Kategorilenmiş | ÖYP Gündem

   

ÖYP İle 2013 Yılında 4 Bin Araştırma Görevlisi Alınacak

Kategori: 26 Nisan 2013 Ekleyen: akademikpersonel.org

2013 Bütçe Kanunu ve Yüksek Öğretim Kurulu Kadrolarının kullanımına ilişkin esaslar

Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanlarının Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararname eki cetvelde kadroları yer alan yükseköğretim kurumları; öğretim üyesi dışındaki boş öğretim elemanı kadrolarına, 2012 yılında emeklilik, ölüm, istifa, nakil, eğitimin tamamlanması veya başarısızlık sonucu kurumlarından ayrılan öğretim elemanı sayısının yüzde 50’sini (araştırma görevlisi kadroları için yüzde 100’ünü) geçmeyecek şekilde açıktan veya yükseköğretim kurumları ile diğer kamu idare, kurum ve kuruluşlarından naklen atama yapabilir. Bu sınırlar içinde öğretim elemanı ihtiyacını karşılayamayacak söz konusu yükseköğretim kurumları için ilave 9.000 adet atama izni verilebilir. İlave olarak verilen atama izninin en az 4.000 adedi, Yükseköğretim Kurulu koordinasyonunda Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında yetiştirilmek amacıyla araştırma görevlisi kadrolarına yapılacak atamalarda kullanılır. Program kapsamında söz konusu kadrolara atanacak adayların puan türleri esas alınarak kurumlar itibarıyla merkezi olarak yerleştirilmeleri, yurt içinde ve yurt dışında yetiştirilmeleri ile yükseköğretim kurumlarına sağlanacak diğer desteklere ilişkin usul ve esaslar Yükseköğretim Kurulunca belirlenir.

ÖYP Resmi Gazete

Resmi Gazetede İ cetveli II. bölümde görebilirsiniz.

2013 Bütçe cetvellerine BURADAN bakabilirsiniz.

ÖYP ve diğer Akademik Kadro konularında aradıklarınızı bulabilmek ve sorularınıza daha hızlı cevap alabilmek lütfen AKADEMİK PERSONEL FORUMUNU kullanınız.

342 Bu Gönderi İçin Yapılan Yorumlar

 1. cemil Diyor ki:

  Hocam, KPDS ve ÜDS’nin kalkmasıyla birlikte bu iki sınavdan aldığımız puanlar da yanmış oluyor mu? Yani 2013’te kullanamayacak mıyız? Yoksa geçerliliğini koruyacak mı? Bilginiz var mıdır bu konuda?

 2. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @cemil
  Kendi yaptıkları sınavı hiçe sayamazlar hocam binlerce kişi mağdur olur bizde geçerli olacak pazartesi açıklama gelecektir.

 3. Gizem Diyor ki:

  Merhaba.. Acaba iki yıllık mezunlar ve acik ogretim mezunlari
  oyp ye basvurabilir mu? Yoksa örgün egitimden ve dört yıllık
  Mezunlarmi oyp ye basvurabiliyor?

 4. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Gizem
  AÖF’den 4 yıllık bitirmişseniz başvurabilirsiniz onun dışında 2 yıllık olmuyor maalesef.

 5. Hakan Gökmen Diyor ki:

  merhab;beden eğitimi spor yüksek okulu mezunuyumm acaba benımda alesten 70 alma sartım var mı ?

 6. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Hakan Gökmen
  Evet ÖYP için Ales’den en az 70 almanız lazım.

 7. Gizem Diyor ki:

  Merhabalar merak ettigim birşeyi sormak istedim. Acaba oyp kapsamında en hangi bölümden
  Atama oluyor. Ben araştırdım ama Cok net birsey bulamadım
  Bu merakımı size sormak istedim. Teşekkürler

 8. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Gizem
  Şuradan ilanlara bakarsanız http://oyp2.yok.gov.tr/OypDuyuru/? bu sene genelde ilahiyat ve eğitim bilimleri olmuş.

 9. özlem bıkmaz Diyor ki:

  merhaba ben kamuda calısıyorum oyp ile yerlestiğimde istifa ettiğim gibi hemen baslayabilir miyim yoksa diger kurumlar için de gecerli olan 1 yıl süreyi beklemem gerekiyor mu?

 10. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @özlem bıkmaz
  Başlayabilirsiniz ama etmeyin uyardık defalarca muvafakat işlemlerini başlatınm gerekirse onlar size der istifa edin gelin diye.

 11. ufuk Diyor ki:

  aöf mezunuyum dil ve alesten yeterli puana sahibim ama öyp ile atandığımda mağdur olmaktan korkuyorum. Sizce herhangi bir öyp programına dahil bir üniversiteye atandığımda aynı üniversite de 2. öğretim ile örgün lisans tamamlasam sıkıntı yaşar mıyım?

 12. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ ufuk
  Hayır tabiki yaşamazsınız AÖF’li olarak atanan çok var.

 13. Bilmen ki Diyor ki:

  Ort. 2,47 malesef.matematik mezunuyum bu ortalama ile mat.üzerine kabulum zor değil mi ??
  Baska hangi alanlarda başvurabilirim

 14. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Bilmen ki
  ALES %60 etkili ortalamanın etkisi düşürüldü. ÖYP ile atanabilirsiniz.

 15. idealist Diyor ki:

  geçmiş yılların atama puanlarını araştırırken kafama birşey takıldı acaba geçmiş yıllara ait aranan şartları bulabilir miyim sitenizde? bazı bölümler düşük kapatmış ama büyük ihtimalle şartlarında ektra birşeyler vardır.

 16. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @idealist
  Sadece yaz atamalarının şartları var elimizde.

 17. ts Diyor ki:

  hocam mrb kolay gelsin. ales yerine bilim sınavından bahsediliyor iki sorum var : bu sene gelir mi yani bahar ve sınbahar alese mi girecez ikincisi bu sınavın iceriği hakkında bi bilginiz var mı ayrıca gene yılda iki keremi yapılacak tskrr..

 18. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ ts
  Ne yazık ki o kadar belirsiz ki şu anda yeni yasa onaylanmadan hiç bir şey diyemiyoruz.

 19. daster Diyor ki:

  ben islam tarihi ve sanatları anabilim dalı altında islam tarihi bölümünde y lisans yapmaktayım. öyp atamasında aynı anabilim dalı altında bulunan diğer bölümlere başvurabilir miyim??? mesela Türk-İslam Sanatları, Türk-İslam Edebiyatı, Türk Din Musikisi. bu ölümlerin kadrosuna başvursam gene de islam tarihi çalışabilir miyim doktorada.ilerde mecburi görev sırasında kendi bölümümde istihdam edilebilir miyim???

 20. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ daster
  ÖYP’de kendi bölümünüze ve onun anabilim dllarına başvuru yapabilirsiniz. Ancak atandığınızda farklı bir anabilim dalında çalışmak isterseniz dekanlığınızın onay vermesi gerekecektr.

 21. Harun Diyor ki:

  Hocam, ÖYP alımlarında ALES in kalkacağı yerine merkezi bilim sınavı yapılacağı söyleniyor bu durumda ALES puanlarımız harcanmış olacak, bilim sınavının yapılması elbette ki daha mantıklı ancak bunun bir yıl önceden duyurulması daha makul olurdu. Sizce bu ne zaman yaslaşıp yürürlüğe girer, önümüzdeki yaz alımlarına yetişmesi olasılık dahilinde midir ?

 22. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Harun
  Hocam yeni yasada bir çok çelişki var zaten bunlardan biri de ALES ve Bilim sınavı. O yüzden siz ALES’e çalışmaya devam edin yasa geçmeyebilir.

 23. n.bayram Diyor ki:

  açık öğretim fakültesinde okuyanlar araştırma görevlisi olabilir mi ?

 24. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ n.bayram
  AÖF farketmez, 4 yıllık bitiren herkes başvuru yapabilir.

 25. bican Diyor ki:

  merhaba arkadaşlar, ben hemşirelik lisans mezunuyum yükseklisans başvurmak istedim fakat dil şartı istediler. öyp de dil şartı istenmiyormuş bildiğim kadarıyla peki kabul edildikten sonra eger dil sınavını gecemezsek ne oluyor cevap verirseniz çok sevinirim birde bahar döneminde öyp ataması yapılacak mı daha doğrusu başvuruları nerden nasıl yapıyoruz yardımcı olur musunuz lütfen

 26. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ bican
  Dİl puanı şart değil diğer tüm cevaplarınız da şurada yazmakta lütfen okuyunuz:

 27. ecem bulut Diyor ki:

  merhaba ben 2012 sonbahar üds girdim 2013 ilkbahar üds ye girmeyi düşünmüyorum şimdi yds geldi ben öyp ile atama yapabilmek için yds girmem şart mı acaba sonbahar üds puanımı kullanamam mı?

 28. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ecem bulut
  Kullanabiileceksiniz sorun yok.

 29. YİĞİT Diyor ki:

  Merhabalar… Ben gaziantep üniv. de ilköğretim mat. öğret. okumaktayım. son sınıftayım. öyp’ye başvurduğumda tam olarak ne yapıyoruz detaylı bilgi için pdf formatında varsa gönderebilir misiniz. ve mesela başka üniversiteye de başvurabilir miyim. Şimdiden teşekkürler…

 30. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ YİĞİT

  Önce şunu http://www.akademikpersonel.org/oyp-ogretim-uyesi-yetistirme-programi-hakkindaki-sorulariniz/20874-adim-adim-2012-oyp-basvuru-ve-tercih-islemleri-kilavuzu.html sonra da şunu okuyunuz: http://www.akademikpersonel.org/oyp-tercih-rehberi-ve-yardimi/28458-oyp-atandim-atamasi-sonrasi-rehberi-ve-soru-cevap.html tüm bilgiler mevcuttur.

 31. YİĞİT Diyor ki:

  Teşekkür ederim… 🙂

 32. MEHMET AKKUŞ Diyor ki:

  Acaba ALES’ten en az 70 almak mı gerekir. Yabancı dilden 50 almak şart mı? Çünkü bir ara söylenti de yabancı dilde 50 barajı olacak deniyordu . Şimdiden Teşekkür ederim

 33. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @MEHMET AKKUŞ
  Sadece söylentiden ibarettir. ÖYP’de dil zorunlu değildir başvuru için. Detaylar: http://www.oyp.com.tr/oyp-sikca-sorulan-sorular.html

 34. g.gök Diyor ki:

  iyi günler hocam..tus ile uzmalık alınca uzman dr ünvanı alıyoruz..böylelikle alesten muaf oluyr muyuz?ve atandığımız üniye yar.doç olarak mı tanıyoruz?alesten muaf olursak dil puanına göre mi yerleşiyoruz? teşekkür ederim

 35. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @g.gök
  Hocam yanlış bilgi vermek istemiyorum. TUS konusunu hiç bilmiyorum. Ama doktorasınız bitirenler ALES’ten 70 ile muaf olur, yrd doç. olmak için kriterler var ve kadro bekliyoruz.

 36. ts Diyor ki:

  hocam mrb cari alımlarda da y. lisans icin yds yeerine ielts gecerli mi bide gecerli ise academik olanı mı istiyorlar yl. alımlarında özellikle özel üniv.lerde mezun olduğunuz bölüm cok fark etmeden ist4ediğiniz alanda y. lisans yapabiliyorsunuz galiba doru mudur hem özelde hem devlettee durum nasıl mesela ben isletme mezunuyum istediğim alanda yl. yapabilir miyim.bi de öyp var bu yl. alımlarını azaltır mı tesekkür ederim

 37. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ ts
  Ielts geçerli, akademik ya da normal farkı yok iki alanda geçerli. İstediğinzi alan nedir? Mesela mühendisliklerde yapamazsınız.

