Kategorilenmiş | ÖYP Gündem

   

ÖYP 2012 Güz Yurtiçi Yabancı Dil Eğitimi Tercihleri Başladı

Kategori: 20 Eylül 2012 Ekleyen: akademikpersonel.org

ÖYP Yurtiçi Yabancı Dil Eğitimi

Tercihlerinizi BURADAN T.C. Kimlik Numaranız ve Şifreniz ile yapabilirsiniz.

Dil eğitimine giderken imzalayacağınız senet örneğine BURADAN bakabilirsiniz.

39. madde ile dil eğitimi için görevlendirme dilekçenizi BURADAN indirebilirsiniz.

Açılan Dil Eğitim Merkezleri

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ
ANADOLU ÜNİVERSİTESİ
ANKARA ÜNİVERSİTESİ
DOKUZEYLÜL ÜNİVERSİTESİ
BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ
GAZİ ÜNİVERSİTESİ
GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ
HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ
İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
SELÇUK ÜNİVERSİTESİ
YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
MARMARA ÜNİVERSİTESİ
KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

ÖYP ve diğer Akademik Kadro konularında aradıklarınızı bulabilmek ve sorularınıza daha hızlı cevap alabilmek lütfen AKADEMİK PERSONEL FORUMUNU kullanınız.

40 Bu Gönderi İçin Yapılan Yorumlar

 1. Hayati Adalar Diyor ki:

  Ağustos döneminde ÖYP’Yİ kazandım ama şuan MEB’de öğretmen olarak çalışıyorum ve nakil işlemi için bekliyorum. Henüz Arşt. görevlisi kadrosunu almadım. Bu halde yurt içi yabancı dil eğitimi için tercih yapabilecek miyim?

 2. Yönetici Diyor ki:

  @Hayati Adalar
  Biraz zor görünüyor, geçen sene muvafakat bekleyenler katılamamıştı. Atanıp atanmayacakları kesin olmadığı için.

 3. kullanıcı Diyor ki:

  Peki dil kurslarının yerleri ne zaman belli olur ve dil kursları ne zaman başlar Sayın Yönetici?

 4. Yönetici Diyor ki:

  @ kullanıcı
  1 ekimde açıklanır 15 ekimde kurs başlar tahminlerimize göre.

 5. kullanıcı Diyor ki:

  Teşekkür ederim. En yakın zamanda başlamasını temenni ediyoruz.

 6. Hayati Adalar Diyor ki:

  Teşekkür ederim. Peki bu konuda yök ÖYP koordinayon biriminden yetkili birisi ile görüşebileceğim bir telefon numarası verebilir misiniz? Ben 312 298 75 22 telefonundan aradım ama açan yok..

 7. Yönetici Diyor ki:

  @Hayati Adalar
  Maalesef yalnızca şu numaralar var.. https://oyp.yok.gov.tr/?page=yazi&c=0&read=50a173ffa434090be87c0ad15e78c74b

 8. kullanıcı Diyor ki:

  Sayın Yönetici tercihlerini yapacağımız üniversiteler ne zaman belli olur acaba? Malumunuz 25 Eylül’e az kaldı.

 9. Yönetici Diyor ki:

  @ kullanıcı
  Ancak sistem açılınca yani 25’inde belli olur.

 10. kullanıcı Diyor ki:

  Teşekkür ederim.

 11. ecza Diyor ki:

  senet dil kursu sonuçları açıklandıktan sonra mı imzalatılacak.nasıl olacak

 12. Yönetici Diyor ki:

  @ ecza
  Evet dil kursuna görevlendirmeniz yapılırken imzalatılıyor.

 13. alper türkoğlu Diyor ki:

  Sayın yönetici bu yıl öyp kadrosuyla atandım dil eğitimi için tercih yapmam gerekiyor mu? Bu dönem tercih yapmasam bir kaybım olurmu? Üniversiteden atarlar mı beni? Hastam olduğu için bu dönem gidemeyecem.

 14. Yönetici Diyor ki:

  @alper türkoğlu
  Bu tür bir sorununuzun olduğunu mutlaka YÖK’e bildirmelisiniz yoksa ilişiğiniz kesilir. Tercih yapmanız ve dil eğitimine katılmanız zorunludur.

 15. semen Diyor ki:

  dil eğitimi ücretli mi ? sitenizde bununla ilgili bir bilgiye ulaşamadım . henüz lisanstan mezun olmadığım için bu konuda bilgi sahibi değilim çok fazla.

 16. Yönetici Diyor ki:

  @semen
  Dil eğitimi ücretini ÖYP araştırma görevlileri için YÖK karşılamaktadır.

 17. Halil Diyor ki:

  Dil kursu tercihlerinin uzatılma durumu olmaz mı. Ben şu anda muvafakat bekliyorum eğer katılamazsam atama yazım geldiğinde atandığım üniversite de mi kalacağım bir dahaki döneme kadar. yardımcı olursanız sevinirim

 18. Yönetici Diyor ki:

  @Halil
  Muvafakat bekleyen arkadaşlar da katıldı zaten. YÖK bilgi işlemi arayarak açtılar tercihlerini siz geç kalmışsınız sormak için.

