖSYM sonuç sayfasından yök sayfasına yüklenemiyor. Umarım düzelir.

 67. selma güneş Diyor ki:

  merhaba.eşim meb’de öğretmen. Ben öyp ile atanırsam yanıma gelebilir mi ? Araştırdım ama pek birşey bulamadım. Şimdiden teşekkürler…

 68. selma güneş Diyor ki:

  Sitenizi araştırınca cevabı buldum. Halbuki diğer sitelerde bulamamıştım. Farkınız buradanda anlaşılıyor. Teşekkürler…Soruyu sormamış sayabilirsiniz 🙂

 69. esra inan Diyor ki:

  hocam tercih yaparken herhanği bir sıralama sözkonusu mu ? yoksa istediğimiz sıraya göre yapabiliyor muyuz?

 70. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @esra inan
  Şuraya bir bakınız: http://www.akademikpersonel.org/oyp-tercih-rehberi-ve-yardimi/28023-oyp-tercih-rehberi-tercih-yapilirken-dikkat-edilmesi-gerekenler.html

 71. Merve naraş Diyor ki:

  Merhaba ben TED bölümü mezunumun formasyonunda var ve ingilizce sinav sonucum yok ve yine ben ÖDP alımlarına yani tercihimi nerden hangi sayfadan yapabilirim sorularımı cevaplarsanız çok memnun olurum

 72. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Merve naraş
  Formasyon ÖYP de bir işe yaramıyor maalesef. Tercih ver başvuru için inceleyiniz: http://www.akademikpersonel.org/content/320-oyp-2012-ek-yerlestirme-kadrolari-yayinlandi-basvurulari-21-aralikta-basliyor.html

 73. esra inan Diyor ki:

  HOCAM BEN DOĞO AKDENİZ ÜNİVERSİTESİNDEN MEZUNUM FAKAT ÜNİVERSİTEMİN İSMİ YOK NE YAPABİLİRİM

 74. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @esra inan
  Diğer kısımını seçiniz.

 75. esra inan Diyor ki:

  BİRDE YÖK’ÜN 100 LÜK PUANI İLE OKULUMUN 100LÜK PUANI AYNI DEĞİL NE YAPMAMLAZIM

 76. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @esra inan
  100’lük puan nasıl aynı olmaz ki bir tane 100’lük puan vardır onu çevirmeden yazacaksınız 100’lüğü 100’lüğe neden çeviriyorsunuz.

 77. Merve naraş Diyor ki:

  Teşekkür ederim tekrar sorum olacak on fetihi sıraladığımızda bölümlerin kod ları varmı yani o on rencide sadece üniversiteleri ve bölüm mü yazacağız

 78. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Merve naraş
  Tercih kodları vardır ilanların sol üstünde yazar onları yazacaksınız.

 79. Merve naraş Diyor ki:

  Sadece ünüversite ismi yazarsak yerelimi olur

 80. sercan eken Diyor ki:

  Önlisans mezunu olduktan sonra aöf işletme 3. sınıf ve 4. sınıfı bitirerek lisans mezunu oldum. Hem önlisans hem de lisans genel not ortalamasına sahibim lisans not ortalaması için her iki not ortalamasının ortalamasını mı almalıyım yoksa sadece lisans not ortalamasını mı kullanmalıyım?

 81. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @sercan eken
  Sadece lisans ortalaması kullanılacak. Önlisans ortalaması kesinlikte dahil olmaz.

 82. fatih ceyhan Diyor ki:

  öyp ile atanıp 1 sene sonra istifa etsek, ödeyeceğimiz tazminat miktarı ne kadar olur? bu konuda yardımcı olursanız sevinirm

 83. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @fatih ceyhan
  1 yıllık maaş + %50’si + yasal faziler.

 84. ibrahim Diyor ki:

  Merhaba,
  Ben yüksek lisans mezunuyum. Eğitim bilgileri kısmında, yüksek lisans bilgilerini doldurmak zorunda mıyım? Yoksa yüksek lisans kısmını boş bıraksam olur mu? Bu soruyu soruyorum, çünkü yüksek lisans anabilim dalım listede yok. Diğer’i seçtiğimde yüksek lisans anabilim dalı kısmına değil de lisans bölümü kısmına “diğer” yazıyor. Bu sorunu anlatmak için hangi telefon numarasını arayacağım bilmiyorum. Cevap verirseniz çok teşekkür ederim.

 85. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ibrahim
  Yök bilgi işlem 0312 298 79 59 arayınız.

 86. hatice deli Diyor ki:

  merhaba
  öncelikle bu site için çok teşekkürler.. ben işletme mezunuyum. bu sene alese grdm ve ıyı bır puan aldım. evet sonuçlar açıklandı.. fakat bu konuda çok bır bılgı sahıbı degılım başvurular nasıl oluyor? bu süreç içersinde ne yapmam gerekıyor bana yardımcı olursanız çok sevinirim.adım adım bu süreç nedir tam olarak? şimdiden çok teşekkür ederim

 87. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @hatice deli
  Bakınız: ÖYP Adım Adım Başvuru; http://www.akademikpersonel.org/oyp-ogretim-uyesi-yetistirme-programi-hakkindaki-sorulariniz/20874-adim-adim-2012-oyp-basvuru-ve-tercih-islemleri-kilavuzu.html

 88. Burak Diyor ki:

  Merhaba.
  Ben makina mühendisliğinde yüksek lisans yapmaktayım. öyp başvurularında kendi çalışma alanımla aynı olan ilanların yanında birde, alanı belli olmayan “makina mühendisliğinde yüksek lisans yapıyor olsun”, yada “makina müh. lisans mezunu olsun” diye şartlar yazılmış anabilim dalı belirtilmemiş yada makina mühendisliği olarak yazılmış yerler var. buraları seçtiğimde ve atandığımda kendi çalışma alanımda/ anabilim dalımda çalışmaya devam edebilirmiyim. yoksa çalışma alanımı değiştirmemi isteyebilirler mi?

 89. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Burak
  Tamamen dekanlığınıza bağlı sizi başka bir abd’ye atayabilir ihtiyacına yönelik olarak.

 90. esra inan Diyor ki:

  okuldan aldığım 100 lük transgrip geçerli mi? yoksa yök’ün 100lük notu mu geçerli mi?

 91. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @esra inan
  Okuldan aldığınızda sadece ve sadece 100’lük not varsa zaten mecburen onu hiç değiştirmeden yazacaksınız.

 92. hatice deli Diyor ki:

  çok teşekkür ederim çok sağolun gerçekten aradığım buydu çok teşekkürler 🙂 iyi akşamlar

 93. Burak Diyor ki:

  yani ilanlarda abd si belli olmayan, “ilgili bölümden lisans mezunu olsun” kriterli bölümleri tercih edersem, atanırsam ve dekanlık beni çalışma alanımdan farklı bir abd ye atarsa şu anda yaptığım y.lisansımı bırakıp o abd ile ilgili bir y.lisansa başlamak zorunda mı kalırım?

 94. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Burak
  EVet ne yazık ki çünkü: ÖYP araştırma görevlisi olarak atanmadan önce bir başka yükseköğretim kurumunda atandığı anabilim dalına/bölüme uygun bir lisansüstü programa devam edenlerin bu lisansüstü programlara devam edip edemeyecekleri yükseköğretim kurumlarının takdirindedir.

 95. alf Diyor ki:

  merhaba, ben özel hukukta doktora öğrencisiyim, kpds puanım 64, benim başvuru yapmama bir engel var mı? atandığım takdirde dil kursuna mı gönderileceğim nasıl olacak?

 96. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @alf
  Evet, dil kursuna gideceksiniz forumdan cevap verildi ordan devam edelim.

 97. ahmet ELİBALLI Diyor ki:

  sayın hocam ben pdr mezunuyum başvuruda ales sözel puanımı kullana biliyorum değilmi bir kaç yerden farklı cevaplar aldım. bilgi verirseniz çok teşekkür ederim. eğitim bilimleri kendi ana bilim dalıma başvuru yaptım.

 98. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ahmet ELİBALLI
  Hayır, PDR’nin lisans bölümü olduğu için EA kullanılması zorunlu.

 99. ahmet ELİBALLI Diyor ki:

  anlıyorum hcm ayrıntı açıklamadaki rehberlik ve psikolojikdanışmanlık bölümü hariç in anlamı neye geliyor hcm onu çıkaramadık aslında

 100. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ahmet ELİBALLI
  Kullanılacak ALES puanı ile iligli o yani PDR’de EA kullanılacak demek.

 101. Taha Diyor ki:

  Selamlar,
  Lisans mezunu olmak diye açılmış bir ilana, vakıf üniversitelerinden birinde alakalı bölümde yüksek lisansını bir dönem içerisinde bitirecek bir kişinin atanmasi durumunda, bu kişinin haziranda yüksek lisansını bitirip eylülde doktoraya başlaması mümkün müdür? Yönetmelikte lisansüstü eğitime 2 dönem içinde başlanması gerektigi yazıyor, neticede bir dönem içerisinde yüksek lisans bitirilip doktoraya başlanmış oluyor.

 102. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ TahaVakıf üni.de yapılıyor olan y.lisans sayılmaz bitmişse sayılır.

 103. Amehsa Diyor ki:

  ales puanımla türkiye 120. si olmuşum eğitim bilimlerinden tercih yapmayı düşünüyorum belirtmeyi unutmuşum, yardımcı olursanız sevinirim.

 104. Amehsa Diyor ki:

  şunu sormak istiyordum hocam, ilköğretim matematik mezunuyum dil puanım yok , sözelden 93,187 almışım . öypden atanma şansım nedir. yardımcı olursanız sevinirim

 105. ali Diyor ki:

  sayın ahmet eliballı ben de pdrciyim eğer 2000 yılından önce sözel puanıyla pdr ye yerleşmişsen ve mezun olmuşsan sözel seçebilirsin yoksa eşit ağırlık ales puanını kullanacaksın

 106. ali Diyor ki:

  yani sözel puanı ile üniversiteyi kazanan pdrciler sözel ales eşit ağırlık ile üniversiteyi kazanan pdrciler eşit ağırlık ales puanını kullanacak umarım yardımcı olmuşumdur eğer tercih yapmayı düşünüyorsanız pdr 2012-2 aralık tercih yapmayı düşünenler buraya adlı bir forum açtık bu sitenin içine sizi de bekleriz

 107. @gok Diyor ki:

  mrb hocam … hemşirelik bölümü mezunuyum ancak okula say-1 puanı ile girdim ve şu an okul ygs-2 den alıyo hangi ales puanını kullanmalıyım… bir de hocam ben 100lük sistemden mezun oldum ancak okulum ben 2. sınıfta iken 4lük sisteme geçti… transkripte 4lük sistemde de istediğimde her ikisini(hem 100lük hem 4lük) verebiliyorlar istemediğimde sadece 100lük sistemde veriyorlar … hangisini almam doğru olur…

 108. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @@gok
  SAdece 100 lük alırsanız kullanabilirsiniz avantajını siz hesaplayınız puan olarak. Hemşirelik için bildiğim kadarı ile SAY ALES kullanılıyor zaten ama okulla bir görüşünüz. Şu anda say ile alıyorsa sorun yok.