 38. Özcan palat Diyor ki:

  Hocam öyp basvurularinda IELTS sonuclarinda akademik mi yoksa genel plan mi gecerli? Bir sorum daha var normal şartlarda ielts 2 yıl geçerli ama öyp başvurularında böyle bir açıklama yok, sizce 2 yıldan daha eski bir ielts sonucunu kullanabilir miyiz? Teşekkür ederim

 39. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Özcan palat
  İkisi de geçerli hocam. 2 yıl geçerlilik ÖYP’de de vardır.

 40. Harun Diyor ki:

  Hocam ÖYP atamaları için GMAT in geçerliliği var mı, GMAT puanı olanlar bunu ÖYP için saydırabilir mi ?

 41. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Harun
  Hayır ne yazık ki sadece ALES kullanılıyor.

 42. Mehmed Diyor ki:

  hocam mrb isletme mezunuyum ama kamu yönetimi üzerinden öypci olmak istiyorum. bu konuda cok kararsızım. sanırım bikac yol var :-kamu bitirmek 2-3 seneye mal olur ayrıca o zamana kadar öyp ataması kalır mı kalsa da ben atanabilir miyim-yoksa öyp yapıp eğer mümkünse aynı anda kamudan yl. doktora yapmak-veya kamu yl. baslayıp öypde yl. lisans yapıyor sartı olan bi kadro bulmak :d-yada öyp isletmme yapıp hayatına devam etmek ve bunu kökten unutmak… sizce bu veya bunlardan hangisini yapmalı veya baska türlü ne yapabiliriz . siz ne önerirsiniz?

 43. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Mehmed
  ÖYP yaklaşık 10 yıl daha devam edecek. Kamu Y.L. ye başlarsanız ve kadro bu şekilde açılırsa tabiki başvurabilirsiniz.

 44. Mehmed Diyor ki:

  ayrıca isletme branslarını da az cok severim 🙂

 45. seyma Diyor ki:

  merhabalar hocam. açıklamada yurtdışı da diyor, o halde YLSY de devam edecek gibi görünüyor.siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

 46. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ seyma
  MEB’in bu şartlarda bu işe devam edemeyeceğini düşünüyorum. YÖK devralırsa ancak o zaman devam eder.

 47. Mehmed Diyor ki:

  hocam cevabınız icn tesekkür ederim. peki öypde bölüm alan yada ana bilim dalı değişikliği olabiliyor mu? mesela benim icin olabilir mi 🙂

 48. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Mehmed
  Evet anabilim dalı ve bölüm değiştirme olanağı mevcut.

 49. Havva Solak Diyor ki:

  2013 Öyp ile ilgili bir tarih var mı? Ne zaman başvuracağımızla ilgili?
  Teşekkür ederim
  Havva Solak

 50. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Havva Solak
  Merhaba, 2013 haziran ayında başvurabileceksiniz.

 51. Mehmed Diyor ki:

  hocam yeni yök tasarsıyıla ilgili bi sorum var. buna göre öyp liler egitim sonunda tıpkı cari alımlarda oldugu gibi bosta kalabilme ihitmali geliyormus dogru mu siz ne düsünüyorsunuz

 52. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Mehmed
  Yeni YÖK yasasında ÖYP liler için ayrı madde var hocam. Zorunlu hizmetleri devam ediyor.

 53. aylin Diyor ki:

  Merhabalar, öyp ile atandıgımızda eğitim bittiği zaman kendi üniversitemize direkt olarak yard doc olarak mı atanıyoruz yoksa cari de oldugu gibi kadro acılması bekleniyor mu?

 54. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ aylin
  Bakınız: http://www.akademikpersonel.org/oyp-ogretim-uyesi-yetistirme-programi-hakkinda-genel-bilgiler/28149-oyp-kadrosu-gecici-midir-doktora-sonrasinda-ilisik-kesilir-mi-zaman-ogretim-uyesi-olunur.html

 55. burcu guven Diyor ki:

  merhabalar ben mayıs alese ve ekim yds ye girerek öyp ye başvurmak istiyorum öyp başvuruları ne zaman olacak o zaman?

 56. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @burcu guven
  Haziran 2013’de olacak.

 57. irem aydın Diyor ki:

  2013 yaz atamaları hangi tarihler arası olur? Bu senenin mezunları atamalara yetişebilecek mi?

 58. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @irem aydın
  2013 haziran ayında olacak.

 59. Hayat Diyor ki:

  Değerli arkadaşlar ben yönetim bilişim sistemleri alanında tezsiz yükseklisans yapıyorum ve 2 yarı döneme başlıyorum
  bizlerinde öyp ye başvuruda bulunma hakkı varmıdır acaba varsa yükseklisans alanından mı başvuruda bulunmak gerekiyor benim lisans ve yüksek lisans alanları farklı alanlar bu arada Ales puanı 70 olma şartı devam ediyormu
  Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim

 60. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Hayat
  Tezsiz yüksek lisans ile bu tarihten sonra kaydolanlar başvuramıyor ama bundan önce kaydolduysanız ÖYP’ye başvurmamanız için neden yoktur. ALES 70 devam ediyor evet.

 61. Ozgur Diyor ki:

  İelts sınavı bildigimiz gibi ikiye ayrılıyor genel ve akademik olmak üzere, geçenlerde osym’yi aradım ve sordum öyp icin hangisi geçerli diye, cok sağlıklı olmasa da genel sınavın geçerli olmadıgı cevabını aldım. Bu konuda kesin bir cevap icin YÖK’ü mu aramak lazım yoksa internette cevabı bulabilir miyiz? Teşekkür ederim.

 62. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Ozgur
  Bu güne kadar yapılan ÖYP atamalarında ayrım yapılmamıştır. ÖSYM’nin eşdeğerliliğinde hepsi kabul edildiği için bir sorun bulunmamaktadır. İkisi de geçerlidir.

 63. efendi şahin Diyor ki:

  dinler tarihi alanında ne kadar açık var bilen var mı aceba?…

 64. burcu Diyor ki:

  2013 yılında fizik bölümüne kadro açılır mı bilgilendirirseniz sevinirim

 65. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ burcu
  Ne yazık ki kadro içerikleri hakkında bir bilgi verilmemektedir. Sadece kadrolar açıldığı zaman görebiliyoruz.

 66. salim günalan Diyor ki:

  mrb öyp ile ilgili sunu sormak istiyorum. baska bir kadroyu bırakıp geldiğimizde is güvencesi nasıldır toplam en az 6 yıl boyunca nsıl olabilir mesela evli esi calısmayan bi memur icic birisk olusturabilir mi atılma hocalarla anlasamama zorunlu terk vs… gibi nedenlerle acıkta kalabilir mi siz ne düsünüyorsunuz ne tavsiye edersiniz tesekkürler…

 67. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @salim günalan
  Hocam şurdan bakabilirsiniz özlük haklarına http://www.oyp.com.tr/oyp-ozlukhaklari-maas-ve-odenekler.html

 68. salim günalan Diyor ki:

  cevabınız icin saolun. peki son lisansüstü kadrolara ve sartlarına nerden ulsabilirim ayrıca bi öyp’li aynı anda baska bi yüksek lisans yada doktora yapabilir mi hangi branslarda lisansüstü alımlar daha fazla olabilir mesela isletmel iktisat kamu yön ve siyas. sosyal bilimler enstitülerine ne kadar alım olabilir

 69. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @salim günalan
  Ne yazık ki sadece atananların görebileceği şekilde yapıldı lisansüstü alım bir liste yok. Aynı anda yapabilirsiniz ama çok zor olur.

 70. sami taşcan Diyor ki:

  hocam mrb. öypde görev yeri tam olarak neresi kazandığınız okul mu baska bi yer mi gittiğiniz yerde ömür boyu mu kalıyorsunuz kıstası nedir sağolun

 71. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @sami taşcan
  Atandığınız okul görev yapacağınız yerdir. Zorunlu hizmetiniz bitince istediğiniz üniversiteye orada açılacak sınavları kazanarak geçebilirsiniz detaylı bilgi için: http://www.oyp.com.tr/oyp-sikca-sorulan-sorular.html

 72. Uğur Mustafa Diyor ki:

  Merhaba,

  Mümkünse iki sorumu cevaplar mıydınız? Birincisi, ÖYP’de tarih programları hep sözel ALES puanına mı bakarlar, yoksa eşit ağırlıklıya bakanlar da var mıdır?

  İkincisi, ben ÖYP’de bir üniversiteyi kazanırsam yüksek lisans ve doktorayı okumak üzere başka bir üniversiteye kesinkes yerleştirilir miyim?

 73. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Uğur Mustafa
  Tarih programı ALES sözel ile öğrenci aldığı için sadece Sözel puanına bakılıyor. Eğer atandığınız üniversitede lisansüstü programları yoksa mecburen başka bir üniversite alacaksınız.

 74. sami taşcan Diyor ki:

  cevap icin saolun ama insanın aklına söyle bisey geliyor büyük üniversitelerde genelde ihtiyac olmaz yani mesela ankarada bi okul kazandınız hatta orda yl ve doktora yaptınız ama okulun ihtiyazı yoksa ne olacak baska bi yere mi göndeririler yoksa kadro acılmasını mı beklersiniz ya da baska biseymi tesekkürler…

 75. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @sami taşcan
  YÖK bu durumda olanlar için rotasyon yapmayı planlıyor. Zorunlu hizmetiniz yoksa öğretim üyesi açığı olan bir üniversiteye gönderilebilirsiniz veya siz başka kadrolara başvuru yapabilirsiniz.

 76. uğur yılmaz Diyor ki:

  slm iki sorum var
  1-y.lisans yapıyor olan biri öyp lisansüstü kazanırsa kendi okulunda mı devam eder kazandığı okula mı gider y. lisans yapmıs biri lsians üstü atanabiliyor mu
  2-y. lisans yapıyor olan biri öyp lisanstan atanabilir mi atanırsa gidebilir mi… kolay gelsin

 77. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @uğur yılmaz
  Her ikisi de duruma göre olabilir. Eğer atandığınzı yerde lisansüstü programalrınız yoksa y.lisans yaptığınız yere görevlendirme verirler.

 78. murat tasci Diyor ki:

  Selam, 2013teki yerlestirmelerde 2010 bahar ales puani kullanilabilir mi? Saygilar

 79. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @murat tasci
  2013 Haziran alımlarında 2012 bahar puanının süresi dolmuş olacağından kullanamazsınız. ALES yapıldığı tarih itibair ile 3 yıl geçerlidir.

 80. şeyda kaya Diyor ki:

  merhaba,
  ben moleküler biyoloji ve genetik mezunuyum, farmakoloji yüksek lisans yapıyorum. şimdi sorum şu;
  genetikten mi farmadan mı başvuracağım? hangi ortalamam dikkate alınacak?
  tez aşamasına gireceğim ve eğer kabul edilirsem yükseğim yanacak mı? farma öypye kabul edilip kendi okulumda bitirmem mümkün mü? son olarak da sadece doktora aşamasına başvurabiliyor muyum ve aynı sorum burası için de geçerli farmadan mı doktora öypye başvuracağım genetikten mi?
  belki biraz karışık ya da kafam karışık. cevaplayabilirseniz çok sevinirim.
  şeyda

 81. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @şeyda kaya
  ÖYP’de sadece lisans ortalaması dikkate alınır. Aynı anabilim dalından atanırsanız y.lisansınıza devam edebilirsiniz. Bitirmişseniz doktora için de başvurabilirsiniz.

