Kategorilenmiş | ÖYP Gündem

   

ÖYP 2013/2 Yerleştirme Puanları

Kategori: 05 Kasım 2013 Ekleyen: akademikpersonel.org

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı 2013 Ekim döneminde yerleştirilen adaylara ait ÖYP tavan-taban puanlarına aşağıdaki eklerden ulaşabilirsiniz.

Bölüm bazlı en büyük ve en küçük ÖYP puanları


Fakülte bazlı en büyük ve en küçük ÖYP puanları


İlan numarası bazlı en büyük ve en küçük ÖYP puanları


Üniversite/Fakülte bazlı en büyük ve en küçük ÖYP puanları

60 Bu Gönderi İçin Yapılan Yorumlar

 1. Gizem Diyor ki:

  Iyı günler fen bilimleri Enstitüsü’ne fen-edebiyat bölüm
  mezunları başvurabiliyor mu?

 2. melike Diyor ki:

  merhaba, öyp ile bir kadroya yerleşip sözleşme imzalayarak başladıktan sonra yeniden öyp ile bir başka kadroya yerleşildiği takdirde imzalanan sözleşmemin hükmü ne oluyor? cevaplarsanız çok sevinirim.

 3. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ melike
  Senedi ödemeden geçemiyorsunuz.

 4. takemaru Diyor ki:

  merhaba bir sorum olacaktı. daha önceki alımlarda japon dili edebiyatının kaç puanla aldığı yazıyor. fakat sonki alımda japon dili edb ifadesi geçmiyor.sadece doğu dilleri ve edb nın aldığı puan yazıyor. buna çin ve kore dili vb de dahil olabilir. bu konuda bilginiz varsa aydınlatabilirmisiniz ? şimdiden ilginize teşekkürler.

 5. ozge arslan Diyor ki:

  Aralik atamasi yok muu bilen var mi

 6. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ozge arslan
  15 Aralıkta 1.500 kişi alınacak.

 7. Hasan Ay Diyor ki:

  Merhaba, Öyp ile alımlarda kadro ilanındaki özellikleri kim belirliyor..? Ve/veya özellikleri bölüm özelliklerini yök mü belirliyor..?

 8. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Hasan Ay
  Dekanlık gönderiyor ihtiyacına göre sonra YÖK belirliyor.

 9. burcu küçükoğlu Diyor ki:

  merhaba, ben tekstil mühendisliği mezunuyum makine mühendisliğinde makine dinamiği abd yüksek lisans yapıyorum. 2013/2 öyp atamalarında muş Alparslan üniversitesi makine sistem dinamiği ve kontrol abd yüksek lisans yapıyor yada yapmış olma şartıyla ilana çıkmıştı ben başvurdum ve yerleştirildim. belgeleri götürdüğümde rektör hoca atamanızı yaptığınızda gelip başlarsınız dediler. bugün üniversitenin yök e makine mühendisliği lisans mezunu ibaresini ekleyerek ilana çıkması istediklerini fakat yök’ün sadece yüksek lisans yapıyor olma şartıyla çıkıtğını aldıkları bir kararla lisans mezuniyetimden dolayı atamamın yapılmadığını söylediler böyle bir durum söz konusu olabilir mi? benim ne yapmam gerekiyor böyle bir durumda?cevaplarsanız çok sevinirim.

 10. sondar Diyor ki:

  arkadaşlar öypdeki şu ales meselesini nasıl da hemen kabul ediyoruz; yüzde 60 çok değil mi? forumlarda bazı arkadaşlar yok benim okulum zordu yok çok çalıştım olmadı diyorlar; haklı da olabilirler, ama benim okulum pek de kolay değildi, yan gelip yatmadım,çok çalıştım iyi bir ortalama yaptım,fakat iyi bi yalaka olmadığım için okulda kalamadım(kalabilen herkesi kastetmiyorum:) neticede öyp bizim gibiler için bi can simidi… ama ne simitt… liseden sözel çıkışlıyım okuduğum her iki bölüm ea ve yıllardır canımı dişime katarak ea dan zar zor bu yıl azbirazcık 70i geçtim, bişeye yaramıyor tabiii… e onca yıl birileri yan gelip yattı tm dersleri iyi diye alesten 80-90 ı çaktı, işi bitirdi… ben de onca yıl boşuna çalışmışım 90 ortalamanın verdiği 22 puanla tırmalıyorum. 10 yıl oldu mezun olalı,dershanelerde sürünüyoruz…yazıkya oysa ne bilimsel hayallerim vardı..püff.. birileri bu duruma isyan etmeyecek mi? bari diploma notu %40 ales %50 dil %10 gibi bişey olsun.. en azından onca yılki çalışma boşa gitmez hem de alesin ağırlığı yine korunmuş olur… benim gibi düşünenler yorumlarınızı ve baskılarınızı bekliyorum… lütfen birileri sesimizi duyursun…bu haksızlığa bir durrrr diyelim

