Kategorilenmiş | ÖYP Gündem

   

ÖYP Kadrodan İlişik Kesilmesi ve İstifa

Kategori: 25 Kasım 2012 Ekleyen: akademikpersonel.org

ÖYP ile atandıktan sonra dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi dil puanıdır. İkincisi ise lisansüstü eğitime başlama tarihleridir. Bunlara göre ÖYP’de;

 • Yabancı dil puanları 65’in altında olan ÖYP araştırma görevlilerinden zorunlu yabancı dil eğitimine katılmak istemeyenlerin,
 • Atandığı günden itibaren 1 yıl içinde yabancı dil puanı 50 veya üzeri olmayanların,
 • Atandığı günden itibaren 2 yıl içinde yabancı dil puanı 65 veya üzeri olmayanların,
 • Doktoraya devam ederken ÖYP ile atamanız yapıldıysa ve 35. madde ile görevlendirme alındıysa, doktora eğitimi tamamlamayanların,
 • Atandığı günden itibaren ve/veya yurtiçi yabancı dil eğitimin sonunda yabancı dil puanı 65 ve üzeri olan ÖYP araştırma görevlilerinden 1 yıl/2 yarıyıl içinde ÖYP kapsamında YÖK tarafından belirlenen lisansüstü programlara başlamayanların,
 • Lisansüstü eğitimlerinde başarısız olanların ve enstitü ile ilişiği kesilenlerin,
 • Görevine başlayıp mecburi hizmet yükümlülüğünü yerine getirmeyen ÖYP araştırma görevlilerinin,
 •  ÖYP’ye devam etmek istemeyen,
 •  Kadrosunun bulunduğu yükseköğretim kurumunda görevine başlamayanların,

  Kadro ile ilişiği kesilecektir.

Peki ÖYP kadrosundan kendi isteğim ile istifa edebilir miyim?

İstifa durumu size sunulan bir anayasal haktır. Ancak ÖYP kadrosu senetli bir kadrodur bunun karşılığında zorunlu hizmetinizi yaparsınız. Eğer senet imzalamamışsanız istifa etmeniz için harhangi yasal bir engel yoktur ama senet imzaladıysanız bunun karşılığı olan zorunlu hizmeti yapmadan istifa etmek istediğiniz zaman sizden senedin tahsilini isteyeceklerdir. Eğer 6 ay yurtiçi yabancı dil eğitimini alıp sonrasnda 6 ay zorunlu hizmetinizi yaptıktan sonra istifa etmek isterseniz o zaman sizden 16 bin tl olan dil kursunun ücretini talep edebilirler.

ÖYP ve Zorunlu hizmet hakkında detaylı yazımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

İstifa edersem hemen başka bir kadroya başvuru yapıp atanabilir miyim?

Evet, çünkü akademik kadrolarda istifa sonrası herhangi bir süre veya sayı sınırı yoktur.

Devlet Personel Dairesi Başkanlığının Görüşleri de buna yöneliktir:

ÖZET-8: Devlet memurluğundan İstifa suretiyle ayrılıp, 2547 sayılı Kanuna tabi akademik kadrolara atananların 657 sayılı Kanunun 97 nci maddesinde öngörülen bekleme sürelerine tabi olmadıkları hk. (07/01/1994)

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi bir görevde çalışmakta iken istifa etmek suretiyle akademik bir kadroya atanmada, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 97 nci maddesinde belirtilen bekleme sürelerinin uygulanıp uygulanmayacağı hakkındaki yazma incelenmiştir.

Bilindiği üzere, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 97 nci maddesinde, Devlet memurluğundan çekilmiş bulunanların tekrar bu Kanuna tabi bir Devlet memurluğuna atanabilmeleri için beklemeleri gerekli olan süreler düzenlenmiş bulunmaktadır.

2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu kapsamında akademik statüde görev yapan personel ise, 2914 sayılı Yüksek öğretim Personel Kanunu hükümlerine tabi bulunmaktadır.

Bu itibarla, Devlet memurluğu görevinden istifa etmiş bulunanların, 2914 sayılı Yüksek Öğretim Personel Kanunu kapsamındaki akademik kadrolara atanmalarında, 657 sayılı Kanunun 97 nci maddesinde öngörülen bekleme sürelerine tabi olmadıkları mütalaa edilmektedir.

ÖYP ve diğer Akademik Kadro konularında aradıklarınızı bulabilmek ve sorularınıza daha hızlı cevap alabilmek lütfen AKADEMİK PERSONEL FORUMUNU kullanınız.

116 Bu Gönderi İçin Yapılan Yorumlar

 1. Mustafa Gürel Diyor ki:

  Ara dönemde kazanıp kaydımı yaptırsam ama eğitime eylülde başlasam olurmu ?

 2. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Mustafa Gürel

  Yazıda belirtildiği gibi iki dönem hakkınız var, ikinci dönem başlayabilirsiniz eğitime. Bu süre içinde atandığınız yerde bulunursunuz.

 3. hazal genc Diyor ki:

  1-öyp kapsamında atandıkları üniversitede lisansüstü eğitime başlayanlar mecburi hizmet senedini imzalamıyor mu?
  2-istedikleri zaman öyp programından ayrılma hakkına sahipler mi?
  3-herhangi bir kısıtlama var mı?
  4-öyp den atandığın üniversitede lisansüstü eğitime direk başlıyabiliyor muyuz?

 4. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @hazal genc
  1-İmzalamıyor.
  2-Evet
  3-Hayır Yok
  4-Varsa Evet

 5. tayfun kara Diyor ki:

  hocam yazıda ıstıfadan sonra herhangı bır devlet memurluğuna başvuruda sıkıntı yok. Peki ya öyp kapsamında bulunduğumuz üni den istifa ettikten sonra tekrar oyp için başvuru hakkımız varmı veya süreç nasıl işler ? teşekkürler…

 6. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @tayfun kara
  Hiç bir sorun yok, istifa edip de yine ÖYP ile atanan var ama dediğim gibi senet yoksa sorun yok.

