Kategorilenmiş | ÖYP Gündem

   

ÖYP Lisansüstü 2012 Güz Dönemi Başvuruları 3-11 Eylül’de

Kategori: 27 Ağustos 2012 Ekleyen: akademikpersonel.org

ÖYP ile atananlar için bu sene güz dönemi lisansüstü alımları 3-11 Eylül 2012’de Yapılacak. Alımlara yabancı dil puanı 65 veya üstünde olan ve ÖYP ile daha önceden atanmış veya atanacak olan ÖYP araştırma görevlileri başvurabilir. Atandığı Üniversitede lisansüstü eğitiminiz olanlar ve eğitimini orada yapacaklar bu kontenjanlara başvurmayacaktır. Ayrıca söz konusu kontenjanlara yapılacak başvuruların değerlendirme ve yerleştirme işlemleri, üniversitelerin kendilerinin belirledikleri Ales ve yabancı dil şartını sağlayanlar arasından, ÖYP puanları (lisans genel not ortalamasının %25’i,ü ALES’in ilgili alanda alınan puanın%60’ı ve varsa yabancı dil puanının %15’i) esas alınarak yapılmaktadır.

BURADAN açılan kontenjanlara bakabilir, kontenjan açan ilgili Üniversitelerin İlanlarını da BURADAN takip edebilirsiniz.

Not:
1. Bu ilanlar lisansüstü eğitim ilanıdır ve ÖYP ile atanmış olanlar başvurabilir! ÖYP alımı değildir!!
2. ÖYP Lisansüstü Başvuruları 03.09.2012-11.09.2012 Tarihleri arasında lisatede ilan edilen Üniversitelere yapılacaktır. Her üniversite kendi sayfasından bu ilanlar için duyuru yapacaktır ve başvurlarınız bireysel olacak. Bazı üni.ler netten veya posta yolu ile bazıları da şahsen başvurularınızı isteyebilir. Birden çok üni.ye başvuru yapabileceksiniz.
3. İlan edilen kontenjanlar yalnızca 65 veya üstü dil puanı olanlar içindir. 65’in altında dil puanı olanlar dil merkezlerinin açılmasını beklemelidir. Onun tarihi konusunda kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Atamaların bitmesi ve 65’in altındakilerin sayısının belirlenmesi beklenmektedir.
4. Yayınlanan ÖYP Lisansüstü İlanları Hem Yüksek Lisans Hem de Doktora Programlarına Aittir! Ayrılmamıştır, doktora yapacaksanız doktoradan, yüksek lisans yapacaksanız yüksek lisanstan başlarsınız.

ÖYP ve diğer Akademik Kadro konularında aradıklarınızı bulabilmek ve sorularınıza daha hızlı cevap alabilmek lütfen AKADEMİK PERSONEL FORUMUNU kullanınız.

197 Bu Gönderi İçin Yapılan Yorumlar

 1. Melek Diyor ki:

  Merhaba. Ben sizden yeğenim için bilgi almak istiyorum. Kendisi İstanbul’da özel bir üniversitede burslu okudu. Güzel Sanatlar Fakültesi “Plastik Sanatlar Bölümü” Resim dalı öğrencisi.Bu sene okulunu bölüm 2. olarak bitirdi. Yüksek lisans yapmak istiyor ve de üniversitede kalmak. Ama bitirdiği okulu düşünmüyor.

  Şimdi kendisi ne yapabilir?

  1. Hem yüksek lisans yapıp hem de bir üniversiteye öğretim üyeliği için baş vurabilir mi? Ya da başka bir iş yerine, nerelere başvurabilir?

  2. ÖYP diye internette gördüm, öğretim üyesi yetiştirme programı varmış….Buna nasıl katılabilir, ALES şartı mutlaka var mı? Çünkü Yüksek lisans için şartlara baktık, Güzel Sanatlar Fakültelerini bitirenler için ALES şartı aranmıyor..

  3. ÖYP’ye katılmadan da üniversitede öğretim üyesi olabilir mi? Üniversitede kalmanın şartları ve dereceleri nedir?

  4. Fakülte 2.lerinin normal ya da özel üniversitelere başvurusunda bir şansı var mı?

  5. ÖYP’ye katılıp öğretim üyesi olanlar devlet tarafından mı atanıyorlar, mecburi hizmetleri mi var?

  Biliyorum çok soru sordum ama yeğenim çok genç ve kafamız çok karıştı, bu konularda bize açıklayıcı cevap verebilirseniz acilen çok sevinirim…Teşekkürler…

 2. Yönetici Diyor ki:

  Merhaba, lisansüstü eğitim yaparken akademik kadrolara başvurmak avantajlıdır ilanlar x anabilim dalında yüksek lisans öğrencisi olmak şeklinde çıkarsa şansı artar çünkü başvuranların sayısı azalır. Yeni lisans mezunları araştırma görevliliği kadrolarına başvuru yapabilir, ÖYP’de bir araştırma görevliliği kadrosudur, yani ÖYP’ye başvuru yapaiblir. Aralık ayında alım olacak yaklaşık 2.000 kişilik bir kadro çıkar. Bunun için ALES şartı var en az 70 olmalı ama tabiki bu puan atanmak için yetersizdir. Kasım da yapılacak olan ALES’den yüksek bir puan almalı. Fakülte derecesi ile mezun olmanın ÖYP’de hiç bir katkısı yoktur çünkü sadece paun ile kazanılır mülakat ya da sınav yoktur ÖYP’de. Ama cari usul ilanlar yani diğer araş. gör. ilanları için derece ile bitirmek belki bir fark yaratabilir. ÖYP ile 6 yıl eğitim alır ve sonrasında 6 yıl mecburi hizmet yaparsınız.

 3. miray Diyor ki:

  Merhabalar; Fen Edebiyat Biyoloji mezunuyum. Tıp fakültesi Tıbbi Biyoloji ve Genetik’te yüksek lisans düşünüyorum ÖYP programı dahilinde bu mümkün müdür, eğer mümkünse ÜDS sağlık bilimleri mi yoksa ÜDS fen bilimleri puanı mı gereklidir ? Basvurular senede 1 kez temmuz ayında atamalar ise senede 2 kez diye duymustum , dogru mudur ? Cevaplarsanız çok mutlu olurum , teşekkür ediyorum. İyi Çalışmalar dilerim.

 4. Yönetici Diyor ki:

  Artık ÜDS’de alan farketmiyor hatta Doçentlikte bile alan farkı olmaksızın ünvanınızı alabiliyorsunuz. Sizin için hangisi daharahatsa o alandan ÜDS’ye girin. Başvurular yılda 2 keredir. Temmuz ve Aralık.

 5. hatice Diyor ki:

  ben sağlık bilimleri fakültesi ebelik bölümü mezunuyum. öyp ile nasıl atama oluyor açıklarmısınız

 6. Yönetici Diyor ki:

  ÖYP ile Aralık veya Temmuz ayında YÖK tarafınfan merkezi olarak yapılan atamalara katılıyorsunuz. Sadece puanlar ile oluyor mülakat yok. ALES %60 Dİl(varsa) %15 Okul Ortalaması %25 = ÖYP puanı sayfamızdan hesaplayabilir önceki yılların puanlarına bakabilirsiniz.

 7. sultan Diyor ki:

  merhaba,eğitim aldığımız 6 yıl içerisinde herhangi bir ücret alabiliyor muyuz? bu süre içerisinde bulunduğumuz kurumdaki resmi konumumuz(yani memur mu sözleşmeli mi) nedir? teşekkür ederim…

 8. Yönetici Diyor ki:

  Araştırma görevlisi oluyorsunuz ve atandığınız günden itibaren (temmuz 2012 maaş=2.084 tl) maaş alıyorsunuz. KAdro karşılığı sözleşmeli oluyorsunuz. 657 ve 2547’nin karışımı özlük hakları devlet memuru ancak YÖK’e bağlı oluyorsunuz.

 9. esra Diyor ki:

  80.50 öyp puanı olan bir edebiyat öğretmeniyim öyp ile atanma şansım var mı? teşekkürler

 10. Yönetici Diyor ki:

  BURADAN çıkmış puanlara bakarak fikir edinebilirsiniz.

