Kategorilenmiş | ÖYP Gündem

   

ÖYP ile Atananlar için Lisansüstü Eğitimi Alımları 4 Şubatta Başlıyor

Kategori: 01 Şubat 2013 Ekleyen: akademikpersonel.org

ÖYP kapsamasında atanan araştırma görevlilerinin lisansüstü eğitim almaları için yerleştirme yapılacak. Tercih işlemleri, 04.02.2013-06.02.2013 tarihleri arasında https://oyp2.yok.gov.tr/OYPUYG adresinden yapılacak.

ÖYP kapsamında atanan ve yabancı dil puanları 65 ve üstü olan araştırma görevlilerinin lisansüstü eğitim yapabilmeleri için, üyelik ve tercih işlemleri https://oyp2.yok.gov.tr/OYPUYG adresinden alınmaya başlanmıştır. Tercih işlemleri, 06.02.2013 saat 17:00‘a kadar yapılabilecektir.

ÖĞRETİM ÜYESİ YETİŞTİRME PROGRAMI LİSANSÜSTÜ EĞİTİM KONTENJANLARI

Genel Kurul’un 26.06.2012 tarihli toplantısında uygun bulunan “Öğretim Üyesi Yetiştirme programına İlişkin Usul ve Esaslar”ın 7. Maddesinde “…(2) YÖK Yürütme Kurulu kararı ile ÖYP kapsamında desteklenecek lisansüstü programlar ile kontenjanları belirlenir. Belirlenen program ve kontenjanlar YÖK’ün resmi internet sitesinde ilan edilir. (3) Belirlenen kontenjanlara başvuracak adaylarda aranacak asgari şartlar (mezuniyet alanı, ALES ve yabancı dil) Yükseköğretim kurumlarınca belirlenir. Lisansüstü eğitim kontenjanlarına yerleştirmeler adayların ÖYP puanı esas alınarak 2013 yılından itibaren YÖK tarafından merkezi sistemle gerçekleştirilir…” hükmü yer almaktadır.

Söz konusu hüküm uyarınca; Yükseköğretim Kurumlarında lisansüstü eğitim verebilecekleri Bölüm/ anabilim dallarına ait kontenjanlar 2013 Bahar döneminde lisansüstü eğitime başlamak üzere ekte belirtilen kontenjanlar üniversitelere tahsis edilmiştir.

Sözkonusu kontenjanlara başvuracak adayların;

1. Lisansüstü eğitim için başvuru yapacakların ÜDS, KPDS veya eşdeğerliliği ÖSYM tarafından belirlenen yabancı dil sınavlarından birinden en az 65 puan; ALES’ten ise son 3 yıl içinde en az 70 puan almış olmaları gerekmektedir.

2. ÖYP kapsamında Yüksek lisans eğitimini tamamlayanların, yüksek lisans eğitimi aldıkları üniversitelerde doktora eğitimi yoksa veya var olan doktora programları için kendilerinden istenilen şartları yerine getiremiyorlarsa Başkanlığımızca ilan edilen kontenjanlara başvurabilecektir.

3. Aynı bölümde olmak kaydıyla atandıkları anabilim dalı dışındaki bir anabilim dalına başvuracak araştırma görevlilerinin, başvurudan önce atandıkları Yükseköğretim Kurumunun onayını almaları gerekmektedir.

4. 2012 Aralık ayında Başkanlığımızca yapılan yerleştirme sonucu atanmaya hak kazanan adaylardan ise sadece atama işlemleri gerçekleştirilenlerin bu kontenjanlara başvurabilirler.

5. Atandıkları yükseköğretim kurumunda lisansüstü eğitim yapan ÖYP araştırma görevlilerinin bu kontenjanlara başvuramazlar.

6. İlan edilen lisansüstü programlar için tercih işlemlerinin, 04.02.2013-06.02.2013 tarihleri arasında Başkanlığımız resmi internet sitesi üzerinden yapılacaktır.

Kaynak: YÖK

ÖYP ve diğer Akademik Kadro konularında aradıklarınızı bulabilmek ve sorularınıza daha hızlı cevap alabilmek lütfen AKADEMİK PERSONEL FORUMUNU kullanınız.

76 Bu Gönderi İçin Yapılan Yorumlar

 1. Muhammed Fatih Gazi Diyor ki:

  Ben yabancı uyrukluyum ve bu sene mezun olacağım. Acaba yabancı uyrukluluar ÖYP sistemine başvurabiliyor mu?

