Kategorilenmiş | ÖYP Gündem

   

ÖYP 2014 Bahar Dönemi Lisansüstü Eğitim Tercihleri

Kategori: 20 Ocak 2014 Ekleyen: akademikpersonel.org

“Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Esas ve Usuller” kapsamında, 2547 sayılı Kanun’un 33/a maddesi atanan araştırma görevlilerinden yabancı dil puanı 65 ve üstünde olanların lisansüstü eğitim yapabilmesi için tercih işlemleri, 21.01.2014 – 23.01.2014 (saat 17:30) tarihleri arasında YÖK resmi internet sitesi https://yoksis.yok.gov.tr/OYPUYG/ üzerinden yapılacaktır.

“Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Esas ve Usuller” kapsamında, 2547 sayılı Kanun’un 33/a maddesi atanan araştırma görevlilerinden yabancı dil puanı 65 ve üstünde olanların lisansüstü eğitim yapabilmesi için,

1. Lisansüstü eğitim yapılacak üniversitelere verilecek kontenjanlarda, bazı alanların bölüm bazında bazı alanların ise anabilim dalı bazında değerlendirilmesi ve söz konusu programlara ait kontenjanların 2014 Bahar döneminde lisansüstü eğitime başlamak üzere Ek:1’de belirtilen üniversitelere tahsis edilmesi, (21.01.2014 tarihinde sistem üzerinden görülebilecek)

2. Özel yetenek sınavıyla lisansüstü eğitime öğrenci kabul eden anabilim dalları için ilgili yükseköğretim kurumunca özel yetenek sınavı yapılacağından; değerlendirme ve yerleştirmenin adayların ÖYP puanının % 75’i ve ilgili yükseköğretim kurumunca yapılan özel yetenek sınavının % 25’i hesaplanarak yapılması ve söz konusu programlara ait kontenjanların 2014 Bahar döneminde lisansüstü eğitime başlamak üzere Ek:2’de belirtilen üniversitelere tahsis edilmesi,

3. Lisansüstü eğitim için başvuru yapacakların ÜDS, KPDS, YDS veya eşdeğerliliği ÖSYM tarafından belirlenen yabancı dil sınavlarından birinden en az 65 puan; ALES’ten ise son 3 yıl içinde en az 70 puan almış olmaları,(2011 Bahar)

4. ÖYP kapsamında Yüksek lisans eğitimini tamamlayanların, yüksek lisans eğitimi aldıkları üniversitelerde doktora eğitimi yoksa veya var olan doktora programları için kendilerinden istenilen şartları yerine getiremiyorlarsa Başkanlığımızca ilan edilen kontenjanlara başvurabilmeleri,

5. Aynı bölümde olmak kaydıyla atandıkları anabilim dalı dışındaki bir anabilim dalına başvuracak araştırma görevlilerinin, başvurudan önce atandıkları Yükseköğretim Kurumunun onayını almaları,

6. 2013 Aralık ayında Başkanlığımızca yapılan yerleştirme sonucu atanmaya hak kazanan adaylardan, atama işlemleri devam edenlerin bu kontenjanlara başvurabilmeleri ancak atama işlemleri tamamlanmadan lisansüstü eğitime başlayamayacakları,

7. Atandıkları yükseköğretim kurumunda lisansüstü eğitim yapan ÖYP araştırma görevlilerinin bu kontenjanlara başvurmamaları,

8. “Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Esas ve Usuller”in 9. maddesinin 12. Fıkrasında belirtilen “Öğretim üyesi yetiştirmek amacıyla öğretim elemanı temininde güçlük çekilen alanlarda yükseköğretim kurumları tarafından lisansüstü eğitim programlarının açılması hususunda Yürütme Kurulu gerekli tedbirleri alır.” hükmü uyarınca, Öğretim üyesi yetersizliği nedeniyle açılamayan bazı lisansüstü eğitim programlarında ÖYP kapsamında araştırma görevlisi yetiştirilmesinin, söz konusu programlarda eğitim verilebilmesi için ilişkili alanlardan öğretim üyesi görevlendirilebilmesi,

9. “Görsel İletişim Tasarımı” anabilim dalına atanan araştırma görevlilerinin, bu alanda lisansüstü eğitim programı bulunmadığından, lisansüstü eğitimlerini “Grafik”, “Resim” veya “İletişim Tasarımı ve Yönetimi” alanında sürdürebilmeleri,

10. Ek:1’de ilan edilen lisansüstü programlar için tercih işlemlerinin, 21.01.2014 – 23.01.2014 (saat 17:30) tarihleri arasında Başkanlığımız resmi internet sitesi üzerinden; Ek:2’de ilan edilen lisansüstü programlar için ise başvuruların ilgili üniversitelerin başvuru ve sınav için belirleyeceği tarihlerde ilgili yükseköğretim kurumuna yapılması Yürütme Kurulu’nun 15.01.2014 tarihli toplantısında uygun bulunmuştur.

DİKKAT!