 7. crazy man Diyor ki:

  hocm mrb bizim kurum muvafakat vermiyor kesin bi bilgi. kazanırsak nasıl gecicez acaba ?

  tesekkur ederim

 8. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @crazy man
  Yasal olarak ilk önce muvafakat stenmelidir versin vermesin önemli değil. Vermezse üniversite arar istifa edin gelin der. Siz Atanmaya hak kazanın gerisi kolay.

 9. rabia Diyor ki:

  eğer atanıp senet imzalamaz isek sonraki atamalarda yeniden tercih yapabiliyor muyuz?

 10. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ rabia
  Tercih yapasınız ama önünüzdeki 2 atamada ÖYP puanınız %10 kesilir.

 11. ilkay Diyor ki:

  atandığım üniversitede, yüksek lisans hatta bölümüm bile yoksa olmazsa ne olacak?

 12. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ilkay
  Eğitim için ÖYP lisansüstü alımlarına başvuracaksınız. Başka üni.de eğitim alıp döneceksiniz.

 13. Selim H. Diyor ki:

  Biraz garip geldi tam kafama yatmadığı için sormak istiyorum;
  6 ay yurt içi dil eğitimini tamamladıktan sonra 6 ay mecburi görevi yapsak da yapmasak da 16.000 tl dil kursunun tazminatını kesin ödeyeceğiz.ancak atandığımız tarihten itibaren 1 yıl içinde 50 puanı geçemezsek zaten kendileri ilişiği kesiyor ama dil kursu için tazminat istemiyor doğrumu anlamışım?
  Hocam bide öyp ile yerleştik dil kursuna gittik 65i geçtik (ama lisans üstü eğitim senedini imzalamadık) ve sonra başka bir atamada tekrar öyp ye başvurup yerleşsek de dil kursu için istenen 16.000 tl yi yine öder miyiz?
  Çok teşekkür ediyorum.

 14. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Selim H.
  2 yıl içinde 65’i geçememe durumunda 6 aylık zorunlu hizmet yapılmış ise bazı üniversiteler dil kursu ücretini talep edebiliyorlar. Yine 65’i geçip başka bir üniversiteye gitmeni ve ilişik kesme durumunuzda da aynı şey oluyor ama dediğim gibi hepsi değil bazıları burda biraz şansa kalmış.

 15. oypp Diyor ki:

  dil puanım 65’in altında, eğer yerleşirsem 6 ay dil eğitimi alıp sonra mı atacanacağım, yoksa atanıp dil eğitimi mi alacağım. maaş alacak mıyım dil eğitimi süresince?
  atanıp da lisansüstü eğitim de yer olmayıp açıkta kalma şansı var mı?

 16. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ oypp
  Şurda tüm cevaplarınız var: http://www.oyp.com.tr/oyp-sikca-sorulan-sorular.html

 17. halil ibrahim baran Diyor ki:

  35. madde nedir?

 18. akademikpersonel.org Diyor ki:

  Öğretim elemanı yetiştirme:

  @halil ibrahim baran

  Madde 35 – Yükseköğretim kurumları; kendilerinin ve yeni kurulmuş ve kurulacak diğer yükseköğretim kurumlarının ihtiyacı için yurt içinde ve dışında, kalkınma planı ilke ve hedeflerine ve Yükseköğretim Kurulunun belirteceği ihtiyaca ve esaslara göre öğretim elemanı yetiştirirler.
  (Ek fıkralar: 17/8/1983 – 2880/18 md.) Öğretim elemanı yetiştirilmesi amacıyla üniversitelerin araştırma görevlisi kadroları, araştırma veya doktora çalışmaları yaptırmak üzere başka bir üniversiteye, Yükseköğretim Kurulunca geçici olarak tahsis edilebilir. Bu şekilde doktora veya tıpta uzmanlık veya sanatta yeterlik payesi alanlar, bu eğitimin sonunda kadrolarıyla birlikte kendi üniversitelerine dönerler.
  Yurt içi veya yurt dışında yetiştirilen öğretim elemanları, genel hükümlere göre bağlı oldukları yükseköğretim kurumlarında mecburi hizmetlerini yerine getirmek zorundadırlar. Bu yükümlülüğü yerine getirmeyenlere, yükseköğretim kurumlarında görev verilmez. Özel kanunlarla getirilen mecburi hizmet çalışmaları bu hüküm dışındadır.

 19. kadir ileri Diyor ki:

  Hocam, kazandığım üniversitede lisansüstü eğitimime başladım diyelim.Ve senet imzalamıyorum.peki eğer yuksek lisansı 3 yılda biteremezsem benden yaklaşık 300.000 tl lik parayı alıyorlar mı yoksa sadece öyp programından mı atılıyorum?

 20. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @kadir ileri
  Hayır neden alsınlar. Senet yoksa bir şey alamazlar.

 21. Murat Karacan Diyor ki:

  “ÖYP Usul ve Esasların 6 ncı maddesi gereğince yabancı dil yeterliliği sağlamak için verilen süreler ile Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği gereğince verilen ek süreler de dâhil olmak üzere eğitim‐öğretim süresi içinde çalışmalarını tamamlayamayan ÖYP araştırma görevlilerinin ilişikleri kesilerek haklarında taahhütname ve kefaletname senedi uyarınca işlem yapılır”
  Hocam sıkca sorulan sorular bölümünde yukarıdaki şekilde bir cevap var. ÖYP araştırma görevlisi görevini ve lisans üstü egitimini atamasının yapıldığı ünüversitede yaparken eğitim‐öğretim süresi içinde çalışmalarını tamamlayamayıp ÖYP araştırma görevinden ilişikleri kesilince yine haklarında taahhütname ve kefaletname senedi uyarınca işlem yapılıyormu? Yapılıyorsa bu tutar yaklaşık olarak ne kadardır?