  Başvurabiliyorsa şartları nelerdir?

  Yardımcı olursanız sevinirim…

 2. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Muhammed Fatih Gazi
  Hayır ne yaık ki T.C. vatandaşı olmalısınız başvurabilmek için.

 3. Selen AYDIN Diyor ki:

  Merhaba,
  “ekte belirtilen kontenjanlar” şeklinde yazılmış ancak, dosyayı bulamıyorum bu sayfada. Nerden öğrenebiliriz acaba?

 4. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Selen AYDIN
  YÖK öyle yazmış ama ne yazık ki eklememiş. Yarın sabah göreceksiniz dosyayı.

 5. sercan basit Diyor ki:

  ben dil puanı olarak 65 i geçemedim henüz. anladığım kadarıyla dil eğitimini bekleyeceğim peki ne zaman açılır dil eğitimi.? ben otarihe kadar ne yapacağım.

 6. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @sercan basit
  Size verilen işleri yapacaksınız, meraklanmayın verecek iş buluyorlar 🙂

 7. sercan basit Diyor ki:

  ne zaman açılacağına dair bilginiz var mı peki.?????

 8. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @sercan basit
  Şubat 20 gibi tercih alınır. Martta da başlar.

 9. sercan basit Diyor ki:

  ya da tahmin?

 10. bir kullanıcı Diyor ki:

  Sadece tercih yapacak olanlar mı kontenjanları görebilir acaba? Ben bulamadım biri yardımcı olabilir mi?

 11. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @bir kullanıcı
  Evet sadece kayıt olanlar görebiliyor.

 12. bir kullanıcı Diyor ki:

  Peki kayıt yapacak olan biri varsa bizimle paylaşabilir mi acaba kontenjanları?

 13. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @bir kullanıcı
  Hocam ben kayıtlıyım ama paylaşılacak gibi değil ne yazık ki keşke olsa şimdiye kadar ilk ben paylaşırdım. Flash ile yapmışlar siteyi kopyalanmıyor 3 tanesi anca görünüyor bir ekranda çok kötü yani..

 14. bir kullanıcı Diyor ki:

  Anladım hocam. Teşekkür ederim.

 15. veli can Diyor ki:

  ben 2013 ocakta ielts e girdim. ama 2012 ye kadar sınav yılını ayarlamışlar hata oluyor ne yapmam gerekiyor

 16. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @veli can
  2012’yi seçip başvuruda durumu anlatmalısınız.

 17. ömer emir Diyor ki:

  Hocam, iyigünler, oyp 2013 şubat yüksek Lisans Tercihleri için dün yök sitesine girdim ama üye olamadım, bugün tekrar deneyeceğim. Hocam eğitim bilgilerinde sadece üniversite ve fakülte adını seçebiliyorum,. Bölüm vbe anabilim dalını nasıl seçeceğiz. Hata olurtsa kaydettikten sonmra düzeltme şansımız var mı? Hocam son olarak görme engelliler öğretmenliği yüksek lisans açtı mı Türkiyede sadece gazide var. Teşekkür ederim.

 18. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ömer emir
  Hocam o eğitim bilgileri sizin bitirdiğiniz üniversite için.

 19. ömer emir Diyor ki:

  Teşekkürle hocam, mevcut eğitim bilgilerimizde sadece ör. Gazi üniversitesi Gazi eğitim fakültesl olarak girebiliyorum, bölüm, ve ana bilim dalını girecek alan bulamadım, hocam lütfen yardımcı olun.

 20. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ömer emir
  Hocam bölüm seçilebiliyor. Hemen üniversitenin içinde var alan.

 21. ömer emir Diyor ki:

  Hocam, merhaba, iyiakşamlar. Hocam biraz önce tekrar denedim eğitim bilgilerini doldururken sadece gazi üniversitesi gazi eğitim fakültesi görünüyor. ,zel eğitim bölümü görme engelliler öğretmenliği ana bilim dalını giremiyorum, fakülte adını çift tıklıyorum ama gelmiyor. Hocam bir de diğer alan bölümü yer alıyor eğitim bilgilerinde. Hocam yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

 22. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ömer emir
  Hocam birim seçiniz bölümünden üniversiteyi seçince içinden bölümler çıkıyor. Belki sizin bölümünüz girilmemiştir, eğer yoksa dğer alanına elinizle yazınır. SOrun olmaz o kadar.