ÖYP ile atandığı zaman halihazırda Yüksek Lisans veya Doktora yapanlar, atandıktan sonra bir Yüksek Lisans ya da Doktora Programını kazananlar, ÖYP kapsamında Yüksek Lisans yapıp farklı bir yerde Doktoraya devam etmek isteyenler veya farklı bir Anabilim Dalında Lisansüstü Eğitim almak isteyenler MUTLAKA Okusun;

a)ÖYP kapsamında atanmış olup, atanma tarihinden önce Yürütme Kurulunca belirlenen lisansüstü eğitim kontenjanları dışında başka bir yükseköğretim kurumu ve/veya bölümde lisansüstü eğitime başlamış araştırma görevlilerine aynı yerde lisansüstü eğitim yaptırmak isteyen yükseköğretim kurumlarının kontenjan talepleri, Yürütme Kurulunca karara bağlanır.

b)ÖYP kapsamında atanmış olup, atanma tarihinden sonra Yürütme Kurulunca belirlenen lisansüstü eğitim kontenjanları dışında başka bir yükseköğretim kurumu ve/veya bölümde lisansüstü eğitime başlamış araştırma görevlilerine aynı yerde lisansüstü eğitim yaptırmak isteyen yükseköğretim kurumlarının kontenjan talepleri değerlendirmeye alınmaz.

c)Halen bir devlet yükseköğretim kurumunda lisansüstü (yüksek lisans, doktora, bütünleşik doktora) eğitimine devam eden ÖYP araştırma görevlilerinin devam ettikleri yükseköğretim kurumu/bölüm/anabilim dalı Yükseköğretim Kurulu kararı ile ilan edilen ÖYP kapsamında lisansüstü eğitim yapabilecek yükseköğretim kurumları arasında yer alıyorsa, bu anabilim dalına yerleşen araştırma görevlileri bu yükseköğretim kurumuna tahsis edilen lisansüstü eğitim kontenjanları dışında tutulur. Yükseköğretim kurumunun bu durumdaki araştırma görevlileri için kontenjan talep etmesine gerek yoktur.

d) ÖYP kapsamında yüksek lisans eğitimini tamamlayan araştırma görevlilerinin doktora eğitimlerine bir başka yerde devam etmelerine yükseköğretim kurumunun teklifi üzerine Yürütme Kurulunca karar verilir.

e) ÖYP araştırma görevlilerinin atandıkları anabilim dalında lisansüstü eğitim yapmaları esastır. Aynı bölümde olmak kaydıyla atandıkları anabilim dalı dışındaki bir anabilim dalında lisansüstü eğitim yaptırmak yükseköğretim kurumunun takdirindedir. Ancak, bölüm değişikliği yükseköğretim kurumunun teklifi ve Yürütme Kurul kararı ile yapılabilir.

117 Bu Gönderi İçin Yapılan Yorumlar

 1. yakup Diyor ki:

  tercihler başlıyor fakat 2013 aralık ayı alımları daha gecen hafta tamamlandı ama kadro işlemlerimiz bitmediğinde bu tercih dönemine bizler yetişemiyoruz yanlış mıyım?

 2. akademikpersonel.org Diyor ki:

  ÖYP Lisansüstü tercih yapabilecekler için gerekli şartlar yarın açıklanacak. Ancak; dil eğitiminiz devam ederken 65 puanı geçmiş olsanız bile tercih yapamayacaksınız diğerleri için yani Aralık ayında atanıp da 65’i geçmiş olanların ve Üniversitelerinde lisansüstü eğitim programları olanların tercih yapıp yapmayacağı yarın belli olacaktır. Tercih listesini de yarın öğrenebileceksiniz.

 3. Emre Diyor ki:

  65 puan altı olanlar için tercihler ne zaman yapılacak bilginiz varmı?

 4. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Emre
  Şubat ayının ortasında başlayacak.

 5. özge Diyor ki:

  ‘Üniversitelerinde lisansüstü eğitim programları olanların’ derken bu aralık ayında atananları mı kapsıyor yoksa önceki atamalardan bekleyenleride kapsıyor mu ?

 6. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ özge
  Bekleyenlerin hepsini kapsıyor.

 7. yakup Diyor ki:

  hala bekliyoruz:
  yök, duyurularda link vermiş ama acılan sayfa hala aktif değil
  bekliyoruz değil mi ?
  klavuz tarzı bir yayında yok şimdilik gördüğüm kadarıyla

 8. serhat Diyor ki:

  tercih için sistem ne zaman açılacak bilginiz varmı?

 9. Esude Diyor ki:

  Aralık ayında atanan ve dil puanı 65 altı olanlar Şubatta mı terch yapacak yanlış mı anladım. Yüksek lisansa başlamak için 65 üstünü geçmeyi beklememiz gerekmiyormu

 10. misafir Diyor ki:

  Merhabalar
  Bir sorum olacak; Bir önceki öyp ataması ile yerleşmiş bulunmaktayım. Atandığım üniversitede branşımla ilgili doktora programı olmadığı için bu başvurularda tercih yapmam gerekiyor. Ancak ben geçen dönem itibari ile FSM Vakıf Üniversitesinda kendi branşımda bir doktora programına başlamış bulunmaktayım. Bu üniversitenin Vakıf üniversitesi olduğu göz önünde bulundurulursa görevlendirme alma ihtimalim nedir?
  Teşekkürler

 11. Ezgi Diyor ki:

  Merhaba oncelikle aralik atamalarinda atanip dil puani 65 alti olup dil kursuna gidecek arastirma gorevlileri suan icin bu lisansustu yerlestirmelerde tercih yapmayacaklar degil mi?
  Ikinci olarak daha onceden devam ettikleri bir yuksek lisans programlari varsa ve atandiklari universitede lisansustu egitim yoksa, yalnizca gorevlendirme istemek yeterli mi yoksa yok tarafindan tekrar lisansustu tercih yapmak gerekli mi?
  Teşekkürler

 12. eserahi Diyor ki:

  ben şuanda bir devlet üniversitesinde doktora yapaıyorum. öyp ile atandım ne yapmam gerekir durumum ne olacak bilgisi olan varmı lütefen paylaşsın

 13. ezel çıgla Diyor ki:

  arkadaslar yökün belirlediği kontenjanlara lisanüstü eğitim olmayan yeni acılmış veya öğretim elemanı sıkıntısı yaşayan bölümlerdeki arş gör kişiler başvurusu yapacak …bununla doktora veye yl olmayan yeni acılmış üniv leredeki arş gör. lerini mağdur etmemek amaçlanır..65 ve üzeri y. dil puanı olup da lisanüstü eğitim vermeye hak kazanmış ünivlere atanmış kişiler direk enstitüye kayıtlarını yaptıracaklardır..

