Kategorilenmiş | ÖYP Gündem

   

ÖYP 2013-2014 Yıllarında da Devam Edecek mi?

Kategori: 30 Ağustos 2012 Ekleyen: akademikpersonel.org

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı yerleştirmeleri ilk defa 2010 yılında merkezi olarak Yüksek Öğretim Kurulu tarafından gerçekleştirilmiştir.

ÖYP aslında yurt içi ve yurt dışı lisansüstü eğitim programlarının harmanlanmasıyla elde edilmiş bir model ile öğretim üyesi yetiştirilmesini amaçlamaktadır. Bir başka deyişle ÖYP ilave imkanlara sahip olan bir 35. madde uygulamasıdır.

ÖYP’nin amacı lisansüstü eğitim verme imkânına sahip olan yükseköğretim kurumlarının, araştırma görevlilerine lisansüstü eğitim yaptırarak, öğretim üyesi yetiştirilmesini sağlamaktadır.

ÖYP’nin en önemli özelliği sadece puanlar ile yerleştirme yapılması ve sınavsız-mülakatsız bir alım olduğu için torpil söylemlerinden uzak kalmasıdır.

YÖK Başkanı Sayın Gökhan Çetinsaya ÖYP’ye verdiği önemi her söyleminde belirterek programa yeni avajtajlar eklemiştir. Bunlardan biri yurtdışı dil eğitiminin 6 ay’a çıkartılmasıdır, ayrıca YÖK, ÖYP için özel bir web sayfası hayata geçirmiştir, BURADAN ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca YÖK başkanı danışmanı olan Sn. Fahrettin ALTUN Twitterda ÖYP’nin devam edeceğinizi ŞU şekilde beyan etmiştir.

ÖYP’ye bir destekte Hükümet tarafından verilmektedir. BURADAN makalemize bakabilirsiniz.

Ayrıca istatistiklere bakacak olursak alımlar her sene artmaktadır.

Tüm bunlar göz önünde bulunduğunda ÖYP’nin artık normal (cari usul) alım sayısına ulaştığını ve yakında tüm alımların ÖYP ile olacağınız ve uzun bir süre devam edebileceğini söyleyebiliriz.

Yıllara Göre ÖYP İstatistikleri

2010 Yılı
İlan sayısı: 3041
Başvuran Aday sayısı: 65.972
Yerleşen Aday sayısı: 2958
Ataması yapılan aday sayısı: 1726

2011 Yılı
İlan sayısı: 3676
Başvuran Aday sayısı: 77.895
Yerleşen Aday sayısı: 3603
Ataması yapılan aday sayısı: 2175

2012 Yılı İçin verilen Toplam Kadro Sayısı 4000
Temmuz Ayı İlan Edilen Kadro Sayısı:2272

ÖYP ve diğer Akademik Kadro konularında aradıklarınızı bulabilmek ve sorularınıza daha hızlı cevap alabilmek lütfen AKADEMİK PERSONEL FORUMUNU kullanınız.

50 Bu Gönderi İçin Yapılan Yorumlar

 1. mehmet temiz Diyor ki:

  Bence oyp çok güzel bir sistem ama alımlar adil değil. Lisans ortalamasının etkisi çok düşük alesin çok yüksek insanlar 4 yıl boyunca uğraşıp elde ettikleri notun faydasını az görürken 3 saatte aldıkları notla akademik bir hayata atanmaktadırlar. Ales akdemik anlamda hiç bir bilgi ölçmemekle birlikte 4 işlemi iyi olan bir lise öğrencisinin bile kazanabileceği bir sınav bi anlamda hız yeteneği. Ama akademik anlamda çok iyi bir insan soru çözmede yeterince hızlı olamayabilir. Bütün bu gerekçeler göz önüne alındığında katsayıların tekrar gözden geçirilmsi gerektiğini düşünüyorum…

 2. Emre Diyor ki:

  Evet çoğu kişi katsayıların adil olmadığını düşünüyor ayrıca yök’ün kullandığı not sistemininde adil olmadığını düşünüyor.Siz diyorsunuz ki 4 sene bouunca çalışma vs. kalitesi sorgulanabilecek üniversitelerde hayatı boyunca doçent görmemiş adamlar şişirme diploma notlarıyla mezun oluyorlar ve o şişirme not ortalamalarıyla bu sistemde haksız puan kazancı elde ediyorlar.Alesin bilimsel olup olmadığı bundan sonra gelecek mevzu bence…Ayrıca alesde kazanma kriteri 70 puandır bunu okuma yazma ortalama matematik bilgisine sahip biri birazda şansla alabilir ama dahası için farklı çalışmalar gerekir.