 82. Uzunoğlu M. Diyor ki:

  merhaba,
  Benim sorum şu olacak; eğer ki öyp ile herhangi bir üniversiteye atanabilinecek bir puan alırsak, bu esnada ise X üniversitesinde yüksek lisans öğrencisiysek, öğrenci olduğumuz üniversitede Araştırma görevlisi kadrosu alabiliyormuyuz. Buna benzer birşey duymuştum, o yüzden soruyorum.

 83. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Uzunoğlu M.
  Merhaba, ÖYP araştırma görevlisi olarak atanmadan önce bir başka yükseköğretim kurumunda atandığı anabilim dalına/bölüme uygun bir lisansüstü programa devam edenlerin bu lisansüstü programlara devam edip edemeyecekleri atandıkları üniversitenin iznine bağlıdır. Dekanlığınız izin verirse orda görevlendirilebilirsiniz.

 84. haydar Çelik Diyor ki:

  selamlar,
  veteriner fak.doktora yeterliliğimi verdim.ÖYP ile araştırma görevlisi kadrosuna nasıl başvurulabilir.
  İngilterede alınan uluslararası dil sınavı belgesi ÖYP de geçerlimidir. cevap verebilirseniz çok memnun olacağım.
  saygılarımla,

 85. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @haydar Çelik
  ÖYP için haziran ayında açılacak kadrolara başvuru yapabilirsiniz. ÖYP’de Toefl, Ielts ve YDS(KPDS-ÜDS) sınavları geçerlidir.

 86. nehir kılıç Diyor ki:

  Ben şuan 4. sınıf öğrencisiyim.Okulumun bitiş tarihi 29 haziran 2013 tür.2013 haziran alımlarına başvurabilir miyim?

 87. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @nehir kılıç
  Evet başvurabileceksiniz.

 88. Aslı Ergin Diyor ki:

  Merhaba,
  ÖYP’ye sadece mezun olduğumuz lisans bölümünden mi tercih yapabiliriz?yoksa ortak derslerimizin olduğu bölümleri de tercih edebilir miyiz?

 89. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Aslı Ergin
  İlanda aksi belirtilmedikçe sadece mezun olduğunuz lisans bölümünden başvurabilirsiniz.

 90. sibel alpaydin Diyor ki:

  merhaba, ben ingiliz dili ve edebiyatı lisans mezunuyum, öyp için kendi bölümüm dışında başka bir bölüme başvurabiliyor muyum? yani ben, mütercim-tercümanlık için başvurabilir miyim? yardımınız için şimdiden teşekkürler

 91. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @sibel alpaydin
  İlanda aksi belirtilmedikçe sadece mezun olduğunuz lisans bölümünden başvurabilirsiniz.

 92. sevgi Diyor ki:

  tezsiz yüksek lisans yapanlar (formasyon değil)benzer bir alanda öğretim görevlisi alımına başvurabilir mi?(2010 Mezun)

 93. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ sevgi
  Evet 2013 öncesi tezsiz Yüksek Lisans mezunları başvurabiliyor.

 94. Nur Diyor ki:

  bu seneki kastedilmiyordur umarız?

 95. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Nur
  Bu seneki derken neyi kastettiniz?

 96. Kürşat Murat Diyor ki:

  Merhabalar.. B kadro Gümrük Muhafaza memuruyum, aday memurluk statüm bitmeden Öyp programı ile atanabilir miyim? Yani muvafakat almak gibi bir sorun yaşar mıyım? Yoksa tıpkı B kadrodan A kadroya geçişte olduğu gibi direk geçiş yapabilir miyim?

 97. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Kürşat Murat
  Muvafakat verirlerse naklen geçerseniz vermezlerse istifa eder geçersiniz iki durumda tek fark yolluk ve yıllık izinlerdir. Yani atanabilirsiniz.

 98. Kürşat Murat Diyor ki:

  Peki sayın hocam aday memuriyet kapsamında nakle izin vermedikleri durumda istifa edersem bunun herhangi bir cezası veya idari yaptırımı var mıdır? Teşekkürler cevabınız için bu arada

 99. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Kürşat Murat
  Hayır bir cezası yoktur, sadece yolluk alamazsınız ve yıllık izinleriniz yanar o kadar. Rica ederim.

 100. Burak Diyor ki:

  Yüksek lisansımı iş nedeniyle 3.5 yılda tamamladım. öyp programına katılıp doktoradan devam edebilir miyim?

 101. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Burak
  Elbetteki devam edebilirsiniz. Süre ile ilgili bir sorun yok.

 102. @ alev Diyor ki:

  mrb . 2013 teki araştırma görevlisi alımı hangi ay içinde yapılacak acaba. bazı arkadaşlarımdan mart ayı içinde olduğunu duydum bazısı ise haziran ayı içinde olacağını söylediler. acaba hangisi doğru bilgilendirirseniz sevinirim. birde yüksek lisansım devam ederken bu kadrolara başvuru yapabilir miyim?ilgilenirseniz sevinirim. teşekkür ediyorum.

 103. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ alev
  ÖYP alımları haziranın sonu temmuz başı gibi ve aralık aylarında yapılır. Yüksek lisansa devam ederken de yapabilirsiniz.

 104. nurbanu Diyor ki:

  Merhaba, 2013 öyp başvuruları için kesin bir tarih var mı? Ya da şöyle sorayım 20 Hazirandan önce olma ihtimali ne kadar yüksek? yabancı dil puanı için soruyorum, yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkürler…

 105. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ nurbanu
  2013 Haziranın son haftası başlar temmuzun ikinci haftasına kadar devam eder.

 106. gizem Diyor ki:

  Merhaba.. Ben bu yıl yds başvurularını kaçırdım ama alese gireceğim öyp ile atanma ihtimalim var mı yabancı dil puanım olmayacağı için.?

 107. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ gizem
  ÖYP Atamalarında yabancı dil şartı yoktur.

 108. CANSU KAPLAN Diyor ki:

  MERHABALAR. ÖYP’YE NASIL BAŞ VURU YAPABİLİRİM. ALESE GİRDİM. YDS’YE DE GİRECEĞİM. SONRAKİ AŞAMAM NE OLACAK…

 109. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @CANSU KAPLAN
  Haziran ayını bekleyeceksiniz kadrolar yayınlanacak ve başvuru yapacaksınız detaylı bilgiler için: http://www.oyp.com.tr/oyp-sikca-sorulan-sorular.html

 110. ercan vural Diyor ki:

  ıyı akşamlar bende hangı bolume kaç aratsırma gorevlısı alıncak nasıl ögrebılırım

 111. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ercan vural
  Hangi bölüme kaç kişinin alınacağını ancak kadrolar yayınlanınca görebiliyoruz. Haziran 2013’de öğrenebiliriz.

 112. ata kelin Diyor ki:

  öğretmen olarak atandıktan sonra öyp ye başvurabilirmiyim ve atamam yapılır mı öyp den

 113. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ata kelin
  Evet atamanız yapılır, Öğretmen olarak görev yapmanız engellemez.

 114. fatma aslantaş Diyor ki:

  myo mezunları öyp başvurusu yapabiliyormu

 115. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @fatma aslantaş
  ÖYP için 4 yıllık bir bölümden mezun olmak gereklidir.

 116. ayşe gül Diyor ki:

  Merhaba..Benim 2012 ilkbahar kpds puanım,2012 sonbahar kpds puanımdan daha yüksek..Öyp puanımın hesaplanmasında daha yüksek olanı kullanabilir miyim ?

 117. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ayşe gül
  Elbette ki yüksek olanı kullanabiliyorsunuz.

 118. ahmet Diyor ki:

  Hocam merhaba. 2013 yazında yapılacak olan tercihlerde üds ve kpds puanlarımızı kullanabilir miyiz? yoksa yds den puan mı almamız gerekir.

 119. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ahmet
  KPDS ve ÜDS puanları kullanılabiliyor.

 120. emra Diyor ki:

  Üç yıl önceki kpds puanım ile başvuru yapabilirmiyim? yani 2013 alımlarında 2010 kpds puanımı gösterebilir miyim?

 121. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ emra
  Evet başvurabilirsiniz.

 122. gülay aytaç Diyor ki:

  ÖYP BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR, KAÇ PUANLA BAŞVURABİLİRZ

 123. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @gülay aytaç
  İlk önce şurdan ÖYP puanınızı hesaplayınız; http://www.oyp.com.tr/oyp-puan-hesaplama.html sonra da şuradan yerleştirme puanlarına bakınız; http://www.akademikpersonel.org/anasayfa-haberleri/18650-tum-oyp-puanlari-excel-sirali.html Böylece bölümünüzün kaç puanla aldığı hakkında fikir edinebilirsiniz ve şansınızın olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

  Şartlar için: http://www.oyp.com.tr/oyp-sikca-sorulan-sorular.html

 124. gülayşe apak Diyor ki:

  ne zaman başvurular bellimi

 125. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @gülayşe apak
  Haziran aynın son haftası başlıyor Temmuzun ortasına kadar devam ediyor başvurlar.

 126. Neşe Eray Diyor ki:

  İnşallah biri ben olurum 🙂

 127. gülayşe apak Diyor ki:

  uluslararası ilişkilerin geçmiş yıl alımlaına nereden ulaşabilirim

 128. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @gülayşe apak
  Buyrun: http://www.akademikpersonel.org/anasayfa-haberleri/18650-tum-oyp-yerlestirme-puanlari-excel-sirali.html

 129. ümit özkan Diyor ki:

  ASLINDA BÜTÜN ALIMLAR ÖYP İLE OLMALI.CARİ ALIMLAR HİÇ ADALETLİ DEĞİL.

 130. Ali Yildiz Diyor ki:

  Hocam kendi alanim disinda (isletme) yuksek lisans yaptim, eger oyp’yede puanim yerterli olursa yapmis oldugum yuksek lisan egitimim bana ne gibi faydalar saglar? Tesekkur ederim

 131. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Ali Yildiz
  İŞletme alanında atanmak istiyorsanız ve ona göre ilan çıkarsa işletmeden atanırsınız onun dışında bir faydası olmaz.

 132. Uğur Diyor ki:

  Merhaba ben tarihte tezsiz yüksek lisansı bitirmek üzereyim inşaAllah (bkz: dipnot). Bu tezsiz yüksek lisans diploması ÖYP’de işe yarar mı, yani doğrudan doktoraya devam etmemi sağlar mı?

  Dipnot: Ben normalde tezli yüksek lisanstaydım da bu hususta hocalarım tarafından kandırıldım. Daha doğrusu onlar da işin aslını bilmiyorlardı herhalde. Yurt dışı odaklı, İngilizce eğitim veren, en iyi üniversitelerden sayılan bu üniversitenin hocaları bana söylemişlerdi ki tezsiz yüksek lisans yaptığımda doktora başvurularında hiçbir kaybım olmayacaktı. Ama onların dediği sadece yurt dışı için geçerliymiş, sonradan tespit ettim ki hakikaten yurtdışında yüksek lisans tezlerine önem verilmiyor. Ama Türkiye’deki durum tam tersi. Türkiye’de tezsiz yüksek lisans yapanı adamdan saymıyorlar. Benim de sağlığım sebebiyle yurt dışına başvurmam artık imkansız. Bunu onları söylediğim hâlde bildiklerini okudular, çünkü kendi işlerine başka türlü geliyordu.