 11. ferhat şirinyıldız Diyor ki:

  merhabalar hocam. ben ADÜ tıp fakültesi fizyolojiyi kazandım. bölümümün yl ve doktora programı YÖK alt komisyonunda ve %99.9 en geç birkaç ay içerisinde onaylanacak.ben bu yuzden ÖYP lisansüstü kontejyanlara basvurmayıp bekleyeceğim. bunun bana bır zararı olur mu? teşekkür ederim.

 12. Yönetici Diyor ki:

  2 Donem hakkiniz var. Bir sorun olmaz.

 13. hande Diyor ki:

  merhabalar. ben bu sene mezun oldum. Öyp ye başvurmak istiyorum ancak ilkbaharda ales e ve yabancı dil sınavına girmedim. kasımda yapılacak olan sınavlara gireceğim. peki kasımda sınavlara girdikten sonra (ve tabii ki yeterli puan alırsam) aralık atamalarına yetişebilir miyim? yani puanların açıklanması ve başvuru süreci o dönemi geçer mi? yoksa bir sonraki senenin atamalarını mı beklerim?

 14. Yönetici Diyor ki:

  Evet 2 yıldır Aralıkta gerekli puanlar açıklandıktan sonra oluyor atamalar yetişebilirsiniz.

 15. merve Diyor ki:

  merhaba ben bu sene mezun oldum.ben de sınavlara girmedim fakat bir sorum olacak.oyp ile 6 yıl sonunda zorunlu görev gibi birşey oluyor diye biliyorum fakat bu okudugun okulda mı oluyor yoksa baska okullarda mı ? dogu görevi gibi birşey mi oluyor nasıl belirleniyor ?

 16. Yönetici Diyor ki:

  İlk atandığınız Üniversite de 6 yıl zorunlu hizmet yaparsınız. Başka üniv. olmaz.

 17. merve Diyor ki:

  merhabalar işletme mezunuyum tezsiz olarak sakrya uni uluslar arası ilişkiler ve ab alınında yuksek lisansa başlaycagım bu yıl.öyp ye grebilirmiyim en yakın baswurular ne zaman ve uds her bolum için sartmı

 18. Yönetici Diyor ki:

  ÖYP ye başvurabilirsiniz, Aralık ayında olacak ve dil puanı istenmiyor.

 19. Duygu Diyor ki:

  Merhaba, ben ingilizce öğretmenliği mezunuyum. ales sözel puanımla uluslararası ılıskıler ya da halkla ılıskılerde yuksek lısans yapabılır myım? yoksa sadece kendı alanımda mı yuksek lısans yapma hakkım var? lutfen yardımcı olur musunuz?
  tesekkur ederim.

 20. Yönetici Diyor ki:

  İletişim fakültelerinde Sözel puanınız ile yüksek lisans yapabilirsiniz Uluslararası ilişkileri için ise Eşit Ağırlık puanınızı kullanmalısınız. Yani ikisinde de master yapmanızda sakınca yoktur.

 21. AYŞEGÜL Diyor ki:

  Merhaba, ben kamu yönetimi mezunuyum. farklı fakültelerden de tercih yapabiliyor muyuz? örneğin hukuk fakültesi ya da fen edebiyattan?
  Teşekkür ederim.

 22. Yönetici Diyor ki:

  Hayır ÖYP’de sadece kendi bölümünüzde veya devamında yapabilirsiniz.

 23. furkan Diyor ki:

  merhabalar.. bn bu yıl sınıf öğretmenliği bölümünden mezun olacağım. ales 90 dil 56 dır. lisans ort. da yaklaşık 81 gelecek. sınıf öğretmenliği bölümündn üniversitede araştırma görevlisi olabilme ihtimalim nedir? veya hangi alanlardan araştırma görevlisi olarak atanabilirim… sevgiler,saygılar…

 24. Yönetici Diyor ki:

  İhtimaliniz yüksek, Eğitim bilimlerinde veya kendi bölümünüzde araştırma görevlisi olabiliyorsunuz.

 25. Mehmet Ali Diyor ki:

  merhaba, ben bu sene yüksek lisansa başladım ve öyp’den de faydalanmak istiyorum. en yakın öyp alımları ne zaman olacak bir bilginiz var mı? öyp alımları yılda kaç kez yapılıyor? yani en yakın ne zaman öyp’den faydalanabilirim(bütün koşulları fazlasıyla sağlıyor olsam), teşekkürler…

 26. Yönetici Diyor ki:

  Aralık ayında olacak senede iki kere yapılıyor. Temmuz ve Aralık ayında.

 27. zekiye Diyor ki:

  ben felsefe mezunuyum öyp de ales türü olarak ea mı yoksa sözel mi geçerli ve yabancı dilde en az 65 alma zorunluluğu var mı acaba?

 28. Yönetici Diyor ki:

  EA geçerlidir. Başvuru için 65 zorunluluğu bulunmuyor ancak 2 yıl için 65 almanız gerekmekte yoksa ilişğiniz kesilir.

 29. mediha Diyor ki:

  lısans saglık bılımler fakultesı ebelık mezunuyum bu sene anatomı de yuksek lısans a basladım yanı devam edıyurm…oyp alımları ıcn ne yapmm gerek ?ve bu oyp basvuru alımları temmuz ve aralıktaysa su anda eyllul de alınan oyp nedır anlayamdım acıklarmısnz ? tesekuur edrım .

 30. Yönetici Diyor ki:

  BU ilanlar ÖYP ile atananlar için Lisansüstü başvurularıdır önce atanmanız lazım bunlara başvuru yapabilmek için. ÖYP alımları için ALES’den yüksek bir puan almanız yeterlidir.

 31. kaamos Diyor ki:

  merhabalar,
  bu yıl öyp ile kendi bölümümde lisansüstü eğitim programı (hatta lisans bile) olmayan bir üniversiteye yerleştim. aynı bölümde yök’ün yeni belirlediği lisansüstü eğitim üniversitelerinin birinde yüksek lisans tez aşamasındayım ve tezimin bitmesine 3 ay falan var. sanırım tezim yanmayacak, teze devam etmem onaylanacak; fakat ben 35. madde ile görevlendirilmeden kadromun bulunduğu yerde tezimi yazıp bitirmek istiyorum. mağdur olmadan bu işi nasıl çözebilirim?
  – 39. madde ile mi görevlendirileceğim?
  – 2 dönem görevlendirme alamazsam programdan atılma durumum mu var? bu durumda 35 mi isteyeyim?
  – ya da herhangi bir görevlendirme olmadan kadromun zaten bulunduğu yerde çalışamaz mıyım?

  bir yardımcı olursanız çok sevinirim, bu konu beni o kadar sıktı ki teze odaklanamıyorum artık. teşekkürler şimdiden.

 32. Yönetici Diyor ki:

  39. madde ile 90 günlük bir görevlendirme verir dekanlığınız. Ondan sonra 2 dönem içinde 35. madde ile doktoraya görevlendirme almak durumundasınız yani bu Ocak ayında yine ÖYP lisansüstü ilanlarına doktora için başvuru yapacaksınız. Görevlendirme olmadan olmaz ÖYP’de git-gel’i engellemek için yaptılar.

 33. kaamos Diyor ki:

  yanıtınıza çok teşekkür ederim sayın yönetici.
  şu anki durumda görev yerime gidip 39. maddeyle orada masterı bitiriyorum, sonrasında kuvvetle muhtemel master okuluma doktoraya gidiyorum;
  – orada doktora programı var, ama diyelim ocak’ta orada doktora açılmadı /yök listesinde çıkmadı; ben yine de oraya mı gidiyorum?
  – master okulumda doktora programı açılsa bile kendi isteğimle yök listesinden başka bir okula gidebilir miyim?
  – diyelim masterı bitiremedim. 90 günlük 39. madde görevlendirmem de doldu. o zaman süreç nasıl olur? ve öyle bir durumda 35. madde görevlendirmesi alma zorunluluğum sonraki 2 dönem içinde mi olmalı?

 34. Yönetici Diyor ki:

  @kaamos

  Listede açıklanması lazım ve sizin ona başvuru yaparak orayı kazanmanız lazım atama sonrası olduğu için. Mecburen listeden yapacaksınız orda devam edemezsiniz çünkü y.lisans süresince 35 çıkmaz çıksa bile ÖYP kapsamına alınmaz. 39. madde 2 dönem içindedir yai 2 döneminizi erteletmez.