 3. idealist Diyor ki:

  Aslında dil puanı ve okul puanının yüksek tutulması gerekir. Alesi herkes neredeyse yapabiliyor ama dil barajını geçemeyen bir sürü kişi öyp ile şansını deniyor ve denildiği gibi lisansta şişirme notlarla önümüze geçiyor. eğer söz konusu sistem dil ve okul puanının yüksek tutulup yeniden hesaplanmasıyla oluşturulsaydı eminim şuandaki çoğu öyp linin bile gelemeyeceği düzeyde zorluk oluşturur ki bu da en iyilerin bir yerde olmasına imkan sağlardı.

 4. Zeynep Diyor ki:

  Bence katsayı oranları gayet iyi.
  Üniversite süresince derslerine önem vermeyip
  Sadece gecmek için alınan notlar var. Aslında
  zeka seviyeleri çok yüksek olan ama arkadaş cevresi
  uğruna yakılan notlar var. Ve şimdi ales puanı ile
  bunu kanıtlayacak bir sürü ogrenci. zeka seviyesine güvenen
  şimdi toplar puanları. Zaten 6 yıl boyunca egitim görecek
  iyi olmayanlar çıkarılır yerleştirildiği yerden.

 5. Yasir Diyor ki:

  Bende katılıyorum Zeynep in yorumuna çünkü benim durumumu özetlemiş. Oranlar gayet iyi Ales sınavınıda oldukça başarılı buluyorum en azından sayısal kısmını.

 6. Burak Diyor ki:

  bence ales ingilizce ve okul ortalama puanları aynı oranda olmalı ing. mutlaka baraj olmalı. unutulmamalı ki ales de herkes için adil değil… ilanlarda da bazı bölümlerin çok az tercihi oluyor bazı bölümlerin ise daha fazla bu da dengelenmelidir.

 7. Erkan Diyor ki:

  Lisans mezuniyet notunun etkisi bence daha da düşürülmelidir. Burada, bence, lisans mezuniyet notu yüksek olan arkadaşlar, bencilce davranıyorlar ve puanlarının yükselmesi için böyle yorumlar yapıyorlar. Öğretim elemanı aday adaylarının bulunduğu bir sayfada bu yakışık almıyor. Komik geliyor bana. Bu kadar farklı üniversitenin, farklı not sisteminin olduğu bir ortamda, hatta hocaların not konusundaki yaklaşımlarının bile çok çok farklı olduğu bir ortamda, lisans mezuniyet notunun etkisi minimum olmalıdır. Gerçekleri konuşalım, objektif olalım. Saatlik sınavlar elbette gerçek ölçüm yapmaz ama şu durumda da en makul yöntem bu. Yani 90 alınabiliyorsa, çalışıp alacağız, yapacak bir şey yok. Ama notum yüksek çıksın diye lisans mezuniyet notunun etkisini artırmayı istemek, öğretim elemanı aday adaylarına yakışmıyor.

 8. seda kaya Diyor ki:

  Dil barajını geçemeyenlerin alınmasına ben de karşıyım. Kaldı ki % 60 bir orana sahip olan ales de hiç adil değil. Yıllarca öss sistemi eleştirildi. Birkaç saatlik sınava mı öğrencilerin kaderi bağlı diye? peki bunun ne farkı var??

 9. mehmet Diyor ki:

  Bu yorumların bı çoguna katılmıyorum. Herkes ales çok kolay bır sınav lıse egıtımı alan bırı bıle yuksek puan alabılır demişler o zaman problem ne o kadar kolaybir sınavsa ve kolay bır sınav dıyorsanız bu cok buyuk bır avantaj sizin için çünkü okul puanının katsayısının düşük olmasından yakındıgınıza göre sizlerın dıploma notu oldukca yuksek bu birinci büyük avantajınız. İkinci büyük avantajınız ise ales söyledıklerınıze göre sizin için çok basit bir sınav e bu sınavdanda yuksek bir not aldığınız durumda nerdeyse kazanmıs sayılırsınız.Bu yazılanlardan nisbeten zeynepe katılıyorum çünkü başarılı olamayan biri zaten başarı saglayamayacaktır. Mantıklı dusununce dıploma notu yüksel olanların bunları sölememesı gerekıyor diye dusunuyorum.

