Kategorilenmiş | ÖYP Gündem

   

ÖYP 2014 Güz Lisansüstü Eğitim Ek Kontenjanları

Kategori: 12 Eylül 2014 Ekleyen: akademikpersonel.org

YDS’ye Giren ÖYP’liler İçin ÖYP 2014 Güz Lisansüstü Eğitim Ek Kontenjanları Açıklandı!

ÖYP 2014 Güz Lisansüstü Eğitim Kontenjanları

“Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Esas ve Usuller” kapsamında, 2547 sayılı Kanun’un 33/a maddesi atanan araştırma görevlilerinden yabancı dil puanı 65 ve üstünde olanların lisansüstü eğitim yapabilmesi için adaylardan tercihleri alınmış ve Başkanlığımızca yerleştirme işlemleri yapılmıştı.

Bu defa, ÖYP yurtiçi yabancı dil eğitimini tamamlayarak 06/09/2014 tarihinde YDS’ye giren ve güz dönemi tercih süresini kaçıran adayların mağdur olmamaları için 2014 güz döneminde boş kalan kontenjanlara Başkanlığımızca yeniden yerleştirme yapılmasına esas olmak üzere;

1. Lisansüstü eğitim yapılacak üniversitelere verilecek kontenjanlarda, bazı alanların bölüm bazında bazı alanların ise anabilim dalı bazında değerlendirilmesi ve söz konusu programlara ait kontenjanların 2014 Güz döneminde lisansüstü eğitime başlamak üzere Ek:1’de belirtilen üniversitelere tahsis edilmesi (15.09.2014 Tarihinden itibaren sistem üzerinden görülebilecek)

2. Lisansüstü eğitim için başvuru yapacakların ÜDS, KPDS, YDS veya eşdeğerliliği ÖSYM tarafından belirlenen yabancı dil sınavlarından birinden en az 65 puan; ALES’ten ise son 3 yıl içinde en az 70 puan almış olmaları, (2011 Güz)

3. ÖYP kapsamında Yüksek lisans eğitimini tamamlayanların, yüksek lisans eğitimi aldıkları üniversitelerde doktora eğitimi yoksa veya var olan doktora programları için kendilerinden istenilen şartları yerine getiremiyorlarsa Başkanlığımızca ilan edilen kontenjanlara başvurabilmeleri,

4. Aynı bölümde olmak kaydıyla atandıkları anabilim dalı dışındaki bir anabilim dalına başvuracak araştırma görevlilerinin, başvurudan önce atandıkları Yükseköğretim Kurumunun onayını almaları

5. 2014 Temmuz ayında Başkanlığımızca yapılan yerleştirme sonucu atanmaya hak kazanan adaylardan, atama işlemleri devam edenlerin bu kontenjanlara başvurabilmeleri ancak atama işlemleri tamamlanmadan lisansüstü eğitime başlayamayacakları,

6. Atandıkları yükseköğretim kurumunda lisansüstü eğitim yapan ÖYP araştırma görevlilerinin bu kontenjanlara başvurmamaları,

7. “Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Esas ve Usuller”in 9. Maddesinin 12. Fıkrasında belirtilen “Öğretim üyesi yetiştirmek amacıyla öğretim elemanı temininde güçlük çekilen alanlarda yükseköğretim kurumları tarafından lisansüstü eğitim programlarının açılması hususunda Yürütme Kurulu gerekli tedbirleri alır.” hükmü uyarınca, Öğretim üyesi yetersizliği nedeniyle açılamayan bazı lisansüstü eğitim programlarında ÖYP kapsamında araştırma görevlisi yetiştirilmesinin, söz konusu programlarda eğitim verilebilmesi için ilişkili alanlardan öğretim üyesi görevlendirilebilmesi,

8. “Görsel İletişim Tasarımı” anabilim dalına atanan araştırma görevlilerinin, bu alanda lisansüstü eğitim programı bulunmadığından, lisansüstü eğitimlerini “Grafik”, “Resim”, “Medya Tasarımı” veya “İletişim Tasarımı ve Yönetimi” alanında sürdürebilmeleri,

9. Ek:1’de ilan edilen lisansüstü programlar için tercih işlemlerinin, 15.09.2014 – 19.09.2014 (saat 17:30) tarihleri arasında Başkanlığımız resmi internet sitesi üzerinden yapılması yürütme Kurulu’nun 10.09.2014 tarihli toplantısında uygun bulunmuştur.

22 Bu Gönderi İçin Yapılan Yorumlar

 1. GAMZE Diyor ki:

  Merhaba,ben 2014 temmuz alımlarında atandım.Şu anda başka bir üniversitede doktora eğitimimim başlayacak.Şunu sormak istiyorum:Acaba güz lisansüstü kontenjanlarına başvurabilir miyim?Henüz işe başlamadım,muvafakat süreci devam ediyor.Bilgilendirirseniz sevinirim.BU kadrolara başvuramazsam devam eden doktora programım olan üniversiteye görevlendirmeme ne kadar süre alır?Teşekkürler…

 2. timucin Diyor ki:

  Merhaba, ben bu yıl temmuzda atandım. 6 eylüldeki yds sınavındam geçersem mecburen yüksek lisans tercihi yapmak zorundamıyım yoksa dil okuluna katılabilir miyim?

 3. mustafa Diyor ki:

  hocam ek kontenjanlara nereden ulaşabiliriz.link var mı acaba ?