 35. ilyas Diyor ki:

  merhaba bu öyp ye nerden başvuruyoruz? bu yılki başvurular nezaman başlıyor?bi form falanmı dolduruyoruz dolduruyorsak nerden doldurmamız gerekiyor teşekkürler.

 36. Yönetici Diyor ki:

  Aralık ayında YÖK’ün anasayfasından ÖYP işlemleri bölümü açılıyor ordan başvurcaksınız duyuru yapacağız. Bu seneki için Örneği BURADAN inceleyebilirsiniz.

 37. jale Diyor ki:

  merhaba hocam. bu yıl arkeolojiden mezun oldum. y.lisans yapmadım. akademik ortalamam da gayet iyi. kasımdaki alese girmeyi düşünüyorum. ve dilim maalesef yok. sadece ales puanıyla ve kaç puanla öyp ye başvurabilir miyim? cvb ınız için şimdiden teşekkürler..

 38. Yönetici Diyor ki:

  @jale
  Sadece ALES ile başvurabilirsiniz ÖYP için taban puan yok ama geçmiş yılların puanlarına BURADAN bakarak fikir edinebilirsiniz.

 39. kaamos Diyor ki:

  sanırım zor durumdayım!

  mağdur olmamak için şu durumda yapacağım en mantıklı hamle ne olabilir?

  yüksek lisansım öyp kapsamına alınmayacaksa 35le zaten görevlendirilmeyeyim. normalde lisans mezuniyetiyle öyp’ye girip lisansüstü eğitime gidenler yüksek lisans ve doktora için tek seferde mi yollanıyorlar? eğer öyleyse masterımı saydırıp 35le şimdi gidip doktoradan sonra da dönebilir miyim?

  kusura bakmayın, her yanıtınızda yeni bir sorunum daha ortaya çıktığı için soruları uzatmak zorunda kaldım. çok teşekkür ediyorum yanıtlarınıza.

 40. Yönetici Diyor ki:

  @kaamos
  Normalde evet 35 ile ÖYP kapsamında gidip doktoraya orda devam ediyoruz mülakatsız vs. İlk önce y.lisansı ÖYP kapsamına aldırıp 35’le görevlendirmek mümkün ama en az 3 ay alır o zamana kadar sizinki biter.

 41. kaamos Diyor ki:

  yani 39la kalsam – bu arada tez bitmezse aralık-ocak gibi 35le tez okuluma gidip bir sonraki eylülde doktoraya başlasam?
  bu daha mı mantıklı?

 42. Yönetici Diyor ki:

  Bence daha mantıklı siz direkt 35 için başvurun riske atmayın, 35 çıkana kadar da atandığınız yerde kalın nasılsa tez dönemindesiniz.

 43. mat06 Diyor ki:

  ales puanım 83 diploma notum 63 dil sınavına girmdim matemtik bölüm mezunuyum sizce şansım varmı bu proğram için teşkkr ederim

 44. Yönetici Diyor ki:

  @ mat06
  Şansınız he zaman vardır. Fikir edinmek için geçmiş yılların puanlarına BURADAN bakarak fikir edinebilirsiniz.

 45. kaamos Diyor ki:

  size çok teşekkürler yine yeniden. nihayet kesin bir fikir oluştu bende; sağolun.

 46. Yönetici Diyor ki:

  @ kaamos
  Başarılar dileriz.

 47. Rabia Diyor ki:

  Merhaba, bende yeni mezunum ÖYP’ye başvurmak istiyorum ama istedikleri ilgili makama dilekçesinin ne işe yaradığını anlayamadım beni aydınlatmanızı rica ediyorum. Şimdi ben başvurmak için hangi belgeleri göndermeliyim ya da başvuru tarihleri geçti atamalar yapıldı da kesin kayıtlar için mi ilgili makama belgeler gönderiliyor?

 48. Yönetici Diyor ki:

  @ Rabia
  Bu ilanlar ÖYP ile atananlar içindir, siz başvuru yapamıyorsunuz. Aralık ayında olacak ilk başvuruları bekleyeceksiniz. O zaman duyuru yapacağız.

 49. Rabia Diyor ki:

  Teşekkür ederim beni de aydınlattığınız için.

 50. seda Diyor ki:

  merhaba ekonometri mezunuyum ales puanım 95 ortalamam 78 uds puanım 23. bu sekılde basvuru yapabılırmıyım. dılde 65 ve ustu sartı ıstıyolar dıyolar.

 51. Yönetici Diyor ki:

  @seda
  Bu ilanlar önceden ÖYP ile atananlar içindir. O yüzden 65 ve üzeri isterler. Siz Aralıkta başvuru yapabilirsiniz o zaman dil zorunlu olmayacak.

 52. seda Diyor ki:

  çok teşekkür ederim.2000 kişi alınacakmış galiba kendi branşımdan başka alanlara başvuruda bulunabilirmiyim?

 53. Yönetici Diyor ki:

  @seda
  Hayır ÖYP’de yalnızca mezun olduğunuz bölümden başvurabilirsiniz.

 54. seda Diyor ki:

  tekrardan teşekkür ederim.

 55. Yönetici Diyor ki:

  Başarılar dileriz.

 56. emre Diyor ki:

  ben bu yıl sınıf öğrt mezun oldum.öyp puanım 77 atanma şansım var mı

 57. Yönetici Diyor ki:

  @ emre
  Puanınız biraz düşük Kasım ALES’le yükseltip şansınızı artırınız. Geçmiş yılların puanları için BURAYA bakabilrisiniz.

 58. Murat Doğan Diyor ki:

  Ben Hacettepe Almanca Öğretmenliği mezunuyum.ALES 75, KPDS 75,Diploma notum 2,08 ÖYP’ye girebilir miyim ? Teşekkürler.

 59. Yönetici Diyor ki:

  @Murat Doğan
  Sizinde ALES Puanınız biraz düşük Kasım ALES’le yükseltip şansınızı artırınız. Ortalama barajı yok. Geçmiş yılların puanları için BURAYA bakabilirsiniz.

 60. dilan Diyor ki:

  Merhaba ben ODTÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü mezunuyum, sonrasında da Amsterdam Üniversitesin’de Siyasal İletişim dalında yüksek lisans yaptım. Şimdi yurtdışında doktora yapmak istiyorum ÖYP Yüksek Lisan/Doktora programına başvurabilir miyim? Daha önce ALES puanım var fakat üzerinden 2 sene geçti. Yeniden girmem mi gerekli? Bir de IELTS ve ÜDS puanlarım var hangisini kullanmam daha doğru olur. Şimdiden teşekkür ederim.

 61. Yönetici Diyor ki:

  ALES yapıldığı tarih itibari ile 3 yıl geçerlidir o puanınızı kullanabilirsiniz. Yurtdışı ÖYP için BURADAN bilgi alabilirsiniz. Dİl puanı olarak en yükseğini kullanabiliriniz, hepsi geçerli.

 62. fatma Diyor ki:

  mrb ben sınıf öğretmenliği mezunuyum ales:83 diploma notum:2.86 dil sınavına girmedim sizce öyp için bi şansım olabilir mi şimdiden tşk ederim.

 63. Yönetici Diyor ki:

  @fatma
  Diploma notunuz biraz düşük o yüzden Kasım KPDS ile bir dil puanı alarak şansınızı artırınız. Geçmiş yılların puanları için BURAYA bakabilrisiniz.

 64. efkan Diyor ki:

  merhaba hocam ben Almanca öğretmenliği mezunuyum. Bölümün dışında başka alanlara başvurabilir miyim? eğer böyle bir şansım varsa hangi alanlar uygun olur? şimdiden teşekkürler…

 65. Yönetici Diyor ki:

  @efkan
  Kendi bölümünüze ve Eğitim bilimleri mezunu olma şartlı ilanlara başvuru yapabilirsiniz.

 66. efkan Diyor ki:

  Hocam ben askerliğimi henüz yapmadım.tecilli durumdayım. Askerlikle ilgili bir şart bulunuyor mu ?

 67. Yönetici Diyor ki:

  @efkan
  Hayır tecil olmanız yeterlidir.