 14. İkrime YILDIRIM Diyor ki:

  dil puanı 55 olanlar için şubat’ta y.l. alımları olaca mı ??

 15. ahmet Diyor ki:

  ÖYP 2013 Aralık ayında YÖK tarafından yapılan yerleştirme sonucu atanmaya hak kazanan adaylardan, atama işlemleri devam edenlerin lisansüstü kontenjanlara başvurabilmeleri ancak atama işlemleri tamamlanmadan lisansüstü eğitime başlayamayacakları kararlaştırılmıştır. Bu bilginin kaynağı neresi ve ne demek istiyor beni çok ilgilendiriyor lütfen açıklayabilir misiniz?

 16. ahmet Diyor ki:

  Merhaba, rahatısz ediyorum kusura bakmayın son bilgide ne denilmek isteniyor siz anladınız mı? Ben şuan dokuz eylülde yuksek lısans yapıyorum kadrom rizede ama ailem istanbulda. Yeniden tercih yapıp; yukseklısansın ılk donemını yakıp istanbul unıv atanırsam ne olur? Halen 35 maddeyle gorevlendırmem cıkmadı senet işlemlerim yok şuan?

 17. Alper Diyor ki:

  Yüksek lisans tez döneminde bazı nedenlerden dolayı atandığım üniversiteye geri dönmek durumunda kaldım. Görevlendirmem yüksek lisans içindi ve geri dönmem doktora programına direk devam etmeme engel olur mu diye sorduğumda öyp koordinatörlüğüne, zaten doktora için tekrar tercih yapmam gerektiğini söylemişlerdi, şuanda doktora programı açık değil ama bir dahaki dönem açılırsa doğrudan doktoraya aynı üniversitede devam edebilir miyim yoksa tez dönemiminde döndüğüm için tekrar tercih yapmak zorunda mı kalırım?

 18. trkn ycl Diyor ki:

  Merhaba hocam.
  Ben Eylül ayında Uludağ Üni’de yüksek lisansa başlamıştım. Ekim atamasında Bayburt Üni’e aynı alanda atandım. Bayburt’a gelince yüksek lisansa devam etmek istemedim ama Uludağ’dan da kaydımı sildirmedim. Şubatta dil kursuna gideceğim. Dönünce baştan almak istedim dersleri. Şuan Bayburt’ta 2.dönem için yüksek lisans alımları var. Uludağ’daki kaydımı sildirip ( ya da ne yapmalıyım?) Bayburt’taki yüksek lisans alımlarına başvursam, dil kursundan geldiğimde de burada yüksek lisans yapmak istediğime dair dilekçe versem olur mu? Yoksa bu normal alımlara da başvurmayıp dil kursundan dönüşü mü beklemek zorundayız?

 19. taner Diyor ki:

  Merhabalar hocam

  Benim birkaç sorum olacaktı:
  1- doktorada tercih ekranından tercih yapıp ÖYP kadromun bulundugu unıversıte dısındaki bir unıversıteyı kazansam ve aynı zamanda oyp kadromun oldugu unıversıtede doktoraya dırek baslamak suretıyle baslama imkanım olurmu? yani tercıhlerde yazıp gıtmememın bır sakıncası varmı?

  2-Doktorada yeterliligi verdikten sonra yatay geciş imkanı varmı?

  3-Doktora ders donemını OYP kadromun oldugu unıversıte hemen komsu sehır oldugu ıcın gıt gel yaparak bıtırmeme ızın verırse bu sekılde uzaktan ders donemını bıtırebılırmıyım?

 20. ahmet Diyor ki:

  arkadaşlar ek-1 listesi nerde? ben indiremiyorum.

 21. yakup Diyor ki:

  sistem açılmıyor

  bir yerde 2011 bahar ales ve sonrası diyor bir yerde 2010 Güz alesi dahil diyor.

  ben aralıkta 2010 güz alesi ile atandım şimdi kullanamıyorum.

  bu konularda ilerleme kaydeden varmı ?

 22. irfan Diyor ki:

  süre uzatıldı mı?

 23. Tuğba Diyor ki:

  Merhaba. Öyp ile atandigim üniversitede lisans üstü yaparsam mecburi hizmet yapmak zorunda miyim. Yoksa doktoram bitince serbest kalır miyim. Simdiden teşekkürler..

 24. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Tuğba
  Hayır atandığınzı yerde yaparsanız mecburi hizmetiniz olmaz. Sizin deyiminizle “Serbest” kalırsınız 🙂

 25. Şadiye Diyor ki:

  merhaba
  2013 ekim de yapılan öyp ataması özel bir durum muydu yoksa her yıl oluyor mu? ben sadece temmuz ve aralıkta oluyor biliyordum.ekim de de mi yapılıyor

 26. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Şadiye
  İlk defa yapıldı özel bir durum olduğunu düşünüyoruz.

