Kategorilenmiş | ÖYP Gündem

   

ÖYP 2016 Yılından İtibaren Yapılmayacak!

Kategori: 22 Eylül 2015 Ekleyen: akademikpersonel.org

Başkanlığımızın 2016 yılından itibaren Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) uygulamasına son verilmesi kararına ilişkin çıkan haberler üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği hasıl olmuştur.

Üniversitelerimize 31.07.2008 tarihinden itibaren “Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Naklen veya Açıktan Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” kapsamında Cari usulle araştırma görevlisi alımı yapılmakta olup, 20.03.2010 tarihinden itibaren, yeni kurulan üniversitelerimizin öğretim üyesi ihtiyacını karşılamak ve bu nedenle yüksek lisans ve doktora eğitim programlarını geliştirmek üzere ÖYP uygulamasına geçilmiştir.

Öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarına yapılacak atama sayıları ile bunlardan ne kadarının ÖYP kapsamında ne kadarının cari usulle atanacağı her yıl Merkezi Yönetim Bütçe Kanunları ile belirlenmekte, ÖYP kapsamında atanacak araştırma görevlilerinin ise Yükseköğretim Kurulu koordinasyonunda merkezi olarak yerleştirilmeleri hükme bağlanmıştır.

Bununla birlikte üniversitelerimiz her geçen yıl YÖK’ten ÖYP araştırma görevlisi kadrosu talep etmekten kaçınmaya başlamışlar, bu da çok sayıda ÖYP araştırma görevlisi kadrosunun kullanılamamasına yol açmıştır. 2010-2014 yılları arasında yılı Bütçe Kanunlarıyla bu amaçla tahsis edilen kadrolardan yaklaşık 3550’si boş kalmıştır.

Diğer taraftan ise son dönemde artan üniversite sayısına paralel olarak öğretim elemanı ihtiyacı da artmış olup, bu kadroların üniversiteler tarafından kullanılmak istenilmemesi yükseköğretimimiz için bir zafiyet oluşturmaktadır.

Aralarında ODTÜ ve Boğaziçi Üniversitelerinin de olduğu uluslar arası sıralamalarda başarı kaydeden bazı üniversitelerimiz başkanlığımızdan hiçbir dönemde ÖYP kadrosu talep etmemiştir.

Başkanlığımız her yıl bu kadroları tahsis etmek durumunda olduğundan, bu konu üniversitelerimizce bir nevi kadro dayatması olarak algılanmaktadır.

ÖYP uygulaması üniversitelerimizde akademik teamüllerin bozulmasına neden olmuş, bu uygulama neticesinde hoca-araştırma görevlisi ilişkilerinde bazı sorunlar yaşanmaya başlamıştır.

Bu ve buna benzer gerekçelerden ve üniversitelerimizden gelen taleplerden dolayı ÖYP giriş şartlarına alan sınavı şartı konulduğu da malumdur.

Bunun üzerine Başkanlığımızın 01/09/2015 tarih ve 3040 sayılı yazısı ile Maliye Bakanlığına “ÖYP kapsamında atanacak araştırma görevlisi kadrolarına, üniversitelerden yeterince talep gelmemesi nedeniyle atama yapılamadığını, söz konusu kadroların, üniversitelerden gelen talepler doğrultusunda cari usulle atama yapılacak atama sayısına ilave edilmesi” hususunu içeren bir yazı yazılmıştır.

Cari usulle araştırma görevlisi atamak torpil anlamını taşımamakta olup, atanma şartları ÖYP kapsamında atanacak araştırma görevlilerinden daha da ağırdır. Örneğin, ÖYPkadrolarına başvurularda yabancı dil şartı bulunmaz iken, cari usulle atanacak araştırma görevlilerinin başvurularında en az 50 yabancı dil puan şartı bulunmaktadır.

Bu kararın alınmasının altında yatan nedenler bazı medya organlarında yer aldığı gibi öğretim üyesi alımlarında torpilin ve kayırmacılığın önünün açılması değil, üniversitelerin ÖYP’nin kaldırılmasına yönelik talepleri, bu uygulamanın akademik camianın yapısıyla uyuşmaması ve üniversitelerce tercih edilmemesi neticesinde her yıl kullanılmayan çok sayıda kadrodur.

Almış olduğumuz kararın 2016 yılı öncesinde programa dahil olan araştırma görevlilerini hiçbir şekilde etkilemeyeceğini belirtir, bu kararın öğretim üyesi alımlarında torpile ve kayırmacılığa yol açacağı şeklinde eleştirilmesinin doğru olmadığını, kararımızın açıklamamızda yer alan sebeplerden dolayı alındığını kamuoyunun bilgisine sunarız.

Kaynak: YÖK

28 Bu Gönderi İçin Yapılan Yorumlar

 1. Alper Diyor ki:

  Kapatılan öyp sisteminden sonra üniversiteler hangi şartlarda öğretim görevlisi alacaklar hangi koşullar geçerli olacak? Her üniversite kendi istediği kadar eleman alıp kendi koşullar mi koyacak yoksa genel bir şart belirlenecek mi?