 109. sema sarı Diyor ki:

  merhaba. ben şuanda yüksek lisans yapıyorum ama benim üniversitemde öyp kadrosu açılmadı. herhangi bir üniversitede bölümümden tercih yaparsam eğer şuanki okulumda mı devam edeceğim yüksek lisansa yoksa atandığım okulda mı. bilgilendirirseniz sevinirim.

 110. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @sema sarı
  ÖYP araştırma görevlisi olarak atanmadan önce bir başka yükseköğretim kurumunda atandığı anabilim dalına/bölüme uygun bir lisansüstü programa devam edenlerin bu lisansüstü programlara devam edip edemeyecekleri yükseköğretim kurumlarının takdirindedir.

 111. sema sarı Diyor ki:

  şans yani. teşekkür ederim.ben inşaat mühendisiyim ve 4 şantiyede şantiye şefliği yapıyorum özel olarak. öyp kadrosuyla atandığımda şantiye şefliğinden istifa etmem gerekecek mi?

 112. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @sema sarı
  SGK’nız yatmıyorsa sorun yok. Resmi olarak çalışmayacaksanız devam edebilirsiniz ve tabi herkese söylememek şartı ile 😉

 113. sema sarı Diyor ki:

  bu durumda malesef demeliyim sanırım.:) SGK yatıyor.

 114. MUSTAFA AYGÜN Diyor ki:

  Merhaba,

  Haziran ayında mezun oldum ancak çıkış işlemlerimi yapmadım. Bu durumdan kaynaklı bi sorun olurmu?

  İçmimarlık ve çevre tasarımı mezunuyum. Tercih ettiğim üniversite iç mimarlık mezunu alacağını ilan etmiş. Bu durumda tercih edebiliyormuyum?

  Teşekkürler..

 115. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @MUSTAFA AYGÜN
  Mezun olduysanız sorun yok. Diğeri için kesin bilgiiy okuldan alabilirisiniz.

 116. zmrt Diyor ki:

  hemşirelik ea ales ile alıyor dıye bılıyorum,sayısalla gırmemıze ragmen ea ile alım yapılıyor…

 117. zmrt Diyor ki:

  hemşirelik ea ales ile alım yapıyor dıye bılıyorum,sayısalla giriyoruz ama aleste ea puanı kullanılıyor,boylesi tezat bi durum var…

 118. @gok Diyor ki:

  mrb.. hemşirelik mezunuyum … okul ygs-2 puanı alıyo… benim zamanımda say-1 ile girmiştim … formdaki arkadaşalar ea-ales puanı kullanlıo demişler… yardımcı olursanız çok sevinirim .. hayırlı geceler..

 119. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ gok
  Dediğimiz gibi şu anda hemşirelik sayısal ile alıyor. O yüzden sayısal kullanılması gerek diye biliyoruz en doğru cevabı üniversite verecektir.

 120. ahmet ELİBALLI Diyor ki:

  ilginize teşekkür ederim hcm sağolun…

 121. ilay çöl Diyor ki:

  merhaba hocam ben hazıan sınıf öğrtmenliği mezunuyum öyp ye ılk defa basvuracagım. nasıl yapmam gerekıyor dıl puanım ales puanım var. bundan sonrası ıcın yapmam gereken nedır oyp puanım yok elımde nereye basvurmalıyım nasıl yapmalıyım

 122. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ilay çöl
  İlk önce şurdan ÖYP puanınızı hesaplayınız; http://www.oyp.com.tr/oyp-puan-hesaplama.html sonra da şuradan yerleştirme puanlarına bakınız; http://www.akademikpersonel.org/anasayfa-haberleri/18650-tum-oyp-puanlari-excel-sirali.html Böylece bölümünüzün kaç puanla aldığı hakkında fikir edinebilirsiniz ve şansınızın olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

  Başvuru için: http://www.akademikpersonel.org/oyp-ogretim-uyesi-yetistirme-programi-hakkindaki-sorulariniz/20874-adim-adim-2012-oyp-basvuru-ve-tercih-islemleri-kilavuzu.html

 123. ömer emir Diyor ki:

  Hocam iyi akşamlar ben 2012 temmuzda oyp den yerleştirildim evraklarımı götürdüm ama ales puan türüm sözel olması gerekirken eşit ağırlıktan tercih yaptım ve atamam yapılmadı 2012 kasımda sözelden 70 üstü aldım, hocam temmuzzda tercih yaparken üyeliğimi yapmış ve sonrasında tercih yapmıştım, 2012 aralık tercihlerinden önce de tekrar kayıt olup şifre aktivasyon kodu v.b. Almam gerekiyor mu, hocam bu arada 2012 temmuz öyp tercih şifremi aktivasyonumu hatırlamıyorum, ne yapmalıyım, teşekkürler hocam.

 124. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ömer emir
  Merhaba, orda şifremi unuttum kısmı var tekrar üye olmayacaksınız oradan alacaksınız eski şifrenizi.

 125. orhan avçin Diyor ki:

  merhaba. yüksek lisans yapıyor olmak şartı olan kadrolarda eğer yerleştirilirsek halen devam ettiğimiz üniversitede mi yüksek lisasımızı tamamlamak zorundayız? yoksa orayı bırakıp kazandığımız üniversitenin yüksek lisans programına başvurabilir miyiz?

 126. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @orhan avçin
  Eğer atandığınız yerde varsa zaten orda yaptırılar, dıraşı göndermezler.

 127. alf Diyor ki:

  merhaba, ben izmir’de doktora yapıyorum ders aşamasındayım, doktora programı olan bir üniversiteye atandığım takdirde veya doktora programı olmasa da izmir’den çok uzakta bir üniversiteye atandığım takdirde, atandığım üniversite bana gel burada devam et ya da burada daha yakında bir üniversitede devam et diyebilir mi? bu husus onların takdirinde midir?

 128. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ alf
  ÖYP araştırma görevlisi olarak atanmadan önce bir başka yükseköğretim kurumunda atandığı anabilim dalına/bölüme uygun bir lisansüstü programa devam edenlerin bu lisansüstü programlara devam edip edemeyecekleri yükseköğretim kurumlarının takdirindedir.

  Diğer durumlarda tamamen dekanlığın taktirindedir.

 129. sevil gün Diyor ki:

  merhabalar.
  bugün gündüz saatlerinde ales 2009 güz dönemine ait puanım aktifti ve seçim yapmıştım.yalnız şuan 2009 yılı kutucukta açılmıyor.fakat sabah kayıt yaptığım için o puan sistemde görünüyor. işlemi buna göre mi yapmalıyım?

 130. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @sevil gün
  2009 puanları kullanılmıyor neden seçtiniz ki açıklamalarda görmeniz lazım. 3 yıl geçerli puanlar tercihiniz geçersiz sayılır.

 131. Ömer Emir Diyor ki:

  Merhaba Hocam, iyi akşamlar, acil yardımınıza ihtiyacım var, hocam bu akltivasyon kodu ne, ben 2012 teemmuzda tercih yaparaken şifre almıştım. sadece şifremi unuttum deyip şifremi alsam ve tercihimi yapsam yeterli olur mu, aktivasyon kodu neiçin gerekli onu da almalı mıyım. Bir de hocam, bilgisayardan fazla anlamayan biri olarak, explorer ya da diğer sağlayıcılar ya da sürümlerinin yeni olup olmaması tercih sayfasında tercihlerimizi başarılı bir şekilde yapmamız için önemli ve gerekli mi, sayfa görüntüleniyorsa sorun yok mu? teşekkürler.

 132. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Ömer Emir
  Şifremi unuttum demeniz yeterlidir tekrar aktivasyona gerek yok.

 133. orhan avçin Diyor ki:

  merhaba. ingilizce iktisat mezunu olanlar iktisat mezunlarının kabul edildiği yerlerde tercih yapabiliyor mu yoksa sadece ingilizce iktisat diye belirtilmesi durumunda mı tercih yapabiliyorlar?

 134. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @orhan avçin
  Başvurabilirsiniz, lisansınız iktisat zaten ingilizce olması değişiklik yaratmaz.

 135. ali Diyor ki:

  Hocam, bu yanlış tercih ya da ataması yapıldıgı halde başlamayanların puan kesintisi ben yüzde 10 okumuştum bi forumda. ama oyp nin bilgi giriş ekranında http://oyp2.yok.gov.tr/OypTercih/?page=education %3 yazıyo. %3 kesinti değil mi ?

 136. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ ali
  O eski kesinti oranı düzeltmemiş olabilirler. %10’dur doğrusu.

 137. turkolog Diyor ki:

  Merhaba, Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde yüksek lisans yapmaktayım, tez hazırlıyorum. Olur da başka bir üniversitenin İlahiyat Fakültesine yerleşirsem o üninin istediği alanda mı yüksek lisans yapacağım(yaptığm çalışmalar boşuna mı olacak) yoksa edebiyat alanındaki yüksek lisansımı bitirmeme izin verilecek mi? hemen doktoraya başlayabilir miyim iki yıl beklemem zorunlu mu? Şimdiden ilginize teşekkürler..

 138. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @turkolog
  ÖYP araştırma görevlisi olarak atanmadan önce bir başka yükseköğretim kurumunda atandığı anabilim dalına/bölüme uygun bir lisansüstü programa devam edenlerin bu lisansüstü programlara devam edip edemeyecekleri yükseköğretim kurumlarının takdirindedir.

  Sizinki uygun olmadığı için kabul edilmeyecektir.

 139. ömer emir Diyor ki:

  Hocam, merhaba, iyi günler. Hocam dün tercih yaptım. önce bilgi giriş ekranından bilgilerimi girdim kaydettim, sonra tercih girişine tıkladım ve tercihlerimi kaydettim hocam yani toıplamda biri bilgi girişi, biri tercih girişi olmak üzere 2 kayıt yaptım , hocam tercih kılavuzunda tercihlerinizi yaptıktan sonra bilgi girişi ekranından onaylayın diyor, bense tercih bölümünden tercihlerimi yaptım ve tercihlerimi kaydettim, hocam kaç onay ya da kayıt yapılıyor, süreci lütfen kısaca özetleyin. Hocam tercihlerimi yaptıktan sonra tüm tercihlerri iptal et butonu varsa tercihlerim kabul edilmiş midir? Hocam yardımlarınızı esirgemeyin. Teşekkürler.

