Kategorilenmiş | ÖYP Gündem

   

ÖYP Başvurusu ve Askerlik Durumu

Kategori: 20 Temmuz 2014 Ekleyen: akademikpersonel.org

ÖYP Başvurularında Erkek Adaylar İçin En Önemli Sorunlardan Biri de Askerlik Problemidir, Bu Yazımızda Kadro, Atama ve Eğitim Esnasındaki Askerlik Görevi İle İlgili Sorularınıza Cevap Vereceğiz.

 

 

 

ÖYP Kadrosu bir Kamu Görevlisi kadrosudur (Bknz. ÖYP Özlük Hakları) ve tüm kamu görevlileri atanırken 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa tabidir. 657 Sayılı DMK’ya göre atamanın yapılabilmesi için 48. maddesin uygun olmak gerekir. ÖYP Genel Şartlarında da 1. madde olarak 48. maddeye uygunluk belirtilmiştir.

48. maddenin askerlik şartları şu şekildedir.

Askerlik durumu itibariyle;
a) Askerlikle ilgisi bulunmamak,
b) Askerlik çağına gelmemiş bulunmak,
c) Askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak gereklidir.

Yani ÖYP ile atabilmek için ya atama tarihleri içinde tecilli durumda olmanız, ya askerlik görevini bitirmiş olmanız ya da askerlikten muaf olmanız gerekmektedir. Bunların aksi durumunda ise yani bakaya durumda iseniz veya askerde tercih yapmış iseniz ya da sevk durumda iseniz atamanız yapılmaz ve kanuni olarak bir hak elde edememiş olursunuz.

Askerlik İçin Sıkça Sorulan Sorular

 

-Askerdeyken Tercih Yaparsam ÖYP İle Atanabilir  miyim?

-Hayır, Hem Atamanız Yapılmaz Hem de Yanlış Beyandan Bir Daha ÖYP’ye Başvuru Yapamazsınız.

-Bakaya Durumundayken Tercih Yaparsam ÖYP İle Atanabilir  miyim?

-Hayır, Hem Atamanız Yapılmaz Hem de Yanlış Beyandan Bir Daha ÖYP’ye Başvuru Yapamazsınız.

-Askerlik Tecilim Kasım Ayında Bitiyor, Temmuz’da ÖYP İle Atanırsam Askerliğim Tecil Edilir mi?

-Normal Şartlar Altında Askerlik Sadece Eğitim Durumu İle Tecil Edilir Ancak Üniversiteniz Personele İhtiyacı Olduğunu ASAL Dairesine Bildirirse Ufak Bir İhtimal de Olsa 1 Yıl Tecil Alabilirsiniz, Bunun Dışında ÖYP Lisansüstü Tercihlerinde Bir Üniversiteye Eğitim Amaçlı Yerleşirseniz O Zaman Teciliniz Eğitim Sürenizde Yapılır.

-ÖYP Dil Kursundayken Tecil Alabilir miyim?

-Normal Şartlar Altında Askerlik Sadece Eğitim Durumu İle Tecil Edilir Ancak Üniversiteniz Personele İhtiyacı Olduğunu ASAL Dairesine Bildirirse Ufak Bir İhtimal de Olsa 1 Yıl Tecil Alabilirsiniz, Bunun Dışında ÖYP Lisansüstü Tercihlerinde Bir Üniversiteye Eğitim Amaçlı Yerleşirseniz O Zaman Teciliniz Eğitim Sürenizde Yapılır.

-Yüksek Lisans’a/Doktora’ya Başladım Ne Kadar Tecil Alırım?

-Yüksek Lisans İçin Kayıt Yaptığınız Günden İtibaren 3 Yıl Doktora İçinse 6 Yıl Tecil Olursunuz.

-ÖYP İle Atandıktan Sonra İstediğim Zaman Askere Gidebilir miyim?

-Evet, İstediğiniz Zaman Tecilinizi Bozarak Askerlik Görevinizi Yerine Getirebilirsiniz.

-Askerden Döndükten Sonra Kadrom Devam Edecek mi?

-Evet Siz Askerdeyken Kadronuz ve Eğitiminiz Dondurulacak ve Döndüğünüzde Kaldığınız Yerden Devam Edeceksiniz.