  Zaten 6 Şubat’ta YÖK bu sebeple şu kararı çıkardı ki bundan sonra tezsiz yüksek lisans diplomasıyla doktoraya başvurulamayacak. Gerçi bu karar beni resmî olarak bağlamıyor, çünkü yönetmeliğin 17. maddesine göre 6 şubattan önce tezsiz yüksek lisansa başlayanlar için bu madde geçerli değil, ama hocalar zaten tezsiz yüksek lisans yapanlara geçit vermezken bu 17. maddeye nerede dikkat edecekler? Nitekim, hcalar zaten geçit vermiyorlar diye, doktora isteyen öğrenciler boşu boşuna zaman kaybetmesinler diye YÖK bu kararı aldı. Ben YÖK’e telefon açtığımda YÖK’teki görevli bana bunu söyledi veya ima etti, ama apaçık ve uzun uzun ima etti.

 133. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Uğur
  Merhaba, yönetmelik değişmeden önce başladığınız için siz etkilenmiyorsunuz ve doktoranıza devam edebilecek durumda olduğunuz için ÖYP’ye başvuru yapabileceksiniz, doktoranıza da devam edeceksiniz.

 134. ufuk kaya Diyor ki:

  B gurubu kadroda bir yere yerleşmiş olsam, öyp ile tercih yapsam kazansam bulunduğum kadrodan öyp ile araştırma görevliliğine geçebilir miyim?

 135. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ufuk kaya
  Tabiki geçebilirsiniz bir çok arkadaşımız o şekilde geçti.

 136. aliye Diyor ki:

  sayın yönetici;
  tubitak’ın ales puanını baz alarak verdiği burs için şartlar nelerdir? misalen üniversite 3. sınıfta okuyan bir öğrenci ales’ten 90 üstü puan alsa tubitak bursuna başvuru yapabilir mi?
  saygılar, kolay gelsin

 137. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ aliye
  Evet lisans son sınıf öğrencileri Tübitak bursuna başvuru yapabiliyorlar.

  Tek şart: “Son sınıf lisans öğrencisi olup, lisans eğitimi sonunda bir lisansüstü programına kayıt yaptıracak olanlar” başvurabilir.

 138. Hilal Barak Diyor ki:

  Merhaba hocam benim bir sorum olacaktı. ben eğitim fakültesi böte mezunuyum. öypde enstitü kadroları var mı? varsa sosyal bilimler enstitüsüne başvurabilirmiyim, birde enstitüye atanmanın ne gibi farklılıkları oluyor normal atanmaya göre cevaplarsanız çok sevinirim, şimdiden teşekkürler.

 139. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Hilal Barak
  ÖYP’de enstitü kadrosu olmaz hepsi 33/a kadrosudur. Kendi bölümünüze ve onun anabilim dallarına başvurabilirsiniz. Enstitü kadrosu 50/d’dir ve doktora bitince ilişik kesilir.

 140. hasan tatlı Diyor ki:

  merhaba hocam
  işletme anabilimdalında yüksek lisans yapıyorum. öyp yerleştirmelerine baktığımızda muhasebe pazarlama ticaret hukuku olarak ayrılmış biçimde. bizim ki ise genel alan şeklinde tercih yaparken lisans mezunu olarak yapılan tercihlerde tüm ana bilim dallarını yazabiliyor muyuz. eğer yüksek lisans mezunu olarak tercih yapacak olursam mezun olduğumda, sadece işletme anabilim dalınımı tercih edebileceğim? şimdiden cevaplarınız için teşekkürler…

 141. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @hasan tatlı
  Sadece “Hukuk”la iligli anabilim dallarını yazamıyorsunuz onlara Hukuk fakültesi mezunları yerleşiyor.

 142. Uğur Diyor ki:

  Cevabınız için teşekkür ederim, ama duyduğuma göre, ÖYP üniversitelerindeki hocalar tezsiz yüksek lisansı bitirenleri bırakın, tezli yüksek lisans mezunlarının bile yüksek lisansalarını saymayıp tekrar yüksek lisansa başlatıyormuşlar. Buna ne dersiniz? Doğrudan doktoradan öğrenci alan (yani yüksek lisans isteyen) üniversiteleri/bölümleri ise yazmak istemiyorum, çünkü sakata gelirim, yüksek lisansımı kabul etmeyiverirler diye korkuyorum.

 143. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Uğur
  Hocam o durum çok ekstrem bir durum bölüm başkanınız ya da dekanınızla ilgili bir sorun olursa kabul etmeyebilirler tabiki. Biz genel durumdan bahsediyoruz.

 144. sevtap aydın Diyor ki:

  Merhaba hocam benim bir sorum var yardımcı olursanız çok sevinirim. Ben müzik öğretmenliği son sınıf öğrencisiyim. öyp de eğitim bilimlerini tercih edebiliyor muyum. şimdiden çok teşekkür ederim.

 145. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @sevtap aydın
  Fakülteniz “Eğitim Fakültesi” ise tercih edebiliyorsunuz.

 146. mbeser Diyor ki:

  Acaba 4000 araştırma görevlisi alımının bölümlere göre dağılımı nezaman açıkanır

 147. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @mbeser
  Haziran aynın son haftasında belli olur bölümler.

 148. ilker şentürk Diyor ki:

  merhaba,
  acaba teknik eğitim fakültesi mezunları öyp den yararlanabiliyor mu? ben atamalarda teknoloji fakültesi ismiyle gördüm atamaları. yani okuduğumuz bölümlerin değişen ismiyle…

 149. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ilker şentürk
  Bölümünüze göre başvurabiliyorsunuz. YÖK denklik verdiyse sorun yok.

 150. osman kirmaci Diyor ki:

  Oyp ile belli bir bolume atandiktan sonra bolumler arasi gecis mumkun mu?

 151. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @osman kirmaci
  ÖYP Araştırma Görevlilerinin atandıkları anabilim dalında lisansüstü eğitim yapmaları esastır. Aynı bölümde olmak kaydıyla atandıkları anabilim dalı dışındaki bir anabilim dalında lisansüstü eğitim yaptırmak yükseköğretim kurumunun takdirindedir. Ancak, bölüm değişikliği yükseköğretim kurumunun teklifi ve YÖK Yürütme Kurul Kararı ile yapılabilir.

 152. Zali kaya Diyor ki:

  hocam merhaba ben üniversiteye dil puanımla yerleştim, ama kendi lisans alanımda yüksek lisans programı yok bu yüzden turizm işletmeciliği abd de yüksek lisans yapabiliyorum , yalnız normalde turizm işletmeciliği ea, fakat ben bu alana sözel puanımla yerleşebilirmiyim. dilciler sanırım 3 puan türünü de kullanabiliyor. Benim bölüm turizmle alakalı ama yüksek lisasn alanı heniz yok bu nedenle tüm turizm bölümleri turizm işletmeciliği abd’da başlıyorlar

 153. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Zali kaya
  Siz ÖYP için mi soruyorsunuz ALES puan türünü?

 154. GÜL ÇİÇEK Diyor ki:

  merhaba
  hocam ben okulöncesi öğretmenliği son sınıf öğrencisiyim öyp nasıl girebilirim. birde yüksek lisansı çocuk psikolojisi üstüne yapmak istiyorum nereye nasıl başvurmam gerekli

 155. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @GÜL ÇİÇEK
  ÖYP’ye başvuru için şu sayfamızdan bilgi alabilirsiniz detaylı olarak: http://www.oyp.com.tr/oyp-sikca-sorulan-sorular.html
  Çocuk psikolojisi ile iligli anabilim dalı ben bulamadım herhangi bir üniversitede.

 156. funda genc Diyor ki:

  Arkadaşlar 2012 ilanlarında dokuz eylül üniversitesi eğitim bilimleri enstitüsü adı altında alım yapmış ama bölümler gözükmüyor. Bu neden böyle? Bir fikri olan var mı? Puanlarda çok yüksek değilmiş.

 157. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @funda genc
  2012’nin hangi ilanı? Bahar? Güz?

 158. Semih Arslan Diyor ki:

  4000 kadro iki kısıma ayrılıp Temmuz ve Aralık’ta mı atama yapılacak?

 159. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Semih Arslan
  Evet, ikiye bölünüyor.

 160. hülya bozkurt Diyor ki:

  meraba.bu bahar dönemi atamalarında hangi bölüme ne kadar atama yapılacağına dair bir bilgiye ulaşabilmemiz mümkün mü?

 161. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @hülya bozkurt
  Hayır kadrolar internete verilmeden öğrenemiyoruz.

 162. Ali Yildiz Diyor ki:

  merhaba hocam,
  diyelimki basvurudan olumlu sonuc aldim, universiteye gidip belgleri teslim etmem ve goreve baslamam icin nekadar zamanim var, yani temmuzda sonuclari alirsak agustosta maasa baglanip ise baslayacak miyiz yoksa egitim ogretim doneminin baslamasini mi bekleyecegiz?
  Not: yurtdisinda yasayan bir aday olarak soruyorum.

 163. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Ali Yildiz
  En geç 15 gün içinde teslim edersiniz sonra atamayı beklersiniz atama 1 ya da 2 ay sürebilir, üniversiteye bağlı.

 164. sadet vural Diyor ki:

  ben gazetecilik abd yüksek lisans öğrencisiyim yüksek lisans bittikten sonra öyp ye başvurabilir miyim

 165. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @sadet vural
  Tabiki başvurabilirsiniz. Bitmeden de başvurabilirsiniz.

 166. merve yağmur Diyor ki:

  Merhaba, ben bu yıl öyp’ye başvurmak istiyorum faka sadece 1 üniversiteyi tercih etmek istiyorum. Tek bir Üniversiteyi tercih etmek mümkün mü? Daha sonra başvurmam gerekirse dezavantajı olur mu? Teşekkürler.

 167. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @merve yağmur
  Elbetteki tercih edebilirsiniz, avantaj ya da dezavantaj söz konusu değil.

 168. ufuk kaya Diyor ki:

  kamu yönetimi mezunuyum öyp puanım 75 sizce bu alımda öyp ile atanma ihtimalim nedir? iç anadoluda

 169. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ufuk kaya

  Merhaba, ilk önce şurdan ÖYP puanınızı hesaplayınız; http://www.oyp.com.tr/oyp-puan-hesaplama.html sonra da şuradan yerleştirme puanlarına bakınız; http://www.akademikpersonel.org/anasayfa-haberleri/18650-tum-oyp-puanlari-excel-sirali.html Böylece bölümünüzün kaç puanla aldığı hakkında fikir edinebilirsiniz ve şansınızın olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

 170. serap coşkun Diyor ki:

  2013 te 4000 araş.görv. hangi tarihte alınacak belli mi?

 171. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @serap coşkun
  Haziranın son haftası ve temmuzun başında olur.

 172. ismail ceylan Diyor ki:

  türkçe mezununuyum 81 öyp puanım var sizce yerleşme ihtimalim var mı hocam?

 173. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ismail ceylan
  Merhaba, ilk önce şurdan ÖYP puanınızı hesaplayınız; http://www.oyp.com.tr/oyp-puan-hesaplama.html sonra da şuradan yerleştirme puanlarına bakınız; http://www.akademikpersonel.org/anasayfa-haberleri/18650-tum-oyp-puanlari-excel-sirali.html Böylece bölümünüzün kaç puanla aldığı hakkında fikir edinebilirsiniz ve şansınızın olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

 174. nazen bekar Diyor ki:

  Merhaba. Bu sene 2013 ales ilkbahar sözel puanımı 80 civarı bekliyorum. Turizm işletmeciliği ve otelcilik mezunuyum. yabancı dil puanım iyi. Okul puanım da öyle. 75 ve 80 arası bir sözel puanla atanma şansım ne olur?