 22. Mustafa E Diyor ki:

  Öyp ödeneğini kullanıp yüksek lisans sonrası ayrılmak yükümlülük doğurur mu?

  Bir de Yüksek lisansta yurtdışına gidip sonra ayrılmak istersek ne kadarlık bir para borcumuz olur?

 23. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Mustafa E
  ÖYP ödeneği için herhangi bir senet yapılmaz, eğer y.lisans için de senet yapmamışsanız yükümlülüğünüz olmaz. Yurtdşına giderken de senet yapılmaaycağı için bir borcunuz olmaz.

 24. Mustafa E Diyor ki:

  Peki ben öyp programında kazandığım üniversitede yüksek lisansı yaptım yurtdışına gittim ve öyp ödeneğini kullandım hiç bir yükümlülük olmadan programdan ayrılabilir miyim?

  yurtdışına çıkınca zorunlu hizmet doğuyor diye biliyorum doğru mu acaba?

  teşekkürler

 25. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Mustafa E
  Evet ayrılabilirsiniz, doktorada yurtdışına çıkmadıkça yanı uzun dönemler gitmedikçe imzalatmıyorlar maltaya 3 ay gönderdiler onda da imzalatmadılar.

 26. Murat Kılıç Diyor ki:

  Nazmi hocam iyi günler.

  Bildiğiniz üzere YÖK’ün ÖYP Esas ve Usülleri’nde Güzel Sanatlar Fak. gibi yetenek sınavı yapan yerler için aşağıdaki madde var;
  “Özel yetenek sınavıyla lisansüstü eğitime öğrenci kabul eden anabilim dalları için ise ilgili Yükseköğretim Kurumunca özel yetenek sınavı yapılır. Değerlendirme ve yerleştirme adayların ÖYP Puanının % 75’i ve ilgili Yükseköğretim Kurumunca yapılan Özel Yetenek Sınavının % 25’i hesaplanarak yapılır.” şeklinde.

  Ben ÖYP Şubat 2013 Yüksek Lisans Merkezi yerleştirmesi ile X Üniversitesine kayıt yaptırmaya hak kazandım. Fakat Üniversite Yetenek SInavından geçmeden kayıt yapmayacağını ve kendi ÖYP Yönergelerini uygulayacağını iletti. Üniversitenin ÖYP yönergesinde YÖK’ün belirttiği madde şu şekilde yazılmış;
  “Özel yetenek sınavıyla lisansüstü öğretime öğrenci kabul eden anabilim dalları için ise ilgili Enstitü Müdürlüğü tarafından özel yetenek sınavı yapılır. Değerlendirme ve yerleştirme adayların ÖYP Puanının % 75’i ve ilgili Enstitü Müdürlüğü tarafından yapılan Özel Yetenek Sınavından en az 60/100 puan almak koşuluyla % 25’i hesaplanarak yapılır.”
  Gördüğünüz üzere YÖK ÖYP usul ve Esaslarında %25 olarak alınacak yetenek sınavından minimum 60 puan alma şartı yok iken Üniversite kendi yönergesine bunu eklemiş.
  Benim bildiğim YÖK üst kurulu ÖYP Yerleştirmelerini ve kuralları belirler. %25 alınarak hesaplanacak kısımdan 60 puan altı aldığımdan kaydımı yapmadılar.
  Sizce bana uygulanan bu durum yanlış değil mi? Üniversitenin YÖK ün ÖYP Yetenek Sınav şartının üstüne eklemeler yapma hakkı var mı?

 27. ışık Diyor ki:

  merhabalar,
  senet imzalayıp doktora için kendi üniversitem dışında bir üniversitede doktora için 1 yıldır bulunuyorum.ayrıca yurtdışı dil eğitiminden yararlandım.bu durumda istifa edip tekrar öyp kadrosuna başvursam tazminat ödermiyim.ödersem ne kadar öderim?

 28. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ ışık
  Evet senet imzaladıysanız imzaladığınzı günden bu yana alığınız maaşları ve onların %50 fazlasını ve yasal faizleri ödemek durumunda kalırsınız.

 29. ışık Diyor ki:

  ancak yurtiçi görevlendirmelerde (35. madde) zorunlu hizmet zorunluluğu bulunmadığı ve açılan davaların kazanıldığını biliyorum.bizde aynı durum geçerli olmazmı?

 30. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ ışık
  Dava sonucu gelene kadar başka bir üni.de göreve başlayamazsınız o zaman. Parayı vericeksiniz göreve başlayacaksınız sonra dava açıcaksınız geri almak için. Zorunlu hizmeti tamamlamadan ya da ödemeden başka bir Üni.de çalışamıyorsunuz.

 31. müge yıldız Diyor ki:

  fransızca üds den alınan puanla öyp de atanan kişinin puanı doktorada da geçerli mi yok sa başka bir dilden mi girmek gerekli?dil puanı ne zamana kadar geçerli ?öyp ile atanan kişi doktorasını yaparken başka bir dil sınavınından 65 üstü alması gerekir mi? bir sorum daha var okutman olarak atananların görev süresi dolma diye birşey var mı ?

 32. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @müge yıldız
  YDS-KPDS-ÜDS puanlarında zaman sınırı yok doktorada da geçerli. İkinci dil istenmiyor ÖYP başvurusunda ancak doktoranızda okul isteyebilir onun ÖP ile ilgisi olmaz. Okutmanlık kadro karşılığı sözleşmeli kadrolardır her yıl otomatik yenilenir.