 4. Hakan Diyor ki:

  merhaba arkadaşlar. Kpss Genel kültür-Yetenek sınavım geçersiz sayıldığı için Öğretmenlik Atamalarında tercih yapamıyorum. bu yüzden Araştırma Görevlisi olmaya yöneldim.. şimdi benim Ales puanım 77 ve Diploma notum 2.62 (Yökün yüzlük tablosuna göre 67 oluyor) Transkripte 80 yazıyor ama Yök kabul etmiyormuş diye duydum. ilahiyat fakültesi mezunu olduğuma göre Yabancı Dil sınavına Arapçadan girersem, o puanı ÖYP yerleştirmesinde kullanabiliyor muyum? yoksa sadece inglizce mi kullanılıyor? bu şartlar altında Araş-Gör olma şansım nedir?

 5. Rıfat Diyor ki:

  Şu anda lisans mezunuyum. Bu ilana ben başvurabiliyor muyum? Başvuruyorsam, önceden ÖYP ye başvurmak için YDS şartı aranmıyordu. YDS den 65 barajını geçtiğim takdir de mi başvurabileceğim? İlginiz için şimdiden teşekkürler.

 6. simaaa Diyor ki:

  Merhabalar.Öyp de dilin 65 ve üstü olması şartmıydı değilse 2 yıl içinde vermek koşulu ile atama yapılmıyor muydu? Bu ek 1 klavuzu ve başvuru için link verebilir misiniz?

 7. çağla Diyor ki:

  Hocam bizim öyp dil eğitimimiz bitti .size sorum: eğer 65 alırsak bu ek kontenjanlarda tercih yapmak zorunda mıyız? ya istediğimiz alanda yer yoksa ? bir sonraki dönemi bekleyebiliyor muyuz?

 8. yusuf Diyor ki:

  Şimdi bu gerçek haber midir? Gerçekse nerde kaldı bu kontejanlar? Haberi olan var mı?

 9. bahar Diyor ki:

  yds aciklandi fakat hala kontenjanlar gozukmuyor, ek 1 i ben mi bulamadim acaba sistemde ek 1 gozukmuyor

 10. mücahit Diyor ki:

  tercih yaptık çok şükür… peki sonuçlar ne zaman açıklanır tahmini…

 11. mustafa Diyor ki:

  merhaba hocam lisansüstü ek kontenjan süresi yarın dolacak. peki sonuçlar ne zaman açıklanır, görevlendirmemiz ne zaman olur bu konu hakkında bilgi var mı ?

 12. burçin Diyor ki:

  Hocam ,yds puanim 65 in altında ilk defa tercih yapıcam bu aralık ayı ıcin , mutlaka yerlesebilecegim bir üniversiteyi seçtikten sonra dil eğitimi alıp 65 üstü yapıp tekrar başka bir üniversiteyi seçme hakkım var mı ?yani dil egitiminden sonra tekrar yerleştirilme hakkımiz var mı,puanımiz degismis olucak çünkü ?

 13. esra Diyor ki:

  Merhaba. Ben italyan dili ve edebiyati mezunuyum. Oyp ye basvurabiliyor muyum? Basvurmak istedigim universitede italyan dili ve edb bolumu olması gerekli midir?

 14. mervee Diyor ki:

  öyp 2014 aralık ataması var mı arkadaşlar ?

 15. aysen d Diyor ki:

  merhaba hocam, ben almanca öğretmenliği mezunuyum şuan Türkçe bölümünde yüksek lisans yapıyorum öyp ye Türkçe alanından başvurabilir miyim?

 16. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @aysen d
  Eğer ki yüksek lisans bölümünüzden kadro açılırsa tabiki başvuru yapabilirsiniz.

 17. eren Diyor ki:

  şu maddeyi açıklayabilirmisiniz: Talepleri halinde ÖYP kapsamında atanan ve yabancı dil puanı 65 ve üzeri olan araştırma görevlileri yüksek lisans ve doktora eğitimlerini atandıkları yükseköğretim kurumlarından da alabilirler. Ancak kuruluş tarihinden itibaren 10 yıl geçmeyen yükseköğretim kurumlarına atanıp da Doktora eğitimlerini yine bu üniversitelerde yapan araştırma görevlileri ÖYP desteklerinden faydalanamazlar. İlgili alanda ÖYP kapsamında eğitim veren programlara sahip yükseköğretim kurumları kendi kadrolarına atanan araştırma görevlilerini YÖK Yürütme Kurulu kararı gerekmeksizin doktora eğitimine başlatabilirler.

 18. dilek Diyor ki:

  Oyp başvurulari ne zaman tarihlerine nereden ulaşabiliriz lütfen yardımcı olur musunuz ?

 19. wşdflvg Diyor ki:

  2014 kasımda yapılan sınavın başvurusu ne zaman

 20. wşdflvg Diyor ki:

  2014 kasımda yapılan sınavın başvuruları ne zaman

 21. şenay kulu Diyor ki:

  merhaba türk dili ve edebiyatı mezunuyum 2006, 13.06.1981 mezunuyum yabancı dil puanım yok ales 75 öyp ye başvurabilir miyim aralık döneminde başvuru yapılabilir mi sağ olun

 22. kemal kasım Diyor ki:

  Merhaba,yüksek lisans eğitimimi oyp kapsamında yerleştiğim üniversitede tamamlamak üzreyim. Açılacak olan öyp kapsamındaki doktora kontenjanlarına başvuru yapabilmem veya başka bir yerde görevlendirme ile doktora eğitimime başlayabilmek için yüksek lisans eğitimini yaptığım anabilim dalımın izni gerekli midir. vaya ben istersem gidebilir miyim. teşekkür ederim .

Fikrini Söyle

ÖYP Puan Hesaplama

 Ales Puanı:

 Lisans Puanı:

 Dil Puanı:

ÖYP Puanınız:

Puanlarınızı Yazarken; "Nokta" Kullanınız!