 175. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @nazen bekar
  İlk önce şurdan ÖYP puanınızı hesaplayınız; http://www.oyp.com.tr/oyp-puan-hesaplama.html sonra da şuradan yerleştirme puanlarına bakınız; http://www.akademikpersonel.org/anasayfa-haberleri/18650-tum-oyp-puanlari-excel-sirali.html Böylece bölümünüzün kaç puanla aldığı hakkında fikir edinebilirsiniz ve şansınızın olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

 176. abdikemal yüce Diyor ki:

  ben maden muhendıslıgı okuyorum da öyp puan sistemı nasıl kısa bır bılgı verebılırmısınız. puanımın kaç olması gerek gidebilmem için. şimdiden tsk ettım

 177. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @abdikemal yüce
  İlk önce şurdan ÖYP puanınızı hesaplayınız; http://www.oyp.com.tr/oyp-puan-hesaplama.html sonra da şuradan yerleştirme puanlarına bakınız; http://www.akademikpersonel.org/anasayfa-haberleri/18650-tum-oyp-puanlari-excel-sirali.html Böylece bölümünüzün kaç puanla aldığı hakkında fikir edinebilirsiniz ve şansınızın olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

 178. ALI YILDIZ Diyor ki:

  Merhaba hocam
  Mezun oldugum bolume sozel puanla girdim ama simdi esit agirlik puaniyla ogrenci alimi yapiyor. Oyp basvurusunu yaparken hangi alandaki puanimi kullanmaliyim.

 179. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ALI YILDIZ
  Şuradan detaylı bilgi alabilirsiniz. http://www.oyp.com.tr/oyp-ye-basvuru-yaparken-hangi-ales-puanimi-kullanmaliyim.html

 180. ayşe akdoğan Diyor ki:

  merhaba ben hemşirelik lisans mezunuyum ales puanım 74. yds puanım 25. okul ortalamam 2.14 yani 56.6 ya denk geliyor. bu durumda öyp de şansım var mı yoksa hiç denemesem mi.. vahim bir durumdayım sanırım..bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim..

 181. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ayşe akdoğan

  İlk önce şurdan ÖYP puanınızı hesaplayınız; http://www.oyp.com.tr/oyp-puan-hesaplama.html sonra da şuradan yerleştirme puanlarına bakınız; http://www.akademikpersonel.org/anasayfa-haberleri/18650-tum-oyp-puanlari-excel-sirali.html Böylece bölümünüzün kaç puanla aldığı hakkında fikir edinebilirsiniz ve şansınızın olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

 182. ayşe akdoğan Diyor ki:

  yani öyp puanım 62

 183. KÜBRA Diyor ki:

  iyi akşamlar, ales 2010 sonbaharda (19 aralık) girdiğim puanla 2013 öyp sine başvuru yapabiliyor muyum, bu puanımı geçen yılki yerleştirmelerde kullandım ama yerleşemedim, tekrar kullanabilir miyim ?

 184. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @KÜBRA
  Tabiki kullanabilirsiniz. 19 aralık 2013’e kadar geçerlidir.

 185. Deniz ŞİMŞEK Diyor ki:

  2013 ales sonuçlarından sonra öyp puanım 73 oldu. maden mühendisiyim atanma şansım nedir? fikri olan varsa paylaşırsa sevinirim….

 186. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Deniz ŞİMŞEK
  İlk önce şurdan ÖYP puanınızı hesaplayınız; http://www.oyp.com.tr/oyp-puan-hesaplama.html sonra da şuradan yerleştirme puanlarına bakınız; http://www.akademikpersonel.org/anasayfa-haberleri/18650-tum-oyp-puanlari-excel-sirali.html Böylece bölümünüzün kaç puanla aldığı hakkında fikir edinebilirsiniz ve şansınızın olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

 187. Didem Diyor ki:

  Merhabalar, öyp başvuruları ne zaman olacak bilginiz var mı acaba? Teşekkür ederim.

 188. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Didem
  HAziranın son haftası başlar temmuzun ortasına kadar devam eder.

 189. Emre Diyor ki:

  Merhaba site yetkilisi. 2010 yılı Sonbahar Dönemi’nde alınan puanın bu seneki ÖYP’de kullanılabileceğini öğrendik. Peki 5 Aralık 2010 (Sonbahar Dönemi) tarihinde yapılan ve o zamanki ismi ile KPDS olan dil sınavı puanımı 2013 ÖYP’sinde kullanabilir miyim? Teşekkür ederim.

 190. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Emre
  Kullanabileceksiniz onu da bakınız: Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerlikleri (24 Nisan 2013)

 191. İsmanil Atalay Diyor ki:

  İyi günler. Sosyal bilgiler öğretmeniyim. oyp puanım 71. atanma olasılığım var mı acaba ?

 192. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @İsmanil Atalay
  İlk önce şurdan ÖYP puanınızı hesaplayınız; http://www.oyp.com.tr/oyp-puan-hesaplama.html sonra da şuradan yerleştirme puanlarına bakınız; http://www.akademikpersonel.org/anasayfa-haberleri/18650-tum-oyp-puanlari-excel-sirali.html Böylece bölümünüzün kaç puanla aldığı hakkında fikir edinebilirsiniz ve şansınızın olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

 193. uğur yaşar Diyor ki:

  75 öyp puanı ile gıda mühendisliğine atanma şansım var mı?

 194. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @uğur yaşar
  İlk önce şurdan ÖYP puanınızı hesaplayınız; http://www.oyp.com.tr/oyp-puan-hesaplama.html sonra da şuradan yerleştirme puanlarına bakınız; http://www.akademikpersonel.org/anasayfa-haberleri/18650-tum-oyp-puanlari-excel-sirali.html Böylece bölümünüzün kaç puanla aldığı hakkında fikir edinebilirsiniz ve şansınızın olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

 195. Murat Diyor ki:

  Merhaba, benim bu yaz açılacak kadrolara yerleşebilme şansım yüksek görünüyor bu yüzden sormak istediğim şeyler var;
  pamukkale ünv. de yüksek lisans öğrencisiyim, normal öğretim süresini aşmış bulunuyorum (3 yıl haziranda doluyo tezim 2014 ocakta bitecek) dil puanım 60.
  soru 1: normal öğretim süresini aşmış yüksek lisans öğrencilerinin 50/d kadrolara kazansalar dahi atanamadıklarını duydum, buna benzer bir sorunla öyp de karşılaşır mıyım? bu durumda iken yüksek lisans yapıyor olmak şartı ile çıkacak öyp ilanlarına başvurabilir miyim? başvurur ve kazanırsam atanabilir miyim?
  soru 2: öyp ile atandığım takdirde devam eden yüksek lisansım geçerli olur mu? üç yılı aşmış olmam ve 65 dil şartını taşımıyor olmam süreci nasıl etkiler? 65 dil puanını aldığımda yüksek lisansım bitmiş olursa yeniden yüksek lisans mı yaparım?
  erkenden öğreneyim dedim, bilgilendirecek arkadaşlara şimdiden teşekkür

 196. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Murat
  ÖYP’de 3 yılı geçmişseniz atanamıyorsunuz ama sonra mahkemeye veriyorsunuz atamanızı yapıyorlar elimizde mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı var. Lisans mezunu olarak atanırsanız sorun olmaz. Dil şarto önemli değil dil kursuna gideceksiniz zaten, muhtemelen baştan başlatırlar yasal süre aşıldığı için.

 197. Ali Yildiz Diyor ki:

  Ales ve YDS sinavlari aciklandi, ortalama gecen senelere gore dusuk. Eger yorum yapmak gerekirse gecen seneki puanlara gore daha dusuk puanlarla atamalar gerceklesecek diyebilir miyiz?

 198. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Ali Yildiz
  Hocam bundan önceki puanları göz önünde buundurursak çok da düşer diyemeyiz belki ilk defa girecekleri etkileyebilir.

 199. Ali yıldız Diyor ki:

  Yds’den barajı geçemeyen 10.000 oyp’linin kadrodan çıkarılmak üzere oldugu haberi bugun gazetelerde yer aldı. Telafisi yok mu bunun?

 200. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Ali yıldız
  Haber asparagas, içeriğini okursanız atılma gibi bir şey yok sadece ortalığı karışmak için yapılmış alınan kişi sayı toplamda 10 bin bile değil. Ayrıca başarı oranı %92’nin üzerinde.

 201. nehir kılıç Diyor ki:

  Merhaba..Diyelim ki ben öyp ile atandım atandığım yerde en az kaç yıl kalmam gerekiyor ? Yani başka bir üniversiteye geçme durumu söz konusu oluyor mu ? Teşekkürler..

 202. orçin akyıldız Diyor ki:

  ben anlamadım sımdı benım alesım 88.5 ve unıden gelen puanım 100luk sıstemde 81 ben dıl olmadan atanabılırmıyım.yoksa ıllakı atanmam ıcın dılde gereklı mı. Türk dili ve edebiyatı mezunuyum. Bilgileriniz için şimdiden tesekkurler

 203. Ali yıldız Diyor ki:

  Hocam, Osym’yi aradım sordum, dil puani konusunda eşdeğer puan almak icin ielts sınavınin akademik olması gerek olduğunu söylediler, ama sizden aldığım bilgilere göre genel olan ielts de geçerli olduguydu. Ortada hatalı bir bilgilendirme olabilir mı?

 204. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Ali yıldız
  Evet ÖSYM tarafından yanlış bilgi verilmiş Akademik kadrolar için Ielts ayrımı yoktur. Zaten eşdeğerlik listesine bakarsanız orada da bir ayrım yoktur. ÖYP ile atanlar general kullandı cari ile atananlar general kullandı hiç bir şekilde sorun çıkmadı. Bildiğiniz gibi Toefl’da akademik bir sınav dedildir ama kabul edilir, o yüzden Ielts’in hangi puanını alırsanız alın farketmez.

 205. Kamil Taştepe Diyor ki:

  Yds ve ales sonuclarını gecmis yıllarla kıyaslarsak, 2013 alımlarında puan ortalamalarında düşüş olur diyebilir miyiz.
  Tesekkur ederim.

 206. sefa küçük Diyor ki:

  öyp alımları tam olarak ne zaman olacak bir bilginiz varmı? ielts sınavı 6 temmuzda olup 19 temmuzda açıklanacakmış bu puanı atama için kullanabilirmiyim?

 207. Bahadır Yüce Diyor ki:

  Merhabalar.Hocam dört bin kişi tek seferde mi yoksa kademeli olarak mı alınacak

 208. Ali Yıldız Diyor ki:

  2013 Oyp atamalarında puanlarda düşüş bekleniyor mu?

 209. Murat Diyor ki:

  “ÖYP’de 3 yılı geçmişseniz atanamıyorsunuz ama sonra mahkemeye veriyorsunuz atamanızı yapıyorlar elimizde mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı var. Lisans mezunu olarak atanırsanız sorun olmaz. Dil şarto önemli değil dil kursuna gideceksiniz zaten, muhtemelen baştan başlatırlar yasal süre aşıldığı için.”
  Merhaba, ben bir şey daha soracağım, yüksek lisansın 1 döneminde ders seçmemiştim, dil sorunu vardı. şimdi bu boş dönem sayılmazsa 6 dönemde bitmiş oluyor. atamalarda bununla ilgili durum nedir, bu boş dönem hesaplanıyor mu?