 23. ömer emir Diyor ki:

  Hocam, teşekkür ederim, yazdığım gibi gazi ünivertisesini seçiyorum, sonra gazi eğitim fakültesini seçiyorum, yani tıklıyorum, hiç bir bölüm göronmüyor yani öyle bir sayfa açılmıyor ben de kaydediyorum gazi üniversitesi gazi eğitim fakültesi olarak görünüyor, bir hatam varsa lütfen düzeltin hocam, yoksa diğer alan bölümüne özel eğitim bölümü görme engelliler öğretmenliği ana bilim dalı mı yazayım. Teşekkürler hocam.

 24. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ömer emir
  Evet hocam eğer yoksa eklenmemişse yazınız ben de baktım şimdi görünmüyordu doğru diyorsunuz siz ekleyin alta.

 25. Esin Çiçek Diyor ki:

  Ben bir üniversitede yüksek lisans eğitimime öğrenci olarak devam ederken ÖYP ile başka bir üniversiteye araştırma görevlisi olarak atanmış bulunmaktayım. Atandığım bölüm ile yüksek lisans yaptığım bölüm aynı. Lisansüstü eğitim alımlarında benim de başvuru yapmam gerekiyor mu? Yüksek lisansımı henüz tamamlamadığım için doktora başvurusunda bulunamıyorum sanırım. Bu konuda beni bilgilendirebilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

 26. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Esin Çiçek
  Hayır gerekmiyor. Dekanlığınız orda yapmanıza izin vermişse bu ilanlara başvurmayacaksınız.

 27. Mustafa E. Diyor ki:

  Benim merak ettiğim bir kaç konu var. Ben ÖYP programında Kırıkkale Üniversitesi’ ni kazandım. Yüksek lisans tercihlerinde atıyorum Odtü’yü kazandım. Öyp programında başka üniveristede yüksek lisans yapınca ortaya çıkan zorunlu hizmetten kurtulmak için sözleşme imzalamayıp istifa edersem yüksek lisans programına devam edebilir miyim? İkinci sorum senet işlemlerini hemen başlatıyorlarmı? Son olarak ben kendi ana bilim dalım dışında yaptığım tercih kabul edilir mi(yökten onay almadan)?

 28. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Mustafa E.
  35. madde işlemi yapılmadan öğrenciliğiniz kabul edilmez kaydını geçici olarak yapılır. Yani devam edemezsiniz ÖYP ile tercih olacağı için lisansüstünde kayıt olmak öğrencilik hakkını getirmiyor. Dekanlık anabilim dalını değiştirebilir YÖK’ten onay almasına gerek yok.

 29. taner k Diyor ki:

  merhabalar öyp ile bir yeri kazandım ancak öypden önce 50/d kadrosu araştırma görevlisiidim ve hala muvaffakat süreci devam ediyor.aynı zamanda yüksek lisansımın son donemıne gırdım yuksek lısanım öyp statüsündeki bir üniversite(gantep üni.).
  1-Öypden kazandıgım unıversıte benı gantepe gorevlendırırmı?
  2-Muvaffakat süreci 8 subat yanı yüksek lisans tercihlerinin son gününden sonra olur bu benim görevlendirme almam için bir sorun oluştururmu ?

 30. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @taner k
  Son dönemdeyseniz artık bu saatten sonra görevlendirme yetişmez. O yüzden göndermezler tezinizi atandığınzı yerde yazarsınız. ÖYP lisansüstü tercihleri ile sizin bir ilginiz yoktur.

 31. ömer emir Diyor ki:

  Hocam, merhaba, iyi akşamlar,
  1. öyp 2013 şubat yüksek lisans sonuçları yaklaşık ne zaman açıklanır?
  2. Hocam kazananlar evrak teslimi v.s. İşlemlerini kazandıkları üniversiteye mi yapacaklar, ilk atanılan üniversite ile ilgili ne yapacağız.
  3. Muvafakat yazım genel müdürlükte pazartesi kurul toplanacakmış, “atanmış” olmaktan kastı anlayamamış bulunuyorum, muvafakat yazıldıysa bu evrakların v.s. Uygun olduğunu gösterir diye düşünüyorum, hocam sizce yaptığım yülsek lisans tercihi kabul olur mu? Ataması devam etmektedir yazım var, kazandığım yüksek lisans programına sahip üniversite “muvafakatın sonuçlanmamış…” diyebilir mi? Muvafakat için kazandığım üniversiteyi aradığımda tercih yapabilirsiniz dediler, ama belirsizlik söz konusu. Yardımlarınızı bekliyorum hocam

 32. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ömer emir
  Bu salı açıklanır. Kazandığınzı zaman öğrenci kaydınızı yapacaksınız. İlk atanılan üni.ye de o belge ile beraber görevlendirme dilekçesi yazacaksınız. Umarım kabul olur hocam sistem ettiyse bence sorun olmaz.