 140. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ömer emir
  Evet yaptıklarınız doğrudur başka işlem yapmanıza gerek yok. Orda üniversite isimleri çıktıysa yapılacak başka hiç bir şey yok.

 141. Es Diyor ki:

  Alan türü değişen programlardan mezun olanların, lisans eğitimine başladıkları puan türünden en az ALES 70 puan almaları gerekmektedir.
  Benim okulum da alan değiştirdi sosyalbilimlereen alırken eşit ağırlık puanına gecti. Ben sözlerle tercih yapabiliyorum diye tahmin ettim ancak başka bir yerde okuduklarından kafam karıştı. Sözel puanla tercih yapmamda sakınca varmidir? Ona göre iptal edeyim

 142. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Es
  Siz sözel olarak girdiyseniz sonra ea olduysa sizin için sorun değil söz ile yapabiliyorsunuz. ÖSS kazandı belgenize bakın orda sözel ile yerleşti yazıyorsa zorun yok.

 143. ibrahim Diyor ki:

  Hocam bu kişisel bilgilerde doğum tarihi ve cinsiyet girmiyoruz değil mi?

 144. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ ibrahim
  Orda seçili olması lazım zaten mernisden dolayı.

 145. ibrahim Diyor ki:

  Hocam benim bilgilerimde doğum tarihi ve cinsiyetin karşısı boştu. Ayrıca herhangi birşey yazmak için de yer yoktu. Mernis nedir hocam?

 146. burak Diyor ki:

  tercihler hala devam ediyor mu? sisteme giriş yapabiliyoruz. acaba üzerinde değişiklik yapabilir miyiz?

 147. ibrahim Diyor ki:

  Hocam mernis nedir sorumu görmezden geliniz. İnsan bi google da aratır da bulamazsa sorar di mi 😀
  Bugüne kadar ki verdiğiniz bütün cevaplar için teşekkür ederim hocam. Cennetliksiniz 😉

 148. Zeynel DÜNDAR Diyor ki:

  Merhabalar, Mezun olduğum lisans programı EA ile alıyordu. Fakat ben puanım yetmediği halde okul birincisi kontenjanından girmiştim. Ertesi yıl bölüm özel yetenekle almaya başladı. Ben de OYP başvurumda sözel puanımı girdim. Acaba benden EA puanı mı isteyecekler?
  İlginize teşekkür ederim.

 149. çağrı taşar Diyor ki:

  Sayın hocam, omer emir beyin bahsettiği bir husus şimdi benim de kafamı karıştırdı. Şöyle ki ben de bilgi giriş ekranında kişisel bilgilerimi girip kaydettim ve daha sonra tercih ekranında yerleşmek istediğim bölümün kodunu yazıp onayı verdim ve buna müteakiben yan tarafta bu bölümün bilgisi ekrana yansıdı ve sonra tercihlerimi kaydettim, şimdi ise kafamı karıştıran husus, YÖK tercih işlemleri de kapatıldığı için, bunlardan sonra başka herhangi bir onay işlemi yapmalı mıydık bundan emin olamıyorum, aydınlatırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

 150. çağrı taşar Diyor ki:

  Efendim alttaki gereksiz yorumdan dolayı kusura bakmayın, siz zaten cevabı vermişsiniz. Saygılarımla

 151. nursel Diyor ki:

  mrb ben kpss ye hazırlanıyorum.eğitim fakültesi mezunyum.öyp ye netten başvuru yaptım ama olmasını istemiyorum artık bazı nedenlerimden dolayı bu vazgeçişimden dolayı herhangi bir maddi manevi olumsuz sonucu olurmu tercihleri iptal edilmesi mümkünmü.ales puanım 71, dil yok. ağırlıklı ortalama notum 3,36. ve sonuçlar nezaman nerde açıklanacak..cevaplarınızı bekliyorum arkadaşlar teşekkr edermm..

 152. ömer emir Diyor ki:

  Hocam, merhaba, hocam akademik takvimlerde yüksek lisans başlama tarihi 13 şubat civarı, hocam bu sürece kadar atamalar yapılır mı, kazanırsam derse başlayabilir miyim, hocam evrak teslim süreci sonu yaklaşık hangi tarihe denk gelir, atama süreci çok uzun oluyor diyorlar, göreve başlamamız 10 şubatı geçer mi, bir de hocam olası istifa sonrası süreç var bu süreç 10 şubata kadar yetişir mi hocam bu soru benim için önemli, ev sahibi 1 ay önce haber vermemi söylüyor ve diğer özel durumlardan dolayı hocam lütfen yardım edin. Teşekkürler.

 153. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ömer emir
  En fazla 2 hafta kaybedersiniz bir sorun olmaz çünkü ÖYP lisansüstü yerleştirmeleri 15 ocak gibi başlayacak ve atama Şubat başı gibi ancak olur zaten.

 154. ömer emir Diyor ki:

  Hocam, gece geç saatte yazdım, sorumu cevaplayabilirseniz çok memnun olurum.

 155. ömer emir Diyor ki:

  Hocam stajer öğretmenim, dönem içi öğretmenlerin izin hakları yok, evrak teslimi için idari v.b. Bir izin hakkımız var mı yoksa tek yol rapor mu, raporu da çalıştığımız ilden başka bir ilden alırsak geçerliliği var mı, raporu sgk’ya bağlı özel hastaneden alabiliyor muyuz.teşekkürler.

 156. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ömer emir
  Merhaba, ne yazık ki MEB tarafını bilmiyorum izin konusunda. Ama birine noterden vekalet verirseniz o sizin yerinize kaydınızı yapar.

 157. ömer emir Diyor ki:

  Hocam, anladığım kadarı ile lisans üstü başvuruları 15 ocakta başlıyor ve atamalar şubat başı yapılıyor peki hocam atanmadan lisans üstüne başvurabiliyor muyuz ve hocam şubat başı atanırsınız dediğiniz yer ilk kazandığımız üniversite değil mi, yüksek Lisansa gideceğimiz üniversite değil, göreve kazandığımız yerde başlayıp sonra yüksek Lisansa başvuruyoruz değil mi, düzeltirseniz çok memnun olurum hocam teşekkürler.

 158. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ömer emir
  Atanmadan lisansüstüne başvuru yapamazsınız. Bu konu ile alakalı atama sonrası cevaplar başlığı altında bir yazı yayınlayacağız bugün takip ederseniz sorularınıın cevaplarını bulacaksınız.

 159. fatih Diyor ki:

  merhaba atamalar tam ne zaman açıklanacak bilen var mı?

 160. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ fatih
  3 ocakta herhangi bir saatte açıklanabilir.

 161. busrayse Diyor ki:

  araştırma görevliğinde memurlukta ve öğretmenlikte olduğu gibi ücretsiz izne ayrılmak gibi bir durum olabiliyor mu? yani öyp ile atandıktan sonra bir kaç yıl ara verilebiliyor mu zorunlu hizmet süresi içerisinde?

 162. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ busrayse
  ÖYP’de bir kamu görevliliğidir. Şartlar tüm memurluklarda aynıdır. Bir kaç yıl olmaz ama tabiki.

 163. ömer emir Diyor ki:

  Merhaba iyi akşamlar hocam, yök yaz döneminde olduğu gibi bir sürpriz yapıp yarın bir gün önceden öyp sonuçlarını açıklayabilir mi:)

 164. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ömer emir
  Umarım yarın sabah bir sürpriz ile karşılaşırız 🙂

 165. ömer emir Diyor ki:

  Bu arada mutlu yıllar hocam, yıl boyunca yardımcımız oldunuz, emekleriniz için teşekkürler.

 166. kamil Diyor ki:

  merhabalar hocam konu ile alakasız ama aradım aradım bulamadım bır arş. gör. nereden hizmet belgesini alabilir ?

 167. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @kamil
  Merhaba, personel dairesi başkanlığı verir hizmet belgenizi.

 168. taner Diyor ki:

  Merhabalar sonu,clar acıklandıda ben mı goremedım yoksa acıklanmadımı YOK’un sıte cökmek üzere sayfa açılmıyor

 169. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ taner
  2012/2 Aralık ÖYP Ek Yerleştirme Sonuçlarının Bugün Saat 14.00’da YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya’nın Düzenleyeceği Basın Toplantısı İle Açıklanması Beklenmektedir.

 170. emre Diyor ki:

  merhaba. diyelimki öyp den atandık.fakat atandığımız üniversitede yüksek lisans ve doktora programı yok ve farklı bir üniversitede yüksek lisans ve doktora yapmamız gerekti. yüksek lisans ve doktora başvuruları sınav ve mülakattan oluşuyor normalde. öyp liler de bu sınavları geçmek zorunda mı yoksa doğrudan sınavsız mülakatsız kabul edilirler mi?

 171. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ emre
  ÖYP puanınız ile tercih yapacaksınız zaten mülakat yok: http://www.akademikpersonel.org/oyp-tercih-rehberi-ve-yardimi/28458-oyp-atandim-atamasi-sonrasi-rehberi-ve-soru-cevap.html

 172. ömer emir Diyor ki:

  Hocam iyi akşamlar, merhaba, hizmet belgesini meb’de çalışan stajer aday öğretmen nereden alır, okul müdürü memur v.b. İle ilgisi varmı dilekçe ile sorunsuz verirler mi evrak tesliminden önce mi alınmalı muvafakatname-istifa sürecinden sonra mı? Hocam, atama sonrasında üniversite adaty stajer öğretmen için de muvafakatname ister mi, adaylık stajerlik durumu farklılık arz eder mi, hocam muvafakatname yazışmalarının uzun sürdüğü belirtiliyor bu süreç yaklaşık ne kadardır , muvafakatnameyi meb vermezse bir de istifa süreci çıkıyor ve bu süreçte ben istifa ettim gidiyorum denemiyor istifa onaylanana kadar mebde çalışmak gerekiyor (bu süreç sizin yardımınızla kafamda şekillendi 🙂 ) hocam muvakatname istenme sürecinde de ben mebde mi çalışacağım yoksa atandığım üniversitede mi olacağım. Diyelim ki muvafakatname verilmedl ve istifa ettim, istifa onaylanması uzun sürdü (1, 2 ay) üniversite beni bekler mi, ldarecilere soruyorum yerine öğretmen gelmeden isifa onaylanması zor diyorlar. Hocam yardımlarınızı bekliyorum.