 68. hasan Diyor ki:

  örneğin Öyp ile A üniversitesine atandım. yükseklisansı başka üniversitede tamamlayıp zorunlu hizmet için ilk atandığım üniversiteye tekrar geldim.zorunlu hizmetimi bitirdikten sonra ünvanım ne oluyor. Vede üniversiteyi değiştirmek istemediğimde zorunlu hizmetim bittikten üniversite ile ilişkim kesiliyormu? Yoksa ben istediğim takdirde sonuna kadar çalışıyormuyum?

 69. Yönetici Diyor ki:

  @hasan
  Bu konu ile ilgili biraz önce yayınladığımız yazıyı BURADAN okuyabilirsiniz.

 70. Rabia Diyor ki:

  Selam, şöyle bir sorum olacak sayın yönetici: şimdi ben bir üniversitede yüksek lisans yapıyorsam aynı üniversiteye ÖYP ile atanabilir miyim yoksa başka bir üniversiteyi mi seçmem gerekiyor?

 71. Yönetici Diyor ki:

  @Rabia
  İstediğiniz üniversiteyi seçebilirsiniz. İlan şartları size uygunsa tabiki.

 72. ayşe Diyor ki:

  böyle bilgilendirdiğiniz için şimdiden teşekkür ederim. 4 yıllık turizm işletme mezunuyum alese hangi alanda gireceğim hakkında bölümü aradığımda kimisi ea kimisi sözel diyor bu konu ile ilgili bilginiz war mı? işletme derslerinin %70ini aldığımızdan dolayı bazı ünvlersitelerde işletmede yüksek lisans yapabiliyorduk öypden hangi branşlarda başvuru yapabilirim? ayrıca dil zorunluluğunun bulunmaması öypde bulunan %15lik dil payı hesaplanmadan sadece ales ve diploma notu yeterli kılıyor?yoksa daha farklı hesaplama sistemi mi war?

 73. Yönetici Diyor ki:

  @ayşe
  ALES alanı için BURAYI okuyunuz. Sadece işletme ilanlarına başvuru yapabilirsiniz. Hesaplama bilgilerine de BURADAN bakabilirsiniz.

 74. EYLÜL Diyor ki:

  ” Atandığı Üniversitede lisansüstü eğitiminiz olanlar ve eğitimini orada yapacaklar bu kontenjanlara başvurmayacaktır.”

  burada tam olarak ne kastedildiğini anlayamadım yardımcı olursanız çok sevinirim.

 75. Yönetici Diyor ki:

  @EYLÜL
  Siz ÖYP ile mi atandınız durumunuz nedir? Ona göre cevaplayayım.

 76. Demet Diyor ki:

  Merhabalar,

  Ben bu yıl ilk kez ALES’e girip başvuru yapmayı düşünüyorum. İngilizce Öğretmenliği mezunuyum; sözel ve eşit ağırlık puanlarımı kullanarak hangi bölümleri tercih edebilirm öğrenebilir miyim?

 77. Yönetici Diyor ki:

  @Demet
  Sadece Sözel puanınız kullanabilirsiniz kendi bölümünüze ve Eğitim bilimleri mezunu olma ilanlarına aynı ALES puanı ile başvurabilirsiniz.

 78. Demet Diyor ki:

  Peki EA puanımı neden kullanamıyorum? Ve, yukarıki yorumlardan bi tanesinde EA puanının kullanılabilir olduğu belirtilmiş?

  Duygu Diyor ki:
  Ağustos 31st, 2012 Tarih: 23:10

  Merhaba, ben ingilizce öğretmenliği mezunuyum. ales sözel puanımla uluslararası ılıskıler ya da halkla ılıskılerde yuksek lısans yapabılır myım? yoksa sadece kendı alanımda mı yuksek lısans yapma hakkım var? lutfen yardımcı olur musunuz?
  tesekkur ederim.
  Yönetici Diyor ki:
  Ağustos 31st, 2012 Tarih: 23:43

  İletişim fakültelerinde Sözel puanınız ile yüksek lisans yapabilirsiniz Uluslararası ilişkileri için ise Eşit Ağırlık puanınızı kullanmalısınız. Yani ikisinde de master yapmanızda sakınca yoktur.

 79. Yönetici Diyor ki:

  @Demet
  ÖYP başvurusu olarak okumuşum kusura bakmayın 🙂 Evet sözel puanınız ile halkla ilişkilerde yüksek lisans yapabilirsiniz ama uluslararası ilişkiler için ea puanı kullanılır. İletişim veya iibf fakültelerinde yüksek lisans yapabilirsiniz genelde her bölüm mezununu alıyorlar özellikle iletişim.

 80. EYLÜL Diyor ki:

  hocam ben yüksek lisansa başlıyorum ama aralıkta da ÖYP başvurusu düşünüyorum. yukarıda okududuğum açıklamadan şunu anladım ki, aynı üniversitede yüksek lisans yaparken ÖYP ile atanılan kontenjanları başvuramazlar doğru mu anladım acaba? şimdiden teşekkürler

 81. Yönetici Diyor ki:

  @Eylül
  Hayır, yanlış anlamışsınız ben o yüzden sordum. O ÖYP ile atanmış olup atandığı okulda lisansüstü eğitim almak istenler içindir. Sizle ilgisi yok, siz ÖYP’ye başvuru yapabilir ve kontenjanlara başvurabilirsiniz o tamamen ayrı bir durum.

 82. Demet Diyor ki:

  Teşekkür ederim (:

 83. Yönetici Diyor ki:

  @Demet
  Başarılar dileriz.

 84. ayşe Diyor ki:

  sayın yönetici ales puanım 78 diploma notu 2,75 dil puanım yok aralıktaki öyp için başvuru yapabilir miyim?

 85. Yönetici Diyor ki:

  @ayşe
  Başvuru yapmanızda herhangi bir sakında yoktur, puanlarınız ve durumunuz başvuru için yeterlidir.

 86. ayşe Diyor ki:

  sayın yönetici şu konuyu artık kafamdan silmek istiyorum yardımcı olur musunuz? ales ve diploma notu öyp için gerekli ise daha önce atanaların taban ve tavan puanlarına baktığımda 78 – 92 arası görüyorum üds&kpss puanı olmadan bu rakamlara ulaşmak imkansız o zaman neden dil şartı aranmıyor deniliyor?

 87. Yönetici Diyor ki:

  @ayşe
  Başvurularda dil şartı aranmıyor ancak puanlar yükseldikçe yüksek dil puanı kendiliğinden şart oluyor. Ya da ALES’ten 100 alacaksınız ve dil olmayacak.

 88. çiğdem Diyor ki:

  mrh hocam bir sorum olucaktı.
  ben doktoramı atandığım üniversitede yapacağım.
  yalnız bunu sadece sözlü olarak söylediler bir belgem yok. bi aksilik çıkar mı? atanma yazısı gibi birşey mi göndermeleri lazımdı? bir de, 3-11 eylul arasında başvuru yapın diye enstitüden aradı beni üniversite. ama sayfanızda okuduğum kadarıyla benim bu kontenjanlara başvurmama gerek yok dogru mudur? şimdiden teşekkür ederim

 89. Yönetici Diyor ki:

  @çiğdem
  Hayır yazılı bir belgesi olmaz zaten, atandığınız okulda lisansüstü eğitim yapacaksanız YÖK kararına göre; “Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Usul ve Esaslar”ın Lisansüstü eğitim kontenjanları ve yerleştirme başlıklı 7. Maddesinin 4. Fıkrası uyarınca, atandıkları yükseköğretim kurumunda lisansüstü eğitim yapan/yapacak olan araştırma görevlilerinin bu kontenjanlara başvurmaması

 90. ayşe Diyor ki:

  YAPACAK BİŞİ YOK ÜDSYE YÜKLENECEM O WAKİT.BİLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM…

 91. vildan Diyor ki:

  hocam ii günler hukuk bölümü için son öyp atanma puanı kaötı bana yardımcı olbilirmisiniz

 92. Yönetici Diyor ki:

  @vildan
  BURADAN tüm ÖYP puanlarına bakabilirsiniz.

 93. cemile Diyor ki:

  merhaba ben ilahiyat mezunuyum ve inşaallah bu sene felsefe ve din bilimlerinden islam felsefesi y. lisansa başlayacağım. ales 90 ancak üds 46 bu durumda üds düşük olduğu için aralıkta öypye başvuramıyor muyum? bir de başladığım y.lisansın durumu ne olur. teşekkürler

 94. Yönetici Diyor ki:

  @cemile
  Merhaba, ÖYP başvurusunda dil puanı zorunlu değildir. Başvurabilirsiniz, halihazıraki y.lisans durumunuzu atandığınız üniversitenin dekanlığı görüşerek karar vericektir.