 11. archangel Diyor ki:

  Sevgili sondar sizinki ben sisteme uyamıyorum sistem bana uysun mantığı olmuş. Güzel bir bakış açısı ama işe yarayacağını pek zannetmiyorum. 😀

 12. felsefe Diyor ki:

  Ben felsefe grubu ogretmenligi mezunuyum felsefe bolumune basvurabilir miyim? Sartlarda felsefe veye denkliği diyor. Bizim bolum 3 uni var .ayrica psikoloji ve sosyoloji alan eğitim ini gorduk

 13. eren Diyor ki:

  öyp başvurusunda aöf önlisans diplomasıyla başvurabilirmiyiz

 14. akademikpersonel.org Diyor ki:

  Önlisans diploması ile ÖYO ye başvuramıyorsunuz en az lisans diploması olması gerekir.

 15. Kendal deniz Diyor ki:

  bir sorum olmustu ve bır yorum yapmıstım acaba neden sorum yayınlanmadı ve cvp verilmedi

 16. akademikpersonel.org Diyor ki:

  Gözden kaçmış olabşilir lütfen yeniden yazar mısınız?

 17. Kendal DENİZ Diyor ki:

  Hocam öncelikle öyp sistemiyle ilgili bir kac yorumda bulunmak istiyorum.Öyp sistemi her ne kadar gerekli bi sistem olsada öyp hakkında ciddi anlamda bilgi kirliliği ve bilgi yetersizligi söz konusu neredeyse universitedeki hocalarımız bile öyp hakkında tam olarak bir bilgiye sahip degiller bu konuda bıraz daha seffaf olunursa bizler acısından cok yararlı olacagına inanıyorum ve bu yıl karsılastıgım bır olayı sızınle paylasmak ıstıyorum üniversiteler kadro açmasalar dahi yökün kendiliğinden kadro açtığı söylenıyor bunun ne kadar yararlı oldugunun sistemin kurucaları tarafından yenıden tartısılmasını öneriyorum.Son olarak bir sorum olacak öypden tercih yapabilmek için mutlaka ingilizce puanı olması şartmı bırde ingilizce puanları yeterlı olmayanlar 6 aylık bır kursa tabı tutuluyolarmıs bu kursa unıversitenin bulundugu sehırdemı gıdılıyor yoksa yökün belirlediği yerlere mi gitmek zorunla. tesekkur ederım basarılar dilerim ..

 18. mihrinur Diyor ki:

  Oku oncesi mezunuyum. Bu programa bsvurablrmym acaba. Bide yukselmek icin ne yspmak grkli

 19. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @mihrinur
  Evet okul öncesi mezunu olarak başvuru yapabilirsiniz. Tezli yüksek lisans için en az 50 dil puanınız olmalı (bir çok üni. için) ve ALES’ten min. 55 almış olmalısınız ama ÖYP için ALES puanınız en az 70 olmalıdır.

 20. gamze Diyor ki:

  arkadaşlar bu öyp ne ya iibf 4.sınıf öğrencisiyim ortalamam 97 inş mezun olcam alesten enaz 80 bklyrm yds şartmı???
  bölüm birincisiyim ama hiç ing yok:(

 21. Murat AKTAN Diyor ki:

  @gamze
  YDS şart değildir. Ales’ten yüksek bir skor aldığınızda şansınız epey yüksek.

 22. felsefe Diyor ki:

  ales 72, üds 50, yüksek lisans ortalamam 80 civarı. Doktoraya başvurabilir miyim? Doktoraya başvururken lisans ortalamam mı yoksak yüksek lisans ortalamam mı geçerli? Lisans ortalamam 4 üzerinden 2.24. Bu rakamlarla öyp ye felsefe alanında girebilmem mümkün müdür?

 23. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ felsefe
  Dil puanınız 55’in altında olduğu için doktorraya başvuramazsınız.

 24. felsefe Diyor ki:

  peki ya tekrar yüksek lisansa başvurabilir miyim?

 25. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ felsefe
  Tabiki başvurabilirsiniz.

 26. felsefe Diyor ki:

  sizce bu puanlarla öyp yüksek lisans şansım var mı?

 27. Murat AKTAN Diyor ki:

  @felsefe
  ÖYP’de Lisans ortalamasına bakılmakta. Eğer lisans ortalamanız çok ama çok yüksekse evet şansınız olabilir.
  Aksi takdirde Ales skorunuz biraz kritik

 28. felsefe Diyor ki:

  2.24

 29. ÖYP Danışmanı Diyor ki:

  @felsefe
  Hocam keşke ortalamanız daha yüksek olsaymış..Şansınızı yine de deneyin derim ben.