 173. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ömer emir
  Muvafakatı ilçe meb’den alırsınız, ama vermeme ihtimalleri yüksektir. Dİğer sorular için şöyle bir bakınız : http://www.akademikpersonel.org/oyp-tercih-rehberi-ve-yardimi/28458-oyp-atandim-atamasi-sonrasi-rehberi-ve-soru-cevap.html

 174. ömer emir Diyor ki:

  Hocam, merhaba iyi akşamlar. Hocam bir de müstafilik durumu var ki 10 gün gidilmeyince müstafi sayılınıyormuş, bir hocam, bundan uzak durmamı, durumun iddarecenin insiyatifine kaldığını müsatfilik sürecini işletmez 20 gün işe gelmedi diye disiplin soruşturması açarsa memur.den men olunabileceğini belirtti, mümkün müdür hocam aday stajer öğretmenim hocam bu sorumu ve önceki sorumu lütfen buna göre cevaplarsanız çok memnun olurum. Teşekkür ederim.

 175. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ömer emir
  Hocam siz zaten gitmemezlik etmeyeceksiniz. Muvafakat bekleyeceksiniz vermezlerse istifa edeceksiniz hiç bir sorun olmaz meraklanmayınız evraklarınızı verin göreceksiniz zaten süreci 🙂

 176. biyolog bsr Diyor ki:

  arş. gör olabilmek için 2,5 ortalama şartı kalktı değilmi

 177. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @biyolog bsr
  EVet kakltı sadece mezun olmak yeterli.

 178. fatih Diyor ki:

  işletme yüksek lisans yapıyorum.iletişim fakültesi mezunuyum.öyp de iletişim fakültesine yerleşirsem işletmeyi bırakmam mı gerekiyor

 179. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ fatih
  Devam edebilirsiniz aynı anda iki tane yüksek lisans yapma hakkınız var.

 180. biyolog bsr Diyor ki:

  acaba arş gör olmak için yüksek lisans şartı aranıyormuydu

 181. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @biyolog bsr
  Lisans mezunu olmak yeterlidir.

 182. ali Diyor ki:

  Merhaba Hocam, benim geçen sene mayıs ayında aldıgım bir üds puanı ve bu sonbaharda iki adet kpds ve üds puanlarım var, bunların geçerliliği ne kadar ve yds nin gelişi ile iptal olma gibi durumları oldu mu ? bunu sormak istemiştim.teşekkür ederim

 183. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ ali
  Elinizdeki puanlar geçerlidir. İptal durumu yoktur.

 184. ali Diyor ki:

  hocam öncelikle teşekür ederim cevabınız için.bir şey daha sormak istiyorum.bu cevabınız sanırım öyp için geçerli.cari alımlarda da aynı durum varmı.üds nin geçerliliği 5 sene mi.eğer değilse yds öyleyse ales çalışacam.benim için önemli bir konu.bir bilginiz varsa bu konuda almak isterim.teşekkür ederim biraz karmaşık oldu sanırım ama.

 185. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ ali
  Cari alımlarda da aynıdır durum. Geçerlilikle ilgili bir sınırlama bulunmuyor.

 186. Zehra Gün Diyor ki:

  Merhabalar, ben lisans son sınıf öğrencisiyim ve öyp puanım 88 küsür. Genetik ve Biyomühendislik okuyorum ve kimya bölümündede çap yaoıyorum, size sormak istediğim ben tıp fakultelerine biyokimya bölümüne yerleşebiliyor muyum yada nanoteknoloji gibi bölümlere sadece biyomühendislik tercihi yapmak mı zorundayım. Lütfen beni bilgilendirin

 187. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Zehra Gün
  ÖYP’de sadece kendi alanınıza yerleşebilirsiniz (ilanda aksi belirtilmedikçe) ÇAP yaptığınız böümlerden bir tanesini seçmeniz gerekiyor.

 188. mehmet Aslan Diyor ki:

  Merhaba ben ilahiyat fakültesi talebesiyim. ilahiyat mezunları için Öypden atanmak için yüksek lisans şartı var mı? Şimdiden Teşekkürler…

 189. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @mehmet Aslan
  ÖYP için hiç bir bölümde yüksek lisans şartı yoktur. Lisans mezunu olmak yeterlidir. Sıkça sorulan sorularımızı okuyunuz.

 190. yasin karabaş Diyor ki:

  lisans mezunu ne demek

 191. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @yasin karabaş
  Fakülte mezunu olmak yeterli yani 4 yıllık bölüm. Lisans puanı okul ortalamanızdır.

 192. yasin karabaş Diyor ki:

  lisans puanı nasıl bulunuyo

 193. ali cevher Diyor ki:

  Bir sorum olacaktı , ben fen bil. öğrt.programında lisans son sınıf öğrencisiyim.Yalnız Yüksek lisansımı Özel eğitim , zihinsel eng. alanında yapmak istiyorum.Normal sartlarda say1 say2 ve söz 1 çözüyorum. Ama bu bölümler pek say. ağırlıklı puanlarla alım yapıyorlar diye düşünüyorum. Kısaca aslı astarı ne dir ? bilgi verirseniz memnun olurum .

 194. damla acıkgöz Diyor ki:

  ben yyü de ziraat fakültesı bitki koruma bölümü 3. sınıf öğrancısıyım.öyp programında sadece arastırma ğörevlisi olarak kalmak mümkun degıl mi?mezun olduktan sonra izlemem gereken yol nedir? yardımcı olur musunuz?

 195. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @damla acıkgöz
  DOktora bitin Öğretim Üyesi olursunuz araştırma görevlisi sürekli bir kadro değildir. Detaylı bilgi için bakınız: http://www.oyp.com.tr/oyp-sikca-sorulan-sorular.html

 196. çiğdem altun Diyor ki:

  merhaba unıversite son sınıf öğrencisiyim. ıkı sorum olacak size. ilk olarak ne zaman öyp ye başvuracağız? yanı hangı tarihler arasında. ıkıncı olarakta öyp ıle atama yapılan lısteyı ınceledım ve puanlar yuksek geldı. bu puanlar her sene aynı mı yanı düşüş oluyor mu puanlarda acaba?

 197. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @çiğdem altun
  Haziran 2013 de alimlar yapilacaktir. Puanlar genelde dusmez yukselir.

 198. merve yağmur Diyor ki:

  merhaba. haziran 2013te alımların yapılacağını okudum fakat tam tarihini öğrenmemiz mümkün mü? üniversite son sınıf öğrencisiyim ve okul haziranın ilk haftaı bitiyor notlar da o tarihlerde giriliyor. şimdiden teşekkür ederim

 199. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @merve yağmur
  Tam tarih hiç bir zaman verilmiyor. Haziran sonu temmuz başı gibi olur alımlar genellikle.

 200. gül uğur Diyor ki:

  mrb. ben ingiliz dili ve ede. mezunuyum. öyp puanım 87 küsür. sizce öypde atanma şansım var mı? ve ne zaman yüksek lisansa başlamam doğru olur?

 201. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @gül uğur

  İlk önce şurdan ÖYP puanınızı hesaplayınız; http://www.oyp.com.tr/oyp-puan-hesaplama.html sonra da şuradan yerleştirme puanlarına bakınız; http://www.akademikpersonel.org/anasayfa-haberleri/18650-tum-oyp-puanlari-excel-sirali.html Böylece bölümünüzün kaç puanla aldığı hakkında fikir edinebilirsiniz ve şansınızın olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

 202. kübra kaplan Diyor ki:

  İyi günler ben Gazi Üniversitesi Moda tasarımı bölümü son sınıf öğrencisiyim. Size bir sorum olacaktı. Öyp ye başvurmak için özel yetenek sınavı ile öğrenci alınan bölümlerde ales sınavından herhangi bir puan türünden 70 ve üstü puan almak yeterli. Moda tasarımı bölümü özel yetenek ile alınan bölümler arasında mı ? Ben bu bölüme söz puan türünden başvurabilir miyim?

 203. sefa yazıcı Diyor ki:

  Eğer tercih yaparsam 1 yıllık dil eğitimi sürecinde ales ve dil puanımı yükselttikten sonra başka bir üniversiteye yine öyp tercihleri açıklanması ile başvurabilirmiyim? Bu benim için çok önemli yardımcı olursanız sevinirim.

 204. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @sefa yazıcı
  1 yıl içindeki başvurularınız puanınızı yükseltseniz bile %10 kesinti yapılır. Kesintili şekli ile başvurabilirsiniz.

 205. mrv bsr Diyor ki:

  merhaba şuan yüksek lisans için üniversiteler ilan verdi ancak öyp kadroları daha belli olmadı acaba öyp ile başka şehire atansam bile istanbuldaki yüksek lisansıma devam etmem mümkün mü ?

 206. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @mrv bsr
  Atandığınzı üniversitede yüksek lisans eğitimi varsa izin vermezler yoksa büyük ihtimal verirler.

 207. Mustafa ÇAKAN Diyor ki:

  Merhaba,ben son sınıf öğrencisi oldum artık Balıkesir üniversitesinde okuyorum turizm rehberliği bölümünde.okulum bittiği zaman öyp ye başvuracağım nasipse..Ben ingilizce öğretmenliği yapabiliyor muyum yds puanım yüksek olduğu takdirde? bir diğer sorum ise 2014 haziran temmuz da atanmış olsak maaşlar ne zaman yatıyor acaba? çok teşekkürler..

 208. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Mustafa ÇAKAN
  Hayır ÖYP’den sadece kendi alanınıza balvurabilirsiniz. Haziran atamalarında yerleşirseniz eylülde maaşa başlarsınız.

 209. onur cem Diyor ki:

  Lisans mezunuyum. Oyp ye basvurmak icin yuksek lisans sarti gerekiyor mu? Bide temmuz atamalarina basvuramazsam 2013 yili oyp hakkim bitiyormu hocam? Tesekkurler.

 210. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @onur cem
  Gerekmiyor,lisans mezunu omak yeterli. Temmuza başvurmazsanız aralıkta başvurursunuz.

 211. esra karıman Diyor ki:

  merhaba sakarya üniversitesi beden eğitimi ve spor yüksekokulu spor yöneticiliği 2010 mezunuyum.öyp tercih rehberine nasıl ulaşabilirim? 2013 öyp başvuru tarihlerini nasıl öğrenebilirim??

 212. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @esra karıman
  Bugün açıklanacak tarihler ve kadrolar bekleyiniz. Şu anda ulaşamazsınız.