 95. Demet Diyor ki:

  Merhaba, branşım ingilizce öğretmenliği.. Ales’te sayısal-2’den soru yapmanın bana bi getirisi var mı?

 96. Yönetici Diyor ki:

  @Demet
  Hayır hiç bir getirisi olmaz. Sözel alanınız, eğitim bilimlerinden başvursanız bile o kullanılılacak.

 97. Demet Diyor ki:

  Peki sayısal-1? :/

 98. Yönetici Diyor ki:

  @Demet
  Sözel alanından başvuranlar için katsayılar; Say1: 0.2 Say2: 0.0 Söz1: 0.4 Söz2: 0.4 yani sayısal-1 çözerseniz katkısı olacaktır.

 99. Demet Diyor ki:

  Peki, çok teşekkür ederim.

 100. Yönetici Diyor ki:

  Başarılar dileriz

 101. meral aslan Diyor ki:

  oyp de diploma notu alt sınır vamıdır. benim notum 69 yinede basvurabilirmiyim

 102. Yönetici Diyor ki:

  @meral aslan
  Hayır mezuniyet barajı yoktur, mezun olmak yeterlidir.

 103. elçin turhan Diyor ki:

  2012 ağustos atamalarıyla atandım fakat dilpuanım 65 in altında,yükseklisans başvuruları için tercih yapamıyorum dolayısıyla.Şimdi yapmamız gereken ne? Dil eğitimi için başvuru tarihleri mi acıklanacak? hiç bir yerden bilgi alamıyorum,şimdiden teşekkurler

 104. Yönetici Diyor ki:

  @elçin turhan
  Şu yazımızı okuyunuz; http://www.oyp.com.tr/oyp-yabanci-dil-egitimleri.html

 105. Arzu Diyor ki:

  Merhaba ben bu yıl iktisat lisans mezunuyp . öyp yi az önce arkdasımdan duydum . başvuru yapmam için bilgilendirirseniz çok sevinirm. Teşekkürler.

 106. Yönetici Diyor ki:

  @ Arzu
  Başvurular ilk atamalar için aralık ayında olacak, bunlar ÖYP ile atananlar için lisansüstü başvurları. BURADAN daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.

 107. AHMET Diyor ki:

  yeni mezun oldum. daha önceden alese gırmıstım fakat üds başvurularını kacırdım. ARALIK AYINDA YAPILACAK OLAN KPDS SINAVINA GIRSEM İLK ATAMALARA YETİŞEBİLİRMİYİM?

 108. Yönetici Diyor ki:

  @ AHMET
  Yetişebilirsiniz sınav sonuçlarından sonra oluyor ayrıca ÜDS veya KPDS puanı şart değil başvuru için.

 109. İlknur yıldız Diyor ki:

  Matematik mezunuyum eğitim bilimleri dalında yüksek lisans yapmam mümkün mu öyp ile yardımcı olur musunuz

 110. Yönetici Diyor ki:

  @İlknur yıldız
  ÖYP’de lisans bölümünüzün dışında devam edebiyorsunuz (ilanda aksi yazmadıkça) ancak eğitim bilimleri fakültesi fakültesi mezunları için eğitim fakültesi mezunu olma şartı ilanları vardır fakar pedojojik formasyon bu şartı sağlamaz.

 111. Gül Diyor ki:

  Eğitim bilimleri dalında öyp ile yüksek lisans yapmak istiyorum aleste hangi testleri çözmem gerekir

 112. Yönetici Diyor ki:

  @Gül
  Say1, Say2 ve Söz1 çözeceksiniz ALES’de.

 113. imren sağıroğlu Diyor ki:

  merhaba, ben türk dili ve edebiyatı bölümünde okuyorum. okuldan mezuniyet ortalamam 3,50 nin üzerinde olacak normalde ortalaması 3,20 üzerinde olanlar yüksek lisans yapmadan doktoraya başalayabiliyorlarmış, öyp de de böyle bir durum var mı ? cevaplarsanız mutlu olacağım şimdiden teşekkür ederim.

 114. Yönetici Diyor ki:

  @imren sağıroğlu
  Sizin dediğiniz bütünleşik doktora programıdır. ALES’den 70 almak ve ortalamanın 3.00 olması yeterlidir ve toplamda 5 yıllık bir eğitim alırsınız ama sadece doktora diploması verilir. ÖYP ile atandığınız zaman eğitim alacağınız kurumda bütünleşik doktora programı varsa yapabilirsiniz, yapanlar var.

 115. Tuba ÇANKAYA Diyor ki:

  Merhaba . tıp fakültesi tıbbi genetik bölümünde yüksek lisans öğrencisiyim. Üç yıllık ( altı dönemlik ) sürecin, 4ördüncü dönemine geçmiş bulunmaktayım . Ales ve ÜDS sınavlarındaki başarımdan dolayı ÖYP kadrolarına başvurmayı düşünüyorum . Araştırma görevlisi kadrosundaki usulsüzlükler ve torpil mantığı canıma yetti:( Amacım doktoradan başlayabilmek , tekrardan yüksek lisans yapmak istemiyorum.. Şuan başvursam ÖYP kadrolarına, kazandığım takdirde acaba kaydımı dondurma sürem ne kadardır… Yıl , ay , dönem … Çok teşekkürler 🙂

 116. Yönetici Diyor ki:

  @Tuba ÇANKAYA
  ÖYP ile bir devlet memuru kadrosuna atandığınız için dondurma gibi bir durum söz konusu olmuyor. 15 gün içinde atama evrakları verilmezse kadyo iptal olur hakkınız yanar.

 117. selvin Diyor ki:

  Merhaba, Ben ingilizce öğretmeniyim. uzun süredir üniversitelerin okutmanlık kadrolarına başvurmuş olmama rağmen maalesef bir sonuç alamdım mülakatlarda elendim ağırlıkla. Şimdi öyp denemek istiyorum. anladığım kadarıyla Ales ten aldığınız puana göre şans oranınız artıyor. Araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladıktan sonra kadrolara geçmenin oldukça zor olduğunu duymuştum uzun yılar aynı konumda çalışmak zorunda kalabiliyormuşuz. Bu durumun aslını merak ediyorum.
  Bir ikincisi de araştırma görevlisi olarak başladığımız üniversite den mutlaka başka bir yere mi gönderiliyoruz kadrolu olarak yoksa aynı yerde kalabiliyor muyuz? şimdiden teşekkürler..

 118. Yönetici Diyor ki:

  @ selvin
  ÖYP ile atandıktan sonra kadrodan çıkamıyorsunuz, çıkarsanı zsenet tutatını ödersiniz aldığınız maaşlar + faziler vs. Atandığınız yerde lisansüstü programınız varsa orda devam edersiniz yoksa eğitim almak için köklü üniversielere gidersiniz doktora bittikten sonra ilk atandığınız yere döner ve mecburi hizmetinizi yaparsınız.

 119. Nizamettin BİNGÖL Diyor ki:

  Merhabalar, ben biyoloji 4.sınıf öğrencisiyim. ÖYP için yeterli not ortalamam ve üds puanim yok. bu yüzden YLSY’ye basvurmak istiyorum. 70 not ortalamam alesten de 85 düzeyinde puanim var. bu programin zorluğu para midir yurt dışında çok sıkıntı çekme ihtimalimiz var midir? kafam cok karisik yardimci olursaniz sevinirim.

 120. Yönetici Diyor ki:

  @Nizamettin BİNGÖL
  Sadece burs veriliyor, sigorta vs. özlük haklarınız olmuyor. Onun dışında bir zorluk yoktur.

 121. kamil Diyor ki:

  merhaba. 51 nolu cevabınızda aralıktaki başvurularda dil zorunlu olmayacak demişsiniz. aralık başvurusuyla atanınca 65 ve üstü dil puanı aranmayacak mı acaba?

 122. Yönetici Diyor ki:

  @kamil
  ÖYP başvurularında yabancı dil zorunlu değildir. Ancak 2 yıl içinde 65 puanı alamazsanız kadro ile ilişiğiniz kesilir.