 27. saltuk Diyor ki:

  merhaba arkadaşlar ben milli eğitimde öğretmenim öyp ye başvuru yapmayı düşünüyorum dil puanım 77 ve halihazırda devam eden yüksek lisansım var tez aşamasındayım…öyp ile atamam olursa tez aşamasından devam edebilir miyim ?bilgisi olan varsa yazarsa sevinirim

 28. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ saltuk
  Aynı anabilim dalını kazanırsanız devam edebilirsiniz. Farklı olursa baştan başlatabilirler.

 29. handes Diyor ki:

  arkadaşlar dil puansız da öyp’ye basvuru yapabiliyor muyuz acaba

 30. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ handes
  Evet ÖYP’de dil puanı zorunlu değlidir ama varsa puanınızı artırır.

 31. sadık Diyor ki:

  meraba arkadaşlar daha net bilgilere ihtiyacımız var..!!!

 32. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ sadık
  Sorunuzu alabilir miyiz?

 33. gayret Diyor ki:

  Merhaba ben son sinif lisans ogrencisiyim kendi universitemde oyp ile araştırma görevlisi kadrosuna girmek istiyorum ne yapmam gerekiyo

 34. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ gayret
  Kendi üniversiteniz ÖYP’li olarak girmniz zor olabilir öncelikle ordan ÖYP kadrosu açılması lazım ve sizin de o kadroya atanmanız için puanlarınızın yüksek olması lazım. Çünkü sizin gibi yüzlerce kişi o kadroyu tercihlerine yazabilir.

 35. Oğuz Diyor ki:

  hocam merhaba,öyp ile atanmadan önce bir yüksek lisans proğramına kayıt olup 4.dönemdeyim tezimle uğraşıyorum fakat pek iyi bir ilerleme kaydedemedim hocayla,öyp ile atandığım okulda 65 almadan bu yükseği oraya taşıma şansım var mı?geçiş durumları gibi?dil puanım 60..

 36. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Oğuz
  Hayır yok, önceliğiniz 65’i geçmek onu geçene kadar diğerinin yasal süresi dolmuş olur zaten.

 37. Oğuz Diyor ki:

  hocam bir soru daha sormak istiyorum müsadenizle,benim askerlik yüksek lisans yapmamdan ötürü 2015 e kadar tecilli,bu temmuz atamalarında öyp den kazanırsam sizin demenizle yüksek lisansa sıfırdan başlamam gerekecek,ama dilim 60 yani 6 ay dil kursundan sonra 65 i alacağım ve bir yer tercih edeceğim..benim anlayamadığım şey,öyp ile bursa ya atandım diyelim yüksek lisans tercih atamalarında ankara çıktı ankara da mı yaşayacağım artık?ve askerlik konusu yüksek lisanstan ötürü tecilim 2015..ama öyp den girince bu tecil kalkacak mı?sonuçta yüksek lisansım sıfırlanacak öyp kapsamında yeni yüksek lisansa başlamak istediğim için?saygılarımla

 38. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Oğuz
  Merhaba, evet eğitiminiz nerede olursa orada yaşayacaksınız. Tecil kaklmıyor öncekinden kaydınızı sildirip yeni yüksek lisansınız ile kayıt yapınca bir 3 yıl daha tecil olacaksınız.

 39. Aylin Diyor ki:

  Merhabalar,

  öyp kadrolarına nereden bakabilirim? Yök anasayfasında, kadrolar için tıklayın diyor ama basınca bişe çıkmadı. Birde yds puanım 45 gelse bile onu öyp puanı hesaplamaya katabiliyormuyum, yoksa öyp puan hesaplamaya girebilmesi için 65 üstü mü olması gerekiyor?

 40. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Aylin
  Kadrolar yayından kaldırılır atamalar bitince şu anda bakamazsınız. YDS puanı için baraş yok 10 bile olsa hesaplamaya katılıyor.

 41. tugce Diyor ki:

  Merhaba 2014 yılında oyp sınavı ne zaman yapılacaktır?

  cevap vermenızı rıca ederız

 42. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ tugce
  ÖYP alımları 2014 yılında Temmuz ve Aralık aylarında olacaktır.

 43. gözde Diyor ki:

  ben bu mart ayındaki alese bsvuracam diyelim ki ordan 70 puan aldım. öyp ye basvurabilirmiyim alınırmıyım yani.fakat yabancı dilim yok. alesle öypnin farkını anlayamadım alesi kazanan öyp yide mi kazanmıs oluyor

 44. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ gözde
  ALES bir sınavdır, ÖYP ise kadroya alınma biçimidir BURADAN detaylı bilgi alabailirsiniz. Ve ALES 70 alırsanız ÖYP başvurma hakkı kazanırsınız.

 45. metin Diyor ki:

  merabalar;temmuz da atamalar olcak dediniz,başvuru nasıl yapabilcez temmuz ayında mı başvuru yapıcaz yoksa daha önceki aylarda mı başvuru işlemi olcak

 46. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ metin
  2014 Temmuz ayında YÖK’ün sitesinde başvuru ve kayıt sistemi açıalcak oradan başvuracaksınız başvuru süresi içinde.

 47. jale Diyor ki:

  bazı bölümler için kimya bölümü ve eşdeğerliği yök’çe kabul edilmiş bölümlerden birinden mezun olmak şartı var.Bu eşdeğerli kabul edilen bölümleri nereden ögrenebilirim?

 48. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ jale
  YÖK2ün çağrı merkezinden bilgi veriyorlar eşdeğer bölümlere.