 33. ömer emir Diyor ki:

  Hocam, merhaba, iyiakşamlar, öyp yüksek lisans kayıtları için son gün Cuma, hocam mebde öğretmen olarak çalıştığım için izin hemen alınamıyor, acaba uzatılma ihtimali var mı, ya da ailemden biri kaydımı yaptırabilir mi illa vekalet isterler mi? Hocam bir de yüksek lisans kaydı anabilim dalına mı yapılacak? Teşekkürler hocam.

 34. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ömer emir
  Hocam vekaleten öğrenci kaydınızı yaptırabilirsiniz. Enstitüler yapar kayıtları onlarla görüşünüz.

 35. Işıl Horuz Diyor ki:

  Hocam merhabalar ben sinif ogretmenligi mezunuyum yuksek lisansim bu sene bitiyor suan tez donemindeim oyp ye basvurabilir miyim

 36. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Işıl Horuz
  Elbettki başvurabilirsiniz.

 37. ayşe gezen Diyor ki:

  Merhaba hocam, ÖYP ile bu dönem atandım, benim birkaç sorum olacaktı durumum biraz karışık ne yapmam gerekiyor yada neler yapılabilir çok da bilmiyorum, atandığım üniversitedeki hocalarımız da çok bilmiyor.
  Şöyle ki, İngilizce Öğretmenliğine atandım, Oyp’ye başvurmadan önce bilişsel bilimler bölümünde yüksek lisans yapıyordum, bölüm başkanım ve dekanım şu anki yapmakta olduğum bilişsel bilimler yüksek lisansımı ve ilerisi için de dilibilim bölümünden de doktora yapmamı onaylıyorlar. Ancak bölümler farklı olduğu için ileride bir sorun çıkar mı? Ben de doktora için de dilbilim bölümüne başvurmak istiyorum, yine ingilizce öğretmenliği ile dilibilim bölümleri farklı anabilim dalı olduğu için YOK tarafdından kabul görür mü? Bölüm ve dekanlığımız onayladığı sürece farklı anabilim dalından yüksek lisans veya doktora yapmak mümkün mü?

 38. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ayşe gezen
  YÖK üniversitenin bu durumdaki içişleirne karışmaz. Dekanlık tamam diyorsa sorun yok ama atandığınız bölümden lisansüstü eğitim yapmanız esastır değiştirmek isterseniz YÖK’ün onaylaması gerekir. ÖYP usul esaslarda maddesi vardır.

 39. emre ceylan Diyor ki:

  slm hocam ablam ingilizce öğretmenliği yapıyo öyp den ingilizceciler için 2.bir dil isteniyormu veya hangi üniversiteler 2.dil istemiyorlar öğrenebilirmiyim … teşekkürler

 40. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @emre ceylan
  Merhaba, ÖYP ile atama yapılırken 2. dil istenmez ama İngilizce dil bölümlerinde yüksek lisans veya doktora yapılırken 2. dil istenebilir ama bu atamayı etkilemez o ikinci aşama.

 41. ömer emir Diyor ki:

  Hocam, merhaba, iyi akşamlar. Hocam öyp için muvafakatnamemi aldım, atamam yapıldı, şimdi yazışmalardan sonra ilişiğimi keseceğim hocam iki sorum var 1. 35. Madde ve 39. Madde ile ilgili süreci özetlermisiniz, yüksek lisansı kazandığım üniversitede neler yapmam gerekiyor 2. Hocam şu an hala bir devlet dairesinsde memurum , şubat maaşımı çekebilirmiyim, çekersem, ilişiğimi kestiğimde o maaşın iade edilmesinl isterler mi? Teşekkürler.

 42. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ömer emir
  Muvafakat ile gideceğiniz için maaş istenmiyor sorun yok. Siz yüksek lisansı kazandığınız üniversiteye kayıt yaptırıp 35. maddenin başlatılıp kadronuzun geçici olarak aktarılması için dilekçe vericeksinz. 35. madde işlemleri tamamlanana kadar da sizi derslere girebilmeniz için 39. madde ile görevlendirecekler.

