Kategorilenmiş | ÖYP Gündem

   

ÖYP 2012 Lisansüstü Eğitim Başvuruları Güncellendi ve Uzatıldı

Kategori: 11 Eylül 2012 Ekleyen: akademikpersonel.org

15.08.2012 tarihli Yürütme Kurul Kararı ile belirlenen, Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Esas ve Usuller kapsamında atanan araştırma görevlilerinin lisansüstü eğitim yapabilecekleri üniversitelerin kontenjanlarına başvurular 14.09.2012 tarihine kadar uzatılmıştır.

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Esas ve Usuller kapsamında atanan ve yabancı dil puanı 65’in üstünde olan araştırma görevlilerinin başvurabileceği lisansüstü eğitim kontenjanlarından açılamayan alanlar için belirlenen yeni kontenjanlar Yürütme Kurulu’nun 12.09.2012 tarihli toplantısında uygun bulunmuştur.

Yenilenen Kontenlanlar için TIKLAYINIZ

 

Not: İlk cümlede de yazdığı gibi bu duyuru daha önce ÖYP ile atanmış olanlar için uzatılan lisansüstü başvuru duyurusudur. İlk defa ÖYP’ye başvuracaklar Aralık ayını beklemelidir!

ÖYP ve diğer Akademik Kadro konularında aradıklarınızı bulabilmek ve sorularınıza daha hızlı cevap alabilmek lütfen AKADEMİK PERSONEL FORUMUNU kullanınız.

74 Bu Gönderi İçin Yapılan Yorumlar

 1. mehmet turkan Diyor ki:

  Merhabalar. Öyp’ye ilk kez başvuracağım için fazla bilgi sahibi değilim. Yüksek lisansım bitti doktoraya da ales puanım olamdığı için başvuramıyorum zira 2008 de girmiştim en son. Soracağım soruya gelince, öyp’ya başvuruda bulunurken güncel ales puanı belirtmem gerekir mi? Ayrıca yukarıda da yazdığı üzere 14 Eylül tarihindeki başvuruya Ales belirtmek mecburiyetinde miyim?
  Teşekkürler.

 2. Yönetici Diyor ki:

  @mehmet turkan
  Evet ALES puanınızın güncel olması lazım. Yukardaki notu gözden kaçırmışsınız; Not: İlk cümlede de yazdığı gibi bu duyuru daha önce ÖYP ile atanmış olanlar için uzatılan lisansüstü başvuru duyurusudur. İlk defa ÖYP’ye başvuracaklar Aralık ayını beklemelidir!

  ÖYP hakkında sıkça sorulan soruları okursanız bilgi sahibi olabilirsiniz; http://www.oyp.com.tr/oyp-sikca-sorulan-sorular.html

 3. mehmet turkan Diyor ki:

  kıymetli bilgileriniz için teşekkür ederim.

 4. mehmet turkan Diyor ki:

  Peki 35. maddeden yararlanarak istediğim okulda doktora yapabilir miyim? Tabi ki de daha sonra görevlendirilmek üzere.

 5. Yönetici Diyor ki:

  @mehmet turkan
  YÖK liste açıklıyor şu anda olduğu gibi onların içinden istediklerinizi tercih ediyorsunuz. Ama istediğiniz üniversite açılmayabilir size verdiklerinin içinden seçiyorsunuz.

 6. fatma balci Diyor ki:

  MERHABALAR
  Benimde bir sorum olucakdi cevaplarsaniz sevinirim.
  ben suan son sinifa gecdim egitimimi tamamlamama bir senem kaldi ve acikcasi korku basladi bu yuzden arastirma görevliligiyle ilgili bilgi edinmek istiyorum yabanci dilim cok iyi alesdenden kotu bir puan alacagimi dusunmuyorum ortalamamda suan 3.42 öypye nasil basvurulur ve linsan öncesi egitim gördügünüz dalin acdigi kontejana göremi aliniyor? ilk önce öypden kadro aldikdan sonrami yüksek lisansa basvurulmasi gerekli? birde öyp direk devlete bagli bir kurummu yoksa üniversiteler yoluylami alim oluyor? bilgilerinizi bekliyorum simdiden tesekkür eder…