 123. begum sev Diyor ki:

  Merhabalar. Ben 2008 yılında özel bir üniversitenin GSF Grafik Tasarım bölümünden bölüm birincisi, okul üçüncüsü olarak mezun oldum. aynı yıl başka bir özel üniversitede tezli yüksek lisans yaptım ve 3.93lük bir ortalama ile yüksek lisansımı da tamamladım. 2008 yılından bu yana medyada çalışıyorum. Özel üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalışmak istiyorum ancak sistemın nasıl işlediği konusunda bir bilgim yok bana yardımcı olabilir misiniz?

 124. Yönetici Diyor ki:

  @begum sev
  Öncelikle YÖK’ün sayfasında yayınlanan ilanları takip etmelisiniz. BURADAN takip edebilirsiniz. Ayrıca bir dil puanına ihtiyacınız olacak, yüksek lisans bitirmekle gerekli şartın büyük bölümünü halletmişsiniz zaten.

 125. OGUZ Diyor ki:

  mrb; teknik eğim fakültesi elektrnik öğrt. mezunuyum mekatronik müh yüksek lisans yapıyorum.öyp de mekatronik veya elektrik-elektronik müh başvuru yapbiliyormuyum.yada başvuru yapacağım alanda mühendis olma şartı varmı dır.

 126. Yönetici Diyor ki:

  @ OGUZ
  Hayır, ÖYP’de lisans bölümünüzden başvuru yapabilirsiniz sadece.

 127. İsmail Diyor ki:

  merhaba sayın yonetici benim oyp puanım 91 Ustun zekalilar ogretmenligi mezunuyum ve Aralık’ta oyp ye başvurmayı düşünüyorum fakat su senet meselesi kafamı kurcalıyor biraz.Atandiginiz üniversitede yuksek lisans ve doktora programı varsa bile mı senet imzalıyorsunuz yoksa sadece baska üniversitelere yonlendirildiginizde mı imzalanıyor .bir de oyp den istifa hakkınız var mı ve istifa ettiğinizde bunun bir yaptırımı var mı ? Tazminat veya baska hak mahrumiyetleri gibi …

 128. Yönetici Diyor ki:

  @ İsmail
  Atandığınız üniversitede lisansüstü eğitim alırsanız imzalamazsınız. Senet imzalamışsanız eğer istifa ederseniz senet tutarını ödersiniz.

 129. Fatma Tüzüner Diyor ki:

  Merhaba, benim bi sorum olacaktı. Balıkesir üniversitesi fen edebiyat fakültesi matematik bölümü mezunuyum. Öyp ye daha önce de başvurdum ancak yerleşemedim. Kasımda tekrar alese girip şansımı bi kez daha denemek istiyorum. Ancak şunu sormak istiyorum. kasım ayında Kpss lisans için tercih yapılacak. Kasımda tercih yaparsam aralık atamalarında öyp ye başvuramaz mıyım. Yada nasıl bir yol izlemem gerekir. Bİr de şunu soracağım. şu anki dil puaım 51 eger öyp ile atanırsam 65 barajını geçmek için tekrar kursa gitmem gerekecek mi? ilginize teşekkür ederim

 130. Yönetici Diyor ki:

  @Fatma Tüzüner
  ÖYP’ye her zaman başvurabilirsiniz memur olarak atanmışsanız en kötü istifa edersiniz. 65 puanın altında yabancı dili olanların kursa gitmeleri zorunludur.

 131. fatma Diyor ki:

  Peki öyp tercihlerini yapmadan önce mi istifa etmem gerekir?

 132. Yönetici Diyor ki:

  @Fatma Tüzüner
  Hayır, kazandığınız kesinleşip atamanız yapılırken istifa edebilirsiniz.

 133. ELÇİN TURHAN Diyor ki:

  MERHABA, temmuz atamaları ile yerleştirildim dil puanım 65 ın altında dil merkezi terciği yapmak için, yök ün sayfasındaki kişisel adresime girdim, anasayfada ‘dilmerkezi tercih işlemleri bölününe girdiğimde “yabancı dil merkezi terciğ işlemi yapma hakınız bulunmamaktadaır” yazmaktadır. nereyle iletişime geçmeliyim neden böyle bir sorunla karşılaştım acaba?

 134. Yönetici Diyor ki:

  @ELÇİN TURHAN
  Şu numaradan YÖK bilgi işlemi arayınız hemen açıyorlar. 0312 298 79 59

 135. neslihan ozturk Diyor ki:

  Merhaba, sormak istedigim soru su diyelim ki oyp ile bi uni.ye atandik dil puani 65in altinda dil egitimi alirken de maas aliniyormu ve dil egitimi bitince atandgmz uniye mi basliyoruz direk yoksa bu ilandaki gbi basvurmamiz mi lazim uni.lere ? Cevabiniz icin simdiden tesekkurler..

 136. Yönetici Diyor ki:

  @neslihan ozturk
  Maaş atandığınız gün başlar ve dil eğitiminde de alınır. Eğitim bitince atandığınız üni.ye geri dönersiniz.

 137. burcu Diyor ki:

  ıyı geceler
  ben radyo tv ve sınema bolumu lısans mezunuyum. Kendı alanımda unıversıte hocalıgı yapmk hayalındeyım. Bunun ıcın arastırmalar yaptıgımda oyp ıle arastırma gorevlısı olarak atanabılme ıhtımalının oldugunu ogrendım. Ales ve uds ye gırerek. Sıze yoneltmek ıstedıgım soru şu her yıl olan bu atamalarda ıstedıgımız okulu secebılıyor muyuz? Bır de rts ıcın kontenjan durumu nedır? Yenı mezun olarak bır an once hayatıma yon vermek ıstıyorum yanıtınız ınanın çok yararlı olacak. Şimdıden tesekkur ederım. Saygılarımla

 138. Yönetici Diyor ki:

  @ burcu
  Verilen ilanlarında içinden seçiyorsunuz. Tüm üni.ler yok, yerleştirme puanlarına bakarak hangi üni.lere kaç kişi alınmış gçrebilirsiniz. Puanlar için TIKLAYINIZ

 139. ceyhun aksoy Diyor ki:

  öyp ile tezli yüksek lisans arasındaki fark nedir. tezli yüksek lisans okuyunca öğretim üyesi olunabiliniyor mu

 140. Yönetici Diyor ki:

  @ceyhun aksoy
  ÖYP içinde yüksek lisans ve doktorayı barındıran bir programdır. Detaylı bilgi için; http://www.oyp.com.tr/oyp-sikca-sorulan-sorular.html

 141. ceyhun aksoy Diyor ki:

  ayrıca öyp okurken 6 yıl diyorunuz yüksek lisans bitince okuldan bi gelir olmuyormu

 142. Yönetici Diyor ki:

  @ceyhun aksoy
  Kamu görevlisi oluyorsunuz maaş alıyorsunuz yüksek lisans ve doktora yaparken.

 143. şükrü Diyor ki:

  merhabalar ben teknik eğitim fakültesi mezunuyum.şu anda mekatronik yüksek lisans tez aşamasındayım .öyp de bizim kadro yok biz hangi kadrolara başvuru yapabiliriz.

 144. Yönetici Diyor ki:

  @ şükrü
  Ne yazık ki ilanda bölümünüz yoksa başka bölüme başvuru yapamazsınız.

 145. zeynep Diyor ki:

  merhabalr ben kasımda alese giricem inş. güzel sanatlar fakültesi geleneksel türk el sanatları mezunuyum öyp de şansım ne olur aralıkta atama yapılacakmı

 146. Yönetici Diyor ki:

  @ zeynep
  Aralıkta alım olacak ve YÖK’ün anasayfasında başvuru linki açılacak nasıl ve nereden yapılacağınız dair makale hazırlıyorz açılınca.

 147. kamil Diyor ki:

  ege üni iktisat son sınıf öğrencisiym. istanbul,marmara ya da yıldız da sosyal bilimler enstitüsü iktisat abd de hem yüksek lisans yapıp hem de araştırma görevlisi olabilir miyim?benim durumumda olanlar temmuz ve aralık ta mı öyp ye başvuracaklar?ayrıca yüksek lisans yaparken araştırma görevlisi olursam maaşım ne kadar olacak?teşekkür ederim.