 43. ALİ KURAL Diyor ki:

  şu an bankada çalışıyorum öyp yapmam için istifa etmem gerekiyormu

 44. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ALİ KURAL
  Kamu görevlisi olmak için tabiki istifa edeceksiniz. 35. madde ile ilgili bir değişiklik henüz yok.

 45. ALİ KURAL Diyor ki:

  35.madde ile düzenleme yapılacağı konuşuluyordu yaptırımların esnetilmesi için acaba bir gelişme varmı bu konu ile ilgili

 46. ömer emir Diyor ki:

  Hocam, merhaba, iyi akşamlar. Hocam ben ilk olarak gaziantep üniversitesine atandım gazi üniversitesinde de yüksek lisansa kaydımı yaptırdım. Hocam şu an ankaradayım ve yarın yüksek lisansa kaydolduğum gazi üniversitesine gideceğim, 35. ve 39. Madde görevlendirmek için antepe götürmem gereken tüm evraklarımı alıp antepe gideceğim. Hocam, muvafakat ile ilişiğimi memurluk yaptığım kurumdan kestim, şimdi Ankara Gazi üni.den hangi evraklarımı almam gerekiyor. Bildiğim kadarı ile öğrenci belgesi almam gerekiyor, kaç tane almalıyım. Bir de hocam, danışmanın kim olduğunu belirten bir belge almak gerekiyormuş, forumlarda rastladım, bundan kaç tane almalıyım, almalı mıyım? Başka almam gerken evrak var mı, almam gereken evrakları ve nereden almam gerektiğini yazabilirmisiniz? 10 küsur saatlik mesafelik yola çıkacağım hocam, bu nedenle eksik olsun istemiyorum. Yardımlarınız için Teşekkürler hocam.

 47. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ömer emir
  Sadece öğrenci belgesi alacaksınız 2 tane yeter başka bir belgeye şimdilik ihtiyaç yok. 35. madde ile yevmiye olmaz sadece yolluk verilir çünkü kadro aktarımı yapılır yevmiye yurtdışında verilen günlük ücrettir.

 48. ömer emir Diyor ki:

  Hocam, merhaba, iyi akşamlar, hocam yolluk ve yevmiyelerle ilgili bir sorum olacak, hocam, muvafakatla ilişiğimi kestiğim kurum muhasebesinden yolluk ile ilgili bir evrak aldım ve yolluğu atandığım üni.den alacağımı söylediler. Başka bir ödeme yapılmayacağını söylediler. Peki hocam yevmiye nedir? Yüksek lisans için görevlendirme isterken de “yolluklu ve yevmiyeli” ibaresini de koymamız gerektiğini forumda okudum, koymalı mıyız hocam. 35. Ve 39. Madde yolluk ve yevmiye açısında farkediyor mu? İki maddeye göre de gör. Dilekçesi yazarken bu ibareleri koyacak mıyız? Bir de hocam refekatçi olması yollluk yevmiyeyi değiştiriyor mu? Yevmiye hangi durumlarda alınır?

 49. ömer emir Diyor ki:

  Hocam, yarın yola çıkacağım, sorularımı zamanınız olur da bugün cevaplayabilirseniz çok memnun olurum. Teşekkürler hocam.

 50. ömer emir Diyor ki:

  Hocam teşekkürler sağolun. 1. Peki hocam dilekçeye yolluğu eklemeye gerek var mı ve hocam 39 maddede yolluk var mı. 2. Hocam bu çarşambadan beri meyili müddet izni aldım, hocam bir kaç gün içinde göreve başlayacağım göreve başladıktan sonra meyili müddetim yanar mı yoksa devam edebilir miyim, hocam ayrıca ilk kazandığım üniversiteden master programına görevlendirilirken bir daha meyili müddet verirler mi ve bu durum 35 ve 39a göre değişir mi? 3. İlk kazandığım üniversiteye görevlendirme için dilekçe verirkrn 39 ve 35 olmak üzere iki dilekçe vereceğim peki hocam 35e göre dilekçe yazarken 35e göre atamam yapılana kadar 39a göre görevlendirilmek istiyorum yazmam gerekiyormuş hocam hatalıysa düzeltin. Teşekkürler hocam.

 51. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ömer emir
  35. madde görevlendirmesi için dilekçeye eklenmez hocam atamanız yapılınca gittiğiniz üni.den alırsınız orası ile ilgisi kalmıyor. 15 mehil süreniz olucak görevlendirme yapılınca. 39. madde de mehil sürei olmaz ama sadece 35’de olur. Evet 35 çıkana kadar 39 ile görevlendirilmek istiyorum diyeceksiniz dersleri kaçırmamak için.