 10. Seda Diyor ki:

  Gördüğüm ve şahit olduğum kadarıyla herkes hangi notu yüksekse onun fazla olması gerektiğini savunuyor. :)Tabi herkes kendine göre çok haklı sebepler çıkarabilir. Ben de çıkarabilirm. Benim lisans notum iyi fakat haksız yere ne notlarla mezun olan arkadaslar bılıyorum. bu nedenle ales ve dil şartı mukemmel. katsayıları belki tartısılabılır. bence dil barajı mutlaka olmalı. Umarım herkesin puanları ve şansı yaver gider. Akademik başarılar…

 11. mehmet Diyor ki:

  Erkan yazdıklarının tamamına istisnasız katılıyorum benim anlatmaya çalıştığımı sen eksiksiz anlatmışsın.

 12. joseff Diyor ki:

  Zeynep hanima katiliyorm. cunku akademik basari notu geriye donuk duzeltilme imkani yok . Ales sinavida tipki GRE sinavi gibi analitik dusunmeyi gwrektirwn bir sinav bir kisinin eger akademik not ortalamasi eger yuksek ales dusukse burda bir terslik oldugu dysunulmelidir.col fazla akademik olmadigi dusunulsede ales sinavinin bence dolayli yonden iyi ayirt edici bir sinav diye dusunuyorm hatta dil sinavininda ortalamsinin da artirilmasi gerek dili olmayan birini ogrenir diye kursa gondererek olmaz bu sekilde dili olmayan akademisyen olmaz zaten…

 13. Sedat Alataş Diyor ki:

  Bence oranlar birbirine eşit olmalı. ALES her ne kadar kolay da olsa akademisyenlik için gerekli bir sınav olduğunu düşünüyorum ama % 60 oranında etkili olması diğerlerinin önemini azaltıyor. Bunun yanında genel not ortalaması üniversiteler arası eğitim ve hoca farklılıklarından dolayı maalesef bir çok kişiyi mağdur etmekte. Ama oranının %25 oluşu da düşük. Dil ise bence kesinlikle arttırılmalı ve baraj getirilmeli. Söyleki: a öğrencisinin dil puanı 80, b öğrencisinin puanı 40. Herkes biliyor ki inglizceyle biraz olsun haşır neşir olan bir insan rahat 30 puanı geçebiliyor(sallama) çünkü yanlış doğruyu götürmüyor. Ama gel gelelim a öğrencisi 80 için günlerini harcarken, neticede %15 lik oran yüzünden sadece 6 puan kazanabiliyor ve bu 6 puanı ALES te 10 puan fazla yaparak kapatabiliyor. İnanıyorum ki dil akademisyenlik dil bu kadar da önemsiz değil. Teklifim şu: dile baraj sınırı getirilsin. Örneğin 50. 50 nin altında olanların dil puanı 0 olarak alınsın. Ama sıfır puanla bile kazanabiliyorsa kazansın ve dil eğitiminden sonra görevine başlasın. Dil bilenlerin biraz olsun ayrıcalığı olmalı. Bunun yanında bilim sınavını önermiyorum. Çünkü hem maliyetli hem de torpil olaylarını gene ortaya çıkaracaktır. Sonuç olarak: ALES %45, genel not ortalaması %30, dil %25 eğer dil barajı yoksa. Dil barajı varsa; ALES %55 genel not ortalaması %30 dil %15. Saygılarımla

 14. Aslı Diyor ki:

  Not ortalaması geçmişe dönük ve mezuniyetin ardından asla düzeltilemeyecek bir mahiyete sahip. Akademik başarıyı gösterdiği düşünülebilir ancak Türkiye’nin dört bir yanında farklı notlandırma kriterlerine sahip farklı hocalardan ders almaktayız. Bu nedenle de arada bariz şekilde farklılıklar olmakta. Ayrıca, adaletsiz şekilde alınan yüksek notlar da sıkıntı yaratmakta.