 30. felsefe Diyor ki:

  teşekkürler

 31. süleyman Diyor ki:

  Merhaba,bu sene öyp atamaları ne zaman yapılacak.?
  Bir de gazetecilik bölümü kaç puanla alıyor.. selamlar..

 32. akademikpersonel.org Diyor ki:

  Temmuz ayının 4-10 tarihleri arasında olacak Gazetecilik 85’den başlıyor.

 33. Ela Diyor ki:

  Ortalamam 90 ales puanım 85 fakat dil puanım yok sizce şansım nedir?bölüm ilköğretim bu arada..cevap için teşekkürler şimdiden.

 34. hayat Diyor ki:

  Merhaba, telefondan giriyorum ve taban puanlar dosyasını açamıyor telefonum. Gıda Mühendisliği taban puanı kaç aceba? 78 yeterli midir? Şimdiden teşekkürler

 35. ece Diyor ki:

  merhaba uludağ üniversitesi sosyoloji bölümü için sosyoloji bölümünden mi mezun olmak gerekiyor acaba? bunu nerden öğrenebilirim, hangi listeden?

 36. seden Diyor ki:

  Merhaba ben alesten 72 puan aldim okul puanimda 2.95 bu sekilde bi yere yerlesebilir miyim

 37. ÖYP Danışmanı Diyor ki:

  @seden
  Seden Hanım Çok kolay gözükmüyor. Ancak branşınız da belirleyici

 38. ERTOY Diyor ki:

  Hocam oypye başvurduk ve atandık diyelim. Askerlik yapmamissak ve tecilimiz sona ermisse bizi nasıl bir süreç bekler? Ya da başvurmak için askerlik yapma, muaf olma vb. Şartı var mi? Şimdiden teşekkürler.

 39. Enes Abanoz Diyor ki:

  @ERTOY
  Öncelikle, ÖYP programında askerlik yapmış olmak gibi ibir ibare yer almamaktadır. Tecil süreniz dolduğunda, askerlik görevinizi yerine getirmeniz gerkmektedir. Eğer dil sorununuz yoksa ve yüksek lisans eğitimine başlarsanız, askerlik süresini 35 yaşına kadar yüksek eğitim süresince (Yüksek lisans 3 yıl, Doktora 6) erteleyebilirsiniz. Eğer yaş sorunuzu varsa, okula kaydınızı yaptırdığınız sürenin akabinde askerlik görevini yerine getirerek eğitim hayatınıza devam edebilirsiniz.

 40. felsefeci Diyor ki:

  Hocam merhaba. Ben Felsefe Grubu Öğretmenliği mezunuyum . Öyp programında sosyoloji ve psikoloji alanlarına basvuru yapabılır mıyım. ? son gun oldu halen bunu cevabını bulamadım . yök ile görüştügümde üniversiteyi arayın dıyorlar. aradıgımda da herhangi kesin bir cevap gelmedi. sımdı ben tercıhlerımın ılk sırasına sosyoloji ve psıkoloji alanlarını daha sonra felsefe alanlarını yazacağım. Sosyoloji ve psıkolojinin gelme durumu nedir.?
  yanlış tercih mi oluyor .? felsefe de gelebilecek yeri etkiler mi ?

 41. ugur Diyor ki:

  Merhaba hocam
  isletme lisans mezunu olarak oyp taban puanlari kactan basliyor.not ortalamasi 2.55 ve yuzluk alanda 75.50 .alesten 80-90 arasi puanla bir sans cikar mi ?

 42. Patıma Diyor ki:

  Merhabalar hocam okul öncesi son sınıf öğrencisiyim ales 84 ortalama 3.24 yds ye girmedim bu dönem gireceğim okul öncesi olarak öyp de min. kaç puanla atanılıyor acaba ve ben sadece ilköğretim bölümünü mü tercih edebiliyorum ? Kontenjan durumu nedir ,cevap için şimdiden teşekkürler:)

 43. ÖYP Danışmanı Diyor ki:

  @Patıma
  Sorunuza ne yazık ki net bir cevap verebilmek çok zor. Kaç puanla atanılması, diğer adayların tercih ve başvurularıyla ilgili bir durum. Kontenjanlarda seneden seneye talebe göre değişiyor. Ama branşınız için iyi bir ales ve ortalamaya sahipsiniz, ortalama bir dil puanıyla atanma şansınız olabilir

 44. Serkan Diyor ki:

  Merhabalar, ben okul öncesi mezunuyum ama son atamada okul öncesi hiç alım gözükmüyor başvuran mı olmamış kontenjan mı açılmamış? veya biz artık çocuk gelişimi anabilim dalına da başvurabiliyormuyuz açıklarsanız müteşekkir olacağım .