 49. Esra Diyor ki:

  Merhaba. Ben spor bilimleri mezunuyum. Benim branşımın öyp kadrosu nasildir. Bir bilgiye ulasamiyorum. 2014 basvuru tarihleri hakkinda ve sadece öyp ye girmem yeterli mi bu konuda bilgi almak istiyorum. Dil sinavina girmem zorunlu mudur? Yardimci olursaniz sevinirim. Tesekkurlerrr

 50. Adalet Diyor ki:

  şuan yüksek lisansı bitirmek üzereyim.Atandığım zaman ne olacak

 51. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Adalet
  Atanırsanız doktoradan başlarsınız.

 52. Hatice Kübra Diyor ki:

  merhaba hocam ben Gümüşhane Üniversitesine Öyp ile atandım gecen yıl atandıgımda yüksek lisans programı burda yoktu fakat bu yıl acılacakmış ben ise Ankara ya gitmek istiyordum eger acılırsa burda kalmak zorunda mıyım ?

 53. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Hatice Kübra
  Eğer yüksek lisans programınız açılırsa sizin tercih yapmanıza izin vermeyebilirler ihtiyaçtan dolayı sizin için de senet konusunda avantajlı olur.

 54. Htc Kübra Diyor ki:

  İzin vermezlerse bir hak talep edemiyorrum oyle mi hocam

 55. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Htc Kübra
  Ne yazık ki hocam 🙁

 56. ozan Diyor ki:

  ben geçen sene alesten 78 aldım. bu sonbahardakinde 74 aldım. istediğim puanı kullanabilir miyim? yoksa 74 ü mü kullanmalıyım?

 57. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ozan
  Geçerlilik süresi içindeki en yükseğini kullanabilirsiniz.

 58. ebru Diyor ki:

  Merhaba yeni öyp alımları ne zaman olacak ? 2011 kasım ales 2014 sonbahara kadar geçerli mi? burda 2011 bahar yazmış

 59. akademikpersonel.org Diyor ki:

  2014 Temmuz ve 2014 Aralık aylarında olacak.

 60. Ylz Diyor ki:

  Peki dil eğitimi alındı ve yeterli puan alınamadı diyelim,şahıs atılır yada programdan ayrılırsa ne olur.yani yani sunuşuna dil eğitimi masrafları ve alınana maaş gibi… Bu konuda bir açıklama yaparmısınız ?

 61. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Ylz
  Hayır herhangi bir geri ödeme yapılmaz.

 62. Tmçn Diyor ki:

  Merhaba,
  ÖYP kadrolarına birden çok tercih hakkımız oluyor mu? Ve yetenek sınavı ile girilen bölümler için ( sahne sanatları ) öyp puanının yanı sıra başka bir koşul var mı? teşekkür ederim.

 63. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ Tmçn
  10 tane tercih hakkınız olacak. Yetenek sınavı ile alan bölümlerde de sadece ÖYP puanı kullanılır.

 64. Oğuz emer Diyor ki:

  Merhabalar oncelikle baska bir yerde cevabi varsa ve gormeyip tekrar burda soruyorsam kusuruma bakmayin lutfen . Benim bir sorum var . Beden egitimi spor yuksek okulu spor yoneticiligi ogrencisiyim ales ve yds ye girdim alesden 26 aldim fakat yuksek ihtimal ales den 80 ustu alirim diploma puanimdan da yaklasik 85 puan gelecek . Benim 65 alti yds puanina sahip oldugum icin öyp den yararlanamaz miyim , bazi yerlerde bunun degistigini artik akademik kadroya giremeyecegi tarzi seyler yaziyor . Birde yapmam gereken islemler neler bilgi verirseniz cok memnun olurum .

 65. Murat AKTAN Diyor ki:

  @Oğuz emer
  ÖYP’de belirli bir dil şartı bulunmamaktadır. Yapmanız gereken ise kısaca şudur; Temmuz ayında açılması beklenen ÖYP ilanlarını takip ederek, sistemden online başvuru gerçekleştirmek.

 66. Asiye Diyor ki:

  Merhaba,
  Öyp bizi atadıktan sonra zorunlu hizmet süresini ne kadar zaman olarak belirliyor bir de bu zorunlu hizmet zamanında bulunduğumuz şehire gelmek mümkün değil mi merak ediyorum.

 67. Murat AKTAN Diyor ki:

  @Asiye
  Zorunlu hizmet süresi ÖYP’ye atandıktan sonra atanmış olduğunuz üniversite dışında bir üniversitede yüksek lisans ve doktora eğitimi almaya gittiğiniz zaman başlar. Bu demek oluyor ki, atandığınız üniversitede yüksek lisans ve doktora yaparsanız zorunlu hizmet birikmez. Şayet olursa, Zorunlu hizmet süresi yüksek lisans ve doktora yaptığınız zaman süresi kadardır.

 68. şenol bayram Diyor ki:

  Basvuru kabul edildikten sonraki surec nedir 6 ay dil egitiminden gectikten sonra atamali olarak surekli o universitede olacağız ?

 69. Murat AKTAN Diyor ki:

  @şenol bayram
  Evet 6 ay dil eğitiminden geçtikten sonra, ÖYP üniversiteniz sizi yüksek lisans yapmak üzere daha büyük bir üniversiteye gönderecektir..Sonra da bildiğiniz gibi eğitim bittikten sonra zorunlu görev başlayacak.

 70. özge Diyor ki:

  merhaba ben alesten 79 aldım yds puanım da 28 =( türk dili ve edebiyatı mezunuyum sizce başvursam alınma gibi bir ihtimalim olur mu öyp için genelde çok yüksek ortalamsı olanları mı seçiyorlar ?