 7. Yönetici Diyor ki:

  @fatma balci
  ÖYP için sorularınızın cevaplarını şuradan alabilirsiniz; http://www.oyp.com.tr/oyp-sikca-sorulan-sorular.html

 8. Gürcan Ünlü Diyor ki:

  ben zaten yükseklisans yapıyordum.mevcut yükseklisans kaydımı yeniledim.bu kontenjanlardan tercih yapmadan yükseklisans yaptığım yere görevlendirme isteyebiliyormuyum yoksa kontenjanlarımı değerlendirmem gerekiyor.

 9. Yönetici Diyor ki:

  @Gürcan Ünlü
  Tam durumunuzu öğreneiblir miyim. Ne zaman atandığınız, yüksek lisans yaptığınız yer ÖYP kapsamında mı aynı anabilim dalı mı? vs..

 10. Gürcan Ünlü Diyor ki:

  geçen yıl bahar döneminde akdeniz besyoda hareket ve antrenman bilimlerinde yükseklisansa kaydoldum.bu yıl öyp kapsamında çanakkale 18mart üni.besyoya atandım. yükseklisans yaptığım yer için öyp kontenjanlarına baktım bizim yüksekokulun rekreasyon bölümü var ben antrenörlük eğitimi mezunuyum. şimdi ben bu kontenjanlardanmı tercih yapmalıyım yoksa mevcut yl kaydımı yenileyimmi?

 11. Yönetici Diyor ki:

  @Gürcan Ünlü
  Lisansüstü eğitimi atandığınız anabilim dalında yapmanız esastır. Ancak atandığınız üniversitede eğitim varsa orda yaptırırlar yoksa YÖK’ün kontenjanlarına başvuru yaparsınız.

 12. Gürcan Ünlü Diyor ki:

  forum sayfasına kitlenmiş bulunmaktayım cevap atabilirmisiniz 🙂

 13. Gürcan Ünlü Diyor ki:

  atandığım üni.yl eğitimi yok.zaten abd başkanı ve enstitüde gidebileceğimi söyledi.fakat yl programı olmayan bölümün ana bilim dalı ne olabilir ki

 14. Yönetici Diyor ki:

  @Gürcan Ünlü
  Zaten size 2 üniversitede kontenjan aılmış artık mecburen onlara başvuracaksınız.

 15. Gürcan Ünlü Diyor ki:

  teşekkür ederim

 16. cansu suna Diyor ki:

  merhaba ben bu sene lisans eğitimimi tamamladım.yüksek lisans yapmadan öyp’e başvurabiliyormuyum ayrıca öyp alımı için ales ve üds mi gerekiyor.öyp başvuruları aralıkta mı başlıyor?

 17. Yönetici Diyor ki:

  @cansu suna
  Aralıkta atama olacak, lisans meunzu olarak başvurabilirsiniz ALES ve mezun olmak yeterli, diğer sorular için şu linkten yardım alabilirsiniz; http://www.oyp.com.tr/oyp-sikca-sorulan-sorular.html

 18. rabia çetin Diyor ki:

  öyp için yaş sınırlamsı varmı. ben ilk kez baçvuru yapıcam.2012 mezunuyum.öyp başvurmak için yükseklisansa başlamış olmakmı grekiyor.

 19. Yönetici Diyor ki:

  @rabia çetin
  Lisans mezunu olmak yeterli, 35 yaş sınırı var.

 20. rabia çetin Diyor ki:

  tşk.ederim.yaş 35 olunca akademisyenlik kapıları kapanmışmı oluyor yani.

 21. Yönetici Diyor ki:

  @rabia çetin
  Hayır araştırma görevlisi olamıyorsunuz ama öğretim görevlisi olabilir veya doktora yapıp doçent olabilirsiniz.