 45. selim Diyor ki:

  Merhaba ALES EA puanım 71 Lisans not ortalamam 2.21 YDS’den 85-90 civarı bir puan bekliyorum atanma şansım nedir?

 46. Kübra Diyor ki:

  Merhaba hocam. Turk Dili ve Edebiyati bolumunden İstanbula alim oluyor mu oyp ile? Oluyorsa oyp puanimizin kac olmasi lazimacaba?

 47. felsefe grubu Diyor ki:

  Felsefe Grubu Öğretmenliği mezunuyum . Ortalamam 3.12
  Ales ve dil sınavına henüz girmedim ama sanıyorum baya yüksek puan almalıyım.
  Merak ettiğim gereken şartları sağladığımda sosyoloji,psikoloji, felsefe alanlarına ayrı ayrı basvuru yapabılır mıyım. ? yoksa Felsefe grubu öğretmenliği mezunu olduğum için sade bu bölümün olduğu üniversitelere mi başvurabiliyorum?

 48. zehra Diyor ki:

  merhaba
  Ben tekstil mühendisliği okuyorum ama benim bölümümü orada göremedim bizim için kadro yok mu

 49. melike Diyor ki:

  Mrb benim merak ettigim kendi universitemden 2,86 ile mezun oldum ve ordan aldigim tabloya gore bu 82.60 ‘a denk.ALES’ten 83 aldim OYP ye basvurmayi dusunuyorum bolumum edebiyat.Puanimi hesaplarken gordum puanim 82 den 73 e cekilmis bu buyuk.bir haksizlik .Tek sansizligim 4luk sistemden mi mezun olmak?Ben sonucta kendi universitemden 82 ile mezun oldum.Ne yapmaliyim bir yol gosterin.

 50. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ melike
  Ne yazık ki bu konuda yapılacK BİR ŞEY YOK MAALESEF 100’LÜK Transkript almanız lazım.

 51. serdar Diyor ki:

  Sosyoloji mezunuyum aleste 81 okul puanim 84 yds 0 sozel puanim yüksek diğer puan türlerim 70 in altında ..oyp tercihi nasil yaparım illa ea puanimmi gerekiyor sosyoloji mezunu olduğum için

 52. delal Diyor ki:

  Merhaba, sosyal hizmet fakülte mezunuyum. felsefe bölümünden Öyp ye başvurmak istiyorum, hangi şartların sağlanması lazımdır?

 53. nur Diyor ki:

  merhaba ben resim bölümü yüksek lisans mezunuyum ales puanım 73 dil 23 lisans ortalamam 87 öyp puanım 71 batıda şansım yok ama doğu illerinde ufakta olsa bir umudum olabilirmi?

 54. Nurtaç Diyor ki:

  Merhaba ben maliye bölümü 4. Sınıf öğrencisiyim. Öyp de minimum kaç puanla alım olduğunu öğrenmek istiyorum bir çok sayfadan araştırdım fakat bir bilgi bulamadım.

 55. gülşah Diyor ki:

  merhaba;
  sosyolojı mezunuyum. not ort. 2.47 ve ales:91 dil:54 ..yanlış mı hesaplıyorum bilmiyorum ama bu puanlarla yerleşmem zor gibi görünüyor. okul puanı düşük ve ne yapsam sanki boş gibi??

 56. gülşah Diyor ki:

  siteye kimse bakmıyor mu artık???

 57. Nil Diyor ki:

  Merhabalar ben ea işletme mezunuyum felsefeden öyp ile yüksek lisans yapmak istiyorum mümkün mü acaba ?

 58. yurdagül Diyor ki:

  2015 bahar donemi ales gircem fakat başvuru daha önce yapmadim acaba bahar donemi yapilan ales için ikinci bir başvuru tarihi varmi lütfen yardimci olur musunuz ?

 59. Şeyda Diyor ki:

  Ben okulöncesi öğretmenliği mezunuyum bu bölümün öyp taban puanı kaç acaba? Teşekkür ederim.

 60. vli Diyor ki:

  Merhaba. Üniversiteden 3,85(97 puan) ortalama ile mezun oldum. YDS 32, ALES 85.
  Gerontoloji bölümü için başvurmak istiyorum. Şansım nedir? Son olarak hangi bölümlere ne kadar kadro açıldığını YÖK sayfasında bulamıyorum. Buna ilişkin bilgiyi nereden nasıl öğrenebilirim? Bu bilgiye ulaşamadığım için Gerontoloji bölümüne kadro açıldı mı açılmadı mı bilemiyorum…

Fikrini Söyle

ÖYP Puan Hesaplama

 Ales Puanı:

 Lisans Puanı:

 Dil Puanı:

ÖYP Puanınız:

Puanlarınızı Yazarken; "Nokta" Kullanınız!