Kategorilenmiş | ÖYP Eşdeğerlik

   

ÖYP Başvurunda İngilizce Gerekli mi?

Kategori: 24 Temmuz 2013 Ekleyen: akademikpersonel.org

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı normalde 65 dil puanı barajı üstüne kurulmuş olsa da başvuru yapabilmek için yabancı dil puanı gerekli değildir. 0-100 arasında herhangi bir puan kullanılabilir veya hiç puanınız yoksa bile başvuru yapabilirsiniz. Ancak; başvuru yaparken dil puanınız 65’in altında ise yabancı dil kursuna gönderilirsiniz. Bu kurs 65’in altında dil puanı olanlar için kesinlikle zorunludur. Bu kurs 6 ay sürer bu süre içinde sadece kursa devam edersiniz maaşınızı da alırsınız ayrıca tüm memuriyet özlük haklarından da yararlanmaya devam edersiniz. Yalnız; yurtiçindeki altı aylık yabancı dil eğitimini tamamlayan ÖYP araştırma görevlileri, kadrolarının bulunduğu yükseköğretim kurumlarına dönerler. Ancak ÖYP araştırma görevlisi olarak atandığı tarihten itibaren; yabancı dil puanı halen 50’nin altında olan araştırma görevlilerinin bir yılın sonunda, yabancı dil puanı 65’in altında olan araştırma görevlilerinin ise iki yılın sonunda kadroları ile ilişikleri kesilir.

Yabancı Dil Sınav Sonucu 65 ve üzeri puan olan ÖYP araştırma görevlileri, istekleri halinde yabancı dil eğitimi için en fazla altı ay süreyle yurtdışına gönderilir. Araştırma görevlilerinin yurt dışında dil eğitimi almalarına ilişkin şartlar YÖK Yürütme Kurulunca belirlenir.

ÖYP Başvurusu ve IELTS Puanı Kullanımı

11 Bu Gönderi İçin Yapılan Yorumlar

 1. Ergün İspaha Diyor ki:

  Sn.Yetkili; benim oğlum İktisat fakültesi 2013 mezunu, 2012 ALES puanı 76, lisans puanı 2.98, YDS puanı 45, ÖYS’ye başvuru yapabilir mi? anydınlatırsanız çok sevinirim. Teşekkürler

 2. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Ergün İspaha
  Merhaba, başvuru yapmak için yeterli puanlara sahip.

  Ancak; ilk önce şurdan ÖYP puanınızı hesaplayınız; http://www.oyp.com.tr/oyp-puan-hesaplama.html sonra da şuradan yerleştirme puanlarına bakınız; http://www.akademikpersonel.org/anasayfa-haberleri/18650-tum-oyp-puanlari-excel-sirali.html böylece bölümünün kaç puanla aldığı hakkında fikir edinebilirsiniz ve şansınızın olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

 3. nahide atak Diyor ki:

  merhaba,
  2010 iibf işletme bölümü mezunuyum ales 70,6 dil kursuna gidiyorum fakat sınava girmedim oyp başvurusu yapabilir miyim rica etsem yönlendirebilir misiniz,

  hteşekkürler

 4. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @nahide atak
  Dil puanı olmadan ÖYP’ye başvurabilirsiniz. ALES2nizi yükseltirseniz şansınız artar.

 5. firdevs Diyor ki:

  merhaba , yabancı dil sınavına girmedim. başvuru yaparken bu kısmı boş mu bırakıyoruz? iyi çalışmalar

 6. akademikpersonel.org Diyor ki:

  “0” Sıfır yazabilirsiniz.

 7. dt.gül Diyor ki:

  ben dişhekimiiyim ales 88.yalnız yabancı dil üds 2007de 72 almıştım o geçerli olurmu.teşekkürler

 8. melek Diyor ki:

  Merhabalar bmerhabalar dil puani olmadan atanmadan puanimizi nasl hesapliyoruz dil puani olan önümze geçermi

 9. Ufuk GECE Diyor ki:

  Ben 2014 sonbahar YDS’den 66,25 puan aldım. Şimdi ilkbaharda tekrar gireceğim. Puanımı bu sınavda düşürürsem ne olur? Sonbaharda aldığım puanı ÖYP’de kullanabilir miyim?

 10. seçil Diyor ki:

  merhabalar, ben 100% ingilizce eğitim veren işletme fakültesi mezunuyum. OYP için lisans mezuniyetinin %100 ingilizce olması birşey değiştiriyor mu yoksa YDS’ye girmem mi gerekiyor?

 11. karaca Diyor ki:

  merhaba merak ettiğim önemli bir soru var. dil puanım yok ama ales 87, not ortalamasının puan karşılığı 86; fakat öyp puanı 73 geliyor. bu haliyle atanmam bence imkansız. hem de dil puanına gerek yok deniyor ne saçma.

Fikrini Söyle

ÖYP Puan Hesaplama

 Ales Puanı:

 Lisans Puanı:

 Dil Puanı:

ÖYP Puanınız:

Puanlarınızı Yazarken; "Nokta" Kullanınız!