  Eğer amaç bilginin ölçülmesiyse, not ortalamasının yanında bence kesinlikle merkezi bir bilim sınavı getirilmeli. Bu şekilde alan bilgisinin bir daha ölçülmesi sağlanmış olur ve tamamen geriye dönük olan not ortalaması sisteminin yarattığı adaletsizlik biraz olsun önlenmiş olur diye düşünmekteyim.

 15. hossein Diyor ki:

  merhabalar öyp yabancılar için de geçerlimidir ? teşekürler

 16. Yönetici Diyor ki:

  Sadece T.C. vatandaslari ÖYP ile yerlestirilebilir.

 17. hakan Diyor ki:

  merhaba sayın yönetici. ben mersin üniversitesi ingiliz dil biliminde okuyorum son sınıftayım. öyp de tercih edebileceğim bölümler hangileri. ales e hazırlanmak istiyorum ama boşuna gitsin istemiyorum. yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler.

 18. Yönetici Diyor ki:

  ÖYP’de sadece kendi bölümünüzü tercih edebiliyorsunuz ve eğer eğitim bilimleri fakültesinde okuyorsanız eğitim bilimleri ilanlarına başvurabilirsiniz.

 19. neziha Diyor ki:

  2012 yılındaki 4000 kişiden kalan kısmın ataması ne zaman olacak tarih belirlimi acaba?

 20. Yönetici Diyor ki:

  @neziha
  Aralık ayında alınacak, yaklaşık 2 bin kilişik bir alım olacak.

 21. emre esen Diyor ki:

  emre sınıf öğretmenliğin için 83 öyp için yeterli mi

 22. Yönetici Diyor ki:

  @ emre esen
  BURADAN yerleştirme puanlarına bakarak fikir edinebilirsiniz.

 23. Engin yıldız Diyor ki:

  Bu sistem Muzik bölümlerine girişte güzel sanatlar liselerini çok etkilemektedir.aobp yetenek sinavlarinda olmamalı.fen lisesi mezunu ile güzel sanatlar liselerinde ki ogrenciler aynı kefeye konuluyor.bu cok büyük bı adeletsizliktir.yetenek Sınavları’nda sadace ygs puanı ve yetenek puanları hesaplanmalidir. İnşallah YÖK 2013 yılında bu uygulamayı değiştirir ve bu adeletsizlikte ortadan kalkar.bu konu üzerinde durulması gerektiğini düşünüyorum.adı gibi yetenek sınavları olur umarım.tek istegimiz yetenek ve ygs Sınavları’nda yarışmak aobp ile… değil

 24. rasim önder Diyor ki:

  fenbilgisi ögrt. mezunuyum. oypde olcme degerlendırme, egitim yönetimi teftişi gibi alanlarıda tercih edebiliyormuyum.

 25. Yönetici Diyor ki:

  @rasim onder
  Evet egitim bilimleri fakultesi mezunu olarak tercih edebilirsiniz.

 26. filiz boy Diyor ki:

  ingilizce sınavı kaç yıl geçerli eğer geçerlilik süresini kaybetmişse olmadan öyp başvur

 27. Yönetici Diyor ki:

  @filiz boy
  KPDS ve ÜDS’nin geçerlilik süresi yoktur. Sınırsız geçerlidir.

 28. lütfullah türker Diyor ki:

  halkla ilişkiler ve tanıtım öğrencisiyim akademisyen olmam için neler yapmam lazım ? araştırma görevlisi olmak için neler yapmam lazım ?

 29. Yönetici Diyor ki:

  @lütfullah türker
  Forumdan gerekli yönlendirme için cevap verdim, ordan devam edebiliriz.

 30. Muhammet Akatekin Diyor ki:

  Merhaba sayın yönetici. Sınıf öğretmenliği mezunları PDR ve okul öncesi bölümüne başvurabilir mi?

 31. Yönetici Diyor ki:

  @Muhammet Akatekin
  ÖYP sadece kendi bölümünüze ve onun anabilim dallarına başvuru yapabilirsiniz.