 213. ecem herguner Diyor ki:

  Ben uygulamali matematik yuksek lisans 1. Sinifi bitirdim lisansim matematik. Baska universite icin oyp tercihi yapabilir miyim. Uygulamali matematik disinda bi anabilim dalina atanirsam yuksek lisansima devam edebilir miyim. Bu eylulde erasmusa gidecem atanirsm martta baslayabilir miyim

 214. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ecem herguner
  Farklı bir ABD’ye atanırsanız devam edemezsiniz. Aynı ABD’ye atanırsanız atandığınız dekanlık izin verirse orda devam edersiniz yoksa yeniden başlarsınız. Atandıktan sonra 15 gün içinde başlamazsanız kadro yanar devlet memuru olucaksınız bekletme gibi bir seçeney yok ne yazık ki.

 215. Büşra büşra Diyor ki:

  Merhaba.Bu sene yeni BÖTE’den mezun oldum. Kpss sonucumu bekliyorum. Öyp ye de başvurmayı düşünüyorum. Ben öyp ile atansam kpss sonucuma göre öğretmenlik alanında başvuru yapabilir miyim? Bir de öyp ile atandığımızda yabancı dil eğitimine gönderiliyormuşuz.Eğitim sonunda yabancı dilden sınırı geçemediğimizde o süre içinde aldığımız maaşı geri iade ediyor muyuz? Bir sorum daha olacak.
  Mesela bu dönem öyp ile atanamadım ve öğretmenlik atamam oldu. Ocak ayında tekrar öyp alanında kadro açıldığında tekrar başvurabilir miyim? Teşekkür ederim.

 216. büşra aksoy Diyor ki:

  2013 ylsy başvuruları tarihleri açıklandı mı acaba? ben bir türlü kesin bir tarih göremedim.

 217. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @büşra aksoy
  Kesin tarihler açıklanmadı.

 218. özlem Diyor ki:

  merhaba ben yds ye girmedim yinede öyp ye başvurabilir miyim acaba? öyp ye başvurabilmek için yds ye girmek zorunlu mu?

 219. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ özlem
  Evet başvurabilirsiniz. Zorunlu değil.

 220. FATMANUR Diyor ki:

  meraba arkadaşlar lütfen biri bana ilan no nereden bulacağımı söyleyebilirmi

 221. mrv bsr Diyor ki:

  Öyp sonuçları nezaman açıklanır acaba?

 222. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @mrv bsr
  30 Temmuzda.

 223. ezgi erdem Diyor ki:

  öyp ile atanırda gidilmez ise ales puanı yanarmı

 224. nurtaac turkeli Diyor ki:

  merhabalar.
  ÖYP başvuruları yıl içerisinde bir kez mi yapılıyor? ben daha önce başvurmadım ama ales ve yds puanım var. ne zaman başvurabilirim?

 225. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @nurtaac turkeli
  Senede iki kere yapılıyor. Aralık ayında başvurabilirsiniz.

 226. nurtaac turkeli Diyor ki:

  ben çin dili mezunuyum. çin dili ile ilgili fazla kadro açılmıyor, geçenki atamada tek üniversitede 1 kişi atanmış. başka bir bölümle başka üniversitelere başvuru yapabiliyor muyum?

 227. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @nurtaac turkeli
  Hayır ne yazık ki yapamıyorsunuz.

 228. sema sev Diyor ki:

  Ben tarih bolumunden mezunum örneğin yüksek lisans için siyaset secebilirmiyim. Neleri edebiliyorum. Bunlara nereden ulasabilirim oyp için.

 229. sema sev Diyor ki:

  Ben tarih bolumunden mezunum örneğin yüksek lisans için siyaset secebilirmiyim. Neleri secebilirmiyim. Oyp adına bunlara nereden ulasabilirim.

 230. erdal Diyor ki:

  Hocam ben eğitim fakültesi cografya ogretmeni mezunuyum, kontenjanlarda cografya bölüm olarak alim yapılıyor, bu sadece fen Edebiyat mezunu basvuru yapabikir anlamina mı geliyor? Biz egitim fakultesi mezunlari basvuru yapamıyor muyuz?

 231. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ erdal
  Hayır ne yazık ki siz eğitim bilimlerine veya kendi bölümünüze başvuru yapabiliyorsunuz.

 232. serkan demir Diyor ki:

  mrblar benm bi sorum olacaktı. biyoloji öğretmenliği mezunuyum ancak sanarım bizim bölümden öyp kadrosu pek açılmıyor dha çok fen edebiyt biyoloji olarak açılıyor ve bizim ki de eğitim fakültesi olduğu için başvuramıyoruz . öyp de eğitim bilimleri programı var mı ve alım yapılıyormu en önemlısı de oraya tüm eğitim fakültesi mezunları başvurabiliyor mu bunu öğrenebilirmiyim?

 233. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @serkan demir
  Evet tüm eğitim fakültesi mezunları başvurabiliyor o anabilim dalına.

 234. aydın inç Diyor ki:

  merhabalar.ben iktisat mezunuyum.işletmede yüksek lisans yapıyorum.önceki yıllara ilişkin ilanların ayrıntılarını inceleyemedim.size sorum.sadece işletme yüksek lisans yapıyor olmak veya iktisat ve sair lisans alanlarından mezun işletme yl yapıyor olmak tarzı ilanlar geçmiş yıllarda olmuş muydu?ikinci sorum ise son yapılan kpds’den 65 aldım.ancak son yapılan yds’den 56 aldım.başvuruda 65’i kullanabilir miyim?zannedersem son kpds’nin hala geçerliliği olmalı.bilgi verirseniz sevinirim.

 235. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @aydın inç
  Bahsettiğinzi ilanlar açıldı geçen yıllarda. Eski puanınızı kullanabilirsiniz.

 236. şafak Diyor ki:

  mrhnb ben alese lisans üstü eğitime başvurmak için sonbahar döneminde sınava girdim puanım çok düşük sayısal 54 sözel 55 aldım aslında hiç çalışmadan girdim bu konuda hiçbir bilgim yok
  bana yardım edermisiniz?

 237. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ şafak
  Merhaba, tam olarak hangi konuda yardım beklediğinizi öğrenebilir miyiz?

 238. baver avcı Diyor ki:

  mrblar ben hemşirelik 3. sınıf öğrencisiyim . diploma notum büyük ihtimal 70 glecek v e alesten 90 ve üzeri almayı umuyorum bu şartları sağladığımda . sansım ne olur

 239. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @baver avcı
  İlk önce şurdan ÖYP puanınızı hesaplayınız; http://www.oyp.com.tr/oyp-puan-hesaplama.html sonra da şuradan yerleştirme puanlarına bakınız; http://www.akademikpersonel.org/anasayfa-haberleri/18650-tum-oyp-puanlari-excel-sirali.html Böylece bölümünüzün kaç puanla aldığı hakkında fikir edinebilirsiniz ve şansınızın olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

 240. züleyha Diyor ki:

  mrb alesten 75 aldim not ort.70.40 biyoloji mezunuyum histo embriyoda ögretim elemani olmak icin sansim nekadar. ve nezeman basvurular basliyor nerden ogrene bilirim

 241. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Haftaya başlayacaktır.

 242. ayşe metin Diyor ki:

  Mrb ben geçen yıl 2012/2 aralık öyp atamasıyla kars’a atandım fakat gitmedim acaba puanım kesilir mi?

 243. mehmet Diyor ki:

  Kolay gelsin.Hocam bu dil kursundan sonra ilk yıl dyelim 50’nin altında puan aldık ve kadro ile ilişiğimiz kesildi.Peki o süre zarfında bize ödenen para geri alınır mı ? Çok teşekkürler ,iyi günler.

 244. akademikpersonel.org Diyor ki:

  Merhaba, hayır alınmaz.

 245. Kendal Diyor ki:

  hocam kolay gelsın öncelikle şunları soylemek istiyorum her ne kadar öyp sistemi gerekli bir sistem olsada öyp hakkında ciddi bilgi eksikliği ve bilgi kirliligi söz konusu bu yuzden bu konuda biraz daha seffaflığı saglarsanız ögrenciler açısından cok daha yararlı olacaktır.Ayrıca öyp den kadro ilanları konusunda tam emin degilim ama universiteler kadro istemeseler dahi yök kendılıgınden kadro acıyormus bunun da dogrulugunun bıraz tartısılması gerektıgını dusunuyorum.bırde bu sene öypden tercih yapacak biri olarak yds ve ona esdeger sınavlardan en az kac almak gereklı oldugu konusunda bılgılendırırsenız cok sevınırım tesekkur ederım basarılar dılerım..

 246. veysel Diyor ki:

  merhaba,
  ben öyp den çukurova ünv. kazandım ve belgelerimi hazırlayıp verdim.(bu ara mimarım).benim üzerimde son iki ayı kalmış 3 şantiye şefliği var.belgeler değerlendirilirken bu durum benim için sıkıntı yaratacak mı acaba ???

 247. Esra Diyor ki:

  Merhaba ben Öypli olarak İstanbul Ü. de yüksek lisans yapıyorum, doktorada Galatasaray Ü.ye geçmek istiyorum. Fakat Galatasaray’ın eğitim dili fransızca ve benim henüz yeterli fransızcam yok. Acaba öypli olmama rağmen doktorada mülakata girmek zorunda mıyım ve fransızcayı öğrenmiş olarak mı doktora başvurusu yapmalıyım? Yoksa -hazırlık almak üzere- koşullu öğrencilik kontenjanından yararlanarak doktora için kabul alma şansım var mı? Kısaca eğitim dili farklı olan okulların öypli öğrenci alımlarında nasıl bir yol izlediklerini bana açıklar mısınız?

 248. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Esra
  Eğitim aldığınız yerde Doktora programınız var mı öncelikle onu öğrenmemiz lazım?

 249. Esra Diyor ki:

  Evet var. Ama ben yüksek lisansa başlarken sadece y.lisans için sözleşme yaptım ve senet imzaladım. Dolayısıyla doktora için buraya devam etmek zorunda değilim diye biliyorum.

 250. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Esra
  Ne yazık ki yanlış biliyorsunuz, yüksek lisans yaptığınız yerde doktoraya devam etmeniz esastır. Sözleşme ve senet en önemsiz belgeler burda.

 251. mehmet Diyor ki:

  İyi günler. ben biyoloji bölümü mezunuyum öyp puanım ile ziraat fakültesi bitki koruma yada veterinerlik fakültesi mikrobiyoloji bölümüne başvurabilir miyim? yada bu bölümlerde yüksek lisans yapabilir miyim?