 71. Murat AKTAN Diyor ki:

  @özge
  Şansınızı sonunuza kadar zorlayın.. Türk Dili Edebiyatı bölümünde diğer arkadaşların da dil puanlarının da çok yüksek olduğunu sanmıyorum..Ama şu da bir gerçek ki, Ales ve ortalamanız çok önemli ÖYP için

 72. büşra Diyor ki:

  Merhaba.. alesten 82 aldim ama sözelden.kamu yönetimi okuyorum son sinif ögrencisiyim 2014 tercihlerine katilabilir miyim sözel puanimla …yoksa eşit ağırlik puanimla mi tercih yapmaliyim? En yuksek puanim sözelden herhangi bi bölüme basvurabilir miyim ?

 73. Murat AKTAN Diyor ki:

  @büşra
  Eğer başvuracağınız bölüm hem kamu yönetimi lisansını kabul ediyor, hem de Ales’ten sözel puan şart koyuyorsa evet başvurabilirsiniz. Hangi programlara başvurmak istiyorsunuz?

 74. pelin Diyor ki:

  merhaba ben de öyp programına başvurmak istiyorum ama şartlarla alakalı kesin bilgilere ulaşamadım buradan bilen arkadaşlar varsa yardımcı olabilirler mi?

 75. akademikpersonel.org Diyor ki:

  Kesin bilgilere BURADAN ulaşabilirsiniz.

 76. büşra Diyor ki:

  Kamu hukuku , kamu sosyolojisi veya tarihi gibi.. aslinda çok bir bilgim yok o yuzden tam olarak hangi bölüm bilmiyorum acaba bunlari nasil öğrenebilirim ?

 77. yasemin Diyor ki:

  Sözel ales puanım 83 sınıf öğretmenliği mezunuyum. öyp de atandıktan sonra yüksek lisans devam ederken,eğitim bilimlerinde program ölçme vs alesten hangi puan türünde alıyor. eşit ağırlıkçıyım bölümler farkediyor mu yani ben program geliştirme istesem sözel puanımla yapabilir miyim?

 78. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ yasemin
  ÖYP ile eğitim bilimleri tercih ederseniz zaten lisans ales alanınızla yani EA ile devam etmeniz gerekir sizin için hiç bir zaman sözel olmaz.

 79. uğur Diyor ki:

  hocam benim 30 eylüle kadar askerlikle ilişkim bulunmamakta..temmuz ayında öyp ile atanırsam eğer ve üniversite benden belgeleri isterse ama atamayı 30 eylülden sonraya bırakırsa benim için hak kaybı doğar mı???

  hocam ikinci olarak ben üniversiteye gerekli belgeleri verip öyp ile atandıktan sonra dil puanım 64 olduğu için dil kursuna başlamam gerekecek..dil kursu süreci askerliği tecil ettirir mi??ve süreci dondurup askere gidebilir miyim..???

 80. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ uğur
  Önemli bir sorun olmazsa 30 eylüle kadar atanırsınız merak etmeyin. Dil kursu süresinde erteleyemezsiniz lisansüstü eğitim değildir kurs. Ancak süreci dondurup askere gidebilirsiniz.

 81. kamuran Diyor ki:

  mrb hocam ben besyo antrenörlük bölümunden bu sene mezun oluyorum benım ales puanım 72.200 öyp ye başvurdgmda yerleşme durumum ne olur bılgılendırırsenız sevınırım saygılar..

 82. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ kamuran
  Merhaba ÖYP için mezuniyet notunuz da önemlidir onu bilmeden cevap veremeyiz.

 83. uğur Diyor ki:

  Peki sayın hocam ben süreci dondurup askere gidip geri döndüğümde, benim için tds den 65 ve üzeri not almak için yine 2 yılım olur mu yoksa askerlik süresi 2 yıldan düşer mi??yaklaşık 1.5 yılım mı kalır??

 84. ÖYP Danışmanı Diyor ki:

  @uğur
  Askerde izinli olarak görüldüğünüz için YDS sürenizi azaltmaz yani sayılmaz.

 85. pınar Diyor ki:

  merhabalar ben güzel sanatlar fakültesi resim bölümünden bu sene mezun oluyorum ales puanım 78 diploma not ortalamam 82 yds puanım 26 sizce şansım nedir?

 86. Danışman Diyor ki:

  @pınar
  Öyp’de artan rekabetten dolayı ne yazık ki kesin bir şey söylemek çok kolay değil…
  Yine de geçmiş yıllarda kaç puanla alım yapıldığı bir fikir verebilir.

 87. ozlem Diyor ki:

  Merhaba. Ben Şu an dil eğitimi almaktayım. Acaba dilden 65 barajını geçtikten sonra yuksek lisansa atanamayip ilişik kesilme durumum var mı? Atandığım üniversitede alanıma ait yüksek lusans programı bulunmamaktadır. Bu olasılık beni çok korkutuyor. Acil cevaplandırırsanız çok sevinirim. Teşekkürler. Kolay gelsin.

 88. uğur Diyor ki:

  Sayın hocam ÖYP YÜKSEK LİSANS şartı arar mı sizce??

 89. eda Diyor ki:

  Merhaba benim ales puanım 76 okul notum 89 yds 25 bankacılık ve finans mezunuyum atanma ihtimalim var mıdır acaba öyp ile?

 90. eda Diyor ki:

  Ayrıca bankacılık ve finans mezunu olduğum halde işletme iktisadi bilimler fakültesi bölümlerindeki ilanlara başvuru yaoabiliyor muyum?