 22. şifa Diyor ki:

  merhaba ben hitit üniversitesine atandım. marmara üniversitesinde yüksek lisans ders dönemini bitirdim. tez dönemimi hitit üniversitesinde yapmam isteniyor. intibak için de marmara üniversitesi sosyal bilimlere, marmaradan hitit üniversitesine tez dönemine geçişle ilgili dilekce yazmam gerekiyormuş. yökün öyp ile atanan ve başka şehire yatay geçişle geçen kişiler için bir yönetmeliği varmış ben araştırdım bulamadım mümkünse beni bilgilendirebilir misiniz bu dilekçe ve yönetmelik hakkında? teşekkür ederim

 23. Yönetici Diyor ki:

  @ şifa
  Tez döneminde kadronuzun bulunduğu üniversiteye atanmak için; Dersleri başarı ile tamamlayarak tez aşamasına geçen ÖYP araştırma görevlileri, tez danışmanının olumlu görüşü ve YÖK Yürütme Kurulu kararı ile atandıkları yükseköğretim kurumunda tez çalışmalarını yürütebilirler.” Buna göre ilk önce danışmanınızdan olumlu görüşisteyeceksiniz ve dilekçenizi YÖK’e yazacaksınız.

 24. ayşe bakan Diyor ki:

  merhaba ben bu yıl mezun oldum genel ortalamam 2,51 oyp ile atanmak için 2.70 not ortalama sınırı var mı hocamla konuştum yok dedi ösym’nin sayfasında 70 olması gerekiyo diyor cevap verirseniz sevinirim teşekkürler

 25. Yönetici Diyor ki:

  @ayşe bakan
  O ALES puanı, ÖYP için ortalama şartı yoktur, mezun olmak yeterlidir.

 26. tuba gök Diyor ki:

  Merhaba ,öyp programına hangi ünüversitede dahil olacağımıza biz mi karar veriyoruz ve daha sonra yer değiştirme hakkımız bulunmakta mıdır?

 27. Yönetici Diyor ki:

  @tuba gök
  Tercihi siz yapıyorsunuz puanınızın yettiğine yerleşiyorsunux, bir daha değişmez.

 28. ayfer inceoz Diyor ki:

  hocam o dedğinizi yapmştım önceden ama 4üzerinden ortalamam yüzlük sistemde kaç oluyor bu ? o attgnz linkte 4üzerinden yazınca cok düşük bir rakam gösteriyor

 29. Yönetici Diyor ki:

  @ayfer inceoz
  Attığım linkte hesaplamanın üstündeki şu notu görmemişsiniz o zaman 🙂 Mezuniyet notunuz eğer 4’lük sistem ise mutlaka BURADAN (YÖK çevrimi) 100’lük sisteme çevirmelisiniz.

 30. ayfer inceoz Diyor ki:

  teşekkürlerr..:)

 31. Yönetici Diyor ki:

  @ayfer inceoz
  🙂 Başarılar.

 32. yeşim hatıl Diyor ki:

  merhaba,
  ben bu sene ilk defa öyp ye başvuracağım.ALES kalktığına göre yeni başvurularda neye dikkat edilecek.ayrıca yabancı dil puanı zorunlumudur? kpdsye girmem gerekıyormu ?

 33. Yönetici Diyor ki:

  @yeşim hatıl
  Sadece Tezsiz Yüksek Lisans İçin ALES Şartı Kaldırıldı. Oranlar aynı değişmedi, puan hesabı yapmak ve oranları görmek için BURAYA tıklayınız.

 34. SEMA GÜLSEVER Diyor ki:

  merhaba, öyp ye başvurmak istiyorum. Ancak her üniversitede öyp yok sanırım bir de öyp ye başvuruda sadece ales ve dil şartı mı var lisans not ortalama şartı nedir? hepsinin (ales puan+dil puanı+lisans ortalaması) toplam puan ortalaması kaç olmalı ki öyp ye başvurabileyim? teşekkürler.