 19. merve Diyor ki:

  sayın yönetici ,
  öyp ile 2012 eylül de atandım. 2011 ocak ayından itibaren atandığım üniversitede master yapmaktayım. 2013 ocak itibariyle masterımı bitirmem gerekiyordu ama uzattım. ekim ayında 6 ay lık dil eğitime gideceğim.. normalde bu dönem sunacağım seminer ve vermem gereken bir tane dersim mevcut. önümüzdeki dönem de tez e geçeceğim.

  bu durumda kaydımı dondurmak durumundamıyım ne yapmam gerekiyor.. ??

 20. Yönetici Diyor ki:

  @ merve
  Yapaiblirseniz ikisine de devam edebilirsiniz zaten atılma kalktığı için dondurma işlemi yaılmıyor bür çok üni.de ama dikkat etmeniz gereken şudur 6 dönem içinde yüksek lisansı bitirmelisiniz yoksa dil eğitimi bittikten sonra 6 dönemi geçmişse o y.lisans sayılmaz yeniden yaparsınız.

 21. merve Diyor ki:

  yani benim 2013 aralık a kadar yüksek lisans ımı bitirmem gerekiyor. doğru mu anladım.?

  bu durumda nisan da dil eğitiminden geleceğim ve 8 aylık bir sürem olacak.

  peki bana ayrılan bütçe yi kullanmam içinve projem yazmam için zamanım olmayacak bu durumda..

  öyp den önce yaptığım 3 dönem yüksek lisansın sayılmaması gerekmez mi ?

 22. Yönetici Diyor ki:

  @ merve
  Hayır bitirmeden de başvuru yapabilirsiniz. Zaten 65’i geçmeden proje değerlendirmesi yapılmaz ve ödenek kullanamazsınız. Yüksek lisansa başladığınız tarih önemli saymama gibi bir durum yok bir çok kişinin ilişiği kesindi sizin gibi düşündükleri için. Ders dönemi sayısı önemlidir 6. dönemden sonra başarısız sayılırsınız öğrenciliğiniz devam eder ama işten çıkartılırsınız. Doktorada kullanırsınız 30 bin tl’lik bütçeyi.

 23. Halil Diyor ki:

  peki şu anda yapabileceğim bir şey var mı. bir dahaki dönemin kursunu mu bekleyeceğim.

 24. Yönetici Diyor ki:

  @ Halil
  Şu anda başka çareniz kalmamış maalesef.

 25. merve Diyor ki:

  peki kaydımı dondurmak madem olmuyor. kaydımı sildirip kurstan geldikten sonra sıfırdan başlıyormuş gibi yapıp derslerim saydırsam .. bu şekilde bana ayrılan bütçeden yararlanabilirmiyim… o zaman nasıl olur..

 26. Yönetici Diyor ki:

  @ merve
  Doğrudur dediğiniz tamamen mantıklı ve legal.

 27. Halil Diyor ki:

  Sayın yönetici cevaplarınız için teşekkür ederim. yapacak bir şey kalmamış derken ilişiğin kesilmesini mi kastediyorsunuz. ben şu anda memurum. Henüz üniversitenin kadrosuna geçmiş değilim , memurluğumdan ilişiğim kesilmeden kursa zaten ketılamam. bu haldeyken üniversiteyle ilişğimin kesilmesi nasıl mümkün oluyor. Bana üniversiteye evrak teslim ederken muvafakat gelmeden kursa katılamazsın bir dahaki kursa katılırsın demişlerdi.

 28. Yönetici Diyor ki:

  @ Halil
  Halil bey ilişğiniz kesilmez ben bu dönemki dil kursu için yapılacak bir şey yok demiştim ancak dün forumdan bir arkadaşımız dil tercihi yapmayı unutmuş ve YÖK ile görüşmüş kendisine Gaziantep dil merkezinde yer olduğu ve bir ihtimal oraya yerleştirilebileceği bilgisi verilmiş dilerseniz Pazartesi YÖK ile görüşün.

 29. gökhan karabulut Diyor ki:

  merhaba, ben öyp ile atanmadan önce y. lisans yapıyordum ve y. lisansımı öyp kapsamında olarak aynı ana bilim dalında yeniledim. Ancak dil sorunum olduğu için dil tercihi yaptım. Bildiğim kadarıyla dil kursuna 6 ay devam zorunluluğumuz var (dil sınavından yeterli puanı alsak da) bu durumda y. lisans derslerimize devam edebilmemiz için izin verilmiyor mu? Diğer bir soru, yukarıda denildiği gibi eğer y. lisans süremiz öyp öncesi kayıttan itibaren dikkate alınacaksa, y. lisansı zamanında bitirmek imkansız hale geliyor. Bu durumda dersleri dondurmak çözüm değilse, y.lisansı öyp kapsamında olarak yenilememek ve bir sonraki y.lisans atamalarında işi yök merkezine bırakmak çok mu riskli olur?