ÖYP ve diğer Akademik Kadro konularında aradıklarınızı bulabilmek ve sorularınıza daha hızlı cevap alabilmek lütfen AKADEMİK PERSONEL FORUMUNU kullanınız.

27 Bu Gönderi İçin Yapılan Yorumlar

 1. İNANÇ ARKAN Diyor ki:

  Çok teşekkür ederim. Üzerinde çok tereddüt ediyordum atanırsam bir iki sene sonra askerliği yapmak istersem ne olacak diye, mümkün olmasına sevindim.

 2. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @İNANÇ ARKAN
  Başarılar ve şimdiden hayırlı teskereler 🙂

 3. Bedelli çıksın Diyor ki:

  Diyelim ki Öyp ile yerleştim ve ilk aşamada dil şartını sağlayamadığım için lisansüstü eğitime başlamadım. Bu durumda önce dil şartını yerine getirmem için dil kursuna başlamam lazım ve ancak ikinci yılda 65 puan şartını sağladığımı varsayalım. Dili geçmek için harcadığım bu iki yıl süre zarfında tecilli olur muyum? Yok, eğer tecilli olamıyorsam bu durumda nasıl bir yol izlenir? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 4. Enes Abanoz Diyor ki:

  @Bedelli çıksın
  Dil eğitim süresi, yüksek lisans eğitim süresinden sayılmadığı için bu süre içinde tecilli sayılmazsınız. Askerlik sürenizi, lisans mezıniyet tarihi üzerinden yasal süre kadar kullanabilirsiniz.

 5. Erhan Diyor ki:

  Öyp ile atandiktan sonra ilerleyen zamanlarda askere gittiğimizde maaş durumu nasil oluyor. Maas almaya devam mi ediyoruz yoksa askerden donene kadar maaş falan alamıyor muyuz

 6. Enes Abanoz Diyor ki:

  @Erhan
  Askerlik durumunda, fiilien çalışmadığınız için hiçbir kurumdan maaş alamazsınız.

 7. sinan Diyor ki:

  ÜNİ BİTİMİ İTİBARİYLE (31.05.2013) 2 YIL ASKERLİK TECİL EDİLİYOR DİYE BİLİYORUM.FAKAT OKUL BİTTİKTEN SONRA ASKERİ ŞUBEYE HİÇ GİTMEDİM VE TECİLİ ONAYLATMADIM.ÖYP YE BAŞVURMAM HALİNDE ATANIRSAM YERLEŞTİRMEM YAPILMAZ VE 3 YIL SÜREYLE BAŞVURAMAZ MIYIM?

 8. Enes Abanoz Diyor ki:

  @sinan
  Tecilinize askerlik şubesinden bakınız. Atanıp yüksek lisansa başlarsanız teciliniz uzatılır.

 9. alper Diyor ki:

  Askerlik durum belgemde Erteleme Tarihi kısmında 05.07.2014 yazıyor. Ama üst kısımda bir yerde de 30,11,2014 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakıncası yoktur yazıyor. Tercih yapıp kazansam devam edebilir miyim? Celp dönemi ise Aralık 2014 olarak görünmekte.

 10. Enes Abanoz Diyor ki:

  @alper
  30.11.2014 tarihine kadar eğitiminize devam edebilirsiniz? Kayıt sonrası yükse lisans eğitimine başlarsanız yasal yaş sınırına kadar teciliniz uzatılır.

 11. can Diyor ki:

  Merhaba, 2014 Temmuz ayı öyp atamalarına tercih yaptım ancak askerlik sevk başlangıç ve bitiş tarihlerim 4-8 ağustos, gideceğim yer belli. Yerleştirildiğim taktirde askerliğimi erteletme imkanım olur mu? (öyp’ye başvuru yaptığım tarih 22 temmuz ve bakaya değilim)

 12. Enes Abanoz Diyor ki:

  @can
  Buradan detaylı olarak bilgiye ulaşabilirsiniz.
  http://www.oyp.com.tr/oyp-basvurusu-ve-askerlik-durumu.html

 13. ihsan Diyor ki:

  Yani ÖYP ile atabilmek için ya atama tarihleri içinde tecilli durumda olmanız, ya askerlik görevini bitirmiş olmanız ya da askerlikten muaf olmanız gerekmektedir. Bunların aksi durumunda ise yani bakaya durumda iseniz veya askerde tercih yapmış iseniz ya da sevk durumda iseniz atamanız yapılmaz ve kanuni olarak bir hak elde edememiş olursunuz. benım anlamadıgım boyle bırsey yazılmıs ancak devlet memuru olan bırısı eger askerde tercıh yapmıs ıse ataması bekletılıyor ve askerlık bıtınce gorevıne baslıyor ve o da 657nın 48 maddesıne gore yapılıyor ….