 33. müge yıldız Diyor ki:

  fransızca üds den alınan puanla öyp de atanan kişinin puanı doktorada da geçerli mi yok sa başka bir dilden mi girmek gerekli?dil puanı ne zamana kadar geçerli ?öyp ile atanan kişi doktorasını yaparken başka bir dil sınavınından 65 üstü alması gerekir mi? bir sorum daha var okutman olarak atananların görev süresi dolma diye birşey var mı ?

 34. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @müge yıldız
  YDS-KPDS-ÜDS puanlarında zaman sınırı yok doktorada da geçerli. İkinci dil istenmiyor ÖYP başvurusunda ancak doktoranızda okul isteyebilir onun ÖYP ile ilgisi olmaz. Okutmanlık kadro karşılığı sözleşmeli kadrolardır her yıl otomatik yenilenir.

 35. müge yıldız Diyor ki:

  bazı okutmanlık alımı ilanlarındaki şartlarda en az 1 akademik yıl öğretim kurumlarından alanında ders verme tecrübesine sahip olma yazıyor şartlar arasında bu şartı taşımayanlar başvuramaz mı bu ilana

 36. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @müge yıldız
  Genel şartların yanın da özel şartlar yazıyorsa onları da taşımanız gereklidir. Aksi takdirde başvursanız ile ön eğerlendirmeye alınmazsınız.

 37. burcu eren Diyor ki:

  devlet memurluğundan 2 istifa hakkımız var yani 3. istifadan sonra dönemiyoruz diye biliyorum
  peki öyp den istifa edince bu haklarımızdan birini kullanmış oluyor muyuz?
  şimdiden teşekkürler

 38. müge yıldız Diyor ki:

  okutamanlık ilanında kadro derecesi 5 ne demek oluyor? Birde diyelim yüksek lisans yaparken araştırma görevlisi olarak atandın kaç yıl görevde kalacaksın doktorayla birlikte 6 yıl mı sürer .doktora bittikten sonra herhangi bir yerde kadro açılmassa seni görevden atarlar mı ? 50 d 33 a ne demek oluyor bilgi verebilir misinz

 39. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @müge yıldız
  Kadro dereceleri kurum içi derecelendirmelerdir. Çok işinize yaramaz atama dereceleri ile ilgisi yoktur. Araştırma görevlisinin iki türü var 33/a olarak atanırsanız süresiz atanmış olursunuz doktora bitince de kalırsınız. 50/d ile atanırsanız doktora bitince ilişiğiniz kesilir.

 40. müge yıldız Diyor ki:

  okutmanlık 33a mı 50d mi oluyor? ilanda 33a mı 50d mi olup olmadığını yazmıyor nerden anlaşılır.33 a otomatik hersene yenilen bir şey mi üniversite istese yenilemez mi? 33 a nın ne gibi desavantage ya da avantajı var

 41. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @müge yıldız
  Sadece araştırma görevliliğinde dediğimiz ayrımlar vardır. Okutmanlık vs. süreli değildir. 50/d yazmazsa 33/a’dır kadro.

 42. müge yıldız Diyor ki:

  daha yeni yüksek lisansa başlayan biri başka bir üniversiteye yüksek lisans için ne zaman yatay geçiş yapabilir .eğer tez aşamasına yeni geçildiyse tez hocası hangi üniversitede olur .

 43. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @müge yıldız
  En geç 3. dönemin sonunda yapabilir, tez aşası farketmez hocası değşecektir okuldan ilişği kesilecek çünkü.

 44. müge yıldız Diyor ki:

  okutmanlığın 1 2 3 sene anlaşmalı olduğunu duymuştum bu doğru değil mi üniversitenin isteğine ya da keyfine kalmış bir durum mudur ?

 45. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @müge yıldız
  Kadro karşılığı sözleşmeli olursunuz her sene uzatılır, keyfe kalmaz meraklanmayın.

 46. müge yıldız Diyor ki:

  yüksek lisansda 1. dönemin sonunda da yatay geçiş yapılabilir mi? tez aşamasına geçmeden

 47. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @müge yıldız
  Tüm dersleri verirseniz ikinci dönemin başında yatay geçiş yapabilirsiniz.

 48. müge yıldız Diyor ki:

  bu son sorum kadro karşılğı sözleşmeli nasıl oluyor biraz bilgi verebilir misinz?

 49. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @müge yıldız
  Devlet memuru oluyorsunuz yine, her yıl otomatik olarak yenileniyor sözleşmeniz.

 50. müge yıldız Diyor ki:

  bir sorum daha var doktorasını yabancı dil alanında yapılanlarda 2 yabancı dil isteniyor mesela fransızca üzerine doktora yaptığımızda 2 dil sınavı isteniyor bunda yds en az kaç almak gerekir ?

 51. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @müge yıldız
  ÖYP için bir dilden 65 yeterlidir diğer dil için baraj puanı bölüm belirliyor ve her bölüme göre değişiyor.

 52. ismail yıldız Diyor ki:

  Yüksek lisans programını 3, doktora programını 6 yılda bitiremeyenlerin, Kadro ile ilişiği kesilecektir.

  yök yonetim kurulu kararına göre 33/a ile atananlarda azami eğitim öğretim süreside eğitimini tamamlayamayanlar için ilişik kesme kaldırılmadı mı?

 53. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ismail yıldız
  Evet kaldırıldı, biz güncellememişiz teşekkürler.

 54. çelik s Diyor ki:

  bir madde benim açımdan açık olmamış. yüksek lisansa basvurma suresı atandığım gunden sonraki dil eğitimi sürecini de kapsayan 1 yıl süresınımı yok sa dil eğitimi bittikten sonrakı 1 yıl sürecini içeriyor.