 148. Yönetici Diyor ki:

  @ kamil
  Mezun durumdayken başvurabilirsiniz 2013 temmuz sizin için en yakın olanı. 2.084 tl net ekim 2012 mmaşı.

 149. kamil Diyor ki:

  cok tesekkur ederim.peki şark hizmeti var mı yoksa emekliliğe kadar atandığımız universitede kalabiliyor muyuz?ya da devlet tarafından atanabılıyor muyuz ornegın polis,doktor ataması gıbı?yani ileriki zamanlarda?

 150. Yönetici Diyor ki:

  @ kamil
  Şark hizmeti yok atandığınız üniversite aynı zamanda zorunlu hizmet üniversitenizdir. Başka yere atanmazsınız.

 151. mektem Diyor ki:

  yabancı uyruklular oyp ıle atana bılıyorlar mıdır?

 152. Yönetici Diyor ki:

  @ mektem
  Hayır, devlet memurları kanununa göre sadece T.C. vatandaşları atanabilir.

 153. meltem Diyor ki:

  atanacagamız unıversıteyı bız tercıh edıyoruz degıl mı ?tercıhlerimize gore yok atıyor degıl mı?yanı ıstemedıgımız bır unı ye atayamazlar degıl mı?

 154. Yönetici Diyor ki:

  @ meltem
  Tercihleri sizler yapıyorsunuz.

 155. fahri Diyor ki:

  basvuru ıslemı en basından nasıl oluyor?once yok e basvuruyoruz yok atıyor galıba. Yok ataması yapıldıktan sonra da ıstedıgımız unıversıtelere bıreysel basvurusu mu yapıyoruz.mesela be yuksek lısans ıcın basvuracagım?

 156. Yönetici Diyor ki:

  @ fahri
  Size vereceğim iki linkte detaylı olarak anlatılmaktadır.
  LİNK-1 Başvuru İşlemleri
  LİNK-2 Atama Sonrası İşlemleri

 157. orhan akdamar Diyor ki:

  oyp deki 6 yıllık egitimden kasıt, 2 yıl yuksek lısans 4 yıl doktora oluyor degil mı?

 158. Yönetici Diyor ki:

  @orhan akdamar
  Evet, Yüksek Lisans + Doktora = 6 yıl

 159. ferhat Diyor ki:

  yıldız teknik üniversitesi web sitesine öyp başvuru ve tercıh formu koymuş.en fazla 3 tercıh yapılıyor.bu ne demek oluyor yok atama yapmıyor mu?unıversıteler kendılerıde mı ogrencı alabılıyorlar?

 160. Yönetici Diyor ki:

  @ ferhat
  Bahsettiğiniz ÖYP lisansüstü alımları olabilir, linki verirseniz daha iyi yardımcı olabiliriz. Çünkü ÖYP sadece merkezi atama ile yapılmaktadır.

 161. umut bora Diyor ki:

  merhaba,
  ben kimya bölümünden mezunum.öyp de tercih yaparken yine kimya bölümlerinden(analitik kimya,farmastotik kimya,jeokimya) mi tercih edebiliyorum yoksa puan sıralamasına göre farklı bölümlerdende tercih yapabilirmiyim ? ayrıca belirtilen hesaplama sisteminde dil puanımız yoksa veya çok düşükse bu durumda puan hesaplamada yüzdeliklerde bir değişiklik oluyor mu yoksa dil puanımız 0 olarak mı alınıyor…

  şimdiden zaman ayırdığınız için teşekkür ederim…

 162. Yönetici Diyor ki:

  @umut bora
  Evet dil puanı ne kadar olursa olsun %15’i alınır eğer hiç yoksa %15 hanesine 0 yazılır. ÖYP’de sadece lisans bölümünüze başvurabilirsiniz.

 163. gonca yüce Diyor ki:

  merhabalar ben istanbulda bir devlet hastanesinde kadrolu hemşireyim.aralık ayındaki öyp ye başvuracam.eğer kabul edilirsem istifa etmek zorundayım dimi.peki öyp den ayrılırsam tekrar hastanedeki kadroma dönebiliyormuyum.bunun bi süresi varmı???

 164. Yönetici Diyor ki:

  @gonca yüce
  ÖYP ile atanırsanız muvafakat alarak kurumlararası geçiş yapabilir (idari biriminiz verirse) veya istifa ederek geçebilirsiniz. İstifa sonrası geri dönüş bilgisini şu andaki çalıştığınız kurumdan öğrenmeniz gerekir.

 165. ferhat Diyor ki:

  1. Bu ilanlar lisansüstü eğitim ilanıdır ve ÖYP ile atanmış olanlar başvurabilir! ÖYP alımı değildir!!
  2. ÖYP Lisansüstü Başvuruları 03.09.2012-11.09.2012 Tarihleri arasında lisatede ilan edilen Üniversitelere yapılacaktır. Her üniversite kendi sayfasından bu ilanlar için duyuru yapacaktır ve başvurlarınız bireysel olacak. Bazı üni.ler netten veya posta yolu ile bazıları da şahsen başvurularınızı isteyebilir. Birden çok üni.ye başvuru yapabileceksiniz.

  yazıyor.bu ne anlama geliyor? yok tarafından olmuyor mu atamalar?aydınlatırsanız sevinirim.teşekkürler

 166. Yönetici Diyor ki:

  @ferhat
  Mesajin basinda sizinde alintiladiginiz gibi onlar OYP alimi degildir. OYP alimlari merkezi yapilir. Bir kez daha okursaniz daha iyi anlayacaksiniz.

 167. alperen Diyor ki:

  önce öyp ile atanıp,daha sonra unıversıtelere yuksek lısans ıcın mı basvuruyoruz?yoksa oyp ıle atandıgımızda atandıgımız unıversıtede hem yuksege hem de araştırma gorevlılıgıne mı baslıyoruz? ıkı iş aynı anda mı ayrı ayrı mı oluyor yanı ?

 168. Yönetici Diyor ki:

  @alperen
  Atandiginiz universitede lisansustu programlariniz varsa orda yaparsiniz. Yoksa yetistirilmek uzere baska bir uni.den tercih yaparsiniz ve orda gorevlendirilirsiniz ayni anda egitim alirsiniz. Her ikisinde de iki is beraber yaparsiniz ve kamu gorevlisi olursunuz.

 169. alperen Diyor ki:

  mesela istanbul uni de iktisat abd var.yok beni buraya atarsa hem yuksek lisans öğrencisi hem de görevli oluyorum degil mi?ayrı olarak bır daha okula basvurmam grekmiyor yanı yuksek lısans için?

 170. Yönetici Diyor ki:

  @alperen
  Hayir baska yere basvurmaniza gerek kalmiyor. Orada hem calisip hem egitim aliyorsunuz.

 171. nait çeçen Diyor ki:

  merhaba , ben şu anda üniversitede ingilizce iktisat yüksek lisans eğitimi almaktayım (ilk dönemdeyim). Açılacak iktisat kadrolarına başvurabilirmiyim?
  yani yüksek lisans yaptığım bölümün ingilizce iktisat diye geçmesi problem olur mu?

 172. Yönetici Diyor ki:

  @nait çeçen
  İngilizce olması sorun değil yeter ki ilanda “iktisat alanında yüksek lisans yapıyor olmak” şartı olsun.

 173. melis Diyor ki:

  Merhaba. gecen yıl bilgi ve belge yönetiminden mezun oldum. alesim 75 dil sınawlarından hiç birine girmedim. 3.00 lisans ortalamam var. Bu durumda başvuruda bulunmama engel bir durum var mı? Bu konuda hiç bir bilgim yok :/ yardımınız için şimdiden teşekkür ederim

 174. Yönetici Diyor ki:

  @melis
  Basvuru icin gerekli kosullara sahipsiniz. Bolumunuzden ilan verilirse basvurabilirsiniz. Diger cevaplar icin sıkca sorulan sorularimiza bakiniz.

 175. Esra Arslan Diyor ki:

  Merhaba,şuan 657 ye tabi kadrolu KPSS B grubundan atanmış bir memurum.ÖYP ile atanabilmem için 6 ay bekleme süresine tabi miyim yoksa muvafakat alınması mı gerekir? ya da oyp ile atamalar kadro karşılığı sözleşmeli olduğundan istifa edip ertesi gün göreve başlayabilme şansım olur mu?