 52. sercan basit Diyor ki:

  hocam bu dil eğitimleriyle ilgili bi gelişme yok mu, bilginiz var mı. mart geldi ama bi hareketlilik yok sanki…??

 53. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @sercan basit
  Ne yazık ki yok hocam.

 54. yener Diyor ki:

  Merhaba Nazmi hocam sanırım yeri degil ancak size bir şey soracagım
  ben bu son alımlarda öyp ile harran universitesine atandım ancak yüksek lisansa oyp den once baslamıs ve tez asamadında idim.

  sadece 3 ay 39. madde ile görevlendirme alarak yüksek lisans yaptıgım ile gitmek istedim gorevlendirme talebime malesef olumsuz yanıt geldı nedeni ise;

  İlgi yazı ile, Fakülteniz vvvvvvvvvvvvvv Bölümü öyp: programı kapsamında Araştırma Görevlisi aaaaaa bbbbb yüksek lisans tezi bitene kadar xxxxxxxx Üniversitesine 25 Mart- 24 Haziran 2013 tarihleri arasında 3 (üç) ay süreyle 2547 sayılı Kanunun 39. maddesi uyarınca
  görevlendirilmesi teklif edilmiş olup ,ancak öyp Araştırma Görevlilerinin Lisansüstü eğitimlerini yapmak amacıyla anılan kanunun 35.maddesine göre kadrolarının eğitim yaptıkları Üniversiteye tahsisi gerekmektedir.
  o nedenle; Adı geçenin xxxxxxxxx Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsüne öyp kapsamında öğrenci olarak yerleşmesi ve öyp öğrenci belgesi aldıktan sonra, 2547 sayılı Kanunun 35.maddesine göre Rektörlüğümüze teklifte bulunulması hususunda gereğini rica ederim.

  acaba öyp yönetmeliginde benim 39. madde ile görevlendirme almama engel teşkil eden bir madde varmı yada 39. madde ile gorevlendirme almama herhangi bir engel olmadıgını belirten madde varmı? varsa hangi madde ise gösterebilirseniz bende o madde ile bir kez daha basvurumu yapabileyim

  sizin bir tavsiyeniz varmı?
  lutfen acil yardımlarınızı bekliyorum

 55. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ yener
  39. madde maalesef insiyatife bağlıdır. 35. madde’de ise zaten ÖYP’de zorunluydu her zaman o yazı sizin için bir şeyi değiştirmiyor görevlendirilmeniz gerekmektedir.

 56. yener Diyor ki:

  nazmi hocam an itibariyle kararın cıktıgını ögrendim ancak ben bu gorevlendırmeye 28 subatta basvurmustum onda henuz oyle bır karar yoktu acaba burdan bırseyler elde edebılırmıyım?
  birde

  http://www.akademikpersonel.org/30053-baska-ilde-lisansustu-yapan-arastirma-gorevlilerine-zorunlu-35-madde-dayatmasi-4.html

  bu linkte

  Üniversitenizde ikinci bir danışman atanırsa sorun kalmıyormuş diyorlar. Mağdur arkadaşlar bu durumu araştırsınlar. Ya da yatay geçişle eğitimlerini üniversitelerine aldırabilirler.

  boyle bırsey yazmıslar bununla ılgılı elımıze bırseyler gecebılırmı

 57. yener Diyor ki:

  nazmi hocam cevabınıza ilişkin anlamadıgım yerler var :

  1-kendı bolumum 39. madde ile gorevlendırılme hususunda bana gıdebılırsın onayını verdı.hatta dekan ıle gorustum oda onay verdı ancak boyle bırseye ızın verılemeyecegını personel daire baskanı karar verıyor yanı personel engellemıs ve aynen alttakılerı yazmıslar

  2-benım 39. madde alamayacagımı sadece 35. madde ile gorevlendırılebılecegımı ayrıyetten bırde yuksek lısansada oyp ogrencısı olarak gırmem gerektıgını aksı taktırde 35. madde ile de gorevlendırılemeyecegimi soyluyorlar

  ben 39. madde ile gorevlendırme alabılegime ilişkin ilgili maddeleri bulup maddelerle personel daire baskanlıgına gıdıp tekrar konusmak ıstıyorum bana nereye bakmam gerektıgı hususunda yardımcı olurmusunuz