 35. Yönetici Diyor ki:

  @SEMA GÜLSEVER
  Merhaba, ortalama şu kadar olacaktır diye bir kural ya da baraj yok şu linkten http://www.oyp.com.tr/oyp-sikca-sorulan-sorular.html ve şu linkten http://www.oyp.com.tr/oyp-puan-hesaplama.html bilgi alabilirsiniz hesaplamalar hakkında.

 36. Zeynep Yılmaz Diyor ki:

  Merhaba ben bu yıl 4 yıllık bir lisans programından mezun oldum.İlk kez sonbahardaki Ales’e gireceğim.Son sınıfta Ales’e girmedim.ÖYP’ye başvurmak istiyorum.Ales’e başvururken başvuru formundaki sınav giriş amacına akademik personel olmak mı lisansüstü eğitime başvurmak mı hangi seçeneği seçeceğim.Yardımcı olursanız sevinirim.

 37. Yönetici Diyor ki:

  @Zeynep Yılmaz
  ALES başvurusu ile ilgili sorduğunuz sorunun cevabını ve diğer sorularınız için BURADAN bilgi alabilirisniz.

 38. Merve Tan Diyor ki:

  Merhaba,

  İngiliz dili ve edebiyatı mezunuyum. ÖYP’ye başvuracağım, yalnız öğrenmek istediğim bir konu var. Yüksek lisansımı İngiliz Dili Eğitimi üzerine mi seçeceğim? yüksek lisans seçimi hakkında yardım alacağımız bir site var mı? Bilgi verirseniz sevinirim.
  Teşekkürler.

 39. Yönetici Diyor ki:

  @Merve Tan
  ÖYP’de sadece kendi mezun olduğunuz bölümde yüksek lisans ve doktora yapabilirsiniz. Yani ingiliz dili ve edebiyatı üzerine.

 40. bir soru Diyor ki:

  merhaba.ben diş hekimliği fakültesi son sınıf öğrencisiyim,yani henüz mezun değilim. önümüzdeki kasım ayında yapılacak ALESe girmeyi düşünüyorum ancak geçerli olması için mezun olmam şart mı? ayrıca mezun olduktan sonra öyp ye başvurduğumda DUS ile gelenlerden farklı bir statüde mi olacağım,uzman diş hekimi sayılacak mıyım,bu konuda bilgi verebilirseniz sevinirim.

 41. Yönetici Diyor ki:

  @bir soru
  Hayır mezun olmanız şart değiş 3. ve 4. sınıfta (diş hekimliği için 4. ve 5. sınıfta) girilebilir. Uzmanlık konusunda kesin bilgim yok Araştırma görevlisi oluyorsunuz, doktora bitince de yrd. doç., doç. ve sonrasında prof. oluyorsunuz.

 42. Ergun Diyor ki:

  Hangi bölümden lisans mezunu olmuş birisi hangi bölümleri öyp de tercih yapabilir diye bir liste mevcut mu?

 43. Yönetici Diyor ki:

  @ Ergun
  ÖYP’de mezun olduğunuz bölümleri tercih edebilirsiniz.

 44. Hacı Tekbaş Diyor ki:

  merhblar.ben meb ‘de kadrolu stajyer öğretmenim adaylığım bu ocak ayında kalkıyor.öyp ye başvurabilirmiyim?öyp den kadro alırsam meb den anlaşmalı istifa edebilirmiyim.(öyp kadromu kaybedersem geri dönebilirmiyim meb’e)öyp de mülakat sınavı varmı? son olarak öyp de minimum zorunlu hizmet süresi kaç yıl?cevap rica ediyorum.şimdiden teşekkür ederim.

 45. Yönetici Diyor ki:

  @Hacı Tekbaş
  ÖYP’de mülakat veya sınav yoktur, istediğiniz zaman başvurabilirsiniz. ÖYP’de kaç yıl eğitim alırsanız o kadar zorunlu hizmet yaparsınız. MEB’e dönüş için MEB’le görüşmeniz lazım.