 55. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @çelik s
  Dil eğitimi bittikten sonra 1 yıl/2 dönem

 56. turgut kızılkaya Diyor ki:

  Merhabalar;
  Yüksek lisans programının 3 senesindeyim. Ders dönemimi bitirip nisan ayından beri atandığın üniversiteye geri döndüm.Bu durumda
  * ilk atandığım üniversiteye geri döndüğüm için mecburi hizmetimden düşüş yapılır mı?
  **Yüksek lisans programını 3 yılda tamamlayamadığım da ilişik kesilir mi?
  -kesilirse mecburu hizmet durumu ne olacak?
  -kesilmez ise lisans programının akıbeti ne olacak 3 sene boşuna mı gidecek?
  (bilindiği üzere yüksek lisans ve doktora programlarımlarında atılma kalktı. Buna ÖYPliler de dahil mi)

 57. sümeyye çetin Diyor ki:

  merhaba,
  hangi ünilerde senet durumu var. bunu nasıl öğrenebilirim? direk üni.lerle mi iletişime geçmeliyim? bir yerde okumuştum ama emin değilim, “atandığınız üni. yükseklisans ve doktora eğitimi veriyorsa senet imzalamazsınız, eğer bu eğitim için başka bi üniye görevlendiriliyorsanız senet imzalarsınız” yazıyordu. durum böyle midir?

 58. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @sümeyye çetin

  Şurada okumuşsunuz: http://www.oyp.com.tr/oyp-ve-zorunlu-hizmet.html ve her üni.de senet var eğitim için gittiğinizde.

 59. turgut kızılkaya Diyor ki:

  54 nolu yoruma cevap vermeniz mümkün mü?

 60. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @turgut kızılkaya
  Üniversitenize döndüğünüz andan itibaren mecburi hizmet düşmeye başlar. Artık yeni karar göre ilişiğiniz kesilmiyor, orda yükske lisans programınızı bitirene kadar devam ediyor sonra doktota için tercih yapıyorsunuz yeniden. Kara da facebook sayfamızda mevcur fotolar arasında.

 61. turgut kızılkaya Diyor ki:

  pardon 55 nolu yoruma cevap bekliyorum. az önce yanlışlıkla 54 diye yazdım. Kolay gelsin.

 62. hilmi Diyor ki:

  Öyp ile atanıp bir yıl sonunda 50 yabancı dil puanı alamayıp ta kurumla ilişkisi kesilenler için bir yaptırım var mı? (örneğin maaş iadesi gibi)

 63. turgut kızılkaya Diyor ki:

  Hocam kusura bakmayın ama ilişik kesilmediğine dair kararı fotoğrafların arasında göremedim.61 nolu cevabınıza istinaden.. Kararı link olarak atmanız mümkün mü?

 64. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @turgut kızılkaya
  Tabi buyrun:
  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=477104325658429&set=pb.144163975619134.-2207520000.1383873069.&type=3&theater

 65. eray yildiz Diyor ki:

  Hocam merhaba, 2013 ocak-şubat döneminde oyp ile atandim.ve o zaman yüksek lisansimin 3. yilindaydim.35. madde ile Görevlendirme islemlerinin hala tamamlanmasını beklerken,2 gün önce (13.11.2013) üniversitem beni aradı,yök’ten kendilerinin arandığını ve benim 2 dönem geçtiği halde merkezi sistemle bir yere basvurmadigim için ilisigimin kesilmek üzere olduğunu kendilerine söylemişler.oysa benim devam eden bir yüksek lisans kaydın var.su an 7.dönem yüksek lisansimin.ama oyp ile atandıktan sonra 2 yıl (ve +1 yil)süresi yok mu? Ve girevlendirmemin bu kadar uzamasının nedeni atandigim ünv’nin akademik personel işlerinin evreklerimi tam olarak 3,5 ay bir kenarda unutmuş olmasıdır.ve en sonunda kendi cabalarimla evrakları buldum.anlayacağınız ilisigimin kesilmesine yol açan bu gecikme oldu.ve yök personeli bu hatanın kendilerini bağlamadığını ve en geç ilkbahar döneminde bir üniversitede sinema ve tv bölümünde doktoraya başlamam gerektiğini soylediler (ki oyp ile atananlar merkezi sistemle lisans üstü eğitime başlayabilirler deniliyor) ve ara dönemde hangi unvler doktora açıyor bunu bile belki degil (kaldı ki basvuracagim ünv nin oyp unvsi olması lazım). Çok karışık bir durum velhasıl.

 66. Gökhan Diyor ki:

  Merhaba,
  atandığım üniversitede senet imzalayarak farklı bir üniversitede eğitimime başladım. Şu an 35. madde ile görevlendirilmemden yaklaşık 18 aylık bir süre geçmiş bulunmakta. ÖYP kadrosundan istifa etme durumumda 35. madde ile görevlendirildiğim süre boyunca aldığım brüt maaşım + %50 fazlası + yasal faizleri talep edileceği belirtilmiş. Belirtilen miktar için bir ödeme takvimi benzeri bir şey uygulanıyor mu yoksa ben ya da kefillerimden bu miktarın tamamı bir anda mı talep ediliyor?

 67. sedat İLHAN Diyor ki:

  Hocam Merhabalar. Ben yüksek lisans tez aşaması nda oyp ile atandım. Ancak burada doktora olduğu için burada yapmak zorunda olduğumu söylediler. Oysa ben başka üni de kesin kararlıyim. Bu süreçte bana mecburen burada doktora yaptırma hakları var mı? Yok derseniz kendi istediğim yerde doktora yapmak için izlemem gereken yol nedir? Senet imzalamadim, yüksek lisans bitince istifa edebilir miyim? Maddi bir ödeme yapmam gerekli mi oyp yi yarım bıraktığım için? Teşekkürler.