  İlgi yazı ile, Fakülteniz vvvvvvvvvvvvvv Bölümü öyp: programı kapsamında Araştırma Görevlisi aaaaaa bbbbb yüksek lisans tezi bitene kadar xxxxxxxx Üniversitesine 25 Mart- 24 Haziran 2013 tarihleri arasında 3 (üç) ay süreyle 2547 sayılı Kanunun 39. maddesi uyarınca
  görevlendirilmesi teklif edilmiş olup ,ancak öyp Araştırma Görevlilerinin Lisansüstü eğitimlerini yapmak amacıyla anılan kanunun 35.maddesine göre kadrolarının eğitim yaptıkları Üniversiteye tahsisi gerekmektedir.
  o nedenle; Adı geçenin xxxxxxxxx Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsüne öyp kapsamında öğrenci olarak yerleşmesi ve öyp öğrenci belgesi aldıktan sonra, 2547 sayılı Kanunun 35.maddesine göre Rektörlüğümüze teklifte bulunulması hususunda gereğini rica ederim.

 58. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ yener
  Hocam akademikpersonel@gmail.com‘a telefonunu mesaj atar mısın burdan anlaşmak zor olacak 🙂

 59. yener Diyor ki:

  Hocam kusuruma bakmayın yanıtınızı bugun gordum dun harran unıversıtesıne gıtmıstım sorunu halletmek uzere hallettım hocam ılgınız ıcın cok tesekkur ederım

 60. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ yener
  Geçmiş olsun hocam sevindim 🙂

 61. Ömer Emir Diyor ki:

  Hocam, merhaba, 39. madde ile yüksek lisans derslerime girmek için görevlendirildim. Hocalarımla görüştüm, sadece derlerimi almanın yanında, görevime de resmi olmasa da başladım. Hocam, 39. madde ile görevlendirilme sürem 15 mayıs’ta bitiyor. 35. madde ile ilgili evraklarım ise henüz üniversiteden çıkmadı.Sanırım yök’e ve yüksek lisans derslerini aldığım üniversiteye yazacaklar. Hocam, henüz üniversite herhangi bir kuruma yazmamış, 35. madde ile görevlendirilmem yaklaşık ne kadar sürer. Ben bu süreçte derslerime devam edebilmek için bir daha 35. madde ile görevlendirilme işlemimin sürdüğünü,39. madde ile görevlendirilmek istediğimi belirtsem. Yüksek lisans ders programımı da eklesem, tekrar 35. çıkana kadar 39. la görevlendirilebilir miyim. Teşekkürler, Hocam.

 62. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Ömer Emir
  Tabiki verilir tekrar. 35 çıkana kadar istedikleri kadar verirler.

 63. Ömer Emir Diyor ki:

  Merhaba Hocam, öyp ödeneğini 35 ile görevlendirildikten sonra mı kullanabiliyoruz. Bir de hocam, yurt dışı dil eğitimi için başvuru nasıl yapabiliyoruz. Örneğin Malta’da bir kurs bulsak, 35 ile atandıktan sonra, yaz tatilinde gidebilirmiyiz. Teşekekkürler…

 64. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Ömer Emir
  Evet ödeneği kullanabilmeniz için ya 35. madde ile görevlendirilmeniz ya da atandığınız üniversitede lisanüstü eğitim yapmanız gerkmektedir. Yurtdışı dil eğitimi henüz kararlaştırılmamıştır. Önümüzdeki aylarda bilgi verilecektir.

 65. Eylem Yıldızer Diyor ki:

  Merhaba benim sorum öyp yüksek lisans eğitimi ile ilgili. Sitede epeyce aradım ama tam bir yanıt bulamadım. Lisans mezunuyum, Temmuz’daki ÖYP atamalarına başvurmak istiyorum. Bir üniversiteye atandığımda, yüksek lisans eğitimi için kontenjan açan üniversitelere bizzat mı başvuru yapacağım yoksa merkezi sistemle kontenjanı olan üniversitelerden birine yüksek lisans için yerleştirilecek miyim? Eğer öyleyse, atandığım üniversite ile yüksek lisans eğitimi almak istediğim üniversitenin farklı illerde olması gibi bir zorunluluk var mı? Atandığım üniversitede yl programı varsa orada eğitim alabilir miyim? Çok teşekkürler şimdiden.

