Kategorilenmiş | ÖYP Gündem

   

ÖYP Alan Sınavı Duyurusu

Kategori: 26 Haziran 2015 Ekleyen: akademikpersonel.org

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) Temel Tıp Bilimleri ve Temel İslam Bilimlerinde yapılacak Alan Sınavı için başvurular bugün 15:00’dawww.yoksis.yok.gov.tr/OYPUYG adresinden alınmaya başlanacaktır.

Alan Sınavına İlişkin Duyuruya ulaşmak için tıklayınız…

GENEL ŞARTLAR

1. 657 sayılı Kanunun 48 inci maddesinde belirtilen şartları taşımak

2. 35 yaşını doldurmamış olmak (31/07/1980 ve sonra doğanlar başvuru yapabilecektir.)

3. Araştırma görevlisi olarak çalışmasına engel olacak herhangi bir sağlık problemi bulunmamak

4. Atama yapılacak programın lisans eğitimine hangi alanda öğrenci alınıyorsa o alanda ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı)’den en az 70 (yetmiş) puan almış olmak.  Bu sınavın sonuçları açıklandığı tarihten itibaren üç yıl süreyle geçerlidir.)  Alan türü değişen programlardan mezun olanların, lisans eğitimine başladıkları puan türünden en az 70 puan almaları gerekmektedir.

5. Başkanlığımızca 26/06/2015 (15:00) – 01/07/2015 (18:00) tarihleri arasında yapılacak olan başvuru işlemlerinde, adaylar 2012 Güz ve sonrasında alınan ALES sonuçlarından birini kullanabileceklerdir

6. Adaylar başvurularını ÜDS/KPDS/YDS veya eşdeğerliliği ÖSYM tarafından belirlenen bir yabancı dil sınav sonucu ile yapabilmektedirler.

7. Adayların mezun oldukları üniversitenin mezuniyete esas not sistemi 4’lük veya 5’lik ise, mezuniyet notunun hesaplanmasında, Yükseköğretim Kurulu Kararıyla belirlenen 4’lük ve 5’lik not sisteminin 100’lük not sistemine eşdeğerliliği tablosunu esas almaları gerekmektedir. ÖYP Tercih Sisteminde eşdeğerlilik tablosunu kolayca kullanmanızı sağlayacak özellikler bulunmaktadır.

ALES MUAFİYET

1. Doktorasını tamamlamış olanlar,

2. Yükseköğretim Kurumlarında öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarında çalışmakta olanlar,

3. Yükseköğretim Kurumlarında öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarında çalışmaktayken ayrılan öğretim elemanlarının çalışmakta oldukları kurumlarında veya başka yükseköğretim kurumlarında öğretim elemanı kadrolarına başvurularında merkezi sınavdan (ALES) muaf olup, bu adayların yerleştirme işlemlerinde ALES puanı 70 olarak değerlendirmeye alınacaktır.

6 Bu Gönderi İçin Yapılan Yorumlar

 1. furkan Diyor ki:

  Peki nerelerde kadrolar açılmış belli mi acaba?

 2. cansel Diyor ki:

  öyp için getirilen alan sınavı bütün bölümler için mi geçerli olacaktır.Ben turist rehberliği mezunuyum öyp alan sınavına girmem gerekecek midir yoksa direk terciih işlemi mi yapacağım. lütfen biir cevap verilsin.

 3. ahmet Diyor ki:

  Ben moleküler biyolojiden girdim. Sınavda 5 tane klasik soru sormuşlar, 2 tanesi biyoloji ile alakalıydı diğer üç sorunun moleküler biyoloji ile uzaktan yakından alakası yoktu. 5 soru ile bilgi mi ölçülür? ya da sınavın alanı neydi pek anlayamadım. Bu ülkeden bilim anlamında bir şey beklemek bu saatten sonra büyük hata olur.

 4. rahşan Diyor ki:

  Alan sinavi nasilmis bilginiz var mi?

 5. Ozlem Diyor ki:

  Sorulari tam olarak yazabilcek olan varmi ? Ben bu sene son sinifim biyoloji okuyorum..ortalamami yuksek tuttum ama son sene boyle bir sinav cikti…cok korkuyorum bu sinavdan..gerekli donanimim var ama sans bu bilgi 5 soruyla ve kimlerin neye gore not verdigini bilmedigimiz bir sinavla olculuyor 🙁

 6. ETEM KAHRİMAN Diyor ki:

  BEN, EĞİTİM FAKÜLTESİ FİZİK ÖĞRETMENİ MEZUNUYUM.YÜKSEK LİSANSIMI BİYOFİZİK ALANINDA YAPTI.YAPILAN YENİ DEĞİŞİKLER NEDNİYLE MAĞDUR EDİLİDİ. MAĞDURİYETMİZİN GİDERİLMESİ İÇİN BİZEDE ALAN SINA HAKI TANIMASI GEREKİR.NEDEN SADECE İKİ BÖLÜME HAK TANINDI BUNUDA ANAMIŞ DEĞİLİZ. ÜNİVERSİTELERİN SADECE TEMEL TIP VE İLHAYET FAKÜLTESİNE ATAMA HAKI TANINIYOR.BİZ GİBİ BEŞ YILLIK EĞİTİM FAKÜLTE MEZUNLARI İKİ YILIK YÜKSEK LİSANS OLARAK BİYOFİZK BÖLÜMLERİN RESMEN ATANMALARINA ENGEL KONULMUŞ OLARAK ALGILIYORUM.BUDURUM DÜZETİLMESİNİ VE GÜNDEME ALINMASINI İSTİYOERUM.

Fikrini Söyle

ÖYP Puan Hesaplama

 Ales Puanı:

 Lisans Puanı:

 Dil Puanı:

ÖYP Puanınız:

Puanlarınızı Yazarken; "Nokta" Kullanınız!