 68. öypli54 Diyor ki:

  Hocam Merhaba,
  Diyelimki 6 yıl zorunlu hizmetimiz var ve 4 yıllık zorunlu hizmetimizi yaptık bu durumda üniversiteden istifa ettiğimizde yalnızca 2 yıllık net maaş ve faizini (Bu da yaklaşık olarak brüt maaş*24 eder mi) mi ödüyoruz

 69. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @öypli54
  Doğrudur hesabınız doğru ancak +%50’si ve yasal faizleri de unutmayın 🙂

 70. gamze Diyor ki:

  hocam iyi günler..öypye hazırlanıyorum..ama kafam karıştı..öypyi kazanıp doktora programı bitince,zorunlu hizmetimiz yoksa üniversite bize kadro vermiyor mu?dr.öğretim görevlisi olarak devam etmemiz gerekmiyor mu?
  yoksa öyp bitti deyip kapı dışarı mı ediliyoruz?
  doktora sonrası memuriyetimiz,maaşımız ,sigortamız devam etmiyor mu?
  öypyle atanan bazı arkadaşlarıma doktora sonrası kadro garnti etmiyoruz demişler..
  yani 6 yıl emek verip sonra yine iş mi arıcaz?teşekkür ederim..

 71. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ gamze
  Hayır öyle bir durum yok kim söylüyor bunları anlamıyorum 🙂 Amaç öğretim üyesi yetiştirmek zaten yetiştirip kapı önüne koymak değil ki 😉

 72. gamze Diyor ki:

  hacam iyi günler..
  öyp de yüksek lisans bitirince maaş artıyor mu?
  daha sonra doktora bitince maaş artışı oluyor mu?
  teşekkürler..

 73. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ gamze
  Hayır yardımcı doçent olmadan maaşda artış olmaz.

 74. öypli29 Diyor ki:

  Öyp araştırma görevlisi olarak Ankara’da bir üni’ye atandım. Aynı şehirde başka bir ünide doktoram devam etmekteydi. Göreve başladıktan sonra senet imzalamadan doktorama okulumda devam etmeme izin verildi. Haftada 2 gün doktoramda 3 günde çalıştığım üniversitede bulunmaktayım. ÖYP’yi kazandığımda doktoramda 4. dönemime başlıyordum. 4. Dönem sonunda intibaka düştüm ve intibakım yapıldı. Dolayısıyla Eylülde 5. döneme başlamam gerekirken 3. döneme başlamış gibi oldum. Hiç bir şekilde ara verilmeden eğitimime devam edebildim ve şuan da da doktorama devam etmekteyim. Bu intibaka düşme durumumun üzerinden 1 dönem geçti. İntibak durumunun ÖYP kadroma bir yaptırımı var mı? ilişiğimin kesilmesi söz konusu olabilir mi?

 75. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ öypli29
  Normalde 35. madde olmadan devam etmeniz ÖYP’li olarak mümkün değildir. YÖK farkına varırsa ilişğinizi keser, bunu dekanlıklarınız bilmez. YÖK2ten izin alındı mı?

 76. cgdm Diyor ki:

  merhaba,

  A üniversitesinde öyp kapsamında 35. madde araştırma görevlisiyim. yakın bir tarihte A üniversitesii’nin açtığı 50 d kadrosu için yapılan giriş sınavında başarılı oldum Öyp kapsamında asıl kadromun bulunduğu B Üniversitesi’nden 50-d kadrosuna senedimi ödemem halinde geçiş yapmam mümkün mü?

 77. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ cgdm
  Evet sadece senedinizi öderseniz geçebilirsiniz.

 78. Yağmur Diyor ki:

  Merhaba,ben yds ‘ den 40 almıştım.IELTS’e giricektim,mağdur oldum malesef.öyp’yle atanmam için dilden ilk aşamada 65’i gelmem gerekiyor mu?lütfen cevap bekliyorum.

 79. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Yağmur
  Hayır 65 almanıza gerek yoktur. ÖYP’de dil zorunlu değildir atandıktan sonra 6 ay dil kursuna gönderilirsiniz.

 80. gamze Diyor ki:

  hocam iyi günler
  tıp fakültesinde öyp asistan maaşları ne kadar?
  tıp fakültesinde öypli asistan döner sermaye alır mı?
  teşekkür ederim..

 81. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ gamze
  İyi günler, tüm araştırma görevlilerinin taban maaşı an itibari ile 2.340 tl dir. Ancak siz döner sermaye aldığınız için maaşınızdan kesinti olur ve 1.850 tl’ye düşer sonra döner sermaye eklenir o da yaklaşık normal asistan maaşı ile eşitlenir pek bir fark olmaz.

 82. Yağmur Diyor ki:

  @akademikpersonel.org öyp hakkında genel bilgiler alanından aklımdaki tüm sorulara cevap buldum.teşekkürler.

 83. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Yağmur
  Biz teşekkür eder başarılar dileriz.

 84. akademik06 Diyor ki:

  tez döneminde geri dönüş sadece doktorada var demişsiniz ancak usul ve esaslarda yalnızca doktorada diye bir ibare bulamadım. yükseklisans tez dönemine geçildiğinde kadromun olduğu üniversiteye dönme şansım yok mu? Birde benim şöyle bir durumum var şu yükseklisans yaptığım yerde doktora yok o yüzden bi daha tercih yapmam gerekecek acaba ordan bi çıkış yolu bulup, dönebilirmiyim kadromun olduğu üniversiteye ???
  Kefalet senedini henüz imzalamadım eğer yükseklisans tez döneminde kadromun bulunduğu üniveristeye dönme ihtimalim düşükse veya hiç böyle bir durum yoksa istifa etmeyi düşünüyorum bu nedenle çok acil cevaplarınızı bekliyorum…

 85. merve Diyor ki:

  merhaba, yüksek lisansım başka üni de ve ben başka üni de öyp liyim. haziranda tezim bitiyo ve doktoraya da şu an yüksek lisans yaptığım ünivde başlamak istiyorum. ancak öyp kadrom olan üni de doktora programı var ve burada yapmam için zorluyorlar. bu konuda benim seçme hakkım var mı, mutlak öyp kadrom olan yerde yapmak zorunda mıyım. lütfen cevaplarsanız çok sevinirim.