 210. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Murat
  Evet boş dönem de hesaplanır, kayıt tarihiniz esastır.

 211. kemal kırar Diyor ki:

  merhaba ıyı gunler ben ales sınavına gırdım sadece dil sınavına girmedim dil puanım olmadan atanabiliyormuyum yoksa dil sınavınada girmem gereklimi? Bilgileriniz için şimdiden tesekkurler

 212. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @kemal kırar
  Dil sınavı zorunlu değildir bakınız: http://www.oyp.com.tr/oyp-sikca-sorulan-sorular.html

 213. Ali Yıldız Diyor ki:

  Daha once kendi alanim dışında yaptıgım yüksek lisans oyp icin hic bir sekilde ise yaramayacaği bilgisini aldım faka bir sorum olacak, oyp’de yüksek lisans yaparken daha once yaptigim yuksek lisan egitimimde aldığım derslerden dolayi, bazi secmeli derslerden muaf olabilir miyim?

 214. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Ali Yıldız
  Enstitüye bağlı tamamen, kurula girer ona göre aynı içerikli derslerden muaf olursunuz.

 215. Gizem Diyor ki:

  Merhaba. Acaba bu yıl ki oyp başvuruları ne zaman
  Başlayacak bilginiz varmı?

 216. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Gizem
  Haziran sonunda kadrolar belli olur, temmuzda tercihler başlar.

 217. Büşra Doğan Diyor ki:

  Merhaba bu yıl tercihler ve atamalar hangi ayda olacak? YÖK te bu yıla dair bir bilgi yok. Toplamda kaç tercih hakkımız oluyor?

 218. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Büşra Doğan
  Haziran sonunda kadrolar belli olur, temmuzda tercihler başlar.

 219. Samet Elmacı Diyor ki:

  Bu seneki öyp alımında yüksek lisans ya da doktora şartı koyarlar mı? Gecen dönem birçok alana sadece lisans sartı koydular ve bu da o alanda yüksek lisans ya da doktora yapanlar için iyi olmadı…

 220. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Samet Elmacı
  ÖYP’de doktora şartlıilan yoktur. Ayrıca ÖYP lisans mezunlarının yetiştirilmesi amacı ile yapıldığı için her zamam lisans mezunu ilanları fazla olacaktır.

 221. figen keleş Diyor ki:

  fransızca alanında öyp ile atama oluyor mu? Bir de yabancı dil alanında okuyanlarda 2. bir dil şart mı hangi dil puanına göre öyp puanı hesaplanacak?

 222. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @figen keleş
  2. dil şartı alımda yok, lisansüstü eğitime başvururken istenebilir. ÖYP ile genelde her bölüme oluyor şurdan bakabilirsiniz: http://www.akademikpersonel.org/anasayfa-haberleri/18650-tum-oyp-yerlestirme-puanlari-excel-sirali.html

 223. cansu Diyor ki:

  merhaba, ben yüksek lisans öğrencisiyim ders dönemim bitiyor, teze geçeceğim ancak bu dönem başlayamayacğım için bir sene uzama ihtimali var. bu 2013 alımlarında öyp ye başvuracağım. yl için max süre 3 yılmış. bu süreç öyp’ye başvurduktan sonra mı, yoksa yüksek lisansa ne zaman başladıysam en başından beri mi sayıyorlar? (sonuçta ilk yılı okuduktan sonra başvuruyorum ama…)

 224. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ cansu
  Yüksek lisansa başladığınız günden itibaren sayılıyor. Ne zaman başvurduğunuz önemsiz.

 225. cansu Diyor ki:

  öyp ile başvuracağımız okulu arayıp bölüm başkanıyla iletişime geçerek, yaptığımız yüksek lisansı kabul edip etmeyeceklerini sormak iyi bir fikir mi? çünkü herşey yolunda görünürken bu problemle karşılaşan arkadaşlar var. böyle bir tedbir alınabilir mi?
  çok teşekkürler

 226. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ cansu
  Elbetteki sorsanız daha iyi olur tabiki.

 227. esb Diyor ki:

  Arkadaşlar ales 71
  lisans mezuniyet puan 92.30
  yds 20:( öyp puan 68 oluyor maliyeden başvuru yapabılır mıyım

 228. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ esb
  Başvurabilirsiniz.

 229. ece temel Diyor ki:

  basvuru linki nerede acaba

 230. Fatma Ödemiş Diyor ki:

  merhaba matematik öğretmenliği mezunuyum son alesten 87 ,yds 67.5 aldım. Lisans genel ortalamam 2.52. Bu puanlarla yüksek lisans ya da oyp başvurularında olumlu sonuç alma ihtimalim nedir acaba? Mesela “program geliştirme” ya da “psikolojik rehberlik ve danışma” için. Aslında OFMA matematik öğretimi için başvurayım. ancak bu puanlarla imkansız gibi duruyor sanki. Bir de sadece bir tane referans bulsam başka bulamasam ne olur ?

 231. metin Diyor ki:

  öyp puanı=73 istatistik bölümü
  atanma şansım nedir?
  teşekkürler

 232. ozan polattas Diyor ki:

  Arkadaslar puanlarda yukselme ya da dusus olur mu sizce?

 233. Gamze Kılınç Diyor ki:

  merhaba.ben matematik bölümü mezunuyum. Öyp de istatistik bölümü için açılan kadrolara başvurabiliyor muyuz ? matematik mezunu şartı olması mı gerekir illa ?

 234. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Gamze Kılınç
  Evet illaki bölümünüzün adı ilanda yazmalı. Akademik kadrolarda tayin olmuyor maalesef zorunlu hizmet için yazımızı okuyunuz: http://www.oyp.com.tr/oyp-ve-zorunlu-hizmet.html

 235. Gamze Kılınç Diyor ki:

  Ve bir sorum daha olucak.öyp ile atandık diyelim .atandığımız üniversiteyi değiştirme imkanımız oluyor mu tayin gibi . eş durumu falan etkiliyor mu eşimizde diyelim bir üniversitede öyp ile atanmış olsun aynı üniversiteye gelinebiliyor mu ?yada zorunlu hizmet kaç yıl diyeyim ?

 236. metin arslan Diyor ki:

  alımlar ne zaman olurr

 237. Serkan Özçakır Diyor ki:

  BAŞVURULAR NE ZAMAN NET BİR BİLGİ ALABİLİRMİYİZ?

 238. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Serkan Özçakır
  Net bilgiyi şu anda hiç bir kurum veremez, haziranın sonu temmuzun başı gibi açılır her yıl.

 239. Murat Diyor ki:

  Merhaba, öncelikle sorulara verdiğiniz cevaplar ve böylesi karmaşık sorunlarda desteğiniz için çok teşekkürler. Daha önce 3 yılı aşmış yl öğrencisinin, öyp’de yl yapıyor olmak şartı ile çıkan ilanı kazanması halinde ataması yapılmayacağını ancak mahkeme yolu ile bu hakkını kazanabileceğini söylemiştiniz. bu durum öyp dışı 50/d kadrolar için de geçerli midir?
  geçerli ise mahkemenin sonuçlanacağı süre tahmini ne kadardır?
  bahsettiğiniz yürütmeyi durdurma kararının metnine nasıl ulaşabilirim?
  üçyılı aşmış durumda olduğumda 50/d kadrolara atanabilmemin başka bir yolu var mıdır?

 240. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Murat
  Hocam 50/d için mahkeme kararı bile yok ne yazık ki onların işi tamamen zor. Hocam mahkemeyi kazanan arkadaşımızın mail adresi: vahdet@akademikpersonel.org kendisi ile görüşebilirsiniz.

 241. Gamze Kılınç Diyor ki:

  benim sorumun cevabını bilen var mı?

 242. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Gamze Kılınç
  Evet illaki bölümünüzün adı ilanda yazmalı. Akademik kadrolarda tayin olmuyor maalesef zorunlu hizmet için yazımızı okuyunuz: http://www.oyp.com.tr/oyp-ve-zorunlu-hizmet.html

 243. Gamze Kılınç Diyor ki:

  ama mesela ilanda matematik mezunu diye bir şart yazıyorsa olur diye birşey duymuştum .ve ana bilim dallarına başvurabilir deniliyo ya öyp de .doğruluğuna da emin olamadığım için soruyorum böyle bir durum olabilir mi? cok teşekkürler bu arada .

 244. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Gamze Kılınç
  Ne yazık ki doğru değil bakınız sırf onun için yazı hazırladık o yüzden kadroların %40 dolmuyor yanlış tercihten: http://www.akademikpersonel.org/anasayfa-haberleri/27950-oyp-basvurusunda-dikkat-edilmesi-gerekenler-yerlestirme-sonrasinda-kadrolarin-40-ina-atama-yapilamiyor.html

 245. nur şahin Diyor ki:

  2013 öyp başvurulari ne zaman ve nasil yapilacak ?
  Teşekkürler…

 246. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @nur şahin
  Haziran sonu ya da temmzu başında YÖK’ün sitesinden yapılacak daha detaylı bilgiler için: http://www.oyp.com.tr/oyp-sikca-sorulan-sorular.html

 247. Gamze Kılınç Diyor ki:

  çok teşekkürler .bu cevaba kendi adıma üzülsem de yanlış tercihle başkalarının hakkına girmiycem en azından buna da şükür 🙂

 248. murat yıldız Diyor ki:

  Hocam iyi günler. son zamanlarda tabir yerindeyse kafayı sıyırmış durumdayım. Önüme gelen, girmeme izin verilen her sınava girdim bu yıl. Hepsi sonuçlandı fakat 30 yaşına 1 mesleki anlamda halen önümü göremiyorum. Bir umudum da ÖYP. Benim bölümüm almanca öğretmenliği ve size sormak istediğim bir soru var.

  1- ÖYP de Alman dili ve edebiyatı veya mütercim tercümanlık ilanlarına başvuru yapabilir miyim?

 249. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @murat yıldız
  Ne yazık ki hayır hocam, sadece kendi bölümünüze ve eğitim bilimleri ilanlarına başvurabilirsiniz.

 250. nec Diyor ki:

  öyp başvuruları ne zaman bilginiz var mıdır?

 251. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @nec
  Haziranın sonu temmuzun başı gibi başlar.

 252. nec Diyor ki:

  bu yıl ales ve yabancı dil sınav puanlarında düşüş var. umarım öyp puanlarına da yansır..

 253. ömer faruk çakır Diyor ki:

  arkadaşlar ales: 81 yabancı dil : 60 mezuniyet puanım : 91 öyp puanım ise 80. tarih bölümü öğrencisiyim sizce atanma ihtimalim yüzde kaç.