 2. akademikpersonel.org Diyor ki:

  Eskisi gibi olacak, cari alım devam edecek yine yazılı sınavla alınacak ve ilanları YÖK yayınlayacak.

 3. Alper Diyor ki:

  Yazılı sınav? Ales puanı? Yds puanı? Okul ortalaması? Rica etsem uzun açıklama yapar misiniz?

 4. kübra Diyor ki:

  2015 sonunda tekrar bir atama yapıldıktan sonra mı kalkacak ? Yoksa bundan sonra hiçbir şekilde öyp ataması olmayacak mı ?

 5. akademikpersonel.org Diyor ki:

  2015 sonunda yapılacak sonrasında ise yapılmayacak

 6. ozkan Diyor ki:

  2015 sonunda her alanda (mühendislik, hukuk, iletişim vs..) atama yapılacak mı?
  Alan sınavı olacak mı?

 7. İnci Diyor ki:

  Cari usülle atama yapıldığında yds şartı ve 50 baraj .. Bu kesin mi

 8. hüseyin Diyor ki:

  Yapılması planlanan mühendislik alan sınavı yapılacak mı? yoksa Aralıkta eski sistemle mi atama yapılacak?

 9. arş. gör fatih Diyor ki:

  bu iş cocuk oyuncağı değil siz kafanıza göre bir gecede, yeni bir sistem koyup sözde alan sınavı diyip hak adalet gibi lafların arkasına sığınacaksınız,üstüne üstelik başka bir gecede tak diye öyp sistemini kaldıracaksınız ve DAHA AĞIR OlDUĞUNU İDDAA EDİP CARİ SİSTEMİ getireceksiniz.. utanmadan da yaptıklarınızı kamuoyuna meşrulatacaksınız…. GÜZEL VALLA HOŞ TÜRKİYE,
  BEN ÖYP’Lİ ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ OLARAK, HAKLARI YENİLDİĞİ HALDE VEYA ÖYP’Lİ OLAN TÜM ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ KADROSUNU ALMIŞ VE SONRASINDA ETLİYE SÜTLÜYE KARIŞMAK İSTEMEYEN ARKADAŞLARI ESEFLE KINIYOR, BİZLERİN ARTIK YASAL SÜREÇLERLE YÖK’ÜN YAPMIŞ OLDUĞU BU KEYFİYETLERİ ORTADAN KALDIRMAMIZ GEREKTİĞİNE İNANCIMI BİR KEZ DAHA VURGULAMAK İSTİYORUM…

 10. bahar Diyor ki:

  Hocam cari alım yapılacak diyorsunuz.bu konuyu biraz açar mısınız? Yani ales ve diper koşullar ortadan kalkacak mı yani ?

 11. deniz Diyor ki:

  arkadaşlar son alım başvurulurı ne zaman bilen var mııı :((((

 12. Gerçekçi değil Diyor ki:

  Öyp’de 65 dil barajı var koskoca Yök kendi kurduğu sistemi bilmiyor ya da kamuoyunu yanıltmaya çalışıyor. Öypnin mükemmel bir sistem olmadığı herkesin malumu Öypde kullanılan oranlarda büyük etkisi olan not ortalaması faktörü üniversitelerin zorluğuna göre değişebiliyor. Ama bu durum eğitim sisteminin genelinde var x Fen lisesi ile x anadolu lisesindeki ortalam yapma zorluğu aynı olmadığı gibi x üniversitesi ile y üniveristesi arasındaki ortalama yapma zorluğu aynı değildir. Kısacası Merkezi olmayan her değerlendirme genel bir adaletsizlik varken merkezi her değerlendirmede de tek yönlü değerlendirme var. Bu işin çözümü de öypyi kaldırmak değil tam aksine geliştirmektir. Kararın alınmasındaki ana sebep herkesin bildiği malum grubun alesten yüksek alma potansiyeline sahip öğrencileri olduğundan bunların üniversite kadrolarına girmesini engellemektir. Kpssnin kalkmasının gündeme gelmesindeki temel sebep de budur. Ancak bu grupla mücadele edelim derken tüm sistemlerle oynamanın da mantıklı bir izahı yoktur.

 13. soru Diyor ki:

  2015 sonunda atama yapılacak diye belirtmişsiniz ancak ben açıklamada tam olarak bunla ilgili bir bölüm göremedim. Ondan dolayı bir sormak istedim. Bir de alan sınavı yapılacak alanlar vardı ve bu sınavların eylül ekim ayları içerisinde yapılacağı söylenmişti ancak sadece psikoloji alanında sınav yapılmış anladığım kadarıyla diğer sınavların ne zaman yapılacağı hakkında herhangi bir şey göremedim. Bir de onu danışmak istedim. Şimdiden teşekkürler…

 14. son öyp ataması Diyor ki:

  2015 sonuna kadar son bir ÖYP ataması olacak mı? Bunu öğrenmek isteyen çok insan var. 2015 Aralık’ta (veya başka bir ayda) atama olacak umuduyla ALES ve YDS’ye hazırlanan insanlar var. Eğer atama yapılmazsa hakkımızın yeneceği ortada. Son bir atama yapılacağına dair elimizde bir bilgi var mı?