 86. Murat AKTAN Diyor ki:

  @merve
  Yüksek lisans yaptığınız üniversite YÖK’ün belirlemiş olduğu ÖYP yüksek lisans ve doktora eğitimi veren üniversitelerdense, orada eğitim almanızı zaten YÖK istemektedir. Ancak, bu durum tamamen dekanlığın elindedir. Gitmenizi istemezse gidemezsiniz…

 87. hamit Diyor ki:

  merhaba birkaç sorum olacaktı.
  1.si; Eğer öyp ile atandığım üniversitede lisansüstü programı varsa 35.madde uygulanır mı?veya yök ben istemeden eğitimim için beni başka bir yere gönderebilir mi?
  2.sorum;öyp ile atanıp yüksek lisans ve doktora bitince direkt yrd.doç.dr. olarak orada başlıyor muyuz?kadromuz hazır oluyor mu? bekleme durumu veya atanamama gibi bir durum olabilir mi?

 88. Danışman Diyor ki:

  @hamit
  1- Hayır 35.madde uygulanmaz. Eğer dekanınız sizin orada kalmanızı uygun görürse ve gerekli yazışmaları YÖK’le de yaparsanız; atandığınız üniversitede lisansüstü öğretim alabilirsiniz.
  2- Kadro hazır diye bir durum yok. Atanma durumu kesin oluyor; gidip üniversitede göreve başlıyorsunuz. Ama bölümün kadro ihtiyacına göre Arş.Gör.Dr. veya Öğr.Gör.Dr. olarak da bekleyebilirsiniz.

 89. mercan Diyor ki:

  Merhabalar.önümüzdeki kpss atamalarında üniversite veya belediye memurluklarından birine atandıktan sonra öyp ye geçmek için herhangi bir bekleme süresi var mı? kpss yerleştirmeleri ve öyp çakışıyor.bu yüzden kpss yerleştirmeleri sonucunda(atanırsak şayet)başvuru yapmadan direkt öyp den atandığımız yere başvuru yapınca herhangi bir sorunla karşılaşır mıyız? şimdiden tşk ettim..:)

 90. mercan Diyor ki:

  merhabalar.kpss tercihleri sonucu üniversitede memurluğa atandığımı öğrenip göreve başladıktan sonra aynı ay içerisinde öypden atanıp geçiş yapabilir miyim? belli bi bekleme süresi ceza durumu falan var mı? yardımcı olursanız çok sevinirim.

 91. miss_botanica Diyor ki:

  Merhabalar Hocam

  Size bir sorum olacak??

  Ben 2011 Temmuzda ÖYP araştırma görevlisi olarak atandım fakat 06.2012 de YÖKün dayatmış olduğu belirli yerlerde yüksek lisans yapma (atandığım yerde lisansüstü eğitim yapılamıyordu) gerekçesi yüzünden istifa ettim. 12.2012 de tekrar basvuru yaptım puanım kesıldiği halde atandım fakat bu kez de ailesel sebeplerden görevime başlayamadım. Temmuz 2014 atamalarına başvuru yapabilir miyim? Puanımda kesilme olur mu?

 92. akademikpersonel.org Diyor ki:

  Yerleşip de gitmediyseniz 3 yıl boyunca ÖYP’ye başvuramıyorsunuz ve sonraki ilk başvuruda da %10 puan kesiliyor artık ve herkese uygulanıyor.

 93. ismail Diyor ki:

  Hocam oyp ye basvurup dili gecemezsem tazminat nedir buna cevap verin artik

 94. akademikpersonel.org Diyor ki:

  Hocam tazminat miktari dil için 16 bin tl’dir.

 95. karaflyd Diyor ki:

  hocam senet ve zorunlu hizmet yükümlülüğümüz olmadığı durumda istifa edersek hemen 657’ye tabi bir başka kamu kurumunda yeniden işe başlayabilir miyiz?

 96. ÖYP Danışmanı Diyor ki:

  @kafaflyd
  Akademik kadrolardan ayrıldığınız takdirde aynı gün başka bir devlet dairesinde göreve başlayabilirsiniz.

 97. karaflyd Diyor ki:

  Teşekkür ederim.

 98. yıldzzz Diyor ki:

  lütfen bana bir yol gösterin… Yüksek lisansı yaparken öyp ile başka bir üniye atandım. şimdi yüksek lisans bitti ancak doktorayı da yüksek lisans yaptığım üni de yapmak istediğim halde atandığım üni bizde doktora var diyerek göndermiyor. gidebilmemin bir yolu yok mu 🙁

 99. Enes Abanoz Diyor ki:

  @yıldzzz
  Eğer doktora eğitimi varsa normalde yüksek lisans eğitimi de olmalı, eğer doktora eğitimi varsa okulunuzda devam etmelisiniz. Ancak, şu anda eğitim aldığınız okulda devam etmek için okulun açacağı ÖYP öğrenci ilanına başvurup doktorya kayıt yaptırabilirsiniz. Böylece, orada kalma olasılığınız oluşmuş olur ancak bu durumda bulunan bir arkadaşıma kendi okulundan izin gelmediğinden kazandığı halde okulunu değiştiremedi.