 252. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ mehmet
  Merhaba, ilanda aksi yazmadıkça sadece kendi bölümünüze ve onun anabilim dallarına başvuru yapabilirsiniz. O yüzden kontenjanlar açıklandığı zaman ilanlara bakmak lazım.

 253. Şadiye Diyor ki:

  merhaba hocam;
  benim iki sorum olacaktı
  1- öyp de atanılan üniversitede dil eğitimi verilirse ve biz burayı seçersek dil eğitimi dışında boş kalan zamanlarda görev verilir mi?
  2- atandığımız üniversitede kendi bölümümüzün yüksek lisans programı yoksa benzer başka bir bölümün yüksek lisans programına başvuru yapabilir miyiz? bunu üniversite kabul ederse böyle bir şey yapmak mümkün olur mu?

 254. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Şadiye
  1- Normalde verilmemesi lazım ancak talep edebiliyorlar.
  2- Atandığınız anabilim dalında eğitim almanız esastır yakın olsa bile farklı bir bölüm için YÖK’ün kararı gereklidir.

 255. anıl Diyor ki:

  merhaba. ben iktisat mezunuyum. yalnızca iktisat alanında mı öyp yapabiliyorum yoksa iibf bünyesi altındaki işletme uluslararası maliye gibi bölümlerde de tercih yapıp atanabiliyor muyum. teşekkürler

 256. Murat AKTAN Diyor ki:

  @ anıl
  Yalnızca İktisat alanında yapıyorsunuz diye bir şart yok. İİBF bünyesinde belirtmiş olduğunuz bölümlerde de yapabilirsiniz. Ancak, bu fakültenin ve dolayısıyla üniversitenin nasıl ilana çıktığıyla ilgili. Değişebiliyor.

 257. sumeyye Diyor ki:

  mrb. ben bu sene Türk dili ve edebiyatından mezun olAcagım öyp programına basvuru yapmak istiyorum ancak yds sınavına girmedim ales puanım 81 OKUL ortalamam 3.10 bu sekilde basvuru yapmammümkün mü acaba yds puanı olmadan

 258. Murat AKTAN Diyor ki:

  @sumeyye
  Elbette mümkündür..ÖYP’de puan hesaplanmasında dilin önemi sadece %15’tir. Başvuruda YDS şartı bulunmamaktadır.

 259. Serkan Diyor ki:

  Merhaba öncelikle bu site için t.kürler
  öyp sadece belli üniversitelerde mi geçerli, mesela ankara istanbul izmir antalya muğla denizli vb gibi büyük şehirlerdeki üniversitelerde öyp kadrosu açılıyor mu, öyp ile bu üniversitelerde öğretim elemanı olma şansı var mı?

 260. ÖYP Danışmanı Diyor ki:

  @Serkan
  Öncelikle biz teşekkür ederiz, kişilerin bilgilerini sakladığı bir zamanda bilgi paylaşımında bulunuyor olmak bizi çok mutlu etmekte.
  ÖYP’de büyük üniversitelerde var. Sadece ufak üniversiteler değil…Fakültenin nasıl ilana çıkmasıyla ilgili bir durum.

 261. Aysel Diyor ki:

  Merhaba,
  Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İletişim ve Tasarım mezunuyum. Aralık ayında açılacak olan ÖYPye başvurmak istiyorum. Ancak Güzel Sanatlar olarak mı başvuruyorum yoksa bölüm olarak mı başvurmam gerekiyor? Teşekkürler

 262. rasimozan Diyor ki:

  Merhaba
  Ben şunu sormak istiyorum öyp de1 0 tercih yapıyoruz eğer bunlardan birisine yerleştirildik mi direk atanmış mı sayılıyoruz. Yani gideceğeğimiz okulda bir mülakata girmiyoruz demi yani tıpkı lys de tercih yapıp kazandığımız okula gidip kayıt yaptırdığımız gibi yerleşiyoruz.
  Son olarak da şunu sormak istiyorum lisansı bitirip yüksek lisansa başlamadan araştırma görevlisi olabiliyoruz mu gerekli şartları sağlarsak
  şimdiden teşekkürler

 263. akademikpersonel.org Diyor ki:

  ÖYP’de Mülakat yoktur, şartları taşıyorsanız direkt atamanız yapılır. ÖYP li olmak için lisans mezunu olmak yeterlidir.

 264. burak Diyor ki:

  Merhaba ben kimya öğretmenliği mezunuyum.76 oyp puanm var.ama Eczacılık Fakültesi Farmasötik Kimya alanı tercih yapmak istiyorum.yapabilir miyim?

 265. sema Diyor ki:

  Merhaba,kimya bölümü mezunuyum biyokimya anabilim dalında yüksek lisansımı yaptım. Ancak bölümüm kimya anabilim dalı diye geçiyor, okullara başvuru yaparken dilekçe vererek biyokimyada yüksek lisans yaptığımı onaylatabildim. Öyp biyokimya anabilim dalı yüksek lisans yapıyor ya da yapmış olma şartı taşıyan ilanlara başvuru yapabilir miyim acaba? teşekkürler

 266. şükran Diyor ki:

  merhaba birşey soracagım benim lisansım işletme ama yüksek lisansım ekonometri şimdi ben yüksek lisanısmı yakıp direkt yüksek lisanslı kadrolara mı başvuracagım?

 267. ÖYP Danışmanı Diyor ki:

  @şükran
  Ekonometri ilanlarında ekonometri alanında lisans veya yüksek lisans yapıyor olmak gibi bir ifade görürseniz. Ona ekonometrici olarak sayısal ales ile başvurabilirsiniz.
  Ancak işletmeye yapacağınız başvurularda ne yazık ki yüksek lisansınızın bir anlamı kalmayacak.

 268. fethiye Diyor ki:

  muğla üniversitesi fen edebiyat fakültesi 2oo8 .biyoloji mezunuyum.viyana devlet üniversitesinde moleküller tıp fakültesinde yüksek lisansımda tez aşamasındayım ..almanca ve ingilizcede b tipi srtifikalarım var..yökten denkliğim var..ancak ales sınav belgem 2008… bu yılki araştırma görevi atamaları için başvuru yapabiliyormu
  yum…teşekkürler..

 269. Feyza Diyor ki:

  Iyi gunler oyp de tercih yapmak istedigim alanlarin tumu yuksek lisans yapiyor olma sarti ariyor.oyp nin son tercih tarihi 1 agustos fakultemin yuksek lisans kesin kaydi ise 22 temmuzda. Simdi ben fakultemde bir yuksek lisans programina kesin kayit yaptirirsam yuksek lisans yapiyor olma sartini saglamis olur muyum??

 270. ÖYP Danışmanı Diyor ki:

  @Feyza
  Kesin kayıt yapmanız öğrenci belgesi alabileceğiniz manasına gelmekte.
  Yani yüksek lisans yapıyor olma şartı sağlanmış olur.

 271. hakan tan Diyor ki:

  2005’te arkeoloji bölümüne sözelden girmiştim, daha sonra arkeoloji bölümünü eşit-ağırlığa kaydırdılar peki ben öyp başvurusunda hangi tür ales puanımı hesaplatıcam sözel mi eşit-ağırlık mı yardımcı olursanız sevinirim.

 272. Enes Abanoz Diyor ki:

  @hakan tan
  Başvuru yapacağınız bölümün mevcut ALES puan türü ile başvurmalısınız.

  http://www.oyp.com.tr/oyp-ye-basvuru-yaparken-hangi-ales-puanimi-kullanmaliyim.html

 273. hakan tan Diyor ki:

  Mevcut Ales puan türü şuanda Eşit-Ağırlık 2006 sözel girişli olarak bu beni neden ilgilendiriyor anlamış değilim, benim için hiç iyi olmadı, bu da Yök’un bir başka yanlışı neyse bilgilendirdiğiniz için yine de teşekkür ederim.

 274. enes Diyor ki:

  ben sınıf öğretmenliği mezunuyum alesim 90 ortalamam 70 ingilizcem yok.biliyorum gelmez ama ingilizcesiz değerlendirme nasıl olcak ki ozaman neden şart koşmamışlar dil sınavını kendileri 6 ay eğitim den geçircekmiş falan.mümkün değil inglizcesiz 80m küsür almaz aşırı zzor:Dbilgilendirirseniz sevınırım

 275. ÖYP Danışmanı Diyor ki:

  @enes
  Dil şartı olmasa da artık her puanın bile bir önemi var ÖYP’de

 276. enes Diyor ki:

  ingilizcesiz 100 100 almak lazım ki 85 yapıyo ingilizcesiz giren var mı ki.bide ben sınıf öğ mezunuyum hangi bölümleri tercih yapıyorum.ben ilk defa bu kadar karmaşık bi sistem gördüm sınavlardan daha zor başvurmak:s

 277. ÖYP Danışmanı Diyor ki:

  @enes
  Genel bir bilgi verebilir:
  http://www.akademikpersonel.org/anasayfa/arastirma-gorevlisi-kimdir-nasil-atanir.html

 278. büşra Diyor ki:

  hocam alese kayıt yaptırırken 2 seçenek çıkıyor karşımıza yuksek lisans ve akademik personel diye ben yuksek lisans kısmını işaretlemiştim şimdi öyp için başvuru yapabilir miyim?Bu durum sizce önem arzeder mi?Ya da sorun teşkl eder mi?

 279. büşra Diyor ki:

  Hocam ales puanımız yeterliyse direkt atama yapılıyor mu?Yoksa sonrasında mülakat felan olur mu?

 280. Yonca Diyor ki:

  Merhabalar ben şu an ankara üniversitesinde Antropoloji okuyorum, seneye mezun olacağım. Kendi bölümüm için hiç kadro açılmıyor. Bundan dolayı benim psikoloji alanında yüksek lisansımi yapma ihtimalim var mı yoksa sadece kendi bölümümde mi yapabiliyorum. Şimdiden teşekkürler 🙂

 281. ÖYP Danışmanı Diyor ki:

  @Yonca

  Psikoloji alanında açılan bir kadronun doğrudan psikoloji veya sosyoloji bölümleri mezunlarını alması muhtemel..
  Ancak, dediğiniz gibi psikoloji alanında y.lisans yaparak ÖYP başvuru şansınızı arttırabilirsiniz.

 282. enes Diyor ki:

  çokk tşk ederim ilginiz için..

 283. m Diyor ki:

  Merhaba ben Elektrik Eğitimi Bölümü mezunuyum.hangi bölümlere basvuru yapabiliyorum?

 284. ÖYP Danışmanı Diyor ki:

  @m
  İlanlara göre farklılık olabiliyor..