 46. poet ally Diyor ki:

  Selamlar… 2006 orman mühendisliği mezunuyum. 2008 de peyzaj mimarlığında yüksek lisansımı tamamladım. O zaman ki şartlardan dolayı doktoraya başlayamadım ve Şu an 4 yıllık polis memuruyum ve aktif olarak çalışıyorum. ÖYP ile akademik hayata geçmek istiyorum. Sorum birkaç tane:
  1- Doktoraya orman mühendisi olarak mı yoksa peyzaj mimarı olarak mı başlayabilitim.
  2- Yüksek lisansımın ÖYP alımları ve sıralamam açısından bana bir artısı yok mu?
  3- Ayrıca üds puanım var 51,25 bununda %15 i alınıyor. KPDS yerine 2006 yıylında girdiğim bu üds yi kullanabilirmiyim? Şimdiden teşekkür ederim.

 47. Yönetici Diyor ki:

  @poet ally
  İlana göre değişiri ilanda eğer orman mühendisliği lisans mezunu olmak yazıyorsa yeniden yüksek lisans yaparsınız ama peyzaj mimarlığında yüksek lisans yapmış olmak yazarsa ilanda direkt doktoraya geçersiniz. Buna göre bir artı olur y.lisansın. ÜDS puanı için bir sınır yok kullanabilirsiniz. 65’i bir kere almak yeterlidir.

 48. poet ally Diyor ki:

  Merhaba bir sorum daha olacak. diyelim ki ÖYP ile atandık. KPDS veya ÜDS sınavından ilk senemizde, 65 puan alsak bile 2 yılda bir devamlı girmek gerekiyor mu? Teşekkür ederim

 49. dilber eroglu Diyor ki:

  yılda sadece 1 defa yapılan bir sınav mı?

 50. Yönetici Diyor ki:

  @dilber eroglu
  ÖYP bir sınav değildir sınavların birleşim ortalamasıdır. Detaylı bilgi; http://www.oyp.com.tr/oyp-sikca-sorulan-sorular.html

 51. mehmet öngöz Diyor ki:

  merhaba ben turizm rehberliği bölümü mezunuyum öyp de sanat tarihi arkeoloji gibi alanlarda tercih yapabilir miyim yada nerelede tercih yapabilirim

 52. Yönetici Diyor ki:

  @mehmet öngöz
  Sadece kendi mezun olduğunuz bölüme göre tercih yapabilirsiniz.

 53. ali yıldız Diyor ki:

  ben atandıktan sonraki kefil olayını anlamadım. KEfillerin ikiside devlt memuru mu olmak zorunda

 54. Yönetici Diyor ki:

  @ali yıldız
  Üniversiteye göre değişiyor emekli veya ssk’lı çalışan da kabul eden var.

 55. ali yıldız Diyor ki:

  öyp de yerşetirmeleri yine ösym mi yapıyor

 56. Yönetici Diyor ki:

  @ali yıldız
  YÖK yapıyor merkezi olarak.

 57. ali yıldız Diyor ki:

  iki ayrı ales puanı olanlar istediği alşes puanını kullanabilir mi yoksa son girilen mi kabul edilir tercihlerde sistem otamatik son ales puanını gösteriyor muş

 58. Yönetici Diyor ki:

  @ali yildiz
  Yanlis bilgi verilmis size. Sistemden istediginizi cekebilirsiniz.

  ALES’te Aldığımız En Son Puan mı Yoksa En Yükseğimi Geçerlidir?
  Geçerlilik süresi içindeki en yüksek puanınızı kullanabilirsiniz. Son alınan puanı kullanmak gibi bir zorunluluk yoktur.

 59. fth34 Diyor ki:

  moleküler biyoloji ve genetik son sınıf öğrencisiyim. öyp kadrosu için sadece kendi bölümümden mi tercih yapabiliyorum yoksa diğer benzer bölümlerden de başvuru yapabilir miyim? teşekkür ederim

 60. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @fth34
  ÖYP sadece kendi bölümünüze ve onun anabilim dallarına başvuru yapabilirsiniz.