 91. Yasemin Diyor ki:

  Merhaba,
  1.OYP basvuruları ne zaman gerceklesecek, temmuz diyorlar?
  2.Dil sinavim 51, basvuru yaptiktan sonra eylulde yds ye girip, basvuru puanimi yukseltebiliyor muyum? yukseltirsem bunu sistemden duzeltecekmiyim? yorumlari okudum ve anlayamadim bazi durumlari.

  3.Basvurup yuksek lisansa baslama ve ar.gor olarak atanma surecini aciklayabilir misiniz?Atanmasam da egitimime baslayabiliyor muyum?

  4.Tam olarak hangi siteden basvuru yapacagiz?

  5.OYP basvuru ilanlarina nereden ulasacagiz?

  Net bilgi verirseniz cok memnun olacagim.

 92. zeynep Diyor ki:

  Merhaba ÖYP’de zorunlu hizmeti kendi tercihimiz olan (eğitim aldığımız) üniversitede mi yapıyoruz, yoksa eğitim bittikten sonra YÖK tarafından başka bir üniversiteye mi atanıyoruz ?

 93. esra Diyor ki:

  Merhaba, eger dil kursuna devam edrken dil sinavina girip ve baraji gecince kursa devam ettigimizi biliyrmda sinavdan muaf olabiliyor muyuz?

 94. akademikpersonel.org Diyor ki:

  Hayır olamıyorsunuz devam zorunlu 65’i geçseniz bile.

 95. fadime Diyor ki:

  Merhaba,Ales puanım 70 okul puanım yüksek ihtimalle 80 falan gelicek yds 30 bu puanlarla yerleşme durumum ne olur bölümüm moda Tasarımı bilgi verirseniz cok sevinirim

 96. veli Diyor ki:

  HOCAM ÖYP PUANIM 75 YÜKSEK LÎSANSA BAŞVURU YAPMADAN ÖYP YE BAŞVURU YAPAMAYIZ DEGILMI ÇÜNKÜ İSTEDİGİM ÜNİVERSİTENİN KAYITKARI HENUZ BAŞLAMADI. CEVAP VERIRSENIZ COK TESEKKURLER

 97. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @veli
  ÖYP’de yüksek lisansa başvurmadan da tercih yapabilirsiniz.

 98. ozlem Diyor ki:

  Merhaba. Ben Şu an dil eğitimi almaktayım. Acaba dilden 65 barajını geçtikten sonra yuksek lisansa atanamayip ilişik kesilme durumum var mı? Atandığım üniversitede alanıma ait yüksek lusans programı bulunmamaktadır. Bu olasılık beni çok korkutuyor. Acil cevaplandırırsanız çok sevinirim. Teşekkürler. Kolay gelsin.

 99. ÖYP Danışmanı Diyor ki:

  @ozlem
  Evet dilden 65 barajını geçemezseniz 2 sene içerisinde ilişiğiniz kesilebilir. Ancak kesilmeyedebilir Rektörlük ve ÖYP Koordinatörlüğü’nün takdiri

 100. ozlem Diyor ki:

  Cevabınız için çok teşekkür ederim. Ancak benim sirum, dil sınavını geçtikten sonra yüksek lisansa atanamama ihtimalimiz var mı? Tekrar teşekkür ederim. Kolay gelsin.

 101. ÖYP Danışmanı Diyor ki:

  @ozlem
  ÖYP’yi kazandıktan sonra açılan yüksek lisans programları atanan kişi sayısında olur. O açıdan kesinlikle eğitime başlarsınız.

 102. özlem Diyor ki:

  Çok teşekkür ederim.

 103. şevin Diyor ki:

  Merhaba
  Dil eğitimi sürecinde maaş veriliyor mu?65 puanı alınmadığı takdirde kurs ve maaş için geri ödeme söz konusu mu?

 104. arzu Diyor ki:

  gazi üniversitesi eğitim bilimleri enstitüsünde yüksek lisans yapmaktayım ancak; bir yıllık tez sürecimde tezimi bitiremediğim için tezim ikinci yıla sarkmış durumda. alanımla alakalı yeni açılan öyp kontenjanlarına da müracaat etmek istiyorum. dil barajını da yüksek lisansa başlamadan önce geçmiştim. şimdi öyp kapsamında atanırsam tez döneminde olmama rağmen gazi üniversitesinde görevlendirilebilir miyim ve de yüksek lisanstan sonra gazi de doktoraya devam edebilir miyim? ya da öyp kapsamında öyp lisansüstü eğitim verebilecek bir üniversiteye atanırsam bu durum gazi’de görevlendirilmeme ve de burada lisansüstü eğitimime devam etmeme engel teşkil eder mi? cevaplayabilirseniz minnettar kalırım.

 105. Enes Abanoz Diyor ki:

  @arzu
  ÖYP atamanız yapıldığında yasal eğitim süresi (3 yıl) içinde mezun olmanız gerekir. Atanmanız sonucunda; atandığınız üni. yüksek lisans eğitimi varsa burada eğitiminize devam etmeniz, yönetimin kabul etmesi ve Gazi Üni. ÖYP öğreci ilanı vermesi ve sizin buraya bu ilandaki şartlar ile kabul edilmeniz gerekir. Böylece, Gazi Üni. devam edebilirsiniz. Bunun dışında atandağınız okulun istediği ve kabul ettiği yerde eğitime devam edebilirsiniz.