 285. samet Diyor ki:

  merhabalar özel bir üniversitede çap yaptım normal girişim 2010 fakat çap girişim 2011 ikiside yeni bitti fakat daha geçici mezuniyeti alamadığımdan çap diplomasında çap başlangıç tarihi mi yoksa ana bölümümün başlangıç tarihi mi yazar bilemedim ayrıca diplomada yazmamasına rağmen(öyle olduğu söyleniyor) ben burslu olduğumu belirtmelimiyim ?

 286. ingilizce özürlü Diyor ki:

  Genel şartların hepsinde ”Özel yetenek sınavı ve yabancı dil puanı ile öğrenci alınan alanlara başvurularda herhangi bir puan türünden en az 70,” yazıyor ingilizceden 70 alamayınca hiç bir ilana başvuru yapamıyor muyum hepsinde yazıyor bu şart

 287. ali Diyor ki:

  Alesten 90 aldim not ortalamam 80
  atanma ihtimalim ne kadar. Birde Yabanci dil puani sart mi.

 288. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ ali

  ÖYP Başvurularında yabancı dil şartı yoktur. İlk önce şurdan ÖYP puanınızı hesaplayınız; http://www.oyp.com.tr/oyp-puan-hesaplama.html sonra da şuradan yerleştirme puanlarına bakınız; http://www.akademikpersonel.org/anasayfa-haberleri/18650-tum-oyp-puanlari-excel-sirali.html Böylece bölümünüzün kaç puanla aldığı hakkında fikir edinebilirsiniz ve şansınızın olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

 289. ali Diyor ki:

  Yuksek lisas mezunu olunca lisans ortalamasi mi yoksa yuksek lisans ortalama.si aliniyor

 290. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ ali
  ÖYP’de her zaman lisans ortalaması alınır.

 291. ahmet urfalı Diyor ki:

  2014 öyp sonucuna göre konya Selçuk üniversitesine yerleştirildim

  doktara eğitimini tamamalama belgesi şartı var mı

 292. Arif Bey Diyor ki:

  ingilizce öğretmenliği mezunuyum ve bu sene eylülde atanacağım garanti. Öğretmenlik yaparken öyp ye başvurduğum zaman durum ne olacak? SEnet imzalama durumunu ise hiç anlamadım. Eğer öğretmenliğimden istifa etmem gerekirse, ÖYP olayına alışamazsam eğer geri dönebilecek miyim mesleğime? 6 yıl deniyor askerlik nasıl olacak. Pek bilgim yok açıklarsanız sevinirim

 293. zafer Diyor ki:

  merhaba. “Ziraat mühendisliği veya Bahçe Bitkileri Lisans mezunu olmak.” denilen bir ilanda ziraat mühendisliğinde yüksek lisans yapan bir kişi başvurabilir değil mi? çünkü ziraat mühendisliği lisans mezuniyeti şartını taşıyor.

 294. ÖYP Danışmanı Diyor ki:

  @zafer
  Evet, mezun olmuş olduğunuz lisans diploması ile ilana başvurabilirsiniz.

 295. Berna Diyor ki:

  Merhaba, ben Hacettepe Üniversitesi arkeoloji bölümü mezunuyum. Öyp kapsamında tarih alanında yüksek lisans yapmak istiyorum. Üniversitelerin arkeoloji bölümünden mezunları kabul ediyor mu? Çünkü YÖK ü aradığımda atandığınız üniversitesinin kararı gerekiyor denildi.

 296. bilmek güzeldir Diyor ki:

  Merhaba

  Ben İLAHİYAT FAKÜLTESİ’ NDE İLKÖĞRETİM DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ ÖĞRETMENLİĞİ okuyorum. ÖYP’ den FELSEFE VE DİN BİLİMLERİ bölümünde ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ olmak istiyorum. Benim sorum okuduğum bölümle tercih etmek istediğim bölüme başvurabilir miyim? Eğer ki bu bölümü tercih edemezsem İLAHİYAT FAKÜLTESİ ÇIKIŞLI İLKÖĞRETİM DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ ÖĞRETMENİ hangi bölümlere başvurabilir. Örnek olarak FELSEFE VE DİN BİLİMLERİ dediğimizde bunun içine DİN EĞİTİMİ, DİN SOSYOLOJİSİ, DİN FELSEFESİ gibi geniş bir alan giriyor. Bu çıkışlı bir kimse bunlardan herhangi birisine başvurabilir mi? Eğer bu bölümler olmuyorsa hangi alanlarda atanabilir.

  CEVABINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM…

 297. fırat Diyor ki:

  ortalamam 2,19 öyp ile atanmak için ortalama sınırı,şartı var mı?(tabi ales ve yds den yerebilmek için gerekli puanları albilmek koşuluyla)

 298. Mehmet Diyor ki:

  Merhaba iyi günler,
  Ben Uluslararası Ticaret ve Finansman okuyorum Öyp den kendi bölümüm dışındaki bölümlerden atanma şansım varmı mesela işletme gibi, çünkü işletme derslerinin çoğunu bizde alıyoruz ve UTF den kadro veren üniversiteler utf , işletme ve iktisat bölümünden mezunlarıda kabul etmekte işletme veya vb bölümlerin bizi kabul etme olasığı nedir yada ben işletme bölümüne denk bölüm olarak görterme şarsım varmı ?
  Teşekkürler..

 299. ebru Diyor ki:

  ben ziraat mühendisiyim tarım ekonomisi bölümünden mezun oldum acaba hangi bölümde öyp yeb başvurabilirim?

 300. sinan Diyor ki:

  Merhaba;

  İşletme Mezunuyum. 6 yıldır özel sektörde çalışıyorum (d:1985). İlahiyat ve temel islami bilimlere olan ilgimden dolayı ilahiyat yüksek lisansı yapmak istiyorum. Henüz ales vs puanım yok. 2015’te gireceğim. öyp programı ile öğretim görevlisi olma imkanım bulunuyor mu? Teşekkürler..

 301. Ayça Diyor ki:

  Merhaba, ben Endüstri Ürünleri Tasarımı mezunuyum ve Sanat Tarihi Yüksek Lisansı yapıyorum ama tezim henüz bitmedi ve öğrencilik sürem normal zamanı aştı. Acaba ÖYP’ye başvurabilir miyim? Öğrencilik süresinin uzaması öyp başvurusuna engel midir? Başvurursam endüstri ürünleri tasarımı alanında yüksek lisans mı yapmam gerekir? Teşekkürler

 302. Deniz Diyor ki:

  Merhaba,
  Ben felsefe bölümü mezunuyum klinik psikolojiden yüksek lisans yapmayı düşünüyorum. klinik psikolojiden yüksek lisans yaparken öyp ye klinik psikoloji alanında basvurabilirmiyim psikoloji bölümü lisans mezunu olmasam bile? Yoksa üniversiteyemi bağlı?

 303. Eren Diyor ki:

  Gazi Üniversitesi mezunuyum, kendi okulumun yüzlük sisteminde 73 puana denk geliyor not ortalamam, ama yöke göre 64, bu aradaki farkı kapatmanın yolu var mıdır? Teşekkür ederim

 304. fyunus Diyor ki:

  Zammı duyan gelmiş.

 305. ekin Diyor ki:

  merhaba
  ktü eğitim fak.resim iş öğretmenliği yüksek lisansı kazandım 2 sene önce fakat dil sınavını gecemiyorum.başka ilde olduğumdan derslere katılma şansımda yok.(kaydım duruyor hala)öyp ile kendi ilimde açılmış olan bi programa başvurmak istiyorum. ktü deki kaydım öyp başvurusuna engel olur mu

 306. Mustafa Diyor ki:

  Ben tercih yapmak üzereyim ama bir konuda şüphe içerisindeyim ve gerçekten kesin bir cevaba ihtiyacım var. Ankara Üniversitesi mezunuyum, mezuniyet notum 4’lük sistem üzerinden, yani esas olan 4’lük sistem. Yök çevrimini kullandığımda neredeyse 9 puan kaybediyorum. Ama sadece 100’lük notum olan transkriptim de var. Bunu kullanabilir miyim? Sorun şu ki tercih yaparken lisans notu girilen yerde şu yazıyor: “Lisans Mezuniyet Not ortalaması 4’lük veya 5’lik sistemde mezun olan adaylar. Diplomalarında üniversitesi tarafından 100’lük sisteme çevrilmiş notları bulunsa dahi YÖK’ün not çevirme tablosunu kullanmak zorundadırlar.” Bunu nasıl anlamalıyım?

  Teşekkür ediyorum.

 307. zafer Diyor ki:

  merhabalar. benim sorum şudur; tek ilan numarasında 2 adet kadro bulunan bir ilanı tercihlerimize eklerken, her bir kadro için bir adet tercih mi yapmamız gerekiyor yoksa bir tercih yapımı iki kadroyu da seçmemizi kapsamakta mıdır?

 308. AHMET Diyor ki:

  TERCİH İŞLEMLERİNDE İLAN NUMARASI GİRDİĞİMDE HATALI İLAN NUMARASI DİYOR NEDEN ACABA

 309. Ertan Diyor ki:

  Merhabalar; 2014 Aralık tercih sonuçları kaç gün içinde açıklanır?

 310. Bahar Diyor ki:

  Merhaba;
  Ben Matematik bölümünde tercihlerimi yaptım fakat açılan üniversiteler kaliteli değil. Ayrıca hocalarının yayınlarını da inceledim fakat çok başarılı değiller anladığım kadarıyla.
  Sorum şu olacaktı ki, bir yere yerleşirsem, İstanbul da veya yurtdışında master yapabilir miyim, oradaki hocalardan izin almam yeterli mi, mümkünatı var mı?
  Teşekkürler

 311. emel Diyor ki:

  Merhabalar Benim bolumum Resim ve ozel yetenek sinaviyla alunan bir bolum.diploma notum 88.10 alesim 79 fakat dil puanim yok.basvurmam halinde Oyp puanina gore Helen red Veya Kabul mu ediyorlar Yoksa yetenek sinavina girmeye hak kazandiniz mi deniliyor.Bu arada yuksek lisansim devam editor.Bu bir Engel mi Yoksa etkilemez mi.

 312. Utku Diyor ki:

  merhaba bir sorum olacaktı. öyp ile atandıktan sonra başka bir bölümde öğrenci olarak herhangi bir üniversiteye lisansüstüne başvurabilir miyim

 313. ebru Diyor ki:

  merhabalar bir sorum olacak arkadaslar benım diploma notum 81.9 ancak 4-5lik sistemde bu puan yok kendımden süphelendım tekrar baktım diplomamda yazan bu. tercihlerde hem 4lük sistem hem de 100lük sıstem ıkısını de yazmak zorunda mıyım?