 32. zehra gül uğraç Diyor ki:

  yerleşen aday sayısı ve ataması yapılan aday sayısı nedir?bu sayı farkı neden oluştu acaba

 33. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @zehra gül uğraç
  Merhaba, BURADAN detaylı olarak bilgi alabilirsiniz.

 34. ihsan bekler Diyor ki:

  merhaba.yerleşen aday sayısı ve ataması yapılanlar arasındaki sayı farkını bende anlamış değilim gerekli bilgilendirmeyi yaparsanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

 35. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ihsan bekler

  Yerleşen Aday: Atamaya hak kazanmış ancak daha beyan ettiği evrakları teslim etmemiş adaydır.
  Ataması Yapılan Aday: Atama evraklarını doğru ve eksiksiz olarak kuruma teslim eden ve göreve başlayan adaydır.

 36. ihsan bekler Diyor ki:

  teşekkürler hocam

 37. hatice aslan Diyor ki:

  2013 başvuruları ne zaman yapılacak haziran sonu temmuz başı diye yazıyor ama henüz bir açıklama yapılmamış.bilginiz var mı?

 38. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @hatice aslan
  En geç haftaya başlar.

 39. Leyla Uzuner Diyor ki:

  Öyp ne zaman başlayacak

 40. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @Leyla Uzuner
  Bu hafta içi bekliyoruz.

 41. Yekta Dilan Elveren Diyor ki:

  Merhaba ben yeni başvuruların ne zaman olacağını öğrenmek istiyorum. Kasımda Ales’e gireceğim bu zaman zarfını göz önünde bulundurursak, ben ne zaman başvuruda bulunabilirim? Teşekkürler.

 42. rose gün Diyor ki:

  öyp eğitim sürecinde maaş alınabilyor mu? Ayrıca öğretm görvlisi olmak için 2 yıl yükseklisans 4 yıl lisans yapmak şart mı araştırma görevlisi olmak için durm değişir mi?

 43. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @rose gün
  ÖYP kamu görevliliğidir atandığınız gün maaş başlar. Araştırma görevlisi olamk için yükske lsans yapma şartı yoktur.

 44. asena dundar Diyor ki:

  öyp ye engelliler katılabiliyormu? katılıyorsa kontenjan sayısı varmı ayrıca nası bi prosedur uygulamamız lazım basvurmak istersek?

 45. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @asena dundar
  Engelli kontenjanı yok normal devlet memuru alımı şeklinde oluyor.

 46. zeki çelik Diyor ki:

  Şuan Y.Lisans eğitimi almaktayım. Eğitimimi tamamlayınca üniversitelerede öğretim görevli olmak için ÖYP sınavına girmeliyim, üniversiteler atama yapamıyor mu?

 47. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @zeki çelik
  Üniversiteler de yapmaya devam ediyor, ÖYP de mülakat yok avantajı orada.

 48. duygu manyas Diyor ki:

  şuan sosyoloji 2. sınıf okuyorum, bölümümü çok seviyorum ve ilerlemek istiyorum. acaba 2 sene sonra hâla öyp ile sosyoloji bölümüne öğrenci alımları olur mu? gördüğüm kadarıyla birçok üniversitede çok genç sosyoloji bölümü ar. görevlisi var, 2 seneye kadar tamamen dolar ve sistem tıkanır mı? lütfen yardım…

 49. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @duygu manyas
  Merhaba, 2 yıl sonrası için kesin bir bilgi veremeyeceğimiz bir ülkede yaşıyoruz 🙂 Sistem ortadan kalkmaz ama farklılaşabilir. Üniversite sayısı her geçen gün artıyor arş. gör. ihtiyacının bitmeyeceği kesin.

 50. SEVGİİİ Diyor ki:

  MRB. EBELİK LİSANS ORTALAMAM 67, ALES PUANIM DA 71 ÖYP YE BAŞVURMAK İSTİYORUM AMA ŞİMDİLİK DİL PUANIM YOK KURSA GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORUM. BU ŞARTLARDA ÖYP YE BAŞVURABİLİR MİYİM VE DİL PUANIM OLMADAN DA OLUR MU??

Fikrini Söyle

ÖYP Puan Hesaplama

 Ales Puanı:

 Lisans Puanı:

 Dil Puanı:

ÖYP Puanınız:

Puanlarınızı Yazarken; "Nokta" Kullanınız!