 15. Gökhan Diyor ki:

  2015 sonundaki Öyp ataması için 22 Kasımda yapılacak olan ALES puanını kullanabilecek miyiz?

 16. visitor Diyor ki:

  Kısacası

  Mülakat,alan sınavı (topril) = %99
  Ales,yds,okul puanı,yüksek lisans, mesleki deneyim = %1

 17. Polat Diyor ki:

  YÖK neden İİBF Uluslararası İlişkiler bölümünden alan sınavı açmıyor. Ales ve/ya ÜDS’den belirli bir taban şartı aranmak zorunda mıdır?

 18. servet Diyor ki:

  ben ce bu uygulama yanlış

 19. eylul Diyor ki:

  ben şunu anlamıyorum. öyp nin torpil olduğunu düşünen kimdir? öyp torpil var ise cari alımlarda yapılanların adı ne oluyor? öyp de herşey net ales puanı, not ortalaması yabancı dil. aşağısı yukarısı yok. nerde burada torpil. bunu kaldırmalarının eğer nedeni varsa, o da torpilli alımların daha rahat olmasından başka birşey olamaz. dayısı olanların işleri zaten yürüyordu. dayısız kalanlar aramıza hoşgeldiniz. torpilsiz bir yere gelmek daha da imkansızlaştı. bu hakların hepsi elbet bir bir alınır sizden. ama bugün ama yarın….

 20. RIFKI CAN Diyor ki:

  Kısacası

  Mülakat,alan sınavı (topril) = %99
  Ales,yds,okul puanı,yüksek lisans, mesleki deneyim = %1

 21. gülay Diyor ki:

  benim anlamadığım heryere bakıyorum.benim kızımda ne hayllerle bu sınava hazırlanıyor hale hiç kimsenin 22 kasımla ilgili bir şey açıladığı yok insanların hayelleriyle oynamıyın .bu konu ilgili bilgisi olan varsa akedmik personel insanları umudu aşılayın umutsuzluğu değil.

 22. rüştü Diyor ki:

  Son ÖYP olacaksa cezalar kalksalar bari…

 23. eylül Diyor ki:

  5 günde bir sistem değişiyor. Benim mesleğimle yapılan sınavların alakası bile yokken hop başka sınav çıkıyor, başka bir sistem geliyor yazık değil mi bizim gibi gençlere? Enerjimizi daha doğru şekilde kullanabileceklerken sürekli bir sistem değiştirince ne yapılmış oluyor.. Çok habersiz, çok saf ve çok bilinçsiz bizim canım ülkemiz. Yazık…

 24. Araştırma Görevlisi Diyor ki:

  ÖYP = 4 yıl gez, kopya ile mezun ol, alanın hakkında birşey bilme, alanınla alakalı olmayan ALES ve YDS puanıyla alanında bir araştırma görevlisi ol, sonra alanın senden fayda beklesin (Söz meclisten dışarı).

  Tebrikler YÖK ÖYP’yi kaldırdığın için!
  İsteyen istediği kadar torpil yapsın, benim içim rahat, sizinde içiniz rahat olsun, ALLAH hesabını soracak cezasını verecek nasılsa. Ayrıca torpil iftirayla olmaz delille konuşmak gerekir.

 25. oğuz Diyor ki:

  Bence hocaların, istediği kişiyi araştırma görevlisi olarak yanlarına alma hakları olmalıdır. hocalarımız, geleceğin hocalarını seçme konusunda öyp sisteminden daha basiretlidirler. Sadece adil davranma mecburiyetleri olduğunu unutmamaları gerekir

 26. Yan Diyor ki:

  Oyp ars.gorevlisl 2015 arliginda acilicakmi

 27. Zeliha Özlüer Diyor ki:

  Herkesin bildiği gibi cari usulle yapılan alimlarda önce alacakları torpilli elemani bulur sonra göstermelik kadro duyururlar.hangi alım için basvursak bu böyledir. Yazılı ya da mülakatta torpilli şahıs soruları zaten önceden bilir ya da şartlar onun sahip olduğu özelliklere gore belirlenir.kısaca oyp kalkarsa torpil devrede olur hep olduğu gibi

 28. Esin Diyor ki:

  Öğretim üyesi yetiştirme adı altında alım olmayacak mı artık ? ben öğretim üyesi dışında istemiyorum da.

Fikrini Söyle

ÖYP Puan Hesaplama

 Ales Puanı:

 Lisans Puanı:

 Dil Puanı:

ÖYP Puanınız:

Puanlarınızı Yazarken; "Nokta" Kullanınız!