 61. selin yılmaz Diyor ki:

  selam.ben son sınıf ogrencısıyım ama oyp ye basvurumu yapılıyo ne zaman yapılıyo yardımcı olurmuusnuz??

 62. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @selin yılmaz
  Bu sene mezun oluyorsanız 2013 Temmuzda başvurabilirsiniz.

 63. mad forever Diyor ki:

  hocam mrb isletmeden bu yıl mezun oluyorum ama bunun üzerine devam etmek istemiyorum. bi kaç sorum var
  1-eger kazansak hangi konuda calısacagımızı kim belirliyor illa isletme mi olur eger olursa sadece isletme diye mi gecer yoksa ona ait bi konu da yada bi alt dal da olabilir mi
  2-basvuru yaparken dil pıanı istenmyor galiba eger istenmiyorsa ne zamana kadar müsaade ediliyor. diger sayfalarda bi kurstan filan bahis geciyor?
  3-öyp ilanlarında yüksek lisans mezunu olmak sartı olan kadro da varmı yada lisans isteyen kadar cok mudur tezli tezsiz sartı var mıdır cünkü ben isletmeden yapmazsam istedigim alanda bi y.lisans yapıp onun üztüne öypde doktora yapmak istiyorum( bu benim icin en önemli soru) cok tesekkur…

 64. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @mad forever
  İşletme veya onun anabilim dallarına başvuru yapabilirsiniz. Çalışacağınız konuyu siz ve danışmanınız ortak belirler.
  Yabancı dil puanı 65’in altında olan ÖYP araştırma görevlileri ÖYP puanları ve tercihleri esas alınarak merkezi yerleştirme sistemi ile Yükseköğretim Kurulunun belirlediği yurtiçindeki yükseköğretim kurumlarına altı ay süreyle dil eğitimi almak üzere yerleştirilir. Yurtiçindeki altı aylık yabancı dil eğitimini tamamlayan ÖYP araştırma görevlileri, kadrolarının bulunduğu yükseköğretim kurumlarına dönerler. Ancak ÖYP araştırma görevlisi olarak atandığı tarihten itibaren; yabancı dil puanı halen 50’nin altında olan araştırma görevlilerinin bir yılın sonunda, yabancı dil puanı 65’in altında olan araştırma görevlilerinin ise iki yılın sonunda kadroları ile ilişikleri kesilir.
  Lisans mezuniyet ilanları %90 yüksek lisans yapıyor olma ilanları %10’dur.

 65. uğur mustafa Diyor ki:

  Merhaba,

  Ben 2011’de ÖYP’yi Ales ve KPDS puanım ve not ortalamama göre kazanmıştım ama bazı sebeplerle gidememiştim. Başka bir üniversiteye yüksek lisansa gitmiştim. Şimdi yüksek lisans bitince tekrar başvurmayı düşünüyorum. 2013 temmuzda ÖYP’ye tekrar başvurursam benim puanımı yüzde 10 az mı hesaplayacaklar? Aradan iki yıl geçmiş olacağına göre herhalde böyle yapmasalar gerek, ama yine de emin olamadım.

 66. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @uğur mustafa
  2013 temmuz başvurusunda artık size kesinti uygulanmayacaktır.

 67. rüveyda Akçanak Diyor ki:

  ıyı gunler ben ılk defa oyp ye basvuru yapacagım.dıl zorunlumu cunku yuksek lısans yapmadım yuksek lısansla baslamak ıstıyorum dıl sınavına gırmedım mayısta gırecegım ılk defa.bana yardımcı olursanız cok mutlu olurum sımdıden sag olun

 68. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @rüveyda Akçanak
  ÖYP Puanı Nedir?
  Adayların ÖYP puanı (lisans genel not ortalamasının %25′i ile Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavında (ALES) ilgili alandan (bknz.) alınan puanın %60′si ve varsa yabancı dil puanının %15′i) dikkate alınarak hesaplanır.

  Yani: Yabancı dil puanınız olmasa dahi ÖYP başvuru yapabilirsiniz.