 14. Kara Diyor ki:

  Merhabalar, yükseklisansa devam ediyorum; fakat yükseklisansın azami süresini bir dönem aşmış durumdayım ve Ağustos 2014’te tecilimin bitecek olması nedeniyle askerlik şubesine gittim. Onlara 1984 doğumlu olduğumu söyledim ve ÖYP’ye başvuracağımı anlattım. Bunun üzerine bana başvuru tarihleri ve atamaların yapılacağı tarihleri sordular. Temmuz ayının son 10 gününde başvuruların olduğunu, muhtemelen kayıtların ağustos içinde gerçekleştirileceğini söyledim. Bunun üzerine zaten Eylül ayında bakaya kalacağımı söylediler, bu tarihe kadarki işlemler için kazandığın kurumun askerliğin ertelenmesi için senin talebin üzerine yazı göndermesi gerekir dediler. Bu durumda askerlik şubesi Eylül’e kadar sakınca olmadığını belirtmişse öyp başvurumun başarılı olma ihtimali var mıdır? Çünkü askerlik ve öyp başlığında bu tip bir detay yok.

 15. ramazanoyp Diyor ki:

  Öyp dil eğitimindeyken yüksek lisansımın normal süresi içerisinde yüksek lisansımı bitirmediğim için dil eğitiminde askerlik tecilim kesildi ve dil eğitimi devam ederken şubat 2014 celp döneminde askere çağrıldım. Önümüzdeki yüksek lisans tercihi döneminde yüksek lisansım bitmediği için Öyp yüksek lisans tercihlerinden tercih edeceğim. ( Son değişikliklerde eğer 2 dönem hakkı 1 döneme düşürülmeseydi tezi bitirip, doktora tercihi yapabilecek durumda olabilirdim. Ya da geri alınan değişikliklerde buna da yer verilseydi. Neyse buraya yazma amacım bu değil. Ama insan içini dökmek istiyor işte  ) Forumdan okuduğum kadarıyla devam etmekte olan yüksek lisanstan ilişiğimi kesmem gerekiyor. Durum hala böyle mi? Bir değişiklik oldu mu bu hususta? İlişiğimi kesmemin sebebi, yüksek lisansa kayıt olurken askerlik tecili ile ilgili belge vermek zorunda olmam mı? Ancak anlamadığım nokta şu: yüksek lisansa kaydolduğum ve öğrenim gördüğümü gösteren belge ile tecil ettiriyorsam, yüksek lisansa kayıtlı değilken nasıl oluyor da askerlik şubesinden tecilli olduğumu gösteren bir belge alabiliyorum ve yüksek lisans için gerekli evraklar arasina koyuyorum?

 16. m.ali Diyor ki:

  mrblar suan kamuda calışmaktayım…tecilim 2015 kasım ayına kadar devam ediyordu ama tecilimi bozdurdum…ama sonradan aralık ayında öype yapma ihtimalime karsı bize tanınan 30 eylül tarihine kadar yeniden etcilimi yaptırmayı dusunuyorum fakat… söyle bir durum var… dil eğitimi y.lisanstan sayılmadığından diyelimki 6-8 ay dil eğitmnden sonra 2015 eylülde dil sınavını veremzsem hali hazırda yine y.lisansa başlayamayacağım için askere mi gideceğim şimdi anlayamadım…lakin askerde iken ben dil puanını nasıl verecem,veremezsem başlamadan öyp den atılmış mı olacağımmm?

 17. Muhammet Diyor ki:

  Merhaba.Benim tecil belgemde 30.09.2015 e kadar askerlik işlemleri yönünden sakıncası yoktur yazıyor. Belgenin altında erteleme bitim tarihi 09.07.2015 yazıyor. Bu durumda ÖYP 2015 temmuz atamalarına başvuramazmıyım.

 18. sad bin ubade Diyor ki:

  Merhabalar hocam.. 2013 yılında mezun olmuş ve 2015 yılında tecili bitecek biri öyp ile en fazla kaç yıl tecil ettirebilir.