 66. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Eylem Yıldızer
  YÖK’ün merkezi sistemi var ordan başvuru yapıyorsunuz mülakat vs. yok. Aynı il içinde olabilir açılmışsa ve atandığınız yerde varsa zaten ordan bırakmazlar sizi 🙂

 67. Eylem Yıldızer Diyor ki:

  Çok teşekkürler, kolay gelsin size.

 68. Ömer Emir Diyor ki:

  Hocam Merhaba,ACİL yardım lütfen, ben 2013 şubatta öyp ile atandım. Şu an bir öyp yüksek lisans programına kayıtlıyım. göreve başlarken, yüksek lisans derslerime yetişemek için 39. madde ile de görevlendirmemi istedim ve çıktı. Bir yandan da 35. madde ile ilgili görevlendirmemi de istedim. Şu an resmi değil ama resmi olamdan bölüm başkanımın iseği ile göreve başladım. 39 madde ile ilk görevlendirmem 27 mayıs’ta sona erdi. Hocam, 35 madde ile görevlendirme sürecim devam ediyor ama henüz çıkmadı. Yüksek lisans ile ilgili derslerime devam edebilemem için 39. madde ile 2. defa görevlendirilmem otomatik olarak mı yapılır, yoksa benim mi başvurmam gerekir. Başvururken dilekçeme eklemem gereken evraklar nelerdir. >Öğrenci belgesi yeterli midir. Aldığım dersleri gösteren enstitü belgesine gerek var mıdır. Hocam Teşekkür ederim.

 69. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Ömer Emir
  Ders dönemi bu hafta bitiyor dolayısı ile görevlendirme vermeyebilirler çünkü devam edebileceğiniz bir ders olmadığını düşünürler yaz döneminde. 35 çıkana kadar geri gelin diyebilirler.

 70. merve öztekin Diyor ki:

  merhaba hocam ben bu sene mezun oldum kasım ayında ki ales sınavından sonra öyp ye başvurmak istiyorum aralığın kaçında belli olacak bir bilginiz var mı ?

 71. Zeynep Bilir Diyor ki:

  iyi günler hocam.Ben öyp ile atandım ama okulun sitesinde yeterli bilgi olmamasından ve hocalarımın yanlış yönlendirmesinden lisans üstü eğitimime başvuramadım.atandığım okulda da bölüm yeni açılmış ve benim bununla ilgili hiçbir haberim olmadı.Dolayısıyla lisans üstü egitimim de başlamadı.diğer alımlar da bitti.beni beklemeye mi alırlar.Eğer öyle olursa bekleme süresince maaş alır mıyım.Bu bekleme süreci nasıl olur?

 72. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Zeynep Bilir
  Maaş atandığınzı gün başlar eğitimle bağlantısı yok. İki dönem hakkınız var Ocaktaki atamalarda başlamalısınız.

 73. Zeynep Bilir Diyor ki:

  hocam.öyp ile atama sonuçları belli olmuş.bu öyp atamaları kapsamında lisansüstü alımları ne zaman olur.onun tarihi de geri çekilebilir mi?ben öyp ile atandım ama atandığım okulda lisansüstü eğitim yok.ondan dolayı bu dönem master için başvurmak istiyorum.Açıkcası bir dönemim heba oldu diyebilirim.

 74. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Zeynep Bilir
  Tahminimiz aralık atamaları ile belli olur.

 75. GAMZE Diyor ki:

  MERHABA. BNDE EKİM AYINDA AÇILAN KONTENJANLAR ILE ATANDIM ANCAK YABANCI DIL KURSU ICIN OKULLARIN ACILMASINI BEKLIYORUM ACABA HANGI TARIHLERDE OLUYOR BILEN VARSA YARDIMCI OLABILIRMI…

 76. zeynep bilir Diyor ki:

  iyi günler hocam.ben 2013 temmuz ayında öyp ile atanmıştım.ama bu dönem atandığım üniversitede lisansüstü eğitim olmadığı için başlayamadım.bir dönemim geçti.şimdi ocak yerleştirmeleri de olmazsa iki dönem başlayamadığım için öyp atamam bitiyor mu yoksa son şansım eylül yerleştirmeleri mi oluyor.yani iki dönem mi şansımız var yoksa ikinci dönem mi yükseğe başlamak zorundayız.bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Fikrini Söyle

ÖYP Puan Hesaplama

 Ales Puanı:

 Lisans Puanı:

 Dil Puanı:

ÖYP Puanınız:

Puanlarınızı Yazarken; "Nokta" Kullanınız!