 69. mad forever Diyor ki:

  mrb. cevaplarınız icin cok ama cok tesekkur ederim
  bikac sorum daha var
  ben 2 yıllık sağ. myo okudum ondan sonra aöf 3. 4. devam ediyorum dörtteyimbu bi sorun teskil eder mi
  askerlik yapmadım mesela sorun cıkarır mi(29 yas geldi diye biliyorum)
  alanı danısmanla ortak belirlemede bizim söz hakkımız olabilirmi mesela işletme dalları olarak ins. kaynk. yönetim organizasyon vs. secebilir miyim bununla berabaer öyp 2011 yerlestirme sonuclarını inceledim ör. iibf. fak. isletme yanınada yonetim organizasyon yazılmıs bu kazanan kisinin calısacagı alan mıdır (ör:bayburt üniv.)
  dil konusnda kursun sonunda yine kpds yada üdsye mi gireceğiz istenilen puan sartlarını y.lisans bitene kadar sağlamamız gerekiyor galiba.kursun her masrafını üniv.mi karsılıyo kursiyer diger öypciler gibi maas vs. haktan yararlanır mı
  y. lisans katrolarında tez sartı aranıyor mu
  lisede ing hazırlık okudum bi sene. az cok temelim var diye düsünüyorum hangi dil sınavı daha mantıklı olabilir kpds üds toefl ?
  öyp bitikten snra atamamız kesin yapılırmı.yapılırsa hangi üni.ye yapılır(baska okullaar olabilir mi zorunlu hizmet, egitim…yada baska bisey)

  sizi cok yormuyorumdur ins

  umarım cok kızmamıssınızdır bana 🙂

  cok tesekkurler…

 70. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @mad forever
  AÖF bir sorun yaratmaz lisans mezunu olmak yeterlidir. Askerlik tecil durumda olursa o da sorun yaratmaz. Avet anabilim dalı çalışacağınız alandır. Dil puanınız 2 yıl içinde sağlamalısınız sağlamadan lisansüstü eğitime başlayamazsınız. Kurs ücretini YÖK verir ve maaş alırsınız. Tez tabiki şart 🙂 akademik personel olacak ders vericeksiniz bilimsel araştırma yapmanız lazım 😉 Dil konusunda IELTS’i tavsiye ederim. ÖYP sonunda dr. araştırma görevlisi olarak atanırsınız kadro devam eder. Başka okul olabilir mi? Olur burası Türkiye 🙂 6 yıl sonra ne olur bilinmez.

 71. uğur Diyor ki:

  Merhaba,

  Daha önce bir soru sormuştum, ona verdiğiniz cevap için çok teşekkür ederim. Mümkünse şimdiki sorumu da cevaplar mısınız. Lisans veya yükseklisanstan birini vakıf üniversitesinde yapmanın ÖYP’ye başvurmakta bir zararı olur mu? Yüksek lisansı (lisansla aynı bölümde) vakıf üniversitesinde yaptıktan sonra ÖYP’ye başvursak, ÖYP ile yine aynı bölümde doktoraya devam edebilme şansımız var mı?

 72. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @ uğur
  Merhaba; vakıf üniversitesinde bitirdikten sonra sorun yok doktoraya devam edersiniz ama okurken başvuru yapar ve atanırsanız orada devam edemezsiniz. Çünkü vakıf üniversitesine atama olmaz yeniden bir devlet üniversitesinde başlarsınız.

 73. esra gül Diyor ki:

  mrb ben biyoloji bölümü yüksek lisans ögrencisiyim bu yıl basladım.en yakın zamandaki öyp basvuruları ne zaman olacak? bu konu da yardımcı olursanız sevinirim.

 74. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @esra gül
  Aralk ayında olacak net bir tarih yok: http://www.oyp.com.tr/oyp-ile-aralik-2012de-2-600-kisi-atanacak.html

Fikrini Söyle

ÖYP Puan Hesaplama

 Ales Puanı:

 Lisans Puanı:

 Dil Puanı:

ÖYP Puanınız:

Puanlarınızı Yazarken; "Nokta" Kullanınız!