 176. Yönetici Diyor ki:

  @Esra Arslan
  Akademik kadrolar 2914’e baglidir ve istifa sonrasi sure siniri yoktur hemen baslanabilir. Ayrica UDS ve KPDS birbirine denktir hatta TOEFL ve IETLS de onlara esdegerdir.

 177. Esra Arslan Diyor ki:

  öyp atamalarında KPDS de sayılıyor mu yoksa sadece ÜDS mi dikkate alınıyor?

 178. Turgut KILIÇKAYA Diyor ki:

  İyi günler. Ben teknik eğitim fak, yapı tasarımı öğretmenliği mezunuyum. OYP puanım 83,6 Nano malzeme bölümünde y.lisansa başladım. Ama çok başarılı olamayacağımı düşünüyorum. Şubatta eğitim bilimlerinden herhangi birine geçmeyi düşünüyorum. Sizce nanodanmı daha kolay atanabilirim? yoksa eğitim bilimlerimi? ikisinnde puanları çok yüksek. Lisanstan bişey olacağı yok. Teknik eğitim fakülteleri kapatıldığından beri öksüz çocuklar gibi kaldık ortada. Cevap yazarsanız çok mutlu olurum teşekkür ederim.

 179. Yönetici Diyor ki:

  @Turgut KILIÇKAYA
  Eğitim bilimlerinde daha fazla atama olduğunu söyleyebilirim ama sonuçta tamamen şans.

 180. Uğur Diyor ki:

  Merhaba,
  Beden eğitimi spor yüksek okullarında ”Antrenörlük” bölümünden mezun olanlar ALES te hangi puan türünü kullanıyorlar.Teşekkürler

 181. Yönetici Diyor ki:

  @uğur
  ÖYP’ye Başvuru yapılırken;

  *Atama yapılacak programın lisans eğitimine hangi alanda öğrenci alınıyorsa o alanda en az ALES 70 puan almaları gerekmektedir.
  *Özel yetenek sınavı ve yabancı dil puanı ile öğrenci alınan alanlara başvurularda herhangi bir puan türünden en az ALES 70 puan almaları gerekmektedir.

 182. ali yıldız Diyor ki:

  ben bu ilandan bir şey anlamadım yani öyp ile herhangibir üniversiteye atanan ve atandığı üniversitede kendi alanında lisanüstü alamayan kişiler başka üniversitelere bireysel mi başvuruyor? yani ya açıkta kalırsak kabul edilmessek o zaman ne olacak atanmış birisini kabul etmeme hakları var mı? teşekkürler

 183. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ali yıldız
  Evet önceen bireysel olarak başvuru yapıyordu ve açıkta kalma ihtimali az da olsa vardı. Artık o damerkezi yapılacak o yüzden sorun yok.

 184. alperen Diyor ki:

  öyp ile atanan bir kişi yüksek lisansı bitirince otomatikman doktoraya başlayabılıyor mu yoksa tekrardan doktora ıcın oyp ye basvurmak gereklı mı?

 185. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ alperen
  Yüksek lisans yaptığınız yerde doktora programı varsa otomatik geçersiniz. Yoksa yeniden tercih yaparsınız ÖYP lisansüstü alımlarında.

 186. RÜVEYDA Diyor ki:

  Merhaba ben ilk defa başvuracağım ve kasım 11 de alase gireceğim dil sınavım yok.Öncelikle sınavdan sonra başvuru yapacağı x bir üniversitenin x bölümüne atandım diyelim sonra istediğim bir dil merkezi mi seçiyorum yoksa onlar rastgele mi atıyorlar dil merkezlerine.6 ay dil eğitimi gördükten sonra benim yüksek lisansım yok atandığım üniversiteye gidip yüksek lisansa mı başlayacağım? Diyelim ki bu 2 yıl içinde başarılı olamadım dilden, yüksek meblağda ücret mi ödüyorum kefalet senedi bu yüzden mi isteniyor? Sayfalara yönlendirmeden cevaplarsanız sevinirim. Teşekkürler…

 187. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ RÜVEYDA
  Dil merkezleri de ÖYP puanı ile tercih sırasına göre belirlenir. 65’i geçene kdar eğitime başlayamazsınız geçince başlarsınız. 2 yıl içinde geçemezseniz yaklaşık 16 bin tl dil kursu ücreti ödersiniz.

 188. Demet Diyor ki:

  Merhabalar,

  İngilizce Öğretmenliği mezunuyum, sözel puanımla tercih yapacağım ve 82 gibi bi ÖYP puanıyla yerleşebilme olasılığım nedir? Ve daha da önemlisi, hangi bölümleri yazabilirim? Eğitim, sözel ve dilden?

 189. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Demet
  Sıkça Sorulan Sorulardan veriyorum cevaplarınızı siz de bakabilirsiniz: http://www.oyp.com.tr/oyp-sikca-sorulan-sorular.html

  XXX ÖYP Puanım Var ve XXX Bölümünde Okuyorum, Yerleşme Şansım Nedir?
  İlk önce şurdan ÖYP puanınızı hesaplayınız; http://www.oyp.com.tr/oyp-puan-hesaplama.html sonra da şuradan yerleştirme puanlarına bakınız; http://www.akademikpersonel.org/anasayfa-haberleri/18650-tum-oyp-puanlari-excel-sirali.html Böylece bölümünüzün kaç puanla aldığı hakkında fikir edinebilirsiniz ve şansınızın olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

  Eğitim Fakültesi Mezunuyum ÖYP’de Hangi Kadrolara Başvurabilirim?
  Mezun olduğunuz bölüme ve Eğitim Fakültesi mezunu isteyen ilanlara başvurabilirsiniz.

 190. Demet Diyor ki:

  Teşekkür ederim, peki AÖF İngilizce Öğretmenliği mezunu Eğitim bölümlerine başvurabilir mi? Eğitim Fak. mezunu yazmıyor ama formasyon zaten alınan eğitimin içinde. Bu konuyu forumda araştırdım fakan net bi yanıt bulamadım.

 191. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Demet
  Merhaba, ne yazık ki formasyon ile bir ilgisi yok durumunuzun. Çünkü formasyon alanlar da eğitim fakültesi mezunu olma şartını yerine getiremiyor. Eğer fakülte ismini “eğitim fakültesi” değilse başvuru yapamıyorsunuz hatta teknik eğitim fakülteleri bile başvuru yapamıyor, ordan da bir çok öğretmen mezun..

 192. berna dinç Diyor ki:

  merhaba öyp başvuruları yapılırken (yüksek lisans aranmayan bir bölüme) yüksek lisans mezunu olmanız avantaj oluşturumu şimdiden teşekkür ederim

 193. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @berna dinç
  Hayır hiç bir avantajı yok çünkü atama merkezi yapılıyor.

 194. zeynep saylan Diyor ki:

  merhaba, öyp ile atandım. üniversitem benim atandığım anabilim dalında yükseklisans ve doktora programı olmadığı için aynı bölüm içindeki bir başka anabilim dalında yükseklisans yaptırıyor. ancak ben doktorada atandığım anabilim dalında çalışmak istiyorum. doktoraya geçtiğim zaman bunu talep edebilir miyim, 35. maddeyle görevlendirilir miyim? ve bu arada yeni ales ve dil puanlarımı öyp doktora başvurularında kullanabilir miyim? yoksa atandığım öyp puanım ne ise yine onunla doktora yapacağım üniversitelere başvuracağım?
  teşekkürler..

 195. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @zeynep saylan
  Atandığınız yerde yaptırıyor ise sizi göndermek istemezler. Ama izin verirlerse yeni puanlarınızı güncelleyerek kullanabilirsiniz tabiki.

 196. gamze Diyor ki:

  merabalar.. ben eskişehir anadolu üniversitesi aöf işletme mezunuyum öyp ye başvuru yapabilir miyim

 197. Nazife Diyor ki:

  Merhaba,ben almanca öğretmenliği mezunuyum.öyp için dil yds almancadan mı gırmelıyım yoksa ıngılızcedenmı

Fikrini Söyle

ÖYP Puan Hesaplama

 Ales Puanı:

 Lisans Puanı:

 Dil Puanı:

ÖYP Puanınız:

Puanlarınızı Yazarken; "Nokta" Kullanınız!