 30. Yönetici Diyor ki:

  @gökhan karabulut
  Herhangi yasal bir sorun yoktur aynı anda devam edebilirsiniz ama haftada 5 gün günde 5 saat kurs olacak ve tavsiyem dil’e ağırlık verin seneye dersleri halledersiniz. YÖK’ün merkezi ataması ile dili verip yerleşmek riskten öte mantıklı olan olur.

 31. Halil Diyor ki:

  Sayın yönetici teşekkür ederim. Ben de pazartesi yöke gidip görüşme niyetindeydim. Görüştüğümde aldığım cevabı burada paylaşırım. Benim durumumda olan arkadaşlar varsa onlara da faydalı olur. Hayırlı günler.

 32. ceyda sarıkaya Diyor ki:

  Öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarına naklen veya açıktan yapılan her türlü atamada ALES’den en az 70, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından (KPDS) veya Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavından (ÜDS) en az 50 puan veya eşdeğerliliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilen bir sınavdan bu puan muadili bir puan almış olmak,
  şartı aranır.

  öyp ile ilgli yayınlanan mevzuatta madde6b de yer alan bilgidir.fakat siz yabancı dil puanına gerek olmadığını söylediniz neye dayanarak bu bilgiyi verdiğinizi öğrenebilir miyim.

 33. Yönetici Diyor ki:

  @ceyda sarıkaya
  O okudunuz yönetmeliğin 14. maddesine dayanarak verdim bilgiyi;

  Madde 14
  Öğretim Üyesi Yetiştirme Projesi kapsamında, Yükseköğretim Yürütme Kurulu kararı ile belirlenen araştırma görevlisi kontenjanlarına yapılacak başvurular ile meslek yüksekokullarının öğretim elemanı kadrolarına başvurularında ise yabancı dil şartı aranmaz.

 34. ceyda sarıkaya Diyor ki:

  Öğretim Üyesi Yetiştirme Projesi kapsamında Yükseköğretim Yürütme Kurulu kararı ile belirlenen kontenjanlara başvuran adayların, araştırma görevlisi kadrolarına, istekleri halinde ilgili Yükseköğretim Kurumlarının Senato Kararı ile lisans genel not ortalamasının % 35’i, ALES puanının %50’si, varsa yabancı dil puanının %15’i esas alınarak, atama yapılabilir.

  bu bilgide geçici madda (1) de yer oluyor. buradaki varsa yabancı dil puanı ibaresi kafamı karıltırdı. yardımcı oalbilirseniz sevinirim.

  iyi çalışmalar.

 35. Yönetici Diyor ki:

  @ceyda sarıkaya

  Binlerce kez söylediğimiz gibi ve biraz önce size ilettiğim madde 14’deki gibi ÖYP başvurularında yabancı dil şatı YOKTUR.

 36. ali yıldız Diyor ki:

  Siz daha önceki alımları da bildiğinizde acaba Aralık ayında her
  şey netleşir mi yani öyp tercihleri sonuçları kayıtlar hepsi aralık ayı içinde mi hallediliyor daha önceki alımları düşünürsek TEŞEKKÜRLER

 37. Yönetici Diyor ki:

  @ali yıldız
  Hocam kasım ayının sonunda yani ALES açıklandıktan sonra en geç bir hafta içinde netleşir. Duyumlarımıza göre 10 aralık’ta başlayacakmış.

 38. seray yıldız Diyor ki:

  35 yaş sınırı ne zaman başlıyor.o yılın başında 34 iken ikinci yarınsında günalan kişiler başvırı yapabilirmi?teşekkürler..

 39. akademikpersonel.org Diyor ki:

  @seray yıldız
  35 yaşından gün almamış olmanız gerekiyor. 34 bitmediyse başvuru yapabilirsiniz.

 40. yusuf Diyor ki:

  s.a yönetici. temmuz 2014 öyp taması ile giresun üniversitesine atandım. aynı ayda da marmara üniversitesine yüksesk lisans kaydımı yapmıştım.zaten atama şartı olarak yüksek lisans yapıyor olmak şartı vardı. ben de kesin kaydımı yapıp öyp tercihlerine öyle başvurdum ve atandım. dil puanım 65 altı olduğu için de bu ekimde dil kursuna başladım. sormak istediğim soru şu: nisandaki yds de 65 i geçersem marmara üniversitesine yüksek lisans için görevlendirme alabilir miyim. kesin kaydım var fakat o tarihte henüz dil kursu olduğu için ikinci dönem ders kaydım olmayacak. ders kaydı yapmadığım halde kesin kaydımın olması sebebiyle 39. maddeyle görevlendirme alabilir miyim. yoksa görevlendirme almam için bi dahaki sene eylülde ders kaydını mı beklemem gerek. ben istanbulda yaşadığım için burda kalmak benim için daha iyi olacak. o yüzden nisanda sınavı geçersem görevlendirme alabilir miyim onu merak ediyorum. şimdiden teşekkürler.

Fikrini Söyle

ÖYP Puan Hesaplama

 Ales Puanı:

 Lisans Puanı:

 Dil Puanı:

ÖYP Puanınız:

Puanlarınızı Yazarken; "Nokta" Kullanınız!