 100. tuğba Diyor ki:

  merhaba , bugün öyp sonuçları açıklandı ve atandım.Belgeleri teslim etmezsem yani başlamazsam ne olur ? herhangi bir bedel ödeme yükümlülüğüm var mı? tekrar öyp’ye ne zaman başvurabilirim ? cevabınızı dörtgözle bekliyorum:) teşekkürler

 101. tuğba Diyor ki:

  merhaba , bugün öyp sonuçları açıklandı ve atandım.Belgeleri teslim etmezsem yani başlamazsam ne olur ? herhangi bir bedel ödeme yükümlülüğüm var mı? tekrar öyp’ye ne zaman başvurabilirim ? cevabınızı dörtgözle bekliyorum:) teşekkürler..

  Ayrıca dil puanım 72.500 bunun cevaba bir etkisi olur mu bilmiyorum.teşekkürler

 102. tugce Diyor ki:

  merhabalar . öyp den istifa edip başka bir kurumda (doktorum,hastanede) çalışmaya başlamayı düşünüyorum. doktorama dışarıdan devam edebilir miyim? yoksa istifa ettiğim için doktora programım yanar mı?

 103. Rukiye Diyor ki:

  Hocam ben sağlık Bakanlığında kadrolu memur idim oyp ile atandim muafakat alıp üniversiteye başladım dilden başarısız olursam sağlık bakanlığı na tekrar dönebilir miyim

 104. emine Diyor ki:

  merhabalar ben öyp de 65 dil puanın geçemedim ve ilişkim kesildi.bu durumda ben nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız çok memnun olurum. iyi günler

 105. zeynep Diyor ki:

  Hocam atandigim z üniversite de yüksek lisans ve doktora yapacaksan senet ve zorunlu hizmet oluyor mu hangi durumda istifa edince tazminat odeniyor

 106. emine Diyor ki:

  Hocam 2 yıl üniversitede çalışıp ilişkisi kesilen bir kişi şuan KPSS lisans tercihinde tercihi yapabilir mi?

 107. derya Diyor ki:

  merhabalar. Başvuru yapacağım üniversitede alanımda yüksek lisans var ama doktora programı yok. bu durumda doktora için başka bir üniversitede ve başka bir yerde mi yaşamam gerekiyor?

 108. leyla Diyor ki:

  Merhaba ben ağustos alımı ile atandığım üni.den başka bir üniversiteye tekrar öyp ile geçiş yapmak istiyorum. 3 yıl başvuramama ve puan kesinitisi kuralı benim içinde geçerli mi acaba? Şimdiden teşekkür ederim.

 109. selin Diyor ki:

  Merhaba hocam. Ben öyp ile atanmadan önce yüksek lisansa başlamıştım. ders dönemi bitince eğitim aldığım üniversiteye atandım. Şuan tezde son uzatma dönemindeyim. tezi bu dönem de bitiremezsem öyp’den atılır mıyım?

 110. merve Diyor ki:

  merhaba. normal süresi içinde yüksek lisansımı bitiremediğim için 6111 sayılı kanundan faydalanarak harcımı ödemek suretiyle eğitimime devam ediyorken öyp ile atandım. tezimi teslim için ne kadar zamanım var? yardımcı olursanız sevinirim.

 111. ahmet Diyor ki:

  Merhaba Hocam ÖYP kapsamında doktora yapıyorum başka bir üniversitede açılan öğretim görevlisi kadrosuna başvurursam doktora programım hangi süreçten devam eder. zorunlu hizmetim yok

 112. Furkan Diyor ki:

  Iyi gunler oncelikle..Hocam ben diyelimki yuksek lisansi 3 yilda tamamlayamadım ve öyp ile ilisigim kesildi okuluma geri dondum zorunlu gorevimi 3 yıl yaptım bitti beni okuldan mı atıyolar atmıyolarsa pozisyonum ne oluyo nedir aydınlatırsanız sevinirim

 113. Sadiye Diyor ki:

  @akademikpersonel.org hocam atanmamın tam 2. Yılın dan bir hafta önce yds var sonuçları ise atanma tarihimden 10 gün kadar sonra açıklanacak bu bahsettiğim yds ye kadar 65 alamazsam bu son yds için şansım var mı yoksa sonuçlar atanma tarihimden sonra belli olduğu için kadroyla ilişiğim kesilir mi?

 114. Zer Diyor ki:

  Merhaba, ben X üniversitesinde 50/D kadrolu araştırma görevlisiyim ve son ÖYP ile Y üniversitesine araştırma görevlisi olarak atandım. Y üniversitesi şu an çalıştığım X üniversitesine muvafakat yazısı gönderdi, ancak dekan kadromun da benimle tamamen gideceği ve benim yerime başka birini alamayacakları gerekçesiyle muvafakatı onaylamak istememiş. Bu durum doğru mudur? Sonuçta ben ÖYP ile başka bir kuruma ve başka bir kadroya atandım. Yani orada hazır bir kadrom var. Yalnızca izinler vb. gibi haklarımı korumuş olmuyor muyum nakille? Kadronun tamamen gitmesi ya da doktora bitene kadar bloke olması gibi bir durum var mı?

 115. hakanturk Diyor ki:

  ÖYP de Anabilim Dalı değişikliği

 116. İSMAİL Diyor ki:

  hocam merhaba. ben halen bir devlet kurumunda kadrolu memur olarak çalışmaktayım. öyp ile atamamız yapıldıktan sonra herhangi bir sebeple ilişiğimiz kesildiğinde eski görev yerimize direkt olarak geri başlayabiliyor muyuz. yoksa tekrardan tercih işlemi yapıp memurluğa atanmamız mı gerekiyor.

Fikrini Söyle

ÖYP Puan Hesaplama

 Ales Puanı:

 Lisans Puanı:

 Dil Puanı:

ÖYP Puanınız:

Puanlarınızı Yazarken; "Nokta" Kullanınız!