 254. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ömer faruk çakır
  İlk önce şurdan ÖYP puanınızı hesaplayınız; http://www.oyp.com.tr/oyp-puan-hesaplama.html sonra da şuradan yerleştirme puanlarına bakınız; http://www.akademikpersonel.org/anasayfa-haberleri/18650-tum-oyp-puanlari-excel-sirali.html Böylece bölümünüzün kaç puanla aldığı hakkında fikir edinebilirsiniz ve şansınızın olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

 255. Bahadır Burak Solak Diyor ki:

  Merhabalar
  İletişim Fakültelerine ÖYP ile atanan arkadaşlar kaç puan ile atandılar birde bu bahar dönemi atamalarında sizce İletişim Fakültelerinin minumum puanı kaç olur ? Şimdiden herkese teşekkürler…

 256. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Bahadır Burak Solak
  Merhaba tüm puanlara şurdan bakabilirsiniz: http://www.akademikpersonel.org/anasayfa-haberleri/18650-tum-oyp-yerlestirme-puanlari-excel-sirali.html

 257. hülya çınar Diyor ki:

  76.142 puanım bu siyaset bilimi ve kamu yönetiminden yerleşme ihtimalim var mı sizce…

 258. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @hülya çınar
  İlk önce şurdan ÖYP puanınızı hesaplayınız; http://www.oyp.com.tr/oyp-puan-hesaplama.html sonra da şuradan yerleştirme puanlarına bakınız; http://www.akademikpersonel.org/anasayfa-haberleri/18650-tum-oyp-puanlari-excel-sirali.html Böylece bölümünüzün kaç puanla aldığı hakkında fikir edinebilirsiniz ve şansınızın olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

 259. zeynep akan Diyor ki:

  merhaba,
  2013-2014 öyp kadroları ne zaman açıklanacak acaba? yök’ün web sitesinden öyp başlığına tıklıyorum, duyurular kısmında henüz bir bilgi yok. Kadrolar ve tercih işlemleri yök’ün sitesinden mi yapılıyor acaba?

  ikinci olarak: zorunlu hizmet konusunda kafam çok karıştı. ben bir yüksek öğretim kurumunda yüksek lisans yapıyorum, ders dönemim bitti, 2013-2014 eğitim döneminde tezimi yazıp 2014 Haziranında mezun olacağım inşallah. bu sene öyp ile atanırsam bulunduğun üniversitede yüksek lisans eğitimime devam edebileceğim ve burada geçirdiğim bir yıla bedel olarak atandığım üniversitede zorunlu hizmette bulunacağım öyle mi?

  üçüncü olarak: atandığım üniversitede kendi alanımda doktora programı varsa buradaki doktora eğitimim zorunlu hizmet mi sayılacak? ve eğer yoksa ne olacak? doktorayı bir başka üniversitede yapacak ve doktorada geçirdiğim yıl sayısı kadar atandığım üniversitede zorunlu hizmette mi bulunacağaım? yani 1 yıl yüksek lisans ve 5 yıl doktora eğitimime bedel olmak üzere atandığım üniversitede 6 yıl zorunlu hizmette mi bulunacağım?

  Teşekkür ederim.

 260. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @zeynep akan
  10 gün içinde yayınlanmaya başlar. Geçen seneki alımın nasıl yapıldığını görmek için TIKLAYINIZ
  Zorunlu hizmet hakkında yazımıza göz atınız: http://www.oyp.com.tr/oyp-ve-zorunlu-hizmet.html Son sorunuzun cevabıda zorunlu hizmet makalemizde yazdığı gibidir yani atandığınız yerde yüksek lisans-doktora yaparsanız ZORUNLU HİZMETİNİZ OLMUYOR

 261. Yusuf Yılmaz Diyor ki:

  Merhabalar; öyp ile atanılan üniversitede ilgili bölümün y.lisans yada doktora programı yoksa hangi Üni de devam edeceğimiz nasıl belirleniyor. Dahası ben halihazırda bu sene marmara üniversitesinden y. Lisansa başlıyorum, burda devam etmek için ne yapmam lazım. Son olarak da varsayalım yerleştiğim üniversitede y.lisans programı var, yine de bir yolunu bulup Marmara’da y.lisansa devam etme şansım olabilir mi?

 262. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Yusuf Yılmaz
  Bakınız şurada tüm sorularınızın cevaplarını bulacaksınız: http://www.akademikpersonel.org/oyp-ogretim-uyesi-yetistirme-programi-hakkindaki-sorulariniz/24393-oyp-yi-kazandim-simdi-yapmaliyim.html Bunlar önceden herkesin yaşadığı şeyler.

 263. murat yılmaz Diyor ki:

  Hocam sizlerin tecrübesine güvenerek bir soru yöneltmek istiyorum. Ben almanca öğretmenliği mezunuyum. YÖK ün 4 lük sistemi 100 lük sisteme çevirme tarzı yüzünden öyp puanım epeyi düşük (70.7). Geçtiğimiz yılların kadrolarına baktım fakat almanca öğretmenliği bölümüne pek kadro açılmamış. Sizce bu yıl kadro dağılımı bizim lehimize dönebilir mi? Benim tahminime göre (geçmiş yıllarda bize ayrılan kadrolara bakılırsa çok ama çok düşük bir ihtimal biliyorum) 15-20 civarı kadro açılırsa ancak girebilirim. Sizin bakış açınıza göre bir yorum almak isterim.

 264. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @murat yılmaz
  Hocam o kadar fazla kadro açmazlar diye düşünüyorum bölümünüze ancak ALES’inizi yükseltim YLSY deneyebilirsiniz.

 265. Ali Yıldız Diyor ki:

  Yurtdışında yuksek lisans yaparken, oyp ile atamam olursa, izlenecek yol hakkında bilgi verir mısınız? Teşekkürler.

 266. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Ali Yıldız
  Yurtdışında yaptığınız yüksek lisansınızı bırakıp burda devam etmeniz gerekecek. Kamu görevlisi olacağınzı için yurtiçindeki devlet üni.lerine atanabilirsiniz.

 267. murat büyükaksu Diyor ki:

  merhaba. öyp mevzuatinda yazan su maddenin anlamini soracaktim;

  “MADDE 8 – (1) ÖYP araştırma görevlilerinin öğrenim süreleri Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği’nde belirlenen normal öğrenim süreleridir. Anılan Yönetmelik hükümleri çerçevesinde, ek süre ve bilimsel hazırlık boyunca ÖYP kapsamında verilen desteklerden yararlanılamaz.”

  yani yuksek lisansda 2, doktora da 4 yildan sonra maaş alamiyor muyuz, yoksa verilen destekler dedigi farkli bir sey mi?

 268. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @murat büyükaksu
  Destekler ÖYP desteğidir, maaş değildir. Maaş her zaman yatar bakınız şu konuya: ÖYP’de Maaş ve Ödenek

 269. sule erdem Diyor ki:

  merhaba,
  geçen sene temmuz atamalarında toplamda kaç kişilik kontenjan vardı?

 270. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @sule erdem
  2.200 kişi.

 271. melike kaş Diyor ki:

  Merhaba,

  Öyp 2013 kadroları ne zaman ve nereden açıklanacak acaba? yök’ün sitesinden öyp başlığını sürekli kontrol ediyorum ancak hala bir gelişme yok:(

 272. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @melike kaş
  Temmuz 15’e kadar açıklanır.

 273. nrcn trd Diyor ki:

  öyp başvuruları ne zaman ve nerden yapılıyor acaba

 274. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @nrcn trd
  Zamanı belli değil bu ay olur, YÖK’ün sitesinden yapılacak. Geçen seneki alıma bakınız: http://www.akademikpersonel.org/oyp-ogretim-uyesi-yetistirme-programi-hakkindaki-sorulariniz/20874-adim-adim-2012-oyp-basvuru-ve-tercih-islemleri-kilavuzu.html

 275. kemal kırar Diyor ki:

  merhaba öyp puanıyla atamamız gerceklestıkten sonra askerlık hızmetını yapabılırmıyız bu durum askerlıgını yapmamıs kısılere sıkıntı dogururmu acaba

 276. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @kemal kırar
  Hiç bir sıkıntı olmaz yapabilirsiniz sorun yok.

 277. Gizem Diyor ki:

  Merhabalar. Oyp kantenjanlari başvuruları ne zaman
  Başlıyor ?

 278. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Gizem
  En geç haftaya başlar.

 279. tahsin pekmez Diyor ki:

  merhabalar kpds ve ales puanlarının geçerlilikleri kaç yıl acaba?herkes farklı birşeyler söylüyor. 2011 kpds ve ales puanlarım var bu sonuçlarımı kullanabilirim değil mi?2010 kpds de var ve daha iyi ancak bu geçerli olur mu?3 yıl olmuş çünkü…şimdiden teşekkürler

 280. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @tahsin pekmez
  Evet kullanabilirsiniz ALES yapıldığı tarih itibari ile 3 yıl KPDS ise sınırsız geçerli. 2010 KPDS’yi de kullanabilirsiniz.

 281. tahsin pekmez Diyor ki:

  çok teşekkür ederim çok sağolun

 282. merve uğuryol Diyor ki:

  Merhaba
  Öyp başvuru tarihleri hakkında bilgisi olan var mı?

 283. emine orta Diyor ki:

  arkadaşlar birşey sorucam bu kpdsnin geçerlilik süresi 5 yıl değilmi ben 2008de bir sınva grmiştim onu 2013 için kullanabilirmiyim 2013 ydsmde varda 2008ndeki daha yüksek bir bilgisi olan varsa sevinirim 😀

 284. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @emine orta
  Değil, sınırsız geçerli kullanabilirsiniz.

 285. nazmi kağan Diyor ki:

  merhabalar,ben stajyer avukatım ve öyp ile arstirma gorevlisi olmak istiyorum.Acaba öyp yi kazanip belli bir sureligine kadar durdurp stajimi bitirdikten sonra gorevime baslayabilir miyim?çünkü kanunda 2 yariyil icinde atanmaktan bahsediyor ve benim stajim ekim de bitiyor?

 286. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @nazmi kağan
  Hayır, 15 gün içinde (veya size belirtilen sürelerde) görevinize başlamak zorundasınız, aksi takdirde atamanız yanar.

 287. serap Diyor ki:

  kadrolar açıklandı mı ben mı bulamadm

 288. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @serap
  Açıklanamdı.

 289. hikmet öztürk Diyor ki:

  merhabalar,ben stajyer avukatim ve stajim ekimde bitiyor.Öyp ile bu donem atanirsam hemen baslamak zorunda miyim?stajimi bitirmek istiyorum ve bu arada kanunun bir maddesinde 2 yariyil icinde baslama sartı var.Bu konuda bilgi verebilir misiniz?

 290. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @hikmet öztürk
  15 gün içinde (veya size belirtilen sürelerde) görevinize başlamak zorundasınız, aksi takdirde atamanız yanar.

 291. Taze Öypci Diyor ki:

  Arkadaşlar sınıf öğretmenlğinden mezun oldum. 78 Ales 78 Lisans Puanı ve 66 Dil puanım var sizce öyp için yeterli olur mu?

 292. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Taze Öypci
  İlk önce şurdan ÖYP puanınızı hesaplayınız; http://www.oyp.com.tr/oyp-puan-hesaplama.html sonra da şuradan yerleştirme puanlarına bakınız; http://www.akademikpersonel.org/anasayfa-haberleri/18650-tum-oyp-puanlari-excel-sirali.html Böylece bölümünüzün kaç puanla aldığı hakkında fikir edinebilirsiniz ve şansınızın olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

 293. Gizem Diyor ki:

  Merhabalar.. Oyp kontenjanları daha açıklanmadı ne zamandır
  Bekliyoruz acaba bilginiz varmı ne zaman açıklanır?

 294. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Gizem
  YÖK başkan danışmanına göre pazartesi ya da salı açıklanır.

 295. Ali yıldız Diyor ki:

  Ielts general modülün gecersizligi hakkında bir karar alındı mı?