 19. akademikpersonel.org Diyor ki:

  ÖYP ile tecil edemezsiniz. Yüksek lisans veya doktora yapmanız lazım tecil için.

 20. sad bin ubade Diyor ki:

  Teşekkur ederim hocam cevabınız için.. Anlamadığım konu şu ki zaten öyp yüksek lisans ve doktarayı içermiyor mu? Ben hep öypli olup hemde dışarıdan yüksek lisans mı yapacam ?

 21. beytullah Diyor ki:

  merhabalar değerli hocam.
  2015 haziran 30’na kadar askerlik yönünden tecilliyim.Aralıkta öypde kadro aldığımda dil puanım 50 altında olduğuğundan dil merkezlerine gönderiliceğim.Dil kursu bittikten sonraki süreçte 30 hazirandan önce yüksek lisans eğitimine başlamadığımdan askerliğim ertelenmiyor değil mi?Her şartta bu 2015 ağustosta askere girmek durumundamıyım.Ve diğer sorum da öyp kadrosunda olduğpumdan dolayı Meb gibi asker öğretmen çıkmıyor mu?

 22. murat Diyor ki:

  http://www.memurlar.net/haber/486599/ merkezi yerleştirmede memur olarak atananlar da 657 ye tabi olduğuna göre ve onlar atanabiliyorlarsa öypliler de atanabilmelidir. incelemenizi tavsiye ederim sayın editörler

 23. ali samet Diyor ki:

  mecburi hizmete başladıktan sonra askere gittim. Bu durumda askerlikte geçen 6 ay süre mecburi hizmet süresine eklenmekte midir? doktora için imzalamış olduğum taahhüt ve kefalet senedinde askerlikte geçen sürenin doktora süreme ekleneceği belirtilmiş ise de mecburi hizmete başladıktan sonra askere gitme durumunda askerliğin mecburi hizmetten sayılıp sayılmayacağı ile ilgili bir ayrıntı bulunmamaktadır. Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim. şimdiden teşekkürler.

 24. dadaş Diyor ki:

  ağustos ta askere gitmem için en geç mayıs ayında tecil bozmam gerekiyor. Tecili bozduktan sonra ağustosta askere gitmem kesinleşiyor, temmuz ayında öyp ye başvurup atanırsam herhangi bi sıkıntı yaşar mıyım? Yani kadrom iptal edilir mi?

 25. Oypadayı Diyor ki:

  Selamlar, benim askerlik konusunda bir sorum olacaktı. Temmuz 2015 askerliği bozdurup Eylül 2015 sevk edilmem gerekiyor. 2014 güz ÖYP atamalarında atandıktan sonra ilk yılımda YDS den 65 bile versem yüksek lisans başvuruları ve yerleştirmelerine yetişemiyorum. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? durum gerçekten böyle mi yoksa ÖYP atamasıyla bu sorun ortadan kalkar mı? Daha ÖYP tercihleri bile açılmamışken böyle bir soru çok abes olabilir diye düşünen arkadaşlar olabilir. Ama bu duruma göre tercih yapmayı düşünüyorum.

 26. Hakan Diyor ki:

  iyi günler ben şuan yüksek lisans yapıyorum tez dönemindeyim ve bu donem bitirebilirim askerlik durumumda mayıs 2016 ya kadar tecilli gorunuyor ben temmuzda oyp ye girsem tekrardan yüksek lisanstan mı başlayacağım yoksa yüksek lisansı bitirdiğim için doktoradan mı başlayacagım ve askerlik olarak herhangi bir sıkıntı çekermiyim ?

 27. Servet Diyor ki:

  Merhabalar
  burada yazan yedek sınıfa geçirilmiş olmaktan kasıt yedek subay olmak mi o kısmı anlayamadim

2 Gelen Bağlantılar

 1. Anonim Diyor ki::

  […] […]

 2. ÖYP'ye Kimler Başvurabilir? | ÖYP 2014-2015 Diyor ki::

  […] – Askerliğini yapmış olmak veya muaf olmak veya tecilli olmak. (Bknz. ÖYP ve Askerlik) […]

Fikrini Söyle

ÖYP Puan Hesaplama

 Ales Puanı:

 Lisans Puanı:

 Dil Puanı:

ÖYP Puanınız:

Puanlarınızı Yazarken; "Nokta" Kullanınız!