 314. rıza yılmaz Diyor ki:

  sonuçlar ne zaman açıklanır acaba

 315. akademikpersonel.org Diyor ki:

  7-8 Ocakta açıklanır.

 316. Muhammed Diyor ki:

  Arkadaşlar ben özel bir şirkette çalışıyorum. Eğer atanma haberini alırsam kaç gün içerisinde şirketime istifamı basmalıyım ? Lütfen yardım ediniz.

 317. semra Diyor ki:

  Merhabalar. Öyp ile atanırsam eğer atandığım branşta değil de aynı bölümün farklı branş dalında yüksek lisans yapabilir miyim

 318. Büşra Diyor ki:

  Merhaba, matematik lisans mezunuyum işletme ve ekonometri de yüksek lisans yapıyorum öyp tercihinde yüksek lisans bilgilerine ikisini birden yazamıyorum ve hangi ales puan türünü kullanacağımı bilmiyorum çünkü matematik tercihi Sayısal işletme Eşit ağırlık bölümü. Yardımcı olur musunuz bana?

 319. o.şahin Diyor ki:

  Ben matematik bölümü mezunuyum, sonrasında işletme y.lisans yaptım işletme üzerine öyp istiyorum lakin y. lisans yapıyor olmak şeklindeki ilanlara başvurabilir miyim?

 320. akademikpersonel.org Diyor ki:

  Hayır, atamanız yapılmaz.

 321. mürfide Diyor ki:

  100lük ve 4 lük not sistemi hakkında kesin bir bilgi var mı acaba. transkriptinde ikisi de bulunanlar ve okulu yüzlük sisteme göre olanlar kendi transkriptindeki 100lük notu yazabilir mi?

 322. akademikpersonel.org Diyor ki:

  İkisi de varsa kesinlikle 4’lük kullanılacaktır.

 323. melisa Diyor ki:

  Muzik ogretmenligi mezunuyum ilanlarda birinde ozel sartlarda muzik ogretmenligi mezunu olmak yaziyor diger ucunde muzik bolumu mezunu olmak yaziyor ben hepsini yazdim yanlis tercih mi yapmis oluyorum acaba?

 324. betül Diyor ki:

  Merhaba. Benim kazandigim yer yuksek lisans sarti ariyordu. ben de yuksek lisans öğrenci belgemi personel daire baskanligina teslim ettim. Ama oyp tercihlerinde yüksek lisans bilgimi guncellememistim. Atamada sorun olur mu yoksa belge vermem yeterli midir? İyi çalışmalar.

 325. Necmettin Diyor ki:

  Mrb , ben sınıf ogretmenliği son sınıf ögrencisiyim ales puanım 92, okul puanım 80 , ilk sorum ben hangi bolumlerden arastırma gorevlisi olarak atanabilirim ? Digeri sizce yds den en az kac puan almalıyım atanabilmek için (son alımlardaki taban puanlarına göre) ?

 326. Nurcan Kızıloğlu Diyor ki:

  alanından soru olmayan öğretmenlik KPSS puan hesaplanmasınasıl oluyor.örneğin moda tasarımından giren ve formasyon alan bir kişi için soruyorum.

 327. Selin Diyor ki:

  Mrb, ben kimya bölümünde okuyorum. Kimya mühendisliği bölümü, analitik kimya anabilim dalı, farmoasotik kimya anabilim dalı ya da tıbbi biyokimya anabilim dalından öyp yapabiliyor muyum? Öyp bölümlerinde direkt olarak kimya bölümünü göremedim de

 328. arslan Diyor ki:

  Ben öyp için iç mimarlık ve iç mimarlık çevre tasarımı bölümlerinin hangi üniversite kaç puanla almış bunu merak ediyorum ama genelde karşıma taban ve tavan puanlar çıkıyor. Bu konuda beni aydinlatirsaniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 329. Çağdaş Diyor ki:

  Merhabalar.yakın zamanda öyp için tüm puanlarımı toplamış olacağım ancak aklımı bir hayli kurcalayan bir durum var. 2014 te uludag fen edebiyat fakultesi psikoloji mezunu oldum ve aynı sene uludağ ibbf fakultesinde çalışma psikolojisinde yl’a başladım. Aslinda kafami kurcalayan nokta lisansimin ve yuksek lisansimin ayni alanda olmamasindan dolayi… oyp de bir baska alanda egitim gormek istemekteyim ornegin sosyal psikoloji yi tercih etmek icin suan kaydimin oldugu calisma psikolojisi bolumunden kaydimi sildirmek zorundamiyim? Kaydimi sildirmedigim taktirde ancak ve ancak calisma psikolojisi ve denk bolumlerini mi tercih edebilirim ? Bana yardimci olursaniz gercekten cok sevinirim….

 330. fehmı Diyor ki:

  mrb benbolum isletme alesten 63 okul ortalaması 86 dıl 23 oyp den atama gelırmı

 331. sevgül Diyor ki:

  Merhaba ben siyaset bilimi ve kamu yönetimi lisans mezunuyum öyp ile bir üniversiteye atanırsam yüksek lisans için neden başka bir üniversiteye gönderilme ihtimali var

 332. ahmet karakış Diyor ki:

  Ben hemşirelikten mezun oldum öyp puanım 75 atanabilir miyim ? Bide araştırma görevlisi oldum diyelim direk univeristede mi calişmaya basliyacam yoksa yuksek lisansin bitmesini mi bekliyecem ?

 333. merve Diyor ki:

  Merhaba hocam ben ankara üniversitesinde bilgisayar ve öğretim teknolojileri okuyorum. Öyp de adli bilişim mühendisliği, bilişim sistemleri ve teknolojileri, yönetim bilişim sistemleri gibi bölümleri tercih edebiliyor muyum?

 334. EYLEM EZGİ YOZGAT Diyor ki:

  BEN VAKIF ÜNİVERSİTESİ MEZUNUYUM,MEZUN OLDUĞUM OKULDA HALEN YÜKSEK LİSANS YAPMAKTAYIM ŞU ANDA TEZ YAZIYORUM BU YIL SONUNA KADAR YÜKSEK LİSANSIMI TEZLİ OLARAK BİTİRMİŞ OLACAĞIM VE YDS PUANIM :38 , ALEZ PUANIM : 72 , OKUL BİTİRME PUANIM : 2,90 ÖYP ‘YE BAŞVURABİLİRMİYİM.BENİ AYDINLATABİLİRSENİZ ÇOK MEMNUN OLURUM. SAYGILARIMLA

 335. snmm Diyor ki:

  merhaba hocam ben ebelik mezunuyum alesten 59 aldım diploma notum 2.35 yuksek lisans yapmak ıstıyorum fatak yapabilir miyim lutfen cevaplayın ve özel universite de yuksek lisans yapabılır mıyım

 336. elif kaya Diyor ki:

  Ben endüstri mühendisliğinden mezunum. Hem endüstri mühendisliği anabilim dalında hem de istatistik anabilim dalında yüksek lisansım devam ediyor. Endüstri mühendisliği anabilim dalında tez aşamasındayım, istatistik anabilim dalında ise ders aşamasındayım. Bazı istatistik kadrolarında bu alanda mezun olmak ya da yüksek lisans yapıyor olmak şeklinde şart konuluyor. Ben “veya” dediği için yüksek lisans yapıyor şartını sağlıyorum. Bu durumda ilgili istatistik kadrolarına başvuru yapabilir miyim? Eğitim bilgileri kısmımda sadece lisans mezuniyet bilgilerim görünüyor, yüksek lisans derecemi eğitim bilgilerime nasıl ekleyebilirim? Gerçekten açıklayıcı net bir bilgi verirseniz memnun olurum.

 337. yunus Diyor ki:

  Iyi gunler hocam, daha once cevap vermis olabilirsiniz soruma, simdiden kusura bakmayin. Bir kuruma ogretim gorevlisi aliminda 2.5/60 ortalama sarti bulunmakta buna gore yök un puani mi gecerli yoksa okul ortalamasi mi. Simdiden tesekkur ederim.

 338. Merve Diyor ki:

  Yuksek lisansa ales sozelden girdim oyp de de sozel puanimimi kullanacagim.

 339. gülcan Diyor ki:

  mrb. ben işletme mezunuyum ales 80 dil paunım 50 ve oratlamam 2.66 öyp den atanma şansımı olur mu?

 340. Nazli aysin Diyor ki:

  Hocam merhabalar. Ben turizm rehberligi okumaktayim. Öyp’ye hangi alanlardan tercih yapabilirim ve atandigim univrrsitede 6 yıl kalmak zorunda miyim ? Teşekkür ederim şimdiden 🙂

 341. Çağrı Öztan Diyor ki:

  Bilişim sistemleri öğretmenliği mezunuyum.Eğitim bilimleri ve zihinsel engelliler öğretmenliği alanlarında yuksek lisansa basvurabilirsem öyp yi alan dışı olarak yapabilir miyim?yani alan dışı tercihte bulunabilmem için nasıl bir yol izlemem gerek zihinsel engelliler öğretmenliğinde öyp ye başvurabilmem mümkün mü?

 342. cansu Diyor ki:

  İyi günler hocam ben siyaset bilimi kamu yönetimi bölümünden yeni mezun oldum kasımda yapılacak olan aleş sınavın’dan 70 üstü mu almak gerekiyor yoksa böyle bir şart yok mu ayrıca Gannom 3.00dil sınavın’dan 25 aldım bunun bir etkisi olur mu

 343. yavuz!!!! çok acill Diyor ki:

  Merhaba,

  Sormak istediğim şu dili iki sene boyunca gecemedim bundan sonra oyp ye yine başvurmak istiyorum. Bu durumda puanim kesilir mi veya başvuru yapabiliyor muyum. Bunu bilen lütfen cevaplayabilir mi?

 344. ömer Diyor ki:

  1.Soru:Öyp ile atandım 2 yıl hak verilen dil 65 puanını geçemezsem ne olur?senet,ceza vb.yaptırımlar var mı?
  2.Soru:öyp ile atandın yüksek lisans doktora için atandığım üniversitede olmadığı için başka bir üniversitede başladım 6 yıl boyunca yüksek lisans doktoramı yaptıgım üniversitede miyim sürekli yoksa yüksek lisans doktora dersleri olmadığı zaman atandığım kuruma mı dönüyorum veya yazları?

Fikrini Söyle

ÖYP Puan Hesaplama

 Ales Puanı:

 Lisans Puanı:

 Dil Puanı:

ÖYP Puanınız:

Puanlarınızı Yazarken; "Nokta" Kullanınız!