 296. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Ali yıldız
  Arkadaşlar, şu anda ortada YÖK’ün IELTS için yeni bir karar aldığı dair bir açıklama var (YÖK çağrı merkezi tarafından) bu kararda IELTS için general puanının artık kullanılmayacağı söyleniyor ancak böyle bir karar henüz üniversitelere ulaşmamıştır eğer böyle bir karar alındıysa bile daha önce alınan puanlar geçersiz kılınmaz, yine farklı bir sınavda da böyle bir uygulama yapılmıştı ve belli bir süre verilmişti o yüzden önceden sınava girenlerin içi rahat olsun ama bugünden sonra IELTS sınavına gireceklerin durumun netleşmesini beklemeleri kendi yararlarına olacaktır.

 297. Ali yıldız Diyor ki:

  Eğer böyle bir karar kontenjanların açıklandığı hafta kabul edilirse, bu bizim bittiğimiz andır. Ben yurtdisinda oldugumdan YDS’ye giremedim ve 8 ay hazırlandiktan sonra general modulle ielts sinavina girdim, sınav sonucumu dün aldım, Allah yardımcımız olsun, cok kötü sürpriz olur benim icin ve öyp hayal olarak kalır.

 298. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Ali yıldız
  Umarım sizleri etkilemez hocam.

 299. Gizem Diyor ki:

  Teşekkürler.

 300. biyolog Diyor ki:

  Öyp alımları nezaman açıklanacak acaba
  ?

 301. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @biyolog
  Bu hafta içi bekliyouz.

 302. belma çevik Diyor ki:

  merhabalar öyp 2013 başvuruları ne zaman başlayacak bir bilgisi olan var mı ?

 303. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @belma çevik
  Bu hafta içi bekliyoruz.

 304. dilek tellioğlu Diyor ki:

  bugün kadrolar belli olmuyor mu acaba beni bilgilendirir misiniz nasıl yapmamız gerektiğini bilmiyorum.teşekkürler şimdiden.

 305. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @dilek tellioğlu
  Tüm bilgilere BURADAN ulaşabilirsiniz.

 306. biyo kimya Diyor ki:

  merhabalar, ben kimya bölümü mezunuyum. ancak okurken biyokimya anabilim dalını seçmiştim ve seçmeli derslerimi biyokimyadan almıştım. ilanlarda biyokimya mezunu arayanlara başvurabilir miyim?

 307. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @biyo kimya
  Hayır başvuramazsınız. Aldığınız dersler değerlendirilmez diploma değerlendirilir.

 308. Arcan Ünlüler Diyor ki:

  4000 dediniz 1100 kişi alındı.

 309. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Arcan Ünlüler
  2013 için 4 bin kişi denildi. 2013henüz devam ediyor.

 310. akademikpersonel.org Diyor ki:

  YÖK,4 bin kadrodan bugün ilan edilen 1.345 ÖYP araştırma görevlisi kadrolarına tercih işlemlerinin 17-23 Temmuz tarihleri arasında YÖK’ün resmi internet sitesi üzerinden yapılacağını açıkladı. Kalan kadroların ilan işlemlerinin ise yıl sonuna kadar yapılacağını duyurdu.

 311. yldz Diyor ki:

  tekstil mühendisliği bölümü bitirip öyp de güzel sanatların tekstille ilgili bölümlerine başvuru da bulunabilir miyim?

 312. handan Diyor ki:

  merhaba, ben ikl defa öypye başvuracağım yeni mezunum. bu konuda pek bişey bilmiyorum. benm merak ettgm mesela bizim bölmde asistanalr vardı ve aslında ardahan üniversitesini kazanmış ama ankarada asistanlık yapıyordu. bu durum nasıl oluyor? ayrı bir başvuru gerekli mi. ben eğer hakkariye yerleşirsem ankarada eğitim görebilirmiyim? bunu internetten başvururken seçebilrmiyim?

 313. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @handan
  Evet BURADAN detaylı olarak bakabilirsiniz cevaplara.

 314. behce özdmr Diyor ki:

  merhabalar tercihler mezun olduğumuz bölüm ile mi olmak zorunda

 315. esra inan Diyor ki:

  yök ün resmi sitesini açamıyorum, nereden başvuru yapılacak ve ben türkçe öğretmenliği yeni mezunum eğitim bilimleri kadrolarından faydalanabilir miyim? ve son sorum hangi üniversitenin kaç puandan aldığını nereden bulabilirim? bu kadar çok soruma cevap verecek birileri olur mu bilmiyorum ama teşekkürler 🙂

 316. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @esra inan
  İlk önce şurdan ÖYP puanınızı hesaplayınız; http://www.oyp.com.tr/oyp-puan-hesaplama.html sonra da şuradan yerleştirme puanlarına bakınız; http://www.akademikpersonel.org/anasayfa-haberleri/18650-tum-oyp-puanlari-excel-sirali.html Böylece bölümünüzün kaç puanla aldığı hakkında fikir edinebilirsiniz ve şansınızın olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

 317. emsal öz Diyor ki:

  mrb ben biyoloji mezunuyum.öyp başvuruları ne zaman yapılıyor

 318. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @emsal öz
  Aralık ayında yapılacak 2. alım.

 319. gökhan ulusoy Diyor ki:

  Selamlar. Benim merak ettiğim şey aralık ÖYP alımlarında yani ek yerleştirmeler de farklı okulların yeni kadro ilanları verilebiliyor mu? Yoksa temmuz da açıklanan kadrolara başvuru yapmayan yada yanlış beyan da bulunmuş kişilerden boşalan yerlere mi başvuru yapabiliyoruz?

 320. cihat Diyor ki:

  mrb. aralık ayı için toplam ve hemşirelik öyp kontenjanları hakkında bi bilginiz veya tahmininz varsa paylaşabilirmisinz.

 321. Emine Kandemir Diyor ki:

  merhaba.ben işitme engelliler sınıf öğretmeniyim.temmuz alımlarında çok az tercih yaptım ve maalesef atanamadım bu yüzden.aralık 2013 alımlarında özel eğitimde tekrar aynı sayıda kontenjan açılıp açılamayacağı hakkında bilgi almak istiyorum

 322. Emine Kandemir Diyor ki:

  merhaba ben işitme engelliler sınıf öğretmeniyim.temmuz alımlarında özel eğitim bölümleri iyi sayılabilecek bir alım yapmıştı acaba aralık ayındaki atamalarda durum nasıl olur?bi kestirimde bulunmak mümkün mü

 323. Eda Yılmaz Diyor ki:

  İyi günler, ben dişhekimliginden mezunum, uzun zamandir dişhekimligi bölümlerine kadro açilmiyor.Acaba aralık ayında Dişhekimligi bölümlerinden alım yapılacak mı?

 324. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Eda Yılmaz
  Hocam ne yazık ki bir öngörümüz bulunmuyor.

 325. Ahmet Arslan Diyor ki:

  Mrb,alesimin süresi 2014 ocakta bitiyor. Bu puanımla 2013 aralık ayındaki kadrolara basvurabilir miyim? Yani ales geçerlilik süresinin başvuruların ilanından sonraki bir tarihte olması yeterli mi? yoksa atama yapılan tarihe kadar belgenin geçerli olması gerekiyor mu?
  teşekkürler

 326. Oğuz Han YEL Diyor ki:

  ÖYP 2013’te “en az” 4000 elemanın alınacağını açıklamıştı YÖK, Haziran ayında bu kadar az kadro (1300) açıklanmasından sonra Aralık ayı için ümitlenmeli miyiz? 2700+ kadro gelir mi sizce?

 327. ikram cosar Diyor ki:

  merhaba öğretim üyesi olarak başvurmak için sartlar ne ve ayrıca hemşirelik mezunuyum hangi üniversiteleralıyor

 328. Murat Dilsizoğlu Diyor ki:

  Aralık ayı için ek kadro verilecek mi,bilginiz var mı?

 329. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Murat Dilsizoğlu
  Aralık için 1.500 kişilik kadro verilecektir.

 330. Emine Kandin Diyor ki:

  Merhabalar, Aralık ayı öyp başvurularının kesin başvuru tarihi ne zaman ? bilgilendirirseniz sevinirim.

 331. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Emine Kandin
  15 aralık gibi bekliyoruz.

 332. murat dilsizoglu Diyor ki:

  Merhabalar oyp ile acikogretim mezunu alimi oluyor mu?

 333. leyla kiskanc Diyor ki:

  Merhabalar oyp icin okul not ortalamasi en az 2.5 mu olmasi gerekiyor?

 334. Mevra Diyor ki:

  Mrbalar ben sosyal bilgiler öğretmeniyim. Bu yıl ales ve yds’ye hazırlanıyorum. Acaba İstanbul için ikisinden en az kaç almalıyım?

 335. akademikpersonel.org Diyor ki:

  Bölüme göre değişir, İlk önce şurdan ÖYP puanınızı hesaplayınız; http://www.oyp.com.tr/oyp-puan-hesaplama.html sonra da şuradan yerleştirme puanlarına bakınız; http://www.akademikpersonel.org/anasayfa-haberleri/18650-tum-oyp-puanlari-excel-sirali.html Böylece bölümünüzün kaç puanla aldığı hakkında fikir edinebilirsiniz ve şansınızın olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

 336. behiye poyraz Diyor ki:

  bu yıl mezun oluyorum başvurular ne zamn acaba 2014 için

 337. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @behiye poyraz
  Temmuz 2014’de.

 338. esraes Diyor ki:

  Merhaba ben aöf 4 yillik kamu yönetimi mezunuyum basvurabilir miyim öyp basvurulari internet üzerinden mi yapiliyormu öyp icin ayriyeten bi sinavi varmi yoksa ales ve dil puanina gore mi basvurulabiliniyor

 339. ÖZEL EĞİTİMCİ Diyor ki:

  MERHABA HOCAM. BEN SINIF ÖĞRETMENİ MEZUNUYUM. ALAN DEĞİŞİKLİĞİ İLE ÖZEL EĞİTİME GEÇTİM. ÖZEL EĞİTİMDEN YÜKSEK LİSANS YAPMAK İSTİYORUM. HANGİ ALANDAN GİRMELİYİM SINAVA..(EA VEYA SÖZEL) . AYRICA LİSANS PROGRAMLARINA BAŞVURU YAPINCA ÖNCELİK ÖZEL EĞİTİM MEZUNLARINA MI VERİLECEK YOKSA AYNI HAKLARA MI SAHİP OLACAĞIZ.. TEŞEKKÜRLER

 340. İSMAİL Diyor ki:

  Merhabalar , ben önlisans mezunuyum dikey geçiş sınavıylaaçıköğretim işletme fakültesine kayıt oldum. yüksek lisansa başvururken lisans ortalaması nasıl hesaplanıcak ? sadece açıköğretimmi yoksa önlisansla lisansın ortalamasımı alınacak ?

 341. Sema Nur Diyor ki:

  Ben bu sene ilk defa Ales sınavına gireceğim.Sanat Tarihi bölümü mezunu olacağım. Öyp için İslam Tarihi ve Türk İslam Sanatları bölümünde tercihte bulunabilir miyim?

 342. Melis Diyor ki:

  Merhaba
  Işletme bölümü son sınıf ögrencisiyim. Yüksek lisans yapmak istiyorum. Psikoloji üzerine yüksek lisans yapmam mümkün mü acaba teşekkürler

1 Gelen Bağlantılar

 1. Anonim Diyor ki::

  […] […]

Fikrini Söyle

ÖYP Puan Hesaplama

 Ales Puanı:

 Lisans Puanı:

 Dil Puanı:

ÖYP Puanınız:

Puanlarınızı Yazarken; "Nokta" Kullanınız!