 106. YUNUS Diyor ki:

  ankara üniversitesinde doktora yapıyorum ve doktoranın tez sürecindeyim. öyp kapsamında lisansüstü eğitim verebilecek ya da veremeyecek bir üniversiteye atanırsam ankara üniversitesinde görevlendirilir miyim? tez sürecinde olmam ya da ankara üniversitesinin öyp kapsamında lisansüstü eğitim verebilecek üniversitelerden biri olmaması durumu benim ankara üniversitesinde doktorama devam etmeme ve de burada görevlendirilmeme engel teşkil eder mi? teşekkür ederim

 107. ÖYP Danışmanı Diyor ki:

  @YUNUS
  Evet bu durum genelde ufak üniversiteler için olabiliyor.

  Ama sonuçta siz doktoranızı Ankara Üniversitesi’nde yapıyorsunuz. YÖK kadro açmasada atanmış olduğunuz üniversite Ankara Üniversitesi’nde görev yapmanıza izin verdiği sürece orada devam edebilirsiniz.
  Sizin durumunuzda doktora yapılan kurumun kaç senelik olduğuna bakıyorlar ve alt limit 10 sene. Ankara Üniversitesi köklü bir üniversite. Sorun olmaz

 108. ARZU Diyor ki:

  gazi üniversitesinde yüksek lisans yapıyorum, tez dönemindeyim ama tezimin ikinci yılı olacak bu yıl, yani uzatmalı. Yeni açılan öyp kadrolarına müracaat etmek istiyorum. eğer atanırsam gazi üniversitesinde eğitimime devam edebilir miyim ve atandığım üniversite tarafından gazi üniversitesinde görevlendirilebilir miyim? eşimin işi ankara’da olduğu için hemen ankara’dan ayrılıp atanacağım üniversiteye gitme şansına sahip değilim, bilgilendirebilirseniz çok sevinirim…

 109. Enes Abanoz Diyor ki:

  @ARZU
  Yüksek lisans yaptığınız bölümün, atandığınız bölüm ile ilgili olması gerekmetedir. Yükse lisans yaptığınız Gazi Üni., ilgili bölümde kaç adet ÖYP araştırma görevlisini kabul ettiğiini belirten bir ialan yayınlamalı ve sizin bu ilanda yer alan sıralamaya girmeniz gerekmektedir. Atandığınız okulun da bu bölümde eğitiminiz devam ettirmenize itirazı olmamalıdır. Eğer bu şartlar yerine getirilirse, eğitiminize Gazi Üni. devam edebilirsiniz.
  Süre konusunda ise, ÖYP ataması gerçekleştiğinde mevcut eğitim süreniz dikkate alınır. Bundan dolayı eğitminizi yasal süre içinde (Uzatma dahil 3 yıl) bitirmeniz istenecek ve ek süre verilmeyecektir. Sizin uzatma aldığınız dikkate alınınca, bu yıl sonu bitimeniz gerekir.

 110. ali Diyor ki:

  atama yapıldıktan sonra dil puanı ilk sene 50 ikinci sene 65 olmalıdır diyor.bu şart sağlanmazsa kadro iptal edilir ilişik kesilir diyor.Peki bu durumda bir ceza yaptırım var mı ?

 111. Enes Abanoz Diyor ki:

  @ali
  Dil eğitimi için size imzalatılan senet miktarı tarafınızdan tahsil edilir.

 112. çağrı Diyor ki:

  Merhabalar. ben Öyp araştırma görevlisi olarak atandıktan sonra doktora için gazi ünv elektrik elektronik müh. dışarıdan müracaat ettim ve kabul aldım. Fakat ÖYP usül ve esaslarda ÖYP ile atandıktan sonra yökün belirlediği kontenjanlar dışında başka bir üniversiteye başvuramayacağım yazıyor. Fakat altındaki madde de is halen bir devlet ünv. lisans üstü eiğitimi alıyosa ve bu üniversite yök belirlediği lisans üstü kontenjan açılan üniversitelerden ise sorun olmayacağını yazıyor.
  Şimdi gazi elektrik elektronik de yökün belirlediği öyp kapsamında kontenjan açan bir bölüm. Bu durumda ben kadromu gazi ünviresitesine aktarabilirmiyim?
  teşekkür ederim

 113. burak Diyor ki:

  Merhaba “atandığı kurumda y.lisans yapabilirler” maddesince kadromun bulunduğu yerde y.lisans yapmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim. Teşekkürler

 114. GÜLŞAH Diyor ki:

  hocam merhabalar.2 yıl muhasebe örgün eğitim ve dışardan 4 yıl işletme mezunuyum.işletmeye tamamladım okulu yani.okul puanı olarak örgün öğretim puanımıda alcak mıyız öyp başvurusuna yoksa sadece lisans notumumu kullanabilicem.baharda aldığımız yds puanımız kaç yıl geçerli oluyor.

 115. aydın Diyor ki:

  Diyelimki ben yuksek lisans yapiyorum ve mulakatta gecemedim sonra ne yapacam???

 116. yavuz Diyor ki:

  Oyp kapsamında acilan yuksek lisans kontenjaniyla lisansüstü eğitimime devam ediyorum fakat doktoraya başka bir üniversitede ayni ana bilim dalinda devam etmek istiyorum. Bu durumun gerçekleşebilmesi söz konusu mudur?

 117. gökhan Diyor ki:

  Merhabalar ben Anadolu üniversitesinde yüksek lisans kazandım 20 temmuzda kayıt yaptıracağım Öyp ile yüksek lisans yapıyor olma şartlı ilanlara başvuru yapabilir miyim acaba?

Fikrini Söyle

ÖYP Puan Hesaplama

 Ales Puanı:

 Lisans Puanı:

 Dil Puanı:

ÖYP Puanınız:

Puanlarınızı Yazarken; "Nokta" Kullanınız!